somdendocli daarvan was de vangst ook gering. Gisterennacht omstreeks 2 uur brak een hevige brand uit te Groole Limit (ge meente Zwijndrecht) op de welbekende hof stede Develstein, waardoor dit geheele pand met de daarbij behoorende schureu in asch is gelegd. De brand is ontstaan in eene op zich zelf staande schuur, thans gebruikt voor schaapskooi, en deelde zich van daar aan den verderen opstand mede. Een 1 Otal schapen, benevens een paard en eene koe, zijn door den bewoner, H. Van Moerker ken, gered, doch van den inboedel kon bijna niets geborgen worden. De brand- bluschmiddeleu konden geen dienst meer doendaar alles reeds in lichterlaaie stond. De burgemeester was zeer spoedig op het terrein en bleef daar deu gehcelen nacht. De oorzaak is vooralsnog onbekend. Het geheel was geassureerd. Aan het Handelsblad wordt het vol gende geschreven: Nu men in den laatsten tijd nogal eens leest van belangrijke nala tenschappen en erfmakiugen, is 't misschien goed, het volgende in herinnering te bren gen; het verdient voor de nakomelingschap bewaard te blijven, te meer omdat de straks te noemen sommen grooter waarde hadden, dan gelijke bedragen tegenwoordig. 't Ls het testament van den „rijken jood Pinto" waaruit wij iets willen meJedeelen. Met dien naam werd hij waarschijnlijk vrij algemeen aangeduid, want in de Amsteloda- miana van Ter Gouw 1). II bl. 363, wordt hij ook aldus genoemd, als behoorende ou der hen die geplunderd werden tijdens hel beruchte aansprekers-oproer te Amsterdam in 1096. Met burgemeester Bureel, deu kap trin Spaarvogcl en deu Engelschen ge zant Kerby moest ook „de rijke jood Pinto het ontgelden. En wat deed deze jood met zijn groot vermogen? Hij vermaakte aan de statengeneraal voor 't Gcmeeneland f 500,000; aan denzelfden oin oorlog te voeren f 1,500,000, waaraan eene voorwaarde was verbonden; aan alle Christen kerken in Den Haag en iu Am sterdam f 1,000,000; aan de Christen wees huizen te Amsterdam f250,000; aan den Portugeeschen tempel f 150,000; aan het Portugeesch weeshuis f 75,000; aan den Hoog- duitschen tempel f 150,000; aan de restan ten van de zoogenaamde joodsche stad Je ruzalem f 1,000,000; aan zijne weduwe f 3,000,000, en alle huizen in en tusschen Amsterdam en 's Gravenhageaan een zijner neven (met een bijbepaling) f 3,100,000; aan tien andere neven elk f 25,000aan zijne zeven dieustboden elk f 10,000; aan de haarmannen, die zijn lijk zouden dragen, 16 in getal, eik f 1000 en aan de Zuider- kerk f20,000. Verder aan ieder weeskind, in het wees huis tijdens zijn afsterven, f 1000 als zij bet huis verlieten, geldig voor Amsterdam en 's Gravenhage. Dan nog moesten ten behoeve der armen te Amsterdam jaarlijks gelost worden veertig schepen met turf, vrij van impost! Het zwarte laken waar mede zijn huis en buitenplaats, beuevens de synagoge, tijdeus zijn overlijden werden be hangen, moest verdeeld worden. Ziedaar een koninklijk testament, getui gende van echt vrijzinnigen geest! Zoudt gij mijnheer de redacteur niet een exemplaar dezer courant aan den predikant Stöcker te Berlijn zenden, met kantteeke- ningen er bij, dat in Nederland, en met name in Amsterdam, nog geloofsgenooten van dien Pinto gevonden worden, bij wieu velen, zonder aanzien van stuud of geloof, nooit vergeefs aankloppen en die voor 't welzijn van stad en land nooit angstvallig de koorden der beurs toehalen! Vrijdag is te Haarlem op 101 jarigen leeftijd overleden mej. Maria Trempe, wed. Jan Knoppert, geboren te Haarlem 21 Nov. 1786. Men schrijft aan het llbl. uit Enk- huizen dd. 4 Maart De stoomboot Voorwaarts, kapt. Hazenberg, van Harlingen, is behouden de haven van Enkhuizen binnengeloopen, dank zij vooral den noordwesten wind, die het water in de Zuiderzee aanmerkelijk heeft doen stijgen, waardoor tusschen de ijsvelden gleuven open vaarwater zijn ontstaan. Bijna had het red dingswerlv aan een paar mannen het leven gekost; terwijl zij nog bezig waren een slop te zagen, scheurde het ijs eensklaps vaneen, en daar, waar zij een oogenblik te voren aan het werk waren, zweepten de golven de ijsscbollen met kracht tegen elkaar. Oogenblik kelijk snelden de mannen naar de boot, waar zij met moeite aan boord werden gehaald. Eene recht treurige gebeurtenis bracht te Terschelling verscheidene huishoudingen in diepen rouw. Twee menschen stierven Donderdag, na een lang en smartelijk lijden, aan eene uitterende ziekte, nalateude eene *!-; b>» «-.i Brac E-: weduwe met twee en een met zeven zeer jonge kindertjes. Het spreekt van zelf, dat alles van waarde gedurende de ziekte van de hand moest worden gedaan. Er is letterlijk aan alles behoefte en dat, terwijl nog eeu jeugdige wereldburger binnenkort wordt ver wacht en de armoede hier door den langen en strengen winter buitengewoon nijpend is Aanstonds werd, op initiatief van den burgemeester, eene commissie gevormd, welke zal trachten, althans eenigzius, in den eersten en dringendsten nood te voorzien, waartoe weer eene inzameling langs dc huizen zal worden gehouden, wat nogal dikwijls gebeurt, doch zelden zoonoodig was als thans. En toch scheen het leven van een der beide afgestorvenen niet onder zulke omstandig heden te zullen eindigen als nu het geval is. Den 17u Juli 1854 kreeg dit eiland een bezoek van Z. lv11., deu toenmaligen kroonprins Z. K. H. ontving toen de oprechte huldebetooning der altoos aan het vorstelijke hu s ten zeerste verknochten eilanders. Ouder anderen kwamen twee zonen van den land bouwer Lodewijk, in 't wit gekleed, te paard, Z. K. 11. lot een rijtoertje uitnoodigen en daartoe een nel gezadeld paard aanbieden Juist werd deu heer Lodewijk zijn zevende zoon geboren, die, natuurlijk, volgens eene oude gewoonte voor deu dienst van zijnen vorst werd bestemd, en met 's prinsen goed keuring en bijzondere ingenomenheid ontving die zevende zoon de namen Willem, Nicolaas, Alexander, Frederik, Hendrik, Lodewijk. Treurige omstandigheden verminderden weldra de welvaart van dat gezin en de oude man heeft thans te zorgen voor drie weduwen met eeu lal van kindertjes, van welke niemand nog iets kan verdienen, en dat iu eeuen tijd, waarin eeu boertje al zeer moet zorgen om er niet onder te geraken. Ware zijn oudste zoon nu nog in leven, dan zou deze zeker gezorgd hebben voor die behoeftige gezinnen, doch de dood sleepte ook dien naar 't graf. Die zoon 11. Lodewijk, diende 12 jaar het land in de ludiëu. Hij diende onder verschillende generaals en nam deel aan krijgsverrichtingen in Atjeh, het laatst ouder generaal Van Swieten, werd tot kapitein bevorderd en stierf den 1 Juli 1879 ais commandant van eene colonne, die in de 26 Moekims ageerde, tengevolge van ver moeienis en van een zonnesteek. Het is dus niet te verwonderen, dat hel medelijden met het ongelukkig gezin, 't welk zulke vreeseüjke slagen leed, buiten- gewoou groot is, en weuschelijk is het, dat velen ook aan den vasten wal eeuige stoffe lijke blijken geven tot leniging vau zooveel smart en gebrek. (D. v. Z. en 't Gr.) Niettegenstaande ontelbare malen iu de dagbladen tegen de zoogenaamde kwart jesvinders werd gewaarschuwdis Zaterdag een buitenman in eene tapperij buiten Tol steeg te Utrecht toch weer het slachtoffer geworden van zulke personen, aan wie hij naar zijn zeggen ongeveer f 400 heeft ver loren. Ulr. Dbl.) In den laatsten tijd werden te Nijme gen bij onderscheidene winkeliers des avoids de laden gelicht en daaruit kleinere of groo- tere bedragen gestolenzonder dat de daders bekend waren. Thans is het aan de politie aldaar gelukt, eeu jongen van 17 jaar, »en van 16, twee meisjes van 13 en een van 10 jaar in handen te krijgen, die in ver- eeuiging met elkander zich aan die dief stallen hebben schuldig gemaakt. De twee eerstbedoelden zijn bekenden an de justitie: de eerste heeft reeds 25 jaar, de ander 2 maanden gevangenisstraf onder gaan wegens dergelijke diefstallen. Gisterenvoormiddag is te Zwolle eeie SOjarige vrouw door eene stoof met vuir zoodanig in brand geraakt, dat zij dadelik aan de brandwonden is overleden. Een jongen geeft graag een hond of kat een blik aan den staart, zoo bijwjze van rammelaar. Gewoonlijk loopt d;ze aardigheid onschuldiger af dan dezer dajen te Zuidwolde het geval was. De landbouver it. was met zijn gezin per rijtuig op weg van daar naar lieduui. Eensklaps kwam en hond, die een ketel aan den staart had,iu vliegende vaart voorbijsnellen. Het paid schiikte, sproug op zijde en kwam met iet rijtuig in een sloot terecht. De heer tt. en ziju drie medereizigers zijn er niet zon'er kwetsuren afgekomen, en de wagen was k- terlijk verbrijzeld. Aan eeu reiziger, die zich dezer dagu te Tilburg bevond, overkwam het volgeiïe. Bij het uitpakken in een winkel had lij wel bemerkt, dat ene kaf herhaalde inaen op en af zijn koffer sprong, doch bij sleg daar geen acht op. Wèl bemerkte hij, at zijn voorraad moeilijker iu den kofier te bergen was dan te voren. Vijf dagen later opende bij op eeu andre plaats zijn kotfer en tot zijne verbazing krop daaruitde bewuste kat, half lam n met glazige oogen. Met een weinig ruik «C2 ar» ar j «ast werd het dier „bijgebracht" en aan de ver wonderde eigenaars terug bezorgd. Misschien zal hierbij gevraagd worden wie liet incest van dc „malaise" te lijden heeft gehad, of de reiziger, die in vijf dagen zijn koffer niet opende, of de kat [Pr. N. Cl.) Te Standdaarbuilen (N. B.) is een 12-jarige jongen, bij het schaatsenrijden op de rivier ue Mark, door het ijs gezakt en verdronken. Uit Hcrpt wordt aan het l). v. Z.-ll. en 's Gr. gemeld, dat aldaar Donderdagavond een inensch door eeu hond werd gered. 't Was des avonds vrij donker, toen een hond uit Heusden zijn meester liep te zoe ken. Nabij de brug over liet Oude Maasje, dat Herpt met lledikhuizen verbindt, speuit bet b. est iets en heft een aanhoudend ge blaf aan. De buren, door dat eindeloos blalfeu opmerkzaam geworden, komen met lantaarns en vinden iu een sloot een raeu- schelijk wezen geheel verstijfd en bewuste loos. Het bleek een inwoner uit Luttelherpt te zijn, die, door koude overmand, was neergezegen en vermoedelijk spoedig van koude zou zijn omgekomen, indien de hond hem in zijn hopeloozen toestand niet gevon den had. Naar aanleiding van het bericht, dat te Maastricht een Engeischmau vermist wordt, die naar Tilburg vertrokken wasschrijft men aan het Ij. v. N. uit Tilburg liet vol gende Een Amerikaan, uit Canada, was op weg om eene groote uitvinding te doen op het gebied der ververij, waardoor het carboni- seeren van wollen stoffen geheel zou ver vallen. Na voor dit doel zijn geheelen rijk dommen zegt anderhalf millioen, opgeof ferd te hebben, kwain hij door een louter toeval tot zijn doel. Een kat stiet een ftesch met chemische vloeistof om, die terecht kwam in eenen op het vuur staanden ketel en het probleemdat hij nut behulp zijner chemische formules niet had kunnen uitwer ken, werd hierdoor opgelost. Met deze eigen wetenschap toegerust sloot hij met een ze keren Coheti te Lissabon een contract, dat o. ui. inhield dat het geheim aan den nieu wen deelgenoot zou toevertrouwd worden. Hierover spijt gevoelende, vertrok de uit vinder naar Nederland, alwaar hij, nadat zijne uitvinding was bewezen deugdelijk te zijn, een contract sloot met drie heeren te Maas tricht, die eene fabriek zouden oprichten. lntusschen liet Hp Kngelschman in ver schillende plaatsen onderdcelen van zijne ma chinerieën vervaardigen, 0. a. te Tilburg, waar een koperslager langen tijd koperen toestellen van allerlei vorm voor bem maakte. Hij was erg gejaagd, omdat hij vreesde elk oogen blik bericht uit Lissabon te krijgen. Een paar dagen geleden ontving de Amerikaan een telegram van een zijner associés uit Maastricht, waarin hem gemeld werd dat Cokeu uit Lissabon aldaar was aange komen om hem te spreken. Sedert dat oogenblik is hij spoorloos verdwenen. BUITEtN LAi\ DïMJHE BEKICilTEiN B Ei IattlHi. Aan elkeu soldaat van het leger zal een verbandtaschje worden uitgereikt, inhou dende speldenantiseptische verbanden watten en verschillende andere voorwerpen, die bij eene verwonding onmiddellijk noodig zijn. In afwachting van geneeskundige hulp zal men nu op het slagveld voorloopige verbanden kunnen aanleggen, waarbij in vele gevallen de soldaat zich zelf zal kunnen helpen. Door de regeering zijn 100,000 van die t&schjes besteld. K x L 4 1 Naar aanleiding van het voorstel om over te gaan tot de artikelsgewijze behan deling der begrooting vau oorlog, stelde de heer Barthelot 111 hel lagerhuis voor, eeue commissie te benoemen tot onderzoek van de middelen der landsverdediging. De beer Brodrick bestreed dit voorstel, uit naam der regeering, omdat zulk eeu onderzoek de meerdere of mindere sterkte van Eugelands «erdedigiugskracht voor de geheele wereld openbaar zou maken. De heer VV. H. Smith was bereid zulk een onderzoek toe te laten, voor zoover betreft de vraag of de inrichting van leger en vloot aan de landsbehoeften voldoet. De regeering kan zich echter met het voorstel- Barthelot niet vereenigen. Het debat werd daarop tot a. s. Donder dag verdaagd. Volgens de Standard zal na Paschen bij het lagerhuis opnieuw een wetsontwerp worden ingediend, betreffende een tunnel onder liet kanaal. l<t4hkKIj H. De minister van oorlog heeft een wed strijd voor een nieuwe patroontasch voor de infanterie uitgeschreven. De patroontasch zal ondoordringbaar voor water, buigbaar, zoo licht mogelijk, van eene gemakkelijke' sluiting voorzien zijn en 5 pakjes patronen kunnen bevatten. Alleen Fransche fabrikan ten kunnen mededingen. De revolutionairen te Parijs hebben i een meeting gehouden, om te prolesteeren tegen de ter dood veroordeeling van Gallo en Cyvoet, thans iu Nieuw Caledonië Louise Michel werd warm toegejuicht; zij ried om den 1811 Maart de zwarte vlag te hijschen ten teeken van rouw. I11 April zullen te Parijs worden verkocht dc diamanten, meubelen en schil-1 denjen vau mme. Boucicaut. De diamanten j moeten zeer kostbaar zijn. Aan het dagblad Paris wordt uit I Bucharest gemeld, dat Stambouloff, de mi-1 nister-prcsident in Bulgarije, een manifest in gereedheid brengt, dat uit naam van prim Ferdinand tot liet Bulgaarsche volk zon worden gericht en waarbij de onafhankelijk heid van Bulgarije wordt afgekondigd. De prins zou den titel aannemen van Ferdinand I, koning van Bulgarije. De gamizoeuen in de oeversteden van den Donau en in de havens aan de Zwarte Zee zijn verdubbeld. Een aardig tooneeltje heeft er in de jongste zitting van den Parijschen gemeen teraad plaats gehad. Een der leden, Lefeb vre-Roncier, was voor geruimen tijd door een zijner medeleden, Marsoulan, beschuldigd van 10,000 fr. opgestoken te hebben ter bevoidering van het feest ter viering van het vijftigjarig bestaan van den eersten spoor weg in Frankrijk. Die zaak kwam voorde rechtbank, en Lefebvre-Roncier werd vrijge sproken, doch niet op grond dat bij zich niet met 10,000 fr. had laten betalen, maar omdat de handel of hoe men het noemen moge, niet van dien aard was, dat de straf wet hier van toepassing kon zijn. Voorkei zedelijk gevoel was de vrijspraak op dien grond, gelijk men denken kan, niet voldoende. Lefebvre-Roncier bleef voor de meesten iemand die zich had laten omkoopen. Wat zou hij nu doen? Hij gevoelde dat hij ah lid van den raad een verloren man was en nam zijn ontslag. Doch wat gebeurde erf De kiezers uit zijne wijk, die hem eene plaats 111 den raad bezorgd hadden, hebben hem herkozen. En nu verklaarde Lefebvre- Roncier aan den wil zijuer lastgevers te zullen gehoorzamen en zijn zetel in dei raad te hernemen, en hij verscheen er it de jougste zitting. Zoodra hij echter kwam, verwijderden zich alle andere leden, deze in de nevenzalen, gene aan het buffet, anderet elders. Lefebvre-Roncier bleef middelerwijl rustig op zijn zetel en zette zich aan het schrijven van brieven, den een na den ander. Dit had een klein uur geduurd, en nog altijd ging de man voort met schrijve! zonder het geduld te verliezen. Maar dt andere leden verloren het geduld en kwamei eindelijk iu de raadzaal terug. Ook ton nog bleef de pen van Lefebvre-Roncier ov» het papier gaan. Dat was te veel voor dei raad. De voorzitter nam hel woord en sprei het volgende: „Mijne heeren, gij hebt deze zaal voor eene poos verlaten. Den manifestatie is niet begrepen door des persoon, wien zij aanging. Ik stel u dm voor de zitting op te heffen." Onmiddellijk werd aan dit voorstel gevolg gegeven. Lefebvre-Roncier, oogenscbijnlijk zoo kalm mogelijk, was de laatste om de zaal it verlaten. Heden is er weer zitting. Wat zal 4 man dan doen? Wegblijven of terugkomen: Met belangstelling wordt tegemoet gezie: wat er gebeuren zal. [ff. R. C.) PORTUGAL De minister van buitenlandscbe zaker Senhor de Barros Gomes, verklaarde gister» in de kamer van afgevaardigden, dat Porti gal nooit het bezit van Delagoabasi no» zijne rechten over die kolonie zou opger» terwijl noodzakelijke verbeteringen niet dot het gouveruemeut werden verwaarloosd. Hos wel aandeelen van den Delagoaspoorweg de handen konden raken van vertegenwoof digers der koloniën van Natal en de Km> de Goede Hoop, kon dat in geen geval 4 vervreemding of overdracht van den spW weg teweeg brengendaar de compag» eene Portugeesche was, en zich altijd f hebben te gedragen naar de statuten voorwaarden van het contract. DlllTICHLAK De Reichsanzeiger meldt, dat de kei' door eene lichte verkoudheid is aangek' zoodat hij waarschijnlijk verplicht zal s,: eeuige dsgen zijne kamer te houden. De ongesteldheid van keizer Vïilbdi bestaat iu eene lichte verkoudheid en a' doening van de blaas. Hij moet het 4 houden. Prins Wilhelm is reeds op zijne terug»

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2