la 11 NIEUWS- EN ADVERT» NTIE LAI) VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze oiirmit verschijnt dn» el ij ks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABOrJPJEfüEMT: i*rijs per Summer 10 Cent. Donderdag 1 Maart 1888, 'N°. 52. ADVERTENTIES: Bureel: Scheepinakersstees: 6 Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Het Geheim van het Oude Kasteel. &L3 Voor Leidenper 3 maanden1.25, Franco door hel geheele rijk, per 3 maanden 1.60. 201e Janrgniig. Van 16 regelsO.tM). Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Aan de geabonneerde» op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenternud is verzonden liet Zittingsverslag van Donderdag O Februari 1888. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de no. 32 38 der Ingekomen Stukken ver zonden. LEIDEN, 2» Februari. Door Z. 11. is: 1°. tot lioogleeraar in de faculteit der geneesk. aan de rijks-uui- versiteit alhier benoemd: dr. D. E. Siegcn- beek van Heukelom, adsistect bij voormelde rijks-universiteit, om onderwijs te geven in de ziektekundige ontleedkunde en in de ge rechtelijke geneeskunde; 2°. met wijziging van Zr. Ms. besluit van 19 Sept. 1877 nü. 3 dr. Th. H. Mac Gillavry, hoogleeraar aan de rijks-universiteit alhier, ontheven van liet geven van onderwijs in de ziektekundige ontleedkunde, en daarentegen belast met liet onderwijs in de geneeskundige politie; 3°. met wijziging van Zr. Ms. besluit van 25 Dec. 1878 n°. 17 dr. J. E. Van Iterson J.Azn.hoogleeraar aan de rijks universiteit alhier, ontheven van het geven van onder wijs in de gerechtelijke geneesk. en in de geneeskundige politie. Naar men zegt, heeft prins Albrecht van Pruisen het voornemen zijn oudsten zoon te Leiden zijne studiën te laten voltooien. We ontvingen heden list verslag van den toestand der Vereeniging .Uit Liefde", alhier, over het jaar 1887, waaruit blijkt, dat die toestand alleszins bevredigend kan genoemd worden. Het ledenlal nam toe en bedroeg op 1 Januari 1887 305, op 3) December van dat jaar was het tot 323 gestegen. Dat getal wordt verdeeld iu 250 gewone leden, 50 buitengewone-, 21 dames-leden en 2 donaleurs. Het bestuur bleef in dezelfde handen, aangezien bij de periodieke aftre ding de aftredende leden allen werden her kozen en zij zich die keuze lieten welgevallen. De laatste vergadering was zeer ruim be zocht en de bespreking van de wijze waarop zou worden uitgedeeld zeer geanimeerd. Werkverschaffing, aanmoediging van huis vlijtuitdeeling van brandstoffen en voe dingsmiddelen werden als pogingen tot voor ziening in nood genoemd. Bij de plaats gehad hebbende aanbeste ding werden aannemers: van bet brood de heer P. C. Nicola, voor 5.13 cent per brood van 5 HG.; lan de rijst de heer J. P. Fontein, voor 11 cents per KG., en van de gort de heer T. J. Bots, voor 8.95 cent per liter. Tot leden der keuringscom missie van die levensmiddelen werden be noemd de bh. N. Brummelkamp, J. N. v. d. Reydeu, J. Splinter, A. Ouweleen en H. Meijeraan. Wat uitgereikt werd was volgens de voorwaarden uitstekend. Gedu rende het deelseizoen werden uitgereikt 7776 bons voor brood, 7825 voor rijst en 1832 voor gort, te zamen 20433 bons, voor eene waarde van f 1220.62. In die uitgaven werd voorzien door de gewone contributie van de leden en de dona teurs en in de buitengewone bijdrage door de leden die weer f 251.49 bedroegen. Eene buitengewone uitdeeling bad plaats ter gelegenheid van den 70en verjaardag ;an onzen geëerbiedigden koning. Bij die gelegenheid werden aan de leden 3604 bons uitgereikt. De beschikbare gelden, niet dadelijk lot cenigc uitgaaf noodigbedioegen op 3 I Dec. 1887 f 1433 47 en waren rentegevend be legd in de spaarbank, zooals tot dusver gebruikelijk is. Met een woord van dank aan allen die de vereeniging steund- n cu een woord van opwekking aan allen d e dat nog niet deden, eindigt de secretins, de lieer W. De Jonghzijn verslag. Aan het versiag is toegevoegd de naam lijst van bestuur, doualeurs, dames-, bui tengewone- en gewone leden der vereniging. Gisteravond stroomde eene -roote hoeveelheid ijsiiefhebbers naar het Galge- waler nabij Uijnzicht om zich daar rijdende of kijkende te vermaken op en nabij de ijsbanen san de Leidsche Studenlenijsciub. Op de verlichte banen, waar teerionnen werden gebrand krioelde het van rijders en wandelaars terwijl de vroolijke tonen van de infanteriemnziek zich over de vlakte deden booren. Iu allerlei kostuums waren de bezoekers uitgedost, maar vooral het vlugge ijskostuum stond er recht zwierig. Tot laat in den avond bleef men rijdende en joelende en pratende bijeen't was er recht gezellig cu geanimeerd. Bij de hedenmiddag gehouden groole repetitie voor de uitvoering van de Lridsche Zangvereenigiug op hedenavond werd den directeur, den lieer Willem Van Iperen een antieke vaas met reusachtige Mackart-bouquet aangeboden, bij monde van eene der dames van het koor. De heer Van Ipnen bedankte het koor voor dit blijk van gehechtheid en sprak de hoop uit dat hij zich nog lang zou mogen verheugen in den steun van liet koor van deze bij uitstek Leidsche ver eeniging. 'IFÏIKH, LETTEREN lv\ Geboortedag (1837) van George Ebers. Sterfdag (1869) van Lamartine. Het „Musikverein" te Essen zal 4 en 5 Maart zijn 50-jarig bestaan vieren. Bij die gelegenheid zullen Beethovens 9Je, Bachs .Magnificat" en ltralims' Festouverture worden uitgevoerd. G. 11. Witte zal de uitvoering leiden en als solist zal o. a. llaase medewerken. De .National Opéra Company" te New-York heeft opgehouden te bestaan. De verliezen worden op 100.000 doliars ge schal. Sara Bernhardt zal legen Paschen liet tooneel in de Porte St. Martin verlaten, om eene kunstreis in Spanje te aanvaarden. FFILIfclELE gKtUCIlTEH. Door Z. M. zijn benoemd tot burgemees ter: der gemeente Twisk 11. Vijuder ge meente Tegelen K. Th. L. De Rijk; van Haamstede en van Burgh, M. Bolle Lzn.; van Sclioonrewoerd, A. C. De Leeuw, se cretaris dier gemeente; van Aclittienhoven en van Westbroek, W. J. Lagerwey, secre taris dier gemeenten; van Peize, A. W. Bouwmeester, secretaris dier gemeente; van Hekendorp, Laugeruigeweide en Papekop, G. A. Hacntjes Dekker, secretaris dier ge meenten, en van Hoevelaken, S. A. K. ba ron Van Nagell, secretaris dier gemeente. Door Z. M. zijn benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te Maastricht, mr. J. A. M. M. Pyls, thans subst.-griffier bij die rechtbank; tot subst.-griffier bij de arr.-recht bank te Leeuwarden, mr. T. S. Tromp, advocaat en procureur te Zulplien, levens beëedigd klerk ter griffie van de arr.-rechtbank aldaar, Door Z. M. zijn benoemd: bij den ge- neralen staf tot kapt., de 1ste luit. F. N. Thiange, van het 3de reg. huz.tot kapt., dc 1ste luit. M. Onnen, van den staf der genie; en is in zijnen rang overgeplaatst bij het wapen der genie, en wel bij bet korps genietroepen de kapt. D. G. Nelemans, van den generalen staf; bij het wapen der art., bij den staf van het wapen, tot majoor, de kapt. F. G. A. Soberer, van dien staf, en geuoemde hoofdoff. aangewezen voor de be trekking van hoofd der IVde afd. van het dep. van oorlog, met de waarneming van welke betrekking hij thans tijdelijk be last is. Door Z. M. is de heer C. L. Bense, arts, benoemd en aangesteld tot off. v. gez, 2de kl. bij het personeel van den geneesk. dienst van het leger in Ned.-Indië. Door Z. M. is de heer B. A. Smits, laatstelijk gezaghebber 1ste kl. bij de gou- vernemens marine in Ned.-Indië, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 Maart 1888eervol ontslagen uit 's lands dienst, met toekenning van pen sioen. Door Z. M. is met de waarneming der betrekking van rijksadvocaat te 'sGraven- liage belast jbr. mr. E. N. De Brauw adv. en procureur en plaatsvervangend waarne mend rijksadv. te 's Gravenhage. De commies der posterijen 3e kl. F, 11. II. Borcli is overgeplaatst van het spoor wegpostkantoor n°. 3 naar het postkantoor te Apeldoorn. Tot directeur van de rij- en hoef- smidschoo! te Amersfuort is tbans definitief benoemd de majoor Juckema van Burmania baron Rengers, van het le reg. huzaren, die reeds tijdelijk met de waarneming dier betrekking was belast. FEUILLETON. FAMILIE-ROMAN. 15). „Ik kan mij niet voorstellen, welke reden er voor je kan bestaan, de nabijheid van den jongen lord te schuwen, te meer, daar ik toch bij je blijf." „Luister, mama en ik zal u alles zeggen. Liever had ik het u verzwegen, maar dat kan nu niet meer, u heeft bet recht alles te weten. Heden morgen heeft lord Arthur mij gevraagd of ik zijn vrouw wilde worden, maar ik heb hem afgewezenomdat ik hem niet lief heb." Hoewel lady Jersey dit alles reeds wist, teekende haar gelaat een meesterlijk nage bootste verbazing en schrik en er lag in haar toon een zacht verwijt, toen zij ant woordde «Hoe nu, je hebt hem afgewezenhemde zoon van onzen weldoener, de laatste afstam meling uit een edel geslacht en de erfgenaam 'an een groot vermogen Eenige minuten zaten moeder en dochter zwijgend tegenover elkaar, toen ving de eerste op gedempten toon weder aan: „Het ongeluk is nu eenmaal gebeurd en ik kan het niet veranderenhoewel het mij lievig smart, dat ge je zoo ondankbaar hebt beloond." „Maar mama „Stil, ik verwijt u niets, eenmaal zal je denkelijk berouw gevoelen, je geluk zoo van je gestooten te hebben, maar in elk geval kan ik den jongen lord niet alleen hier laten en evenmin kan ik jou zonder geleide de wereld inzeilden. Wij moeien wachten tot de graaf in het familiegraf is bijgezet en dan zullen wij overleggen wat ons verder te doen staat." „O! mama, mama!" riep Gisela hart stochtelijk uit, laat ik u alles be kennen „Neen, nu niet," viel de oude lady haar in de rede, want zij begreep wat haar dochter zeggen wilde; „als de oude lord op zijn laatste rustplaats is neergelegd, zullen wij verder spreken," en om hare dochter alle gelegenheid lot voortzetting van dit gesprek te ontnemen, stond lady Jersey op en verliet het vertrek. „Alezis heeft gesproken," mompelde zij, toen zij de deur achter zich gesloten had „hij heeft zijn liefde haar bekend en zij heeft hem haar jawoord reeds gegeven. Dat wordt lastig, die man plaatst zich als een donkere schaduw tusschen mij en het geluk. Arthur heeft een helderen blik maar geduld Gisela zal weldra inzien, dat die liefde tot niets kan leidenzij zal de hand aannemen van den man, die ik reeds jaren lang tot baar echtgenoot heb bestemd. Zij en nie mand anders, zal meesteresse van Eden- Castle worden. ACHTSTE HOOFDSTUK. NA DE PLECHTIGHEID. De begrafenisplechtigheid was afgeloopen en van alle gasten, die den ouden lord Hampton de laatste eer bewezen hadden, was er nog slechts een op Eden-Castle achtergebleven Alexis Nesley. Sedert den morgen dal Arthur hem in zijn samenzijn inet Oisela had gestoord, was er, dank zij de voorzorgsmaatregelen van lady Jersey, voor de beide jongelieden geen gelegenheid meer geweest om een ver trouwelijk woord te wisselen; maar nu de gasten weg waren en lord Arthur en lady Jersey de grootste drukte hadden om de eer van het buis op le houden, vonden zij zich een oogenblik alleen en onbespied. Alexis maakte zich dat oogenblik ten nutte en sloot zijn geliefde in onstuimige drift aan zijn borst. „Gisela," riep bij uit, „den hemel zij dank dat wij eindelijk eens onbespied met elkaar kunnen spreken; welk een treurige dagen heb ik doorleefd. Maar ook gij, liefste, ziet bleek en zijt weemoedig gestemd. Wat deert u? Zeg bet mij. Lacht ons na niet een leven toe rijk aan hoop, rijk aan liefde en geluk?" „O! Alexis," fluisterde Gisela, terwijl zij haar boofd van zijn borst ophief en hem met een uitdrukking van liefde, maar ook van vrees in haar schoone blauwe oogen aanzag, „het is mij zoo bang om 't hart, alsof zich een diepe onoverkomelijke kloof tusscben ons had gevormd. Het is mij on mogelijk u met woorden te beschrijven, wat ik in de laatste dagen gevoeld beb, maar daarvan ben ik overtuigd, dat er een dreigend onweder boven ons hoofd hangt, dat ons zal treffen, eer wij het vermoeden. Maar wat er ook gebeure, vergeet nooit, dat ik u alleen lief beb en lief zal hebben, tot mijn laatsten ademtocht." (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1