Bl a BCD KB 3 JHJB HLO m /m Uit Rotterdam w >rdt aan het D. v. Z. en 6'r. geschreven: Wegens het bedanken van den heer W. Rooscboom wordt als can- didaat voor dc tweede kamer thans van li berale zijde genoemd dc heer Hintzenlid der kamer van koophandel, terwijl mr. J. Van Gennep andermaal zal gepolst worden om de candidatuur aan te nemen. Men gelooft niet dat de heer Jos. Jacob- son zich andermaal candidaat zal stellen. Uit Naarden wordt thans aan de N. R. Ct. gemeld: De maatschappij heeft lieden het zanden hervat. Zij stoort zich niet aan de afslui tingen, en laadt de wagens over dc schut ting heen. De politic verhinderd den gooiers alles, uitgenomen het zetten van staketsels, die weinig vermogen. De gemoederen zijn kalm. Naar wij vernemen, hebben alle leden der commissie voor het organiseeren van volksbijeeukomsteu te Helder hun ontslag genomeu. Dene beslissing in eene der on langs gehouden vergaderingen van het plaat selijk Nulsdepartement genomen omtrent de uitreiking der bekroningen, toegekend aan de redders der schipbreukelingen van hel Duitsche barkschip Renown, heeft zoodanig de ontevredenheid der commissie opgewekt, dat dc ledenbij het einde van de werk zaamheid voor dit seizoen, hun mandaat hebben nedergelegd. (Held. Ct.) Donderdagavond omstreeks 12 uur passeerde een beer de Spijkerstraat te Arnhem. Op de hoogte der Belgische" huizen werd zijn aandacht getrokken tol een volgens zijne meening, hoop goed, hetgeen bij nadere be schouwing was, twee in elkander gedoken jongens van 10 en 13 jaar; zij sliepen gerust en, na wakker gemaakt te zijn, gaven zij als oorzaak op, niet tehuis te durven komen zonder geld; hunne moeder was van vader weggeloopen en vader dronk zoo. Nadat zij eenig geld hadden gekregen, gingen zij huiswaarts. Volgens hun zeggen woonden zij op 't Spijker. (A. C.) De heer Lamberlus Ebbinge, oud- strijder van 1830 en de oudste apotheker in Nederland, is Zaterdag te Meppel op ruim 86jarigen leeftijd overleden. Uit Boksmeer wordt gemeld: Als eeu benijs van sterke daling van boer- en keuterijen in deze omstreken kan gemeld worden, dat eene keuterij in 1875 onder St. Anthonis publiek verkocht voor f 1800, de vorige maand eveneens bij pu blieke veiling is toegewezen voor de som van f 780. Uit Made wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Bijna wekelijks zijn wij hier getuigen van de grootste wanordelijkheden der lagere volksklasse, uit loutere brooddronkenheid en laagheid begaan. Vechtpartijen, verzet tegen de politie, inet steenen werpen, verbrijzelen van lantaarns, verbreken van afsluiting enz., dit alles is aan de orde van deu dag. Den 7en dezer, na afloop der veemarkt, had men liet op dc surveilleerende mare chaussees gemunt. Een hunner, Van G., werd onverhoeds aangevallen en, door over macht overmand, vteeselijk mishandeld. Het kostte der gemeente- en rijkspolitie de grootste moeite hem te ontzetten. Een gearresteerde moest men weder loslaten, daar de politie tegen de woedende volks menigte niet was opgewassen. Toen de mishandelde marechaussee, bij den gemeente geneesheer verbonden, door de politie naar de woning van den burgemeester werd ge bracht, werd zij als het ware gesteeuigd, eu werd de gewonde tot twee malen toe zoo danig getroffen, dat hij op deu grond viel. Jong en oud, vrouwen zelfs, deden meê. Eindelijk in het huis van den burgemeester gekomen, werd de politic als het ware be legerd. Het volk zette de uitgangen af en begon met steenen te bombardeereu. Eerst toen onze burgemeester, die in middels uit Drimmeleo ontboden was, na genoeg gelijktijdig met politieversterking uit Geertruidenberg, alhier aankwam, slaagde men er in liet volk uiteen te drijven. Als verdachte hoofdschuldigen zijn J. d. B., S. d. B., G. v. Zw. en v. G gevankelijk naar Breda overgebracht. Door den veldwachter te Oud-Vrocn- hoven (L.) is proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren H. P., dagloouer aldaar, wegens het in ouverzorgden toestand achterlaten zijner drie jeugdige kinderen. De man is zoodanig aan den drank verslaafd, dat hij tijdens de strenge vorst der maand Februari zijne kinderen van de eenige kachel beroofde, om die te Maastricht te verkoopen en de opbrengst aan drank te besteden. liet Limb. Nil. meldt dat, in afwijking van vroegere jaren, door de Maastrichtsche firma Petrus Regout een maatregel is geno men, die niet genoeg geroemd kan worden, en waardoor tal van huisgezinneu in dit stieuge winlerseiioeu zicb kosteloos een warmen haard kunnen verscbalfen. Vroegere jaren werden nl. de cokes enz afkomstig van hun aardewerkovetisdoor een daarmed- bulast personeel gesorteerd en dan per kar voor f4 verkocht. Genoemde afval wordt thans op een der terreinen van genoemde firma buiten de Koschpoort gestort, alwaar men dagelijks een groot aantal vrouwen e.i kinderen bezig ziet met het uitzoeken van cokes enz.waardoor menig behoeftig gezin in den harden winter voor koude is gevrij waard. Te Veuloo heeft Vrijdagavond in eenen kelder eene gasontploffing plaats gehad, waarbij twee jongens, die daarin werkzaam waren, deerlijk verwond werden, liet merk waardigste is, dat in dat huis geene gas leiding was. Een onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat in het buizennet een lek was ontstaan, eu het daaruit ontsnapte, gas door eene oude beek naar bedoelde kelder werd geleid. BUITEN LAN IUSCHE BERICHTEN BEIidlE. Koning Leopold is toch naar Londen vertrokken. Hij zal waarschijnlijk de be grafenis van keizer Wilhelm gaan bijwonen. De kerkdieven schijnen het geheele land te doorloopen. Te Meirelbeke hebben zij zelfs een ijzeren kofferwelke in den muur gemetseld was en 600 kilo woog, losgemaakt en op een wagen geplaatst, waarna zij de koffer achter de kerk met beitels hebben trachten open te breken. Daarin zijn zij niet geslaagd, zoodat alle sieraden zijn behouden gebleven. K X ti ti L A .V SS. Prins Albert Victor zal den prins van Wales naar Berlijn vergezellen, om koningin Victoria bij de begrafenisplechtigheid van kcizi-r Wilhelm te vertegenwoordigen. De keizerin van Oostenrijk wordt voor een langdurig verblijf in Engeland verwacht. Uit Durban wordt aan de Times ge meld dat dc kamer van koophandel te Kaapstad de voorstellen van de Kaapsche conferentie in zake belastingen en spuorwegeu heeft goedgekeurd. Daarentegen openbaart zich bij de openbare meening in Natal verzet tegen de genomen besluite», dewijl men aldaar beducht isen ook vreest dat de verhoogde invoerrechten voor den handel in Natal schadelijk zullen werken. fitAftKIUJ 84. Vrijdag werd in de straten van Parijs eene door en door gemeene, vuile illustratie op den dood van keizer Wilhelm rondge vent. De ministerraad heeft dadelijk beslo ten de exemplaren van dat schandelik werk der drukpers in beslag te doen nemen, waartoe aan de justitie last is verstrekt, en de uitgevers en verspreiders gerechtelijk te vervolgeu. De minister van buitenlaudsche zaken heeft zijne verontwaardiging over deze laag heid te kennen gegeveu eu verklaarddat er eene vervolging ingesteld moet worden, ook zonder dat van wege het Duitsche ge zantschap aauvrage daartoe wordt gedaan. Dl lïkCH I.AM». Zaterdagnamiddag te 5.45 uur werd de rijkskanselier door keizerin Augusta ont vangen. Eerstgenoemde had vooraf nog ge- ruimen tijd bij het lijk van keizer Wilhelm vertoefd. Tusschen 4 en 5 uur bevond prins Von Bismarck zich bij den kroonprins op het paleis. Prins Hendrik en de erfprinses van Mei- ningen zijn eergisterenavond te 9 uur te Berlijn aangekomen. Zij begaven zich on middellijk naar het paleis en gingen naar de sterfkamer, waar de overleden keizer, in de uniform van het eerste regiment der garde gekleed, op bed ligt. Later vertoef den zij bij de groothertogin van Baden, waar ook de groothertog van Weimar zich bevond. Gisteren werd weder een kerkelijke treur dienst gehoudenwaaraan meer personen dan aan dien van eergisteren hebben deel genomen. Het overbrengen van het stoffelijk over schot naar de Domkerk heeft .Maandagnacht plaats gehad. Aldaar zal het lijk heden van 1 tot 5 uur, Dimdag en volgende dagen van 11 tol 5 uur, ter bezichtiging zijn gesteld, voor alleu, zonder toegang- kaarten. De dagbladen berichten, dal de ministers zich naar Leipzig zullen begeven, om kei zer Frederik te begioeten. Derwaaits gaat ook de ceremoniemeester, graaf Eulenburg. Bij het balsemen van het lijk van kei zer Wilhelm moest natuurlijk eene lijkope ning plaats hebben. De geueesheeren von den toen ook deu steen in de blaas, welke den overledene zoovele pijnen heeft veroor zaakt. Deze steen had de grootte van een duivenei. De beide lijfartsen Lauer en Leut- hold hebben ieder de helft daarvan als aan denken behouden aan den beroemdste hunner patiënten. Het rapport over de lijkopening, welke door professor Hartman» geschiedde, is in liet staatsarchief gedeponeerd, l'-ovenal krachtig ontwikkeld was het hart van den overledene. De particuliere nalatenschap des keizers wordt op 60 h 70 millioen mark geschat. Het testament van den overleden keizer zal eerst in tegenwoordigheid van keizer Frederik worden geopend. Deze ontving Vrijdag zelf het telegram, hetwelk dooreen bediende op een zilveren tablet werd bin nengebracht eu waarin het overlijden zijns vaders werd gemeld. Op het adres de woorden: Aan Zijne Majesteit keizer Fre derik" lezende, schrikte hij, legde het cou vert ongeopend op tafel, knielde iiedcr, deed een stil gebed en opende eerst daarna het telegram. De bewijzen van droefheid eu deeluetning verminderen nietintegendeelzij nemen zulk een omvang aan eu de telegrafische en geschreven adressen van leedbetuiging zij» zoo talrijk, dat voor het oogenblik eene schifting onmogelijk is en deze tot later moet worden uitgesteld. Grootsch in wer kelijkheid zijn de vele bewijzen van deelne ming van openbare personen en lichamen uit Weeneu, Rome, enz. In de stralen van Berlijn vertoont zicb niemand zonder uiterlijk teekeu van rouw; de meergegoeden zijn allen in het zwait gekleed, de dames in rouwkleeding, terwijl dc armeren en alle kinderen rouwrosetten dragen. Ten aanzien van het vertrek van het keizerlijke paar uit San Remo wordt het volgende gemeld: De keizer, die in eenen regelmantel ge huld was, eu eenen met floers bedekten cilinderhoed droeg, had, tot beschutting vau het kunstmatige ademhalingspijpje, eenen bruinen wollen doek om den hals geslagen. Van de autoriteiten te San Remo nam hij zwijgend met eenen vriendschappelijke!) handdruk afscheid. De trein bestond uit twee salonwagens, die zoodanig aan elkaar verbonden waren, dat men zich van den eenen in den anderen kon begeven zonder aan de buitenlucht blootgesteld te zijn; verder uit eenige slaapwagens voor het ge volg, enz. In den eersten salonwagen bevond zich het keizerlijke paar met den waeht- hebbenden doctor, terwijl de andere doctoren zich in den tweeden bevonden. De wagen was geheel als ziekekamer ingericht. Dr. Mackenzie bevestigt wel is waar dat er zich dezer dagen weder kleine gezwellen in het strotlehoofd hebben vertoond, maar het hoesten en opgeven zijn merkbaar minder, en de algemeene toestand, is, bij goeden eetlust, duidelijk krachtiger. Omtrent de ontmoeting van keizer Frie- drich met koning Humbert in de nabijheid van Genua melden ooggetuigen: De vor stelijke personen omarmden elkaar, zichtbaar diep bewogen, in den ziekenwagen, staande, gedurende langen tijd, terwijl het gevolg daarbuiten stond met ontbloot hoofd. De keizer onderhield zich daarop schriftelijk met koning Humbert, en overhandigde ook een papier aan den heer Crispiwaarop hij zijn inuigeu dank betuigde voor de hartelijke deelneming van het volk en het parlement van Italië. Keizer Friedrich stond wel is waar noch krachtig rechtop, maar zijn gelaat is bleek als was. Toeu de spoortrein weg reed, bedekte koning Humbert het gelaat met zijn zakdoek, en zeide met bewogen stem tot den heer Crispi: „Ach hij is ziek, zeer ziek I" lntusscheu berichten de onderweg door de geueesheeren afgezonden telegrammen, dat de keizer lot dusver zonder eenig nadeelig gevolg de reis doorstaat. Met welke moeilijkheden ik gedurende de' laatste dagen, bij de algemeene agitatie, te kampen had om u te seinen, kan uit het volgende blijkeu. Toen Donderdag de valsclie tijdiug omtrent 's keizers dood werd ver spreid, werden hier aan het hoordtelegraaf- kantoor bezorgd 29,878 telegrammen, ge zamenlijk 799,926 woorden tellende, en op Vrijdag, toen de keizer werkelijk dood was, 36,615 telegrammen, houdende 1,115,551 woordcu, in verschillende talen en naar alle werelddeelen. Daaraan werkten gelijktijdig in de groote centraal dépêche-zaal 346 tele grafisten met 230 toestellen. De correspondenten van bladen telegra feerden bijna alles „dringend", dat wil zeggen tegen het drievoudige tarief, om op die wijze hunue telegrammen vóór andere te laten gaau: De postmeester-generaal Stephan verscheen persooulijk bij deu arbeid zijner ambtenaren in een bijzonder vertrek en betuigde hun in krachtige woorden zijn dank voor hun weer- galoozeu ijver. Ook wij, correspondenten, moeten dank baar de bewonderenswaardige organisatie van de tclegr.-ufbureaux erkennen en getuigen dat met verbazingwekkende» spoed alles verzonden is. (ff. R. Ct.) Met groote spanning wordt de proklamatie van den nieuwen keizer aan het volk tege moet gezien. Van wèl ingelichte zijde wordt heden nogmaals verzekerd dat er geen ver andering zal worden gebracht in de buiten- landsche politiek, omdat de tegenwoordige keizer geheel met deze instemt. Aan den Bondsraad heeft Von Bismarck officieel medegedeeld, dat keizer Frederik verzekerd heeft de rijksgroudwet in alle op zichten te zullen handhaven. Op keizerlijk bevel beeft de beëediging der troepen, waarbij trouw gezworen wordt aan 'L. M. keizer Friedrich III; Zaterdag plaats gehad. Door den Pruisischen minister van oorlog is de volgende dagorder aan de officieren en ambtenaren van het ministerie van oorlog gericht „Het bedroevend bericht van liet overlijden van den bemindeu keizer en koning zal den officieren en ambtenaren wel reeds bekend zijn. Nevens het gevoel van diepe droefheid worden wij heheerscht door gevoelens van dankbaarheid voor dc onafgebroken min zaamheid des overledenen. Wij kunnen aan deze dankbaarheid niet beter uitdrukking geven, dan dat wij de thans tot de regeering geroepen Majesteit, koning Frederik III van Pruisen, met gelijke toewijding eu plicht besef dienen als den ontslapen vader." Na de gebruikelijke wisseling van tele grammen, het overlijden des keizers meldende en de deelneming in dit verlies betuigende, zijn er Vrijdagnamiddag tusschen keizer Friedrich en prins Luitpold, regent van Beieren, de volgende telegrammen gewisseld. Laatstgenoemde ontving uit San Remo de volgende dépêche: „In het oogenblik van de diepste smart wegens het verlies, dat ik geleden heb, ver trouw ik op uwe vriendschap bij de zware zorgen, welke thans op mij overgaan. Friedrich." De prins-regent antwoordde onmiddellijk: „Diep getroffen door uw zoo roerend telegram, is het mij eene dringende be hoefte, u en der keizerin mijne innigste deelneming in liet onherstelbaar verlies te betuigen en u te verzoeken, uwe trouwe vriendschap te doen voortduren." In het antwoord op het telegram, waarin de president der Fransche republiek zijn leed betuigde, spreekt keizer Frederik zijnen zeer hartelijken dank uit voor de deelneming, hem door talrijke Franscben betoond, terwijl bij verder de hoop te ken nen geeft dat er tusschen beide rijken har telijke betrekkingen zullen bestaan. Bijzonder heeft het te Berlijn de aan dacht getrokken, dat de Czaar van Rusland op zoo hartelijke wijze zijne deelneming be toonde over den dood van keizer Wilhelm. Ook door alle Russische gezanten in het buitenland werden plechtige lijkdiensten ge houden ter eere van de nagedachtenis des keizers. Volgens een gerucht, dat intusschen nog geen bevestiging gevonden heeft, moet keizer Frederik reeds, evenals zijn vader, „voor het geval zijner ontstentenis" aan prins Wilhelm volmacht gegeven hebben in des keizers plaats op te treden. Dit zou reeds zoo geregeld zijn, toen prins Wilhelm onlangs te San Remo was. Van de regeerende vorsten van andere landen heeft tot dusver alleen koning Karei van Rumeuië doen weten, dat hij de be grafenis zal bijwonen. Het bericht dat de keizer van Oostenrijk- Hongarije voor de begrafenisplechtigheid naar Berlijn zou komen, wordt tegengesproken. Daarentegen zal wel de kroonprins Rudolf, evenals de Russische kroonprins, komen, laatstgenoemde begeleid door de grootvor sten Wladimir en Michael. De hertog van Aosta, broeder des koning!, zal Italië bij de begrafenis van keizer Wil helm vertegenwoordigen. De begrafenisplechtigheid van den Duitschen keizer zal worden bijgewoond door den koning van België, den graaf van Vlaanderen, en diens zoon, prins Boudewijn. Uit Sofia wordt gemeld, dat Bét Bul- gaarsche hof, ofschoon de vorst niet als zoodanig door Duitschland is erkend, den rouw over keizer Wilhelm heeft aangenomen. De Bulgaarsche regeering heeft, na lang beraad, besloten de nola van de Porte over de onwettigheid vau vorst Ferdinand's re geering niet te beantwoorden. K IliLAA'lt. De Invalide bevat een opstel, waan: de verhouding van keizer Wilhelm tot bel Russische leger in hartelijke bewoordingen wordt herdacht. Het blad wijst er op, dal i

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2