hï: «r a acj ar«- voortwandelende, lachte en praatte. De Rijp telt nu nog één oud-strijder, nl. Klaas Rijkcs, een voor ziju jaren nog kras en flink inan. {Amst. Ct.) Men gaat thans niet alleen te voet van het eiland Wieringen naar den va3ten wal, maar maakt thans ook dien toch; met paard en kar over het ijs, iets wat tot dus ver nog maar hoogst zelden het geval was. Volgens den regenmeter der rijksland- bouwschool te Wageningen, is in de maand Februari jl. gevallen 24 uiM. regen-en sneeuw water, tegen 35 mM. in dezelfde maand van 1887. Aan de Engclsche stoomslachterij te Ede werd in het jaar 1887 het aanzienlijk aantal vuu ruim 36000 stuks varkens geslacht. Eergisterenavond was het in Almeloo zeer druk op straat. Bij den heer Gombert werd een grooteu ruit verbrijzeld. De dader is bekend. Men schrijft uit Drente aan de N. R. C. De Drcntsche spinnerijen zijn dit jaar weer met den meesten ijver ten einde gebracht, liet volksgeloof wil, dat een schrikkeljaar daarop een gunstigcn invloed uitoefent, en in den mond der spiusterbezoekers leeft het gezegde voort „Hez is van 'tjaor '11 schrikkeljaor Dan loopen de wichters de jongens nao." Gedureude ongeveer drie a vier weken hadden in die dorpen en gehuchten, waar dit volksvermaak gebruikelijk is, eiken avond deze bijeenkomsten plaats. Het is opmer kelijk dat in sommige dorpen veel aan het „uil spinnen gaan" wordt gedaan, terwijl dit in andere dorpen bijna oubekend is. Zoo werden te Grolloo dikwijls spinnerijen gehouden, waarvan door meer dan 25 meis jes gebruikt werd gemaakt, terwijl te Gas- selte. Gieten en andere, nooit spinnerijen plaats hebben. In de gemeente Borger werden dit jaar nog spinnerijen gehouden, die door meer dan 20 meisjes bezocht w erden. Door de dorpsjongens, die 11a acht ure des avonds de spinnerijen bezoeken wordt telkens de spinnerij door luid gezang langs de dorpsstraat aangekondigd. Ook wordt er veel gebruik gemaakt van het bezoeken der spinsters in andere dorpen, waarbij niet zelden de eene of andere klucht of boevenstreek wordt uitgevoerd. Eene spinnerij is een gewoon bezoek waartoe de meisjes door de boeriu worden uitgenoodigd. De naam stamt af van den tijd toen deze meisjes bij hun bezoek de spinwielen medebrachten en dus bij hun bezoek sponnen. Thans heeft dit niet meer plaats. Het is sinds ongeveer tien jaren in onbruik geraakt» Eigenaardig is de benaming „snorren" dat hier vrijen of minnekozen beteekcut, eu waarschijnlijk van het snorrend of brommend geluid der spin newielen is afgeleid. Bijna eiken avond w ordt er bij eene spinnerij door een zoodanig getal jongens als er meisjes zijn, van dit „snorren" gebruik gemaakt. Meestal werd vroeger het „snorren" aangekondigd door het gezegde: „De wielen zijn snors," waar voor men thans een spinstersdeun heeft ingevoerd, luidende: „De jongens moeten snorren!" enz. Terwijl andere volksvermaken ook hier tot laat in den nacht worden voortgezet, zijn echter de spinnerijen geregeld eiken avond te tien ure geëindigd. In eene buitengewone zitting van de arrondissementsrechtbank te Heerenveen, stond Woensdag terecht Trijntje De Jong van Uvetcrp, de zoogenaamde tweede milli- oenenjufFrouw, verdacht zich aan oplichterij te hebbeu schuldig gemaakt. Zij bevindt zich reeds eenigen tijd in voorloopige hech tenis. Deftig met handschoenen aan en iii een zwart costuum gekleed, verscheen zij ter terechtzitting. Kalm nam zij plaats op de bank der beschuldigden, kalm bleef zij gedurende de gehcele zitting, die van 9 tot ruim 3 uur duurde. Daar de getuigen allen uit Duitschland waren (de oplichterij zou te Keulen gepleegd zijn), trad de heer J. N. Valk holt, schoolopziener iu 't district tlce renveen, als translateur op. De portier in 't hotel Du Nord te Keulen herkende terstond in bekl. de persoon die in Dec. 1886 voor de eerste maal in't hotel logeerde. Zij had toen groote inkoopen gedaan en alle dagen ongeveer 20 mark verteerd. Zij had in 't hotel een salon en een slaapkamer. In Juli 1887 was bekl. weer in 't hotel aangekomen, had haar intrek genouieu in hetzelfde salon en was weer begonnen met groote inkoopen te doeu. Een kamermeisje in bovengenoemd hotel had bekl. èn in '86 èu in '87 in 't hotel gezien, waar zij zich als eene beschaafde dame voordeed. Aan andere kamermeisjes had bekl. gezegd dat zij barones was; ge tuige heeft haar uooit zoo genoemd, omdat zij van oordeel was, dat 't met de juffrouw „niet pluis" was. In '86 had getuige in 't hotel koffers gezien met 't adres „barones De Jong," Innsbrurk, Tyrol. De winkel juffers van de firma Braun waren wel bij bekl. in het salcn geweest en hadden met haar vertering gemaakt, terwijl, als er pakken aan bekl. bezorgd werden, dit steeds geschiedde aan 't adres van de baronesse. Een winkeljuf frouw bij de firma Braun te Keulen had aan bekl. in '86 voor ongeveer 800 mark waven verkocht, dio door bekl. betaald wer den. In 1886 had zij voor pl. m. 7000 ui. goed gekocht, dat haar afgegeven werd, omdat bekl. vertrouwen had bij de firma, wegens de flinke betaling in 't vorige jaar. Get. en mevr. Braun waren bij bekl. iu 't hotel geweest om betaling te verzoeken, waarop bekl. geantwoord had, dat zij den volgenden dag afrekenen zou. Toen evenwel is zij met de noorderzon verdwenen onder 't voorwendsel dat zij naar de kerk ging. Een gedeelte goederen was weg, ter waarde van ongeveer 2000 mark. (Volgens bek 1. werden die goederen in de koffers gevonden door de Kamper politic.) Bekl. had get. medegedeeld dat zij van een rijke familie van Holland was, vermaagschapt aan 't keizerlijke huis van Oostenrijk en bevriend met baron Kippenbourg te Bonn. Ook deelde get. mede dat b :kl. veel bitter dronk, eene verklaring die door een kcllner ook werd afgelegd. Dien had zij bovendien medegedeeld dat zij familie was van den koning van lloliand. Uit mcdedeelingcn van bekl. bleek, dat zij, na uit Keulen te zijn vertrokken, koers heelt gezet naar Amsterdam. Daar gevoelde zij zich naar haar eigen woorden, met de goederen verlegen en ging bij twee advocaten advies vragen, hoe zij van betaling vrij kon komen. Dat advies luidde evenwel niet gunstig, nl. terugzending der goederen. Zij was toen naar Kampen gegaau, waar de goederen door de politie in beslag genomen werden. Na het getuigenverhoor nam het O. M., mr. Beitsma, officier van justitie, requisitoir, noemde haar eene gevaarlijke oplicbtster, die iu '86 't net spande, om daarvan in 1887 te profiteeren. Hij requireerde tegen haar de zwaarste straf, 3 jaren gevangenisstraf en de kosten. Mr. Binnerts bestreed T aanwezig zijn van listige kunstgrepen, enz. in art. 326 van het wetboek van strafrecht bedoeld en con cludeerde tot vrijspraak. Na re- en dupliek werd de zitting gesloten en de millioenen juffrouw naar de cel teruggeleid. Dezer dagen had te Schijndel een zeer droevig voorval plaats. Eene vrouw, vódr eenige dagen bevallen van een zoon, vond des ochtends haren lieveling in de wieg doodgevroren. Wel had men nog alle po gingen aangewend om de levensgeesten op te wekken, doch het was te laat. Niet aan nalatigheid, maar aan gemis van goede huis vesting, aan gebrek aan klceding en dekking is dit treurig feit toe te schrijven. In de nabijheid van Tilburg is giste ren een man aangetroffen, die niet meer voort kon, omdat ziju voeten bevroren wa ren. Hij is ter verpleging naar het zieken huis overgebracht. BUITENLANDSCHE BERICHTEN E A K I. V A tS. De koningiu van Engeland wordt 23 Maart te Florence verwachtzij zal daar een maand blijven. Het hoogerhuis verwierp gisteren met 72 tegen 45 stemmen een amendement, dat door den heer Jersey op het ontwerp betref fende het verkeer op spoorwegen en kaualen was gesteld eu waarin verklaard wordt dat geen voorstel kan bevredigen, waarbij ta- rieveu tot begunstiging van den invoer van vreemde aitikeleu niet nadrukkelijk verboden worden. Het ontwerp werd daarop bij tweede le zing aangenomen. In den loop van het debat verklaarde lord Salisbuiy, bij de bestrijding van Jersey s amendement, dat in art. 25 der wetsvoor- dracht de tarieven ten guuste van vreemde invoerartikelen wel degelijk worden ver boden. Te Deptford is de conservatief Dar ling met 43a5 stemmen gekozen, tegen 4U70 op den Gladstoniaan Blunt. De regeering der Kaapkolonie laat ambtelijk het gerucht tegenspreken, dat hel een voorstel tot aankoop der spoorweglijn naar de Delegao-baai overweegt. Depêches uit Koustanlinopel melden, dat onder de Sarkophagcnonlangs te Saïda in Syrië opgegraven, ook de Sarkophaag gevonden zou zijn, waarin bet lijk zich be vindt van den Macedonischeu koning Alex ander den Groote. (N. R. Ct.) De Standard meldt uit Berlijn, dat Rusland nog niet, zooals een gerucht ten onrechte zegteen candidaat voor den Bul- gaarschen troon heeft aangewezen, en prins Dolgorouky zal het zeker niet zijn. Uit St. Petersburg wordt aan de Daily Sews geseind, dat Rusland voortgaat met het inkoopen van belangrijke bedragen goud, dat wel niet voor vredelievende doeleindeu bestemd zal zijn. De correspondent te Weenen meldt aan de Times, dat men zich met het denkbeeld eeuer conferentie over de Bulgaarsclie quaestie vereenigt, maar dat in die conferentie dan met een nieuwen factor zal moeten gerekend worden, nl. met den wil van het Bulgaarsclie volk. De Porte heeft geenerlei beslissing genomen omtrent eene onwettig verklaring van de positie van prins Ferdinand. Aan de Standard wordt uit Weenen ge meld, dat de onrust weder toeneemt, 1111 men vernomen heeft dat Rusland direct met de Porte onderhandelt. «I A 5ka IJ K. Een ontwerp tot het maken van een kanaal va.i Parijs tol aan zee is ingediend door 47 afgevaardigden. Volgens het ont werp zou liet kanaal andeihalf maal zoo bleed ziju als het Suez-ka aal en ruim 6 meter diepte hebben. De kosten zouden 118 millioen frs. bedragen. Het voornemen bestaat bij de Frau- sclie ka uier een voorstri in te dienen be treffende de vreemdelingen, in Frankrijk ver blijf houdende. Ieder die kamers ver huurt aan een vreemdeling of er een in dienst neemt, moet eenige vragen beant woorden voor de politie; blijft hij daarmede in gebreke, dan wordt hij met 50200 fr. beboet. Iedere vreemdeling, die zich iu eene gemeente vestigt, moet daarvan ken nis geven en zijne identiteit vaststellen, zullende hij anders beboet of verwijderd worden. Ingeschreven vreemdelingen zullen blootstaan aan alle belastingen die Fran- schcnvrijgesteld van den dienst kunnen treffen. Men zegt dat de regeering voorne mens is een onderzoek in te stellen naar den oorsprong van de candidatuur Boulan- ger. Zij wil de hulpbronnen kennen, welke gediend hebben om dezen verkiezingsveld tocht te voeren. Daardoor zou zij tevens gemakkelijk kunnen oordeelen over het ge wicht, dat aan deze manifestatie gehecht moet worden. Gisteren heeft te Parijs de vergadering van aandeelhouders van het Panama-kanaal plaats gehad. In het rapport wordt de som, welke voor de voltooiing van het ka naal noodig is, op 654 inillioen geraamd. Om deze uitgave te dekken, kan de maat schappij beschikken over hare hulpbron nen, die met 1 Jan. 1888 110 millioen bedroegenvervolgens over de opbrengst der aanstaaude leening van 600 uiillioeD. Dienvolgens vraagt de raad vau bestuur machtiging tot uitgifte van de derde serie obligatiëu. De vergadering vereenigde zich met aige- meene stemmen met het rapport en de lee- iiiug van 600 millioen. Door de rechtbank te Parijs is Ribau- diu tot 8 maanden, Dubrenil tot 4 maanden en Hébert tot 1 maand gevangenis veroor deeld. Ratazzi is vrijgesproken. Het Middellaudsche zeeeskader is, naar le Figaro meldt, voor elke gebeurtenis gereed. Op dit oogenblik ziju 13 pantser schepen te Toulon vereenigd. I11 het arse naal dezer stad wordt tot 8 uren 's avonds gewerkt. De fortificaties zijn in staat van verdediging gesteld eu een versperringsdijk zal aan den iugang der haven aangebracht worden. SF AM JE. De jonge koning Alfonso XIII ligt aan de mazelen zwaar ziek. De tegenwoordigheid van den hertog van Montpensier wekt te Madrid opschud ding in politieke kringen. In de politieke kringen valt men de regentes, die den hertog, in strijd met het gevoelen der regeering, zoo goed ontvangen heelt, heftig aan. Een on gesteldheid van den heer Sagasta, welke hem belet zich naar de kamer te begeven om een debat te aanvaarden dat de heer Remero Robledo en de republikeinen willen uitlokken, verergert den toestand. Het gerucht van het aftreden van den heer Sagasta begint te loopen. Men spreekt van het formeeren van een nieuw ministerie, voorgezeten door maarschalk Campos of den heer Martos, en dat dienen zou als transactie tot de komst van een conservatief kabinet onder voorzitterschap van den heerCanovas. In elk geval is het prestige van het tegen woordig kabinet geschokt. 1TA LIK. In de kamer verklaarde de minister Crispi over de onderhandelingen met Frank rijk, dat de Italiaauscbc regeering alles heeft gedaan wat in baar vermogen is, ten einde een traclaat tot stand te brengen en daarvoor den besten wil heeft betoond. De heer Crispi hoopte, dat de kamer over deze aangelegenheid geen discussie zou uit lekken. Eene uitgebreide werkstaking is onder de wevers te Monza uitgebroken. Door tus- schenkomst van de overheid is de quaestie opgelost. Daarentegen wordt onder de metselaars eene werkstaking gevreesd. OITTSCH LA1Ï Met 115 legen 114 stemmen heeft de rijksdag bij tweede lezing eene bepaling vastgesteld, krachtens welke de zelfstandige uitoefening van zekere beroepen voortaan alleen mag worden loegestaan aan personen, die bew ijs leveren dat zij de daartoe noodige bekwaamheid bezitten. Op de lange lijst dezer beroepen staan onder anderen vermeld die van barbier, bakker, kuiper, boekbinder, drukker, koek- en banketbakker, kapper, metaalgieter, goud-, zilver- of juweelwerkers, hoedenmaker, blikslager, passementwerker, zevenmaker, parapluiemaker, schrijnwerker, kleermaker, schoenmaker, decorateur, horo- logiemaker, wever, timmerman, metselaar, werktuigkundige, opticus, slachter, molenaar, stucadoor, enz enz. Gisteren is bij den rijksdag, ter goed keuring, ingekomen het internationale trac- taat tot onderdrukking van den handel in sterken drank op de Noordzee. In eene daarbij gevoegde toelichting wordt o. a het volgende gezegd: „Ofschoon het belang dat Duitschland bij deze zaak heeft, in zooverre als onze zeevisschersdie van nature matig zijn, zich niet met de jeneververkooperv plegen op te houden, en dus weinig te lei den hebben van dit euvel, niet groot is, zal toch het Duitsche rijk zich om redenen van zedelijken aard niet kunnen onttrekken van het medewerken tot het bereiken van het beoogde doel. Duitschland toch levert, naar verhouding, een niet onbeteekenend aantal schepen dat aan den verkoop van sterken drank deelneemt". Het is overigens als zeker te beschouwen, dat de rijksdag het tractaat zal aannemen. (N. R. Cl.) Dinsdag bracht de kroonprins een vrij goeden dag door, maar hij verliet zijne kamer toch niet. Den daarop volgenden nacht was de slaap in den aanvang telkens ge stoord, later bevredigendhet opgeven wal iets toegenomen. Dat zijn de officieele be richten en ook de particuliere berichten in de Duitsche bladen bevatten heden niets ongunstigs. In sommige Fransche en Eu- gelsche bladen daarentegen wordt over den toestand van den kroonprins gesproken alsof hij nog maar zeer kort meer te leven had. Het verrassende besluit der geneei- heeren te San Remoom aan de aldaar ver toevende dagbladcorrespondenten geene in lichtingen meer te verschaffen omtrent der toestand van den kroonprins, wordt te Berlijn als een hoogst bedenkelijk teeken beschouwd Van verschillende zijden wordt te Berlijn het vermoeden uitgesproken, dat het vertrek van Herbert Von Bismarck naar Londen mil het plan eeuer conferentie over de Bulgaar- sche aangelegenheden samenhangt. Alle in omloop gebrachte geruchtn over eene aanstaande conferentie ter behan deling van het Bulgaarsche vraagstuk zija ongegrond. Van geene enkele zijde ia dt wenscb of zelfs het denkbeeld daartoe tl kennen gegeven. Het lijk van prins Lodewijk van Bade is sedert drie dagen in de slotkerk te Karlf ruhe geplaatst. In de uniform van het Br densche grenadier-regiment ligt de pris omgeven van bloemen, die ieder uur at alle deelen van Baden en Duitschland al teekenen van deelneming aankomen. D schoone en edele trekken van den overli dene doen niet een hevigen doodstrijd vet moeden. Terwijl uit het hooge noorden 4 kroonprinses van Zweden is gekomen v het diep bedroefde hooge ouderpaar te trocr ten, is de erfgroothertogdie iu het» den, te Cannes, vertoeft, door ziju gezo» heidstoestand verhinderd den geliefden br# der de laatste eer te bewijzen. Alle pen nen uit de omgeving van den groothert' eu de groothertogin zijn in bewondew voor de mannelijke wijze, waarop de eer* en de vrome gelatenheidwaarmede tweede hun leed dragen. OOST EA KIJK. De Corretpondance de F Est, zegt de gezant van den Czaar te Weenen, O Lobauotf, weldra naar St. Petersburg vertrekken, waar hij tot na het (Russisd l'aaschfeest, dus tot ongeveer half April 1 blijven. K II8LA AD. Iu het hotel van prins Emm"* Narischkin te St. Petersburg heeft eerf*

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2