BUITENLANDSCHÊ BERICHTE! Te Maasland brachten van de 255 kiezers 214 hunne stemmen uit; de vorige maal 230 Te Stolwijk hebben van de 219 kiezers 207 hunnen plicht vervuld. Tc Renkurn kwamen van de 158 stem gerechtigden 122 ter stembus. Te Qoster- beek was de opkomst ook niet groot. Ile liberalen onthielden zich van stemmen. Te Dorenweerd heeft slechts de grootste helft der kiezers aan de stemming deelgenomen. Te Zandvoort hebben vao de 143 kiezers 143 aan hunue verplichting voldaan. Een drietal werd daarin door ziekte verhinderd, 1 is verhuisd naar eene naburige gemeente; slechts de vijfde is zonder bekende redenen weggebleven. Volgens opgave in de Alkmaarsche Cou rant zijn, voor zoover bij de uitgifte van dat blad bekend was, van de 4797 kiezers welke het kiesdistrict Alkmaar telt, 2985 opgekomen, In het hoofdkiesdistrict Dordrecht hebben gestemd van de 2864 kiezers: 2715 tegen 2579 op 6 Maart. Te Krommenie slemden van 220 kiezers 216. Te Groningen zijn een kwartier voor de sluiting van de stembus 3082 van de 3560 kiesgerechtigden opgekomen, tegen 2777 op 6 Maart. Te llaarlemmerliede en Spaarnwoude zijn 226 van de 241 kiezers opgekomen. Uit Katwijk a/Zee meldt men van 19 Maart: lieden waren alhier 30 schuiten van de verschvisscherij aan, waarvan enkele met zoo luttele vangst, dat zij niet eens konden afslaan. Door elkander werd in afslag van f20 tot f 100 besomd. Niettegenstaande het weder in de laatste dagen ruw was, had geen enkele schuit schade beloopen. liet geslacht der fabrikanten van de «Oprechte Haarlemmerolie" is uitgestorven. Dezer dagen overleed te Haarlem in den hoogen leeftijd van 89 jaren Maria Katrina Tilly, de laatste afstammelinge van Claas Tilly, uitvinder van genoemde olie in 1698. De nalatenschap van wijlen dr. Van de Sande Lacoste aan het kinderziekenhuis te Amsterdam vermaakt, bedroeg f97.000. De compagniëu vesting-artillerie welke aangewezen zijn tot bediening van het kust- geschut, zullen dezen zomer beurtelings te Helder geoefend worden. Uit Tessel wordt gemeld: De felle wind jaagt dagelijks de fijne sneeuw over weide en wegen, zoodat de laatste soms een paar uur, nadat ze geopend werden, weer onbegaanbaar zijn. De felle koude is zeer nadeehg voor de jonge lammeren, die wat ontijdig het levenslicht zagen en die stellig de «witte wereld" niet aangenaam vinden. Voor de spreeuwen is het ook een treurige tijdvele komen van koude en gebrek om, zoodat men ze 's morgens bij en om huis verstijfd vindt liggen. Nog altijd ondervindt men te Nienwediep veel hinder van het ijs, ofschoon dit zeer broos is en daardoor weiuig wesrstand biedt. De stoomboot Ada van Holland heeft heden, na een paar vruchtelooze pogingen, eindelijk met veel moeite de Tesselsche haven kunnen bereiken, terwijl een der booten van den stoombootdienst Gebr. Zurmuhlen, langs het Gr. Noordh. kanaal naar Amsterdam ver trokken, tot heden niet is teruggekeerd. De gemeenschaap met U ieringen is nog niet hersteld. In Nijmegen liggen bergen sneeuw, waar door de passage zeer moeilijk is. Vele voer tuigen zijn met twee paarden bespannen. De Geld Stoomlramwegmaatschappij beeft wege s de groote hoeveelheid sneeuw den dienst moeten staken, doch maatregelen zijn genomen oui dien spoedig te hervatten. Op den locaalspoorweg vonden verschillende trei nen meer of minder vertraging. Door de aanhoudende sneeuwstormen is de tramdienst te Sueek gestaakt: de treinen ondervinden weinig of geen vertraging. Om den gestaakte» tramdienst op de lijn Drachteu—Heereuveeu—Joure—Sncek-Bolsward -Harlingen zoo spoedig mogelijk weer te openen zijn door den directeur meer dan 200 tnan aan 't werk gesteld om de sneeuw van de rails te verwijderen. Op onderscheidene plaatsen in Friesland vindt men vogels, die den hongerdood zijn gestorven. De spoortreiu die eergisteravond te ruim 9 uur van Zwolle naar Friesland vertrok, is gisternacht bij Nijeveen in de sneeuw vastgeraaktde passagiers werden gistermor gen te 4 uur te Meppel teruggebracht; de dienst tusschen Meppel en Leeuwarden is gestaakt, zoomede de dienst tusschen Kam den en Zwolle sedert eergisteravond. De overige spoorwegdiensten uit Zwolle hebben, met eene kleine vertraging vrij geregeld plaats. Gisteren kwamen de treinen te Deventer weder bijna allen op tijd aan. ia ws ae sa r-w. et sa De uiterwaarden te Kampen beginnen on der te loopen. Dc booten, die levensmidde len naar de bij Schokland ingevroren vis- schers gebracht hebben, zijn teruggekeerd. Er hcerschte groot gebrek aan voedsel. Door de sneeuwstormen komen de treinen van den Cenlraalspoor zeer ongeregeld aan. Een belangri ke vertraging heeft het spoor wegverkeer tusschen Meppel en Leeuwarden ondervonden tenge-olge van de sneeuw. Bij Nijeveen zijn sedert gisteravond geen treinen aangekomen. Het vervoer is echter, ofschoon gebrekkig, hervat over Groningen. Ook an deren treinen hebben, ten gevolge van de sneeuw, vertraging ondervonden. Uit Nieuwediep wordt aan de N. R. Cl. gemeld Ofschoon het ijs in en nabij de haven weinig of niet is opgeruimd, heeft de post- stoomboot de reis naar Tessel heden met veel moeite vulbraeht, zoodat de gemeen schap met dat eiland weder is hersteld. Een der booten van de heeren Q br. Zurmuhlen, lieden middag van hier vertrokken om te trachten langs het Noordh.-kanaal Amster dam te bereiken, keerde niet terug en is dus waarschijnlijk ook geslaagd. De verkoop van het houtgewas van het kroondomein het Loo is dit jaar zóó buitengewoon slecht geneest als nog nooit is voorgekomen. Het grootste gedeelte is wegens te laag bod ingehouden. Brachten deze gewassen voor een tiental jaren f 13000 op, thans leverden zij slechts f 3000 op. Binnenkort wordt te Veenhuizen een Eugelsch gedelegeerde verwacht, die onder geleide van den loer Verschoor, inspecteur der gevangenissen, daar infoimaliën weuscht in te winnen omtrent aard en strekking van de daar bestaande rijkswerkinrichting. Dit zou in verband staan met het voornemen om in Engelaud een suorlgelijke inrichting op veel grooler schaal in het leven te roepen. Men meldt uit Wolvega van eergis teren aan de N. R. C Wij hebben hier een proefje van den toestand waarin de vorige week New-York verkeerde. De massa sneeuw, die Vrijdag nacht is gevallen en al de wegeo in den omtrek onbruikbaar had gemaakt, was wel Zaterdag vanwege het gemeentebestuur door een groot aantal arbeiders gedeeltelijk opge ruimd, maar is door den storm van gister eu heden weer naar alle zijden verstoven en hier en daar tot duiueu opgehoogd, zoo dat de passage op verscheidene plaatsen andermaal is gestremd. De postkar vain Zwolle bleef van nacht te Blesse in de sneeuw vastzitten en de postiljon had moeite zijne pakketten nog verder per spoor te ver voeren. Er is overal opnieuw veel volk aan het werk gezet, om de hoogste duinen weg te scheppen, maar deze zijn er na een paar uur weer, alsof ze met alle menschelijke inspanning den spot drijven. Het veerschip op Leeuwarden heeft het niet verder kunnen brengen dan Akkrum, waar her door eene ijsverstopping is tegengehouden. Er komt ook gebrek aan braudstof. Intusschen houdt de sneeuw niet op het luchtruim te ver vullen, van onderen opgejaagd en vau boven ueervallend, zonder te bedenken, dat het toch morgen stemdag is en de kiezers er dan door moeten, terwijl ook Woensdag de lieve lente begint, waarnaar door menschen, dieren en planten reikhalzend wordt uit gezien. Toen verleden week de sneeuw voor een oogenblik was weggedooid, bleek het dat het Maartebloemptjs zich aan geen weer of wind had gestoord; het stond in vollen bloei en liet zoo vroolijk zijn witte klokjes bengelen. Nu is het weer onder eene dikke sneeuwlaag weggedoken. Eer gisteren stond hier de eerste ooievaar op het nest achter de woning van den burgemeester, maar is na even een kijkje te hebben ge nomen, spoedig weer verdwenen. De hout duiven maken zich meester van al de boeren kool; spreeuwen, lijsters, musschen vliegen den stal in, zoodra ze maar even de deuren open zien, eu geven zich op genade of on genade over, eu men reikt ze wat voer toe, dewijl ze te mager zijn om te worden ge braden. Hier eu daar liggen eenige teedere exemplaren van het vogclcnheir op het sneeuwbed dood. Te Wiene onder de gemeente Ambt- Delden is het lijk gevonden van een oud man, aldaar thuis behooreud, die deu vorigen dag tot het verrichten van eenigen arbeid was uitgegaan. Volgens vermoeden van deu geneeskundige is hij iu slaap gevallen en door de koude bevangen, en aldus aan zijn einde gekomen. Voor de betrekking van baas-schoen maker in de cellulaire gevangenis te Breda hebben zich ongeveer 9U sollicitanten opge daan. Aan deze betrekking is een salaris van f 800 verbonden. De politie is op het spoor van de bedrijvers van het vernielingswerk in het badhuis te Stratum. Tegen twee aankomende «d nu cv TL rm. sc jongelingen van 13 en 15 jaar, is proces- veibaal opgemaakt. KXÜÜL W SB. Antwoord gevend aan den graaf van Dundoriald, verklaarde de markies van Sa lisbury in het huis der lords dat het tegen woordige gouvernemeut in geen opzicht afge weken was van de politiek om zich verder niet met Soudan te bemoeien, door bet vorige kabinet als gedragslijn aangenomen; maar hij was overtuigd dat de vrede in die streken slechts verzekerd zou worden door de geheelc uitroeiing van den slavenhandel. Naar aanleiding der discussie over de begrooting van marine, schrijft de zeekapi tein Coloinb aan de TimetWij besteden bijna een half millioen ponden sterling aan papier, pen, inkt eu de mannen om het te gebruiken bij de marine. De admiraliteit zelve, namelijk de administratie van het departement van marine, kost 300.000 iu het jaar, en voor zes admiraals, die werkzaam zijn bij de admiraliteit, zijn 450 klerken aanwezig, dat is een getal van 75 voor elk. Bij bevelschrift van den geheimen raad, die alle zaken den landbouw betref fende beslist, is eergisteren het Londensche Metropolilaansche bestuur der openbare wer ken aangeschreven, dat binnen het rechts gebied vair gertoemd bestuur dat is: de City met al het omliggende grooter Londen alle vee, waarvan duidelijk kan worden aange wezen dat het blootgesteld was aan de be smetting van pleuropneumonia (longziekte), moet geslacht worden, en dat vergoeding aan de eigenaars zal betaald w orden, de som vau 40 voor elk dier niet te boven gaande. In de Westminster-Abdij en in ver scheidene kerken en kapellen is een ge- dachlenisdieust gehouden naar aanleiding van de uitvaart des Duitscheu keizers. In Lon den, alom in den lande eu door het gau- sche gebied van Hare Majesteit, werd op verschillende wijze uiting gegeven van open baren rouw. A A N K It IJ H. Gisteren heeft de heer De Cassagnac iu de kamer van ai'gevaardigenden zijne interpellatie over generaal Boulauger ge houden. De kamer verkeerde in eene zeer opgewekte stemming. In den loop zijner rede zeide de heer De Cassagnac o. a., Jat de regeering, toen zij de bekende maatregelen tegen generaal Boulanger nam, aan den druk van Duitsch- land toegaf. Deze woorden deden een onbeschrijfelijk tumult ontstaan. De minister Tirard antwoordde dat dit eene beleediging was, door den heer De Cassagnac der regeering aangedaan. Gene raal Boulanger, zeide hij verder, was niet gestraft wegens rebellie, maar wegens in breuk op de krijgstucht. De minister ver zocht dat de kamer tot de eenvoudige orde van den dag zou overgaan, eu wel uit over weging dat de regeering voornemens was, generaal Boulanger voor een raad van onder zoek te dagen. De eenvoudige orde van den dag werd daarop met 349 tegen 93 stemmen aange nomen. Eergisteren zijn voor het hof van ap pèl te Parijs de debatten geopend in de zaak van Wilson c. s. Wilson, Kibaudeau, Dubreuil en Uóbert waren tegenwoordig. De raadsheer de la Rochette heeft het rapport voorgelezen, dat twee uren geduurd heeft. De belangrijkste stukken, de getuigen ver hooren voor de rechtbank, de verklaringen voor den rechter van instructie afgelegd, enz., zijn alle iu het rapport opgenomeu. De pleidooien der advocaten zijn deuzelf- den dag reeds begonnen. Calfarel is veroordeeld tot een boete van 3000 fraucs en mevrouw Limousin tot 6 maanden gevangenisstraf. De rechtbank te Parijs zal eerstdaags het proces tegen Lorentz behandelen, waarbij verzachtende omstandigheden in aanmerking worden ge nomen. Volgens de "lntransigeant" is reeds 10.000 fr. bijeengebracht, om de kosten van de candidatuur van generaal Boulanger te bestrijden. Boulanger is met zijn jongste dochter naar Clermont Ferraud vertrokkende oudste bleef bij haar zieke moeder in het Hotel du Louvre. Men zegt, dat de generaal den zomer zal doorbrengen bij zijn moeder te Ville d'Avray, hoewel Parijs zijn officiëele residentie zal zijn. Er werden eergisteren te Parijs 26 revolutionaire meetings gehouden. Op een daarvan voerde Louise Michel het woord. Zij zeide o. dat de bourgeoisie behoefte had aan een speeltuig en dien thans had gevonden in Boulanger, den man met den pluim. Het zou misschien vroolijk zijn dezen «guignol" te bewonderen, ware de toekomst niet zoo duister. Louise achtte het eenige middel om uit den chaos te geraken elke Regeering, ook die van den generaal, omver te werpen. Zeker Leboucher zeide o. a.: «Men heeft wel iemand gevonden die Bazaine naar de andere wereld rachtte te helpen; men heeft nel een dweeper gevonden, ie op Louise Michel schoot; wat drommel, er zal wel een anarchist worden gevonden om Boulauger van kant te maken I Aan een feestmaal ill den salon de Flore zeide Louise Michel: «Drinkt, burgers, op de Commune. Meer dan ooit is haar terug keer noodig. Maar de aanstaande oorlog zal wreeder zijn dan de vorige. Iu 1871 had den wij Versaiilanen voor ons, die althans met open vizier streden, than6 lebben wij spionnen, verraders, gemaskerde», die op een onbekend doel afgaan, te bevechten." Eene algemeene vergadering van werk lieden te Marseille heeft moties aangenomen om vreemde werklieden uit de staats- en gemeente-werven te weren en eveneens uit de fabrieken, die bestellingen van deu slaat krijgen. Particulieren of maatschappijen, die vreemdelingen in dienst hebben, moe ten daarvoor belasting betalen en het aan tal dier vreemdelingen mag hoogstens een tiende van het geheele aantal zijn. Hl'Ati .5 K. Koningin Isabella is Vrijdag te Ma drid aangekomen en door verscheidene leden der koninklijke familie eu den minister van binnenlandsche zaken aan het station ont vangen. DD1T8CHLANO. In den rijksdag las de voorzitter Von Wedell-Piesdorff het ontwerp voor vau het adres, dat naar den keizer zal worden ge zonden. De rijksdag betuigt den keizer zijn dank, dat hij, alle zwarigheden overwinnende on middellijk de regeering heeft aanvaard en daarna zulke voldoende verklaringen heeft afgelegd. De rijksdag betuigt haar diepe smart over het overlijden van den groolen keizer, die Duitschland eensgezind en groot heeft gemaakt, ouder wiens regeering het een bolwerk des vredes was en die er steeds na streeft de welvaart van alle standen te bevorderen. De rijksdag geeft den keizer de ver zekering van zijn onwankelbare trouw bij de oplossing der quaesties, welke keizer Wilhelm het Duitsche volk heeft nagelaten. Dit adres werd met algemeen herhaalde toejuichingen en zonder discussie aangenomen, evenals het voorstel tot oprichting van een gedeukteeken voor keizer Wilhelm. De rijksdag nam daarna nog eenige ont werpen aan, die nog voor de derde maal behandeld moesten worden en werd daarna gesloten door de minister Von Boetticher, die een keizerlijk besluit voorlas. Met een tweemaal herhaald Hoch op den keizer gingen de afgevaardigden uiteen. In eene boodschap aan den Pruisischeu landdag gecontrasigneerd door de ministers, spreekt koning Frederik, met eene verwijzing naar de proclamatie aan zijn volk, de hoop uit, door een nauwgezet in acht nemen der grondwet, onder handhaving van de macht der kroon, en door een op vertrouwen steu nende samenwerking met 's lands vertegen woordiging zijn doel nl. het geluk en de welvaart des lands, onder Gods zegen te zullen bereiken. Daar zijn gezondheidstoe stand eene eedsaflegging in persoon niet toelaat, doch de koning reeds aanstonds ge- tuigeuis wil afleggen van zijn overigens boveD twijfel verheven standpunt ten aanzien van de grondwettelijke bepalingen, belooft hij aan de grondwet vast eu onverbrekelijk getrouw te blijven en in overeenstemming met de wetten te regeeren. Het eergisteren verspreidde bericht, dat Mackenzie eene nieuwe operatie aan het strottchoofd des keizers zou willen bewerk stelligen, wordt heden tegengesproken. Ook mij werd verzekerd dat dit bericht ongegrond is, ouder toevoeging evenwel, dat het vertrek van de keizerlijke familie naar Wiesbaden eerstdaags zal plaats hebben. Voorloopig moeten alle mededeelingen omtrent den toestand des keizers met de grootste behoed zaamheid aanvaard worden. De bladen alhier melden, dat het kleine ivoren crucifix, hetwelk keizer Wilhelm! lijk op het praalbed tusschen de handen hield, spoorloos verdwenen, wellichtontvreemd geworden is. (W. R. Ct.) De koningen van Saksen, België en Rumenië en de andere Vorstelijke personen hebben allen tijdens hunne aanwezigheid te Berlijn prius Von Bismarck bezocht. Het onderhoud tusschen den Koning van Rumenië

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2