NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. 1:5 eze Courant verschijnt dadelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Zaterdag 24 Maart 1888. N°, 72. ADVERTENTIE N: Uitgevers: Gebroeders Muré. Jacht en Visscherij. Het Geheim van het Oude Kasteel. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Slimmer 10 tent. Van 11> regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DienstaanbiedingenA contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepiiiukerssteeg 6, Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN herinneren bij deze den be langhebbenden, dat ingevolge de Verorde ning van den 9CU Januari 1868 (Gemeente blad n°. 1), de Beestenmarkt en de kaas markt, in plaats van op Vrijdag, den 30e" Maart a. 8. zullen worden gehouden op Woensdag, den 28»» te voren. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 28 Maart 1888. De BURGEMEESTER van LEIDEN herin nert aan hen, die zich voor hel aanslaande seizoen 1888/89 in hel bezit wenschen le zien van Jacht- cn Vistcliaktcn. of wel van eene kostclooze vergunning lot uitoefening der Visscherijdal de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn Ier Gemeentesecretarie, alwaar zij. behoor lijk ingevuld en onderleekendvóór ilcn is™ April a. s. moeien terugbezorgd zijn, ten einde aan den Commissaris des Ko- niugs in deze provincie le worden ingezonden. Tevens wordt aan belanghebbenden herin nerd dal blanco verzoekschriften tol liet be komen van buitengewone machtiging tol het verdrijven rail schadelijk gevogelte met pistool- scholen het schieten ran konijnen cn ander schadelijk gedierte en het visschen als het wa ter met ijs bedekt is, mede gratis Ier Ge meente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd DE KANTER. Leiden, den 22 Maart 1888. LEIDEN, 33 Maart. Door Z. M. is de heer K. A. E. Seip- geus, arts, met ingang vau den 1 sten April •*s. benoemd tot oll'. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht. In de heden alhier gehouden zitting van de geneeskundige staatscommissie is voor het le gedeelte van het arts-examen toege laten de heer A. Spruitenburg. In den schouwburg alhier had gister avond de aangekondigde weldadigheidsvoor stelling plaats ten voordeele der gepensio neerde onderofficieren en minderen van het Nederlaudsche leger, gegeven door de onder officieren vau het 4e regiment infanterie alhier met welw illende medewerking van liet strijkorkest van dat regiment onder leiding van den heer Mann. Na een inleidend wooid van den presi dent der regelingscommissie, den heer Au- singh, opende het orkest het programma met de ouverture Stradella. Als volgende nummer werd opgevoerd .De Militaire Willemsorde" dramatische schels in één bedrijf door Rosier Eaassen. Wat het stuk zelf betreft de inhoud is overbekend. Het spel was over 't geheel zeer goed. We hadden wel ge- wenscht dat Vau Balen, de oud-militair (de heer Blanken) de slramheid van zijne tong meer in evenredigheid had gebracht met die zijner beeueu; hij sprak ons voor een man van zijn leeftijd wel wat vlug. Overigens werd deze rol zeer goed vervuid. Betje, de vrouw van Frans, de jonge Van Balen, werd door mej. B. uitmuntend ver tolkt. Trouwens, we kennen deze dame als bizonder rolvast en gemakkelijk in hare bewegingen op het tooneel. Frans, de zoon van Van Balen (de heer Van der Werf) vertolkte zijn rol uitstekend, zooals we dal van hem gewoon zijn, en Willem, de zoon die de liefde van vader Van Balen eenmaal verbeurd had (de heer De Boer) vervulde zijn iniuiatuurrollelje naar bebooren. Een jong acteurtje trok vooral, en terecht, de aandacht, 't Was de jongeheer De Haan die de rol van de kleine Karei, zoontje Van Frans Van Balen, had op zich genomen. Door zijn gemakkelijk en los spel nam hij het publiek spoedig voor zich in en we spreken met velen den weusch uit dat bij ook later zijne krachten niet aan het tooneel zal onthouden. De op dit nummer gevolgde werkzaam heden aan ringen en rek trof ken terecht de opmerkzaamheid. Er werd flink en sierlijk gewerkt. Eene bizondere aantrekkelijk eid kreeg deze voorstelling door de medew erking van twee der beste gymnasten als clowns, liet waren de hecren Herborn en Tetenburg, die zoowel door de uilmuuteude werkzaam heden aan rek cn ringen, als door hunne groote vaardigheid en bewegelijkheid als clowns, het publiek in bewondering en in J een vroolijke stemming brachten. Vooral den heer Herborn een bizonder woord van lof voor zijne onvermoeide werkzaamheid. Na de pauze voerde het orkest Schnee- wittoheu en overture Oberon uit, 't laatste beter dan 't eerste. Als no. 5 op het pro gramma werd opgevoerd .Keu Fransch Krijusgi vangene" blijspel met zang in één bedrijf van onzen stadgenootden heer Emile Seipgens. Het bizonder onderhou dende stukje is hier overbekend en zal altijd wel een gezocht blijspel blijven. Over 't geheel hadden we meer actie gewenscht bij de opvoering, een vlugger afwerken, wat we trouwens alleen van acteurs van beroep mogen vragen. Överigeus viel er op de vertolking zeer weinig aan te merken. Het stuk werd blijkbaar met voorliefde gespeeld en 't was vooral de eenvoudige oude Bart, bediende bij den heer Van Arcken, die door zijn uitstekend spel aanhoudend de lachspieren in beweging hield. Behalve Bart (de heer Van Dorp) was ook Betsy, de dochter van Van Arckeu (inrj. B.) uitmuntend. Van Arcken zelf vond in den hcei De Boer een waardig vertolker en het radbraken van het Fransch en het telkens te hulp roepen van zijn onafscheidelijk woordenboek waren uit muntend. Arthur, de minnaar van Betsy, vond in den heer Blanken een flink vertolker, terwijl de heer Van der Werf, als een der vrienden van Arthur, en als Fransch krijgsgevangene door zijn los cn natuurlijk spel de aandacht trok. Het stak werd dus flink afgespeeld en de auteur die in de volle schouwburg zaal tegenwoordig was, kon zeker over eene dergelijke vertolking door dilettanten bizon- der tevreden zijn. De plastische standen, als laatste nummer op 't programma, voldeden zeer; 'tis eene voorstelling van levende beelden die meer en meer in den smaak valt eu dau ook meer en meer de volmaking nabijkomt. In den loop van den avond ontving de regelingscommissic twee kransen, een van de commissie uit de studenten voor den schouw burg en een van de onderofficieren van het 4e regimenttwee huldebewijzen die de commissie zeker ten volle verdiend heeft en waarvan zich de medewerkers mede een deel mogen toerekenen. De uitvoering is dus volkomen geslaagd en voor het bovengenoemd weldadig doel is door de commissie een aardig sommetje ver kregen. We wenscben van harte, dat, wan neer wtêr met hetzelfde doel eene dergelijke liefdadigheidsvoorstelling wordt voorgenomen er wederom ijverige medewerkers zullen mogen worden gevonden, inaar ook welda dige» die willen zorgen dat die voorstelling ten goede komt aan de gepensioneerde onder officieren en minderen van het Nederlaudsche eger, waaraan ieder Nederlander verplichting heeft. Door de Rijnlandsche stoomtramweg maatschappij zijn gedurende de maand Febr. 1888 vervoerd 18825 reizigers. De opbrengst was: reizigersvervoer f 2585.19, goederen en diversen f 533.03, totaal f 8118.32. Van af 1 Januari tot eu met ultimo Febr. 1888 vervoerd 38429 reizigers. De op brengst was: reizigersvervoer f 5331.69, goederen en diversen f 957.75 J, totaal f6289.44. Per dagkilometer f 11.65. Op de voordracht voor hoofd der school te Drumpt komt voor de heer J. Hoek, te Koudekerk aan den Rijn. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks universiteit te Leiden, de heer Th. Evekinkgeb. te Zut- fenna verdediging van zijn akademisch proefschrift, getiteld: „De kassier in ver hand met Artt. 74 en 75 Wetb. tan Koop handel". Aan de rijksuniversiteit alhier werden nog met gunstig gevolg afgelegdhet doctoraal-examen klassieke letteren door den heer J. L. Chaillet en het doctoraal examen rechtswetenschap door den heer J. A. De Jonge. De universiteit van Amsterdam telt thans 797 studenten. ni ZIEK, LETTEREN EN HUNST. Geboortedag (1802) van Jacob Van Lenuep. In Juni zal te Londen het driejaar- lijksch Hiindel-feest worden gegeven. Albani zal daarbij medewerken. Te Tilburg zal in de kermisweek (einde Augustus) een internationale wedstrijd plaats hebben van harmonie- en fanfare-corpsen. FEUILLETON. FAMILIE-ROMAN. SI). Zij dacht slechts aan den doode, aan het rampzalige slachtoffer, die voor haar altijd zoo goed en vaderlijk was geweest; het was kaar als zag zij hem nog voor zich, alsof hij haar aanmoedigde en beschermde, liet was haar alsof zijn slem tot haar sprak uit het gehuil van den wind om het oude kasteel en uit het geruisch van de zee, dat nu en dan zwak tot haar doordrong. In de kapel was alles ledig en donker, maar zij trad binnen en zag naar alle zijden rond. Daar ontdekte zij een zwakken licht- •traal, die uit de half geopende deur van het graf, waarin de oude lord bijgezet was *0 de kerk drong. Behoedzaam naderde zij de deor, opende haar een weinig verder en **8 in het rond. Het ruime gewelf met die talrijke marmeren grafsteenen werd door 'en kleine lantaarn slechts ten halve ver takt en bij het graf van den laatsten over ledene stond, door het licht van de lantaarn geheel bescheuen Arthur. Hij stond op een spade geleund en Gisela, die hem juist in het volle gelaat zag, beefde voor de verandering, die in zijn Irekken was op te merken. Zijn gelaat was van woede verwrongen, zijn oogen rolden woest door zijn hoofd, zijn landen beten de lippen aan bloed. Een oogenblik bleef hij roerloos staantoen begon hij te spreken. „Voor den duivel," hoorde Gisela hem mompelen, „het is hem gelukt het te ver bergen, en wel zoo dat ik het niet vinden kan. Waar kan die oude schurk bet gelaten hebben Hij nam de lantaarn op en ging nog dieper in den kelder, maar steeds bleef hij bij het graf van zijn vader. Gisela ging een paar pas vooruit om hem beter te kunnen bespieden. Met haar handen tegen de borst gedrukt en de ooxen van schrik wijd opengesperd sloeg zij hem adem loos gade. Zij zag nu hoe hij achter het graf was gegaan en met een dikken ijzeren staaf bezig was de zware marmerplaat, die het graf bedekte, op te lichten Met zijn spade had hij de kalk _|n aarde rondom den steen losgemaakt. Hij werkte met onverdroten ijver en spande al zijn krachten in. Zou bij het graf willen openen? Het had er allen schijn van, maar wat zocht hij er dan toch Deze vragen stelde Gisela zich, maar het was haar onmogelijk er een antwoord op te geven. Intusschen werkte Arthur voort en ten slotte had hij deu steen halverwege vau het graf geschoven. Hij wierp het breekijzer nu neer en sprak, of liever brulde, want zijn stem had in dit oogenblik niets men- schelijksch meer: „Sta op uit uw doodkist, gij uitgedroogd geraamte, en antwoord mij waar ge het geheim verborgen hebt, dat mij geen oogenblik rust laat." Met een afgrijselij ken vloek besloot hij deze woorden, en Gisela, die uu haar schrik niet kon bedwingen, uitte een gildie door het geheele gewelf weer galmde. Als door den donder getroffen stond Arthur stil, zijn gelaat werd zoo bleek, als ware hij zelve een lijk, opgestegen uit de geopende groeve, maar een seconde slechts duurde die angst, toen greep hij de lantaarn en zag in den kelder rond. Spoedig ontdekte hij, zonder haar te herkennen, de donkere gestalte die aan den ingang stond, en met een kreet van woede snelde hij voorwaarts. Gisela was niet bij machte te vluchten, maar eensklaps voelde zij hoe een arm van achteren om haar middel werd geslagenhaar oplichte en snel naar de kapel terugdroeg. Een klankrijke, weeke stem klonk haar in de ooren, die sprak: „Spoedig van hier, vlucht eer het te laat is 1" Een rilling voer haar door de leden, het was dezelfde stem, die haar naam bid uitgesproken toen zij vroeg wien het gevaar bedreigde. VEERTIENDE HOOFDSTUK. ontsnapt? Bevend van angst, zonder recht te weten hoe zij er gekomen was, stond Gisela te midden van de donkere kapel. De arm die haar omvat bad, had haar losgelaten, de gestalte was van haar zijde geweken, zij was alleen. De koude atmospheer in de kapel deed haar huiveren, zij zag om zich heeu, maar geen spoor was er van den geheimzinnige!! beschermer achtergebleven. Waar was bij? Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1