BUITENLANÜSCHE BERICHTEN. KS «3 «tb- wj mm re Te Oudenhoorn kwamen bij de stem ming van de 74 kiezers 73 op. Een land bouwer die even over do grenzen van Oudenhoorn woont, getroostte zich de moeite, zijnen arbeider, te O wonende, met zijn rijtuig naar de stembus te brengen. Een kiezer, die den laatsten tijd ongesteld was geweest, oefende zich den dag vóór de stemming in het loopen, om toch maar zijnen burgerplicht te kunnen vervullen. Hij wilde liever loopen, dan gebruik maken van de hem aangeboden gelegenheid om te rijden. Slechts één der kiezers gevoelde zóó weinig zijnen plicht, dat hij niet te bewegen was, zijn stembiljet in te leveren. Van de 703 kiezers te Harlingen stemden it 056. Na aftrek van hen, die onmogelijk konden stemmen, zijn er 8 van de stemhus gebleven. Te Pultershoek hebben van de 130 kiezers 122 hunne stem uitgebracht. Van de 8 overige was 1 overledeu, waren 3 af wezig en 3 door ziekte verhinderd. Te Zuidlaud hebben van de 120 kiezers, 116 hunne stem uitgebracht. Te Leimuiden zijn van de 135 kiezers, 132 opgekomen; de 3 overigen waren ziek. Van de 97 kiezers te Geervliet hebben er 90 gestemd. Te Midwoud zijn van de 147 kiezers, 141 opgekomen. Te Brouwershaven zijn alle kiezers (be halve een zestal ziekeu en uitstedigen) op gekomen. Te Pijnakker kwamen 158 van de 166 kiezers op. Van de achtergeblevenen waren 4 door ziekte verhinderd. Te Ammerstol hebben, ofschoon daar geen kicsvereeuiging is gevestigd, van de 75 kiezers 73 hunne stem uitgebracht. Van de 219 kiezers te Stolwijk hebben er 202 hunnen burgerplicht vervuld. In het district Alkmaar kwamen te War- menhuizen, Haringkarspel, Koedijk en Oter- leek van de 155, 212, 133 en 92 kiezers, respectievelijk 142, 199, 128 en 82 op. Van de 5 weggeblevenen te Koedijk waren 4 door ziekte verhinderd. Van de 141 kiesgerechtigden uit de ge meente Montfoort brachten 131 hun stem uit, terwijl van de tien niet opgekomen kiezers 5 door ziekte of andere omstandig heden belet werden. Te Willeskop kweten zich 65 van de 69 kiezers van hun plicht. In de gemeente Linscholeu hebben 119 personen van hunne bevoegdheid tot kiezen gebruik gemaakt en slecbts vijf zijn afwezig gebleven. In Snelrewaard brachten van de 52 kie zers 49 personen hunne stem uit; twee der niet-stemmers waren door ziekte verhinderd. Te Berkel en Rodenrijs kwamen van de 147 kiezers 145 op 2 werden door ziekte verhinderd; te Spijkenisse stemden allen (118) op één na, die door ongesteldheid thuis ge houden werd; te Hekelingen maakten 63 van hun kiesrecht gebruik en de 4 ont- brekenden werden door ziekte verhinderd, te Nieuw Beierland ontbrak aan het kiezers korps van 80 man alleen 3 kranken bij de stembus. In het hoofdkiesdistrict Goes werd in de onderstaande gemeenten aan de stemming deelgenomen: te Goes door 620 van de 688; te Arnemuiden 94 van de 122; te Kats 48 van de 53; te Kolijnsplaat 143 van de 150; te Kortgene 102 van de 107 te 's Gravenpolder 88 van de 105; te 's Heer Abtskerke 34 van de 44; te's lieer Areudskerke 215 van de 272 te Ileinkens- zai d 153 van de 198; te Kattendijke 92 van de 107; te Kloetinge 147 van de 156; te Oud Vosmeer 142 van de 156; te Poortvliet 138 van de 147; te Scherpenisse 142 van de 158; te St. Anualaud 193 van de 214; te Stavenisse 95 van de 103; te St. Maartensdijk 212 van de 242; te St. Philipsland 64 van de 80; te Tolen 247 van de 272; te Wemeldinge 193 vau de 212; te Wissekerke 247 van de 281; te Wolfertsdijk 187 van de 208; totaal 3596 van de 4075 kiezers. Uitslag der Verkiezingen van Leden voor de Tweede kamer der Staten-Generaal. Zuidhorn: 3341 kiezers. Herstemming tus- scheu de heeren S. van Velzeu (a r) met 1171 en mr. E. J. J. B. Cremers (I) met 1146. Verder bekwamen de heeren dr. J. M. Smit (as) 341 en J. Doornbosch (pr) 129 stemmen. Bergum3019 kiezers. Geldige stemmen 2729. Gekozen de beer O. T. Bosgra (ar) met 1374 stemmen. Verder bekwameu de heeren E. B. Kielstra (I) 1232 en P. Stel lingwerf (a s) 95 stemmen. Bruten2947 kiezers. Gekozen de heer mr. p. J. M. A. Reekers (r c) met 1663 stemmen. Verder bekwamen de heeren jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland (ar) 420 en mr. M. Tydeuian Jr. (1) 289 stemmeu. Wijk bij Duurt/ede: 3226 kiezers. Her stemming tusschen de heeren dr. H. J. A. M. Schaepman (re) met 1244 en mr. W. baron van Goltslein (1) met 905 stemmen. De lieer jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort (a r) verkreeg 765 stemmen. Hilversum: 3733 kiezers. Geldige stem men 3040. Gekozen de heer mr. Th. Ph, P. baton Mackay (ar) met 2148 stemmen. De heer mr. W. li. de Beaufort (I) ver kreeg 864 stemmen. Beverwijk-. 3499 kiezers. Geldige stem men 3136. Herstemming tusschen de heeren mr. J. A. N. Travagliuo (rc) met 1456 en jhr. mr. J. VV. G. Boreel van Hoogelan den (1) met 1454 stemmen. De heer W. Hovy (ar) bekwam 168 stemmen. Loosdumen3758 kiezers. Geldige stem men 3437. Herstemming tusschen de hee ren mr. A. 11. M. van Berckel (r c) met 1319 en jhr mr. VV. Th. C. van Doorn (1) inet 1094 stemmen. Verder verkregen de heeren J C. Fabius (ar) 979 en E. M. Koechlin (pr) 13 stemmen. Veghel: 3506 kiezers. Geldige stemmen 2146. Gekozen de heer B. R. F. van Vlij men (r c) met 1747 stemmeu. De heer jhr. V. de Kuyper (r c) verkreeg 350 stemmen. Bodegrave-. 8900 kiezers. Herstemming tusschen de heeren S. van Velzen (a r) met 1169 en mr. J. G. Patiju (1) met 1100 stemmen. Verder verkregen de heeren A. J T. Hofman (r c) 874 en mr. O. J. H. graaf van Limburg Stiruar 373 stemmen. Brielleuitgebracht 3061 stemmen. Ge kozen de heer mr. G. J. Goekoop (1) met 1629 stemmen. De heer mr. Th. Heemskerk (ar) bekwam 1380 stemmen. Ben Helder-, herstemming tusschen de heeren S. T. Land (1) die 1072 en II. W. van Marie (ar) die 973 stemmen verkreeg. De heer D. C. Lomau (1) bekwam er 705. Enkhuizen: 3913 geldige stemmen. Ge kozen de heer mr l). Visser van Hazers woude (I) mvt 2151 stemmen. Verder ver kreeg de heer VV. Bos (rc) 1440 en de heer mr. Th. Heemskerk (a r) 300 stemmen. De uitslag is dal gekozen zijn 24 liberalen, waarvan vijf nieuwe leden, namelijk; in Leiden de heer H. J. Bool, wethouder en oud-directeur van fiuanciëu en openbare werken in Ned.-Indië; in Rotter dam de heer mr. H. D. Levyssohn Norman, oud-lid van den raad van lndië, in Utrecht mr. J. baron Roëll, thans lid der eerste kamer, en majoor A. L. VV. Seyffardt, en in Enschedé de heer VV. J. Geertsema, oud O.-I. ambtenaar. 20 katholieken, waarbij vier nieuwe leden, namelijk: in Grave de lieer mr. J. J. I. Harte, advocaat te Amsterdam, in Ooster hout de heer mr. Th. Borret, notaris te 's Gra- venhage; in Vegbel kapt. B. R. F. van Vlij men, en in Zevenbergen de heer J. P. van Nunen, oud O.-I. ambtenaar. 17 antirevolutionairen, waarbij als nieuwe leden in Ridderkerk de heer mr. Th. Heems kerk, in Bergum de beer O. T. Bosgra, en de heer VV. M. Oppedijk, tweemalen (in Sueek en in Harlingen), terwijl in Zwolle en Om oen de heer A. baron vau Dedem, en in Amersfoort en in Kampen de heer mr. J. P. van Asch van Wijck is gekozen. Voorts zijn gekozen: 2 conservatieven, mr. R. J. graaf Schimmeipeiinink van Nijen huis iu den Haag en mr. D. Engelberts, lid van de prov. staten van Gelderland, bei den nieuwe leden. Herstemmingen moeten plaats hebben in 22 districten over 23 zetels als: te 's Gravenhage (2) tusschen de heeren L. J. S. Vau Kempen (a. r. pr.) mr. L. G. Greeve (I) mr. L. P. M. H. baron Michiels vau Verduynen (rc) en mr. H. M. A. baron van der Goes van Dirxlaud (1); te Dordrecht tusschen de heeren mr. A, Ph. R. C. baron van der Borch van Ver- wolde (ar) en mr. J. P. v. Oseubruggen (1) te Schiedam tusschen de heeren mr. J. G. Patijn (I) en L. VV. Jansen (k); te Winschoten tusschen de heeren D. R. Mansholt (as) en mr. D. de Ruiter Zyl- ker (I); te Alkmaar tusschen de heeren jhr. C. Hartsen (c) en mr. VV. van der Kaay (I); te Haarlemmermeer tusschen de heeren mr. F. J. M. A. Reekers (r c) (gekozen te Druten) en H. F. Bultman (1); te Wolvega tusschen de heeren R. K. Okma (ar) en mr. 8. J. G. van Digge len (I); te Breukelen tusschen de heeren mr. W. J. Royaards v. d. Ham (1) en S. M. van Wijck (rc pr); te Bodegraven tusschen de heeren S. van Velzen (a r) en mr. J. G. Patijn (I) te Schoterlaud tusschen de heeren B. H. Heldt (i) en F. Domela Nieuwenhuis (a te Franeker tusschen de heeren P\ Lief- tinck (1) en L. VV. de Vries (ar); te Middelburg tusschen de lit eren mr. C. Lucasse (ar) en A. Smit (1); te Groningen tusschen de heeren mr. J. D. Veegens en A. Brummclkamp Jr. (a r) te Bergen op Zoom tusschen de heeren VV. H. B. Welkens (r c) eu jhr. J. de Ram (t); te Katwijk tusschen de heeren J. 11. Don- ner (ar) en mr. J. Mascheck (rc); te Wijk bij Duurstede tusschen de heeren dr. 11. J. A. M. Schaepman (rc) gekozen te Breda en mr. W. baron van Goltstein (1); te Deutichem tusschen de heeren mr. J P. R. Tak vau Poortvliet (I) en mr. J. G. S. Bevers (r c) te Loosduinen tusschen de heeren mr. A. H. M. van Berckel (r c) en jhr. mr. VV. Th. C van Doirn (1); te Eist tusschen de heeren mr. B. M. Bahlmann (r c pr) gekozen te Tilburg en G. W. baron van Dedem (ar); te Zuidhorn tusschen de heeren S. van Velzen (ar) en mr. E. J. J. B. Ciemers (I); te Beverwijk tusschen de heeren uirs J. A. N. Travagliuo (r c) en jhr. J. W. G. Boreel van Hoogelanden (1); te Den Helder tuischeu de heeren S. T. Land (I) en 11. W. van Malle (a r). PEK TELEGRAAF. LONDEN, 8 Maart. Volgens de Times schijnt uien te St. Petersburg overtuigd te zijn, dat prins Ferdinand binnen korten tijd Sofia zal verlaten. Men spreekt er reeds over, hem een prins van Saksen-Weimar als opvolger te geven. De Times bespreekt den politieken toestand, die zal ontstaan, indien keizer Wilhelm mocht overlijden, en gelooft niet, dat de Duitsche staatkunde daardoor zal worden gewijzigd. Prins Von Bismarck zal meester van de toestand blijven. De Standard is dezelfde mecning toege daan. BERLIJN, 8 Maart. Gisteravond tegen half acht bracht prins Wilhelm den keizer een bezoek, dat een kwartier duurde en bezocht ook du keizerin. De keizer heeft een vrij goeden nacht doorgebracht eu gebruikte eenig licht voed sel. Overigens is de toestand niet veranderd. BERLIJN, 8 Maart. Volgens een bulle tin, oiiderteekend door doctor Lauer, heeft de keizer een zeer onrustigen nacht door gebracht en is de patiënt zeer zwak. In het Reichsgesetzblatt wordt een keizer lijk besluit openbaar gemaakt, gedagteekend 17 November 1887, waarbij prins Wilhelm, tot vervanging van den keizer van Duitsch- land en den koning van Pruisen, mei de tijdelijke waarneming der loopende regeerings- zaken wordt belast. BERLIJN, 8 Maart. (Part. lel. H.) De toestand van den keizer is zeer ernstig, maar nog niet hopeloos. Er bestaat nog hoop, dat de keizer ook dezen aanval ge lukkig te boven zal komen. In den rijks dag heersebte groote opgewondenheid en de bondraad blijft bijeen, totdat de crisis voorbij is. De groothertog van Baden wordt heden verwacht. De groothertog wordt vergezeld door zijn echtgenoot, de dochter des keizers, die voorloopig in bet paleis zal blijven. Veldmaarschalk Moltke bezocht den keizer heden tweemaal. PETERSBURG, 8 Maart. Het Journal de St. Pétersbourg laat zich gunstig uit over het besluit der Porte ten opzichte van Bul garije, waardoor het tractaat van Berlijn weer in eere wordt hersteld. Deze terugkeer tot den wettigen toestand kan volgens het blad nooit aanleiding geven tot ongerustheid. BERLIJN, 8 Maart. Volgens berichten van hedenmiddag een uur is de toestand des keizers wel eenigszins kalmer geworden, maar de krachten zijn daardoor niet merkbaar toegenomen. Tusschen twaalf uur en half een was de hofpredikaut Kogel ten paleize. Prins Wilhelm en zijne echtgenoot zijn reeds sedert hedenochtend 8 uur in het paleis. Prins Bismarck verscheen om twaalf uur en had een langdurig onderhoud met prins Wilhelm. De kroonprins van Zweden wordt om half drie verwacht. Ook de prinsen van den bloede, die hier wonen, wareu heden ten paleize. HANDELS- EN F1NANC1ËELE BERICHTEN. De binnenlandsche staatsfondsen waren heden iets flauwer. Op de buiteulaudsche markt was vooral voor Oostenrijk en aanvankelijk ook voor Rusland de stemming iets flauwer. De Russische spoorwegmarkt was in ouden doen. De Amerikaausche markt was minder ge animeerd. LEIDEN, S Haart Drietal: voor de betrekking van hoofd opzichter bij de gemeentewerken te Leiden J. Drost, te BloemendaalJ. Van Sluis, te 's Hage, en P. G. Lancel, te Leiden. (B. v. N.) Naar het llbl. verneemt zal jhr. mr. T. A. J. Van Asch van Wijck, die zoowel te Amersfoort als te Kampen is gekozen tot lid der kamer, voor Kampen zitting nemen, In 't district Amersfoort zal alzoo eene nieuwe verkiezing moeten plaats hebben. De Anti-revolutionairen en Katholieken aldaar hebben candidaat gesteld mr. iE. baron Mackay, die te Utrecht gevallen is. Vervolg uitslag van verkiezingen. Goes-. 4175 kiezers, gekozen jhr. mr. A. F. de Savoinin Lobman (a r) met 2194 stem men. De heer jhr. inr. W. Six (1) bekwam 1321 stemmen. Bokkum: Herstemming tusschen de heeren mr. U. 11. Huber (ar) met 1410 eu mr. W. J. van Weideren baroti Rengers (1) met 1328 stemmen. Oostburg-, herstemming tusschen de heeren mr. P. C. J. Hennequin (1) met 1238 en N. Gliuderman (ar) met 879 stemmen. De heer dr. H. J. A. M. Schaepman (rc) be kwam 499 stemmen. Hoatenisse Herstemming tusschen de hh. inr. F. J. F. M. Walter (r c) die 1419 en jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort (a r) die 1194 stemmen bekwam. De heer J. Vogelvanger (I) verkreeg 353 stemmen. ZierikzeeGekozen de heer J. J. van Kerkwijk (I) met 1797 stemmen. De heer mr. D. P. D. Fabius (ar) verkreeg er 1351. Hoewel de juiste cijfers der verkiezing te Amsterdam nog niet bekend is kan wor den bericht, dat de heeren J. T. Cremer, A. Gildemeester, mr. A. F. K. Hartogh, B. H. Heldt, jhr. mr. J. W. II. Rutgers van Rozenburg, mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, Gleichman en mr. A. Kerdijk zijn gekozen, en dat er herstemming moet zijn tusschen de heeren mr. W. H. De Beaufort en mr. J. D. Veegens. E N tiÜL.tlll D. Het lagerhuis heeft gisteren de geza menlijke regeeringsvoorstellen, betreffende het reglement van orde, goedgekeurd. De heer W. H. Smith heeft aangekon digd, dat de heer Goschen, minister van financiën, aanstaanden Vrijdag zijn voorstel J tot regeling der staatsschuld zal indienen. Voor het jaar 188889 is voor het I Eogelsche leger bijna 17 millioen pd. st. aangevraagd; de totale sterkte van het leger I is 600,000 man. Voor de marine is aan gevraagd 13,082,800 pd. st. De senaat van de universiteit van I Cambridge heeft zich verklaard tegen het verleeuen van akademische graden aan vrouwen. ÏAAItHKIJ K. Eergisteren is het op de arbeidsbeurs i te Parijs tot een geregeld gevecht gekomen. I Eene groep anarchisten of possibilisten heelt 1 goedgevonden een syndicaat te benoemen, 1 heeft zich daarna meester gemaakt van het I kantoor van het syndicaat der huisschilder! I en haalde er alles uit wat maar te grijpen I was: tafels, stoelen, kasten. Vervolgensj werden deze voorwerpen tot projectiele! I gebruikt naar de tegenstanders. Te middel! van deze broederlijke ontmoeting verdwenen, de kas en de pendule. Toen het gevecht geëindigd was, deden de overwinnaars (de anarchisten of possibilisten) een hangslot I aan de deur van het door hen veroverde j kantoor. De geweldenaars hadden tot aanvoerder! zekeren André Gély, die candidaat was bu de op Zondag jl. plaats gehad hebbende verkiezing van een gemeenteraadslid, ms>' die door een anti-autonomist geslagen wero-j SPANJE. De minister van oorlog verklaarde is de kamer, dat Spanje een volkomen W zijdigheid moet handhaven, maar verplicl1 is daarom het leger te versterken. Spanji bezit 500,000 geweren van nieuwerwets® model en de kusten worden verdedigd duf een groot aantal kanonnen. De ministt zal een ontwerp indienen, waarbij Spssff zonder groote onkosten een leger van 500,OC en een reserve van 180,000 manscbapp"! zal verkrijgen. ITALIË. De Italiaansche kamer heeft algeineene stemmen een motie aangenom*

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2