Dezer dagen vertrekken uit Sliedrecht wederom dertien personen naar Ettscnada bij Buenos-Ayres,om aldaar voor de firma Van llattum te Sliedrecht te werken aan de havenwerken voor de sta l La Piata, de nieuwe hoofdstad van de provincie Buenos- Ayres. Iloeds zijn, behalve eenige vrouwen eu kinderen, meer dan 100 Hollanders aldaar werkzaam, de meesten reeds 4 jaren. Dat het klimaat aldaar gezond is, blijkt duide lijk hieruit, dat geen enkel hunner in dat tijdsverloop ernstig ziek is geweest, en er van het mannelijk personeel nog geen enke le is overleden. Van de ctiolera-epidemie, die het vorige jaar op de werken uitbrak, zijn slechts ne vrouw en één kind hel slachtoffer geworden. Opmerkelijk is het, dat gedurende die epidemie van de Hollan ders niemand door die ziekte aangetast weid, terwijl onder de Italiaansche en Oosteurijk- sche werklieden velen bezweken. Bovengenoemde werkzaamaedeii kunnen, wanneer geeue buitengewone omstandigheden zulks verhinderen, tegen het einde van het volgend jaar geheel gereed komen, liet is echter te hopen, en hienoor bestaat ook wel uitzicht, dat de Hollanders, die daar zijn, voor andere werken langer werkzaam zullen blijven, vooral als de vooruitzichten om na terugkomst hier werk te vinden zoo ongunstig blijven, als zij nu reeds geruimen tijd zijn. De loonen in Ensenada zijn z66 boog dat gewone werklieden f 30 's weeks verdienen en daarvan, na aftrek van f 10 per weck, die hunne gezinnen hier outvan- gen en heigeen zij voor eigen behoeften al daar noodig hebben, minstens, f 12 ik f 13 kur.nen overleggen. Voor hen, die meer zijn dan gewoon werkman, is het loon f 10 eu inccr per week hooger. Zij, die vau het begin der werkzaamheden tot het einde daar blijven, kunnen, met een aardig somtnelje in het vaderland terug komen. Vrijdagavond ontstond iu do woning van I. A. Lemaus, in kruidenierswaren, aan de Varkenmarkt te Dordrecht, een binnen brand, die echter van geringe bcteekenis bleek te zijn. Bij de pogingen tot redding en blusschtng schijnt zekere VV. van N., een sledenaarsknecht, zich in zijn ijver te ver gewaagd te hebben; althans hij stortte van het tamelijk hooge dak naar beneden, met het noodlottig gevolg dat hij met gebroken nek op de plaats dood bleef. De ongeluk kige, een oppassend werkman, braaf echt genoot en vader, laat 7 kinderen na, waarvan het jongste 3 jaar. Door gcmeeiitenaren te Maasluis, allen kiezers voor den gemeenteraad aldaar, is een adres van bijzondere strekking aan ged. staten van Zuid-Holland verzonden. Kort geleden is nl. door den raad dier gemeente besloten tot oprichting eener waterleiding, de kosten daarvan te vinden door ecue leening van f 100,000. Dit besluit viel, door de vrees voor meer dere finaiicieele lasten, zoo weinig in den smaak der ingezetenen, dat bedoeld adres, houdende verzoek om vernietiging van ge noemd raadsbesluit, er het gevolg van was. liet verkreeg ruim 200 handteekeniugen. De officieren der schutterij te Alkmaar hebben aan de schutters medegedeeld, dat de oefeningen zullen achterwege blijveu, die door de wet zijn voorgeschreven, totdat aan de wet zal kunnen worden voldaan, liet gemeentebestuur heeft namelijk geweigerd eene schietbaan te doen aanleggen. Eergisteren overleed de heer F. A. T. Delprat, oud minister vau oorlog, gepensi- onneerd generaal-mujoor en lid van den ge meenteraad vau Amsterdam. Men schrijft aaii het llaarl. Dbl. In de vorige week is de polder Beierland op Tessel aan een ernstig gevaar ontkomen. Zooals men weet, loost die polder zijn water op zee, zoodat bij eb de zeesluis bij De- Cocksdorp zich opent en bij vloed door de hoogere drukking van 't buitenwater zich weer sluit. Door een of ander toeval was nu een stuk vau een balk véér de sluisdeur vast geraakt, zoodat deze bij 't opkomen van den vloed uiet dicht kou. Met geweld stroomde het water nu den polder binnen. Een tweede nooddeur, die in de sluis aan wezig is, om in tijden van gevaar dienst Ie doen, kou niet neergelaten worden, doordat er een klink in den ketting was. Snel steeg het water iu den polder, zoodat sommigen reeds aanstalten maakten om de zolders te betrekken. Eindelijk wist men echter met groolc krachtsinspanning den balk weg te rukken, zuodat de deur toeviel en liet gevaar voorbij was. Iu den ouderdom van bijna 89 jaren is overleden te Drachster compagnie, de lieer W. De Boer, nalatende niet minder dan zcvcn-en-vijftig kindereu, kleinkinderen en achter- k leink indereu. Te Stadskanaal is eene werkvrouw van eeu ladder mei het oor op eeu punt van een ijze/en hek gevallen. De ongelukkige is aan de gevolgen overleden. Een troep Zigeuners, bestaande uit vier mannen, drie vrouwen en ceuigc kin deren, is te Oude Pekela aangekomen. Omlrent den te Breda gepleegden moord meldt de Bred. Ct. Woensdag jl. ontstond er (ussclien de werklieden 11. en 8., werkzaam in de luci- feisfabrick van den heer Loijeus alhier, een geschil over het doen va.i ecnige kleine werkzaamheden, hetwelk de een vermeende dat de andere moest doen. Den daarop volgenden dag daarover weer woordenw isseling krijgende, werd S. door den meesterknecht dier fabriek in hel ongelijk gesteld, waar door deze zich opwond eu II. ceuige bedrei gingen toevoegde. Toen nu 's middags II. ging schaften, vertelde hij thuisgekomen, liet gebeurde, en verzocht tevens aan zijne zoons, waarvan de oudsto bij de vestingartil lerie diende, en thans met verlof lliuis ver toefde, om liern savouns van de fabriek te komen afhalen, daar hij vi-rinoedcn had, dut genoemde S. de gedane bedreigiugen wel eens zou kunnen uitvoeren. Beiden volde den aan dat veizoek en wachtten hun vader aan de fabriek op. Omstreeks negen uren was deze met zijn werk gereed, eu keerde uiet zijne zoons huiswaarts op den voet ge volgd door 8. Op een paar honderd pussen van de fabriek, tegenover de nieuwe bier brouwerij van den heer Smits, gekomen zijnde, vroeg de oudste zoon uau 8. wat zijn vader tiem wel iu den weg gelegd had, omdat 8. hem reeds den geheeleu dag met een pak slaag bedreigd had. Zonder dat 8. hierop eemg antwoord gaf, sprong deze eerst achteruit, toen vooruit, eu stootte hem vervolgens met een scherp voorwerp, langs het linkeroog af, zoo diep in de hersenen, dat het iu het achterhoofd uitkwam. On middellijk zonk de jongeling ineen, terwijl de moordenaar ijlings du vlucht nam. Door den meesterknecht en den concier ge vau de naastbijzijnde bierbrouwerij werd dadelijk de meest mogelijke hulp verleend, waarna men den ongelukkige op eeu hand wagentje naar liet hospitaal vervoerde, lleeds den volgenden morgen te vijf uur was hij ovcrledeu. De verslageue, nog slechts 21 jaar, die zijn leven het eu waarschijulijk dut van zijn vader gered beeft, stond bekend als een oppassend jongeling. De moordenaar, eerr vader vau zeven kin deren, werd Vrijdag ochtend te tl uur in verzekerde bewaring genomen, en heeft reeds de bekentenis afgelegd, dat hij met een mes om zich heen heeft gestooten, waarvau 11. het slachtoffer werd. De heer Schaepman heeft van de Bredasche kiezers afscheid geuoineu in een schrijven, waarin hij betoogt, dat plicht hem geboden heeft voor Wijk bij Duurstede iu de tweede kamer zitting te nemen. Als zijn opvolger beveelt dr. Schaepman den heer Michtels van Verduyueti aan. In hoogen ouderdom is dezer dagen, na eeu korte ongesteldheid, te Oollgensplaat een arme stakkert overleden, dien men in de wandeling het »Graofje'' noemde. Vóór zijn ziekte beloolde hij aan zijn dochter, heel iu het geheim, de plaats te zullen aan wijzen, waar hij buiten het dorp zijn geld begraven had. Zijn ziekte echter verhinderde hem zijne belofte uu te komeu, zoodat geen der arme lamtlitleueu weet waar zij zoeken moeten, om deu schat te viudeu^ Men begroot de nalatenschap op.... 18 gouden tientjes. (Meier Cl.) BUITENLANDSUHE BËlilUilTEN. E as I,A I». Men berekent dat de Engclsclte schat kist 35000 pd. verloor, door het onttrekken van oude zilveren munten aan deu omloop eu dat ook in het volgend jaar dat verlies even groot zal ziju. Ter gelegenheid van den 800n ver jaardag van de vernieling der Spaansche Armada, zal te Plymouth een tentoonstelling gehouden worden van wapenen, reliquïen, schilderijen, portretten, handschriften, boeken en andere merkwaardigheden betreffende be roemde mannen uit den tijd van koningin Elisabeth. 4 AA Y H It IJ H. Het is thans bepaald, dat de president der republiek omstreeks den 25slen dezer maand Parijs zal verlaten om een bezoek te brengen aan Bordeaux en Agen. Het zijn verscheidene departementen, die den president verzocht hebben ben te bezoeken; maar tot eene tweede reis heelt hij tot uu toe niet besloten. Eeu speciale krijgsraad is bijeenge komen om de tegen zekeren majoor Tcuipler ingebrachte beschuldigingen te onderzoekeu. Deze genie-officier, die bijzondere bekwaam heden bezat op net gebied van de vervaar diging van luchtballons voor militair gebruik, was onder hoogst voordeelige voorwaarden geplaatst aan de genieschool als instructeur, maar onder gchoudenheid zijue diensten uit sluitend voor het departement van oorlog beschikbaar te houden. Evenwel heelt hij de verleiding uiet kunnen weerstaan om ezn door hem uitgevonden manier om lucht ballons te vervaardigen te verklappen aan een firma te Birmingham, die daarvan ge bruik heeft gemaakt bij hunne leveranties aan liet Italiaansche gouvernement. Het f Petit Journal" zegt, dat generaal Boulanger des uainiddags in een rijtuig ge zet. n, zich aan een manifestatie wiilende onttrekken den koetsier last gaf hard te rijden. Om den hoek van de Gitausé: d'Autin reed het rijtuig tegen een omnibus aan. Het rijtuig werd zwaar beschadigd, maar de gene raal werd niet gewond. Generaal Warnet, de opvolger vau generaal Boulanger, als bevelhebber van liet XIlLle legerkorps te Clermont Ferrsnd, is tot chef van den Frauschcn generalen staf benoemd. Generaal Warnet gaat door voor een der bekwaamste hoofdofficieren van het Fransche leger, terwijl ook zijn karakter zeer wordt geru ind. Een Fransch officier heeft uitgerekend, dat, indien alle staten van Europa tegelij kertijd hun legers op voel vau oorlog brachten, alleen in ons werelddeel 24,000,UOl) soldaten ouder de w. pens zonden staan. in een te Parijs uit Bucharest ontvan gen dépêche wordt gemeld, dat de geest, welke hij het Bulgaarsche leger heersebt,aan prins Ferdinand en zijne ministers ongerust heid baart. Eene proclamatie, waarin tot oproer wordt aangezet, is verspreid ouder do sol.laten, die op verscheidene plaatsen aan woelingen deelnamen. Te Silistria maakten de officieren geuieene zaak met het volk. ai'AtVJE. In den Soeloearchipel hebben de Spaan sche troepen de inboorlingen in een herhaald treffen verslagen maar telden 10 dooden eu 70 gewonden. DblTICHkAt O Volgens berichten uit Charlolteuburg beeft de keizer een nieuw onderzoek aan hel strottenhoofd oudergaan. Hiertoe was prof. Esmarch overgekomen, die na zijn onderzoek een langdurig consult met Jr. Mackenzie heeft gehad, waarvan de uitslag guuBtig mocht beeten. Gevaarlijke verdere aanwoekeriugeo in de keel, waarvoor men na de insnijding op de luchtpijp bevreesd was, hebben niet plaats gehad. Overigens komeu alle berichten hierin overeen, dat de toestand des keizers gisteren bevredigend bleef. Als een blijk van de groote zorg, die de keizerin voor het welzijn van haren ge maal in acht neemt en tevens als een staaltje van hare eenvoudigheid, meldt het Berliner Tageblatt het volgende: Voor de verwarming van de vertrekken in het slot te Charlotteuburg ziju versclieideue lieden tijdelijk in dienst genomen. Toen nu eeuige dagen geleden twee hunner in deu vroegen morgen bezig waren met het aan leggen van de kachel in de studeerkamer van den keizer, trail onverwachts het was nog geen zeven uur de keizerin binnen, zag het werk dezer lieden aan en toen deze zich beschroomd wilden verwijderen, bukte H. M. zich en wierp zelf nog eeuige blokken hout in de kachel. Omtrent de geruchten vau een voor genomen huwelijk van prins Alexander van Baltenberg met prinses Victoria van Pruisen wordt thans uit goede bron verzekerd, dat de prins iu deu jongsten tijd wel getracht heeft de hand van de oudste dochter van keizer Frederik te verwerven, maar dat zijn aanzoek niet met goeden uitslag werd be kroond. De redeuen tot een conflict met den rijkskanselier ziju derhalve niet meer aanwezig en er is dus geen sprake meer vau eeu aftreden van prins Von Bismarck. De Hatwnal Zeilung volhardt bij bare verzekering dat de quaestie, door het Bat- tcnbergsche huwelijksplan gerezen, voorloo- pig geregeld is. Nadat de rijkskanselier op de staatkundige bezwaren had gewezen, werd van het plan afgezien, en bestond er voor den rijkskanselier dus geen grond om af te treden. Wat gebeuren zou wanneer de quaestie zich opnieuw voordeed, moet afge wacht worden. Er kunnen omstandigheden outslaan van dien aard, dat geen bezwaren tegen het huwelijk kuunen aangevoerd worden, bijv. wanneer het Bulgaarsche vraagstuk is opgelost. De berichten omtrent den erfprins van Waldeck Pyru onl luiden gunstiger. Het gevaar schijnt geweken. Volgeus te Posen ontvangen bericht zal keizerin Victoria op 9 dezer des middags daar aangekomen, om de overstroomingen eu de daardoor veroorzaakte schade in oogen- schouw te ik men. Betreffende de Von Bismarck-crisis worden nog de volgende bijzonderheden be kend: Op 31 Maart vernam Von Bismarck van den keizer, dat binnenkort de verloving van prinses Victoria met prins Alexander van Baltenberg zou plaats hebben. Vun l'isiuarck bracht daarentegen terstond staat kundige bedenkingen in, waarop de keizer hein verklaarde, dat deze verloving een har teweosch van de keizerin was. Von Bismarck verzocht door de keizerin te worden ont vangen, wat terstond geschiedde. Iu tegen woordtgheid des keizers ontwikkelde hij nu voor de keizerin de tegen de verloving pleitende politieke argumenten. De keizerin kreeg echter niet de overtuiging van de onuitvoerbaarheid. Hierop verklaarde Von Bismarck, dat wanneer de keizerin er op stond dat de verloving plaats had, hij genoodzaakt zou wezen zijn ontslag te nemen. Op 4 April vernam Von Bismarck datde komst van prins Alexander ophanden was. Hij gaf nu den keizer kennis, dat hij op den dag waarop tot de reis van deu prins besloten werd, zijn ontslag moest nemen. Daarop werd uit Charlotteuburg prins Alexander uitgenoodigd zijne reis voorloopig uit te stellen. Von Bistnarcks onderhandelingen met de keizerin duren voort, maar tot hiertoe schijnt aan geen van beide zijden neiging te bestaan om toe te geven. De keizer zijnerzijds wil het geluk der prinses niet in den weg staan, maar ook tot geen prijs de politieke ziens wijze van Von Bismarck tegenwerken. Hij laat de desbetreffende onderhandelingen aan de keizerin over. Von Bismarck beeft in een schrijven, aan den keizer gericht, aan getoond, waarom zijne zienswijze eene nauwe verbintenis met prins Alexander van Bat- tenberg een politiek gevaar zou zijn, voor hetwelk hij de verantwoordelijkheid niet aan vaarden kan. De zaak verkeert nog in dit stadium. Voor het oogenblik schijnen de onderhandelingen gestaakt te zijn, om te bepalen of eene plechtige verbintenis van Alexander om nooit naar Bulgarije terug te keeren, voldoende zou zijn om de prikkelbaar heid en het wantrouwen van den Russiscben Czaar te ontgaan en Von Bismarck's politieke bezwaren tegen het huwelijk weg te ruimen. (N. if. Ct.) Het vroegere huis van Mozes Men delssohn te Berlijn is voor eenigen tijd af gebroken en door een modern perceel 'er- vangen. Men heeft daarin echter een gedenksteen geplaatst met het opschrift: liier woonde Mozes Mendelssohn, geb. te DeBsau den 6n 9. 1729, gest. te Berlijn den 4u 1. 1786." DENEIIARKF.il. De koning heelt, bij gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag, kwijtschelding van straf verleend aan veroordeelden wegeni politieke vergrijpen en de staking der aan hangige staatkundige gedingen gelast. TEKKIJE. Volgens bericht uit Konstantinopei heeft lord Salisbury op de laatste mede- deeliugen der Porte ten opzichte van Egypte geantwoord, dat hij eerst dan nieuwe on derhandelingen zou aanknoopen, wanneer hij vooraf van het welslagen zeker is. EGYPTE. De eerste minister van den Emir vin Bokhara is door een inboorling vermoord. De moordenaar en zijn medeplichtige werden van den top van een 180 voet hoogen toren geslingerd. LEIDEN, O April. Ter gelegenheid van den verjaardif van H. K. H. prinses Wtlheloiina, zusiet des konings, op gister, woei van de open bare gebouwen cn van eeuige particuliere woningen de vaderlandsche driekleur. De uitgeschreven wapenschouwing weri in tijds afgelast wegens de onbruikbaarheid van het schuttersveld voor dat doel en hd gemis aan eenig ander geschikt terrein onze gemeente. Hedenmiddag heeft de onlnngs 1* kommandaut van het 4de regiment benoere- de kolonel Alings het kommando overge nomen. Aangezien de kolonel van zijnen- gesteldheid nog niet geheel genezen is gl!f alles zonder bizondere plechtigheden' 1' nieuwe kommandaut bezocht de kazernen de wachten terwijl onder behoorlijk gek'" het vaandel en de kas naar zijne wolf! werden overgebracht. Zaterdagavond vervoegde zich ten ha* van den afgetreden kouiinandant van bel* regiment den heer W. H. Doorman, ee> Commissie uit de onderofficieren van df gimerit, alhier in garnizoen, om hem uit

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2