bij andere turfgravers langs, otn ook hen tot werkstaking aan te sporen. In de koninklijke fabriek van den heer J. J. Beyties te Haarlem is voltooid ren ter behoeve van de Heli spoorweg maat schappij gebouwd, voor den sultan vanUeli be stemd spoorwegrijtuig, liet bestaal uit een kostbaar gemeubileerd salon en een ruim balkon, waartusschen een „cabinet de toilette" en een hullet geplaatst zijn. Het rijtuig dat 8.5 M. lang is, is van buiten donker blauw geschilderd en op de paneelen is het Nederlandsche wapen aangebracht, ter weer zijden geflankeerd door het monogram der maatscluppij en het zegel van den sultan, liet geheel is met zorg afgewerkt; vooral de parketvloer en de plafmdschildering in het salon verdienen de aandacht, evenzeer als de kunstvaardigheid waarmede het lijst en beeldhouwwerk is uitgevoerd. l)e Twenlsche Ct. schrijft over het einde der werkstaking: „Inlusschen breekt er voor de werkher- vatters een kwade lijd aan: aan betaling van huishuur kon niet gedacht worden in den tijd, die achter ons ligt; aan aanschafling van kleeding enz. evenmin; pootaanlappelen zijn er noodig; misschien moet er zelfs land gehuurd worden, enz. enz. Onze stad slaakte een zucht van verlichting, toen zij de heug lijke tijding vernam, dat de werkstaking nu ten einde spoedt; zouden wc niet wel doen onze ingenomenheid te betuigen met dezen uitslag door nu naar vermogen te helpen, waar hulp zoo dringend noodig is? Wij hopen, dat spoedig een commissie uit de ingezetenen voor dat doel zal gevormd worden en wij verklaren ons vooraf gaarne bereid die naar de mate onzer krachten te steunen. De heer commissaris des kouings, die eergis teren alhier arriveerde, vertoefd nog te dezer stede. Eergisterochtend te zeven uur hebben al de overige arbeiders der firma's gebr. Scholten Co. en 11. en B. Schollen te Almeloo den arbeid hervat, liet gerucht, als zou voor sommigen een uitzondering worden gemaakt, heeft zich niet bevestigd: de toegang tot de fabrieken is aan niet één geweigerd. De orde was goed. De burge meester was op het terrein der eeue fabriek, de politie in de nabijheid van beide. Te Kampen is eergisterenavond binnen gebracht dc vischschuit li. 19, eergistermorgen bij een hevigen rukwind kort bij Urk omge slagen. Do visscher en de knecht zijn gered, doch een negenjarig zoontje van den visscher, dat rustig in dc kooi lag te slapen, verdronk. De politie te Deventer heeft een meisje van twintig jsar aangehouden, dat de ouder lijke woning heimelijk had verlaten. Zij werd naar hare ouders tc Kaalte teruggebracht. Een man uit Qenemuiden, die zich in persoon wilde aandienen voor de vacante betrekking van agent van politie te Deventer, werd in den loop van den dag door de po litie wegens dronkenschap mede naar haar bureau genomen, waar hij zijn roes uilsliep. Toen hij ontwaakte achtte hij het beter maar terstond weder naar zijn woonplaats terug te keeren. Te Qoes is in den afgeloopen nacht een brutale diefstal met inbraak gepleegd bij de weduwe De K. in de Laurens Pieter van de Spiegelstraat. Daaromtrent meldt men ons het volgende: 's Nachts te 1 uur verschaften zich de dieven, twee in getal, door verbreking van het hek achter de wo ning en de ruiten in het achterraam toegang. De weduwe zelve hielden zij onder de de kens en namen haar dc goudeu stukken af, welke zij gewoou was 's nachts op te hou den. De meid, die in een aangrenzend ka mertje sliep, werd het stilzwijgen opgelegd met bedreiging, dat men haar bij bet eerste gerucht, dat zij maakte, het leven benemen zou. Het zaakje ging dan ook zoo stil zijn gang, dat een politieagent, aldaar te kwart over één op zijne ronde passeerende, niets bemerkte. Ofschoon men vermoeden beeft op een ouden bekende der justitie, evenals de wed. De K. van Biezelingen afkomstig, is hieromtrent met zekerheid nog niets te zeggen, daar de slachtolfers de dieven niet kouden herkennen, wijl zij zich geheel zwart haddeu gemaakt en witte mutsen opgezet hadden. Hoeveel aan waaide en geld zij medegenomen hebben, is eveumin op te geven, daar de geruchten op dit punt zeer uiteen loupen. Toch schijnt er een aardig sommetje medegenomen zijn. Van eeue andere zijde meldt men ons dat de gestolen waarde op f 2000 aan contan ten wordt geraamd, en de weduwe bij de oudergane mishandeling schratnpeu in het gezicht en kwetsuren aan de borst heeft bekomen. De justitie uit Middelburg is te 10.14 te Qoes aangekomen om een onderzoek in te stellen. Later seint men ons dat de twee vermoe delijke daders zijn gevat, doch dat een door het water wist te ontloopen. {iliddelb. Ct.) Een treilend ongelua is te 's lleereu hoek voorgevallen. Woensdagavond ruim 0 uur werd bij de deur der schuur van den landbouwer L. 15. het lijk gevonden van zijn oppasscmtcn knecht J. 8., een jongman van 24 jaar. Uit de omstandigheid, dat bij hem een geweer lag, vermoedt men dat, daar hij wel eens op do ongeoorloofde hazenjacht ging, hij gestruikeld is en hein dientenge volge hel schot in de zijde is gedrongeu. Te 's Hertogenbosch wordt eene cadet- teuschool opgericht. (N. v. d. D) Naar wij vetuemen, zijn te's Bosch do 100,000 florijnen gevallen op een Ooslen- rijksch preinielot, 1854, dat eeuige heeren gezamenlijk in bezit hadden. Een telegram, deelde hun zoo wij goed zijn ingelicht het heugelijke nieuws mede, dat op het nom- tner in quaeslie de 10,000 florijnen waren getrokken, doch een later telegram verbeterde het: hel was niet 10 maar 100,000 florijnen. ProoNbr. Ct.) Het gebrek aan veevoeder is voorna melijk op de hoog gelegen dorpen in de omstreken van Breda zoo groot, dat men dientengevolge reeds verplicht is geweest vee te slachten. Gisterenmiddag te ongeveer hal f een werd brand oudekt in de buckskin fubriek van Gebr's. Schroder te Eiudhoveu een oogen- blik nadat patroons en werklieden die verlaten hadden. Dc brand scheen te zijn ontstaan in eene der w eefkamers nabij de machinekamer. Het vuur nam zoo snel in omvang toe, dat reeds om 1 uur het gelicele gebouw in lich terlaaie stond; de vlammen stegen hemelhoog en deelden zich mede aan du tegenoverlig gende blauw ververij van den heer Dell.cn eeuige huizen in de nabijheid, die echter door het krachtig optreden der brandweer voor verbranden gespaard bleven. Gelukkig had een in de nabijheid wonende smid de tegen woordigheid van geest den stoom te laten ontsnappen, waardoor het sprtugeu vau den ketel verhinderd werd. Men mocht er in slagen de boeken en dn buckskins, die iu het magazijn opgestapeld lagen, in veiligheid te brengen. De schade is echter aanzienlijk, het gebouw met de machines zijn in een puinhoop verkeerd. De fabriek was verzekerd aan dc beurs te Amsterdam. Ougeveer 1U0 werkliedeu zijn door dezen brand tijdelijk zonder werk. Uil.) Uit Goorle wordt het volgende ge schreven Vergiftigd door leder. Zeker schoen maker onzer gemeente, had reeds eeuige dagen een zweertje aan de bovenlip; dezer dagen kwam het in aanraking met een stuk leder. Direct zwol het aangezicht vreeaehjk ophierop volgden zware koortsen. De spoedige outbodeue geneesheer constateerde bloedvergiftiging, het aangetaste deel werd dan ook weggesneden. Tot lieden is de toestand van den patiënt ver van gunstig. Bedoelde inau zou gepasseerdeu Dinsdag iu liet huwelijk zijn getreden. Men kan zich de droefheid der bruid voorstellen. Zoo als men weet werden enkele jaren ge leden uit Buenos-Ayres ruwe huiden aan gevoerd welke bij de bewerking afkomstig bleken te zijn van dieren, die door ver giftiging gestorven waren. Deze vergifli- gingsziekte bleek besmettelijk te zijn. Enkele gevallen van vergiftiging deden zich voor, waaronder eenige met doodeiijkeii afloop. Bijua ieder jaar brak er in de gemeente- hosscbeu van Maasniel brand uit, zonder dat men achter de oorzaak komen kou. Thans is het der politie gelukt twee schaapherders iu handen te krijgen, die deu brand staken in de iieide nabij die deuuenbosscbeu. Tegen hen is proces verbaal opgemaakt. BUlTEiNLAiNDSCllE BEUKJllTEIv BELUIK. De „Etoile beige" spreekt zeer geheim- zinuig over het afgaan van het voorgenomen huwelijk van de dochter tan een Belgisch minister, met een jong officier, behoorende lot een Duitsche gemediatiseerde vorstelijke familie. De Duitsche keizer zou de toestem ming tot dat huwelijk hebben geweigerd. KKttttLA* B. De heer Goschen heeft gisteren in hel lagerhuis mede gedeeld, dat van de staats schuld reeda voor 478 uiillioen is geconver teerd. Iu de gisteren te Londen gehouden zitting der conferentie over de sulkerpremiën, welke dour deu baron De Worms werd voor gezeten, is een sub comité benoemd lot ou- uerzoek van de aanhangige tecliniscbe vraag stukken en bet uitbrengen van verslag daarover. Miss Booth, de dochter vuu den gene raal van liet Heilsleger, ia Maandag te Londen gehuwd met den commissioner Tucker. Dr. Sinclair heeft bij de pokkenepidemie, die onlangs te Sheffield heerschte, gecom-la- teerii dat van de 95,000 gevaccineerde kin deren slechts 2, van de 5000 niet gevacci neerden 70 overleden zijn; over 't geheel was de sterfte-verhoudiug der lijders die ingeënt waren en de niet-gevaccineerdeii 4,4 tegen 41.3. Te Ballinasloe, in Ierland, heeft in deu gemeenteraad eene hevige vechtpartij plaats gehad naar aanleiding van de aanspraak die één der leden op den voorzittersstoel en het notulenboek maakte. Dit boek werd herhaal delijk door hein verorerd en hem weer ont nomen, alles onder eene hevige worsteling. De vergadering scheidde niet eer de politie geroepen was cu de leden uitgeput waren. Tusschen soldaten van twee regimenten te Portsmouth, die in den laalsteu lijd her haaldelijk twist hadden, kwam liet tot dade lijkheden. Er hadden vechtpartijen plaats; de winkeliers sloten huil winkels, uiaar niet temin werden vele ruiten ingeslagen; vele soldaten en burgers werden gewond. De gewapende macht moest de orde herstellen. Uit Calcutta wordt geseind, dat te Dacca in Engelschindië een vreeselijke or kaan' heeft gewoed. Hij duurde slechts drie minuten; maar de verwoestingen zijn ont zettend. Steenuil gebouwen en zelfs het paleis van deu Nawab kuilden geen weer stand bieden. Dikke ijzeren staven werden gebroken of bet halmen waren. Boomen werden ontworteld en meegevoerd. Perso nen, die niet op het pad van den urkaan gingen, voelden niets, doch hoorden een onheilspellend gefluit. Tot dusver zijn 69 doodeu gevonden, terwijl meer dan 100 ge- woud zijn. De schade wordt geschat op 10 laks ropijen. KK A U ik IJ K. Eergisteren kwam een werkman, die ondersteld wordt gek te zijn, aan het hek voor het paleis in het Elysée om den pre sident der republiek te spreken, l'oen hij hoorde dat hij niet binnengelaten kou wor den, schoot hij een pistool af iu de richting van het hek. Niemand werd gekwetst. De pistool was ook slechts geladen met los kruit. Voor den commissaris van politie gebracht, verklaarde hij geschoten te hebben om, nu hem de toegang tot den president geweigerd was, de aandacht op zijn persoon te vestigen. Te Valenciennes, waar Laguerre een conference ten gunste van Boulauger wilde geven, vond hij de zaal gehuurd door voor standers van do caudidatuur Foucart. Het kwam tot een botsing en de vrienden van Boulauger werden afgeranseld. Aan Le Temps wordt uit Pirot ouder dagteekeniug van heden gemeld, dat groote ongerustheid te Sofia heerscht eu men voor een overrompeling beducht is. Voorzorgs maatregelen zijn genomen om het paleis en deu prins te bewaken. ITA LIE. De terugkeer van de Italiaansche troepen naar hel vaderland zal detachementsgewijze geschieden. Het gerucht loopt, dat de Abys- siniers zich te Maiserra bij Adoua zullen samentrekken, waar de Negus tot na het Abyssiuische Paaschfeest, einde April, verblij ven zal. BUlTiÜCn I. i\ u. Naar men verneemt, is thans iu alle bijzonderheden geregeld voor welke regeeriugs- zaken de kroonprins deu keizer vervangen zal. Tevens is bepaald, dat de minister van oorlog en de chefs vau het civiele en het militaire kabinet den kroonprins geregeld zaken hebben voor te dragen. Iu de laatste dagen was de ademha ling des keizers, tengevolge van zwelling, belemmerd, zoodat bij hoestaauvalleu de buis eenige malen verwijderd moest worden. Ten gevolge daarrau heeft nu de reeds gemelde inbrenging eencr langere buis door prof. Beigmanu plaats gehad. Hoewel er niet aan te twijfelen valt, dat de acute kauseliers crisis voorhij is, loepen toch de berichten over het verloop daarvan in de laatstverloopen dagen zeer uiteen. Terwijl eeuerzijds verzekerd wordt dat er eeue volledige overeenstemming is verkre gen, ook tusschen de keizerin eu den rijks kanselier, wordt van een anderen kant be weerd, dat de keizer wel is waar terstond rn-t de staatkundige bedenkingen vau prins Von Bismarck heeft ingestemd, maar kei zerin Victoria slechts met de omstandighe den van liet oogenblik rekening gebouileu (ioch niet verklaard neeft, voorgoed van bet huwelijksplan af te zien. Van bet reeds meermalen vermelde onder houd tusschen de keizerin eu den rijkskan selier is een vau beide zijden goedgekeurd proces-verbaai opgemaakt en iu het staats archief opgenomen. Overigens blijft vrij algemeen de tneening heerschen, dat er tus schen kei/crin Victoria en prins Von Bis marck zulk een ernstig principieel verschil van mcening bestaat omtrent deu staatkun digen invloed, de taak en de positie der gemalin van een Pruisischen monarch, dat ook hij iaiere gelegenheden ernstige botsingen te vreezeu zijn. Voor het oogenblik trekt het de aandacht dat er iu bladen, welke prins Von Bismarck bijzonder welgezind zijn, op weinig welwillende wijze aanmerking op gemaakt wordt, dat bij bet bezoek der kei zerin te Posen eene deputatie van dauiet der Poolsclte aristocratie werd toegelaten, welke aan de keizerin eeue hulde bracht, welke niet slechts in de Frausche taal ver vat was, uiaar bovendien ook staatkundige toespelingen inhield. (2V. R. Ct.) Het nieuwe huisje, dat eergisteren in de luchtpijp des keizers is geplaatst, is langer dan het vorige. De verwisseling had eene uitmuntende werking. Ondanks het ongun stige weder kwam de keizer gisteren te Berlijn, steeg aan het paleis af, vertoonde zich her haaldelijk aau de jubelende menigte en be schouwde aan het venster het voorbijtrekken der troepen, die zich naar de wacht begaven. Z. M. bracht later een bezoek aan den kroonprins. (Hbl.) Donderdag werd in het slot te Cltar- lottenburg de geboortedag van prinses Victoria gevierd. Tegen den middag kwamen de kroonprins van Griekenland, kroonprins Wil helm, prinses Friedricli Karl met prins Leo pold, de erfprins tan Meiningen met zijne dochter prinses Feodora hunne gelukwenschen aan de jarige prinses aanbieden en namen daarna deel aan den feestmaaltijd, die ter eere van deze in het slot werd gegeven. Vier Duitsche studenten, v^arvan twee uit Freiburg en twee uit Würzburg, waren 1.1. Zondag, in weerwil van alle waarschuwin gen wegens vroegere voorvallen, naar Belfort gegaan, om er een vrolijken dag door te brengen. Nauwelijks waren zij er aangeko men, of eeu troep straatjongens liep lieu onder het geroep van „Pruisen 1 spionnen! achterna, en weldra werden zij aangevallen door een aantal voorbijgangers, waarbij zich eenige soldaten aansloten. Een der studenten wendde zich tot een Fransch officier met hel verzoek, heil althans tegen de soldaten te beschermen, waarop hij echter kortaf ten antwoord kreeg: „Nu nog fraaier! Pruisen helpen 1 Die hebben hier niets te maken!" Bloedend en erg toegetakeld namen de stu denten ten laatste de vlncht naar het spoor wegstation en konden nog juist in een trein naar Miilhhausen springen om verdere mishan deling te ontgaan. De LandesZeitung noemt dit voorval eene eigenaardige illustratie op de bewering, onlangs door Leroy-Beaulieu in het Journal des Débals gewaagd, dat Frankrijk het meest gastvrije land van Europa is. AFKIKA. Omtrent Emin-Pacba worden nog na dere bizonderheden gemeld in een brief tan kapitein Camperio aan de Ri/orma. De» heeft twee brieven ontvangen van ,kapiteit Caiati, gedateerd 1 en 24 September. Hier uit blijkt dat kapitein Casati iu de haudrt gevallen was vau den koning van Traxiort maar dezen wist te bewegen vriendscLari te sluiten met Emin-Pacha, waarop ben met dat doel een missie werd opgedragen Aan het slot van den brief wordt gemeli dat Emin-Pacha in goeden welstand verte en dat tot op 24 September Stanley non niet te Wadelay was aangekomen. LEIDEX, 14 April. Door het hoofdbestuur der Schippers- vereeniging Schuttevaêr is heden een airsl verzonden aan de leden der Provincial staten van Zuid-Holland verzoekende: 1, Dat bij de aanstaande verbetering '"I het vaarwater tusschen Maassiuis en Di-'l schendam bij vernieuwing van de spoorbral aan het station Voorburg deze brug in bil beiaug der veilige scheepvaart 2 Meter boni den waterspiegel worde gelegd. 2. Dat aan de sluis te Leidschendam -1 dag en nacht een sein worde geplaatst 4 onderkenning of de sluis open of dicht J ter voorkoming van ongelukken bijdeecCl drukke scheepvaart aldaar. De heeren II. F. Ebels en mt. 'I F'rirna, door de provinciale staten van fr» ningen verkozen tot lid van de eerste kufl der staten-generaal, verklaren die beuoe» niet aan te nemen. Behalve de eu mrs. Arntf^ en Van Idsiuga e -t ook mr. Sn* van \Visseiikerke,scjlu 'ris bij bet dl» temeut van just,js 0 0 i het griffier*» der tweede kauiein (dR0WIJK. KaiB De preside! i s.is aam.xnk te As» dam heeft hedeiafjp "m-*n 'nc uitsf™ - sJ.JOnair. gedaan iu den et,erg.,m filers teg«« gemeente Hilversi,et pwn di«nsrier afgrs'i I De eisch werd c

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2