NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ê)ez,e Fonriuil verschijnt dadelijks, behalve op Zoii- en Feestdagen. ABQHfilE(ï!ElST: Prijs per A timmer 10 Cent. Bureel: Seheepmakerssteeg 6. Dinsdag 6 Maart 1888. N°. 56. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. Verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Slatcii-Geueraal. Het Geheim van het Oude Kasteel. Voor Leiden, per 3 maandenI 1.25. Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden l.ttO. ADVERTENTIES: Van 1regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. 201. Jaargang. BURGEMEESTER en WETHOUDERS ,an LEIDEN, Brengen ter algemeene kennis dat bij de verkiezing op Dinsdag den Gen Maart aanst. de ingang tot het stembureau voor de derde afdeeiing in het schoollokaal van de school der derde klasse n°. 3, (hoofd de heer J. Wuyster) is aan de zijde van de Mare en dat de verkiezing wordt gehouden in het eerste lokaal links. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 3 Maart 1888. LEIDEN, 5 Jlaart Volgens de A'. R. Ct. heeft de kolonel W. H. Doorman, commandant van het 4e reg. inf. pensioen aangevraagd. Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Akersloot (cl. Alkmaar) door ds. J. Oudegeest, laatst pred. in O.-I., alhier. Door de genie werd op 29 Febr. aan besteed: het vergrooten van het brandspuit- huis bij de stallen in den Doelen, tot b-rging van voertuigen; inschrijvers waren de lieeren J. B. Hoogeveeu, f 1598; I. Sirag, f 1573; A. Verhoog Jzn., f 1568; P. Gestman, f1540; C. E. I. Verhaaff, f 1535; P. Has- selbach, f 1523; i. Boom, f 1397, allen alhier. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prijzen f40.20.f4.30 en f 2.20, laagste prijzen f39.19.50, f3.70 en f2.10. Hedenmorgen had een jongen de on voorzichtigheid op het ijs in den Ouden Rijn te stappen. Hij zakte er dan ook spoedig door en werd met moeite gered, 't Is onbegrijpelijk dat nu en dan nog jongens op de op de meeste plaatsen zeer zwakke korst gezien worden. Hedenmorgen is het kindje begraven dat in de vorige week tijdens de korte afwezigheid van de moeder op den Maredijk in een emmer kokend water viel waardoor 't ernstige brandwonden bekwam, 't Is dus kort daarop overleden. Hedenmorgen viel op de Langegracht een kind van de trappen en brak daarbij beide beentjes. Gisterenochtend ontstond op het Kort-Rapenburg een binnenbrandje en heden morgen op de Hoogewoerd een schoorsteen brand. Beide ongevallen hadden betrekkelijk weinig ernstige gevolgen. MUZIEK, LETTEREN' ESI KUNST. Geboortedag (1475) van Michel Angelo. Het standbeeld voor Heiue zal te Dusstl- dorf in den hoftuin op den Napoleonsberg worden opgericht. Het beeld zal worden uitgevoerd door Ernst Herter. OEEICIEELE UEKIUHTEV. Door Z. M. is de benoeming van R graaf Schiuimelpenninckburgemeester van Die- penheiin, lot secretaris dier gemeentegoed gekeurd. Bij beschikking van den minister van waterstaat, handel en nijverheid is bepaald dat de nagenoemde ambtenaren bij de admi nistratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt: de commies der 3de kl., 1''. 11. U. Bosch ten postkantore tc Apel doorn; de commiezen der 4de kl. A. P. 8. Van Galen ten postkantore te Utrecht, J. Iloeth ten postkantore te Groningen, A. II. Wtllinge op het spoorwegpostkantoor n°. 3, J. R. Van der 81ooteu ten postkantore te Venloo en T. Ten Cate ten postkantore te Leiden; de surn. D. J. Van Soelen ten postkantore te Sliedrecht. BINN EN LAN D.SCHE BERICHTEN. De opper-ceremoniemeester maakt be kend, dat liet bof, ingevolge de bevelen des koniugs, den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van acht dagen, ingaande Maandag 5 Maart e. k., wegens het overlij den van Zijne Hoogheid Lodewijk Willem Prins van Baden. Van vertrouwbare zijde verneemt De Ingenieur, dat de hoofdinspecteur en de beide inspecteurs van 's rijks waterstaat aan den minister van waterstaat een krachtig protest hebben ingezonden, wegens de grie vende wijze, waarop bij de vaststelling der lijst van verkiesbaren voor de eerste kamer der staten generaal, bet corps van den rijks waterstaat is voorbijgegaan en de be langen van de technici in Nederland zijn miskend. Bij de 's Gravenhage gehouden examens voor nuttige handwerken werden Zaterdag o. a. toegelaten de dames A. M. A. Wellink van Zoeterwoude en A. J. Van Rhijn van Katwijk. Te Aarlanderveen ontving G. Z. een zelfde schrijven in de Fransche taal van zekeren De Rios te Valencia als onlangs van zekeren welgestelden burgerman uit Dintel- oord werd gemeld. Volgens den briefschrij ver is hij door het Spastische gouvernement tot 12 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Antwoord werd verzocht, om zich met hem in betrekking te stellen, met onderteekening van .\B. Vier personen uit Haastrecht deden Vrijdag een tocht op schaatsen naar Alfen a. d. Rijn, doch geraakten op het riviertje de Wicricke in een toegevroren wak. Na meer dan een kwartier geworsteld te hebben, kwam één hunner op liet ijs en slaagde er in de anderen te redden. Een was bewus teloos, doch werd door inmiddels gekomen personen weder bijgebracht. Zaterdagnacht, tusschen 12 en 3 ure, is te Haarlem ingebroken in de diakenkamer van de Janskerk. Door het klimmen over den muur in de Jausstraat naast de kerk, en liet verbreken van eene ruit in een raam op de binnenplaats, heeft men zich toegang verschaft. Verschillende kasten zijn open gebroken, maar er wordt niets vermist. De brandkast, die in eene goed gesloten kast stond, is onaangeroerd gebleven. Dat de dader of daders zeer op hun gemak waren, blijkt uit verschillende hatelijkheden met potlood boven eenige kasten geschreven. De kerk wordt bewoond door eene kosteres met eene dienstbode, die wel leven hebben ge hoord, maar geen gerucht durfden maken. Wij lezen in de Zaanl. Ct.-. Veel ouden van dagen herinneren zich nog wel zeer strenge winters in deze eeuw waar door van de wateren in Noordholland op schaatsen en met slede ruim gebruik is ge maakt. Als een bijzonderheid en bewijs van de sterkte van het 1 ijs in dezen winter dient, dat Dinsdag eenige sleden, met vaten olie beladen, door de groote sluis zijn gegaan; een feit, dat hier zelfs in |de strenge win ters van 1822, 1839 en 1845 niet is voor gekomen. Op de Weteringschans bij de Holl. gasfabriek te Amsterdam geraakte Vrijdag avond de hoed eener dame door de vonken uit een pijp van een voorbijganger in brand. Een behulpzame hand greep den hoed en trok dien van het hoofd der dame, die eerst in den hulpvaardige een aanrander zag, maar, door hem beter ingelicht, harte lijk dankte. De dame moest blootshoofds haar weg vervolgen. In de Bloemstraat te Amsterdam i3 Zaterdag een allertreurigst ongeluk voorge vallen. Terwijl de man, een drogist, naar Utrecht was, werd er door de vrouw op een petroleumtoeatel een pot met was gekookt. Het ongeluk wilde nu dat de pot omviel, waardoor de vloeiende was, welke oogen- blikkelijk vlam vatte, de vrouw als het ware overstroomde. Tegelijkertijd deelde de vlam zich ook mede aan het houtwerk in den winkel, zoodat een ondoordringbare rook ieder belette om der ongelukkige vrouw op haar noodgegil hulp te verleenen. Eindelijk wist de vrouw, die geheel in vlam stond, op atraat te komen, waar zij meer dood dan levend neerviel, met vreese- lijke brandwonden bedekt. Haar op te ne men en in een in de buurt zijnden bak kerswinkel te brengen, was voor de talrijke omstanders het werk. Er werd spoedig een rijtuig gehaald, doch daarin kon de onga- lukkige niet vervoerd worden, zoodat zij in eene raderbaar naar het gasthuis werd ge bracht. Intusschen brandde het huis voort, en ontwikkelde zich meer en meer rook. Dat verhinderde niet, dat een schoenmaker, ver nemende dat een kind zich nog in de wo ning bevond, zich in het brandende huia begaf om het kind, dat slechts weinige maan den oud is, uit de achterkamer te redden. FEUILLETON. FAMILIE-ROMAN. 18). «Den toegang tot dit huis kan ik u niet ontzeggen, mr. Nesley," sprak zij trots, «het is niet het mijne, maar ik heb wel macht over mijne dochter en daarom waar schuw ik u in uw eigen belang, geen dwaze hoop te koesterendie toch nooit ver wezenlijkt kan worden; ge zult Gisela nim mer weerzien." «Wat Lady Jersey niet kandat kan de graaf Hampton" liet zich eensklaps een stem hooren en lord Arthur, die onzicht baar door de portière getuige van het gesprek was geweest, trad nu de kamer biuuen. NEGENDE HOOFDSTUK. GESCHEIDEN. Gisela zag verschrikt naar den lord ®le zich nu tot Alexia wendde en voortging «Onder mijn dak zal Gisela geenerlei kwelling te verdragen hebben, zij was voor mijn ongclukkigen vader ceu liefhebbende dochter, voor mij zal zij een zuster zijn. Mr. Nesley Maar Alexis viel hem heftig in de rede: «Dit i9 een zaak tusschen lady Jersey en mij en haar woorden zijn mij voldoende om voortaan dit huis te mijdeu. Lady Jersey," ging hij tot deze voort, «Gisela is uwe dochter en ik zal mij aan uw uit spraak onderwerpen, zoolang zij nog min derjarig is." Daarna greep hij nog eenmaal de hand van het beminde meisje en drukte haar vurig aan zijn lippen. «God zegeue u, Gisela, en in Zijn bescher ming beveel ik u en onze liefde aan." Thans weigerde de stemdoor aandoe ning overkropt, den ongelnkkigen jongeling verder den dienst; nog een laatste kus op haar blanke hand en daarna verliet hij, zonder op lord Arthur of lady Jersey verder acht te slaan, met wankelende schreden het vertrek. Lord Arthur volgde Lem op den voet. Met den blik strak naar de deur ge richt, waardoor de man, die zij meer dan haar leven beminde, verdwenen was, bleef Gisela onbewegelijk in het mri'den van de kamer staan. Lady Jersey wilde haar hand grijpen, maar met een gebaar van weerzin stiet zij haar moeder terug. «Zoo is dan al mijn hoop vervlogen," begon Gisela, mijn geluk vernietigd. En denkt ge, mama, dat men zoo'ii liefde, als tusschen mij en Alexis bestaat, kan dooden, door ons te verbieden elkaar te zien? Nooit! ge hebt al zeer bekrompen denkbeelden van een vrouwenhart als ge zoo iets meent. Weet dan, dat al zou ik Alexis nooit meer zien, dat zijn beeld toch eeuwig voor mijn geestesoog zal staan en dat ik hem tot mijn laatste oogenblik zal liefhebbeu." «Gij raaskalt, mijn kind, en dat zult ge zelf erkennen als ge tot kalmte zijt gekomen." «Mama, ge weet zeer goed hoe het tusschen Alexis en mij staat, die woorden kunt ge niet met uw volle overtuiging uit spreken." «Ik weet alle», wat er tusschen dien man en u is voorgevallen; ik ontdekte zijn liefde misschien Dog vroeger dan gij, maar dat verandert niets aan mijn uitspraak. Toen de gasten vertrokken warenheb ik met lord Arthur gesproken over onze verdere levenswijze. Wij spraken af, dat aan mr. Nesley den verderen toegang tot Eden-Castle zou worden ontzegd en dat ik mijn plaats die ik totnogtoe in huis heb bekleed, zou blijven vervullen. Daarbij zullen wij Eden- Castle niet verlaten dan in gezelschap van lord Arthur." Geen woord, geen geluid kwam meer over Gisela's lippende handen tegen het gelaat gedrukt stond zij nog steeds op dezelfde plaats en tranen liepen tusschen haar blanke vingers. Lady Jersey verliet het vertrekmaar zij lette er niet op. Ook hoorde zij het geratel van het rijtuig niet waarin baar Alexis bet kasteel verliet, zij was geheel verzonken in haar diepe smart. Toen lady Jersey de kamer verlaten had, ontmoette zij in den gang lord Arthur eu volgde hem naar zijn kamer. «Mylady," sprak hij daar aangekomen, met oogen die van triomf schitterden, «ge hebt mij van een gevaarlijken medeminnaar ont slagen, dat ia reeds een voortreffelijk begin, maar," en hier gleed een schaduw over zijn gelaat, «zijt ge wel zeker dat Gisela geen achterdocht koestert?" Wordt wervo/gd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1