NIEUWS- EN ADVERT! N TIE BLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Donderdag 8 Maart 1888. - N°. 58. Uitgevers: Gebroeders Muré. Deze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zoii- en Feestdagen. ABOMBEMEMT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.OO. Prijs per Summer 10 Cent. 201« Jaargang. ADVERTEMTIEM: Van 16 regels0.90. Elke regel ineer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepiuakersstecg 6, Stads-Berichten. PROCES-VERBAAL. van de opening der stembriefjesdie ter benoeming van één lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal den 6 Maart 1888 zijn ingeleverd. Op heden den zevenden Maart 1888, in de Ge meente Leiden, (hoofdplaats van het hoofdkiesdistrict), is door het bureau van stemopneming in de ter inle vering van stembriefjes bestemde zaal plaats genomen, des morgens te negen uren. Het bureau is samengesteld uit den heer Loui-. Marie De Laat de Kanter, Burgemeester, coorzilter, en de heeren l'eter Ludwig Carl Driessen en Dr. Adriaan Nijkamp, leden van den Gemeenteraad, stemopnemers. De voorzitter plaatst op de tafel drie stembussen, bij hem den 6 Maart 1888 overgebracht uit de drie nfdeelingen der gemeente Leiden. De zegels der bussen worden onderzocht en be vonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden twee duizend honderd vijf en dertig stem briefjes te bevatten. Dit getal met de lijst der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te «ijn één meer dan bet getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn ondcreengemengdworden zij door den voorzitter een voor een geopend en over luid voorgelezen. liet bureau heeft van onwaarde verklaard twaalf briefjes, waarvan negen oningevuld zijn en drie niet van bet vereischle zegel voorzien ook geen persoon aanwijzen. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest: twee duizend een honderd drie en twintig. Van dit getal zijn uitgebracht op de Heeren: H. J. Bool 1102, Mr. O. J. E. baron Van Wasse neer 1014 en F. Domela Nieuwenlmizen 3 slem men, Mr. 11. Goeman Borgcsius, Mr. P. A. Van der Lith, Mr. J. A. F. Coebergh en Prof. P. Van Geer, ieder ééne stem. Heeft al zoo de volstrekte meerderheid van stem men verkregen, zonder dat daarop van invloed is bet verschil lusschcn het getal gevonden briefjes en dat der kiezers die stemden de lieer H. J. Bool. Is derhalve verkozen tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Geiicraal, voor bet kiesdistrict 1 eiden de Heer H. J. BOOL, Wethouder der gemeente Leiden. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers, gcene bezwaren in gebracht. En is na afloop van dit een en ander proces verbaal opgemaakt, in tegenwoordigheid van allen, die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden, den 7 Maart 1888. DE KANTER, Voorzitter. P. L. C. DRIESSEN, A. NIJKAMP, Stemopnemers. II EK-IJK. BURGEMEESTER KR WETHOUDERS tan LEIDEN Gezien bet besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Hol landvan den 12den December 1887, n#. 10/1 Provinciaalblad n°. 64), houdende bepaling tan de tijdstippen van den herijk der maten en ge wichten in de verschillende gemeenten in deze pro vincie, voor bet jaar 1888; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lelt. a, der Wet van den 7en April 1869 IStaatsblad n". 57), tot bet doen herijken van alle reeds in gebruik zijnde maten cn gewichten, onder medeleeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in bel lokaal van den i)k, op dc Aalmarktnaast de Ge meente-apotheek, en wel: voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers, voor wijk VIII en de buitenwijk, op den 8, 9 13, 14, 15 cn 16 Maart; voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij medicijnbereiders, goud- en zilversmeden, specie- handelaars en verdere in goud en zilver bandelende personen voor wijk I, II, III, IV en V, op den 20, 21 en 12 Maart, voor wijk VI, VII, VIII en de buitenwijk, op den 23, 27 en 28 Maart, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren dat voorts gedurende den herijk in de gemeenten van den ijkkring buiten de standplaats, zitting bin nen deze gemeente zal worden gehouden, op den 21 23 April, 11 en 12 Mei, 1, 2, 22, en 23 Juni, 13 en 14 Juli en 3 en 4 Augustus van des morgens 3 tot des namiddags 3 uren, en wijders na den 16en Augustus, iederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen j a. dat zij verplicht zijn hunne maten en gewichten behoorlijk droog en schoon, bij den ijker, op voorschreven dagen, tot bot ondergaan van den herijk te bezorgen b. dat zij, die zulks verzuimen of daarin verhin derd worden, voormeld# maten cn gewichten vóór den lsl<0 October nog aan den ijker, op de daarvoor aangegeven dagenter herijking moeten aanbieden; c. dat, na het eindigen van den termijn van den herijk, bet gebruiken of voorbanden heblien van maten en gewichten, niet voorzien van de ver- eischte stem pel merkenvolgens art. 29 der bo venaangehaalde wet, verbodenen strafbaar is; en d dat bij bet terug ontvangen van «Ie ter ijking aangeboden voorwerpen, zij zich dienen te over tuigen of die van het goed- of afkeuringsincrk zijn voorzien. Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebben den gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, van den 3den December 1887, de letter Y, in den gewonen druk vorm, schuin gesteld, bestemd is tot goed keu rings- merk zoowel bij den ijk als bij den herijk der maten en gewichten, en bij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon, terwijl bel kantoormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. En geschiedt biervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leideche Courant. Burgemeester cn Wethouders voornoemd DE KANTERBurgemeester. eider, 23 December 1887. E. KIST, Secretaris. LEIDE\, 7 Maart. - Het collegium van het Leideche stu dentencorps is thans aldus samengesteldG. Vissering, praeeesII. L. Van Bloemen Waanders, ab-actis; G. Januink, quaestor; L. N. Roodenburg, assessor I, en F. v. Praag, assessor II. Ter zake van verduistering vau gelden is ter beschikking der justitie gesteld een beambte der Hull. IJz. Spoor w.-Maal schappij. Tevens is voor een zeifde feit pruces-ver- baal opgemaakt tegen zekeren B. die echter voortvluchtig is. De liefdadigheidsvoorstelling te geven door de onderofiiciereu van het 4e regiment infanterie alhier, zal plaats hebben op Don derdag 22 Maart a. s. Zij zal worden opgeluisterd door het muziekkorps van genoemd regiment, welk korps, onder persooulijke leiding van den directeur, den heer J. G. 11. Mann, dien avond welwillend zal medewerken. JIUZIEH, LETTEUËN EN KUNST. Sterfdag (1882) vau Berlhold Auerbach. Vau den lieer Behrens verneemt de N. li. C., dat hij, in overeenkomst met den heer Vou Bougardt, zich weder voor het volgende seizoen als eerste bassist aan de Hoogduitsche opera te Rotterdam ver bonden heeft. Naar men verneemt heeft mej. Juliette Roos, tot dusver verbonden aan het Thé&tre des Variétés te Arasterdam, met het eerst volgende speelseizoen eene verbintenis ge sloten met de Vereenigiug fHet Ncder- landsch Tooneel". De heer Desoiten, wien het in dit seizoen niet voor den wind ging, heeft in een bijeenkomst met de abonnés der Fransche opéra den toestand uiteengezet en van hen den gewenschten geldelijken steun ontvangen, om het seizoen ten eiude te kunnen brengen. De artisten hebben zich van hun kant ver bonden tot het eind toe te blijven, al zouden ze een deel van hun salaris er bij moeten inschieten. De vrees voor een sluiting der opéra binnenstijds is derhalve bezworen. Voegen wij er bij, dat ook het volgend jaar de exploitatie op den gewonen voet zal worden voortgezet. De groote opéra zal niet worden opgeheven, zooals aanvankelijk het plan was. De heer August Zangg, de bekende oprichter van de Neue Freie Preste, is gif- ter te Weenen op 80-jarigen leeftijd ge storven. OFFICIEELE UEKICI1TEN. Door Z. M. is aan de na te noemen per sonen verlof verleeud tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen achter hunne namen vermeld: H. M. Hij mans van Veenendaal, te Rotterdam, commissionair, ridderkruis 2de kl. der Hertogelijke-Saksi- sche Eriiestinische Huisorde, toegekend door Z. H. den hertog van Saksen-Meiniugen; mr. M. S. Pols, te Utrecht, hoogleeraar aan 's rijks-universiteit aldaar, commandeur der orde van de Kroon van Italië. Door Z. M. is de heer E. J. Borge- sius, arts te Appiugadam, met ingang van 16 Maart a. s. benoemd tot off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht. Door Z. M. zijn benoemd bij het wa pen der cav.: bij het lste reg. huz.tot luit.-kol.de majoor jhr. P. Gevaerts, van het corps; tot majoor, de ritmeester J. A. Ort, van het 3de reg. huz.; tot le luit., de 2e luit. W. J. Tilanus en P. E. H. V. L. baron Van Boecopbeiden van lut corps; bij het 2de reg. huz, tot ritmeester de le luits. W. B. Slotboom en L. Bolle, beiden van het 3de reg. huz.; en is bestemd voor het bevel over de rij- en hotfsmidschool, de majoor F. C. W. Juckema van Burmania baron Rengers, van het lste reg. huz.die, in verband daarmede, wordt overgeplaatst bij den staf van het wapen. Door Z. M. is de adjunct commies bij het dep. van marine J. M. Asmus, op zijn daartoe gedaan verzoek, met den lsten April a. s. eervol uit zijue betrekking ontslagen, onder toekenning van zoodanig pensioen, als waarop hij bevonden zal worden aanspraak te hebben. De heer W. A. Thomson Sr., bij kon. besluit van 27 Jan. 1888 nu. 18 benoemd tot cousul der Nederlanden te Gibraltar, is in die hoedanigheid door de Britsche regee ring erkend. Bij beschikking van den minister van staat, minister van binnenl. zaken is, met iugang van het tijdstip waarop hij na 31 Maart a. s. zijue betrekking zal a.auvaarden, benoemd tot onderwijzer bij de leerschool verbonden aan de rijkskweekschool voor ou derwijzers te 's HertogeuboschJ. U. Her mans, thans te Heusden. Bij beschikking van den minister van marine is de heer H. S. Isbrücker, met in gang van 1 April a. s., benoemd en aange steld tot tweeden klerk bij het dep. van marine. De minister van koloniën zal op 9 dezer geen audiëntie vcrleeneu. BINNENLANDSCUE BERICHTEN. Aan de Nederlandsche bedevaart te Rome zullen meer dan honderd vijftig personen deelnemen. Iemand, die later bleek niet wel bij bet hoofd te «ijni9 gister de vestibule van bet paleis des konings in den Haag binnen gedrongen en heeft toen een paar ruiten van de binnendeuren gebroken. De onge lukkige is naar bet politiebureel overgebracht en van daar voorloopig naar bet ziekenhuis vervoerd. Het D. v. Z. H. en 't Gr. geeft van het geval de volgende lezing: Hedenmiddag omstreeks 1 uur meldde zich bij den portier van het koninklijk paleis in het Noord-Einde een jonge en goed gekleede man, die verlangde den koning te spreken. De portier, die juist een ander persoon te woord stond, verzocht den bezoeker even te wachten, doch deze maakte van een on bewaakt oogenblik gebruik om eene vesti buledeur te openen en onaangediend de trap op te loopen. De portier achtervolgde den lastigen be zoeker en bracht hem naar de vestibule terug, waar bij zich echter losrukte en met een loopje, dc vuisten voor de oogen hou dende, door de glazen deur sprong. Spoedig bad men den man weder in handen. Het bleek dat hij zich onbegrijpe lijkerwijze niet gekwetst had; op de vragen tot hem gericht weigerde hij evenwel te antwoorden. De politie, in der haast geroepen, bracht den indringer naar het commissariaat, waar hij eveneens weigerde op te geven wie hij was en wat hij verlangde. Een onderzoek bracht aan het licht dat men met een waanzinnige te doen had, een jongeling van goede huize die reeds geruimen tijd malende is en dien men thans in eene ziekeninrichting zal plaatsen. Eergisteren is te Haarlem overleden de heer mr. H. Gerlings Czn., sedert jaren bibliothecaris der gemeente Haarlem cu lid van den raad. Ook bekleedde de beer Ger lings eenigen tijd het burgemeesterschap van Schoten. De overledene b'reikte den ouder dom van 71 jaar. De dienstbode van de slachter V. te Amsterdam, was Zondag bij het afwezig zijn van den slachter en zijne vrouw, belast met de zorg van den zuigeling. Bij hunne terug komst vonden zij het onverzorgd achterge laten, de laden en kasten opengebroken, en eene som gelds werd vermist. De meid was per spoor naar Rotterdam vertrokken, doch is door de politie opgespoord en naar Am sterdam overgebracht. Door de langdurige koude en de menigvuldige sneeuw heeft het wolvee op Tessel veel geleden. Er sterven tengevolge der ontberingen lal van schapen. Men i9 gewoon, de kudden zoowel 's winters als 's zomer9 in de weiden te laten rondloopen. Met het eiland Schiermonnikoog is sedert Vrijdag de gemeenschap weder her steld en men ontving daar voor het eerst de langgewenschte nieuwsbladen en brieven. Sedert 19 ïebr. was het verkeer geheel gestremd, door sneeuwstormen en ijs. Twee maal hebben de wakkere en moedige post- schippers vruchteloos getracht met eene open jol den vasten wal te bereiken. Eerst Vrijdag is het hun, na vijf uren moeielijken arbeid, gelukt, doordien de wind naar het westen was geloopen, waardoor het ijs een weinig opruimde, waarmede het Friesche gat en het eiland geheel waren bezet. Te Geldermalsen zijn reeds de eerste lenteboden, de ooievaars, aangekomen. De lente zelve is er echter nog niet. Aan de weduwe van den hoofdcon- dacteur Barink, die bij het spoorwegonge luk te Ruinerwold het leven verloor, wordt door de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen gedurende haar leven eene uitkeering toegekend van ƒ540 per jaar, welke uitkeering aanvangt 1 Februari 1889. Voor het jaar, begonnen 1 Februari 1888 en eindigende 31 Januari 1889, ontvangt zij eene uitkeering van f700, terwijl haar reeda eene som van f75 is uitbetaald als eerste onderstand en vergoeding van begra- niskosten. U.D Te Vinkeveen is iemand overleden ten gevolge van bloedvergiftiging, ontstaan door het gebruik maken van blauwsel op eene wond.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1