gevallen, of wederom heeft het 11. Zaterdag, 17 Maart, des namiddags 5 ore weinig gescheeld, of een ander voorval van gelijken aard ware gebeurd. Het bomschip S. C. 11. 58, schipper C. D. Pronk, reeder de heer A. lloogenraad, was bij helderen dag vis- schcnde met zijne schrobnetten, toen plot seling ecu grootc driemaster recht op het kleine vaartuig aanhield en, in plaats van koers te veranderen, eenvoudig deed alsof het visschersschip, kenbaar aan zijn mast met zeilen bovendien, er niet was. Hadden de schepelingen van het visschersschip, ge naamd Maruix van St. Aldegonde, de tegen woordigheid van geest niet gehad eene kostbare vischlijn te kappen, waardoor zij uit den koers van den driemaster kwamen, dan ware ongetwijfeld een ongeluk, dat aan de Argo herinnert, voorgevallen. G.lukkig is de driemaster, zijnde de Prederika van Bremerhaven, bekend. Men schrijft aan de 11. Ct. uit Rot terdam, 19 Maart: Gisterenavond had in het lokaal „Ireuc" alhier de plechtige inwijding plaats van een electrisch pneumatisch orgel, zijnde hel eerste van dien aajd in ons land en geleverd door de firma Gebr. Franssen uit Roermond. I's. H. C. Lohr hield eene redevoering naar aanleiding van Philippus 4 8, terwijl een kinderkoor met medewerking van een aantal dames, onder leiding van den heer Schravesande, fraaie liederen zong. Het orgel voldeed uitmuntend. Maandagavond omstreeks 6 uur is de stoomboot Johan de Wilt I, van de reederij Fop Smit Co., gezagvoerder Franken, komende van den Uiesbosch, op de rivier de Merwede, tegenover de Merwekade, ten gevolge van den zwaren stroom en den hevigen wind in aanraking gekomen met een aldaar ten anker liggend aakschip, waardoor beide vaartuigen belangrijke schade bekwamen. Daar de Johan de Witt o. a. het roer had gebroken, werd zij door den stroom en wiud een eind stroomafwaarts gedreven, totdat ter hoogte van den olie molen onder Zwijndrecht een drietal sleep- booten haar te hulp kwamen en naar het Groothoofd alhier brachten. Bij de aan varing hebben geene persoonlijke ongelukken plaats gehad. Op het IJ bij Amsterdam is Zaterdag eene vlet, waarin een man, eene vrouw en twee kinderen zich bevonden, om tot lJmuidcn uitgeleide te doen aan een broêr van den man, als matroos aan boord van het Ame- rikaansche stoomschip Zaandam, overzeild door een van Uinuiden komende Eogelsche brik. Alle vier zijn verdronken. Het personeel van de bierbrouwerij „de Haan en Sleutels" te Amsterdam heeft aanzegging gekregen, dat 15 Mei de fabriek zal worden gesloten. Eene vrouw in de Commelinstraat te Amsterdam deelde eergisteren aan de politie mede dat haar man bij het naloopen van zijn afgewaaide pet aan de Marnixkade in het water is geraakt en sedert niet meer van zich heeft laten hooreu, zoodat zij ver moedt dat hij verdronken is. Door eenige agenten is geruimeu tijd vruchteloos gedregd. Uit Nieuwediep wordt i. d. 19 Maart gemeld: Opnieuw is door het vele ijs in de Zuiderzee de gemeenschap tusschen de eilan den en den vasten wal verbroken. De post boot Ada van Holland, heden morgen alhier aangekomen, was niet instaat weder naar Tessel terug te keercu, terwijl ook de stoom - bootdienst Amsterdam-Nieuwediep den dienst beeft moeten staken, daar het Noordbollandsch kanaal weder geheel is bezet. De haven is heden vol ijs. Den löden dezer is te Nijmegen over leden, in den ouderdom van 74 jaar, de heer K. '1'. baron Van Lynden. Eerst korten tijd geleden had hij de residentie verlaten, waar velen hem in zijn werken hebben leeren kennen en hoog schatten. Van Lynden was een der eerste bestrij ders van het drankmisbruik en heeft op vergaderingen, in volksvoordrachten steeds de heillooze gevolgen van die kwaal met overtuiging verkondigd. Vriend en wel doener der armenzagen dezen hem noode vertrek keu. De overledene was kamerheer des koninga en zal bij velen, in eiken rang en stand, in gezegend aandenken blijven. Wegens de groote massa sneeuw heeft Zondag de trein van het Centraalspoor, die bijna 12 uur te Kampen moet aankomen, bij het station Mastenbroek den verderen loop niet kunnen voortzetten. Een hulplrein werd van Kampen ontboden, waar de passa giers ongeveer 1 uur aankwamen. In den dienst is daardoor een weinig vertraging. Te Deventer kwam Zondagavond be richt, dat de trein die om ruim 7 uur van daar naar Zulfen vertrekt te Gorsel in de sueeuw was vastgeraakt. Er werd verhaald ■k. m ma> «ca dat twee machines uit Zutfen waicn ontboden om den trein, die ruim vijf kwartier in de sueeuw zou hebben gezeten, los te maken. Door den geweldigen storm is in de om streken van Deventer de sneeuw huizen hoog opgejaagd. Het verkeer is op sommige wegen hoogst moeielijk. Hel vcrkicr per stoomtram tusschen Vucht eu Den Bosch is wegens de sneeuw gestaakt moeten worden. Uit Zwolle meldt de Zu> Cl. van gisteren Tengevolge van den feilen sneeuwstorm, die den afgeloopen nacht en heden woedl, is het verkeer bijna overal gestremd of ge ducht vertraagd. Gisterenavond bleef de laatste personentrein van Kampen te Mastenbroek steken, zoodat dc reizigers moesten uitstappen en iu den bagagewagen, welke werd afgehaakt, weder herwaarts werden gebracht. Heden is de communicatie echter hersteld. Daarentegen is hedenochtend trein 266, die te 11.44 alhier moest aankomen, tusschen Borne eu Almeloo blijven zitten. De treinen van Zutfen, van het noorden en van Utrecht zijn tot dusverre aangekomen, maar alle met zeer groote vertraging. De dienst op de Dedemsvaartsche stoom tram is gestaakt. Insgelijks de dienst op de stoomtram van Deventer naar Borkeloo. De postkarren zijn overal met groote ver traging of in het geheel niet aangekomen. De conducteurs waren verplicht zich te voet of met het losse paard naar liunue plaats van bestemming te begeven. De postkar van Heerenveen, gisterenavond 10.15 uit Heerenveen vertrokken, is iu de nabijheid van Willemsoord blijven steken door de bergen sneeuw. De conducteur der posterijen is met de pakketten teruggeloopeu naar het station Peperga, om t'.ic daarop den eersten trein Ie bezorgen. De postkar van ZwolleHeereaveen, gisterenavond 11.30 vertrokken, moest insgelijks iu de nabijheid van Nijenveeu den strijd opgeven enterug keeren naar Meppel. Van daar is de con ducteur met pakken per eersten trein van Zwolle naar Heerenveen vertrokken. De postkar naar Lemmer is vastgeraakt bij de Krieger. De conducteur is te voet met de pakketten te Volleubove gekomen en doorgegaan naar Blokzijl. Het land Vollen- hove was, naar gemeld werd, dichtgesnecuwd. De postkar van Koevordeu en Hoogeveee, die hedenochtend aldaar moest aankomen, zal vermoedelijk ook wel ergens iu de sneeuw zitten, want ook aan die zijde is ontzaglijk veel gevallen. Langs de Dedemsvaart wordt door paard en slede in den postdienst zooveel mogelijk voorzien. Met het verkeer te water is het al niet beter gesteld. Wind, sneeuw en ijs hebben ook daar hunne kracht doen gevoelen. De booten op het Zwartewater hebben heden ochtend wel getracht den tocht te doen, masr te vergeefs. De Zwartewater, die van hier vertrekt, kou niet verder komen dan de Vecht, en de Telegraaf, die van Geuemuiden komt, bracht bet niet verder dan Zwartsluis. De passagiers konden ook per wagen geen ge legenheid viuden door te gaan. Ook de stad Meppel moest te Zwartsluis de poging om er door te komen staken en terugkeereu. De dienst tusschen 8teenwijk en Blokzijl is tevens gestaakt. Ook de dienst op Amsterdam is weder verbroken. Tengevolge van den hoogen waterstand op de rivier den Usel, kon de stad Kampen, die Zaterdagnacht te drie ure van Amsterdam herwaarts was vertrokken en gisterenmiddag ongeveer te 2 ure aan het Katerveer arri veerde, aldaar niet biunen geschut worden. Tengevolge van het vele oude eu nieuw- bijgekoinen ijs ill zee is de raderboot heden morgen niet naar Amsterdam vertrokken. Dc Stad Kampen maakt eveumiu de reis derwaarts. in de kribben van het Zwolsche Diep zitten een 20 tal geladen vaartuigen aan den grond, Uit Oldeberkoop schrijft men 't vol gende treurige verhaal aan de Att. Crt: Woensdag in den vroegen morgen kwam eene vrouw bij een landbouwer alhier, met het verzoek zich te mogen warmen, daar ze volgens haar zeggen, den nacht buiten had do rgebracht en verstijfd van koude was. Hij stond dit verzoek gewillig toe. Na vervolgens nog bij enktien te zijn geweest, kwam ze eindelijk bij een ander, waar ze eenige r<uren iu den (.doorreed" vertoefde. Hier kreeg ze warme koffie met een broodje. De man wilde haar echter liever niet aldaar houden, en nu werd ze door den veldwach ter (die handelde volgens instructie's) buiten het dorp geleid, den weg op naar de gemeente VVeslstelliugwcrf. Na eenigen om nachtver blijf te hebben gevraagd 't welk haar ge weigerd werd sukkelde het vrouwtje Joopen kon ze bijna niet verder, tot nabij «^2 «TXt OCJ A de grens van West- en Ooststellingwerf. Nu schenen de krachten der arme vrouw uitgeput te zijn; op den harden grond naast den weg bleef ze liggen. Daar werd ze gevonden door eenige dichlbijwonenden die haar m enamen naar huis?Neen! die haar omschansten met takkebossen, om den feilen oostenwind af te weren. Zoo ging de arme vrouw den langenguren winternacht te gemoel, haar laatsten nacht. Want hel zal niemand verwonderen, dat men Donderdagmorgen tusschen de takkejossen een lijk vont. De arme had den strijd tegen koude en sneeuw moeten verliezen. Het lijk is opgehaald en iu het lijkenhuisje op het kerkhof te Oldeberkoop geplaatst. Zoover inen weet heette de ongelukkige M. Smilda, geboren te De Leek. Haarman schijnt naar ludië gegaan te zijn. Als „oud nieuws'' wordt in de N. Gr. Ct. door een «Ier tochtgenooten mede gedeeld, dat iu 1845 op Paaschuuandag, 22 Maart, des namiddags, 6 hecren met twee bellesleden van Oosterlittens (Baarde- radeel) langs de vaart naar de Britswerder- meer reden (afstand 45 min.) om aldaar te harddraven. Zaterdagmorgen had te Roosendaal op dezelfde lijn waar onlangs de beestentreiu ontspoorde, een déraillement van een goede- rentiein plaats, wairdoor twee wagens ver brijzeld werden. Bi/Tl'EN LAN USCHE BERICHTEN IC X li I. A X li. Baron De \Y ortns deelde iu het Lager huis mede, dat het op 14 September 1887 te Pretoria gesloten tractaat betreffende de vereeniging van Transvaal met de nieuwe republiek in Zoeloeland, nog niet door de Eogelsche regeering is goedgekeurd, doch dat geen bezwaar tegen dergelijke goedkeuring bestaat. De heer C. T. Ritchie, president vau de local Government Board, heeft in eene rede voering, welke 2j uren duurde, twee wets ontwerpen toegelicht, welke ten doel hebben de vestiging van eene plaatselijke regeering in Engeland en ales. Daarbij wordt voor gesteld de oprichting van graafschaps en van districtsradenhet overbrengen naar de gemeenteraden van alle zaken welke betrek king hebben op de plaatselijke belastingen en de financieele aangelegenheden, op de plaatselijken gebouwen en bruggen, op het beheer der nijverheidsscholen op bet verleenen van vergunning voor muziek eu dans, en verkoop van sterken dranken, enz. De graafschappen worden in districten verdeeld voor de parlementaire verkiezingen eu de kosten van bet inschrijven der kiezers, voor de uitvoering der wetten op ontplof bare stollen, op veeziekten en maten en ge wichten, voor de wetten op genootschappen, voor zekere verplichtingen ten opzichte van spoor- eu straatwegen en hun herstel. Verder wordt voorgesteld, de politie te stellen onder beheer van eeu adjunctcomité, liat door den graafschapsraad benoemd w ordt. De keizerin van Oostenrijk is Zaterdag met dc aartshertogin Valeria aan Claridge- Hotel te Londen afgestapt. Zij reist in cognito als gravin Von Hohenembs. I vtlXkttU H. In de kamer van afgevaardigden was gisteren de interpellatie van den heer De Cassagnac over de maatregelen tegen generaal Boulanger aan de orde. De minister Tirard zeide, dat niet slechts de eerste ten opzichte van den generaal geuomeu maatregelen op goede grondeu steunden, maar dat hij voornemens is nog andere te gelasten. De minister kou uu niet de noodige inlichtingen geven, maar eerst hedenwanneer alle maatregelen tegen generaal Boulanger zullen genomen zijn. De interpellatie is daarop tot heden uit gesteld. Een som van 300.000 frs. zal voor 1888 door den Frauschen minister vau koop handel worden aangevraagd voor de dedue- rning der republiek aan verschillende bni- lenlandsche tentoonstellingen. ITALIË. De regeering heeft, naar la Gazetta d'ltaha verneemt aau de „Algemeene directie der Italiaansche Zeevaart" medegedeeld, dat deze verscheidene sloombooten gereed moet houden, om op het eerste bericht troepen te vervoeren. Wij gelooven, zegt het blad, dat, als het bericht waar is, deze stoomschepen zullen dienen om een gedeelte der llaliaausche troepen in Afrika te repatrieeren. DU1TMCH LAM I». In de keizerlijke boodschap aan den rijksdag belooft de keizer trouw aau de Groudwet en eerbiediging van de rechten der bondsstaten. Op het voorbeeld zijns vaders zal Z. M. gemeenschappelijk met de Duit- sche vorsten in vrije steden, en onder de grondwettelijke medewerking der rijksdagen, het recht, de vrijheid en de orde bescher men, de eer van het rijk handhaven en naar vrede en welvaart streven. Bij de verwijzing naar de eenstemmig aan genomen wet op den dienstplicht zegt de keizer, dat deze daad en de vreugde daar over van keizer Wilhelm, als ware het voor hem eene erfenis zijns vaders is. In den rijksdag heeft de voorzitter in warme bewoordingen dank uitgesproken voor de condoleantiëu van buitenlandsche parlementen wegens het overlijden van keizer Wilhelm. Prins Von Bismarck verzocht, hem op te dragen, aan de daarbij betrokken bevriende regeeringen den dank van den Duilschen rijksdag over te brengen. Hij verklaarde er bij, dat er bij het overlijden van een monarch nog nooit zulk eene uit gebreide deelneming was betoond. Keizer Frederik heeft ook een procla matie uitgevaardigd voor het rijksland (Elzas en Lotharingen.) De keizer deelt daarin mede, dat de re geering over het Duitsche rijk, eu dus ook over Elzas eu Lotharingen, op hem is over gegaan. Hij is voornemens de rechten van het rijk op het grondgebied, dat, na een lange scheiding, weer met Duitschland is vereeuigd te handhaven en hij weet, dat het zijn taak is in het rijksland den Duit- scben geest en de Duitsche zeden te begun stigen, recht en rechtvaardigheid te bescher men en de welvaart en den bloei der inwo ners te bevorderen. De keizer rekent daarbij op het vertrou wen en de toewijding der bevolking en de trouwe plichtsbetrachting der ambtenaars. Door een onpartijdige rechtspleging en eeu wettig, welwillend, voorzichtig, maar met vaste hand geleid beheer zal de band, die tusschen het rijkslaud en hel Duitsche rijk bestaat, op den duur even vast worden als in vroegere tijden. Naar men verneemt, is dr. Mackenzie voornemens, bij den keizer eene kunstbe werking te verrich;en van de mondholte uit ten einde langs dezeu weg de overblijfselen van kraakbeen uit het strottenhoofd te ver wijderen, welke voortdurend tot hoesten prik kelen, doch tot dusverre niet door het hoes ten uitgeworpen werden. De hiertoe benoodig- de gereedschappen zijn reeds uit Engeland ontvangen en gisteren heeft eene raadple ging met prof. Bergmann plaats gevonden. Voor het overige was 's Keizers toestand gisteren zóó gunstig, dat hij in staat was alle bijzondere afgezanten van vreemde mo gendheden in gehoor te ontvangen en daar na nog geruimen tijd aan den arbeid te wijden. De bijzondere vertegenwoordiger van Z. M. den Koning der Nederlanden werd gisteren door de Keizerinweduwe in een afzonderlijk gehoor ontvangen. Van kennelijk goed ingelichte zijde wordt verzekerd, dat tusschen prins Bismarck en de tegenwoordige Keizerin alle vroeger be staan hebbend misverstand ten eenermale uit den weg is geruimd. Overtuigd dat haar gemaal zonder Bismarck evenmin wilde als konde regeeren, heeft de Keizerin zelve den eersten stap gedaan op zulk eene wijze, dat de rijkskanselier door het edele hart en de innemende handelwijze der vorstin gelijke lijk getroffen geworden en eene volkomens overeenstemming tot stand gekomen is. (N. R. Cl.) Te Altona heeft eene bijeenkomst plaats gehad van Hannoversehe en Sleeswijk-Hol- steinsche eigenaars van tichelwerken, ten eiude na te gaan of de binnenlaudsche tichel werken in staat zouden zijn, de enorme hoe veelheid baksteen te leveren, die bij den aanleg van het Nooril-Oostzeekanaal noodig is. De regeering, zeide de voorzitter, lande- ingenieur, zou niet gaarne genoodzaakt zijn, nog altoos van Deensche steenbakkerijen te koopen. Over de Nederlandsche steenbak kerijen schijnt hierbij niet gesproken te zijn Deze concurreeren, zoo als men weet, vooral in Oost Friesland sterk met de binneulandacht tichelwerken. In alle geval komt de zaak hierop neder, dat men hoopte, voor het ka naal geholpen te tulleu worden buiten bel buitenland om. OOST IC IV li IJ H. De Petter-Lloyd meldt, dat de Hertogin Clementine het voornemen heeft zich naar Berlijn en St.-Petersburg te begeven om werk zaam te zijn 111 het belang van haren zoon, Prins Ferdinand, door namelijk te bewerkeo, dat hij door de groote Mogendheden att Vorst van Bulgarije wordt erkend. K IIILA XI». Volgens de Russische bladen heeft h regeering besloten de haven van Libau W eene oorlogshaven te maken. Eene van twee millioen roebel is aaugewz*1

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2