mi NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. l> e i e Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en F eest dage 11. ABONNEMENT: Woensdag 14 Maart 1888. N°. 63. ADVERTENTIE»: Bureel: Scheepiuakersstecs; 6, Uitgevers: Gebroeders Muré. 1) ft N K W li T. BINNEN LANUSCHE BERICHTEN. Het Geheim van het Oude Kasteel. Voor Leiden, per 3 maandenj 1.25. Franco door hel geheele rijk, per 3 maanden !.6(). Prijs per Summer 10 ('ent. 201" Jaargang. Van 16 regelsJ 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Ann de genhoiineerdeii op de Han delingen en Ingekomen Stukken van ilcn Gemeenteraad; zijn de nos. 44— 49 der Ingekomen Stukken ver zonden. S t ud s -Berichten II EK - IJ K. BURGEMEESTER ES WETHOUDERS van LEIDEN Gezien bel besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den 12JeD December 1887, n°. 10/1 Provinciaalblad n°. 64), houdende bepaling van tie tijdstippen van den herijk der maten en ge wichten in de verschillende gemeenten in deze pro vincie, voor bet jaar 1888; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lelt. der wel van den 7fn April i860 Staatsblad n". 57), tol hel doen herijken van alle reeds in gebruik tijnde maten en gewichten, onder mededeeling dal daailoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Ge meente- apotheeken wel: voor de gewone gewichten, benevens de malen en strijkers voor wijk VIII en de buitenwijk, op den 8, 9, 13, 14, 15 en 16 Maart; voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij incdicijnhereiders, goud- en zilversmeden, specie- handelaars en verdere in goud en zilver handelende personen voor wijk 1, II, lil, IV en V, op den 20, 21 en 22 Maurt voor wijk VI, VII, VIII en de buitenwijk, op den 23, 27 en 28 Maart, telken dage van des morgeus 9 tul des namiddags 3 uren; dat voorts gedurende den herijk iu de gemeenten van den ijkkring huiten de standplaats, zitting bin nen deze gemeente zal worden gehouden, op den 21 rn 23 April, 11 en 12 Mei, 1, 2, 22, en 23 Juni, 13 cii 14 Juli en 3 en 4 Augustus van des morgeus 9 tot des namiddags 3 uren, cii wijdeis na den 16eo Augustus, iedeien Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen a. dat zij verplicht zijn hunne maten en gewichten*' behoorlijk droog en schoon, hij den ijker, op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den herijk te bezorgen b. dat zij, die zulks verzuimen of daarin verhin derd worden, voormelde malen en gewichten vóór den lsten October nog aan den ijker, op de daarvoor aangegeven dagen ter herijking moeten aanbieden; e. dat, na het eindigen van den termijn van den herijk, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en gewichten, niet voorzien van de ver- eischic stempelmerkenvolgens art. 29 der bo venaangehaalde wet, verbodenen strafbaar isen d dat bij het terug ontvangen van de ter ijking aangeboden voorwerpen, zij zich dienen te over tuigen of die van het goed- of afkeurmgsmerk zijn voorzien. Vervolgens wordt ter kennis van de belang hebben den gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, van den 3,,e0 December 1887, de letter T, in den gewonen druk vorm,- schuin gesteld, bestemd is tot goedkeu rings- merk zoowel hij den ijk als bij den herijk der malen en gewichten, en bij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon, terwijl hel kantoormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. Kn geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaal-ing in de Leidsche ourant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANIER, Burgemeester Leiden, 23 December 1887. E. KIST, Secretaris. ISüiiGEMEESTER en WETU0UD1.HS van LEIDEN brengen Ier algemeene kennis dat door HLXDltlCA IIUOT, Huisvrouw van AH aliain Zwart, alhier woonachtig, een verzoi k-schrift ie ingediend 0111 vergunning voor den verkoop van sterken drank in liet klein in het perceel Hocl'slraal n°. 87. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Lciilschc Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KASTER, burgemeester. E. KIST, Secretaris. Er.ihenden ld Maart 1888. LEIDE.A, 13 Maart. Burg. en weth. geven den gemeenteraad in overweging afwijzend te beschikken op het verzoek van de weduwe C. J. Heiutz- Wilhelm, om terugbetaling van schoolgeld voor baren zoon, op grond dat deze de ge meente heeft verlaten, terwijl zij zelve het voornemen beeft met baar gezin uit deze gemeente te vertrekken. Burg. en weth. meenen dat het feit dat de bedoelde leerling van bet gymnasium de gemeente beeft verlaten geen aanleiding kan geven om aan het verzoek te voldoen en geven in overweging het verzoek in nadere bedenking te nemen zoodra adressaute aan haar voornemen om de gemeente metterwoon te verlaten, gevolg heeft gegeven en daarvan aan het gemeentebestuur mededeeling heeft gedaan. Nog stellen burg. en weth. den raad voor aan J. Van Weeren, gepensionneerd kapitein van het O.-I. leger, wonende te Zoeterwoude vrijstelling te verieenen van de betaling vau schoolgeld voor zijne dochter, leerliuge der Euogere burgerschool voor meisjes, over de laatste twee kwartalen van den cursus 1887/88 De commissie van financiën geeft den gemeenteraad in overweging omvolgens voorstel van burg. eu weth. aan Johannes Tibbocl een recht van opatal toe te kennen op een perceel aan den Vestwal bij de Mar-brug, ten kadaster bekend in aectie A, onder no. 476, echter tegen eene hoogere ■cognitie cn wel van f 13.72 per jaar, en teruggave van f57.60 voor de betaalde urondbelastiug. Na overleg met den voorzitter der com missie van fabricage geven burg. en weth. den gemeenteraad in overweging aan B. 11. J. Pols, vergunning te verieenen om op openbaren gemeentegrond vddr bet perceel aan den Middelweg no. 82, een hardsteenen stoeppnaltje te leggen ter breedte van 1.48 meter en niet meer dan 97 centimeter buiten uen gevel uitspringende. Door Z. M. is de kolonel W. H. Door man, commandant van bet 4de reg. inf., op zijn aanvrage, op pensioen geateld en bet bedrag van bet pensioen bepaald op f 2039 jaars. Met ingang van 1 October a. a. wordt voor den tijd van 1 j: ar gedetacheerd bij den luit.-generaal, clnf van den generalen staf te 'silage: de le luit.-adjudaut K. J. Van Ravenswaay, van het 2e reg. veld artillerie. Het Historiach Genootschap te Utrecht beeft o. m. tot gewone leden benoemd de heeren dr. A. Kluijver en L. D. Petit alhier. Bij bet gister te 's Gravenhage gehou den examen voor nuttige handwerken zijn o. a. geslaagd de dames A. M. M. Verbrugge, M. B. C. Swart en W. K Tibboel, allen alhier. IIIIIZIEK, LETTEKEN KA hl VST. Sterfdag (1803) van Klopstock. Archibald Forbes schrijft een biogra phic vau den Duitscheu keizer, die in enkele dagen zal verschijnen. Mile. Van Zandt is naar Moscou ver trokken, waar zij gedurende het Paasch- seizoen een reeks van voorstellingen geeft. Zij is in onderhandeling over een touruée in Amerika, in 1889/90. OFFICIKKLK BKKICIITKV. Door Z. M. is benoemd tot ingenieur verificateur van het kadaster, C. E. Last, thans ingenieur verificateur in algemeeneu dienst. Door Z. M. is de eersle klerk bij het dep. van marine M. Mouton, met ingang van den laten April a.benoemd tot ad junct-commies bij dat dep. Door Z. M. is, met ingang van 1 April 1888, benoemd tot adspirant-ingeuieur voor het stoomwezen D. Okhuizen, te Ab- coude-Baambrogge. Door Z. M. is, met ingang van 1 April 1888, benoemd tot eersle klerk bij de Topographische Inrichting de tweede-klerk bij die inrichting H. Quichard. Door Z. M. is goedgekeurd dat aan A. S. M. H age man, burgemeester van 's Gra- venzande, op zijn verzoek met ingang van 1 April 1888, eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente. Door Z. M. is aan den ontv. voor de acc. op wijn, gedistilleerd, zont, zeep, bier, en azijn, jhr. N. J. Martini van Geffen te Amsterdam, op zijn verzoek, met ingang van 28 April 1888, eervol ontslag nil 's rijks dienst verleend behoudens aanspraak op pensioen. De minister van waterstaat, handel en nijverheid zal op 15 dezer geen audiën tie verieenen. De minister van financiën maakt be kend dat bet saldo van 's rijks schatkist op 10 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank. f25,580,060,43 en bij de betaalmeesters 1,956,608,68' Te zamen H27,535^669,11' Blijkens een bij bet dep. van marine ontvangeu telegram heeft Zr. Ms. schroef- •toomschip 1ste kl. Zilveren Kruisonder be vel van den kapt. ter zee J. C. Joekez, 10 FEUILLETON. FAMILIE-ROMAN. 23). „Neen, neen, die stem had wel een ge heimzinnige beteekenis cn staat in betrek king tot dat briefje, maar mijn God, van waar dat briefje, vau waar die stem?'' Weer begon zij in koortsachtiger) ijverde ksmer te doorzoekenmaar alles was dood- •til om haar heen en niets bijzonders was er te ontdekken, het bleef een ondoorgron delijk raadselwie zoo in baar nabijheid kon gesproken hebben en wie haar gewaar schuwd bad voor een gevaar, dat haar vol komen onbewust was. ELFDE HOOFDSTUK. EEN RAADSEL. Alles bleef doodstil om Qisela heen en meta was in staat antwoord op haar vragen Je geven; het knetteren van bet vuur en het eentoouig tikken van de marmeren pendule op den schoorsteen verbraken alleen die ijzingwekkende stilte. „Wie mag mij toch zoo geheimzinnig ge waarschuwd hebben en welk gevaar kan mij, Gisela Jersey, bedreigen?" vroeg zij nogmaals, maar de geheimzinnige stern deed ziclr niet meer hooren. Haar angst werd door die hardnekkige stilte nog grooter en baar verhitte fantasie tooverde haar allerlei schrikbeelden voor den geest. Nogmaals greep zij het papier, tuurde lang op de duidelijke letters, maar frommelde bet toen eensklaps in elkaar en wierp bet in den vuurgloed. „Voort," riep zij, terwijl zij zag boe de vlammen het papier verleerde, „voort, schrikbeeld, ik wil er niet meer aan denken wellicht is het een onschuldig toeval, dat u in mijn boek bracht eu is die stem niets anders dan een bedrog mijner overspannen verbeelding, maar toch, ik wil niet langer in deze kamer blijven, zoo ik alles wil vergeten, dan moet ik ook in een andere omgeving zijn en hier is het mij, alsof mijn geriDgste handeling door een geheimzinnig oog be spied wordt. Hier blijf ik niet, tol geen enkelen prijs." Een bescheiden tikje op de dear, brak den loop harer gedachte af en toen zij antwoordde, trad Bettina Valley weder binnen. „De lakey beeft mij gezegd, dat mylady naar mij gevraagd had," sprak de kamenier en bleef aan den ingang slaan. Gisela moeit zich geweld aandoen, om hare ontroering te verbergen en «prak schijnbaar kalm „Ik wilde een andere kamer betrekken, deze bevalt mij niet langer. Ik wil voortaan de kamer uaast de kapel voor boudoir hebben." „Zooals mylady beveelt," sprak de kamenier onderdanig. „Mr. Nesley heeft tot nog toe in deze kamer gelogeerd en zij is dus volkomen in orde, zoodat u ze slechts te betrekken beeft. Ik zal den lakey gaan zeggen, dat hij in de kamer vuur aanlegt." Bettina verwijderde zich snel, om de daad bij het woord te voegen. Kort daarop kwam zij terug om haar meesteres te melden, dat hel vuur was aangelegd. Gisela beval daarop haar kamenier om de verschillende toiletartikelen die in de kamer stonden, voor haar naar het nieuwe boudoir orer te brengen en greep zelf een kaars, om haar kamenier, die met al haar ver schillende snuisterijen zwaar beladen was, voor te lichten. In den gang, nabij de nieuwe kamer van Gisela, ontmoette zij lord Arthur, die haar verbaasd aanzag. „Ik wil de kamer naast de kapel be trekken," helderde zij hem op, die ia ruimer en ligt niet zoo eenzaam ala het boudoir, dat ik totnogtoe heb bewoond. Ga maar door, Bettina," ging zij tegen de kamenier voort, toen zij zag dat deze staan bleef en niet wist of zij op haar meesteres moest wachten. Lord Arthur zag de kamenier uitvor- schend na. „Wie is dat meisje?" vroeg hij. „Bettina Valley," antwoordde Gisela. „Bettina Valley," herhaalde hij, „waar heb ik dien naam meer gehoord? O ja, nu herinner ik het mij, uw mama heeft mij wel eens over haar gesproken, Gisela." „Mijn mama?" vroeg zij verbaasd. „Ja, zij zeide mij, dat mijn oude min, die ik met de benoeming van een nieuw dienstpersoneel had belast, deze Bettina Valley ais bijzonder trouw en geschikt bad aanbevolen." „En waarom zijn de oude bedienden niet gebleven?" Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1