BINNENLANDSCHE BERICHTEN. B li i T EN LANHECHE BER1CHIEN Ka HO m U Zk tfvi Fl'ICIEEEE IIKKICIITEV. Door 'L. M. zijn benoemd: tot burgemees ter: van Rcusol A. Willekens, secretaris dier gemeente; van Uden L. Van Wijuaer- den; van Zoeterineer II. J. Augustijn; van Leiruuiden F. M. liaudsecretaris dier ge meente; van Sittard J. II. Kutteuvan Eist G. W. A. W. baron Van der Feltz; van Leens P. A. De Hocliefort, secretaris dier gemeente; van Ulrum L. H. Dijkhuis; van liovenkarspel I). Kooiman; van Kerkwcrve L. C. Boogerd, en van Dodewaard A. D. Duys. Door Z. M. is, met ingang van 15 April 1888, benoemd tot consul tc Bang kok de heer J. C. 'f. Reelfs, thans vice-consul tc Hamburg, en lot vice-consul tc Ham burg de heer W. L Bosschart, thans leer ling consulwerkzaam aan het dep. van bui- tenl. zaken. Door Z. M. zijn de baas der smeden ij 's rijks werf te Hellevoetsluis A. J. Maltha en de meesterknecht bij den ijzeren houw bij 's rijks werf te Amsterdam J. Janszen, wegens meer dan 55ja:igen leeftijd respec tievelijk met ingang van 1 April en van 1 Mei a. s. eervol uit 's rijks dienst ontslagen, behoudens toekenning van pensioen. Door Z. M. is de heer Jacob VVilkeus erkend en toegelaten als consul van Uruguay te Vlissingen. Door de algemeene rekenkamer zijn, met ingang van 1 April 1888, benoemd: tot le klerk, de heer VV. F. Beek, thans 2de klerk; tot '2de klerk, de heer H. Hil- bers, te 's Gravenhage. Bij beschikking van den minister van staat, minister van binnenlandsche zaken is, met ingang van 1 Mei 1888, aau C. J. H. Dull, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als onderwijzer bij de leerschool ver bonden aan de rijkskweekschool voor onder wijzers te Middelburg, en zijn benoemd tot onderwijzers bij die leerschool C. G. Corne- lissen, thans te Geertruidenberg, en J. Pouwer, te Middelburg. De luit. ter zee 2de kl. C. J. Van der Hegge Spies, uit West-Indië in Neder land teruggekeerd, is op nonactiviteit gesteld. De heer Keekers opteert, naar wij vernemen voor Haarlemmermeer, de heer Schaepinan voor Wijk bij Duurstede. (Vad.) De kiesvereeniging Vooruitgang" te Rotterdam heeft den heer G. H. Ilintzen candidaat gesteld voor de tweede kamer. Tot kamer-candidaat van de anti-revolu- tionnaire kiesvereeniging f Nederland en Oranje" te Rotterdam is weder gekozen de heer Voorhoeve. Tot candidaat der anti-revolutionairen in het kiesdistrict Sneek is gekozen baron Brantsen van de Zijp. Naar wij vernemen is aan den heer Conrad, inspecteur van 's rijks waterstaat, de onderscheiding te beort gevallen om te worden benoemd tot lid der internationale commissie voor het kanaal van Suez, (llbl.) In de üaagsche Kroniek van het Handelsblad leest uicu het volgende Zoo ooit eenig prinsesje is groot gebracht en opgevoed met verstand en beleid, dau is dit zeer zeker met ons eenig vorstenkind het geval. Reeds om halfnegen precies, met die militaire nauwgezetheid, welke der huishouding van onzen Koning eigen is, vangt de heer Gedikiug met het onderwijzen van het prinsesje aan. Dit wordt voortgezet tot 9 uur. Nu eene verpoozing van een half uur gaat men van 10-10 uur voort, en hervat de les van IJ-IJ uur. De uitmun tende hoofdman van het openbaar onderwijs geeft hier aan het bevattelijke prinsesje het zelfde onderricht, dat duizenden en duizenden kinderen des volks deelachtig worden. Twee maal 's weeks, van 9 uur tot half tien on derwijst de heer Jac. Stortenbeker, Z. M. 's hofpianist, het prinsesje dï beginselen der muziek. Prinses" met een anderen titel spreekt uien haar niet aan en het Konink lijke Hoogheid" blijft geheel achterwege is eene vlijtige en vlugge leerlingedoch er valt zooveel te doen met het kookfomuis dat zulk een heerlijk speelgoed voor haar is, met al de vogeltjes in een groote kooi die haar zoo dierbaar zijn, dat alléén door eene juiste verdeeiing van leereu en spelen de dagtaak behoorlijk ten einde kan worden gebracht. Miss Saxton Winter, de gouvernante van het prinsesje, leidt die dagverdeeling. Sterft er eeii vogeltje in de volière, zij zorgt dat prinsesje dit niet bespeurt, om haar de water landers over het verlies te besparen. Noten lezen, noodzakelijk om in de muziek vor deringen te maken, leert het prinsesje bij hare gouvernante, die steeds bij alle lessen tegenwooniig is. Zoo wordt onder toezicht van onze Koningin, die menige les bijwoont bet prinsesje groot gebracht en haar eene echt Hollandsche opvoeding gegeven, welke gewis later het gebeelc land ten goede zal komen. Volgens het Vad. heeft eergisteren avond, na de vergadering in Walhalla, nog een oploop vau sociaal-democraten plaats gehad. Een niet zeer talrijke bende zette zich in beweging naar de woning van Domein Nieuwenhuis, waarbij zich later enkele klei nere groepen aansloten. De gewone liederen zingende, trok men tot de cavalerie kazerne, waar na aankomst \an eencn bode halt werd gehouden en raad belegd. Het scheen dat uien vernomen had, dat voor het huis van Doinela Nieuwenhuis geen manifestatie zou worden toegelaten, althans men trok niet daarheen maar keerde op zijn schreden weder, en later het Noordeinde in; bij de Amaliastraat werd de menigte verzameld, en trok men in zekere orde langs het paleis des konings, onder het zingen der Marseil laise en van het lied op Du Tour van Bel- linchave. Voor het huis van onzen premier werd echter een nieuw lied aangeheven, en wel: yVVeg uiet Heemskerk en consorten' (wijze: yde oude Tautu"). Vandaar begon de stoet te slinken. Op de Groenmarkt kwam verdeeldheid aan Int licht; wel was men het er over eens op echt Engelsche wijze een bezoek aan de ^clubs" te brengen, maar een deel wilde naar de HWitte", een ander deel naar de Besognekamer", terwijl nog anderen eerst voor het politiebureau eene manifestatie wilden houden. Het slot was, dat weldra van den gehee- len troep manifestanten uicts meer over was. Dinsdag 17 April wordt te 's Hage aanbesteed: het bouwen eener strafgevange nis in Nieuweramstel. Dit werk wordt op bijna f 400.000 begroot. Naar de DelHsche Cl. verneemt is het kohier der inkomstenbelasting voor 1888 te Delft geraamd op f 129,943.09. De helling zal 4 pCt. bedragen van het belast baar inkomen. Van de 15 lotelingeu uit Zwijndrecht krijgt het leger niet één: 9 zijn vrijgesteld wegens broederdienst, 5 als eenige zoon en l ais ongeschikt voor den dienst. In de Kinkerstraat te Amsterdam viel gisteren eene heistelling om, met het onge lukkig gevolg, dat het zware heiblok neer kwam op het hoofd van een der werki -den, die dadelijk dood was. Het lijk werd naar het buiten-gasthuis gebracht. In het open IJ en op het Pampus moet eene belangrijke verondieping zijn ont slaan, die gaandeweg toeneemt Er zijn plan nen in onderzoek om hierin afdoende ver betering te brengen. Te Beverwijk was een aanhanger van Domela Nieuwenhuis zóó verheugd, dat deze in liet district Schoterland tot lid der tweede kamer was gekozen, dat hij de roode vlag uitstak. Dat zijne vreugde niet algemeen gedeeld werd, bleek spoedig, toen de rui ten bij hem ingegooid werdenzoodat hij genoodzaakt was de oproerviag weder in te halen. Men schrijft uit VVestervoort aan de N. R. Ct. Overal waar de temperatuur benedeu nul was, streken ze ntder, die myriaden vlokjes, aangevoerd op den snerpend snijdenden, allerwege doordringende adem van den Noord-ooster. Microscopisch fijn verdeeld, aanvankelijk onzichtbaar voor het oog, vormden zij vellen, op plaatsen zelfs die men hermetisch afgesloten waande van de buitenlucht. In het dichste van het bosch, ouder hel waaiervormig ter aarde neigend denneloof, omler den dichsten hulst het laagst over stekend dak dat de gevederde zanger onder hekpaal, voetbrug enz. gevonden had, overal spreidde do sneeuw het zachte maar alleen door warmte doordringbare dek. Toen de sneeuwstorm eindelijk bedaarde, ging de steeds vallen blijvende sneeuw ook nog de door den wind bloot gehouden plekken bedekken op veld en wegen en de boomtakken omkorsten, en geen zonnewarmte bracht bevrijding aan. Benauwder dagen dan de laatst doorleefde aanschouwden ook de oudste onzer gevederde vrienden nimmer in Amhem's schoone om streken, die zij des zomers zoo vroolijk maken. Nergens vergunt de natuur hen zich te spijzen naar hun aard, en, wat bijna nog erger is, een niet met koude sneeuw bedekt rustpunt te vinden voor huu ver kleumde pootjes. Zelfs het onkruid onder de vogelen, de musscheu, krijgen het be nauwd, waar zij de toegangen tot hunne winterverblijven versperd vinden, en meer bedeesde lotgeuooten met kleurrijke pluimage, door den nood gedreven, hen in brutaliteit als overtroffen. Met zwermen komen zij uit de bosschcn van de Veluwezooin of van de v lakke broek landen ncdervallen op de paden waar de sneeuw is weggejaagd, en zich in de gebouwen wagen, waar slechts een deur openstaat, b. v. in boerenschuren, de vinken en lijsters, leeuwerikken, paapjes, roodborstjes, putters, enz. enz. Bij honderden worden ze gevangen, hoe mager ook, bij dozijnen en dozijnen gegeten, voo/al de leeuw rikken. Honderden vinken vinden den dood in geïmproviseerde kooien, waarin de meeste zich dood vliegen. Een boerenzoon had er meer dan honderd en- vijftig voorloopig geherbergd op eene vliering. Een wink lier had in een paar dagen een grooter debiet van vogeltjes- en hennepzaad gehad dan m een geheel jaar, dat geen algi-heele isoleering van de aarüKorst Kende zooals zich nu vertoont. Er is list noch inspanning noodig om vogels te vangen, de kinderhand heeft ze slechts voor tiet grijpen, soms zeifs op de rails van den spoorweg zag ik er bemachtigen. Het is aandoenlijk te zien, hoe in de nabijheid der woningen van goedhartige lieden, de op een van s« eeuw bev rijd plekje gevoederde iijsteis telkens als ncderburken op hare pootjes en die terugtrekken in de pluimen, als weigerden zij den dienst. Indien het elders zoo erg gesteld is als in de omstreken van Arnhem, zullen er jaren voorbij moeten gaan, eer de bosscben en tuinen weer bevolkt worden als van ouds. Indien liet niet telkens opnieuw gaat sneeuwen of zoo langdurig als geschiedde, dan zal het maken van sneeuwvrije plaatsen in de bosscben en het strooieu van voedsel, vooral ook het in de hoornen en struiken hangen van beenderen waaraan nog eenig vleesch zit, anders maken er zich vier voeters van meester, nog veel kunuen bijdragen om algeheelc ontvolking te voor komen. Hedennacht is de woning van den landbouwer K. te Didam tot den grond toe afgebrand. Ook eenig vee kwaru in de vlammen om. Alles was verzekerd. Oor zaak onbekend. Niettegenstaande de sneeuw op som mige plaatsen lot op eene halve maushoogte is gevallen, heeft de tramdieust tusschen Deventer en Borkuloo slechts van Zondag avond tot gisteren vertraging ondervonden. De borstelfabrikant H. De G. te Steenwijk was Dinsdagmiddag bezig met sneeuw van den zolder te verwijderen, toen hij door het kanteleu van een bank waarop bij stoud viel, eu met ziju nek op een hekel terecht kwam. De scherpe ijzeren pennen drongen hem diep in den nek, één kwam er zelfs door de wang heen. Zijn toestand is niet zonder gevaar. Voor het kantongerecht te Meppel zijn beëedigd twee liulpwisselwachters, die huu dieust zullen vervullen aan de stations Rui- uerwold en Echten. De arbeidersquaestie in den YVeerdinger- inond is daarmede geëindigd, dat de verveners besloten hebben, bun volk bet werkloon van 1887 uit te betalen. Dat bij een der verveners eenige glasruiten zijn ingeworpen, slaat waarschijnlijk met deze zaak uiet in verband, daar liet te dier plaatse wel vaker voorkomt, dat, ook zonder zulke quaestiën bij de ingezetenen ue glazen worden ingeworpen; over welke dronkemans- baldadigheid men zich minder verwondert alles wordt gewoonte dan wel over het gemis van politietoezicht in die bevolkte buurt. (N. R. C.) Tengevolge der strenge koude zijn te Eksloërveen vele schapen omgekomen. Een keuter, die er dertien bezat, verioor tenge volge van honger en koude tien dezer. De ooievaar, die te Eksloo is aangekomen, wordt er van voedsel voorzien. Kraaien en musscheu zoeken hun behoud iu boeren schuren. Kievitten, bouwmannetjes en an dere trekvogels zijn in die streken reeds aangekomen, wien het thans wel te kwaad zal worden. Door Duilsche veekoopers zij in de laatste dagen belangrijke aankoopen in Fries land gedaan.Zij betroffen uitsluitend kalfkoeien. Voor de beste exemplaren werd ƒ220 h 250 besteed, prijzen die sinds geruime» tijd reeds tot de uitzonderingen behooren. K.VGUL4N I». Het wetsontwerp tot conversie der staatsschuld is door het lagerhuis bij derde lezing aangenomen. Naar de Londensche correspondent van de N. R. Ct. seint,, verneemt de Daily Neut, dat alle mogendheden, niet uitzon dering van Frankrijk, een gunstig antwoord hebben gezonden op het voorstel betreffende tie afschaffing der suiker premie». Ook van Frankrijkzegt bel bladwordt nog een gunstig antwoord verwacht. In 1887 werd iu Engeland voor 7.700.000 pd. st. aan visch aan wal ge bracht; 250.000 personen en 45.250 booten doen bij de Engelschc zeevisscberijen dienst. b A 11 li IJl H. Volgens Ilavas is liet vertrek van den president der republiek naar het noorder de partement tegen bet laatst der volgende maand vastgesteld. Hij zal Rijssel, Ber gnes, Maubeuge en Duinkerken bezoeken, waar bij die gelegenheid het eskader van liet kanaal zal verschijnen om hem te begroeten. Op de terugreis, die aanvaard zal worden over Valenciennes, zou de president ook te Brus sel komen. De Temps meent daarentegen te weten, dat de president nog niets stelligs bepaald beeft omtrent, de plaatsen die door hem bezocht zullen worden. De legercotnmissie uit den Senaat heeft het onderzoek over het wetsontwerp op de recruteering van liet leger geëindigd. De voornaamste bepalingen zijn de volgende: verplichte militaire dienst van allen en voor den tijd vau 27 jaren. Alle Frauschen, voor den militairen dieust geschikt verklaard, zul len achtereenvolgens deel uitmakenvau bet actieve leger gedurende drie jaren; van de reserve gedurende 6 jaren; van het ter ritoriale leger gedurende 6 jaren en bij de reserve van het territoriale leger gedurende 12 jaren. De raad van onderzoek voor welken Boulanger zal terechtstaan, bestaat uit vijf divisie-generaals, door den minister van oor log aan te wijzen. De beraadslagingen zul len met gesloten deuren plaats hebben. De raad zal behalve Boulanger ook getuigen liooren. Faidherbe zal waarschijnlijk den raad presideeren. Blijkt Boulanger tegen de tucht te hebben gezondigd, dan zal hij on middellijk worden gepensioneerd en hij wordt dan verkiesbaar voor de kamer. Of hij ge kozen zou worden is een andere quaestie, De candidatuur van den generaal ontmoet namelijk veel tegenstand iu de departementen Bouches-du-Rhóne en Aisne. Pyat weigert plaats voor hem te maken en Hervé heeft zich candidaat gesteld evenals de opportuniit Fouquier. Volgens bet Petit Journal zal Boulanger niet voor den raad verschijnen, indien de generaalswelke dien vormengekozen wor den uit zijn persoonlijken vijanden. De pleidooien voor het bof van appèl in de zaak van Wilson zijn eergisteren geëindigd. Het hof heeft de uitspraak be paald op aaustaanden Maandag. HPAIJft. -Den 18 dezer zijn een 120 socialisten te Madrid bijeengekomen aan een feestmaal om den verjaardag der Parijsche commune te vieren. Er werd geredevoerd zoo heftig als men bet zich maar kan voorstellen .Dood aan de burgerijwas de overheerschende gedachte der woorden. De laatste spreker bezong de universeel republiekdie hij als de eenige ware beti telde. De dag is nabij, sprak hij, dat tk socialisten, zonder vrees voor hun leven, den strijd zullen aanbinden om de martela ren der commune te wreken. DlllTtlCH LANO. De keizer, wiens algemeene gezond heidstoestand bevredigend is, heeft gisteren een plechtigen lijkdienstgewijd aan den over leden keizer, in de slotkapel van Cbarlotten- burg bijgewoond. Keizer Frederik heeft zich Dinsdag te Charlotlenburg aan het venster vertoond, iu de kleine generaals-jaa, die hij opa droeg, met een wit vest er onder; juli1 zooals de overleden keizer zich eiken dg aan 't hoekvenster te Berlijn pleegde ters- toouen. De keizer van Duitschland bertt wegens het overlijden van den vader ra den president der republiek, een iD te Fransch gesteld telegram van rouwbekla' aan den zoon gezonden, waarin hij das tevens van zijn persoonlijke en hooge sj» pathie verzekert. Als een ,/inerkwaardigheid" wordt a op gewezen dat de Duitsche keizer 56, kroonprins 29, diens oudste zoon 6 jat" oud is, zoodat de vermoedelijke drie 11 leven zijnde opvolgers van den overlak1 keizer te samen den leeftijd hebben r* 91 jareu, dien keizer Wilhelm heden bereiken. Grootvorst Michael van Rusland, gisteravond uit Berlijn was vertrokken, heden aldaar weder teruggekeerd, da»r bf1 spoorwegverkeer naar Rusland door

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2