het reg. gren. en jagers; tot le luit., de 2c luit. J. C. II. Verschoor, van het corps; bij het 8ste reg., tot kapt., de 1ste luit.- adjudant J. P. Van Vlierden, van het corps, gedet. bij het kol. werfdepot, en zulks met bepaling, dat hij ook in zijnen nieuwen rang als adjudant bij genoemd depot zal blijven gedet.; bij het instructie-bat. lot le luit., de 2e luit. jhr. A. F. Van Spengler, van het corps. Door Z. M. is de kapt. Q. W, F. De Flinesvan het 6de reg. inf., op pen sioen gesteld en het bedrag van het pen sioen bepaald op f 1560 'sjaars. Door Z. M. is, met ingang van 1 Mei a s.: 1". 's konings adjudant in buiten gewonen dienst, de viceadmiraal jhr. M. W. Van Rensselaar Bowier, eervol ontheven van de waarneming der betrekking van dir. en commandant der marine te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de daarin door hem bewezen diensten; 2°. die vlag-olf., ter zake van laugdurigen dienst, op pensioen gesteld, en zulks onder dankbetuiging voor de vele, gewichtige en langdurige aan den lande bewezeu diensten, en onder toeken ning: a. van een jaarlijksch pensioen van f3000; b. vau eeue jaarlijksche verhooging van dat pensioen voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's rijks overzeesehe be zittingen en koloniën err tusschen de keer kringen, ten bedrage van f 1200; 8U. be vorderd: tot schout-bij-nacht de kapt. ter zee P. Ten Bosch; tot kapt. ter zee, de kapt.-luit. ter zee G. J. Buyskes; tot kapt.- luit. ter zee, de luit. ter zee 1ste kl. J. J. Slooker; tot luit. ter zee 1ste kl.de luit. ter zee 2de kl. F. M. Van Qelsdorp4". de schout bij nacht VV. F. 11. Cramer, onder eervolle ontheffing uit zijne tegenwoordige betrekking van directeur en commandant der marine te llellevoetsluis, belast met de waar neming der betrekking van direct, en com mandant der marine te Amsterdam; en 5". de waarneming der betrekking van direct, en commandant der marine te llellevoetsluis op gedragen aan deu schout-bij-nacht J. P. Van Rossurn. Door Z. M. is, met ingang van 1 April 1888, aan B. J. Van Ommeren, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als bur gemeester van Nederheinert. De luits. ter zee 1ste kl. J. J. Kraak man en jhr. J. C. L. Von Schmidt auf Al- tenstadt worden met den lsten April a. s. tijdelijk geplaatst als 1ste off. respectievelijk aan boord van Zr. Ms. opleidingsschepen Admiraal van VVassenaer en Anna Paulowna, terwijl de off. v. gez. 2de kl. bij de zee macht S. A. Van Leer met dien datum woidt geplaatst in de rol van Zr. Ms. opleidings schip Anna Paulowna en gedet aan boord van Zr. Ms. instructiebrik Castor. De luits. ter zee 2de kl. D. J. Van den Honert en T. A. F. De Bruine, uit Oost Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De benoemde off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht E. J. Borgesius wordt met 1 April a. s. geplaatst aan boord Zr. Ms. wacht schip te llellevoetsluis, om tevens dienst te docu in de maritieme ziekeniurichting al daar. B1NNEN LAN ÜSCHE BEBICHTEN. De opper-ceremoniemeester maakt be kend, dat, ingevolge de bevelen des konings, het hof voor den tijd van vier weken in gaande beden, den rouw heeft aangenomen, te weten: twee weken middelbaren, entwee weken lichten rouw, wegens het overlijden van Z. M. den keizer van Duitschland, ko ning van Pruisen. De heer \V. Rooseboom, die te Arn hem en te Rotterdam tot lid der tweede kamer is verkozen, zal voor Arnhem zit ting nemenzoodat te Rotterdam voor één zetel eene nieuwe stemming zal moeten plaats hebben. Gister was het 25 jaar geleden, dat de heer VV. A. Viruly Verbrugge voor het eerst zitting nam in de tweede kamer. Sedert heeft de heer Viruly onafgebroken het ge wichtige ambt bekleed. Ook dc heer J. J. v. Kerkwijk herdacht dezer dagen zijn 25jarig lidmaatschap der stateu-gcneraal. Al dien tijd had hij zitting voor het district Zierikzee. Voor het vergelijkend examen voor de betrekking van surnumeiair bij het vak der posterijen hebben zich 78 adspiranten aan gegeven. Het aantal opengestelde plaatsen is 12. Naar men verneemt is generaal Luij- mes ernstig ongesteld. (Vad) Dinsdag vertrokken van Rotterdam per Harwich-boot naar Engeland drie arbei ders, die zich van daar naar de Transvaal zullen inschepenom daar te trachten for tuin te maken. Zij arriveerden uit Am :.J BiS KV IH* <E - H« va sterdam, waar zij eerst nog van hun kies recht hadden gebruik gemaakt, waartoe zij expresselijk den dag van hun vertrek tot den dag der verkiezingen hadden uitgesteld. Zondagmorgen kwam een ouderenpaar te Den Helder tot de vreeselijke ontdek king, dat hun 3-jarig dochtertje, dat den vorigen avond goed en wel was gaan sla pen, bij bet ontwaken het gezicht had verloren. Dit Jutfaas wordt aan de N. R. Ct. gi'tneld: Eene schippersvrouw, in de afwe zigheid van haren man bezig met van teer en harst harpuis te koken, had het onge luk, dat de kokende massa in brand vloog. In baren angst nam zij den pot van het vuur om hein uit het achteronder te tillen, maar kreeg daardoor den brandenden inhoud over de borst, zoodat zij in een oogwenk geheel in vlam stond. In doodsangst ijlde zij nu naar boven en sprong in de bijt. Geheel overdekt met brandwonden, werd zij daaruit opgehaald en per rijtuig naar het acad. ziekeuhuis te Utrecht vervoerd. Hoewel haar toestand zeer zorgelijk is, bestaat er toch nog hoop op behoud van haar leven. Te Nijmegen is gisternamiddag weder iemand in de jenever gestikt. Een Pruisische beer, uit den omtrek van Kleef, reed onlangs, met een ledigen wagen, de Nederlandsche grens over, op weg naar Nijmegen. Hij kwam den douanen verdacht voor; zij onderzochten zijn kar en bevonden dat de disselboom hol was en 6(J liter spiritus bevatte; de met een stop voorziene opening was onder een ijzeren baud verborgen. De smokkelaar zette ouder geleide, zijn tocht naar Nijmegen voort, om daar zijne straf te ontvangen. Een arbeider in de venen ouder de gemeente Etumen kwam dezer dagen thuis met een daalder, dieu hij van de arrnen- couimissie had ontvangen. Bij zijne thuis komst vond hij een brief, waarin hem werd aangekondigd Jat hem eene erfenis was ten deel gevallen van pl. m. f 30,000. Ten zuiden van Harlingen waren vijf personen in twee schuitjes bezig met liaring- visschen. Toen zij de netten inhaalden, stapten zij in het andere schuitje over, tengevolge waarvan dit kantelde en alle vijf personen te water geraakten. Drie hunner wisten zich te redden, doch twee mannen, uit Exmorra, kwamen iu de golven om. Terwijl eene vrouw le Harlingen bezig was een kind, dat de mazelen had, te ver zorgen, kwam de hanglamp plotseling naar benedende brandende petroleum zette liet tafelkleed in vlam, maar deed ook de kleederen van de vrouw en het kind vuur vatten; beiden bekwamen hevige brand wonden, en vooral voor het kind vreest men een slechten afloop. De toeschietende buren hadden spoedig den brand gebluscht. Dinsdagavond hadden een lid van de gemeenteraden van Bolsward en van Won- seradeel de stembus bezorgd iu het stadhuis van Harlingen; zij keerden met een landauer met twee paarden huiswaarts. Pas waren zij evenwel den overweg van den spoorweg gepasseerd, of door de rails iu den weg begon bet eene paard te dringen, met dit gevolg, dat de beide paarden en het rijtuig in de berinsloot geraakten. De twee iieereu, de echtgeuoote van dun een en de secretaris van Bolsward hadden spoedig het rijtuig verlaten en kwamen met den schrik vrij. Om de paarden en het rijtuig uit de sloot te krijgen werd veel inspanning vereischl. De koetsier was ijverig bij de hand en onder de helpers waren beambten vau deu spoor weg en den tram druk in de weer om de behulpzame hand te bieden. Een vreemd verschijnsel doet zich dezen winter voor bij deu bijenstal van E. De V., te Oostslellingwerf. Bij het nazien der korven ontdekte hij dat iu sommige op verschillende plaatsen gaten zijn gevreten. Deze gehavende korven zijn voor het groot ste deel ontvolkt en hebben voor den bijker weinig waarde meer. Dit zonderlinge geval heeft zich ook in den vorigen winter bij De V. voorgedaan, gelijk hij ons mededeelt. Welk dier hier deze betrekkelijk aanzien lijke schade aanbrengt, is nog een raadsel. Men verdenkt de specht (Picus), doch heeft geen bewijs daarvoor. Keu dergelijk geval is den ijmkers hier onbekend. Wie van de bijkers kan dit raadsel oplossen (Ais. Cl.) Eene uitzondering op de groote op komst van kiezers maakt Breda. Daar zijn van de 1542 kiezers slechts 683 opge komen. Het request, dat door de industrieeleu te Eindhoven, en van de onmiddellijke om streken aan Z. M. deu koning zal worden ingezonden ter vtrkrijging eener herziening onzer tariefwetgeving, iu protecliouistischeii «r«ï- si i ar-a. tvsw geest, is door de voornaamste industrieeleu en handelaren geteekend. (N. Br. Cl.) Het lOjurig kind, dat in de gemeente Rozendaal door een vermoedelijk dollen hond in het aangezicht verwond werd, zal naar Parijs worden overgebracht om aldaar in bet instituut van dr. Pasteur behandeld te worden. Uit Made wordt aan de N. R. Ct. gemeld Bij gelegenheid der veemarkt alhier, ont stond gisteren, tengevolge van het opsluiten van een beschonken persoon, een hevig ge vecht tusschen inaréchaussée, poliiiagenten en opgewonden burgers. Men eischte dal de beschonkene iu vrijheid zou gesteld worden. De opgewondenheid onder de be volking hield aan. Een der inaréchausseés werd ontwapend en zwaar gewond aan het voorhoofd. Door krachtig optreden van den burgemees ter, jhr. De Milet van Coehoorn, begonnen de gemoederen te bedaren en werd de rust hersteld. W BUITEN LAN DiSCliE liEKMITEN K KLGi E. In ile gisteren gehouden zitting van de kauier van afgevaardigden heelt de voorzit ter tnededeeling gedaan van liet overlijden van keizer Wilhelm; hij meende dc tolk te zijn van dc kamer, door te verklaren dat zij levendig deelneemt in den rouw der keizerlijke familie. De minister van buitenlandsche zaken sloot zich bij de woorden des voorzitters aan en zeide, dat de Belgische gezant te Berlijn reeds aan de keizerlijke familie de gevoelens van deelneming heeft kenbaar gemaakt. i-: V U li Li A V u. De minister Smith deelde in het lager huis het overlijden van den Duitscherr keizer mede en verklaardedat zoowel het konink lijk huis als het volk deelen iu dc smart, welke liet Duilschu volk, Engelands bond genoot en vriend, heeft getroffen. De heer William Harcourt verklaarde na mens de oppositie, dat deze volkomen in stemde met de woorden van den miuister. Het huis heeft bij tweede lezing het wets ontwerp aangenomen, waarbij de regeering wordt gemachtigd tot de uitgifte eener lee- uiug van 20 tnillioen p. st., voor den aan koop der spoorwegen in Oude en Rohilkund, en uitbreiding van andere Indische spoor wegen. De minister van financiën, de heer Go- schen, stelt voor de conversie A pari van de zoogenaamde nieuwe 3 pCts. in 2J pCts. gedurende de laaste vijftien jaren. Alsdan wordt de rentevoet vanzelf tot op 2j pCt. voor de volgende twintig jaar gereduceerd. De reutebetaling geschiedt per drie maanden. Aan de houders der zoogenaamde geredu ceerde 3 pCt. en andere 3 pCts. Consols, die het eenjarig opzeggiugsrecht hebben, wordt de keus gelaten om onmiddellijk tot de conversie toe te tredenzij krijgen alsdan 100 p. st. in consols en 5 sh. in geld per 100 pd. st. De houders worden geacht te zijn toegetreden, wanneer zij tot 29 Maart a. s. niet iu verzet zijn gekomen. Het ontwerp is bij eerste lezing aangeno men. De tweede lezing is op lö dezer be paald. De prins van Wales zal de koningin en de Engelsche natie bij de begrafenis plechtigheid van keizer Wilhelm vertegen woordigen. De prinses van Wales krijgt bij haar zilveren bruiloft van een aantal dames een fraaieu diadeem met diamanten ten ge schenke. Alle feesten zullen echter wegens keizer Wilbelm's dood niet doorgaan. De koning en de koningin van België gaan niet uaar Londen. EAAKItltiJ li. Men verzekert, dat de Italiaausche regeering aan haar gezant te Parijs tegen voorstellen gedaan heeft, om tot grondslag te dienen bij een hervatting van de onder handelingen over bet Fransch Italiaansch handelsverslag. In het Cirque d'hiver te Parijs had een meeting plaats vau wijnverkooperszij verlangden afschaffing van de wet van 1852, waarbij verdunning van wijn met water met vervalsching gelijk gesteld en als zoodanig ge straft wordt. Volgens een opgave van deu afge vaardigde Millaud waarna van 50.0U0 debitau- ten 14.700 voor altijd van hun staatkundige rechten beroofd wegens «mouilagc'. Een motie tot afschaffing der wet werd met algemeeue stemmen aangenomen. UIli rmCH LAK O. Volgens de avondbladen sprak keizer Wil helm nog in zijn laatste levensuur over de verhouding van Duitschland tot Rusland. De keizer verklaarde overtuigd te zijn, dat het niet tot een oorlog met Rusland zou komen en laadde aan, de uieesl vriendschap pelijke betrekkingen met Czaar Alexander te onderhouden. De doodstrijd van keizer Wilhelm was zeer kalm. Bij het sterfbed wisten de kei zerin en prins Von Bismarck hun aandoe ning te bedwingen, maar graaf Voti Moltke was zoo aangedaan, dat hij in tranen uit barstte. Op verlangen der kei/.crinweduwe bracht de directeur der academie, de schilder Wer ner, een uur na den dood des keizers zijn gelaat op het doek. Het lijk des keizers blijft in het paleis op het praalbed rusten. De proclamatie, weike keizer Frederik III zal uitvaardigen, is reeds ter perse. Alle zaken staan stil, maar ondanks den hevigen regen is het in alle straten zeer druk. (Hbl.) Nadat eerst de leden van den bonds raad een vertrouwelijke zitting hadden ge houden, kwamen zij te ruim twaalf uur in den rijksdag. De rijkskanselier verscheen eerst een kwartier later, daar hij nog een onderhoud had met de voorzitters van den rijksdag. In de zaal was het doodstil en zelfs opende de voorzitter de zitting niet, gelijk gewoonlijk, door zijn schel te laten klinken. Prins Von Bismarck deelde mede dat de keizer was overleden, na eerst het besluit tot sluiting van den rijksdag onderteekend te hebben. Deze laatste handteekening van den kei zer wordt door den kanselier als een histo risch gedenkstuk aan den rijksdag afgestaan, daar in de tegenwoordige omstandigheden van het besluit toch geen gebruik kan wor den gemaakt. De kanselier hoopt dat het met de wen- schen van den rijksdag en den boudsiaad zal strooken, dat de rijksdag bijeeu blijft, lot de nieuwe keizer, Frederik III, is terug gekeerd. Twee zaken strekten den keizer gedurende zijne laatste levensdagen tot grooten troost: de algemeene deelneming, welke Duitsch land en de geheele wereld betoonden bij de ziekte van zijn zoon en opvolger, den nu regeerenden keizer van Duitschland; en ten tweede de zekerheid, dat het Duitsche rijk op vasten grondslag rust en ook in de toe komst voor elk gevaar, dat Duitschland kan bedreigen, is beveiligd. Nog eergisteren heeft de overleden keizer verklaard hoe zeer het hem verheugde, dat de volksvertegenwoordiging eendrachtig tot bevestiging van de eenheid van het Duit sche volk had medegewerkt. De voorzitter, Von Wedell, betuigt zijn innig leedwezen over den dood des keizers, uit de beste wenscheu voor den zwaarbe- proefden keizer Frederik en sluit de ver gadering, die tot onbepaalden tijd wordt verdaagd. Het maakt een bevreemdende indruk, dat het Russische gezantschap tot heden middag geen rouwvlag uitstak, terwijl alle gezantschappen, met het Frausche aan het hoofd, dit wel deden. De beroemde beeldhouwer Begas heeft eenen afdruk van het gelaat des keizere genomen, en de schilder Werner maakte eene schets van de sterfkamer. Den grootsten indruk maakte de behan deling in den rijksdag, die voltallig bijeen was. Met eene aandoening zooals tot beden nooit bij Bismarck was waargenomen, en met tranen in de oogen, deelde hij officieel den dood des keizers mede en proclameerde hij den kroonprins als Frederik III, koning van Pruisen, tot Duitsch keizer. Daan» vervolgde hij met eene half verstikte stem, dat hij als een historisch document bij den rijksag het laatste stuk wilde overleggen, hetwelk de overleden keizer eigenhandig hui onderteekend, en waarin de sluiting van den tegen'woordigeu rijksdag wordt uitgespro ken, welke sluiting echter wel met toestem ming van het huis zou worden verdaag! Eene lijkrede op den keizer kon hij tbaa niet houden. Alleen wilde hij constaleeren, hoe de stervende keizer zich tot zijn laatste uur met Duitschlands toekomst bad bezig gehouden. De deelneming der gezaineulijh wereld voor zijn zieken zoon had hem met vreugde vervuld, als een bewijs hoeveel vei- trouwen het Duitsche keizerdom bij all1 volken had verworvenen de eenstemmig! goedkeuring van het nieuwe militaire ontwel door den Rijksdag had hem getoond, k« alle Duitschers besloten waren de toekom* van hun rijk tegen alle gevaren le beven." gen. In het verheven bewustzijn daar»' was de groote keizerlijke patriot gestort Von Bismarck verkeerde bij zijne rede zulk eeue zenuwachtige aandoeniug, dat vrouw hem in haren angst zijnen lij Schewenuiuger in den rijksdag uastuo. Gok vele afgevaardigden weenden.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2