i> ES BV» «3 JKT0 SHi 2 «r® n ~*5S Tf kamer van de statcn-generaal in elk der kiesdistricten Breda en Druten zal plaats hebben op Dinsdag 10 April e. k., en dat herstemming, ia die noodig, zal geschieden op Dinsdag 24 April daaraanvolgende. Blijkens bij het dep. van mariue ont vangen telegram is Zr. Ma. schroefstoom- schip Sonnneladijkonder bevel van den kapt. luit. ter zee J. F. M. Lange, op den 28 dezer te Sirnonstad (Kaap de Goede Hoop) aangekomen. Aan boord was alles wel. Het verlof der adelborsten van het kon. instituut der marine te Nieuwediep is heden 29 Maart aangevangen om Woensdag 4 April te eindigen. Vanwege het departement van oorlog is een onderzoek aanbangig naar de corres pondenten vair dagbladen. Men brengt dit vooral in verband met de berichten die de pers onlangs mededeelde, aangaande: 1°. de bekende zaak van bet militair hospitaal te 's Hage, waarover de minister van oorlog eene interpellatie in de tweede kamer der staten generaal te verdu ren bad2°. e overplaatsing van officieren bij bet regiment grenadiers en jagers, die door do dagbladen werd medegedeeld, voor dat het desbetreffende besluit het departemeut had verlaten, hetgeen aauleiding gaf, dat deze overplaalsing bijna 3 weken in bet onzekere bleef en reed» vrij algemeen werd tegengesproken; en 3U. de mededeeling van de promoties bij keuze, welke in den laatsten tijd bij den generalcn stuf en de intendance hebben plaats gehad. (jV. R. Cl.) Een matioos 2e k!., vóér 32 jaar ge deserteerd van Zr. Ms. Pallas, kwam zich gisteren te Hellevoetsluis aan boord van het wachtschip aanmelden. De jaarlij ksche algemeene vergadering van den Noord-en Zuidllollandsclien houd der koninklijke handboogschutterijen zal den 2dcn April te Amsterdam worden gehouden. Nederland lelt ongeveer 661,000 school gaande kinderen. Kuim 80,000 kinderen ontvangen in het geheel geen onderwijs en 30,000 ouderlooze kinderen worden door de liefdadigheid verzorgd. Als een bewijs hoe groot de ijver der bijen is om honig te verzamelen, schrijft het yV. v. tl. D., kan hieruit blijken, dat men heeft berekend, dat 125 bloemen van wilde of witte klaver nog geen grein honig be vatten. Om een kilogram te verkrijgen moet men dus meer dan 125,000 bloemen hebben; elke bloem bestaat uit ruim 60 kelkj es, zoodat de bijen minstens zeven millioen vijfhonderd duizend zulke kelkjes moeten uitzuigen, om een KG. honig te verzameleu. Terwijl eene moeder te Nieuw-Beijer- land eenige oogenblikken bij een buurvrouw stond te praten, had zij haar kind van acht maanden alleen in hare woning achtergelaten, liet arme wicht viel uit den stoel in het haardvuur, waardoor het zulke hevige brand wonden bekwam, dat het weldra is overleden. In aansluiting aau het bericht, dat zekere zich noemende Brutel de la Rivière, te Koozendaal aangehouden wegens krankzin nigheid, niemand anders is dan J. J. C. van Rotterdam, wordt aan de N. R. Cl. nog medegedeeld dat bedoelde persoon ter her kenning naar Leiden opgezonden zijnde, het aldaar bleek dat C. een persoon is die on geveer 3 jaren geleden zich te Leiden heeft voorgedaan als dr. W., arts, en die blijken gaf vrij wel van de geneeskunde op de hoogte te zijn. Bij het destijds door de Leidsche politie ingestelde onderzoek bleek verder, dat hij de zoon is van eene zeer gewone familie en dat hij onderscheidene vonnissen wegens oplichting en diefstal had oudergaan, zich zoo nu cn dan krankzinnig houdende, op grond waarvan hij ook voor korleren of langeren tijd in een gesticht voor dergelijke lijders werd verpleegd. Naar wij vernemen, worden door aan zienlijke en invloedrijke ingezetenen pogingen gedaan tot stichting te Amsterdam van een tweede studentenhuis, uitsluitend voor theo loganten van de Deutinchemsche school, die aan de gemeentelijke universiteit van Am sterdam studecren. Het eerste studentenhuis, aau de Nieuwe Heerengracht, anderhalf jaar geleden ingericht en betrokken moet reeds overvol zijn. Men hoopt daarom dat voor het tweede de gelden bijeengebracht zullen worden, ook wegens het groole gebrek aan predikanten in de Ned. Herv. Kerk. (Ml.) Aan de Amsterdammer wordt geschre ven: „Naar wij uit goede bron vernemen zou op een plaats, waar mcu liet allerminst zou zoeken, in een dorp der proviucie Noord-Brabant, in de gemeente Boksmeer gevonden zijn de particuliere corresponden tie tusschen onzen koning Lodewijk Napoleon en zijn machtigen broeder, den keizer der Franschen, Napoleon I." De advocaat Vcrhcijen uit Nijmegen zou nl. op den zolder van bet huis zijns ooms, den kan tonrechter van Boksmeer, inr. A. J. F Vcheijen van Estvclt, dezen kostbaren schat hebben ontdekt. Iloe deze papieren daar gekomen zijn laat zich verklaren uit het feit, dat de Grootvader van :nr Verhcijen vau Estvlct particulier secretaris was van onzen „lam- men" koning. Vandaar dan ook het briefje, onder de stukken gevonden, waarin dien Grootvader de papieren door Z. M. koning Lodewijk worden toevertrouwd. Zonder al de stukken doorzien te hebben, kan men zich bezwaarlijk een voorstelling maken van hunne meerdere of mindere waarde voor de geschiedenis. Is het de geheele particuliere correspondentie tusschen de twee broeders, dan is voor onze vader landsche geschiedenis in den letterlijken zin das woords een schat gevondeu. Is het een gedeelte dier correspondentie, dan hangt er natuurlijk alles van af. uit welke periode van het koningschap ze dateert. De arrond.-rechtbank te Arnhem heeft Hendrik en Anton G., uit Dicbteren bij Doetinchem, beschuldigd van in den avond ian Kerstmaandag van het vorig jaar uit wraak twee visschersbootjes, liggende in den Ouden IJscldoor middel van dynamiet te hebben vernield, veroordeeld respectievelijk tot 1 jaar en 6 maanden gevaugenis-traf Te Apeldoorn is een arbeider aan bet station tusschen een wagen en de veelading geraakt. Ernstig verwond werd de ongelukkige huiswaarts vervoerd. Men meldt uit Zevenaar aau de N. R. Cl.Voortdurend worden tal van vreemdelingen als zijnde zonder middel van bestaan over de grenzen gebracht. Onder dit aantal komen zeer veel vrouwen in dameskleedereu voor. Vele dezer vreemde lingen keeren even spoedig terug als zij worden weggebracht, en de vrouwen span nen duarin de kroon. Met den éénen trein weggebracht, keeren zij met den eerstvolgende terug, waardoor het soms gebeurt dat zij viermaal op dén dag over de grenzen wor den geleid. Gisteren waren er twee „dames", die reeds verscheidene malen over de grenzen waren geleid en telkens weder probeerden terug te komen. Aan het station wisten zij de politie te ontloopen, maar in de stad werden zij gegrepen en weder naar het station gebracht. Bij het vertrek van deu trein gaven zij echter aau het treinperso neel bevelte Ellen uit te stijgen, met het doel natuurlijk om terstond terug te kee ren. Heden werd de politie weer verschalkt door eene „dame", die terugkeerde, na slechts een uur te voren over de grens te zijn gebracht. Door een van de ondergeschikten van de hh. Scholteu is eene poging gedaan om een groot gedeelte van de werkstakers over te halen, de fabriek weer te bezoeken en voor het nu vastgestelde loon te beginne». Volgens sommigen waren er 100, volgens anderen 50, die daartoe geueigd waren; het grootste gedeelte dus bleef volharden. De laatsten nu moeten de 50 andersge- zinde makkers genoodzaakt hobben, zich weer bij hen aan te sluiten. Berrnink kwam ook nog eens over, om het volk aan te manen tot verder verzet. Hij gaf te ken nen, dat er nog voor weken geld in kas was, en dat van de volgende uitdeeling af het bedrag in geld met 1/3 zou vermeer derd worden. Zondag cn Maandag was het te Almeloo weer minder rustig. Bij toeval werd Zon dag een infanterist op zijn teeuen getrapt; in woede ontstoken en aan boos opzet deu kend, grijpt hij zijn sabel en slaat om zich heen. Maandag werd door een anderen infanterist gebruik gemaakt van zijn bajo net. Men zegt dat de verwonding van Zondag nogal belangrijk moet zijn. Wat de oorzaak is van deze twee geval len kon men ons nog niet met zekerheid melden. (N. v. d. li.) Het gezin van den arbeider V, in de buurtschap Beerze, onder Ommen, zou door het hooge water bijna van honger zijn om gekomen. Het huis van genoemden V. ligt geheel alleen aan de Vecht en door hel water geheel ingesloten; een oude boot, die men voor den overtocht gebruikte, was gezonken, zoodat het gezin als op een ei land zat en van alle verkeer was versto ken. De buren, die geen der huisgenooten in den laatsten lijd gezien hadden, vermoed den den toestand, en juist bijtijds werd een boot met levensmiddelen gezonden, om hen uit hun benarden toestand te verlossen. Reeds eenige dagen l ad men zich met wat poot- aardappelen gevoed terwijl men zich bij gebrek aan petroleum, des avonds, zoodra het dotrker werd, te bed had begeven. Uit Valthermoud wordt aan de N. Gr. Cl. gemeldDat sommige arme menschen in den tegenwoordigen tijd, nu er bijna nog niets te verdienen is, het wel eens zeer ellendig hebben, is hier in de nabijheid voor een paar dagen gebleken. Op een niet ver van hier verwijderde strook gronds is eene kraamvrouw van honger gestorven. Haar man was 's avonds van te voren laat in de woning teruggekeerd, nadat hij als sluiker had gevangen gezeten. Er was toen letterlijk niets in de woning wat naar eten geleek. Te eergierig en bui tendien daar zij, door de afwezigheid van haren man, niet in de gelegenheid was ernigen onderstand te vragen, is deze vrouw eindelijk van honger bezweken. In eenige plaatsen in de provincie Groningen is dezer dagen oplichterij ge pleegd door een net gekleed man, die valsche Ann rikaansche. banknoten uitgaf, voorwen dende die van een oom uit Aincnka ont vangen te hebben. '1'e Appingedam werd de vermoedelijke dader door de politie op gespoord. De vrouw van den gearresteerde K zou medeplichtig zijn aan de gepleegde schelmerijen. Behalve het brutale der op lichterij blijkt uit een en ander ook weer de onvoorzichtigheid of onuoozelheid van sommige lieden hij het wisselen van bank papier, want de zoogenaamde bankbiljetten waren reclames van kooplieden, nogwel van achteren beplakt. Men schrijft uit Borger d.d. 27 Maart aan de N. R. Cl. Tengevolge van den dooi der verbazende sneeuwmassa's krijgen we hier in deze hooge streken bijna watersnood. Tal van „maden" of groenlanden zijn oudergeloopen, waardoor veel stalmest, voor een deel uit stroo be staande, die in het begin van den winter in het land werd gebracht, wegdrijft. In de nabijheid der brug in deti dijk, waarlangs de kunstweg Borger-Nieuw-Buinen is gelegd, heeft eene inspoeliug van het water van eer.cn stroom plaats gehad, waardoor echter, bij spoedige voorzorgsmaatregelen, geenc be langrijke schade is veroorzaakt. Te Drouwen, onder deze gemeente, werd Zondagmiddag het boerhoren geblazen ten teeken dat dit zoo hooggelegen dorp in watersnood ver keerde. Door gezamenlijke krachten heeft men nog vóór den avond de waterleidingen, die door sneeuw verstopt waren, losgemaakt, zoodat het gewaar voor sommigen, die het water binnen hunne huizen dachten te krijgen, afgewend werd. Men meldt uit Stavoren i. d. 26 Maart. Dc haven ligt hier sedert eenige dagen vol Urkers. De massa ijs in de Zuiderzee maakt dat ze niet weg kunnen komen, 't Is een hard gelag voor den bedrijvigen visscherman, die juist in dezen tijd anders kans heeft goede zaken te maken. Aan een hervatting van deu veerdienst is vooreerst niet te denken. Bij het 3e reg. inf. tv Bergen op Zoom worden proeven genomen met het africhten van bonden voor den velddienst. Een loteling, die bij de keuring te Boksmeer in staande houding de vereischte maat niet had, werd liggende gemeten. De uitkomst van deze kunstbewerking was ver rassend, want eerst te klein, had bij uu eenige millimeters over! Naar wij vernemen, is het jaarlijksche traktement van den ingenieur vau den wa terstaat Verweij te Vuclit, die binnenkort als hoofdingenieur bij de Zuid-Afrikaausche spoorwegmaatschappij voor 5 jaar uaar de Transvaal vertrekt, op f 27,000 vastgesteld. (N. R. Cl.) Droog brood met water is zoo lekker niet, wanneer men er thuis boter, spek en warme koffie bij heeft; zoo dacht blijkbaar ook een zestal veroordeelden van Diesseu, die te Eindhoven in het huis van bewaring eenige dagen moesten doorbrengen. Iu het begin dezer week kwamen zij aan, niet op schoenen of laarzen dat was te koud in het barre seizoen maar met klompen aan de voeten, die de dragers er van op stelten- loopers deden gelijken. Vrij opgeruimd klopten zij aan, meer opgeruimd dau men verwachten zou van iemaud die een dieet op water en brood tegemoet gaat. Doch iu huizen van bewaring is men nieuwsgierig; de klompen werden onderzocht, met het ge volg dat men in de uitgeholde zolen een ganschcn voorraad boter en spek vond. In een enkelen klomp was niet minder dan een kilo spek geborgen. Dat het droog brood naderhaud met een droevigen zucht verorberd werd, behoeft wel niet gezegd te worden. (Meier. Ct.) 't Schijnt dat de Zigeuners 't op het Limburgsche dorp Eisden geuumt hebben. Verleden winter heeft het maanden achter een met een troep opgescheept gezeten, en eergisteren-avoud kwam andermaal een bende van 15 man de grenzen over, met twee wagens en twee paarden. Dadelijk sloegen zij hun tenten op in het veld en lieten de takkenbossen, die zij langs den rijksweg vonden, lustig vlammen. Maar de maréchaussees uoodigden hen spoedig uit, weer alles op te pakken en zich over de Belgische grens te spoeden. Dezelfde troep heeft ook bij Linne gepoogd over de grens te komen. Nu liggen zij op Belgisch grond gebied, terwijl onze gendarmes aan de grens de wacht houden. Tï/V/) PER TELEGRAAF. I.ON' DEN, 29 Maart. De Times ver neemt uit VVfcnen, dat de Russische regee- ring besloten schijnt te hebben haar optreden tegen prins Ferdinand van Coburg voort te zetten en nieuwe diplomatieke stappen in dezen geest te doen. Vooreerst is Rusland voornemens de aandacht der mogendheden te vestigen op de troepenbewegingen in Bulgarije. De Czaar is zeer vertoornd over het mislukken tan den eersten stap, die hiervoor bij de Porte is gedaan. De lieer Von Giers heeft verklaard, dat de Czaar niet wil dulden, dat de toestand blijft, gelijk hij nu is. Uit Sofia wordt aau de Times gemeld, dat het onderzoek, dat tegen majoor Popoff is ingesteld, geëindigd is. Het is gebleken, dat Popoff geld heeft ontvangen, ten einde eenige personen vrij te stellen van den krijgsdienst. Naar men zegt, heeft Popoff prins Fer dinand gezegd, dat, indien hij werd ge arresteerd, de prins geen 24 uren meer in Bulgarije zou blijven. BUCHAREST, 29 Maart. De minister van binnenlandsche zaken, antwoordende op een interpellatie over de maatregelen, welke de regeering denkt te nemen naar aanleiding der gisteren voorgevallen ongeregeldheden, verklaarde, dat dc regeering vast besloten heeft onmiddellijk maatregelen te nemen, ten einde de vrijheid der staatsinstellingen, de openbare rust, de veiligheid van hel parle ment en de eerbied voor den troon te handhaven. Uitslag rler verkiezingen voor de tweede kamer. Sneek. Uitgebracht 3306 geldige slem- men. Gekozen de heer mr. W. G. baron Brantsen van de Zijp (a r) met 2047 stem men. De heer mr. W. J. Van Weideren baron Rengers (1) bekwam 1245 stemmen. LEIDEiti, 29 Maart. Het liooger beroep, door den heer Willink Ketjeu ingesteld van het beroep der Haagsche rechtbank, waarbij hij wegens beleediging van den min. van koloniën tot geldboete werd veroordeeld, zal den 13den April voor het hof te 's-Gravenhage behandeld worden. Gisterenavond ontlastte zich boven Gelderlands achterhoek een hevig onweder, vooral boven Groenloo woedde het hevig. De bliksem sloeg in de protestantsche kerk en zette den koepel in brand. Aan blusschen met brandspuiten viel niet te denken daar het vuur met een waterstraal niet te bereiken was, drie moedige mannen klommen echter naar boven en mochten na veel krachtinspan ning er in slagen den brand meester te worden. De koepel is gedeeltelijk verbrand. Te Vorden verbrijzelde de bliksem een zwareu eikenboom. Uit Vlissingen wordt gemeld dat Jacob Hobein, de welbekende held van 1830, ernstig ziek ligt. Zijn toestand wordt zorgwekkend geacht. Als eene bijzonderheid in deze dagen wordt vermeld, dat zich voor eene vacature van onderwijzeres in de openbare school te Havelte (2 uren van Meppel) geene sollicitante heeft aangemeld. Boven Gulpen woedde Zondagnamiddag te 3 uur een hevig onweder, vergezeld van regel en hagel. Felle donderslagen, onmid dellijk gevolgd door bliksemstralen, door kliefden het luchtruim. De centrale antirevolutionaire kiesver- eeuiging voor het district Ommen heeft den heer J. Van Alphen voor het lidmaatschap der tweede kamer candidaat gesteld. De Antirev. kiesver. van het district Steen- wijk, beeft tot candidaat gesteld voor de nieuwe verkiezing de heer Jhr. Mr. G. J. Th. Beelaerts Van Blokland, GEMENGDE BERICHTEN Voor de sneeuw-opruiming was 275.000 mark op de gemeente-begrootiug van Berlijn uitgetrokken. Die som is nu reeds me' 425.000 mark overschreden cn nog dagelijks is 6000 mark noodig om de Duitsche hoofd stad vari haar winterkleed te ontdoen. In Utah zijn 18 Mormonen wege» polygamie tot 6 maanden gevangenisstraf 500 dollars boete veroordeeld.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2