Behalve nog weer eenige goed uitgevoerde orkcslnummer*, muntte vooral uit „Trauin der Sennerin" van Lobitsky, solo voor twee violen, voorgedragen door de hh. B. Bos en J. Vissers, liet volgende stuk liep ook goed van stapel; 'twas getiteld „De groen tjes" oorspronkelijk blijspel in dén bedrijf door B. 11. Van Breeiuen. Intusschen had korporaal Gerzóe twee allergrappigste voor drachten gehouden. Na de pauze „De Jager, de Huzaar en het Oestermeisje of de verpande krijgslieden", blijspel inet zang in dén bedrijf. Er was actie in 't stuk, alles marcheerde uitmun tend. Na afloop der vertooningen nam het orkest op het tooneel plaats en werd de zaal tot danszaal ingericht. De zaal was tot achter aan gevuld en het geheele feest was bizon der geanimeerd. Als genoodigden waren op gekomen de besturen van de onderoflicieren- vcrcenigingen „Door Vriendschap Vercenigd" en Minerva" en van de „Leidsche Dilet- buitenclub", terwijl ook de hh. adjudanten- onderofficieren aan de uitnoodiging hadden gehoor gegeven. Een dier heeren, de heer De Borst, had bereidwillig het eerevoorzit terschap aanvaard. Men bleef nog lang dan sende prettig bijeenen het moet gezegd worden het eerste feest van „Kunst door Vriendschap" is volkomen geslaagd. De tot commies der posterijen 4e kl. benoemde surnumerair F. Ten Gate is in verband daarmede overgeplaatst van het post kantoor te Nijmegen naar dat alhier. Mej. F. M. De Groot te Rotterdam is benoemd lot onderwijzeres aan eene bij zondere school alhier. Tot assessor I van het Leidsche stu dentencorps is gekozen de heer L N. Roo- denburg. Tot bibliothecaris van de sociëteit „Minerva" de heer Th. B. Pleyte. De studentenijsclub alhier heeft voor Dinsdag a. s. een schitterend avondfeest voorbereid. Dat feest zal plaats hebben op de feestelijk verlichte banen der ijselub en aanvangen 's avonds te 7 ure. Den volgenden dag, dus Woensdag 29 Februari, zal door de zelfde ijselub eene hardrijderij voor mannen worden gehouden, des namiddags ten 1 ure. De prijs bedraagt f 200, de premie f 50. De deelnemers zullen zich moeten aanmelden vóór Dinsdagavond 10 uur. Men zie verder achterstaande advertentie. Bij de op heden gehouden openbare verknoping van cokes bij partijen van 100, 50. 10, en 5 heet. waren de hoogste prijzen f35.18.f3.90 en f2.laagste prijzen f35.—, 18.—, f3.70 en f 1.85. De vereeniging „Het Nederlandsche rundveestamboek" afdeeling Zuid-Hollaud, zal Donderdag 8 Maart a. s. te Delft ver gaderen. JTISTZIEK, bKTTKKK'i K.V KUNST. Geboortedag (1792) van Rossini. (1812) van Auerbacb. OFFICIEELE KKKICUTEN. Door Z. M. is het consulaat der Neder landen te Corunna opgeheven. Door Z. M. is aan C. Oostveen, ge wezen bewaarder 2de kl. in de strafgevan genis te Utrecht, verleend een pensioen ten laste van den staat van f250 'sjaars. Door Z. M. is pensioen verleend ten laste van den staat aan L. Roest, gewezen rijksveldwachter der 3de kl. (jachtopziener), ten bedrage van 329 'sjaars. BINNENLANUiSCHE BERICHTEN. Door de arr.-rechtbank te Heerenveen is, ter vervulling van de betrekking van rechter in dat college, opgemaakt de na volgende alphabetische lijst van aanbeveling: rar. A J. Blom, griffier bij het kantonge recht te Tielj mr. 11. A. Van Rees,subst.- griffier bij de arr.-rechtbank te Amst.rdam, eu mr. II. J. VVestra, kantonrechter te Har derwijk. Uit de staten, die door het departe ment van oorlog naar de verschillende mili taire autoriteiten zijn gezonden, blijkt o. a. dat 278 personen, die tot de zee- of land macht hebben behoord, niet meer voor den krijgsdienst mogen worden aangenomen, terwijl er bovendien aan 1005 voor een be paalden tijd het recht is ontzegd om bij de gewapende macht of als militair geëmploi- eerde te dienen. Naar men verneemt, is er kans dat binnenkort stappen worden gedaan om den overtocht naar de Zuid-Afrik, republiek van Nederland te vergemakkelijken voor hen, die verhuizing derwaarts, met bet oog op hun maalschappelijkeu toestand, wenschelijk achten. Basate sa© bec: Door de anti-revolutionaire kiesver- eeniging „Recht en Vrijheid" te Brielle, is tot candidaat voor de tweede kamer gesteld de heer mr. Th. Heemskerk, te \msterdam. De heer mr. D. Visser van Hazerswoude heeft de caudidaluur als lid der tweede ka mer voor het distriet Enkhuizen aanvaard. De lieer dr. Vuns Bruinsma heeft aan de kiesvereeuiging „Zaandijk" bericht, dat hij de caudidaluur dier vereeniging niet kan aannemen. Te Breukelen is door de R. K. centrale kiesverceniging candidaat gesteld de heer 8. M. Van Wijck, steeufibrikaut te Renkum. De heer O. T. Bosgra te Bergum, is candidaat gesteld door de centrale anti-rev. kiesvereeniging in dat district. De anti-revolutionaire kiesvereeniging in het district Veendam heeft tot candidaat gesteld mr. M. A. De Savornin Lobman, te 's Gravenhage. Do liberale centrale kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Zuidhom heeft candidaat gesteld den heer mr. E. J. J. B. Cremers. De R. K. kiesvereeniging in het distriet Zevenbergen heeft den heer J. P. Th Van Nunen candidaat gesteld. |Te Maastricht is candidaat gesteld jhr. mr. G. Ruys de Beerenbrouck. Dezer dagen wérden te 's Hage in sommige wijken, huis aan huis, biljetten afgegeven, waarbij de dienstboden, met name die van het vrouwelijk geslacht, uitgenoodigd werden een vergadering in „Walhalla" bij te wonen, waarin het juk der dienstbaarheid zou worden besproken. Een achttal dronken mannen sloeg Vrijdagavond de ruiten in van de socialistische drukkerij Excelsior in Den Haag. Tegen lien is proces-verhaal opgemaakt. Een kellner in een der groote koffie huizen te Rotterdam, een welbekende per soonlijkheid, heeft zich verwijderd met achterlating van een halve ton schuld in koffie. Fad.) Te Amsterdam zijn Vrijdag niet min der dan tien personen, groeten en kleinen, op verschillende plaatsen door liet ijs gezakt. Allen werden gered. Wij lezen in het Handelsblad Voor het gezin van man, vrouw en 4 kinderen, dat in een onooglijke uit lappen, doeken en lakens samengestelde tent op een tenein aan de Nassaukade Ie Amsterdam huist en beter onderkomen door de politie aangeboden weigerde, ontvingen we gisteren' van H. B. de som van f10. Een onzer bracht het geld. Hij vernam van de vrouw dat het echtpaar den kost verdient met het maken en verkoopen van papieren omhulzels voor bloempotten en dat het gezin gewoonlijk leeft en reist in een woonwagen door man en vrouw getrokkeu. Die wagen was door gebrekkig onderhond uit elkaar gevallen, maar het onderstel was nog gaaf voorhanden en stond bij het armzalige verblijf, dat in deze barre koude tot woning dient. Met de 10 gulden, die de vrouw dankbaar aannam, de man was aan het venten met de cache-pots zouden ze, gelijk zei zeide, al een heel eind komen tot het aanschaffen van het benoodigde om den wagen zelf weer in elkaar te timmeren. „Is 't daarbinnen uit te houden, iu dit weêr? Och, meneer, 's nachts is 't een beetje koud, maar bij dag hebben we warmte van de kachel". Waar die kachel stond, kon meneer niet ontdekken, want hij waagde zich niet door de kleine opening buiten de wiodzijde naar binnen te kruipen. Vlak voor de opening zat een meisje een stuk brood te eten, een tweemaands kindje werd door de moeder even nedergelegd om naar builen te komen en meneer te woord te staan. Een derde kindje kwam even uit de opening gluren, het vierde liet zich niet zien. Zoo groot de armoede, zoo gering de ontevredenheid, geen klaagtoon werd gehoord. De ijsschuiten zeilden Vrijdag reeds op liet Monnikendaminergat, op dezelfde plaatsen, waar twee dagen geleden nog de botter doorvoer. Aan het einde van den stoffigen, maar 's zomers bekoorlijken en schaduwrijken binnenweg van Deventer naar Twelloo, staat een lindeboom, die wellicht meer dan een eeuw oud is. Eens, zoo vertelt de geschie denis, in den kozak kentijd, werd hem op een verjaardag, terwijl het geschut bulderde, door een kanonskogel de kruin ontnomen. De boom, welke thans drie menschen nauw- iijks met hun armen kunnen omspannen, kwijnde door dat ongeluk, doch fleurde weer op door trouwer zorg eu is het pronkstuk van het dorp, dat terecht trotsch op hem is, zoozeer zelfs, dat voor eenige jaren het ge meentebestuur een zwaren ketting om zijne takkeu heeft doen leggen, om die bijeen te houdeu. GTZ "MLT jmL. r«S" "TBC» Uit nader opgemaakte cijfers blijkt, dat in het afgeloopen jaar naar Noord- en Zuid-Amerika en Oost- en V\ est-lndië uit Gelderland zijn vertrokken 139 hoofden van huisgezinnenwaarvan 31 tot de welgcstelden, 70 tol de mingegoeden en 38 tot de be- hoeftigen behoorden. Met de vrouwen en kinderen mede bedroeg het geheele ge tal 329. De Jongelingsvcreenigiug le Goes, die evenals vorige jaren haar lokaal in de Wijn gaardstraat voor de lotelingen beschikbaar stelde en bovendien de bezoekers onthaalde op broodjes, koffie enz., had niet zooveel voldoening van haar goed pogen als verle den jaar. Wel werd daarvan veel gebruik gemaakt, doch des middags was men ge noodzaakt één persoon, die moedwillig wan orde stichtte, door de politie te laten ver wijderen. Toen het avond werd, werd de toestand veel erger. Sommigen, van wie men wist dat zij zouden komen om onrust te stoken, werden geweigerd, doch drongen met geweld binnen; éen klorn zelfs over eu kwam 'de achterdeur in. Toen genoemde personen binnen waren, ontstonden een vreeselijk tumult en een vechtpartij. De politie, die inmiddels ge roepen werd, moest de sabel trekken, om de belhamels tot bedaren te brengen en te verwijderen. Te acht uur werd het lokaal voor goed gesloten, tot spijt van de goed gezinden, die zich een aangenauien avond hadden voorgesteld. De moedwilligen zijn oude bekenden van de politie. (Middelb. Ct.) Aan Jen overweg bij Tilburg is ver leden Vrijdag een jongeling van 24 jaren door een der treinen overreden en onmid dellijk gedood. De ongelukkige, die zich des namiddags naar de fabriek wilde bege ven waar hij werkzaam was, kroop onder den sluitboom door, en heeft waarschijnlijk den trein, die van Breda kwam, niet gezien. Gedurende het jaar 1887 zijn uit de provincie Noord-Brabant naar Noord-Amerika vertrokken 10 hoofden van huisgezinnen, 5 vronwen en 21 kinderen, waarvan 9 be hoorden tot de mingegoeden en 1 behoeftige. De reden van hun vertrek was bij het mee- rendeel lotsverbetering. Het drijfijs op de Maas bij Venloo is sedert eergisteren zeer sterk vermeerderd, zelfs zoo, dat er bijna geen water aan de oppervlakte meer is waar te nemen. De drift is weinig meer van beteekenis. De wind N. O. met sterke vorst, doch de lucht begint eene andere werking te krijgen. BUITENLANÜSCHE BERICHTEN BELGIE. Twee verdienstelijke officierc-n van het Belgische leger, de kapitein Liévin Vande- velde en de luitenant Charles Warlomout, zijn weder gevallen als slachtoffers van hun verblijf iu den Kongostaat. Eerstgenoemde, een flink officier van 38 jaren, was reeds voor de derde maal in Afrika en had door zijne aardrijkskundige opnemingen gewichtige diensten aan de wetenschap bewezen. Hij bevond zich te Leopoldville en was belast met het bevel over de militaire macht te Stanley-Falls. Daar is hij overleden. De luitenant Warlomont was in Februari van het vorige jaar naar den Kongostaat vertrokken en eerst als adjudant van den gouverneur-generaal, vervolgens als adjunct van den gezaghebber te llouma werkzacin. Hij was nauwelijks dertig jaar oud. Drie Bulgaarsche officieren zijn te Brussel, om 15 inillioen Martini-patronen en een hoeveelheid kruit in ontvangst te nemen, besteld bij de fabriek te Wettereu. K\t£Lt X Bij zijn zilveren bruiloft zal de prins van VVales de verloving meedeelen van zijn zoon Edward inet prinses Alexandra van Griekenland en van zijn dochter Victoria met den Grieksclien kroonprins. De Observer deelt mede, dat bij het Foreign Office tijdingen van Emir-pacha ziju ontvangen, welke tot 15 September van het vorige jaar loopen en waarin gemeld wordt dat hij Stanley in November verwachtte. De weg over Mombasa werd door hem als de beste aanbevolen. filAXIÜSIJ Si. De senaat heeft Zaterdag het toltarief met Italië goedgekeurd. Volgens Le Temps is de benoeming van den heer Kobilant tot ltaliaanschcn gezant te Londen thans officieel. Deze keuze wordt te Rome als des te gelukkiger beschouwd, omdat de heer Kobilant, toen hij minister van buitenlandsche zaken was een politiek volgde welke een toenadering tus- schen Engeland en Italië tot stand gebracht heelt. Iu den aanvang der maand April zal de heer Kobilant zicb naar Londen begeven. De aartshertogin Elisabeth is te Parijs aingekoineti, van waar zij zich naar Madrid heeft hegeven bij hare dochter, de koningin regentes van Spanje. De werkstakers te Fiers hebben Vrijdag rumoerige manifestatiën aan den dag gelegd en, de Carmagnole en de Marseillaise uit- bulderende, de straten afgeloopen. Ook hebben zij zich bij hoopen naar eenige weverijen begevendoch de prefect, die in de plaats gebleven is, heeft gezorgd dat er eene vrij aanzienlijke troepenmacht op de been was. Dat heeft gewerkt, en eene sneeuwjacht heeft het verdere gedaan om de werkstakers uitee i te drijven. Men herinnert zich den open brief, door deu lieer Paul De Cassagnac tot prins Napoleon gericht, w aarin hij dezen vroeg of diens zoon, prins Louis, nog langer in het Italiaansche leger zou dienen. Volgens Le Figaro zou de jeugdige prins ontslag ge nomen hebben. De rechtbank te Yperen heeft drie boterverkoopers veroordeeld tot de volgende straffenA. Van D. en zijne vrouw O. V. elk tot 4 maanden gevangenis en 50 fr. boete en E. V., tot 2 maanden gevangenis, voor het te koop stellen van boter, die 88 percent vreemde stoffen inhield (11!) Vrouw Van D. werd daarenboven nog veroordeeld tot eene andere gevangenisstraf van 2 maan den voor het verkoopen van boter, die 27 percent vreemde stoffen bevatte. Itl'lTStCH Ij AN O. De toestand van den Duitschen kroon prins blijft naar omstandigheden bevredigend. De nachtrust wordt nogal eens gestoord en de wond, welke door de luchtpijpsnede is veroorzaakt, geneest niet zoo snel, als de geneesheeren wel zouden wensehen maar overigens geeft de toestand geen reden tot klagen. Reeds tweemaal is de prins op het balkon in de open lucht geweest, zon der dat dit nadeelige gevolgen heeft gehad. De eetlust is goed, er is geen koorts en de opgewektheid van den patiënt blijft het zelfde. Evenwel blijft de kroonprins steeds hoes ten en daarom besloten de geneesheeren een specialiteit voor borstziekten, professor Kurzmaul uit Straatsburg, te ontbieden. Professor Kurzmaul leidt de kliniek aan de Straatsburgsche hoogeschool en is daar sedert 1876 ais hoogleeraar werkzaam. Als geneesheer voor inwendige ziekten heeft Kurzmaul reeds sedert jaren een goeden naam. Het Engelsche eskader, onder admiraal Hewett, is uit Genua vertrokken en te San Remo aangekomen. Toen het eskader tegenover de villa Zirio het anker liet val len, verscheen de kroonprins in uniformen met een verrekijker op het balkon, teneinde de manoeuvres der schepen te volgen. De prins van Wales heeft afscheidt genomen en is uit San Remo vertrokken. Vóór zijn vertrek seinde hij, gelijk een correspondent beweert te weten, naar koningin Victoria: „Frits maakt het goed. De genezing gaat langzaam, maar er is geen oogenblikkelijk gevaar." Bij de begrafenis van prins Lodewijk van Baden laat de keizer zich door zijn oudsten kleinzoon, prins Wilhelm, vertegen woordigen. De groothertog en de groot hertogin van Baden kwamen Donderdagavond te Freiburg aan en begeleidden Vrijdag het lijk, toen het van Freiburg naar Karlsruhe werd overgebracht. De kroonprins en de kroonprinses van Zweden komen Zondag te Karlsruhe. Laatstgenoemde is de eenige zuster van den overledene. Het stoffelijk overschot van dr. Nach- tigal is door het stoomschip Gertrud Woer- mann van Kaap Palmas, alwaar het voor- loopig was begravenovergebracht naar Kamerun en den 8 Januari aldaar op plech tige wijze bijgezet aan den voet van het voor hem opgerichte gedenk teeken, op het gouvernementsterrein. De Kreuzzeilung is, na het voorgevallene in de Belgische kamer, wel genoodzaakt toe te geven, dat er geen tractaten bestaan, waardoor België en Nederland zich ten op zichte van de triple-alliantie zouden bebbeD gebonden. Het blad houdt echter vol, dat er pourparlers zijn gevoerd met het doel om in bepaalde gevallen, vooral bij bet uitbreken van een oorlog, tot overeenstemming te ge raken. OOST ENK IJ K. Volgens te Weenen ontvangen bericht is de oppositie in Bulgarije, door de laatste verklaring van Rusland aangemoedigd, ijverig in de weer om de officieren, die ontevreden zijn maar nog geen partij durfden kiezen, tot hare zijde over te halen. Zij belooft den bestaaudeu toestand te handhaven. Z W E EN. De koningin van Zweden heeft een bezoek gebracht aan de ex-keizerin Eugenie

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2