NIEUWS- EN ADVERTi NTH LAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. lïtue Uoiirnsat verschijnt dadelijks* behalve op Zoii- en Feestdagen. ABONNEMENT: ADVERTENTIES: Maandag 27 Februari 1888. 49. Uitgevers: Gebroeders Muré. Voor Leiden, per 3 maanden1.2». Franco door het geheele rijk, per 3 maanden t.«». Prijs per Summer 10 Cent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Neheepmakersstee^ 6. '201e Jaargang, t. a tl s - B e r i c h t e i Vergadering van den Raad der gemeente Leiden, op Donderdag den len Maart 1888. I.EIOËJI, 33 Februari. In het Nntsgebouw vergaderde gister avond de R. K. Kiesvereeniging „Recht en Orde" alhier, ter verkiezing van een can- didaat voor de tweede kamer der staten generaal voor dit district. De heer mr. O. J. E. baron Van Wasse- naer van Catwyck vond een warm verdediger in den heer A. Op de Laak, secretaris van den Noord-Zuid-Hollandschen bond. Na een toelichtend woord van den pre sident, den hee; Herman F. A. Üamen, ging men tot stemmen over. 75 stemmen werden uitgebracht, waarvan 70 op bovenge- noemden eandidaat, zoodat gesteld wordt de heer mr. O. J. E. baron Van Wassenaer vau Catwyck, te 'a Gravenhage. In eene hedenmiddag op Zomerzorg gehouden vergadering van de antirevolutio naire kiewereeniging voor het district Katwijk is lot eandidaat voor de a. s. verkiezing van een lid van de tweede kamer voor dat hooldkiesdistrict gesteld de heer J. H. Conner, zeiidingsdirector alhier. Door den heer Rau van Gameren te Lent is, ingevolge verlangen van wijlen den heer mr. S. J. E. Rau, een kist niet Oos- lersche boeken en papieren aan de biblio theek der rijks universiteit te Leiden ten geschenke aangeboden. Den schenker is daarvoor de dank der regeering betuigd. De groote waarde van deze aanwinst is vooral gelegen in de verzameling van Oos- tersche handschriften. Verwijzende naar achterstaande adver tentie tan de Praktische Ambachtsschool alhier, herinneren we belanghebbenden er asn hoe slechts een beperkt aantal plaatsen beschikbaar is, waardoor zeer spoedige aan gifte, voor wie zeker willen zijn, zeer gewenscht is. Alhier zakte een mandie zich gis teren met schaatsenrijden op het Galgewater vermaakte, door het ijs. Eenige in zijne nabijheid zijnde personen schenen te vrees achtig om hem hulp te verleenen. Eene dienstmeid had de tegenwoordigheid van geest, hem eene ladder toe te werpen. De man zou echter verdronken zijn, indien niet de opperschipper en eeD paar matrozen van de Kweekschool voor Zeevaart waren toegesneld, aan welke het door net toewerpen eener lijn en van eenige riemen gelukte, den drenke ling te redden. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. 19 Febr. 41 volw. en 10 k., totaal 51. M. 20 67 11 78. D. 21 W. 22 D. 23 V. 24 Z. 25 65 74 77 78 69 12 13 14 15 13 77. 87. 91. 93. 82. Door de Rijnl. stoomtramweg-maat- achappij werden in de maand Jan. 1888 vervoerd 19604 reizigers. De opbrengst *as: reizigersvervoer f2746.50, goederen en diversen f424.726; totaal f3171.22. Per dagkilometer f 11.36'. IllIEH, LETTK!IE\ EY Kl'YST. Op 73jarigen leeftijd is gestorven Alard, e bekende Fransche violist. Reeds op 10- jarigen leeftijd deed hij zich in concerten noren; toen hij 15 was behaalde hij den eerateu prijs aan het conservatorium te Parijs. In 1843 werd hij tot professor aan die in stelling benoemd en hij bleef dat tot 1875. Alard vormde een aantal leerlingen van naam en schreef een aantal stukken voor viool, die nog in eere worden gehouden. Het geïllustreerde maandschrift „Vreemd en Eigen" begint zijn tweeden jaargang met een schets van de geschiedenis der Leidsche hoogeschool, met afbeeldingen van het aca demiegebouw en de senaatskamer en de portretten van de hoogleeraren De Vries, Cobet en Knenen. BINNENLANDSCHË BERICHTEN -De R. K. kiesvereeniging „Recht voor Allën" te Utrecht heeft de heeren Mackay en Schimmelpenninck van der Oye, eandi daat gesteld voor de tweede kamer. Door de anti-revolutionaire kiesvereeniging te Breukelen is eandidaat gesteld de heer C. M. E. Van Löben Seis, kapitein der artillerie te Utrecht. De anti revolutionaire kiesvereeniging „Ne derland en Oranje" le Arnhem heeft den heer mr. R. Melvil baron van Lynden, te Utrecht, eandidaat gesteld. De liberale centrale kiesvereeniging in het hoofddistrict Zutphen heeft mr. S. M. S De Ranitz, officier van justitie te Arnhem, eandidaat gesteld. De anti-revolutionaire kiesvereeniging „Ne derland en Oranje" te Ede Leeft mr. L. VV. C. Keuchenius lot eandidaat gesteld. De centrale liberale vereeniging m het hoofdkiesdistrict Loclieua heeft jhr. u.r. J. O. ridder Van Happart] eandidaat ge-told. Door do R, K. en anti revolutionaire kies verenigingen te Zwolle is de heer A. baron Van Dcdein eandidaat gesteld. De centrale kiesvereeniging in het kies district Assen heeft eandidaat gesteld den heer W. A. baron Van der Feltz. Door de centrale anti revolutionaire kies vereeniging in het district Waalwijk is ean didaat gesteld de heer mr. P. C. 't Hooft te 's Bosch. De liherale kiesvereeniging te Zevenbergen heeft den heer J. S. W. P. Eerens, ontvan ger der registratie, eandidaat gesteld. Blijkens eene door de Deensche regee ring aan de onze gedane mededeeling zal de landinspecteur Beutson eene reis onder nemen naar onderscheidene landen van Europa en ook naar ons land, ten einde zich op de hoogte le stellen van de landecouumische toestanden, met name van de verordeningen aangaande de waterafloop-verhoudingen in te laag liggende lauden, en van de bepalingen aangaande de inrichting en aanwending der bestaande technische krachten. Z. M. de koning neemt, naar wij met vreugde vernemen, dagelijks in b-ter- sehap toe. Gelukkig is ook de lichte ongesteldheid van H. K. II. prinses Wiihelmina geheel geweken, zoodat H. K. II. weder geregeld vau haar onderwijzers les ontvangt. I), v. Z.-H. en 'i Gr.) Ter gelegenheid van den verjaardag van Z. M. den koning heeft de Nederland- sche gezant te Rome een plechtige receptie van de aldaar vertoevende Nederlanders ge houden. In de gister gehouden zitting van de tweede kamer werd als noodwet aangenomen het voorstel, om Ommerschans nog tot einde 1889 te bestemmen tot werkiurichting voor mannenmaar of de werkinrichting voor vrouwen van Veenhuizen ii°. 1 naar Leiden zal verhuizen, zal de nieuwe kamer moeten uitmaken. De nieuwe kamer, want de oude heeft gister naar alle waarschijnlijkheid hare laat ste zitting gehouden. Het Pa/eis van Justitie acht het wen- schelijk, dat nog in deze tweede kamer een der leden door interpellatie eene stellige verkhriug uitlokke omtrent de beweringen over de behandeling, welke Jeanne Lorette in de gevangenis te Arnhem heeft onder gaan. Het blad meent, dat die beweringen onwaar zijnanders zou de minister van justitie reeds lang de schuldigen hebben ge straft. Doch er moet zekerheid bestaan, ook omdat de woelige socialistische partij zich niet op eene althans schijnbaar gegronde grief kunne beroepen. Naar men aan de Zutph. Ct. meedeelt, heeft de Huil. IJzeren Spoorwegmaatschappij een prijzenswaardigen maatregel ingevoerd, en wel om bij strenge koude liet dienst doende personeel, en wel machinisten, sto kers, wisselwacblers, rangeerders enz. aan de hoofdstations een paar malen daags goede heete koffie te verschaffen voor rekening van de maatschappij. Bij liet lauden van een schuit te Sche- veningen had gisterennainiddag een zeeman, die het anker zou gaan uitzetten, het onge luk door een golf oinvergeslagen tc worden. Aan het strand werd gelukkig liet gevaar opgemerkt, waarin de man verkeerde; eenige mannen gingen hand aan hand te water en het gelukte hun hem van een wissen dood te redden. Naar gemeld wordt, zal de Rotter- dainsche tramwegmaatschappij, over het jaar 1887, na eene afschrijving van f64,690, ee i dividend uitkeeren van 7 J pCt. Het aanmaken der kachels met petro leum heeft te Leerdam weer zijne treurige gevolgen gehad. Een meisje van den land bouwer Mtd'telkoop heeft daarbij zulke he vige brandwonden bekomen, door het vlam vatten der kleederen, dat men voor haar leven vreest. Gedurende het jaar 1887 werden aan de groote stadsbank van leening le Amster dam beletnd 797941 panden, waarvan 770332 gelost en 31993 verkocht werden. De dame die le AnHerdam bij ver gissing op de kiezerslijst werd gebracht, is dr. Aletta Jacobs. Uit Nieuwediep wordt aan de N. R. C. gemeld Alle verkeer te water is bijna door het ijs gestremd. De haven en de reede zijn sedert een paar dagen geheel bezet, waar door de scheepvaart veel belemmering onder vindt en de visscherij niet kan worden uit geoefend. De gemeenschap met Tessel was gisteren gelu-el verbroken en wordt thans met inoeile per ijsvlet tot stand gebracht. De binnenvaart staat geheel stil. Een zeldzaam voorkomend geval deed zich dezer dagen onder de gemeente Zaam- slag voor. Door de rechterlijke macht werd een huisje afgebroken en de afbraak netjes bijeengelegd op eenigen afstand van de vroe gere standplaats. De amotie gebeurde ten gevolge van de weigering van den eigenaar om den cijns van den grond te betalen. Over liet algemeen heerscht bij de minder ontwik kelden het denkbeeld, dat men erfpacht niet behoeft te betalen. Nabij Weespercarspel is uit de Vecht het lijk opgehaald van den te Ankeveen te huis behoorenden S., een 70 jarig man, die hoogstwaarschijnlijk in eene vlaag van krank zinnigheid in liet waler geraakt is De N. R. Ct. verneemt dat het alge- meene studenten-concours, uitgeschreven door de studenten-gymnastiek-vereeniging Olympia te Utrecht, in den loop der vol gende maand zal plaats hebben en de heeren J. S. G. DisseJ. H. Gisolf en J. Tuinen- burg, respectieve gymnastiekleraren te Rotterdam, 's Gravenhage en I ordrecht, de jury zullen vormen. Iu eene woning aan den Daalschen dijk te Utrecht heeft gisterenochtend een 6jarig meisje, tijdens de afwezigheid harer ouders wat steenkolen op den kachel wil lende doen, ernstige brandwonden aan de armen en het aangezicht bekom.m, doordien haar schortje, met de gloeiende kachel in aanraking komende, vuur vatte en daarna ook hare andere kleeding in vlam zette. In haar angst de straat oploopende werd zij al aanstonds opgemerkt door een paar spoor wegarbeiders, die het vuur weldra hadden uitgedoofd en daarna de kleine naar de ouderlijke woning terugbrachten, waar zij zooveel mogelijk hulp verleenden, totdat de geneeskundige, wiens bulp men had inge roepen, ter plaatse verscheen. Als een zeker weinig voorkomend geval deelt iemand aan de Arnhemsche Courant mede, dat hij een paar jonge duiveu heeft, die den nacht met een hond in diens hok doorbrengen. Vroeger was deze haar vijand, maar thani verleent hij haar ongestoorde gastvrijheid. De werkgevers te Almeloo hebben geantwoord op de voorstellen, hun vanwege de arbeiders in de vergadering van eergis teren gedaan, dat zij een scheidsgerecht voor- loopig onnoodig achten, doch in eene onder linge samenspreking wel willen treden. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Almeloo: De heer Van Marken uit Delft bezocht eergisteren den chef der firma Gebr. Scholten C'., ten einde door eene schik king met dezen de werkstaking te doen ophouden. Het kon intusschen weinig baten, want genoemde firma willen van geenerlei schik king iets weten en waren ongeneigd eenige inzage in huune boeken te geven, of tot eene vergelijking van loonsuitkeeting over te gaan. Ingevolge dat onderhoud zal, naar wij van goed ingelichte zijde vernemen, de heer Van Marken den arbeiders voorstellen, het werk onder behoorlijk protest tegen ver laagd tarief te hervatten. De landbouwer G. v. W., te Korte- zwaag, begaf zich bij een paard op stal, dat op eens begon te dringen en te slaan. Hij viel en nu sloeg het paard hem drie ribben stuk en trapte hem het hoofd te pletter. Kort daarna overleed hij. Heinkenszand, eene gemeente van circa 1600 zielen, telt 18 personen tusschen 80 en 90 jaar, en 42 tusschen 70 en 80 jaar. De oestercultuur heeft door de strenge vorst dezen winter aanzienlijke schade ge leden, vooral in Frankrijk, waar de oesters minder de koude schijnen te kunnen ver dragen dan de Zeeuwsche. Een paar Fran- sche oesterkweekers bezochten onlangs Yerseke om daar niet minder dan 150 millioen zaaioesters te koopeu. De Tijd schrijft: Nog eenige jaren, en de Vasten-avond feesten zullen zoowel iu België als in het zuiden van ons land nagenoeg hebben op gehouden te bestaan. Niet alleen toch wordt de trek om er aan deel te nemen telkens minder, maar de feesten krijgen elk jaar een stuidender karakter door de vuile, walgelijke straaltooneelen, wrarvan men, zich op straat bevindende, zijns ondanks getuige moet zijn. Een fatsoenlijk mensch waagt zich dan ook liefst zoo weinig mogelijk buiten zijn woning, daar hij, ongerekend zijn ergernis, bovendien gevaar loopt, zijn kleederen be dorven te zien. Te Antwerpen trokken dit

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1