NIEUWS- EN' ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Vrijdag 9 Maart 1888. - N°. 59. Uitgevers: Gebroeders Muré. Het Geheim van het Oude Kasteel. lïeze Courant verschijnt dadelijks, behalve oji Zon- en Feestdag c 11. ABGHWEfóEMT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden 1.BO. Prijs fier Aiiiiimcr 10 l'eiit. 201e JaarKnng. AOVERTEKTIEK: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg f». S t ad s - II e r i c li t e u. ZEEMILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIOEN, Gelet op artikel 150 der Wet op de Nationale Mi litie, valt den 19deD Augustus 1861, Staatsblad n". 72); Noodigeri de lotelingen tleier gemeente, die verlan gen bij de ZEEMILITIE Ie dienen, uit zich daartoe aan te melden vóór den l4*" April aanstaande, opeen der werkdagen, lusscltcn des voonniddags negen en des namiddags drie urenter Secretarie dezer gemeente. Zij herinneren voorts den belanghebbenden dat het overbodig is voor het vervolg, verzoeken om inlijving bij de ZEEMILITIE lot het Departement van Marine te richten en dat zoodanige verzoeken voortaan hui len beschikking zullen worden gehouden; dat der halve belanghebbenden, van het verlangen om bij de ZEEMILITIE te worden geplaatst, uitsluitend op de boven aangegeven wijze Irebooren te doen blijken. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leideche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. UtDIN, 1 Maart 1888. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 8 Maart. Gisteravond verzamelden zich een groot aantal liberale kiezers in de Stadsgehoorzaal alhier om feestelijk te vieren de overwin- ning, ditmaal door de liberale partij bij de verkiezing van een lid voor de tweede ka mer voor dit district, behaald. De heer v. Lelyveld opende de bijeenkomst; onderscheidene sprekers na hem voerden het voord en de schutterijmuziek luisterde de bijeenkomst op. De zaal was met schilden, enz. versierd; van de serenade werd afge zien. De heer Bool was tegenwoordig en bedankte voor de eer hem bewezen. Hedenmorgen is door verschillende stoombooten varende op de omliggende dor pen de vaart hervat. Hoewel het hier en daar met heel wat moeite gepaard ging werden toch enkele dorpen bereikt. De heer H. A. De Man, alhier, is be noemd tegen 1 April tot ouderwijzer aan de Christ, school te Katwijk aan den Rijn en heeft die benoeming aangenomen. Bij het gisteren te Utrecht gehouden eiatnen ter verkrijging van de acte van be kwaamheid voor de nuttige handwerken is o. a, geslaagd mej J. M. Van der Reyden alhier, en bij het te Breda gehouden exa men slaagden mej. G. W. Van 't liaaff van Noordwijkerhout. OFEICIEEI.E BEKICHTEV Door Z. M. zijn benoemd tot ontv. der registratie en domeiuente Winschoten, D. M. J. Lasonderthans ontv. der regist. en dom. te Enschedé; te Woerden, J. C. J. Pels Rijcken, thans in die betrekking te Grave; te Hulst, A. L. Kulenkatnp Lem mers, thans in die betrekking te Goor. Door Z. M. zijn: 1°. benoemd bij den generalen staf, tot majoor, de kapts., van dien staf P. R. Froger en W. G. F. Snijders; 2°. is eervol ontheven uit die be trekking van hoofd der Ilde afdeeling van het dep. van oorlog, de lnit.-kol. A. Kool, van den generalen staf; 8°. is aangewezen tot hoofd der voormelde afdeeling, de ma joor W. G. F. Snijders voornoemd. Door Z. M. is het gewijzigd reglement met de tarieven van het algemeen meisjes-, vrouwen- en weduwenfonds, gevestigd te Rotterdam, goedgekeurd. De off. v. adm. 2de 11. J. Langereis, uit Oost-lndië iu Nederl. teruggekeerd, isop non-activiteit gesteld. De 1ste luit. der mariniers J. C. J. B. A. De Josseliu de Jong, uit Oost-Iudië in Nederland teruggekeerd, is ter beschik king gesteld van den commandant van dat corps. De benoemde oil*, v. gez. 2de kl. bij de zeemacht A. J. Gijsett wordt met den lsteu April a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip Admiraal van Was- seuaer. B1NNENLAND3ÜUE BERICHTEN. N'aar men verneemt wordt de ritmees ter Snouck Hurgronje van het 2e, bij het 8e regiment huzaren overgeplaatst en belast met het commando over het 3e escadron. De politie te Amsterdam mocht er in slagen, op den O. Z. Voorburgwal, in een huis, waarin gespeeld werd, eenige dobbe- laats van 14 it 16jarigen leeftijd te arres- teeren. De politie hield reeds sederi lang een oogje op dit huis, daar haar Ier oore was gekomen, dat er, vooral door jonge lieden, zwaar gedobbeld werd. Zooals onlangs werd medegedeeld, is in de zanderij nabij Hilversum op last vau stad en lande van Gooiland een hek ge plaatst, ten einde aan de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij het vervoeren van zand te beletten. De directie dier maat schappij heeft dit hek echter doen wegrui men en, nadat het opnieuw geplaatst was, het weder doen verbreken. Van een en ander is nu proces-verbaal opgemaakt, zoo dat een rechtsgeding kan worden tegemoet gezien. UtrDbl.) De heeren Scholten, de patroons wier werklieden den arbeid staakten, beklageu zicb in eene advertentie over de zonderlinge en oppervlakkige wijze, waarop de heer Van Marken van Delft als scheidsrechter is op getreden, en verzoeken het publiek niet in te gaau op het beroep van dien heer op den algemeenen weldadigheidszin ten behoeve van de werkstakers, alvorens de beweegrede nen door den heer v. M. bekend zullen zijn en de hh. Scholten daarop zullen hebben ge antwoord. Aan boord van het te Vlissingen iu 'tdok liggende Nederiandsche kofsclteepjo Atti n.gez. Boilen, vond Zaterdagmorgen de scheepsjongen den stuurman iu zijn bloed badende met eene wonde aan het hoofd. De man, die Vrijdagavond een koffiehuis te Vlissingen had bezocht, en door een matroos dien avond bij zijn komst aan boord zit tende op een kist was gevonden, zonder dat deze iets aan hem bemerkte, werd naar het stedelijk gasthuis gebracht, waar hij reeds kort na den middag is overledenzonder tot bewustzijn to zijn gekomen. Het scheepje had in den voorwiuter eene lading kolen aangebracht en overwinterde te Vlissingen. Een paar dagen geleden was de equipage eerst teruggekeerd, om zich voor de vaart gereed te maken. Uit lerseke meldt men aan de N. S. C. Dinsdag kwam hier eene vrouw bij het stembureau met de boodschap, dat haar man zijn stembiljet bij vergissing met zijn eigen naam had ingevuld; zij verzocht dit briefje weder uit de bus te nemen en een ander voor baar man mee te geven. Een ander kiezer wilde tegelijk met zijn eigen biljet ook dat van zijn vader inleveren. Het volgende is misschien nieuw. Tweemaal heeft tie omroeper de kiezers aan hun plicht en aau het sluitingsuur der bus herinnerd; «de kiezers worden verzocht enz." Welke belangstellende zijn lastgever was, riep luj er niet bij. De zakkenrollerij in de boter-en eieren- hal te Bredadie reeds zoovele slachtoffers maakte en waarvan nu wederom eene vrouw de dupe werd, begint een zeer bedenkelijk karakter aan te nemen. Door de groote drukte, die op de marktdagen, tweemaal 's weeks, hecrscht, valt het den zakken rollers niet moeilijk, hun slag te slaan. Politietoezicht schijnt hier niets te ver mogen. Uit Beek (L) wordt gemeld: Ook Hellendag (vader) is Maandag voor goed met zijn gezin naar Sittard verhuisd. De rust is nu althans voor het oogenblik teruggekeerd. De poëzie is de wereld nog niet nit, getuige de volgende advertentie onder den titel «Samenwonen", voorkomende in het N. v. d. «Een alleenw. dame, P. G., 31 j, in een der welv. steden van Z.-H., die de muziek beoefent, de natuur en de poezy liefheeft, zoekt eene beschaafde dame, die ook meer het geluk in 't eigen hart en in eigen huis zoekt, dan in uitgaan, en ook in bezit is van een eigen ledikant, beddegoed en linnen kastje, sympatisch en gezellig met elkaar samen te wonen. Franco brieven," enz. Als een bewijs dat de voorlichting der kiezers niet nauwkeurig genoeg kan geschieden moge dienen, dat reeds den 5en Maart te Krabbendam gem. Warmenhuizen een be hoorlijk ingevuld stembriefje werd gevonden in de brievenbus. In de agitatie van het oogenblik wierp eergisteren te Arnhem een kiezer zijn accijns briefje in plaats van zijn stembriefje in de bus. Toen hij het abuis ontdekte en her stellen wilde, oDtving hij natuurlijk de mede- deeling dat den anderen dag het biljet wel te voorschijn zou komen, maar dat hij niet voor de tweede maal tot de stembus kon worden toegelaten. FEUILLETON. FAMILIE-ROMAN. 20). «Zoo, ben je daar werkelijk, ik hoorde je stem, maar ik durfde mijn ooren niet vertrouwen, ik had je niet zoo spoedig verwacht," begroette lord Arthur den be zoeker en daarna, toen hij Gisela gewaar *erd, wendde hij zich tot haar, »over geef mij, Gisela, ik zag u niet; zijt ge genoeg tot kalmte gekomenom aan het gezatnelijke souper deel te nemeu?" lotusschen was de bezoeker de groote marmeren trap opgeklommen en stond na Gisela met bewonderende blikken aan te staren. «Laat mij u even aan elkaar voorstellen," ging lord Arthnr voort. Mr. William Per kins, een mijner vertrouwdste vrienden te Parijs, Udy Gisela Jersey waarover ik zoo dikwijls gesproken heb. Zij is zooveel als ®'jn zuster, want mijn ongelukkige vader kad haar lief, als zijn eigen dochter." Gisela groette den nieuwaangekotnene beletfd, doch koel, deze evenwel greep haar hand en sprak «Het is mij een groot genoegen kennis met u te maken, lady Gisela, reeds lang had ik daarop gehoopt, vooral toen ik vau uw heldhaftig gedrag bij de jongste treurige gebeurtenis hoorde, fk vreesde reeds u niet hier te zullen ontmoeten." Gisela stamelde een paar onbeduidende woorden en daarop trok Arthur, met een verontschuldiging jegens Gisela, den nieuwen gast in de bibliotheek. «Duivels Perkins," riep hij, toen zij daar waren, ik had niet gedacht je hier te zullen zien. Wat moet dit plotseling bezoek beduiden?" «Een groot nieuwsriep de aangekomene met stemverheffing, «waar je levendig be lang in zult stellenmen is den moordenaar op het spoor!" TIENDE HOOFDSTUK. BEN" WAARSCHUWENDE STEM. De vraag van lord Arthur ontsnapte Gtsela's oor, het antwoord evenwel werd op zoo luiden toon gegeven, dat zij het dui delijk verstond. «Men is den moordenaar op het spoor," herhaalde zij. «Goddank, het was dus lord Arthur niet." Met zachte schreden ging zij de trap op naar haar boudoir, een ruim en aangenaam vertrek. In deu haard brandde een hout vuur, dat een zachte warmte verspreidde, en een leuningstoel stond ter zijde de schoorsteen. Toen zij de deur opende, hoorde zij in den gaug zachte schreden achter zich. Ztj keerde zich haastig om en zag een jong meisje naderen, dat haar op vreemd- kliukende, doch niet onaangename stem aansprak «Wenscht my lady ook licht op hare kamer? De lucht is zwaar bewolkt, er is een storm in aantocht en het zal vooral in deze kamer, die op het noordoosten ge legen is, spoedig donker zijn." «Neen," antwoordde Gisela, «ik verlang geen licht, ik zit gaarne in de schemering bij het flikkerende licht van het haardvuur, tnaar zult gij hier voortdurend dienst doen in dit gedeelte van het kasteel Ik heb u nog nooit gezien." «De graaf heeft mij als uw kamenier aangenomen, mylady, en ik hoop dat u over mij tevreden zal zijn." Gisela zag de spreekster met een onder zoekenden blik aan. Zij was van een hooge, slanke gestalte en hoewel zij niet van schoonheid was misdeeld, kon Gisela toch een geheim gevoel niet onder drukken. «Nu ik mij wel herinner, heb ik u van daag reeds eenmaal gezien," sprak zij, «hoe heet gij?" «Bettina Valley, om u te dienen. Het verheugt mij dat mylady zicb mijn geringe persoon herinnert." «Ge hebt iets in uw voorkomendat men na éene, zij het ook vluchtige ont moeting, niet licht vergeet." Het gelaat der kamenier nam bij deze woorden een zeldzame uitdrukking aan. Zij bleef oubewegelijk in den deurpost staan wachten, tot haar bevolen zou worden zich te verwijderen, maar Gisela schoof den leuningstoel bij het vaar en waande zich reeds alleen. Zij meende dat de kamenier zich reeds had verwijderd, totdat de zachte stem van het meisje, dat op nieuw haar meesteres aansprak, haar een weinig ver schrikte. Haastig wendde zij zich om. {Wordt vervolgd)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1