II 111 lig i ISi NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Donderdag 5 April 1838. H°. 81. Uitgevers: Gebroeders Lluré. Jacht en Visscherij. BINNENLANDSCUE BERICHTEN. Het Geheim van het Oude Kasteel. P »exe Courant verschijnt dadelijks* behalve op 'Lon- en Feestdagen. ht©, A30HI9EMENT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het gelieele rijk, per 3 maanden I.HO. i'rijs per Xuinnier 10 rent. 202' JnariC'iK- ABYERTEflJTI E N Van 1li regels0.90, Elke regel meert 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, A contant, zonder rabat, per regel 0.10. Hureel: .^clieepniakerssteeg 6. Aan de Kenlionneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den (Gemeenteraad zijn de nog. 00 61 der Ingekomen Stukken ver zonden. S1 ads - lier icli te t I) St A !i T. BURGEMEESTER en WETHOUDERS va» LEIDEN; Brengen ter algerneeno kennis dat door THEOÜORUS FRANCISCUS SCHOON DEK- GA KG, Ie Leiden woonaclilig. een verzoek- schrift is ingediend om vergunning voor den verkoop van sterken drank in liet klem in hel perceel Sleenslraal n°. 8. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Lenhche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 4 April 1888. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien hel adres van E. F. KOOÏ, speksla gerwonende alhier, houdende verzoek om vergunning tol hel oprichten van eene slach terij e» rooken) in liet perceel Lokhorstslraat n'. 27. Gelet op de artl. O en 7 der wel van 2 Juni 1875 Staatsblad n° 95); Geven hij deze kennis aan liet publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Se cretarie dezer gemeente ter visie gelegd is alsmede dal op Woensdag den I8en April a.s, 'svoormiddags Ioei/ uren, op hel Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dal verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, liK KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 4 April 1888. De BURGEMEESTER van LEIDEN berin nert aan ben, die zich voor liet aanstaande seizoen 1888/89 in het bezit wenscheu te zien van .laclil- en VIsclmkK-n. of wel van eene koslrlooze vergunning lol uitoefening iter VijjcAery dal de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretariealwaar zij. behoor lijk ingevuld en onderleekendvóór den I.Vn April a. s. moeien terugbezorgd zijnten einde aan den Commissaris des Ko nings in deze provincie Ie worden ingezonden. Tevens wordt aan belanghebbenden herin nerddal blanco verzoekschriRen tot In l be komen van buitengewone machtiging lot het verdrijven van schadelijk gevogelte met pistool schotenhet schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte en het vissehen als hel wa ter met ijs bedekt is, mede gratis Ier Ge- meenle-Secrelarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesleld. De Burgemeester voornoemd DE KANTKIi. Leiden, den 22 Klaart 1888. LE1BKN, 4 April De plaatselijke schoolcommissie deelt burg. en weth. mede in antwoord op hun schrijven omtreut het voorstel der onderwij zers, belast met de leiding van het herbalings onderwijs, tot vermeerdering van het perso neel aan elk der beide afdeelingen met een tijdelijken onderwijzer, dat zij dat verzoek gaarne ondersteunt, omdat ook zij meent dat het in het nadeel zou zijn van hel her- halingsonderwijs als zooveel leerlinge» van 12-17 jaren van wijd uiteeidoopen len aan leg en van zeer verschillende vorderingen aan slechts twee onderwijzers voor elke af- d.-eling wierden toeveitrouwd. De splitsing van hel aantal leerlingen in drie klassen zegt de commissie maakt verm -erdering van den bijstand noodig. liet blijkt meer en meer dat dc belang stelling van ouders en leerlingen in het lierhalingsonderwijs gaandeweg toeneemt en de schoolcommissie acht dit een gelukkig verschijnsel. Goede klassenverdeeling zegt ze kan veel bijdragen tot bevordering van den bloei van dat onderwijs en drieklassen behoeven drie onderwijzers. De schoolcom missie adviseert burg. en weth. dus het verzoek van genoemde onderwijzers in te wiliigen. Ook aarzelt dezelfde schoolcommissie niet burg. en weth. te adviseeren het verzoek van het hoofd der school Se klasse no. 3 in te willigeu, nl. tot vermeerdering van het hulppersoneel aan zijne school met een derden onderwijzer of eene derde onderwij zeres wegens het groot aaulal leerlingen dat voor den nieuwen cursus is ingeschre ven. liet aanlal leerlingen bedraagt 717, verdeeld over 18 afdeelingen. Thans zijn er 17 onderwijzers, zoodat naar de meening van de commissie de aanstelling van een derden onderwijzer of eene derde onderwij zeres voldoende gerechtvaardigd is. Gedurende het 1ste kwartaal van 1888 werd aan de rijks-postspaarbank (kantoor Leiden) ingelegd 137,795 29 en uitbetaald f 24,148.90. Afgegeveu werden 174 nieuwe boekjes. niZIKH, I.ETTKKEV KV KI VIT. Geboortedag (1784) van Ludwig Spohr. De heer Deauiten is in onderhande ling met nir. et mme. Ba'leroy als le bariton en lalcon. De heer Balleroy is thans aan de groote opéra te Parijs. Voor het emplooi van chauteuse légere is er sprake van mile. Stella De la Mar. De heer Gernsheim is benoemd tot lid van de koninkl. academie der kunsten te Berlijn. Ons» vroegere landgenoot Jacob Kwast, thans te Frankfort, heeft van den groother tog van Oldenhurg de gouden medaille voor kunst bekomen. 4»ICIKKLE EiUCHTEV. Door Z. 51. is de luit. ter zee 2de kl. M. F. Braakman, op zijn daartoe gedaan ver zoek, certol uit dm zeedienst ontslagen met den laatste» der maand waarin dat besluit te zijner kennis zal worden gebracht. Door Z. M. is bij het wapen der artillerie benonnd, bij den staf van het wapen, tot kapitein-mauazijnmecslcr, en wel te Utrecht, bij de magazijnen benoorden den Krommen Rijn, de kapitein P. Van der Meer, van het 3de regiment vesting artillerie. Door Z. M. is, te tekenen van 1 April 1888, aan den surnumerair der posterijeu A. M. Ilirschig, op zijn verzoek, verleend een eervol ontslag uit die betrekking. De minister van koloniën ral op 6 April geen audiëntie verleenen. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 31 Maart bedroeg: bij de Nederlandsche bank.f27,977,802,79' en bij de betaalmeesters 2,380,388,71 Te zamen f30,358,191,50' Aan baron .33. Mackay is, naar wij vernemen, jl. Woensdag de vorming van een nieuw kabinet door Z. M. opgedragen. De genoemde staatsman moet reeds voor eeu groot deel in de vervulling zijner taak zijn geslaagd. (I) v. Z. en 's Gr.) Op de steenfabrieken langs den Rijn zal dit jaar zeer laat met het tichelen van steenen een aanvang kunnen gemaakt wor den. Door den hoogen waterstand en de aauhoudende was van de rivier zijn de ter reinen om de fabrieken overstroomd en de kleivoorraad onder water gezet. Met de aflevering van steeoen is thans eeu aanvang gemaakt. In de Zaterdag gehouden raadsverga dering vau Oudshoorn werden de heer J. W. C. Bloem, burgemeester der gemeente, tot secretaris, en de heer J. W. O. Clant lot gemeeute-ontvanger benoemd. Men verspreidde dezer dagen, van welbekende zijde, het gerucht, dat Z. M, de kouing, hoewel eerst van plan om de zitting der staten-generaal in persoon te openen, daarvan had afgezien omdat de heer Domela Nieuwenhuis tut kamerlid was ver kozen. Tusschen hel ven eu het ander be staat niet het geringste verband. Het plan tot opening der kamer door Z. M. in persoon heeft dood eenvoudig niet bestaan. De gezondheidstoestand van Z. M. eischt nog altijd, dat hij zich zeer ontziet. (I), v. Z. en 's Gr.) Gisteren is te 's Gravenhage, in bijua 62-jarigen okderdom, overleden de heer jhr. mr. C. De Jonge, raadsheer in het gerechtshof te 's Gravenhage. Omtrent de tramwayquaeslie te Hage verneemt het Fad. nader, dat de besmette lijke ziekte, die op den stal aan den Rijs- wijkscheu weg heerscht, niet van serieusen aard is. Binnen weinige dagen zullen de aangetaste dieren hersteld zijn, maar vol- FEUILLETON. F A Ml LI 13-RO >1A NI. 39). Zij greep haar kaars, hield het licht hij den grond en boog zich voorover. Neen, waarlijk, zij vergistte zich niet, zij zag duidelijk voor zich in het vochtige zand den indruk van een voet. Van haar eigen roet*kon het niet zijn, want de indruk •as groot en gaf alle keuteekenen van een minnenvoet. Vrees en hoop kampten in haar. Wat beduidJe die voetstap in het zand, gevaar redding? Wie bevond zich in dit schijnbaar onbekende en verlaten onder- wrdiche hol? Werd zij misschien door onzichtbaar oog bespied? Zij hoorde oirts dat de nabijheid van een menschelijk o kon verraden, maar hoe kwam die roetstgp dan daar in het zand? Mnaklaps evenwel wierp zij die vrees van 1 'f Zij bevond zich in een onder saNieh gewelf, niemand wist dat zij zich daar bevond en wanneer het haar niet ge lukte eeu uitweg te vinden, dan moest zij hier van honger omkomen. Welnu, welk gevaar kon haar bij zulk een toekomst nog dreigen? Zij behoefde immers voor niets meer te vreezeu. Zij hield hair licht weder bij deu voet stap en zocht nu naar de volgenden, die zij spoedig vond. Zij kroop langs den grond voort om het voetspoor te volgen. Zoo bereikte zij den muur. Hier was het moeilijker liet spoor te onderscheiden, want de grond was hier steenachtig en er lag weinig zand, zoodat de voetstappen nu eens flauw, dan eens ten halve, somwijlen ook in het geheel niet zichtbaar waren. Maar met teel moeite kon zij het spoor toch blijven volgen. Eensklaps evenwel hielden de voet slappen op, zij zocht langs den muur, maar zelfs ia de zaciitste gedeelteu van den grond was niets meer te bespeuren. Hier was de onbekende man dus niet geweest. Zij ging terug naar den laatsten voetstap en zag nu rondof de man ook soms teruggegaan kon zijn, maar hoewel de grond, hoe verder zij zich van den muur verwijderde, ateeds zachter werJ, er was niet de geringste indruk te ontdekken, hij moest dus hier hebben stilgestaan. Zij richtte zich op en liet haar licht op den muur vallen. In het eerst ontdekte zij niels wat hasr aandacht trof, groote rotsblokken waren opeenge- stapel I en vormden een ongelijk geheel, maar bij nauwkeuriger onderzoek bleek het haar, dat éen steen geheel vierkant was, in tegenstelling van deu grilligen vorm der anderen, dat die steen ook gladder was en dat hij geheel vrij stonl. AVas dat toeval, of was die steen opzettelijk daar geplaatst om een uitgang te verbergen? Dit scheen zoo, te meer omdat de voetstappen ook juist voor den steeu een einde namen. Al haar moed was wc Ier teruggekeerd. Zij hoopte weder uit dit hol bevrijd te wordeu. Spoedig zotic zij haar kaars op eenigen afstand van den steen in het zand en spande nu al haar krachten in om den sleen van zijn plaits te krijgen Dit ging evenwel nog zoo gemakkelijk niet, het scheen haar vrouwenkracht te hoven te gaan de steen was niet te bewegen. .Groote God!" riep zij uit, terwijl lij, uitgeput van vermoeienis, tegen den rots wand leuude. .Zou ik eeu uitgang hebben moeten vinden, om er toch geen gebruik van te kunnen maken? Maar neen, ik zal niet sterveu, de steen moet vau zijn plaats." Met de kracht der wanhoop sloeg zij weder haar handen aan den steen en wer kelijk, na een hevigen ruk, voelde zij den steen kantelennog een ruken nog verder helde hij voorover, nog een, en ditmaal met verdubbelde kracht. Goddankde steen raakte los en plofte met een doffen slag in het zand voor haar voeten. Haar moeite was niet vergeefs geweest, de steen had inderdaad een opening verborgen. Een oogenblik rustte zij hijgend uit, to n sprong zij op en greep haar kaara, om te zien wat zich achter die opening bevond. Zij stak do kaars zoo ver mogelijk in de opening en zag rond. Zij ontdekte nu eeu tweede spelonkveel kleiner dan die waarin zij zich nog bevond. In het mijden bevond zich een smalle wenteltrap, die steil naar boven voerde. Zij bezon zich geen oogen blik, maar zette de kaars weer neer en kroop door het gat, dal de sleen verborgen had en groot genoeg was om een menschelijke gestalte door te laten. (Wordl vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1