MKUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Woensdag 4 April 1338; -- N°, 80. Uitgevers: Gebroeders Muré. Bet Geheim van het Oude Kasteel. n 'Sfc'J .00 ter"va"\ü-'e 011 r',x 111 verschijnt (1 iijfeIijksbehalve op Zon- en Feestdagen. dépêche, jiddag E l;r' ABOrilUEraEMT: Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden 1.00. Prijs per 4 timmer 10 ('ent. AQVERTEMTIEM: Van 1regelsO.MO. Elke regel meer0.15. Groole letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssiecg 6. 202° Jnaraan*. Stails- Berichte n. I) It 4 4 !i li T. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Brengen ter algemeens kennis dat iloor WOUTERUS A üll I A MS F.LSHOF, te Leiden woonachtig, een verzoekschrift is ingediend om vergunning voor den verkoop van sterken drank in hel klein in het perceel Haarlem merstraat n°. 139. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leiihclie Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secrelaris. Leidf.n, den 3 April 1888. Kostelooze Inenting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene keuni9 dat op Diiihdag 10 April e. k. en de volgende Dinsdagen in de maand April, tusichen twee en drie uren des namiddags, wederom zittiug zal worden gehouden in het Elisabethshof aan den Óude Vest, tot het verrichteu van koste- looze inenting. Burgemeester eu Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 3 April 1888. LE1DM, 3 April. Burg. eu weth. geven in overleg met deu voorzitter der commissie van fabricage den gemeenteraad in overweging aan D. Ossevoort vergunning te verlecnen om ecu stoep te leggen op openbaren gemeentegrond vddr zijn huis aan de Mare u°. 29, mits de stoep niet meer dan 50 centimeters bui ten den gevel uitspringe eu wordt gelegd gelijk met de klinkerstraat. Zoover het verzoek betrek het stellen van palen is door burg. en weth. daarop afwijzend beschikt, omdat de klinkerstraat slechts één meter breed is eu bij het passeeren van rijtuigeu de straatbreedte zulks zou bemoeilijken, terwijl dan ook aan deze zijde van de Mare het plaatsen van stoeppaleu niet is toege staan. FEUILLETON. FAMILIE-HOM AN. 38), Eu toch had Arthur haar niet gevouden, hoewel hij, bij avond eu bij morgen, de kapel nauwkeurig doorzocht en geen hoekje had overgeslagen. Gisela was verdwenen. Achter den kansel had men namelijk een valluikhetwelk door eeu geheime veer werd gealoten. Op deze veer had Gisela getrapt, het luik was teruggeweken, lang- t*am en tonder eenig geraas te maken en Gisela was door de opening, die zoodoende vat ontstaan, gevallen. Het valluik had sicb onmiddellijk weer boven haar ge sloten. loen Gisela de oogen weder opende, hevoud xij «eb jn ,)e diepste duisternis. *>et wu hMr jn |jei eerste oogenblik vol komen onverklaarbaar, wat er met haar V" voorgevallen, maar de koude lucht, vaarin tij aich bevonddeed haar laog- •svxihand haar denkvermogen weder terug- Onder overlegging van desbetreffende stuk ken geven burg. en weth. den gemeenteraad in overweging te besluiten dat hel ouder wijzend personeel aan de school 3e klasse n°. 3, thans bestsande uit 17 ondt: ijzers en onderwijzeressen, behalve het hc hl der school, met één derden onderwijzer, I lerdc onderwijzeres zal worden vermeerderd Aan den onderwijzer of de onderwijzeres die met de leiding van het herhalingsr.nder- wijs wordt belast wordt eene jaarlyksche toelage van f 300 en aan de verdere onder wijzers of onderwijzeressen, waarvan hel getal in overeenstemming met art. 25 der wet naar behoefte zal vermeerderd worden, eene som van f 200 toegelegd. Thans is aan elke afdeeliug, behalve de onderwijzer inet de leiding van het herhalingsond rwijs belast, één onderwijzer werkzaam, terwijl het aantal leerlingen respectievelijk tot 76 jon gens en 83 meisjes is vermeerderd tenge volge waarvan eene uitbreiding van het onder wijzend personeel noodig wordt. Burg. en weth. geven mitsdien deu raad in overweging te besluiten dat het onder wijzend personeel aan de beide afdeelingen van het herhalingsonderwijs tijdelijk metéén onderwijzer of ééne onderwijzeres zal worden vermeerderd. Vermits de uitgaven daardoor voor eeu geheel jaar met f 100 worden ver meerderd stellen burg. eu weth. voor te dien einde een bedrag van f 300 voor dit jaar beschikbaar te stellen, door vaststelling van deu staat van af- eu overschrijving strekkende tot verhooging van volgu. 133 der begrooting voor 1888 iret f300, te vinden door afschrijving van den post voor onvoorziene uitgaven. De plaatselijke school commissie heeft zich met dit voorstel ver- eeuigd. Aangezien krachtens raadsbesluit van 1 Maart jl. betrekkelijk de oprichtiug van eene vierde school van de derde klasse, het thans voor hotel enz. bestemd gedeelte van den Burg moet worden ingericht voor verkoop- lokaal van roerend en onroerend goed, zullen de bestaande voorwaarden van verhuring inoeteu worden gewijzigd in verband met eene verhuring van dat gedeelte van den Burg dat thans voor koffiehuis is ingericht. liet komt burg. en weth. voor dat die verhuring aaugtzien het eene nieuwe zaak geldt, niet voor te langen tijd moet geschie den en dat een tijdperk van vijf jaren (de Burg was laatstelijk voor den tijd van tien jaren verhuurd) voldoende kan worden ge acht. Gedurende dien tijd kan naar de meening van het dagelijksch bestuur, ge noegzame ondervinding worden opgedaan om eene volgende verhuring voor langeren tijd te rechtvaardigen. Door burg. eu weth. zijn nu gewijzigde bepaliugeu ontworpen, terwijl door hen in overweging wordt gegeven tot eeneojenbare verhuring van den Burg te besluiten. Tot de verhuring behooren de koffiehniszalen, eene woning die wordt iugericht in hel gebouw bestemd voor de verkoopingen en die zoo spoedig mogelijk ter beschikking van deu huurder zal worden gesteld, de tuin met stalling alsmede de Burg zelve met daaromheen liggenden boomgaard. De huurder is verplicht met de exploitatie van het koffiehuis op 1 Mei 1888 een aanvang te maken. De huurder is verpliclit den toegang tot deu eigenlijken Burg en het plantsoen open te stellen zoo voor stadgenooten als vreem delingen gedurende den door verhuurders daar-oor te bepalen tijd, zijude de huurder bevoegd van eiken bezoeker f 0.10 te vor deren. Op den tweeden Pinksterdag is ech ter de toegang tot den Burg en het plant soen verboden en moeten de hekdeuren bij de toegangstrap worden gesloten. Verhuur ders behouden zich het recht voor de be schikking over den eigenlijken Burg aan den huurder te outnemen eu de bevoegdheid tot heffing van f Ü.10 in te trekkcu, in welk geval de huursom met f 50 per jaar zal worden verminderd. Niemand, wie hij ook zij, heeft zonder vergunning van verhuurders toegang tot den Burg over of uit omliggende perceelen. De huurder is verplicht voor de nakoming van deze hepaliag te waken. Voor zijne rekening kan de huurder de kleine fonleineu in verbinding brengen met de duinwaterleiding eu doen springeu mits bij alles behoorlijk onderhoude. De verhuring geschiedt voor deu tijd van vijf achtereenvolgende jaren, aanvangende met den eersten Mei 1888 eu eindigende op deu laatsteu April 1893. Indien de huur der in de nakoming van zijne verplichtingen te kort schiet, ter beoordeeling van verhuur ders, behonJen deze laatslen het recht aan zich de huur onmiddellijk te doen eindigen. Zaterdagmiddag met den trein van 4,39 vertrokken de leden der Leidsche Zangver- eeniging en vele belangstellenden naar Am sterdam, om mêe te werken aan - of te genieten van de uitvoering van de Marie Mag eleine" in bet Paleis van Volksvlijt aldaar. Door de welwillendheid van den stationschef, den heer De Bruijn, alhier, was de regeling voor het vertrek op den toch reeds drukken voor avond van Paschen, bizonder vergemakkelijkt. Reeds in den voormiddag was de heer Willem Van Iperen naar Amsterdam vertrok ken om met het orkest te repeteeren. Toeu de leden der Zangvereeniging in de hoofdstad aankwamen vonden zij in het Paleis van Volksvlijt gelegenheid van de reis uit Ie rusten onder het genot van de uitvoering van de le afdeeliug van het programma en vooral van de nummers door Madame Albani ge zongen, n. 1. rLa prière de Norma" Van Bellini, f Air de la Création" van Ilajdn, .Inflammslus" van Ros-ini, alles met koor j^n orkest, en na oorverdoovende toejuichin gen nog een bisnummer met pianobegeleiding, een genot op zich zelve reeds voldoende om de kosten eu de vermoeienissen vau de reis te vergoeden. De heer Lestellier zong een Ave Maria van eigen compositie, de heer Tricot verving in eenige solonummers deu heer Guillemot, die ongesteld was. Ook van mevr. Lematte Scbweyer genoten we eenige nummers met den heer Tricot voorgedragen. Na de pauze kwam Marie Magdeleine" van Massenet aan de beurt, uit te voeren door de Leidsche Zangvereeniging, met bege leiding van het paleisorkest, onder directie van den heer Willem Van Iperen. liet ware voor alles zeer zeker beter geweest iudien dit werk véór de pauze ware uitgevoerd; zooals het programma uu was samengesteld was het geheel voor het publiek wel wat machtig op één avond, terwijl men toch beter een solonummer, dau een gedeelte van Mas- senets werk had kunnen weglateD, of door véér het einde weg te gaan, ongenoten laten, liet concert te ball acht begonnen, wa9 eerst te half twaalf geëindigd. Het was van deu heer Van Iperen zeker eeu waagstukzonder eenige gezamenlijke krijgen. Zij herinnerde zich het vreeselijke tooueel in den grafkelder, zij hoorde nog die geheimzinnige stem, die haar hal aan gespoord tot vluchten, zij zag nog het vreeselijk verwrongen gelaat van Arthur, toen dezelfde stem hem toeriep, dat ziju misdaad zou ontdekt worden. Ook haar ontmoeting met een menschelijk wezen in de deur der sacristjr trad haar weer voor den geest, ja, zij was in de kapel teruggesneld en daar hal zij haar bewustzijn verloren, dus moest zij nog daar zijn. Zou Arthur niet naar haar ge zocht hebben, zou het gevaar nu geweken zijn? Zij zag rond zich, maar overal de diepste duisternis, geen spoor van een levend wezen in haar nabijheid. Zij bcproefje op te slaan, maar wat was dat? De grond, waarop zij lagwas zacht eu week neen zij bedroog zich niet, zij lag in het zand. Maar hoe was dat mogelijk, daar in de kapel overal marmersteenen lagen, alleen voor het altaar en om den kansel had men een houten vloer, zand was er toch nergens? Zij stond voorzichtig op en sloeg de handen om zich heen. Spoedig ontdekte zij dal het gewelf want in de kapel kon zij niet zijn, dat wist zij zeker waarin zij zich bevond, juist hoog geuoeg was dat zij er rechtop in kou staan. Zij kou de zolde ring, die uil rotsachtige» steen bestoud met haar handen bereiken. f Barmhartige God, waar ben ik?" fluis terde zij verschrikt. Met de ban len voor zich uitgestrekt, liep zij eenige passen vooruit; haar voelen zakten diep in het zand eu eeu vochtige, kille iucht beersehte er in dit gewelf. Daar stootte zij plotseling op een muur, die even als de zoldering iu een rots scheen uitgehouwen. Eensklaps herinnerde zij zich, dat zij voorzichtigheidshalve, eer zij haar kamer verliet, eeu kaars bij zich had gestoken. Z'j tastte in basr zak en veelde nu ook inderdaad eeu kaars e.i ook eeu doosje lucifers. Gelukkig," duisterde zij, ynu kan ik licht maken en dit gewelf eens nauwkeurig iu oogruschouw nemen. Hoe gelukkig, dat ik er in het laat9te oogenblik aan dacht, een kaars bij mij te steken." Zij haalde de kaars te voorschijn en maakte licht. Het was een zwak eu flik kerend licht, dat de kaars verspreidde, maar zij bevond zich nu toch niet im-er in die ontzettende duisternis. Deze zwakke lichtstraal deed haar moed weder terug - keeren. Met de kaars in de hand liep zij langs den munr voort en zag oplettend om zich heen. Overal rotswandendit scheen een gewelf te zijn, dat door de natuur zelf was gevormd in den rotazchtigen grond, waarop Eden-Castle was gebouwd. Plot seling hoorde zij een geweldig ruischen, dat uit de diepte van het hol tot haar doordrong; zij luisterde. Het was de zee. Dit hol moest, dus uitkomen] op) een onder- aar Isch kanaallangs dien weg kon zij het dus niet verlaten. Mocht zij al gehoopt hebben op redding toen zij licht hadthans was al die hoop vervlogen. Geen deur of zijgang was er in de grot te ontdekken en voor haar uit brulde de machtige oceaan. Ook in de zoldering zag zij niets, dat eenigszins in staat was om haar moe i in te boeaemen nergens was een uitgang te ontdekken. Zij moest dus sterven1, sterven van honger, hier in dit ouderaardsche hol, van welks bestaan blijkbaar Jniemand afwist. Wanhopig liet zij zich op het zand neer vallen en bleef met strak keu blik voor zich uit staren; maar eensklaps sprong zij met een kreet van vreugde op. (Wordt otrto/gd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1