K3 MS JSC E» «Z3 MM JSS MU "EM IMS" T«. Dc 1ste luitenant Van Exter van liet Se regiment huzaren wordt met 1 Novem ber aanst. gedetacheerd aan de rijschool te Amersfoort. De Ilaagsche kievereeniging der „Na- tionale Unie" heeft sot candidaten voor de tweede kamer gekozen het aftredend lid Greeve, het oud-lid graaf Schiminelpenniuck en den oud minister Gericke. Naar men aan de Maasbode verzekert, heeft de heer Duynstee voor Bodegr.ivc be dankt, en zal nlsnu de heer Van der Weijden aldaar candidaat gesteld worden. De centrale anti-revolutionaire kiesver eeniging „Nederland en Oranje" te Loos duinen heeft den heer J. C. Fabius candi daat gesteld. Door de R. K. centrale kiesvereeniging „Recht voor Allen' te Schiedam is in over eenstemming met de R. K. kiesvereeniging „De Grondwet" Ie Vlaardingen tot candi daat geptoclameerd voor het kiesdistrict Schiedam de heer L. VV. Jansen. De R. K kiesvereeniging „De Grondwet" te Rotterdam heeft de lieeren mr. Maschek en Van Nunen candidaat gesteld. De kiesvereeniging „Algemeen Belang" te Rotterdam, heeft tot candidaten gesteld de heeren Verniers v. d. Loeff, Rooseboom, Mees, Viruly Verbrugge en Jos. Jacobson. De kiesvereeniging „Burgerplicht"te Vlaar dingen heeft candidaat gesteld mr. J. G. Patijn. Door de nationale partij, die zich onder leiding van het „Comité van aanbeveling" te Dordrecht gevormd heeft, is tot candidaat gesteld voor het district Dordrecht de heer mr. II. O. Van der Linden van Snelrewaard te Dordrecht. De centrale anti revolutionaire kiesver eeniging te Amsterdam heeft tot candidaten gesteld prof. jhr. A. F. De Savornin Loh- man, mr. Th. Heemskerk en H. Waller. In eene gisteren gehouden vergadering van de kiesvereeniging „Middenstand" te Amsterdam zijn definitief candidaat gesteld de heeren Raaymakers, Kuinders, Van Scherm beek, dr. Vitus Bruinsma, Gerritsen, Hels- dingen, Domela Nieuwenhuis, Paap en dr. Smit. Dr. Kuijper had voor de candidatuur bedankt. De R K. kiesvereeniging voor het kies district Druten heeft mr. F. M. Reekers, candidaat gesteld. De anti-revolutionaire kiesvereeniging „Ne derland en Oranje", te [Ieteren, heeft tot caudidaat gesteld den heer mr. G. W. ba ron Van üedem, te Wageningen. Door de anti revolutionaire kiesvereeni ging „Nederland en Oranje", te Zevenber gen, is tot candidaat geproclameerd de heer mr. A. P. R. C. baron Van der Borch van Verwolde. De liberale kiesvereeniging „de Grond wet" te Roermond heeft jhr. mr. L. Michiels van Ksssenich candidaat gesteld. Naar de N. R. Ct. verneemt, bestaat bij den heer Joost Van Vollenhoven het voornemen, bij de aanstaande hernieuwing der eerste kamer zich niet meer voor het lidmaatschap dier kamer beschikbaar te stellen. Even als alle jaren werd, naar men aan het U. D. uit Osnabriick schrijft 's konings verjaardag met allen luister gevierd door de Nederlanders der Noelle'sche Handelsschule aldaar. Door omstaudigheden kon dit feest niet op den feestdag zeiven plaats hebben. Dit geschiedde op Vrijdag 24 dezer. Het feest bestond in eeu tocht naar Iburg. Hier is een staaltje van de wijze, waarop wij in het buitenland beoordeeld worden. Het is ontleend aan het Louden- sche avondblad 'the Star: „Troebelen in het verschiet in Holland. De regeerende klassen ontleenen hare in komsten aan effecten en andere vreemde waarden, zij beschouwen alle soorten van arbeid als eene schande en zien met ver achting neder op alle bedrijven en indu strieels ondernemingen. Er is dientenge volge geen band der sympathie tussciien haar e u de arbeiders. Deze beklagen zich natuurlijk en zeer te recht over de verdruk king, voortspruitende uit het beleggen van Hollandsch kapitaal in vreemde waarden, ten nadeele van de bitinenlandsche nijver heid, en vooral over de ongeneigdheid der rijke regeerende klassen om zelfs de inkom sten in omloop te brengen. De nationale ziekte der rijke regeerende klassen in Hol land is financieels verstopping, het uatuur- lijk gevolg van de gewoonte om coupon netjes te knippen". Prins Albert van Pruisen wordt tegen Dinsdag 6 Maart te 's Gravenhage verwacht, en zal eenige dagen op het buitenverblijf Rusthof bij Voorburg verblijven. Te Hekelingen zakte gisteren een knaapje van 5 jaren door het ijs, met het treurig gevolg dat het levenloos werd op gehaald. Gisteren morgen vielen te Ouwerschie bij Int afrijden van de brug twee paarden, gespannen voor een spoelingwagen, waardoor de wagen den voerman over het lichaam reed en de paarden op hol gingen. De voerman werd ernstig gekwetst. Eergisteren werd op het terrein der Amsterdamsche Sportclub" een wedstrijd in kunstrijden gehouden. Door vier rijders werd deelgenomen. De eerste prijs werd behaald door den heer O. F. Cordes, van 's Hertogeuboschdc tweede door den heer G. André de la Porte Azn van Arnhem. Naar liet Vad. verneemt zal het ver brande perceel 390 Heerengracht te Am sterdam, dat zoowel van buiten als van binnen zoo groote verbetering en verfraaiing had ondergaan, en bijna geheel voor de op levering voltooid was, toen het Zondag véor 5 weken bijna geheel uitbrandde, door den eigenaar, den heer Nienhuis uit Baarn, niet weder herbouwd, maar de ruïne met den grond in publieke veiling verkocht worden. Omtrent de schade, wordt verzekerd, dat die voor den aannemer, de firma Staal 1 laalmeijer, op f 20,000, voor de firma Mutters alhier, tussciien f 10,000 en f 15,000 beloopt, aangezien de eikenhouten betiu- mering voor een eetzaal nog gedeeltelijk ingepakt beneden stond. Het perceel zelf was door den eigenaar geassureerd voor hetzelfde bedrag, als voor den verbouw. Eene boerin uit VVeesp, die eergiste ren Amsterdam bezocht, werd zoodanig dooi de koude bevangen, dat zij ineenzakte. Zij werd per vigelante naar het gasthuis ge bracht en is aldaar overleden. Eeue vreemde hardiijderijwaaraan 28 personen deelnamen, werd Zondag te Spaarn- dam gehouden. De rijders ontvingen name lijk ieder een hoepel, dien zij voor zich uit moesten rollen, iels dat op een ijsbaan na tuurlijk niet gemakkelijk gaat. Uit Hypolytushoef op Wieringen wordt aan de N. R. Ct. gemeldHet ijs tussciien dit eiland en de Van Kwijcksluis, aau den overkant, heeft zich zoo vast gezet en is zoo sterkdat men gerust heen en terug kan loopen. Dit is in jaren niet gebeurd. Zoover het oog reikt, is te Tessel alles ijs in zee. Het postvervoer geschiedt per ijsvlet, en heeft soms met levensgevaar plaats. Reeds tweemalen in dezen winter mislukte de overtocht, en zag zich de manschap ge noopt, soms na uren te hebben geworsteld, onverrichter zake terug te keeren. Uit Leeuwaiden wordt van 27 Febr. gemeld: Hedennamiddag om halfvijf zijn zes personen, 3 jongens en 3 meisjes, aan de Potmarge door het ijs gezakt. Met groote moeite mocht het gelukken 5 hunner te redden. De zesde, zekere D. De Jong, oud 21 jaar, alhier woonachtig, is levenloos opgehaald. Door den inmiddels ontboden dokter v. d. Scheer werd te vergeefs ge tracht de levensgeesten op te wekkendeze kon slechts den dood bevestigen. Het lijk is naar bet ziekenhuis overgebracht. Men schrijft uit Friesland aan het D. v. Z.-H. en 's Or.: In onze hooge veeu- streken begint het er treurig uit te zien bij de houders van groote kudden Drentsche schapen. Wegens de groote massa sneeuw, op het veld uitgespreid, moeten deze hon derden heideschapen allen op stal worden gevoederd en is de hooivoorraad, voor de schapen bestemd, reeds verbruikt. Daarbij is men zeer bang voor ziekte onder de wol dragers, die bij honderden in één hok moe ten huishouden. Toen eergisterenavond om 5 uur de trein, komende van Nieuweschans, den overweg achter bet Sterrebosch te Gronin gen passeerde, was de wachter G. Roemers nog niet gereed met het sluiten der hoo rnen en zoude den spoorweg overgaan om den laatste» boom te sluitenmaar werd door eenen butter van de locomotief gegre pen en tegen een daar staanden paal ge drukt. De ongelukkige was oogenblikkelijk een lijk. Te Groningen is een wisselwacliter onder eeu trein geraakt en onmiddellijk gedood. In de fabriek van de heeren Lurmans 6 Gu. te Woeusel zijn dezer dagen bijna alle ruiten door baldadigen verbrijzeld. De berichten uit Kaatsheuvel (N.-Br.) teu aanzien der aldaar sedert lang geheerselit hebbende mazelen, luiden treurig. Meer dan 500 plakkaten met het bekende opschrift ziju op het Gemeentehuis achtereenvolgens afgehaald. Een groot aantal kinderen zijn aan die ziekte overleden; enkele dageu wer den zelfs zeven kinderen tegelijk begraven. BUITEN LAN DiMHIE BERICHTEN HELC1Ë. Naar gemeld wordt worden onderhan delingen gevoerd over een huwelijk tusschen prins Boudewijn, den oudsten zoon van den graaf van Vlaanderen, en prinses Louise, de oudste dochter van den prins van Wales. Uit Antwerpen wordt gemeld: Het ijs neemt steeds toe in du Schelde. Geen enkel zeilschip, zelfs die van ijzer gebouwd zijn en gesleept worden, mag de rivier op of afvaren. De sloombooten, die vaste plaats aan den wal hebben, en die welke minder dan 20 voel diepgang hebben en dus nog in de dokken kunnen, mogen bin nenvaren. E 85 2. A "s 3Ï. In de gistere» door het lagerhuis gehouden zitting is de beraadslaging over liet reglement van orde voortgezet. Aange nomen werd na een kort debat, met 256 tegen 131- stemmen, het voorstel van den heer W. 11. Smith, dat de sluiting van het debat wordt uilgesprokenwanneer eeu meerderheid van niet minder dan honderd stemmen zich daarvoor heeft verklaard. In den verderen loop der zitting is liet regeringsvoorstel betreffende het reglement van orde tot en met art. 8 afgedaan, en de verdere beraadslaging tot morgen verdaagd. Voor insignes en andere kosten in verband met eerbewijzen, bij koningin Vic toria's jubilé viaagt de Engeische regeerin'g 5660 pd. st. (circa f 68,000). De liberalen in het lagerhuis zullen tegen dien post opkomen. Op het voorbeeld der Iersche pachters verzetten de boereu in Wales zich legen het betalen hunner tiendeu. In de vorige week hadden in Anglesey, bij de gerechtelijke invordering op tien hoeven, tooneelen plaats die al aardig op de gewone Ierscbe begonnen te gelijken. Er werd nog niet met kokend water naar de mannen der wet en de politie gew orpen, maar overigens werden de gewone Iersche middelen van verzet in praktijk gebracht. In de Burlington-Club te Londen is geopend een tentoonstelling van Japausclie teekeuingen en boeken, o. a. van vele, be trekking hebbend op het tooneel. De dag der universiteitsrace tusschen de studenten van Oxford en Cambridge zal dit jaar op den 24sten Maart vallen. De racers oefenen zich, ondanks het gure weder, zeer druk. Gisteren had daarbij een dioevig ongeluk plaats. Twee gieken kwamen in botsing en de puntige kiel van een der booten kwam met zooveel kracht tegen een der roeiers aan, dat deze onmiddellijk dood was. f t s n a i.i st. De Italiaansche gezant heeft een on derhoud gehad met den minister van bui- tenlandsche zaken Flourens, waariu hij deze vroeg of de Fransche regeering niet geneigd zou zijn haar voorstellen, welke zij tegen die van het Italiaansch gouvernement doet gelden, te wijzigen. De heer Flourens antwoordde, dat zijn regeering niet kan terugkomen op voorstel len welke zij als de eenige beschouwt, waarmede men de meerderheid van het par lement kan verzoenen, te meer tegenover den commercieelen toestand, welken de Ita liaansche regeering door het opzeggen van het tractaat van 1881 in het leven geroepen heeft. Twee Duitschers te Parijs zijn het land uitgezet, zekere Hermann Sauer, een onderwijzer uit Hanover, die in verscheidene koffiehuizen Frankrijk en zijne regeering gesmaad hef ft, en een wagenmaker, Wagner genaamd, die in het Café du Commerce socialistische voorlezingen heeft gehouden. Vierhonderd gefedereerde republikeinen zijn Zondag aan een maaltijd vereenigd ge weest, waaraan verscheidene redevoeringen werden gehouden. De directeur van La Republica zeide dat de federale partij niet langer werkeloos moest blijven. Een Catalaansche spreker dronk op de republikeiusche volken en in het bijzonder op die welke de Spaansche taal spreken, en die, zoo zeide hij, een grooteu Spaansch- Amerikaanschen bond moesten sluiten. Ongeveer 400 kappersbedienden heb ben 5 gedelegeerden naar deu prefect van politie gezonden, om dezen ambtenaar een protest tegeu de verhuurkantoren te over handigen. Zij werden niet ontvangen en teu slotte verspreid,' toen zij den kreet „naar het stadhuis I" lieten hooren. In de rue Rivoli hebben zich opnieuw 200 personen vereenigd, waarvan het aan een SOtal gelukte het stadhuis binnen te komen, ter wijl de anderen door de agenten uiteenge jaagd werden. De werklooze werklieden van de haven van Bordeaux hebben een bijeenkomst ge houden, waarin besloten werd tot wering van vreemde werklieden op de werven. Ten slolto werd een „werkliedenbond" opge richt. S 5» A IV J K. De aartshertogin Elisabeth de moeder der koningin regentes, is Maandag Ie half twee uren in den nacht aangekomen. On danks het late uurhadden zich de koningin- regentes, de infantes, de hertog van Mout- pensier, de hooge dignitarissen van het pa leis en de ministers, behalve de heer Sagasta, die ziek is, naar het station begeven. Men zegt dat de regeering in de kamer geïnter pelleerd zal worden over het verschil in ce remonieel van de ontvangst aan den hertog van Montpensier beieid en dat door de moeder der koningin bevolen. I T A LIK. De koning van Wurtemberg gaat te Florence goed vooruit. Men zegt dat alle gevaar geweken is. De toegang tot de perrons van de stations der Italiaansche spoorwegen is thans voor niet-reizendeu verboden, doch kunnen zijdie bekenden weiischen af te halen of naar den trein te brengen, tegen betaling van 10 cents op groote en 5 cents op kleine stations aan de kaartjes bureaux zoogenaamde perronkaarten bekomen. Deze kaarten zijn slechts één uur geldig en dragen den naam van liet station. De opbrengstna aftrek van de drukkosten, strekt ten voordeele van de oudersteunings- en pensioenkas der be ambten. (D. v. Z. en 's Gr.) DDITiCH I. AA' O. De vraag, of er met het oog op de ziekte tan den kroonprins en den hoogen leeftijd des keizers eene regentschapswet "oodig is, wordt in de dagbladen nog steeds behandeld. De Kölnische Zeitung beant woordt haar ontkennend en meent zelfs, dat er van zoodanige wel geene spraak kan zijn omdat het Pruisische zoowel ais liet Duitsche staatsrecht in dat opzicht niet voor tweëerlei uitlegging vatbaar is. Het Pruisische staats recht bepaalt, dat in geval een regentschap noodig wordt, de naaste agnaat uit het vorstenhuis als regent optreedt en den landdag oproept om het bestuur des lands te regelen. Voor het Duitsche rijk geldt de regel, dat de regeering des rijks berust bij hem, die in Pruisen het hoogste gezag uitoefent; de voornaamste leeraren van het Duitsche staatsrecht zijn die uitlegging toegedaan en meenen niet dat men zich te houden heeft aan de letter, dat „de koning" van Pruisen de Duitsche keizer is. In een particulier telegram uit San Remo van Maandagvoormiddag 11.20 aan de Nat. Zeitung wordt gemeld: Dr. Kuss- maull heeft Zoudag en vervolgens Maandag ochtend den kroonprins onderzocht en her haaldelijk geconstateerd, dat de long gezond is. In sijn telegrafisch rapport aan den keizer heeft hij te kennen gegeven, dat hij echter de ziekte als zeer ernstig moet beschouwen. Hij heeft ook het strottenhoofd onderzocht en de microscopische preparaten nagezien, die in de laatste veertien dagen door prof. Bergmann en dr. Bramann uil de opgegeven fluimen zijn verkregen. Deze preparaten moeten kenteekenen hebben opgeleverd, die verdenking wekken en omtrent der aard der kwaal positiever conclusiën toelaten dan uit de tot nog toe gedane anatomische onderzoekingen konden worden afgeleid. Dr. Mackenzie heeft geweigerd, zich met moeilijke anatomische bijzouderheden in te laten en gemeend, zich daaromtrent te moeteu houden aan Virchow, die op dat punt een eerste autoriteit is. Hij wenschte echter, dat het opgegevene, alsook de prepa raten nogmaals aan een patbologischen anatoancus zouden worden voorgelegd, ten behoeve van nader rapport. Hij noemde hiertoe de doctoren Recklinghausentt Straatsburg, en Waldeyer, te Berlijn. Dete laatste werd gekozen. Het officieel bulletin van Maandag voor middag half 12 ure, onderteekend door de doctoren Mackenzie, Schrader, Krause, Hovell, Bergmann, Bramann en Kussmaull, meldde dat de prins dien nacht goed had geslapen, dat voorts het hoesten en opgeven vermin derde, het opgegevene minder gekleurd en de algemeen» toestand bevredigend was. De Duitsche conservatieven hebben onder leiding van den afgevaardigde Menzet bij den rijksdag een voorstel ingediend, waarbij de regeering verzocht wordt, wegen! deu gedruklen toestand, waarin zich de Duitsche tabaksbouw bevindt, spoedig eene verhooging van het invoerrecht op buiten- laudschen tabaken zoo mogelijk eene ver laging van het uitvoerrecht op iulandscbei tabak in te voeren.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2