mm «j mm. bij resolutie van den minister van koloniën dd. 39 Augustus 1883 11". 18, opgenomen in de Nederlandeche Slaaticourant dd. 1 September 1883 n". 205) af te leggen, be booren zich uiterlijk op 15 Mei 1888 bij een op zegel geschreven request aan te melden bij liet departement van koloniën, onder nauw, keurige vermelding van naam, voorna Leu- woonplaats, en dag en plaats van geboorte, en met vermelding van de inlandscbe taal of talen waarin zij verlangen geëxamineerd te worden. Alleen zij worden tot liet afleggai van het examen tocjelaten, die liet bewijs over leggen dat zij aan een der examens, in artikel 2 van het koninklijk besluit dd. 29 Augustus 1883 n°. 25 genoemd, voldaan hebben, dan wel op 4 September 1871 bij het burgerlijk bestuur in Nederl.Indië in dienst waren op eene bezoldiging van f 150 's maands of m^er. Zij, die zich vroeger tot eenigen dienst bij de marine of bij het leger in Nederland of in Oost- of Wcst-lndië \erbouden hebben, behooren tevens aan te toonen, dat hun dienst verband ia verstreken, of wel een bewijs vau verkregen eervol ontslag over te leggen. Doen zij dit niet, dan wordt op hun verzoek om bet examen af te leggen geen acht geslagen. Evenzoo wordt gehaudeld ten aanzien van de verzoeken van hen, die uithoofde van hun landaard niet in aanmerking kunnen kom n voor eene benoeming bij den burgerlijkeu dienst in Nederl. Indië. Aan de belanghebbenden zal schriftelijk worden kennis gegeven van de plaats waar en de dagen waarop bun het examen zal worden afgenomen. Met betrekking lot de kabinetscrisis kunnen wij heden ten sterkste bevestigen de juistheid onzer vorige mededeeling, welke wij dus in alle bijzonderheden handhaven. Op de voordracht van mr, baron Mackay, met de samenstelling van het nieuwe bewind belast, wordt in een der eerste dagen van de volgende week de koninklijke beslis sing verwacht. (I). v. Z.-ll. en tOr.) Volgens het N- v. d. D. iB indien wij, zegt het blad, op de welingelichlbeid van een onzer berichtgevers staat maken het nieuwe ministerie aldus samengesteld: Mr. iE. baron Mackay, binnenlandscbe zaken. Kolonel J. E. N. Scbimmelpenninck van der Oye (oud-lid der tweede kamer voor Utrecht), marine. Jhr. mr. Q. L. E. M. Buys van Beeren- broek, justitie. Jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort, fi nanciën. J. P. Havelaar (hoofding. v. d. prov. waterstaat in Drenthe), waterstaat, handel en nijverheid. Jhr. C. Harlsen, buitenlandsche zaken. Kolonel J. W. Bergansius (directeur der artillerie-inrichtingen te Delft), oorlog. Mr. L. W. C. Keuchenius, koloniën. De koning heeft den 1 tden April 1888 in ontvangst genomen de geloofsbrieven waarbij baron Von Saurma-Jeltsch in zijn post van buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister van Z. M. den keizer van Duitsclilandkoning van Pruisen, bij het Nederl. hof wordt bevestigd. (Sl.-Cl.) Bij den militairen geneeskundigen dienst worden tegen het einde dezer maand ver scheidene overplaatsingen van dirigeerende en subalerne officieren van gezondheid voor bereid. Luitenant-kolonel jhr. A. \V. Storm van 's Gravesande, commandant van liet 4e bataljon 8e regiment infanterie te Arnhem, heeft pensioncering aangevraagd. Onmiddellijk na de aanneming in den Kaad van 's Gravenliage van liet voorstel van Burgemeester en Wethouders, heeft de Hollandsohe IJzeren-Spoorweg-Maatscbappij aanbesteed en een begin doen maken met het doortrekken van den stoomtramweg van bet station-Duinstraat naar Zeerust. Half Juni hoopt men met dit werk gereed te zijn. Het materieel op dien tramweg zul belang rijk worden vermeerderd met nieuwe open en gesloten rijtuigen, waarin honderd perso nen kunnen plaats vinden, terwijl de dienst zoo zal worden geregeld, dat er den gehee- len dag door gelegenheid zal zijn, van liet Hollaudscbe spoorwegstation af liet zeestrand Ie bereiken. (D.) Naar de correspondent van de N. R. Ct. te Berlijn seint, is aldaar bericht ontvangen uit Weimar, dat de groothertog en de groot hertogin van Suksen-Weiuiar voorueuieus zijn in de volgende weck naar Den Haag te vertrekken en aldaar cenigc weken te vertoe ven, teneinde Z. M. den koning te bezoeken. H. M. onze geëerbiedigde koningin heeft gistermiddag een kort bezoek aan de gemeente Delft gebracht. Met het prinsesje was II. M. gezeten in een rijtuig met vier paarden bespanuen, voorafgegaan door een voorrijder. De oud-raadsheer in in t Hooggerechts hof van Ned.-Indië mr. J. J. Van Angelbeek, is in den ouderdom vau bijna 68 jaren te Dordrecht overleden. Naar aanleiding van te Nederliorst den Berg loopende geruchten, dat aldaar iemand zoude zijn vergiftigd, is door den olficier van justitie en rechter commissaris bij de arron- dissements reclubank te Amsterdam eeu per soonlijk onderzoek ingesteld. Het lijk in quaestie is naar Amsterdam opgezonden om geschouwd te worden. (N. R. Cl.) U.sterenmorgeii Ie 5 uur barstte er een brand uil )u de briquetleufabriek te Bussurn. De biandweer, die zich uitstekend hield, was den brand spoedig meester. De schade is aanzienlijker dan den vorigeu keer. Machinekamer en kantoor zijn behouden ge bleven. Oorzaak onbekend. De 17-jarige jongeling P. T.te Zwolle, had een revolver om daarmede ziel] nu eu dan buiten te oefenen in hel schieten. Verleden week, op liet oogenhlik dat hij aanlegtziel ilij twee dames aankomen in de richting van zijn schot. Snel laat hij zijn arm zakken, maar heeft het ongeluk tegelijkertijd den liaan over te halen waardoor de kogel ui zijn been terechtkomt. In liet Sofia-ziekuihuis te Zwolle is de ko gel met veel moeite verwijderd, eu waar schijnlijk zal de jonkman zijn liefhebberij met een stijfbeen boeten. De mazelen woeden in de Hoven (ge- meeiite Zutfen) zeer ernstig; geen kind bijna blijft verschoond. De bewaarschool is geslo ten; de opcub. lagere school telt nog jj van het gewone getal leerlingen. Uit Smilde vertrekken binnenkort en kele jongelieden naar Amerika. In de 3 noordelijke provinciën is de zucht lot emi gratie zeer sterk. Men schrijft uit Drente aan de N. R. Ct. De Dreiitsche begrafenismaaltijden of „groeven", eertijds zoo berucht, zijn, ofschoon in de meeste dorpen in de laatste vijf of zes jaren afgeschaft, in het meer aartsvader lijke Zuidenveld nog bij velen in zwang ge- bleveu. Bij zulk eene groeve ook wel „uteng" genoemd (afgeleid van uitvaart) en de daarmede gepaard gaande werkzaamheden, treden de in Drente algemeen bekende „na- berpliclitcn" bet meest op den voorgrond. Des daags na het overlijden moeten de na bers al de heinde eu ver wonende familie leden zoowel als die vau nabij, tot de „groeve" uituoodigen, door hen persoonlijk te bezoeken. Dit werk wordt onder nabers, tien in getal, verdeeld met dien verstande dat de naaste (dichtst bij liet sterfhuis wo nende) nabers de verst afwonenden moeten bezoeken en de verder afwonende nabers de dichtstbij wonende familieleden. Op den begrafenisdag doen de naberinnen in liet sterfhuis koksdiensteu. Zij koken er erwten, rijstebrij en ham of „schiuke". Vóór de teraardebestelling van het lijk, welke te twaalf uren des middags plaats heeft, worden al de familieleden op stoeten roet koflie onthaald, en bij de thuiskomst van den doodenakker worden de bovengenoemde gerechten opgcdischt. Wanneer een groote familie aanwezig is, zoodat de boereukeuken te klein is om allen plaats te verleeuen, wordt voor de uahermannen de „deel" of schuur, waar het vee is gestald, als spijs- zaal ingericht. Als tegemoetkoming der kosten voor het aanrichten vau den maaltijd, werd vroeger door de familieleden ieder een hoeveelheid boter geschonken, die later in vele gevallen door een kleine geldsom vervuugeu is. Ook de nabers brachten vóór enkele jaren nog beter, httgetii vervallen is, sedert de nabers niet ineer aan den maaltijd deelnamen eu deze alleen voor familieleden werd aangericht. De voor rijstebrij benoodtgde melk werd even- zoo door de nabers (allen veehouders) ge- schouken, terwijl alle voor den groevenmual- tijd benoodigde tafelgeicedscliappen, als messen, lepels, vorken, borden, koffiekannen, zelfs kookpotten, bij de nabers ter leen werden gevraagd. Op den dag na de begrafenis haalden de naberinnen deze voorwerpen terug, bij welke gelegenheid koffie met koek werd geschonken. Op de laatstgenoemde wijze hebben thans nog vele „groeven" plaats. In oostelijk Drente zijn deze maaltijden overal door eene meer eenvoudige eu met de omstandigheden over eenstemmende ontvangst van vriendeu en familieleden vervangen. Echter zijn de na- berplichttu, hoewel door het afschatfen dier uiaultijden meer beperkt, ook daar nog altijd geldende. De uituoodiging tot bijwonen der begrafenis beeft daar, voor zoover binnen de burgerlijke gemeente, door de nabers, en buiten de gemeente door de huisgenooten van den overledeue plaats. De justitie onderzoekt de gegrondheid van de geruchten omtrent de vergiftiging van een kind te Meppel. Aan de Asser Ct. wordt medegedeeld, dat op een adres van de Handelsreizigers- rereeniging „Mercurius" te Groningen aan den direct.-generaal der maatschappijtot exploi tatie vau staatsspoorwegen, met het verzoek om ook voor de ramen van de waggons 3de klasse in den zomer gordijnen te hangen, het antwoord ontvangen is, dat uan dat verzoek zou worden voldaan. De lieer T. J. Van Kolkow, hofpho- tograaf te Groningen, heeft van den Russi- schen Czaar een massief gouden ring met een prachtigen brillant ten geschenke ontvan gen, als buitengewone beioouiug voor aan den Czaar geleverde photograpliieën. Een ingezetene van Groningen onlviug dezer dagen een brief, inhoudende de miuder aangename bedreigingdat wanneer hij niet op eeu vastgestelden tijd eeu zekere som gelds stortte, zijn eigendommen spoedig in asch zouden worden gelegd. Hiervan werd kennis gegeven aan de politicdie den schrij ver san liet document spoedig in handen hadwaarna maatregelen werden genomeu, tengevolge waarvan hij zijn plan geruimen tijd zal moeten uitstellen. Hij is althans reeds naar de cel overgebracht. Ter inwijding van een tweede lokaal voor het Leger des lleils, te Groningen, hebben majoor Hodders, hoofd van het Leger in Nederland, eu staf kapitein Govaars, gis teren aldaar de bijeenkomst geleid. Donderdagavond bevond zich op den tramdijk van Joure naar Sueek een wagen met paard er voor. Door deze tram, dio te half elf Jonre verliet, werd het paard door midden gereden en de wagen geheel verbrijzeld. In deu onderwal vond men den eigenaar. Waarschijnlijk is hij in slaap gevallen en onbewust op den tramweg gekomen, en heeft hij, bij de nadering van de tram ontwaakt, slechts voor zich zelf deu tijd gehad om zich te redden. In plaats van te elf ure kwam de tram te drie ure te Sueek aan. Held Hobein werd Zaterdagnamiddag te half drie met treurmuziek van het 3e regiment infanterie te Vlissingen begraven. Du stoet bestond uit vele militairen van zee- en landmacht, het kader der schutterij, ridders der Mil. Willemsorde, depulatiën van de ver- eenigingen „Van Speijk," van bet Eercteeken voor Belangrijke Krijgsverrichtingen, van Ne- derlaudsch-Indisclie oudstrijders eu Nederland- sche en Belgische loodsen, allen met bun vaandels. De kist was bedekt met llobein's vlag en zijn equipementstukken, benevens met tal van kransen. Op weg naar de be graafplaats maakte de stoet een omweg en passeerde het standbeeld van De Ruyter. Kolonel Spanjaard hield bij het graf een treilende rede. Bij den te Goes in den nacht van 12 op 13 April plaats gehad hebbenden dietstal zijn ontvreemd: ougeveer f4000 aan Neder- landsch bankpapier, waarbij twee biljetten van f 1000; de volgende sieraden zooals die in Zuid-Beveland worden gedragen: 2 paar gouden spelden; 1 paar kleine dito; 2 paar parels met gouden steelen1 paar gouden boufdstukken; 10 gouden ringen, vau welke één met de letters J. B.1 stel zilveren broeksknoopen1 stel kleine dito; 1 paar gouden lienidskuoopen1 paar zilveren broek stukken; 1 rij zilveren knoopen; 1 zilveren tabaksdoos met dito pijpenkooter2 vierkante zilveren snuifdoozeu, 1 dito pepermuntdoos, 1 paar gouden bellen. Als een bewijs dat het stedelijk mu ziekkorps der dd. schutterij te 's-Hertogen- boscb een goeden naam in het buitenland bezit, kan dienen, dat het dezer dagen een uitnoodiging uit Elberfeld ontving om tijdens de aanstaande Meifeesteu aldaar een vijftal dagen concerten te geven. Een vermakelijke historie had volgens liet Kant. Oosterh. te Oosterhout plaats. Een jongman uit die gemeente was te Meerle gehuwd, doch kon naar het schijnt, het aldaar niet te best met zijn ega vinden. Zondag jl. althans verliet hij de echtelijke woning en kwam dieu dag aldaar aan. Vrouwlief kwam haar man hier opzoeken, eu na een vrij onzachte behandeling harer zijds, kwamen zij overven per tram 'van 7,30 nam. samen naar de echtelijke woning terug te keeren. Vrouwlief zou op de markt plaatsnemen, terwijl de man op deu Heuvel zou instappen. Toen echter de tram op den Heuvel arri veerde, wilde de man deze stilletjes laten doorrijden, doch nauwelijks kreeg zijn weder helft hier de lucht van, of zij sprong uil de reeds in beweging zijnde tram, snelde naar haar eclit vriend eu troonde hem ouder het gejuich eener groote volksiueuigte gearmd mede. Om ecliter aan den volkstoeloop een einde te maken, achtte de heer burgemeester liet raadzaam de echtelieden in het politie bureau eeu weinig tot bedaren te doen komen. Vrijdagnacht slaagden de maréchaussees te Veche! er in, twee glazen ingooiers op heeterdaad te betrappen. Bij verschillends ingezetenen heeft men dezer dagen de ruiten verbrijzeld; de woning van den heer Schij was het brandpunt dezer baldadigheid. Zoo ais men zich zal herinneren, waren onlaogi reeds preiniën uitgeloofd voor het ontdekken der daders. PEK TEL EG HAAF. PARIJS, 16 April. 1 uur na middernacht, [Part. tel. Boulanger is gekozen. Dt tot middernacht bekende cijfers zijn: Boulanger 167,000, Foucart 70,000 stem- men. Voor de bureelen der dagbladen, die Bou langer steunen, hebben eenigen manifestation plaats gehad, welke evenwel geenerlei ernstig karakter dragen. RIJSEL, 15 April. 11 uur des avonds. De verkiezing van Boulanger is zeker, met een meerderheid van 90,000 stemmen. BERLIJN, 16 April. De toestand vsu keizer Frederik is heden niet gunstig. De keizer bracht geen goeden nacht door i heeft een beetje koorts. ROME, 16 April. He: wordt uitdruk kelijk tegengesproken, dat de Italiaanscht regeering Engeland vergunning heeft ver zocht gedurende den zomer haar troepen oit Massowah naar Suez te mogen zeuden. PARIJS, 16 April. Eene onbeduidends betooging werd te Rijsel gehouden voor Boulanger, maar overigens bleef de stid rustig. Een tiental personen zijn in hech tenis genomen. Ook hier is de orde niet gestoord. Allees stond een dicht opeengepakte volksinenigts voor het bureau van La Cocarde en juichte de berichten toe over Boulangers verkiezing welke telkens werden medegedeeld. In het noorder-departement zijn inge schreven 363,935 kiezers. Van deze stem den 267,530. Boulanger verkreeg 172,6 stemmen, Foucart 75,901 en Moreau 961 terwijl 9454 stemmen op verschillende pei- sonen werden uitgebracht. LONDEN, 16 April. De Times beschou#! Bonlangers overwinning in het Noorder- departement niet zoozeer als een bewijs van het vertrouwen dat in hem wordt gesteld, dan wel als een bewijs van wantrouwen je gens hen, die Boulanger belooft weg te jagen. Boulanger komt in de kamer optreden ill een vertegenwoordiger van alle ontevredenen, maar overigens is alles mogelijk in een land, dat naar de staatkunde der pronunciamieutoi begint over te hellen. De Standard maakt de opmerking, dat de partijen, die Boulanger steunen, zich in di eerste plaats de vraag moeten stellen, of r, gereed zijn tot den oorlog want de Duitschen zullen Boulanger's opperheerschappij ais ee; bedreiging beschouwen. De Daily Telegraph ziet in Boulangtn verkiezing een verbond van alle partijen,tft einde de republiek ten val te brengen. LF-IIIEN, 1G April. De gezondheidstoestand van Z. den koning gaat vooruit. Z. M. verrtó geregeld zijn gewonen arbeid, doch ut? daarmede iets later aan dan vroeger. Bs plan om dezen zomer het Loo te betrekken: tot dusverre niet veranderd. Wellicht evenwel Z. M. tegen den zomer nog i het buitenland gaan. De rechtbank te 's-Hage veroordeel heden den gewezen klerk ter gemeentereen tarie te Katwijk ter zake vau diefstal, w duistering en valschheid in geschrift, tot* jaar en 6 maanden gevangenisstraf, vei»» derd met 2 maanden wegens reeds onderg* preventieve hechtenis, en den gewezen klerk bij de H. M-' M. te Leiden, eveneens wegens valscbb* in geschrifte, tot 3 maanden gevangenis-'®1 Uit Almeloo seint men aan het De fabrieksarbeiders van de heeren ft' B. Scholten hebben heden wederom I werk gestaakt, omdat enkelen niet dei weefgetouwen herkregen hebben. HANDELS- EN FINANCIËLE BERICHTEN. De binnenlandsche staatsfondsen lieden bijna onveranderd. De buitenlandsche markt was iets t geanimeerd wat betrefd sommige Ho»-* waarden. Naar Peruanen en Portugeene" goede vraag. De Russische spoorweg markt was g®* gestemd. De Zweedsch-Noorweegsche spoor**1' gatiën waren iets williger. De Amerikaausche markt was vast bij stillen handel.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2