NIKÜWS- EN ADVERT I NTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ficze üoii ra ill verse li ij ut dadelijks, helialve ojs Zou- en Feest da "en. Zaterdag 14 April 1888: N®. 89. ADVERTENTIE*: Uitgevers: Gebroeders Muré. Jacht en Visscherij. Het Geheim van het Oude Kasteel. A 0 N H E tiï E iü T Voor Leiden, per 3 maanden1.25, Franco door liet gelieele rijk, per 3 maanden I.OO. Prijs per X winner 10 ('ent. Van 1lj regels0.90. Elke regel meeri 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontantzonder rabatper regel 0.10. Itureel: Srlieepinakerssteeg 6. S t ad s - It e r i c li I e n. lie BURGEMEESTER van LEIDEN berin nerl aan hen, die zich voor hel aanslaande seizoen 1888/89 in het bezit wenschen te zien van Jaclil- en Yiscliaktcn. of wel van «ene koslelooze vergunning lot uitoefening der Yisscherij, dal de blanco verzoekschriften ter bekommg daarvan srnliw verkrijgbaar zijn Ier Geineente-Secrelariealwaar zij. behoor lijk ingevuld en onderteekend, vóór ctr-n lSi'ii April a. s. moeien terugbezorgd zijn, ten einde aan den Commissaris des Ro llings in deze provincie Ie worden ingezonden. Tevens wordt aan belanghebbenden herin nerd. dal blanco verzoekschriften tot liet be komen van buitengewone machtiging tol het verdrijven van schadelijk gevogelte met pistool schoten het schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte en het visschen als liet wa ter met ijs bedekt is, mede grail* Ier Ge- meenle-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd DE KANTE». Leides, den 22 .Maart 1888. D It X K W i; T. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Krengen ter algemeene kennis dat door ADRIANUS KOELEWIJN, alhier woonachtig, een verzoekschrift is ingediend om vergun ning voor den verkoop van sterken drank in hel klein in helperceel Varkenmarkt n". 19 En geschiedt hiervan openbare afkondiging Joor plaatsing in de Leidsclie Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden 13 April 1888. LEIDEN, 13 April. De commissiej voor de artsexamens beeft in hare heden gehouden zitting voor het le gedeelte toegelaten den heer H. B. Van Buuren. Üe le luitenant J. P. A. De Kleijn, 'an bet 4e regiment iufanterie wordt wegens ziekte op non-activiteit gesteld. Hl'ZIEK, LETTEREN EN KVNIT. Sterfdag (1759) van Handel. Wie kennis maakte roet Una's ver taling van «Lars Dilling, schetsen" uit het Noorsch, in October van het vorige jaar bij den uitgever A. H. Adriaui, alhier, vau de pers gekomen, zal seker terstoud met ous eens geweest zijn dat die kennismaking naar eene nadere deed verlangen. Het onthaal dat het bundeltje te beurt viel heeft den heer Adriani aangemoedigd een tweed* bindje iu het licht te zenden, na echter geen bun deltje novellenmaar ééne novelle van ruim 200 bladzijden druks. Onze waardeering van Lars üilliug als Noorsch novellist en van Una als vertaalster is onzen lezers bekend uit onze bespreking van de zeven schetsen. Wat den inhoud van dit deeltje betreft dat onder den naam van «Begaafd" het lezend publiek wordt aange boden, moet worden getuigd dat aan deze boeiende, echt Noorsche novelle bij ieder hoofdstuk en er zijn er 28 nieuw leven wordt bijgezet. Ieder hoofdstuk is als eene vertelling op zich zelve, vertellingen, die ie zaïnen een geheel uitmaken, zfijn getee- kend, zóó diepgevoeld en zóó vol humor tevens, dat men onwillekeurig, mét de lij dende personen een traan wegpinkt, of mét de schalkscheu, eeu gullen lach niet be dwingen kan. Zoo is bijv. liet VII hoofdstuk, getiteld «Vuurwerk", een juweeltje, evenals hoofd stuk IX, onder deu titel «Ken harde slag". Wanneer van deze novelle een nieuwe druk uoodig zal zijn en daaraan twijfelen we geenszins dan zal de corrector goed doen er op te letten dat de bekwame vertaalster 't hier en daar met 't geslacht der zelfstan- dignaamwoorden niet eens was met de beste Nederlandsche woordenboeken. We lezen bijv. blz. 17, 3e regel van boven ,der oogst", blz. 31, 8e regel vau onder «nieuwen lichtblauwe* pantalon, blz. 39, 11e regel van onder «in de landauer, blz. 155, de* nieuwe* Koningsmarkt", enz. Op blz. 141 treedt onverwacht mevrouw Kalk op hier zal wel bedoeld zijn mevrouw Slein; immers mevrouw Kalk was reeds dood en begraven. Hebben schrijver en vertaalster van hunne «begaafdheid" ook nu weèr de bewijzen gegeven, den heer Adriani komt een woord van lof toe voor zijne smaakvolle uitgave, den drukker, den heer P. A. Geurts, te Nijmegen, voor zijn fraaien druk. Het boekje zal zijn weg wel vindenvoor Lars Dillings novellen is ten onzent de weg reeds gebaand. Te Turnhout is den 9deu dezer de ook hier te lande niet onbekende novellist dr. J. Ueinier Snieders overleden. Hij was in 1812 te Bladel in de Brabantscbe Kempen, geboren en promoveerde als geneesheer in 1838. Zijne eerste novelle was «Het kind met den helm". Nog eeuige dagen voor zijn dood heeft hij de proeven voor ceue nieuwe uitgaaf zijner talrijke werken gecor rigeerd. Vier zijner kinderen, reeds volwas sen, had hij, evenals zijne echtgenoote en zijne vier broeders reeds leu grave gedragen. Voor eeuige dagen nog stierf zijn laatste dochter. Te Utrecht zal, naar het V. D. meldt, op 6 Augustus plaats bebben de verkooping van de verzameliug van horens en schelpen, door wijlen mevr. de douairière K. J. M. Ketliaan Macaré, geb. Ontijd, nagelaten. Dit moet een zeer belangrijke verzameling zijn, door de eigenares op twaalfjarigen leeftijd begonnen en gedureude 63 jaren voortgezet. OFFICIKELE liEllllHTEV. Door Z. M. is E. Van der Gijp Ba- rendregt benoemd tot burgemeester der ge meente Barendrecbt. Doer Z. M. is: 1°. aan dr. J. I. Doe- des, met ingang van 18 September 1888, eervol ontslag verleend als hoogleernar in de faculteit der godgeleerdheid aan de rijks universiteit te Utrecht, met dankbetuiging voor de door hem gedurende vele jaren den lande bewezen diensten2°. tot booglecraar in de faculteit der godgeleerdheid aan ge noemde universiteit, om onderwijs te geven in de encyclopaedic der godgeleerdheid, in de geschiedenis vau bet Christendom en in de christelijke arcbaeologie, benoemd dr. H. G. Kleynpred. bij de Ned. llerv. gem. te llooge Zwaluwe; 3°. met aanvulling vau het kon. besluit van 6 April 1883 nu. 3; dr. G. 11. Lainers, hoogleeraar in de facul teit der) godgeleerdheid aan de rijks-universi teit te Utrecht, met ingang vari het studie jaar 1888/89, ook belast met het onderwijs in de geschiedenis der leer aangaande God 4°. met wijziging van het kon. besluit van 1884 n°. 23, dr. J. Cramer, hoogleeraar iu de faculteit der godgeleerdheid aan de rijks-universiteit te Utrecht, niet ingang van het studiejaar 1888/89 ontheven van liet on derwijs in de geschiedenis van het Christen dom en daarentegen belast met het onderwijs in de uillegging van het Nieuwe Testament. Door Z. M. is aan E. Th. Borle, geb. te Saint-Imier (Zwitserland), vergunning ver leend tot het geven van booger onderwijs aan gymnasia en progymnasia. De luit. ter zee 1ste en 2de kl. J. L. Hordijk en E. F. T. Bikworden met den lsteu Mei a.s. geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam en respectievelijk belast met het bevel over en gedet. aan boord van Zr. Ms. stoomkanonneerboot Brak. BINNKNLANDSCUE BERICHTEN. Naar wij vernemen is de heer mr. baron Michiels van Verduynen, ten gevolge van zijne verkiezing tot lid van de tweede kamer te Breda, voornemens ontslag te nemen als wethouder van 's-Gravci.hage, uithoofde van de moeielijkheid om dit ambt gelijktijdig met de parlementaire werkzaamheden le vervullen. De heer Michiels zal echter met hel indie nen van het ontslag wachten totdat de ge zondheidstoestand van zijn ambtgenoot dr. Mouton, dezen zal toelaten het wethouders- ambt te hervatten, waarop binnen een niet te lang tijdsverloop gegronde hoop bestaat. Als lid van den gemeenteraad zal de heer Michiels niet aftreden. Hbl De Standaard schrijft: Nu ook de verkiezing in Steenwijk gun stig afliep, mag meü de optreding van het nieuwe kabinet waarschijnlijk nog in deze, of althans in het begin der volgende week tegemoet zien. Alle verhalen, in verhand met de crisis, alsof er nu reeds rivaliteit en besnijding on der de partijen of groepen der rechterzijde zou zijn uitgebroken, missen dan ook eiken grond. FEUILLETON. FAMILIE-ROMAN. Noch de gestrenge toonnoch de drei- 5ode blik vsn lord Arthur vermocht het, «bj iets van zijn kalmte te doen ver hezen. Gisela had intusschen het vertrek ver- hteo, hetgeen niemand had opgemerkt, «itgnooderd de politie-beambte. Deze ging oo voort: .Nogmaals moet ik u om verschooning "Moo. want ik kwam hier om u een ge wichtige mededeeling te doennamelijk dat nog nel den bloedrooden steen van een rarijscben juwelier afkomstig is, en van pooler «aarde is dan men in den beginne 'ttaioedde." «Ge hebt gelijk, sir," sprak Arthur op P'"ch anderen toon, «dit bericht is niet Jon belang ontbloot. Wees zoo goed plaats oenen, en mij alles tot in de kleinste ""ooderbeid te vertellen." «O, neen!" riep lady Jersey nu angstig uit, «houdt toch geen oogetiblik langer dien ring aan uw vinger, die zoo gelijkt op dengene dien de moordenaar droeg. Het bloed loopt mij naar 't hart terug, zoo dikwijla ik dien bloedrooden steen zie." «Ge hebt gelijk, lady Jersey, ik zal den ring niet alleen afleggen, maar ik zal hem tevens vernietigen." Met een snelle beweging had hij den ring van zijn vinger getrokken en wierp hem op het vuur, maar niet zoo snel of Marby had nog tijd gevonden den ring uit den open baard te nemen. Wel brandde hij zich daarbij hevig aan de hand, maar zijn doel had hij bereikt, de ring lag op het tapijt voor den haard en haastig zette hij er zijn voet op, om het wegrollen te beletten. Dit alles was in den tijd van één seconde gebeurd. Bleek van pijn leunde Marby legen den schoorsteen en wikkelde zijn hand in zijn zakdoek. Daarna raapte bij den ring op. «Wat doet ge, sir?" vroeg Arthur, die den ambtenaar met verhaalden blik had gadege slagen. «Welk recht hebt giju een ring toe te eigenen, die mijn eigendom is en die ik wil vernietigen?" Marby gaf geen antwoord, van zijn lippen klonk een onderdrukt steunen, want zijn hand deed hem hevig pijn. «Ge schijnt u ernstig bezeerd te hebben sprak lady Jersey nu, «laat mij u helpen, uir. Marby." «Marby?" herhaalde op hetzelfde oogen- blik een stem, en William Perkins trad de kamer binnen. «Inderdaad, hij is het. Hebt ge den misdadiger reeds gevonden. Maar wat is dat? Waarom hebt ge uw hand in een doek?" «Ik heb haar gebrand," antwoordde de aangesprokene. ,Ja," voegde Arthur er bij, «mr. Marby brandde zijn hand doordat hij een ring uit het vuur haalde, dien ik er zooeven had ingeworpen. Waarom hy zulks deed is mij een raadiel." «Ik gaf gehoor aan een ingeving van het oogeubliktoen ik dien ring uit het vuur haalde," sprak Marby uu. «Sedert ik die zaak van u, mylord, in handen heb, ver zamel ik alle ringendie ik vinden kan. Deze ring draagt eeu bijzonder kenteeken en is blijkbaar eveneens te Parijs gekocht." «Maar als ge iederen ring bewaart die te Parijs gekocht is, zult ge ten slotte een magazijn van ringen krijgen," lachte Per kins, maar zijn lach klonk meer gemaakt. Marby stak den ring in zijn zak en zeide: «Een detective, zooals ik, die eeu ge heimzinnige misdaad heeft op te sporen, moet op alle kleinigheden letten." «Maar laat mij je hand eens zienMarby sprak Perkins op luchtigen toon, «ik heb onlangs mijn medisch examen aan de uni versiteit te Parijs afgelegd en wacht nu op een aanstelling als geneesheer. Gij kunt mijn eerste patient zijn." Terwijl Perkins de hand van Marby nauw keurig onderzocht en hem een zalf voor schreef, sloeg Arthur bem opmerkzaam gade. «Die Marby jaagt mij vrees aan met zijn onverstoorbare kalmte," sprak bij iti zich zelve, «zijn zonderlingo wijze om bier binnen le komen, dat bewaren van mijn ring, alles komt mij verdacht voor. I)e tonderliuge gewoonte om alle ringen te bewaren ia blijkbaar slechts een voorwendsel, maar het is mij niet mogelijk dien man te door gronden. In elk geval zal ik op mijn hoede zijn." Perkina had intusschen de hand weder verbonden en gezegd dat de brandwond volstrekt niet gevaarlijk was en weldra ge- nczeo zou lijn. (Wordt vertolfd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1