alsnu met de inentingen wederom een aan vang moeten worden gemaakt. Hel college van stadsgences- en heelkun digen heeft hierop de aandacht van burg. en weth. gevestigd en tevens in overweging gegeven eene commissie van drie genees kundigen te benoemen voor het beheer van het park en de geldelijke tegemoetkoming voor die commissie te verhoogen, aangezien deze niet in verhouding staat tot de vele zorgan, moeite en tijd welke aan het be stuur der inrichting zijn verbonden. Mede is verzocht het wachtlokaal te ver- grooten of uit te breidenwaaraan ook naar het oordeel van burg. en weth., be hoefte bestaat met het oog op het groot aantal personen die op sommige dagen zich voor de inenting aanmelden. Burg. en weth. geven nu den raad in overweging, te bepalen dat de commissie voor het pare vaccinogène zal beslaan uit drie leden, waarvan twee leden van het college van stadsgenees- en heelkundigen en één geneeskundige buiten dat college, door burg. en welb. aan te wijzen, en de tege moetkoming voor elk lid dier commissie vast te stellen op f200 per jaar. Wat de gevraagde vergrooting van het wachtlokaal betreft, wordt een onderzoek ingesteld op welke wijze de toestand in deze kan worden verbeterd, waarvan de uitslag aan den raad zal worden medegedeeldter- wijl te zijner tijd een voorstel tot verhoo ging van den betrekkelijken post der be grooting zal worden ingediend. Ter vervulling der opengevallen betrek king van hoofdopziener bij de gemeente werken op eene jaarwedde van f1200, op te klimmen tot f 500hebben zich nage dane oproeping aangemeld 75 personen. Buiten aanmerking zijn geblevendie hunne adressen ongezegeld hebben ingediend en ook acht de commissie van fabricage het in het belang der gemeente de gediplomeerde ingenieurs daaronder te begrijpen omdat zij ingenieurs 1". als jongere ingenieurs de practische ervaring missen, voor deze betrekking on misbaar, die uitsluitend verkregen wordt door een tijd lang als timmerman zelf te zijn werkzaam geweest en 2°. de betrekking van hoofdopziener in eene gemeente als Leiden vaak beschouwen als een stap om uit te zien naar een betere. De commissie van fabricage beveelt nu een drietal ter keuze aan den gemeenteraad aan, als: J. Drost, bouwkundige bij de uit breiding van het gesticht Meerenberg te Bloemendaal; J. Van Sluis, opzichter der laudsgebouwen te 's Qravenhage, en P. G. Lancel, architect alhier, welke personen, zegt de commissie, in de opgegeven volg orde het meest waarborg geven dat de be trekking op de gewenschte wijze zal worden vervuld, mannen in de kracht van het leven, die na in de praktijk gevormd te zijn, in hun verderen werkkring zich ook de noo- dige theoretische kennis hebben eigen ge maakt en van wie te verwachten is, dat zij met ijver en nauwgezetheid de betrekking vele jaren zullen vervullen. Door de geneeskundige stadscommissie is in hare heden gehouden zitting tot arts bevorderd den heer K. A. E. Seipgens en voor het 1ste gedeelte toegelaten de heeren W. Druif en A. 11. Vorstman. Door den lieer dr. J. II. Spilzly, off. v. gez. te Paramaribo, is aan het museum van natuurlijke historie bij de rijks-universi teit alhier ten geschenke aangeboden eene verzameling naturaliëu door hem in Suriname bijeengebracht. De verzameling omvat: 4 vogels, 17 zoog dieren, 1 visch, 106 slangen, 25 hagedis sen, 6 kikvorschen, 1 krab en 37 insecten. De schenker is daarvoor de dank der re geering betuigd. Door den lieer J. Q. C. Van den Bosch te South Bend, Indiana, Vereenigde Staten van Noord-Amerika, zijn aan's rijks ethuograpliisch museum ten geschenke ge geven verschillende voorwerpen, verzameld in de nabijheid van des schenkers woon plaats en afkomstig van do Pottawatomie- Indianen, een stam der Algonkin-familie. De beer dr. H. I". C. Ten Kate jr. van 'sGravenhage, die zich thans op een weten schappelijke reis in de Vereenigde Staten van Noord Amerika bevindt, gaf aan's rijks ethnographisch museum wederom ten ge schenke de door hem zeiven verzamelde voorwerpen uit Suriname. Aan de schenkers is de dankbetuiging der regeering aangeboden. Aan de rijks universiteit alhier werden nog de volgende examina met gunstig ge volg afgelegd Doctoraal examen rechtswetenschap door den heer J. C. Creutz. Doctoraal examen Nederlandsche letteren door den heer C. C. Uhleubeck. JB--. r-- or Mtw rm «C3 w fl ks nHZIKIi, LKTTKRBV EN KBXST. Geboortedag (1839) van Max Rooses. - De uitvoering van ^Misla' concert oratorium van Alex. W. A. lieyblom, ge dicht van Fiore della Neve, door de Rot terdamsche zangvereniging „Amphion", is bepaald op 6 April. Als solisten zullen medewerken: mej. Wilhelmina Gips, van Dordrecht, en de heeren J. J. Ruginans, vnn Amsterdam, en Euiile Blauwaert, van Brussel. De ook in Nederland algemeen be kende Amerikaansche schrijfster Louise May Alcott is overleden. Zij was 55 jaar oud Naar liet Hbl. verneemt, zijn tot vaste medewerkers van prof. De Vries bij het samenstellen van een woordenboek der Ne derlandsche taal benoemd de heeren J W. Muller, leeraar aan het stedelijk gymnasium te Haarlem, en Beets, de zoon van onzen gevierden schrijver. Laatstgenoemde is teeds eenigen tijd bij den staf van prof. De Vries werkzaam. «X3> v: «t va. .-r* rwtoi OmCiKKl-til BKHIfclITKN. Door Z. M. zijn de kapt. Ier zee C. Ten Bosch, de kapt.-luit. ter zee F. K. Engel- brecht en de off. v. adin. 1ste kl. P. F. Van Wage, benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Door Z. M. is aan den heer Cristiau Mari Moll Schiiitzlor, vice-consul van Frank rijk te Dordrecht, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van het Legioen van Eer, hem door den president der Franschc republiek ge schonken. Door Z. M. is aan den lieer D. De Sola, president van de bank te Barranquilla, verguuning verleend tot het aannemen der versierselen 3de kl. der orde van het Borst beeld van den Bevrijderhem door den pre sident der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Door Z. M. is tot proc.-gen. in de kolonie Curapso benoemd de heer nir. Sol C. tlenriquez, thans voorzitter van het hof van justitie aldaar, eti tot voorzitter van het hof van justitie de heer mr. C. A. H. Barge, thans lid van gemeld college. Door Z. M. is, met ingang van 1 Mei a. s.de met den rang van kapt.-luit. ter zee titulair gepens. luit. ter zee 1ste kl. G. W. C. Voorduin, op zijn verzoek, eer vol ontheven van de tijdelijke waarneming der fuuctiëu van magazijnmeester der marine te Willemsoord; belast: met de tijdelijke waarneming der genoemde betrekking en griffier bij de directie der marine te llelle- voetsluis C. E. Plugge, en met de tijdelijke waarneming der betrekking van griffier bij de directie der marine te Hellevoetsluis de commies bij de directie der marine te Am sterdam L. J. G. Dey. Door Z. M. is aan den ontv. der dir. bel. jhr. J. Van Berestcyn te Haarlem, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei 1888, eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend behoudens aanspraak op pensioen. Dokkum30S6 kiezers. Uitgebracht 2333 stemmen. Gekozen de heer mr. U. H. Iluber (ar) mei 1420 stemmen. De heeren mr. W. J. van Weideren barou Rengers (I) verkreeg 1328 en Joan A. Nieuwenliuis (a s) 64 stemmen. De verkiezingen zijn dus afgeloopen, en wel met den volgenden einduitslag: Gekozen zijn 33 liberalen, 20 katholieken, 19 antirevolutionairen en 2 conservatieven, te zamen 74 leden. 25 herstemmingen moeten nu nog plaats hebben voor 26 zetels, welke herstemming za^ plaats hebben op 2(1 Maart a. s. Behalve de herstemmingen reeds gister door ons gemeld moeten er nog plaats hebben Te Oostburg tusschen de heeren mr. P. C. J. Henncquin (I) en N. Qliuderman (a. r.) te Hontenisse tusschen de heeren Mr. F. J. F. M. Walter (r. c.) cu Jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort (a. r.) te Amsterdam tusschen de heeren Mr. \V. II. De Beaufort (I) en Mr. J. D. Veegens (I). BLNNLNLANihSCHE BERICHTEN. Uitslag der Verkiezingen van Leden voor de Tweede kamer der Staten-Ueneraal. Amtterdam, (9)Uitgebrachte stemmen 16015; briefjes van onwaarde 27; geldige stemmen 15988; volstrekte meerderheid 7995. Gekozen zijn: de heeren J. T. Cre- uier (I) met 9473, mr. J. G. Gleichman (1) met 9299, A. Gildcmeeslcr (I) niet 9237, mr. A. Kerdijk (1) met 8985, mr. J. P. R. Tak van Poortvliet (1) met 8979, mr. A F. K. Hartogli (I) met 8866, B. H.Heldt(l) met 8689 en jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg (1) met 8661 stemmen. Her stemming tusschen de heeren mr. VV. U. de Beaufort (I) met 5561 eu mr. J. D. Veegeus (I) met 5415 stemmen. Verder verkregen de heeren mr. B. J. L. baron de Geer van Jutphaas (a r) 5002, mr. Th. Heemskerk (ar) 5000, II. Waller (a r) 4970, Ed. J. J. Kuinders (re) 4944, jhr. mr. A. F. ,de Savoruin Lobman (ar) 4878, mr. L. 11. Povel (r c) 4777 mr. J. F. Farensbach (r c) 4686, dr. J. A. J. van Nederhasselt (r c) 4622, P. J. Raaijmakers (re) 3018, C. V. Gerritsen (a s) 2467, dr. Vitus Bruinsma (as) 2402, H. W. vau Marie (a r) 2182, F. Domela Nieuwenhuis (as) 1064, J. G. van Schermbeek (1) 951, dr. J. M. Smit (a s) 836J. G. Sillem (1) 605 mr. M. J. van Lenncp (I) 581, mr. VV. A. Paap (as) 576, jhr. mr. G. Th. Beelaerts van Blok land (ar) 554, W. P. G. Helsdiugen (as) 547, mr. W. barou Röell (1) 545, Joan A. Nieuwenhuis (as) 488, D. R. Mansholt (a s) 424, P. H. A. Schroder (as) 407, mr. U. H. Huber (a r) 332, J. A. Fortuijn (as) 277, Th. Postma 8, P. Noltiug 6 en mr. M. C. L. Lotsy (a s) 4 stemmen. Blijkens een hij het dep. van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefsioom- schip 1ste kl. Van Galen, onder bevel van den kapt. Ier zee J. Loots, in den namid dag van den 7den dezer te Simonsstad (Kaap de Goede Hoop) aangekomen Aan boord was alles wel. (St.-Cl.) De te Voorburg verblijf houdende prins Albrecht van Pruisen is gisternamiddag naar Berlijn vertrokken met den trein van u. 2 ui. uit *s Gravenhage, die op 's prinsen verlangen daartoe opzettelijk te Voorburg heeft stilgehouden. Te 's Qravenhage is overleden de heer A. D. Van Eijk, sedert een aantal jaren adsisleut bibliothecaris van de tweede kamer der staten-generaal. Volgens de joDgste berekening bezit de diaconie der Ned. Herv. gemeente te Amtterdam in verschillende goederen meer dan f4,500,000 werkelijke waarde. Uit Hilversum wordt aan de N. R. Cl, van 7 Maart gemeldDe heide tusschen Hilversum en Bussum was gisteren en eer gisteren wederom het terrein van ongere geldheden. De Erfgooiers waren in grooten getale opgekomen, ten einde het zandgraven der Hollandsche ijzeren apoorwegmaatschappij te verhinderen. De rails van den spoorweg werden over eene aanzienlijke lengte open gebroken en de zandwagens vernield. Thans alles wederom rustig. Hel is te hopen, dat de ongeregeldheden zich niet zullen herhalen, wanneer straks de zandgravers komen, om bet werk, dat door de vorst gestaakt is, te hervatten, daar er dan eene ernstige botsing zou kunnen plaats vinden, indien niet krachtdadig wordt opgetreden. Nader wordt gemeld: De strijd dunrt bij afzending van dit bericht voort. De manschappen van den spoorweg trachtten heden het terrein te behouden, door heen en weer rijden van de locomotief, enz. De erfgooiers beproefden de afsluiting van eigendom te krijgen. De rijksveldwachters zijn aanwezig, ook de politie uit Hilversum met den burgemeester. De maatschappij schijnt alles te wagen; haar hoofdambtenaar verklaarde heden brutaalweg: Wij hebben geld genoeg om dat vod te houden. De gemoederen ter plaatse zijn verhit. Zoo noodig zal de militaire macht optreden. Morgen waarschijnlijk voortzetting van het katjesspel. Te Silvolde is een klompenmaker, J. genaamd, bij het afladen van boomen, met zijn hoofd tusschen deze bekneld geraakt en zoodanig verwond, dat hij na weinige oogen- blikken overleed. De man was een oppas send huisvader. De zoogenaamde tweede milioenen- jutl'rouw, Trijntje De Jong, is door de recht bank te Heerenveen veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Te Nijcmirdum (Fr.) is een stier aan zijn geleider ontkomen. In dolle vaart rende het beest het dorp op en neer. Men nam ten slotte zijne toevlucht tot geweren en na achttien schoten gelost te hebben werd de stier getroffen en onschadelijk gemaakt. Gedurende de laatste dagen was het vrij rumoerig iu de straten van het anders zoo stille Winschoten. Groote troepen ar beidslieden trokken door het stadje om werk, nu voor het raadshuis of de woning van den burgemeester, dan weer elders zich postee- reude ten einde hunnen uood te klagen Hierbij kwam dat de aanzienlijke ingezetenen bij donkeren avond bezoek ontvingen tan een gemeenteraadslid, die op eigen gezag en gesterkt door twee werklieden, om geld kwam aankloppen, ten einde daarmede in de be hoefte aan werk te voorzien. Dat menigeen, door schrik overmand, zich aanstonds schrif telijk voor groote sommen ging verbinden, spreekt wel van zelf, hoewel ook menig on- riendelijk bescheid het loon was, dat het gemeenteraadslid op zijn ongepasten ijver iuoogstte. Intusschen hebben de werklieden door de zorg van burgemeester en w ethouders brood en werk ontvangen. (iV. R. C.) De baldadigheden te Eiudhoven en in do omstreken worden nog maar steeds met een ijver een betere zaak waardig voortgezet, "et ruiten breken blijft in de mode; ook weril in de vorige weck in het badhuis te Stratum schier alies vernield en bij den heer De B. aldaar ten aantal kippen ontvreemd. Wie zijn de daders, blijft altijd de onbe antwoorde vraag. Men begint nu de toe vlucht te nemen tot het Engelsch sysleem, en looft belooniugeii uit voor hen, die de bsldadigen weet aan te wijzen, ilet is treu rig, dat het zoo ver moet komen. PER TELEGRAAF. BERLIJN, 9 Maart. Keizer Wilhelm is hedenochtend te haifnegen overleden. 's Ochtends om zeven uur gaven de doc toren Lauer en Leutholdt het volgende bulletin uit: Nadat gisteravond de levens geesten nog even opflikkerden, is de zwakte gedurende den nacht zoozeer toegenomen, dat deze op het oogenblik het hoogste punt heeft bereikt. BERLIJN, 9 Maart. Partlel. H.) De keizer was volkomen bij kennis, toen hij stierf en ontsliep zeer zacht. Gisterenavond laat vertoonde zich nog eenige verbetering den toestand, zoodat de keizer zich nog kon oprichten en eenig voedsel gebruiken. De geheele bevolking is zeer getroffen en in de straten heerscht diepe stilte. Al gemeen hoort men den wensch uitspreken, dat de kroonprins onmiddellijk naar Berlijn moge komen. De soldaten der garde zijn reeds in de kazernes geconsigneerd, teneinde den eed van trouw aan den nieuwen vorst af te leggen. BERLIJN, 9 Maart. Allo prinsen, die tot het koninklijke huis behoorden, waren aan het sterfbed des keizers vereenigd. Het lijk, met een witte sprei bedekt, ligt nu in de slaapkamer op het bed, dat door kaarsen is omgeven. De uitdrukking van het gelaat is zeer kalm en rustig. Voor het paleis staat een talrijke volks menigte opeengedrongendie het diepste stilzwijgen bewaart. Om tien uur verlieten de prinsen het paleis. Hedenavond zal in de sterfkamer een godsdienstoefening worden gehouden met medewerking van het domkoor. BERLIJN, 9 Maart. Prins Von Bis marck deelde in den rijksdag en de minister v. Puttkamcr in het huis van afgevaardigden, den dood des keizers mede. Rijksdag en landdag zijn daarna verdaagd. Als koning van Pruisen neemt de nieuwe koning den naam aan van Frederik III (Frederik de Groote was Frederik II.) WEENEN, 9 Maart. [Part. tel. H.) Het bericht van liet overlijden van den Duit- scben keizer, ofschoon niet onverwacht, heeft hier diepen indruk gemaakt, Het huis van afgevaardigden, dat juist bijeen was, heeft onmiddellijk zijn zitting tot onbepaaldeu tijd uitgesteld. Heden nog wordt de mededeeling verwacht, dat hst keizerlijk hof den rouw aanneemt. De kroonprins Rudolf zal naar vertrekken, ten einde de begrafenis bij wonen. SAN REMO, 9 Maart. De kroonpriMI en de kroonprinses zullen onmiddellijk ver trekken en zich over den Brennerpas nut Charlottenburg begeven. Doctor Mackeai» vergezeld den kroonprins. ROME, 9 Maart. De Senaat heeft kh voorstel aangenomen aan de keizerlijke fasnih: te Berlijn een telegram te zenden, waarin k, zijn deelneming betuigd met de ziekte d' keizers. LEIBEN, O Baart Uit 's Gravenhage seint men aan Hbl.Z. M. de koning heeft heden tel: graphische kennisgeving van het overlijdt: van den Duitschen keizer ontvangen. Blijk® de tijding aan het Duitsch gezantscl» ontvangen, is de keizer hedenochtend ou uur ontslapen. Uit de woning van Duitschen gezant waait de Duitsche rijk vlag halfstoks, Gehouden Verknoping van on roerende goederen, In het lleeren-logement aan den Buig op Vrijdag 9 Maart 1888. Notaris Mr. H. L. A. ObrekN- De Bouwmauswoning, genaamd rde Sta! aan den straatweg van Amsterdam 's Gravenhage nabij het Haagsche Sc alsmede diverse perceelen Wei- en Boa»

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2