a a 2ES m m j y< trouwen genoot en men met hem, met het oog op 7.ij 11 gebrekkigen lichtimelijken toe eland, groot medelijden had. Dat was dan ook do reden dat de gemeente ontvanger hem na den dood zijns vaders, zooveel in zijn vermogen was, gesteund had. En juist deze ambtenaar werd door bekl, ten zeerste benadeeld, daar hij de schade van de op valsch onderleekende quitanticn betaalde f 491) dragen moet. Laatstgemeld bedrag was door beklaagde in weinige dagen in een slecht huis te Leiden verleerd. Substituut Officier van justitie inr. baron De Vos van Steenwijk requireerJe schuldig- klaring aan: 1°. valschheid in geschrifte: 2°. gebruikmaking van het vulsche stuk; 3°. verduistering van gelden, welke beklaag de uithoofde van zijn persoonlijke dienstbe trekking onder zich had en 4°. diefstal, met vcroordeeling tot 1 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf. Mr. W. graaf Van der Duyn, toegevoegd verdediger, oordeelde dat op het bewijs der ten laste gelegde feiten niets viel aan te merken en bepaalde er zich daarom toe, zijn cliënt in de clementie zijner rechters aan te bevelen. Daarna stond terecht een gewezen amb tenaar van de llollandsche IJzeren Spoor weg Maatschappij, oud 25 jaar, die op het station Leiden belast was met de uitgifte van plaatskaartjes, waarvan hij de ontvan gen gelden in een reizigers-register moest boeken, in Februari jl. had hij op verschil lende dagen kleinere bedragen op gemeld register vermeld en ook afgedragen dan door hem voor verkochte plaatskaartjes was ontvangen en zich op die wijze successie velijk een totaal van f 55 toegeëigend, welk geld hij ten eigen bate had aangewend. Beklaagde bekende zich aan de ten laste gelegde feiten schuldig te hebben gemaakt. liet O. M. requireerde, lettende op het gunstig verleden van beklaagde, 3 maanden gevangenisstraf. De uitspraak in deze zaken is bepaald op Maandag a. s. Met den parkaanleg in den Koekamp voor de nationale kunstnijverheids-tentoon- stclling te 's Gravcnhage is men in de af- geloopen week krachtig voortgegaan. De vijver voor het hoofdgebouw is gereed. Ook verscheidene bijgebouwen zijn voltooid. Aan het hoofdgebouw gaat men uitwendig aan het opwerken beginnen, zoodat weldra de groote beeldengroepen zullen kunnen worden geplaatst. De bekende llaagsche firma J. F. W. Van Rijswijk en Zoon, bloemkweekers en hofleveranciers, heeft aan het uitvoerend comité de toezegging gedaan, om tijdens den duur der tentoonstelling deze op te luisteren met bloemwerken van levende bloemen en groen. De Pall Mall bevat een artikel om trent Amsterdam en dr. Mezger. Niet alleen om de massagekuur te on dergaan, lezen wij o. a.bij dr. Mczger, gaan zooveel hooge personages naar het Venetië van het Noorden, uiaar ook om dat Amsterdam een waar paradijs is voor vorstelijke personen. De Amsterdammers kijken niet naar prinsen of prinsessen. Zij kunnen zich op straat bewegen, zonder een menigte volks achter zich, gaan en komen waar zij willen, zonder dat iemand notitie van hen neemt, de couranten spreken ter nauwernood van hun bezoek aan de stad, geen lastige reporters trachten hen uit te hoo- reualteraaal voordeden, die geen andere Europcesche stad vorstelijke personen aan biedt. Engelsche bezoekers zagen, tot hun verbazing, vorstelijke personen nis gewone tnenschen zitten in tramwagens. Dan op dr. Merger terugkomende, zegt het Engel-che blad: „Mezger is thans zeven tien jaar in het Amstel-Hótel. Véér 20 jaar haalde hij zijn doctorstitel te Leiden op een dissertatie, getiteld: „De behande ling van Diatorsio Pedis door w rijving." Tal van vorstelijke personen heeft hij reeds be handeld, doch hij bezoekt geen patiënten; zij moeten tot hem komen, alleen mankte hij een uilzondering voor de koningin van Zweden, die hij be/.ocht, daar deze de trap pen moest worden opgedragen naar haar kamer. Dij heeft altijd dezelfde prijzen, voor wie dan ook, nl. vijf guldenwaarvoor men drie minuten lang een massagekuur on dergaat. De consultkamers zijn klein en ingericht als Turksche kleedkamertjes. Men zegt dat Mezger jaarlijks 100.000 gulden verJient." (7¥/z/) Een zeeman, wiens handen en voeten op de reis van Amerika naar Holland be vroren waren, werd Donderdag in het Gast huis te Amsterdam opgenomen. Een gedeelte van de Kalverstraat te Amsterdam zal electrisch verlicht worden. Daarvoor is opgericht de maatschappij Elect ra'' met een kapitaal van f600,000. Men schrijft aau de llaarl. Ct. uit Wcstergoo: Vermeldenswaard is het zeker wat hier tegenwoordig met de aardappels geschiedt. Zij worden nl. uitgevoerd naar Amerikahet land van export bij uitne mendheid. Nog nimmer is dit te voren geschied. Oorzaak van dit zeldzame feit is allereerst de groote voorraad aardappelen in deze streken en ten tweede ontvangen be richten uit de Vereenigde Stalen, Jat de aardappelen daar niet ruim voorhanden zija en daarom goede prijzen worden besteed. Uil de gemeente Woaseradeel z..n reeds ruim 300 hectoliter naar de overzijde van den Oceaan verzonden, gepakt in balen, weg eude per stuk 51 KG. '1'e Hilversum ts Zaterdag het 7jarig zoontje van zekeren J S. getroffen dooreen omvallcnden gierbakmet hel n -odlc^g gevolg, dat hij korten tijd na het ongeval is overleden. In den afgeioopen winter werd te Terschelling in het zand aan de kust der Noordzee een zware eenhoorn gevonden nog geheel gaaf. Men denkt, dat dierge lijke voorwerpen nog afkomstig zijn uit i! stoomboot Iceland, welke véér een twaali- tal jaren aan de kust van Vlieland is vergaan, terwijl hij de berging uit die boot hondei- den van die horens en tanden over boord gevallen zijn. Een nieuw bewijs dus voor de werking van den stroom langs de kos ten cu stranden. Men meldt uit Doorneweerd aan hel D. v. N.: Eergisteren heelt bier een lievige brand gewoed in do eikeiischelbosscheu van baron F. Van B. Een halve hectare is ver brand. Daar men vermoeden had, dat het vuur niet door een ongeluk ontstaan was, j stelde men een onderzoek in. De dader is J te Renkum ontdekt en heeft reeds bekend. De schade is aanzienlijk. tip de Deventer markt waren Vrijdag de bolerprijzrii opnieuw lager. Er waren evenwel zeer veel particuliere orders, waar door de handel zeer vlug was. Daar Indië weder begint te kuopen, heeft de boter dit jaar het iaagsle standpunt weder bereikt. Vrijdag jl. heeft de politie op do veemarkt te Leeuwarden de hand gelegd op een vijlial jongens van 12-14 jaar, die bij een veehandelaar een zak met geld hadden ontrold. De bestolene bespeurde den dief stal nog juist tijdig genoeg, om den jeug digen hoofddader, die in het bezit van hel geld was, Ie pakken. Bij onderzoek is ge bleken, dat do jongens een goed georgani seerde bende gevormd en de rollen onderling verdeeld hadden. Zoo nu en dan oefenden zij zich iu het zakkenrollen. Het plan bestaat om in bet najaar te Breda een tentoonstelling van groenten en planten te houden. Een gevangene, die door de Nedei- landschc regeering zou uitgeleverd worden aau die van België, is nabij Roosendaal, vanwaar de reis naar Esschen te voet zou worden gedaan, aan twee geleidende rijks veldwachters ontvlucht. Dat het bedelen ook in onze zuide lijke provinciën bij de langdurige koude tp groote schaal wordt uitgeoefendlaat zicii begrijpen. Als merkwaardige nieuwigheid op riit gebieil hoorden wij dezer dagen van een bedelaar in Noordbrabant, die een abon nement 3e kl. op den Staatsspoorweg bezat en daarmede geregeld de provincie bereisde! (A v. d. D.) De echtelieden Tyssen te Heien (Lim burg) vieren heden hun gouden huwelijks feest. Als eene bijzonderheid dient ver meld, dat den vader en ook den groot vader vau den jubilaris hetzelfde geluk teil deel is gevallen. Een 3jarig kind van den daglooner II. J., te Roggcl, geraakte Zondag in een waterpoel nabij de woning. Alhoewel spoe dig daaruit gehaald, was het reeds overleden. IIli lïEN LAN 1ESC11 E BEKICHTEN. u k s. i-1 k. Men zegt dat Stanley niet op reis ging met het doel om Emiu Bey ter hulp te ko men, maar om de sirtek der groote meren in bezit te nemen en de volksstammen van Midden-Afrika tot een grootcn Slaat lever eenigen, die van den Congo zou afnaugeu. BNGCL lkl IJ. In de gisteren gehouden zitting var. het lagerhuis werd door sir James Ferguson medegedeeld, dat liet bedrag der door Egypte voorgestelde leening 2 miiliuen Egyptische ponden is. De nieuwe leening zal geen prioriteit hebben boven vroegere leeningen en evenmin zullen de daarvoor verstrekte onderpanden kunnen aangesproken worden. De heer Goscheu zeide, dat het zegelrecht van 6 pence op koopbriefjes zal beperkt worden tot de contracten, welke 100 p. at. te boven gaan. Voor andere koopbriefjes blijft liet zegelrecht 1 penny. Met 184 tot 109 stemmen werd in eerste lezi 'g het wetsontwerp aangenomen, waarbij den parlementairen onderstaatssecretaris voor Ierland eene jaarlijkscbe bezoldigiug wordt toegelegd. Bij de voortzetting van liet budget-debat verklaarde de lieer Gladstone, dat hij zich zijn oordeel over de veranderingen ill bet belastingstelsel voorbehield tot dat de betrok ken wetsontwerpen in behaudeling komen, maar dat het dan waarschijnlijk de plicht der oppositie zal zijn, met betrekking tot hel succesierccht de gelijkstelling der be lasting op roerend en onroerend vermogen voor te dragen, omdat het roerend vermogen sterker wordt belast clan het onroerend. De heer Goscheu verklaarde, dat de re- geeriug bereid is ten behoorlijken tijde zulk een voorstel te bestrijden. Hij kon echter nu reeds zeggeu, dat de beer Gladstone zich vergiste, daar de waarde van den grondeigen dom sterk is verminderd. Op eene vergadering van den Privy Council van Ierland, gehouden op Dublin Casdc, is besloten, dat een proclamatie zal worden uitgevaardigd, waarbij alle meetings van d i nationale League, op lieden bepaald, worden verboden. De proclamatie is onder- teekend door den onderkoning, den markies van Londonderry. liet Engelsche parlement kost jaarlijks ruim 14.009 pd. st. aau verwarming, ver lichting en ventilecring. Naar aauleiding van een brief van den Engelschen ambassadeur te Berlijn over de overstroomingeu in Duitschlaud, heeft de lordmayor van Londen eene inschrijvings- lijst van liefdegiften geopend. F .t V it it lJi k. Te Parijs kondigden groote aanplak biljetten aan, dat de regeering, zich het lot der werkeloozen aantrekkend, werklieden op riep voor des rijks werven. Men moest zich aanmelden bij ministeries van oorlog en marine. Ëenige honderden meldden zich inderdaad itan, maar de biljetten wartn valsch. Er is een onderzoek ingesteld naar den drukker en een vreemdeling is gearresteerd. Vrijdagochtend diende zich een persoon in het hotel du Louvre, waar generaal Bou- langcr woont aan en verlangde dezen te spre ken, daar hij den gevierden man iets driugends mede te deelen had. Daarop een vel papier ontvouwende, wendde hij zich tot de omstanders en zeide: „Gij allen zijt vrienden van den generaal, welnu leest. Ik kom hem het middel brengen om Elzas-Lotharingeii terug te nemen. In de eerste plaats moeien de stoom en de electrici- teit afgeschaft worden." Een heer nam den man hij den arm en liet zich deze uitvinding verklaren, terwijl hij den ongelukkige ongemerkt naar beneden geleidde om hem aan politieagenten over te geven. De krankzinnige rook echter, beneden gekomen, lont en zelte het op een loopen zonder achterhaald te kunnen worden. De divisie generaal graaf Alfred Auguste De Moutaigu is te Parijs overleden. Den 29 Mei 1816 te Parijs geboren, bedreef hij zijn lerslen wapenfeiten in Afrika, 1834. De overledene maakte den veldtocht iu Italië uiede. Den 16n Augustus 1870 te Grave- lotte gewond, werd hij den 27n October 1870 tot divisie-generaal bevorderd. Er is een scheuring ontstaan in de redactie van de Cri du Peupte. Eenigen banner zijn onmiddellijk aan het werk gegaan om een nieuw socialistisch blad le Parti ouvrier op te richten eu bet eerste uomuier daarvan is reeds verschenen. Mme. Séverine blijft directrice van de Cri du Peuple, waar van Félix Pyat, naar men verzekert, weldra de hoofdredactie zal aanvaarden. liet garnizoen van Montpellier heeft eenige versterking gekregen iu een aantal honden, die voor den voorpostendienst ge dresseerd zijn. Deze dieren zijn voorzien van een ceintuur, welke van twee lederen zakken voorzien om het lijf gebonden is. Deze zakken dienen voor het bergen van geschreven waehlwoordeu, bevelen enz. Deze honden worden zoo veel mogelijk van Je straat gehouden, om ze alleen aau het zien vau de Fransche uniformen te gewennen. Op den halsband slaat het nummer van het re giment en op marsch loopen zij achter de tamboers cu trompetters, door een soldaat aan een touw vastgehouden. 1TA LIE. Koning Umberto en zijne gemalin zijn Vrijdagavond van Florence weder naar Rome vertrokken. Generaal San Marzano heeft uit Mas- sowali onder dagteekening van heden eene dépêche aau den minister van oorlog ge zonden, waarin hij bevestigt, dat Rasaloula in ongenade is gevallen en door Rasagos vervangen zal worden. De terugtocht vau het gros der Abessiniërs was des morgens begonnen. De bagage van den Negus en der Abessinische hoofden is naar Adouj gezonden. ZWITIKRh A X U. Te Genève is een Fransch anarchist, Morelle genaamd, in hechtenis genomen, ver dacht van véér eenigen tijd de dynamielbom bij de kerk van het Heilige Hart op Mont- murtre (Parijs) le hebben doen springen. UllTSCII 1, AX O Naar hetgeen thans bekend is, heeft de Von Bismarck crisis nog niet voor goed een einde genomen, maar is zij slechts voorloopig van de baan geschoven, naar men vermoedt tot na de aankomst der koningin van Engeland, die binnen een dag of tien le Berlijn verwacht wordt. Iu de pers wordt thans meer en meet beweerd, dat het verlovingsplan niet de eenige oorzaak der crisis geweest is. De heer Von Benriigsen, de leider der nationaal liberalen, is uit Hanover te Berlijn aangekomen en heelt heden eene langdurige samenkomst met Von Bismarck gehouden. In het voorbijgaan zij opgemerkt, dat al de Berlijnsche bladen over den loop der crisis bijzonder slecht ingelicht zijn. Het buitengewone krediet, dat de Pruisi sche regeering tengevolge der overstroomin geu zal aanvragen, moet ongeveer dertig millioeu mark bedragen. Bijzondere aandacht heeft de beteekenis- volle toespraak getrokken, met welke keizer Frederik heden morgen aan dr. Morell Mac kenzie het kommandeurskruis van de Hohen- zollernsche huisorde overhandigd heeft. „Toen gij de eerste maal bij mij kwaamt zeide de keizer tot zijnen arts stelde ik ten volle vertrouwen in u, dewijl gij mij door mijne Duitsche geneesheereu aanbevolen waart. Sedert heb ik door eigen ervaring uwe be kwaamheden leert-n hoogschatten. Het strekt I mij daarom bijzonder tot genoegen u deze I orde te verleenen, ter dankbare erkenning uwer hooggewaardeerde diensten en ter her innering aan mijne troonbestijging." De keizer bevond zich heden zeer wel. {N. R. Ct.) In nadere berichten uit Greiz, de hoofd stad van het Vorstendom Reusz o. !.,wordl[ het beweren tegengesproken als zou de vorst j van dien kleinsten Staat des Rijks verklaard! hebben „geen voet breed Greizer grond" Ir I willen afstaan voor een gedenkteeken voor f keizer Wilhelm. De vorst heeft zich daar over nog niet uitgelateu en zal misschien vrij den noodigen grond voor het monument af- staan. Maar het is niettemin een feit, dili de inschrijving voor dat gedenkteeken doorI de personen uit 's vorsten omgeving is tegen-I gewerkt. Trouwens, die personen bestan I grootendeels uit Welfen en Keurhessen, etI Reusz was de eenige Duitsche Staat, waaroji 's keizers jaardag en den gedenkdag van Seda: J nooit eene vlag op de openbare gebouwen BI zien was. R DILAXD. Uit Odessa wordt aan de Daily jVe»| gemeld, dat 10,000 joodsche gezinnen, lotrl namelijk van Oostenrijksche en Rumeenscbl nationaliteit, eerlang uit die stad gebantel zullen worden. BDHEXIE. De heer Carp, minister van builer| landsche zaken, verklaarde in de giste gehouden kamerzitting, dat de koning I tegenwoordig kabinet gekozen had, om het tusschen de partijen staat. Het min terie, zeide hij verder, zal onpartijdig!» betrachten in de bnitenlandsche politiek, in het binnenland de nationale wenic bevredigen. Wat de verkiezingen belt achtte hij het onmogelijk bij de tbaiiibte sehende opwinding ter stembus te gn men behoorde kalmer tijden af te wacbW De regeering hoopt dan de kamer le binden. Ten slotte vroeg hij de goedkeur der begrooting. Volgens dépêches uit Bucharest \ul indirecten weg hebben zich de ooi»* welke eerst bedwongen waren nadat de t pen tusschenbeide waren gekomen, herb* Russische agenten wekken allerwege tot' tevredenheid op, hitsen de Rumceiisebek ren op tegen hunne pachtheeren eu f hen aan laudverdeeling te eischeu es ling der pacht te weigeren. TVKKIJE. Uit Konstantiuopel wordt oi- Daily News gemeld, dat de Porte i' gelsche regeering gepolst heeft o»et; geneigdheid om de onderhsndelinge» Egypte te heropenen op den grondsl»? de conventie van sir Drummond Lord Salisbury moet niet geweigerd, tevens verklaard hebben dat Engel*" geen geval eene herhaling van bet echec zal dulden. i bs

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2