NIEUWS- EN ADVERT, NTIERLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. De 7.t" Co ii ra ut verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. A 3 0 ,1 E fil T Maandag 12 Maart 1888, H°. 6i, ADVERTÊHTIEH: Uitgevers: Gebroeders Muré. *yr ■H Voor Leidenper 3 maandenf 1.25. Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden I.OO, Prijs |ter hunluier 10 ('ent. 201e Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepiuakerssteeg 6. Ann «lc genbonnecrden op ile Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de 110. 39— 43 der Ingekomen Stukken ver zonden, benevens het llegister van het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad van liet jaar 1881. Stads- lier i li te 15. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Brengen ter algemeene kennii dat van de 4, percents geldteeniug ad f 500000, aan gegaan krachtens de raadsbesluiten van S/29 Augustus 1882, op Maandag den 12deu Maart a. s. des namiddags te twaalf uren, in een der vertrekken van liet Raadhuis, zal worden overgegaan tot de openbare uit- loliug van zes obligation, elk tot een be drag van één duizend gulden. En geschiedt hiervan openbare kennisge ving door plaatsing in de Leidtche Courant. Burgemeester en Wethouder» voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 10 Maart 1888. Rfïjverlieidsstatistiek. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN, Brengt ter kennis van belanghebbenden dat de Ingenieurs II. IVE. Struve en A. A. Mekaar, bij Koninklijk Besluit van 20 Februari jl. n°. 2, belast met de leiding van de werkzaamheden betioodigd voor de zamen8telling vau een i»ijverheidsstatistiek in den aanvang der volgende week, vermoe delijk den 13den dezer gezamenlijk met het plaatselijk onderzoek in deze gemeente een aanvang zullen maken en dat hun bij limine instructie uitdrukkelijk is ver boden de geheimen van ccnig hand werk, bedrijf of nering, waarvan hun bij liuu bezoek zou kunnen blij ken, aan wicn of op welke wijze ook mede te deelen. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, 10 Maart 1888. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien artikel 0, 2de alinea der Verordening vau II November 1880, regelende de inwen dige inrichting der scholen, de toelating en hel ontslag der leerlingen Gemeenteblad no. 4. van 1881); Brengen Ier algemeene kennis, dat du in schrijving van nieuwe leerlingen aan de open- hare scholen der -de en 4e klasse zal jilaats hebben van den 5 lol en niet den 17n Maart e. k, in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsleegop de liinnenveslgrachl aan hel Plantsoen, in de Van-der Werfstraal en aan de Korte Mare, des voormiddags van halI negen lot negen uren en des namiddags van half twee tot Iwee uren, behalve des Zaterdags en des Zondags. De Gemeente Leiden wordt voor de leer lingen der openbare scholen van de derde klasse in drie wijken verdeeld. Tol de wijk voor de openbare school der derde klasse, no. I behoort dal deel der ge meente, dal ingesloten wordt door en ten oosten en ten zuiden ligt van de lijn: Kaiser- straalRapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsleeg, KelelboelersleegKorte Kotenhrugsleeg Nieuwe Rijn lol de Ulrechtsclie brug. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, no. 2 behoort dal deel der ge meenle, dal ingesloten wordt door en leu oos ten ligi van de lijn: Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Sliile Mare, Lange Mare, Oude "est en Oosldwarsgracbt. Tol de wijk voor de openbare schoei der dei de klasse, no. 3 behoort dal deel der ge meenle, dal ingesloten wordt door en lenoos len en weslen ligt van de lijn: Kaiser-lraal, Rapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsleeg. Ketel boelereleeg, Korle Korenbrugsleeg. Nieuwe Rijn, Vischbrug, lloogslraal, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oosldwarsgraclil. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 Maart 1888. Vergadering van den Raad der gemeente Leiden, op Donderdag den 15 Maart 1888. LEIDENÏO Maart. Professor dr. Jan Ten Brink zal op Woensdag a. s. te 's Ilertogenbosch eene lezing houding voor de afdeelitig aldaar van het Nederlandsch Tooneelverbond. Als on derwerp koos spreker Vondel en zijne treur spelen" eti „De geschiedenis vau Ainor en Psycbé, als verhaal en als drama". Ook voor niet-leden van de afdeeling is de toe gang opengesteld. Bij het examen voor nuttige band- werken is gister te 's Graveuhage geslaagd raej. C. Koopuians van Boekeren, alhier. Aan de Practisciie amimcbtscboul be staat weer de gelegenheid om jongelieden op te leiden tot bekwame timmerlieden, smeden, meubelmakers en huisschilders. Het onderwijs daarvoor omvathet bouw kundig teekenen, de kennis der materialen, het timmeren en draaien, het smeden en draaien, het meubelmaken, houtsnijden en draaien, het verven, het schilderen van hout en marmersoorten, het pcuseelschrijven en het liandieekenen. Voor aanstaande steenhouwers bestaat er gelegenheid het teekenonderwijs te volgen, in hoofdzaak het ornament- en letterteeke- nett. Teekciibehoeften, gereedschappen en werk kielen worden den leerlingen kosteloos verstrekt. De cutsus duurt 3 jaren. Door de Haagsche politie is ter be schikking van die te dezer stede gesteld een colporteur enter firma alhier, die ver dacht werd vau verduistering van gelden. De politie alhier heeft proces verbaal op gemaakt tegen een -A-tal straatloopers, waar van reeds twee verschillende malen met de justitie in aanraking zijn geweest, en die nu in vereeniging op den straatweg onder Oi'gslgecst een meisje uit Katwijk hadden geslagen en aangerand, naar zij vermeent om haar van de portemonnaie en bood schappen te berooven. Tevens heeft zij vervolgd een niet alhier te huis belioorend persoon, die, met een papier lang9 de huizen loopende om de liefdadigheid in te roepen, een agent van politie schold, toen deze hem naar zijne handeling ondervroeg. Nog heeft zij proces-verbaal opgemaakt tegen een persoon die aan een kind bene den de 16 jaren oud sterken drank had verkocht. Gisteravond trokken eenige jongelui met muziek door onze straten toen een hunner de onvoorzichtigheid had even de dulciuea van een voorbijganger aan te halen. Dat is altijd een bizouder teer punt en eeue vechtpartij was dan ook spoedig het gevolg. Eenige straten ver gevolgd trokken de jongelui éen koffiehuis binnen. Dafir wachtte het beleedigde joiigmensch met eenige aanhangers de heeren af en toen voot het koffiehuis het sluitingsuur geslagen was, kwamen de bezoekers en kwam dus ook de onvoorzichtige naar buiten. Onve:hoeds kwam nu de wraakzuchtige miunaar den dader achterop en bracht hem een steek met een mes iti de zijde toe. Gevaarlijk was de steek niet, doch de minnaar achtte zijn meisje gewroken. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. 4 Maart. 44 volw. en 14 k., totaal 58 M. 5 13 84. D. 6 78 13 91. W. 7 81 14 95. D. 8 75 12 87. V. 9 79 v 15 94. 'L 10 67 14 81. Hl'ZlEti, LETTEUEN EN Hl \MT. Geboortedag (1684) van Justus Van Effen. Toonkunst-concert. Het derde gewoon concert in dit seizoen werd gisteravond door de maatschappij voor Toonkunst "alhier in de stadsgehoorzaal ge geven. Als orkest had zich het bestuur verzekerd van de Amsterdamsche Orkest vereniging onder directie van den heer J, F. Wedemeijer. Medewerking verleenden de heer Snoer, solo-violoncellist uit Amster dam eu dc heer Georg Authes, tenorzanger uit Ousseldorf. De zaal was overvol. Achleraf gezien kwamen we tot de meeniug dat hel concert even goed te halfacht had kunnen beginnen, in aanmerking genomen de zeer lange pauze en het zeer vroeg geëindigd zijn. Dat zeven uur voor zeer velen een bizonder ongeschikt uur is bleek weêr gisteravond toen te midden van de heerlijke symphonic in E-dur vau Max Bruch nog steods de belangstellenden toestroomden, een stroom, zeer te waardeeren- maar te onpas te midden van de uitmun tende uilvoering van ceue symphonic als die van Bruch. Het andante sosteuuto allegro inolto vivace is niet het bevalligste gedeelte van bet werk en 't werd nair onze meeniug ook niet 't best uitgevoerd. Heerlijk klonk ons het adagio en koraal, bet grillige scherzo met het bekende motief en vooral ook bet jubelend gematigd allegro aau 't slot. Een uitmuntend nummer om meê te openen. De heer Anthis volgde nu met „Liebes- lied aus der Wallküre." Hij heeft een zoete volle tenorstem en eene voordracht die over 't algemeen zeer in den smaak viel van 't publiek. Na de pauze zong hij „Schubert's Harfnergesang," „Werners lied aus Welsch- land," „Wonderlied" van Schumann en na een oorverdoovend applaus een bisnummer. Kenden we den heer Snoer reeds als een vlijtig eu vaardig harpist, we hebben Item nu leeren kennen als een uitmuntend en even vaardig cellist, lleel groot is zijn toon niet dat is trouwens ook geen wet en een quaestie van smaak. In eik geval was zijn spel bevallig en daarmcê is dunkt ons het raadiel opgelost hoe men een publiek boeit. Zeer schoou was de vertolking van Saint- saëus' concert met orkestbegeleiding en bi zonder bevallig „Introduction et andante" vau Lubeck. „Elfeutanz" van Popper viel bizoDder in den smaak, zooals dat genre trouwens meestal. De beer Snoer had bij de uitmuntende vertolking gelegenheid zijne techuiek eu ziju zeer correct spel te doen hewouderen. Schoon en breed klonk na de pauze de ouverture „die Weihe des Hauses" vau Beethoven en dankbaar was zeer zeker ieder dat als slotnummer voor het programma was gekozen de ouverture MignoD, de altijd frissclie eu bevallige compositie vau Thomas, die hier zeer goed werd uitgevoerd. We hebben weêr een gezelligen Toonkunst- avond doorleefd, met een eenvoudig, goed gevarieerd en voor ieder genietbaar program ma. Een prettigen indruk maakte zeker terstond de gulheid waarmee den bezoekers de tekst der zangnummers werd aangeboden. De Leidsche maatschappij voor toonkunst heeft hare leden door dit concert weêr bi- zonder aan zich verplicht. Naar de Avondpott verneemt, is van wege H. M. de koningin eene aanzienlijke bijdrage geschonken ten behoeve van de koninklijke Fransche opéra. Sullivan, de componist van de „Mikado", is thans in het zuiden van Frankrijk, waar hij een nieuwe operette componeert. Deze zal het eerst te New- York worden opgevoerd. De heer Deuttnann, die aan de koninklijke akademie te Antwerpen een eersten prijs had behaald, is benoemd lot peusionnaire van Z. M. den koning. De afdeeling der koninklijke akadomie van wetenschappen, bestemd voor de laai-, letter-, geschiedkundige en w ijsgeerige weten schappen, houdt eene gewone vergadering Maandag e. k. te 12 uur, in het Trippen huis, ter behandeling: Levensbericht van wijlen tur. L. Ph. C. Van den Dergh,-door den heer Fruinbericht over den wedstrijd in lalijnsche poëzie; verslag over de door dr. W. Caland aangeboden verhandeling. OFFICIEELS BERICHTEN. Door Z. M. zijn benoemd lot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw, mr. S. Van Houten, mr. U. II. Huber, jhr. mr. G. L. M. H. Ruys van Beerenbroekmr. J. W. J. baron De Vos van Sleenwijk en mr. D. De Ruiter Zylkerleden van de tweede ka mer der staten-generaal. Door Z. M. is J. P. M. Reijers, met ingang van 1 April e. k., benoemd tot leeraar aau de rijks- hoogere burgerschool met 5 jarigen cursus te Middelburg en hem tevens machtiging verleend die betrekking gelijktij dig te bekleeden met die van leeraar aan liet gymnasium aldaar. Door Z. M. zijn benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te Heereuveen, mr. H. A. Van Rees, lhan9 subst.-griffier bij de arr.- rechtbank te Amsterdam; tot griffier bij het kantongerecht te Woerden mr. C. Jentink, thans griffier bij het kantongerecht te Neuzen; tot griffier bij het kantongerecht te Neuzen, jhr. mr. J. B. (Joenen van 's Gravesloot, advocaat te Utrecht, levens beëedigd klerk ter griffie van de arr.-rechtbank aldaar. Door Z. M. zijn benoemdtot ontv. der dir. bel. en ace, te Geinert jhr. J. W. E. Von Schmidt auf Altenstadt, ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te Echttot ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. tc Doelin- chem H. J. J. A. Lulofs, ontv. der dir. bel, en acc. te Biddcrkerk; tot outv. der dir. bel. en acc. Loppersum, P. De Haan, ontv, derzelfde middelen te Groolegasl; tot ontv. der dir. bel. en acc. te Vclp G. J. A. Umbgrove, ontvanger der zelfde middelen te Hees. Door Z. M. zijo benoemd: bij het wapen der inf., tot le luit., de 2e luit. A. Sieburgh, van het wapen, gedet. bij bet le ger in Ned. Indië; bij het lste reg., tot le luit., de 2e luit. L. E. Hitiricbs, vau het corps; bij het 6de reg., tot kapt., de le luits. A. Van Hille, vau bet algemeen depot van discipline, en W. F'. K. Klercq, van het instructie-bataljon, alsmede de le luit. adjudant J. G. H. Hardenberg, van het corps; bij liet 7de reg., tot kapt., de le luit. jhr. A. L. F. Th. Vau der Wijck, van

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1