m m w s 3 an «nr. Taw w Men schrijft aan de Maasbode uit Delfland Voor de landbouwers en veehouders sict het er in deze strek.il, tengevolge van het ongunstige weer, zeer treurig uit. Op het land is nog geen gras en voor het vee, dat door de koude op stal gehouden moet worden, is geen hooi tneer in den berg. De veehou ders zijn verplicht voor hunne beesten hooi te koopen, dat met den dag schaarscher en duurder wordt. Bovendien werkt (leze toe stand hoogst nadeelig op de zuivelbereiding. Algemeen wordt naar weersverandering ver langd. Het bericht in de R. Rolt. Cour., dat er sprake zou zijn van ernstige pogin gen om te Dordrecht een standbeeld voor wijlen nir. O. M. Van der Linden op te richten, terwijl zelfs reeds gelden voor dat doel zouden zijn bijeengebracht, berust, volgens de Vordrechleche Cour.op een eenvoudig kofliehuispraatje. De heer \V. H. Hubrecht, hoofdin genieur vau den waterstaat, is gisteren namiddag te Haarlem overleden. Eergisterenavond te acht uren heeft de aangekondigde openbare vergadering van den Sociaal-Democratischer! Bond, afdceling Haar lem, plaats gehad in het gebouw Felix Favore in de Smedesln.at. De zaal was reeds te 7 J ure stampvol. Als spreker is opgetreden de lieer F. Domela Nicuwenhuis die tot onder werp had gekozen Wie zijn de misdadigers?" Zijne rede werd met belangstelling door on geveer 1400 personen, waaronder een aantal vrouwen, aangehoord. Na afloop werd hem een socialistisch lied toegezongen. Eenige honderden personen hadden zich in de Sme- destraat geposteerd oin hem uitgeleide te doen, maar dc spreker scheen daarop niet gesteld, want in stilte verliet hij aan den achterkant in de Morinnesteeg het gebouw om langs een omweg naar het station te gaan. liaarlCour.) Het hoofdbestuur der Nederlaudsche protectionistische Latidbouw-verccniging ver gaderde dezer dagen te Utrecht. Met algemeen stemmen, op den na, werd tol ondervoorzitter der vcreeniging gekozen de heer J. J. Duijnstée, en de heer Corten vorder belast met de werkzaamheden der secretarie. De aansluiting der LanJbouw-vereeniging aan het comité van Industiëelen, maakte ook op deze vergadering niet veel vordering; 't wil niet recht vlotten, niet bij gemis aan eensgezindheid over strekking en ciuddoel, maar tengevolge der verschillende wijze waarop de zaak hier en gindsch wordt aan gepakt. liet bestuur verzocht twee der aanwezige leden, de hh. Duijnstée en Snijders met oir. d'Eugelbronner, secretaris van bo vengenoemd comité, te confereeren, om te vernemen hoe men zich aan die zijde de mogelijkheid ecner geregelde aansluiting wel voorstelt. De aangelegenheid dek oprichting van een orgaan, genaamd het Maandblad der pro tectionistische Landbouw-vereeniging" is thans zoover gevorderd, dat het eerste nommtr in den loop der volgende inaaud wel kan worden tegemoet gezien. De heer Corten werd voorloopig ook met de hoofdredactie van dit maandblad belast. De heer H. J. E. Gerlach te Middelburg lid der vereeniging en lid van het bestuur, had zijn ontslag genomen. IJtrDbl). Eergisteren zijn gevankelijk van Ede naar Arnhem getransporteerd een 4-tal land- loopers, 2 mannen en 2 vrouwen, die, na te Olterlo (gem. Ede) van een huis de glasruiten te hebben ingeworpen, een landbouwer had den gedreigd met brandstichting, zoo zij niet ontvingen wat zij verlangden. Ook uit Luu- lereu (gem. Ede) is ecu landlooper naar Arnhem getransporteerd, die het den ingeze tenen geducht lastig maakte en hel opgehaalde geld terstond ging verteren. Toen de politie hem arresteerde, bleek, dut hij zich ook juist aan diefstal had schuldig gemaakt. Algemeen zijn de klachten, welke men op de Veluwe hoort over den last, welke den ingezetenen door de vele, soms zoo brutale, bedelaars wordt aangedaan. IrnhCour.) Men meldt uit Almeloo van 9 April aan de N. R. C. De werkstakers zijn hedenmiddag weder bijeen geweest om een voorstel van enkelen ouder hen te besprekenhet voorstel nl. om aan de heeren Schollen aan te bieden voor J cent beneden het vroeger ontvangen loon het werk te hervatten. Met 142 tegen 12 stemmen werd dit voorstel aangenomen, en daarvan aan dc fabrikanten keunis ge geven. Heden seint men ons, dat het voorstel der fabriekarbeiders door de fabrikanten aangenomen is. Donderdag a. s. worden de werkzaamheden hervat. Te Eksloo (Drente) bestaat nog de overoude gewoonte om sommige boerverga- (leringen bekend te maken door het roud- zenden van eenen stok, dien elke landbouw r naar zijne buurman brengt met de woorden: „Hier is de stok, en zal 't aovond 'n eiu- enscheper (schaapherder) wunncn worden." Vroeger was het rondzenden van zoorlanigen stok overal in oostelijk Drente in gebruik. Ook te Bronneger gein. Borger bestond dit gebruik voor korte jaren nog. Is de stok „rondgekomen", d. w. z. wordt hij in het zelfde huis teruggebracht door den zuidelijk wonenden buurman, van waar hij is uitge bracht naar den noordelijken wonenden buur man, dan is dit een bewijs, dat er genoeg zauie kennisgeving heeft plaats gehad. Te Dokkutn gaf een minnaar zijn meisje een koflicketel ten geschenke. De politie kwam liet cadeau echter spoedig terughalen, want de minnaar had den ketel van zijn patroon ontvicemd. Een arbeider te Nieuwolda begaf zich voor eenige jaren met zijne vrouw naar Amerika, in de vaste veronderstelling, daar spoedig rijk te zijn. Het tegendeel bleek en hoogstwaarschijnlijk zoudeu zij van gebrek omgekomen zijn, indien niet de landbouw: r bij wien zij vroeger gewelkt hadden, hun het benoodigde geld voor de terugreis had toegezonden. Hier aangekomen begonnen zij met nieuwen moed hun werk en waren weldra in staat het geleende geld terug te geven. Niettegenstaande (ien treurige afloop der eerste reis, vertrekken zij thans weder naar de nieuwe wereld om hun geluk nog eens te beproeven. Gisternacht is te Vlissingen na een smartelijk lijden overleden, Jacob llobein, een der laatst overgebleven helden uit den gedenkwaardigen tijd der Belgische revolutie. Alhier 8 Jan. 1810 geboren, trad hij jong in 's lands zeedienst en werd in 1875 als opperstuurman der marine gepensioneerd. De bekende heldendaad op 19 Maart 1881 (het uiet het grootste levensgevaar uit de handen der Belgen redden van de vader landsche vlag, van een sloep, d'.o bij 't fort Philippine op de Schelde aan den grond was geraakt), heeft zijn naam vereeuwigd. Later werden door hem meerdere bewijzen van moed en dapperheid aan den dag gelegd. Men schrijft aan de N. Rr. Cl. uit Roosendaal Evenals elders hebben het de landbouwers in deze streken weder hard te verantwoorden. Door den langdurigen winter is op veel ak kers het winterkoren bevroren, terwijl van het andere weinig zal terecht komen. Ook het groene veevoeder is schaaisch eiu zoo onbeduidend, dat verscheiden landbouwers genoodzaakt zijn eenige stuks vee te verkoo- pen; doch biertoe gaan zij niet dan in den uilersten uood over, daar de veeprijzen zoo laag zijn, dat verlies voor hen onvermijdelijk is. Eenige boeren, die zich in den laatstcn tijd toelegden op het aanmesten van kalve ren, schijnen ook den moed op te geven, omdat de opbrengst de kosten nauwelijks goedmaakt. Geen wonder, dat de landbouwers hun uood klagen cu moedeloos naar uilkomst uit zien, die, volgeus velen, gevonden kan wor den door een inkomend recht op vreemde granen. Men schrijft aan de N. R. Cl. 1865. Voorjaar. Den 31 Maart was het water nog met ijs bedekt, sneeuw en hagel wisselden elkander af. De 1 April bracht verandering; allengs werd het weder warmer, zoodanig dat men den 17u April in de Maas zwom. Met Paschen, 16 April, was alles groen. De graanvelden stonden weelderig en forsch gestruikt, de vroege fruitboomen iu bloei. De trekvogels waren reeds aangekomen, en sedert den 12 April hoorde meu den nach tegaal. Een kerseboom, welke op 14 April nog dor was, stond op den 19 April iu volleii bloei. Bovenstaand bericht is te vinden in een ouden Van Zwaamen's cu Thompson's almanak. Wat zijn we in 1888 nog verre van zoo n verkwikkeuden toestand I Hoe grillig de na tuur ook moge zijn, hoe sterk ook de wisse lingen van temperatuur iu ons land, een wonder zou moeten gebeuren om op 12 April a. s. den nachtegaalslag in het stille bosch te kunnen hooreu en het oog te verlustigen aan fijn jong groen en vruebtboomen iu bloei. Alles om ons heen is wanhopig dor, naar, kil en koud; de rivieren gezwollen; in stede van een doorschijnend nat, eene dikke gele brij, afval van dijken, enz. naar zee voerende; te land niets dan sueeuw of mod der, waar liet oog zich wendt. Regen en nog eens regen, hagel en sneeuw vau medio Augustus jl. af, daartusschcn zes korte doch hevige winters, temperatuursverschillen van 40 en 45° F., ten slotte in de laatste weken een wedstrijd van oosten-, noord-oosten- en noordenwinden. Wat een heerlijk klimaat toch is het onze, wat een waardige pendant van Engadin, waarvan Baedeker zegt: „9 maanden winter en 3 maanden koud." Acb, mochten we toch snel, binnen enkele dagen, kunnen uitroepen; „Der Frünling ist gekommen, Der liebe lenz ist da I" liet open bad in de Maas zouden wij dan op 17 Apiil desnoods er nog aan geven. BI: 1ÏSNLANDSCllE BEttlUJl TEA. It K I. G 1 K. Na langdurige processen met den Franscbeu graaf !>o Ste. ikldegonde, hebben de Belgische graven van Marnix thans in hoogste instantie hun recht uitgemaakt ge kregen, om evenals hun beroemden voorzaat van St. Aldcgonde bij hun naam te voeren. K\ CEL V Koningin Victoria wordt den 26 in Engeland terugverwacht. De keizerin van Oostenrijk, die nog te Londen is, lijdt aan keelpijn, maar haar toestand is niet zorgelijk. De conferentie over de suiker-premiën kwam gisteren te Londen weder bijeen, onder het voorzitterschap van baron De Worms. De heer Küfstein was onder-voorzitter. De vergadering onderzocht de nota's der ver schillende regeeringen betrekkelijk het pro tocol van 19 Doe. tl., volgens welke alle kabinetten zich in beginsel voor de gcheele afschaffing der suiker-premiën verklaren. De conferentie is daarna verdaagd, ten einde in de bijzonderheden de maatregelen te overwegen, waardoor aan de genomen beslui ten uitvoering kan worden gegeven. Te Londen heeft eene vergadering plaats gehad van voerlieden, wagenmakers en anderen, die zich bezwaard gevoelen door de voorgestelde belasting op vervoermiddelen (Van and Wheel Tax). De voorzitter noemde het voorstel reactionnair en onrechtvaardig. De vergadering nam een motie aan, waarin protest werd aangeteekend tegen het voor stel en besloot, dat een deputatie uit haar midden zou gekozen worden om de giievcn der aanwezigen aan den minister vau finan cien kenbaar te maken. titlkUH t-f Si. Eargisleren is allerwege in Frankrijk de voorjaarszitting der gewestelijke Raden geopend. In het departement Vaucluse is het voorstel gedaan om een verzoek tot de regeering te richten, ten einde Boulanger in zijn rang in het leger te herstellen. De prefect stelde de prealable quaestie, die aangenomen werd met 1Ü stemmen tegen 6. De afgevaardigde Francis Laur, een goede bekende van de werklieden te Anzin, heeft aldaar in eene kiesvergadering de can- didatuur van Boulanger als socialist aanbevo len. De zaak der arbeiders, verzekerde hij, zal Boulanger met warmte in de kamer ver dedigen. Tot staving dat de werklieden in Boulanger hunnen man vinden, haalde hij eene reeks verklaringen uit diens redevoerin gen aan. De vergadering heeft ten slotte eene motie aangenomen, waarin gezegd wordt dat het welslagen der candidaluur van Boulanger alleen in staat is de gewenschte sociale en democratische hervormingen tot stand te brengen. In de rue Montmartre werd generaal Boulanger gisteren door de voorbijgangers herkend, die dadelijk „leve Boulanger!" riepen. Met moeite ontkwam hij aan de manifestatie. Eenige bladen hadden gemeld, dat de Russische gezant vertrekken zou op grond van het optreden van het nieuwe ministerie, dut aan Rusland ongevallig zou zijn. Dit bericht wordt ten stelligste tegengesproken. De gezant zal zich eenvoudig naar Cannes begeven om de grootvorstin Maria Paulowna cu Mickaelowua te begroeten en niet langer dau 4 of 5 dagen afwezig zijn. ntUTMCn s, w a. Op verzoek van den keizer heeft dr. Mackenzie zijne reis naar Londen voorloopig uitg'esteld. Prof. Esmarch, de beroemde chirurg uit Kiel, die verleden week het heel kundig congres te Berlijn bijwoonde, heeft den keizer onderzocht en moet zich vrij gunstig over 's keizers toestand hebben uit gelaten en dr. Mackenzie's behandeling heb ben goedgekeurd. Met eene klimmende heftigheid, die hier en daar grotesk wordt, laten de bladeu van de meest verschillende richtingen zich over dc Von Bismarck-crisis uit. Deze is op die wijze allengs geheel tot eene parlij- quaestie geworden. Iu de Freitinnige Zeitung kiest Richter, Vou Bismarck's belager, met bijzondere geestdrift partij voor keizerin icloria, waar voor hij door het Veutiche Tageblalt met bijtenden spot wordt onder handen genomen. De Katholieke Germania vindt goed naar aanleiding vau het te Berlijn en te Leipzig ontworpen plan om ter ondersteuning van Von Bismarck bijzondere volksadresseu tot (leu keizer te richten te spreken van een begin vau Boulangitis" in Duitschland, en verlangt van den rijkskanselier dat hij zulk een plebicit terstond verbiede. De Voseiicit Zeilung verklaart in de onder haar bereik liggende Russische bladen gecnc aanduidingen te kunnen vinden, dat de bewuste verloving den vrede en de goede verslandhouding met Rusland bedreigen zou. Stocker's ReicbiboU herinnert dat men in Pruisen niet gewoon is aan dfcne vrouwenrcgcering. In de Ber liner Rolitieche Nachrichten is sprake van des Battenbergers laakbare eerzucht, wordt zelfs er op gedoeld, dat hij indertijd den wensch gekoesterd zou hebben, stad houder in Elzas-Lotharingen te worden. De Königsberger Harlungsche Zeilung weet uit authentieke bron eene verklaring van den kroonprins mee te deelen, dat hij met zijnen vader volkomen eensgezind is en dat het hem ten diepste grieft, wanneer er min of meer bedektclijk op het tegendeel wordt gedoeld. Andere bladen, meest tot de middenpartijen behoorcude, zweren weder bij de politieke overeenstemming tusschen den keizer en den rijkskanselier. Uit dit een en ander blijkt genoegzaam, hoezier de politieke hartstochten door deze quaestie zijn opgezweept geworden. Omtrent den stand der zaak zelve is gister niets uieuws bekend geworden.. Prins Von Bis. inarck had gisternamiddag een langdurig onderhoud met do keizerin. NR. Cl.) Des keizers kwijtschelding van straf met de daarbij behoorcude ministerieelc be schikking werd gisteravond te Straatsburg openbaar gemaakt. Zij strookt volkomen met hetgeen te dien opzichte in Pruisen veror dend werddoch bovendien ontslaat zij ook van straf wegens overtredingen tegen de be palingen van de nog geldige Fransche pers- wetgeving, en wegens het uiten van op roerige kreten en het dragen van oproerige kenteekeucn. De voltrekking van het huwelijk tus schen prins Hendrik van Pruisen met prinses Irene van Hessen is op den 24n Mei bepaald en zal plaats hebben in het slot „Frederiks- kroon" te Potsdam, dat de keizer tegen dien tijd hoopt te betrekken. Het Berlijnsche hoofdcomité tot onder steuning der slachtoffers van den watersnood heeft reeds ruim 300.000 m. ontvangen, waartan alleen 142.000 mark op de Ber lijnsche beurs was gecollecteerd. De prins-regent van Beieren zond 10.000 mark voor de noodlijdenden door de overstroomiugen. K IISLA XD. Een acht dagen geleden kwam te Moskou een jonge vrouw aan en nam haar intrek in een hotel, waarheen ze haaj- baga ge liet brengen. Een half uur na haar komst klopte een commissaris van politie, door eenige agenten vergezeld, aan haar deur van haar vertrek op de derde verdie ping, maar zij weigerde te openen en toen men zich met geweld den toegang verschaf te sprong de vrouw uit het venster en dood de zich door den val. Bij het doorzoeken van haar bagage vond men een groote hoeveelheid dynamiet. tl A It II h h O. Dank zij de tusschenkomst der gezan ten van Engeland en van Italië, heeft dt vertegenwoordiger der Vereenigde Staten It Tanger er in toegestemd de eisrdien zijnet Regeering aan het oordeel van vier arbiters te onderwerpen, waarvan twee door hem ei twee door Marokko benoemd zullen worden. Ingeval san oneenigheid zal een vijfde arbi ter benoemd worden, die niemand anden zal zijn dan de Italiaansche gezant. De be slissing van dezen laatste zal geen hc beroep toelaten. De minister van buiten- landsche zaken van Marokko aarzelt echter een besluit te nemen. Hij vreest de afkeu ring van den Sultan, die, naar men zegt, door de vertegenwoordigers van zekere Euro- peesche Mogendheden tot een onverzoenlij ke houding aangemoedigd en tot vent aangehitst wordt, terwijl anderen het conflid trachten te vermijden, waarvan de gevolg* voor Marokko noodlottig zoudeu kunnen zip- Een tweede Amerikaausch oologschip i» t de reede van Tanger aangekomen en M twee worden verwacht. l'EH TELEGRAAF. BERLIJN, 11 April. Keizerin Victor» bezocht gisteravond het keizerlijk paleis9 had daar een onderhoud met prins Bismarck, dat twee uren duurde. Volgens de National Zeilung heeft groothertog van Baden zich moeite gegf® ten einde de quaestie tot een afdoende ffj lossing te brengen. LK1DEX, 14 April. Eergisterenavond had een buitengef*| vergadering plaats der scherpschutters eeniging „Rotterdam" waarin het progrf"

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2