RINN ENLANDSCUE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN «c: tsts as z «u ar*, j*. L"*w Solisten: mej. W. Scliaoseil (Dusseldorp) sopraan; de herr II. Westbcrg (Keulen) tenor; de heer P. Ilaase (Rotterdam) bas. Directeur de heer S. De Lange Jr. A/ii. Haarlem. 29 Febr. 7} u. Verecni- ging. Philharmonisch Concert. Sinfonie n°. 3 (Eroica) L. Van Beethoven; Viool-Concert li0. 1, Paganini; Ouverture Sakunlala, C. Goldmark; Romance voor viool, S. Svendsen; Ein Sominertag auf dein Lande (fragment) Niels \V. Gade; Fantasie Faust voor viool, P. Sarasate; Kaisermarsch, R. Wagner. So list: de heer Johan Smit, viool. Directeur de lieer W. Robert. Mevrouw Beersmans is thans weder hersteld. Zij zul hedenavond te Rotterdam optreden in het nieuwe stuk van Rosier Faassen, getiteld „Malie-Arme". Prins lleinrich XXIV VouReusszelf zal op het concert van Felix Meritis, te Amsterdam, Vrijdag a. s., de uitvoering zijner syinphonie in D leiden. De prins kwaut reeds heden te Amsterdam. UM H ll.KI.K IlilitltlllKV. Door Z. M. is benoemd tot kantonrechter te Brielle, mr. J. F. Veeren, thans grif fier bij het kantongerecht te Woerden. Door Z. M. is aan jhr. mr. A.J.Th, li. Van den Bergh, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 15 April 1888, eervol ontslag verleend als procureur-generaai bij het gerechtshof te 's Gravenhage, tevens belast met de functien van dir. van politie in het ressort van dat gerechtshof. Door Z. M. is, met ingang van 1 Maart 1888, de kapt. jhr L. Van Beyrna; van liet wapen der inf., thans op nou-acli- viteit, op zijne aanvrage, op pensioen ge steld en het bedrag van het pensioen be paald op f 1064 'sjaars. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 25 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank.f25,598,601,53 en bij de betaalmeesters 2,157,128,11 Te zamenf27,755,729,94 Bij koninklijk besluit van 25 dezer is bepaald dat de stembriefjes, ter verkiezing van leden der tweede kamer van de staten- generaal in de hoofdkiesdistricten Dokkum, Goes, Hontenisse, Oostburg, Zierikzee en Helder, op 6 Maart 1888 en, in geval van herstemming, op 20 Maart 1888 in te le veren, zullen worden geopend onderschei denlijk op 8 en op 22 Maart 1888. Volgens den briefschrijver uit de hof stad aan de Midd. Ct. zouden de liberale ledeu der staten van Zuid-Holland voor nemens zijp, voor een van de drie nieuwe zetels in de eerste kamer, voor die provincie bestemd, prof. Buys te kiezen. Het 1). v. Z.-1I. en Gr. meldt, dat de gezondheidstoestand van Z. M. den koning, na Donderdag en Vrijdag opnieuw minder bevredigend te zijn geweest, sedert Zaterdag nacht weder eene gunstige wending heeft genomen. De liberale kiesvereeniging „Delft" heeft tot candidaat voor de tweede kamer gesteld mr. J. G. Gleichman. De R. K. kiesvereeniging „Recht voor Allen" te Gouda heeft jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort candidaat gesteld. Door de anti-revolutionaire kiesvereeni ging „Nederland en Oranje", te Schiedam, is candidaat gesteld de heer J. C. Fabius. De kirsvereeniging „Vooruitgang" te Rot terdam heeft candidaten gesteld de heeren inr. II. C. Verniers van dar Loeff, W. A. Viruly Verbrugge, dr. R. P. Mees R.Az., W. Rooseboom en mr. 11. D. Levyssohn Norman. De door de R. K. vereeniging „Recht en Orde" te Amsterdam aangeboden candi- daluur is tot dusverre aanvaard door de heeren mr. J. F. Farensbach, Ed. J. J. Kuinders, dr. J. A. J. Van Nederhasselt, mr. L. H. Povel en P. J. Raaymakers. Door de R. K. centrale kiesvereeniging voor het district Hilversum is mr. T. P. baron Mackay candidaat gesteld. Door de R. K. centrale kiesvereeniging „De Eendracht", te Helder, is tot candidaat geproclameerd de heer 11. W. Van Marle, kolonel van liet 4de regt. vesting-artillerie. Door de R. K. kiesvereeniging „Recht voor Allen" te Arnhem is tot candidaat gesteld de heer mr. R. Melvil baron van Lijnden, te Utrecht. Te Zalibommel (hoofdkiesdistrict Druteu) is door de liberale kiesvereeniging candidaat gesteld de heer mr. M. Tydeman Jr. De centrale liberale kiesvereeniging in het district Enschedé heeft candidaat gesteld den lieer W. J. Geertsema. Door de centrale anti-revolutionaire ver eeniging te Sneek is candidaat gesteld de heer W. U. Oppedijk. De centrale R. K kiesvereeniging „Mid delburg" heeft den heer A. baron Schiin- mclpcuninck van der Oye van Nyenbeek, candidaat gesteld. De centrale anti-revolutionaire kiesver eeniging in het district Zierikzee heeft lot candidaat gesteld den heer jhr. mr. A. F. De Savornin Lobman. De kiesvereeniging „Volksonderwijs" Ie Oostburg heeft mr. P. C. J. Hennequin candidaat gesteld. Do liberale kiesvereeniging „Burgerplicht" te Temeuzen heeft candidaat gi stekt de heer II. C. E. Van IJsselstein te Tcrneuzen. lil het kiesdistrict Vechel is candidaat gesteld B R. F. Van Vlijmen, kapitein bij het 5de regt. infanterie Ie Nijmegen. Op 4 schuiten na is de geheele vloot Ie Katwijk aan Zee aan den wal. De laatste schuiten brachten weinig viscii aan en maak ten besommingen van f 40 it f 50. Men schriift uit Scheveuingen aan de N. H. C. Wat sedert jaren niet is gezien, is thans op het strand te aanschouwen, liet ijs da! uit de Maas komt, heeft een dain gezet langs de kust zeker van 2 voet hoog, zoodat, wil incn aan de laagwaterzijde komen, men eerst over den berg kruipen moet; enkele voerlieden zijn thans bezig een gat in dien berg te hakken, ten einde er ten minste niet kar en paard door to kunnen. De horlogemaker D. J. v. d, II. heeft dezer dagen zijn woonplaats Dordrecht ver laten, na vooraf onderscheiden gouden en zilveren horloges, welke hem uit den aard van zijn beroep waren toevertrouwd, te hebben verkocht. De man is reeds te Rotterdam aangehouden en ter beschikking der justitie naar liet huis van arrest over gebracht. Door de gisteren vanwege de „Am sterdainsche ijsclub" gehouden schaatseuwed strijd waren 14 deelnemers. De baan, ter lengte van 200 M., werd liet vlugst afgelegd door Wijbe De Vries, van Oenkerk, voor den wind in 19, tegen den wind in 24 sec. Hij wou den prijs f300; P. Westra, van Hardegarijp, de premie f 100, en M. Kingm», van Grouw, de tweede premie f25. De langstaanblijvende K. J. Ilanje, van Akkrum, won de daarvoor uitgeloofde premie van f 10. De ongunstige tijden voor de arbei dende klasse hier te lande hebben ook in 't noordelijk deel van Haarlemmermeer enkele gezinnen doen besluiten de reis naar Amerika te oudernemeu. Uit Almeloo wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Een voorstel van den lieer Van Marken uit Delft, om onder behoorlijk pro test den arbeid tegen verlaagd tarief te her vatten, is door de fabrieksarbeiders van de hand gewezen. Deze willen zich volgaarne aan de uitspraak van een scheidsgerecht onderwerpen, maar daarvan willen de werk gevers mets weten. Men is thans alzoo nog even ver gevorderd, als vódr eenige weken. J1 Zaterdag zijn te Beerta op het Buiskooldiep twee kinderen van 10 en 4 jaar door het ijs gezakt en verdronken. In den namiddag werden de lijken gevonden. Te Groningen is een 14-jarige knaap door schrik plotseling spraakloos geworden. Toen Zaterdagavond de laatste trein uit Roozendaal naar Vlissingen (de mui 11rein) het station Rilland Batli voorbijsnelde, ont dekte de chef van dat station, dat het post- rijtuig warm was geloopen; hij gaf daarvan onmiddellijk kennis aan den chef van het eerstvolgend station Krabbendijke, die daarop het sein onveilig gaf, waarop de trein bij aankomst aldaar stopte. Dadelijk werden de mail en de andere paketteij, in een goederen wagen overgeladen en liet postrijtuig afge haald; door dit oponthoud kwam de trein een halfuur te laat te Middelburg aan. Aan het beleid van eerstgenoemde!! stationchef is liet voorzeker te danken, dat de brieven ongeschonden hunne bestemming hebben bereikt en vele teizigers wellicht aan een dreigend gevaar zijn ontkomen. De dienst op de lijn ZevenaarCleve Keulen' is voor de vijfde maal in dezen win ter wegens vorst gestartkt. Te Diuteloord ontving dezer dagen een niet onbemiddeld burgerman tot zijne verbazing een brief uit Valenciageschreven in de Franschc taal. 's Mans verbazing nain nog toe, toen hij door één zijner kennissen op de hoogte gesteld werd van wat de brief heh-lsde. In dat schrijven meldde hem zekere T. B. R. een belangrijk geheim. Immer", mijn heer R. deelde er in mede, dat hij voor ongeveer een jaar door de revolutionaire partij van het eiland Cuba, die zich ten taak had gesteld zich vrij te maken van de Spaai.sclie heerschappij, afgevaardigd was naar Europa, om daar wapens aan te schaf fen. Tot dat doel was hem de som van 1,000,000 fr. in Engelsche en Fransche papieren toevertrouwd. Doordat hij gevaar liep wegens aanspo ring tot muiterij gevat te worden, had hij zich genoodzaakt gezien in deze streken zijne cassette unl papieien te verbergen. Werkelijk was hij gevangen geraakt en ziet hij zich genoodzaakt om tegen zijn wil nog ernigen tijd in Spanje te vertoeven. ilij verzoekt nu den ontvanger van zijn schrijven hem te helpen zijne cassette terug te kiijgon, waarvoor hij dezen het vierde van he! daarin zijnde bedrag wil afstaan. Ingeval dit aanbod aangenomen wordt, zal de heer R. inlichtingen geven aangaande de te nemen maatregelen om de cassette weerom te krijgen en aanwijzingen oen omtrent de plaats, waar zij te vinden is. De brieven aan R. behoeven slechts ouder- teekeud te worden met het teeken I. Onze buitenman zal echter zoo wijs zijn met den iiter R. niet in onderhandeling te treden, ten einde te voorkomen, dat hij „er in loopt". Dat hier aan minder eer lijke bedoelingen uioet gedacht worden, was hem duidelijk. E5 E L li. Volgens de Paris, heeft koning Leo pold zich door Bismarck laten overhalen tot een militaire conventie, om in geval van oorlog de forten van de Maas in Duitsch- laml's handen te stelien, terwijl het Belgi sche leger zich zou bepalen tot de verdedi ging van Antwerpen. Paris voegt er bij, dat die conventie aan de Belgische kamer eerst zou worden medegedeeldw anneer met de uitvoering een begin wordt ge maakt! k a t: i. x tti. li. M. de koningin kwam Donderdag middag te 12 uren van Windsor op het Buckingham paleis aan, vergezeld door prin ses Beatrice. Te 3 uren ontving H. M. de Maharajah van Kuch Behar, een der Indi sche vorsten, en omhing Z. H. met de ver sierselen van ridder-grootkruis der orde van het Indische rijk. Daarna ontving de ko ningin bezoeken van de Indische prinsessen Bamba, Catherine en Sophy en den prins Edward Dulcep Singh. Vervolgens is H. M. uitgereden naar het St. James-paleis om hare 90-jarige tante, de hertogin-weduwe van Cambridge, die in den laatsten tijd niet al te wel was, een bezoek te brengen. In de gisteren door liet hoogerhuis ge houden zitting verklaarde graaf ünslaw,dat de regeering geenszins voornemens is het Poitugeescbe gebied aan de Delagoa-baai, noch de spoorwegen aldaar te verwerveu. In Natal en de Kaapkolonie wordt thans over wogen of het wenschelijk is de bedoelde spoorwegen te koopeu. In het lagerhuis verklaarde sir James Fer- gusson dat de bewering van Le Temps, als zou Engeland in de nabijheid der Darda- nellen zich den afstand van een haven of eiland verschaft of dien geëischt hebben, van allen grond ontbloot is. Ook de an dere beweringenin het artikel van Le Temps voorkomende, zijn met de waarheid in strijd. De door Parnell aangekondigde uieuwe lersclie landwet zal 21 Maart in het lager huis aan de orde komen, üanrin wordt o. a. bepaald, dat ingeval het blijkt, dat de pachter niet onmiddellijk het verschuldigde kan betalen en dat niet ten gevolge van eigen schuld, hem kwijtschelding van een deel zal worden verleend. De raad van bestuur der houders van buitenlandsche fondsen meldt, uit Caracas 6647 pil. st. te hebben ontvangen, ten behoeve der geconsolideerde schuld vau Venezuela. Te Sheffield lieerscht sinds eenige weken eene pokken-epidemie waardoor meer dan lUOO personen zijn aangetast. De British Medical Journal schrijft dien treu- rigeu toestand toe aan het geiiiis van ver plichting van aangifte der ziekte te Sheffield, waardoor die stad thans niet alleen voor hare eigen bevolking, maar ook voor de omgeving hoogst gevaarlijk is, terwijl in ste len waar die verplichting wel beslaat de ziekte bij den aanvang met kracht wordt onderdrukt. f et A N Si Ei IJ- H. De kamer van afgevaardigden heeft het wetsontwerp, waarbij een nieuw tarief vau rechten voor sommige voortbrengselen uit Italië wordt vastgesteld in zijn geheel aangenomen, met de daarin door den senaat gebrachte wijzigingen. De minister Dau- Iresme had verklaard, dat hij die wijzigingen niet goedkeurde, inaar zich vereenigde met het ontwerp-tarief, zooals liet door de kamer was aangenomen. De beide broeders Mouiilon en Marie Chauffard, die in verzekerde bewaring waren genomen als verdacht van den moord op den horlogemaker Vétard le Joigny (wiens lijk in stukken gesneden is) gepleegd te hebben, zijn op vrije vosten gesteld, daar er geen bewijzen tegen hen zijn gevonden. Daarentegen zijn vijf anderen, onder welke drie vrouwen, op wie de verdenking rust dat zij hoofdschuldigen of medeplichtigen zijn, voorloopig in hechtenis genomen. De werkstaking der wevers te Fiers kan als geëindigd worden beschouwd. Een groot aantal hunner hebben, nadat er eene schikking met de patroons was getroffen, den arbeid hervat. S S» A .5 E. - In een onderhoud met den minister van buitenlandsche zaken heeft de hertog van Montpcnsier nogmaals verklaard, dat hij zich geheel en al van de binnenlaudsche staatkunde van Spanje zal onthouden en dat hij van vriendschappelijke gevoelens jegens de koningin-regentes en den kleinen koning bezield is. De dagbladen der oppositie gispen de ministers, omdat zij den hertog van Mont pcnsier niet aan het station ontvangen hebben toen de prinsessen der koninklijke familie en de ambtenaren van het stadhuis hun het welkom zijn gaan toeroepen. De hertog is in een hofrijtuig naar het paleis gereden, waar hij tot Donderdag, den dag, waarop hij naar Sevilla vertrekt, blijft logeeren. Gisteren deed hij een rijtoer met de koningin-Regentes. La Correspondencia d' Espana bevat in den vorm van een brief vau Parijs een lang communiqué, waarin verklaard wordt dat de hertog van Montpensier op reis gegaan is omdat hij van koningin Christina een tele gram ontvangen had, waarbij hij uitgenoo- digd werd naar Madrid over te komen. La Correspondencia schrijft de jongste slappen aan den heer Sagasta toe. ITALIK. Verleden Zaterdag heeft de Paus het Marokkaansch gezantschap, dat de geschen ken .des Sullans, tapijten, geborduurde stof fen, pantoffels enz, kwam aanbieden, met groote plechtigheid outvangen. Het hoofd der ambassade hield eene rede in het Ara bisch, welke in het Itaüaansch vertolkt werd en waarin de spreker verklaardedat de Sultan zijne vertegenwoordigers aan Leo XIII gezonden had omdat deze het welzijn allee volken beoogde en omdat hij, Sultan, dr gelegenheid wilde aangrijpen om eene duur zame en oprechte vriendschap te verzekeren en te bevestigen. Voorts stelde de afge zant den Paus een eigenhandigen brief des Sultans ter hand. De Paus herinnerde in zijn antwoord dat verschillende zijner voorgangers goede be trekkingen met Marokko hadden onderhou den. Na een gezellig onderhoud bezocht het gezantschap kardinaal Rampolla. übiTSt tf Ij AN D. Een telegram uit San Remo van 26 dezer bericht dat de hoogleeraar Kussmaul de long van den kroonprins heeft onderzocht. Zijne daarop gevolgde verklaring luidt, dat de long niet aangetast is. De hoogleeraar is gisteren weer vertrokken. De prins be vond zich den ganscheu dag redelijk. ai bsi.A xv. De Czaar zal met zijn zoon iu Mei Polen bezoeken. Aan de Times wordt uit St.-Petersburg gemeld, dat er opuieuw onlusten onder de studenten der Russische hoogescholen op handen zijn. Dezer dagen werden een aan tal geheime proclamation rondgezonden, waarin tegen de behandeling, in den laat sten tijd den studenten aangedaan gepro testeerd en op hervorming der hoogescholen aangedrongen worJt. SEItVIE. Naar de Temps meldt, heeft koning Milan van Servië zijn leven voor twee mil- lioen te Parijs willen verzekeren. Maar hierin is hij niet geslaagd. Daar de groote levensverzekeringmaatschappijen te Parijs een syndicaat gevormd hebben, zoo is een dier maatschappijen, tpt wie hij zich gewend hadin overleg getreden met het syndicaat; de meeste leden nu wareu tegen het sluiten dezer verzekering, aangezien zij van oordeel waren dat het te gevaarlijk is het contract te sluiten op het leven van een gekroond hoofd. T II U li IJ E. De Daily News meldt uit Konstanti- nopel, dat Rusland drie alternatieven voor stelt ten opzichte van Bulgarije, alle beoogend eene afzetting van prins Ferdinandeersten! eene Turkscbe bezettiug, hetgeen Turktjs

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2