BINNEKLANBSCH li BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. den goedgezinde. Niets onbillijks, niets onzedelijks daarentegen ware er in gelegen den socialist niet in zijn dienst te nemen. Ziekelijke en weekelijke opvatting van het begrip humaniteit is iets anders dan ware inenschenmin verstandig en op tijd toegepast. Schrijver zegt op een zijner laatste blad zijden Dal wij allen in eigen kring onze ondergeschikten opwekken tot een degelijk, huiselijk, godsdienstig, werkzaam leven. Daartoe is het in de eerste plaats noodig dat alle invloeden worden tegengegaan die van den werkman een geleerde, een politi cus, een verecnigingsman, een meetingloo- per maken. Men koine tot helderder op vattingen omtrent het ware volksgeluk; wat daaraan vreemd is en het in den weg staat, dat zwere men af. Geen grootc dosis ken nis (om slechts hierop te wijzen) maakt den werkman gelukkig, neen, maar wel: tevre denheid. En die tevredenheid wordt het zekerste aangekweekt, wanneer de werkman in zijn huisgezin opgaat. D-.t hij niet in gewijd is in het staatsleven, in maatschap pelijke vraagstukken, bejammeren wij niet in hem, noch vinden daarin, zooals som migen, iets degradeerendsneen, driewerf neen! Integendeel, wij weiisclien hem daar mee eerder geluk. LEIDEN, 31 Februari. De lijst der hoogstaangeslagenen in 's rijks directe belastingen verkiesbaar tot leden van de eerste kamer, zooals die door gedep. staten der provincie Zuid-llolland is vastgesteld, bevat 535 namen; hierop ko men o. a. voor de heeren: J. Van der Breggeu Az. te Leiden f918.645, A. N. J. M. baron Van Bricnen van de Groute Lindt te Wassenaar f9368.446, A. Van der Burg te Hazerswoude f 654.99s, mr. C. Cock te Leiden f 1952.63s, P. L. fi. Driessen te Leiden f951.24, jlir. J. H. Gevers te Noordwijk f1855.016, A. Harte- velt Jz. te Leiden f 690.70, J. J. liassel- bach te Leiden f 693.35, S. baron Van Heemstra te Sassenheim f622.40, J. J. Jongerbloed te Veur f 14-35.57s, mr. J. C. Van de Kasteele te Wassenaar f 1175.1], J. J. Koning te Leiderdorp f886.23, C. J. Leembruggen te Leiden f 953.44s, W. Leem bruggen te Lisse f607.09, F. A. G. graaf Van Limburg Stirum Noordwijk te Noord- wijk f3260.15s. L. Graaf Van Limburg Stiruui van Warmoud te Warmond f 2260.43, M. graaf Van Limburg Stirum te Wasse naar f 151 1.776, mr. M. 11. A. Lisman te Leiden f 642.64s, J. C. E. graaf Van Lon den te Wassenaar f 747.97, mr. H. L. A. Obreen te Leiden f830.95, C. J. Van der Oudermeulen te Wassenaar f 6484.74s, C. H. baron Van Pallandt te Wassenaar f 5297.30, mr. P. baron Van Pallandt te Wassenaar f3601 30, J. Piek te Oudshoorn f 1461.25, W. Schippers te Stompwijk f698.046, jhr. mr. 11. A. Steengracht van Duivenvoorde te Voorschoten f 5468.84, A. Straathof te Alkomade f725.58, mr. W. C. R. baron Van Tuyll van Serooskerken te Wassenaar, f 678.96, mr. J. D. Viruly te Stompwijk f 1743.31s, T. P. Viruly teLei- den, f2195.146, C. Wilde te Katwijk f 1112.88, J. H. Willink te Oegstgeest f 1669.92, J. Zaalberg te Leiden f840.686. In eene gisteravond in de zaal Noord einde gehouden vergadering van de anti revolutionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" alhier, die zeer druk bezocht was, is tot candidaat voor de a. s. verkiezing van een lid van de tweede kamer der sta ten generaal gekozen de heer O. J. E. baron Van Wassenaer. In verschillende gemeenten van het district Katwijk hebben zich onderafdeelin- gen gevestigd van de ar.ti-revolutionaire kiesvereeniging voor dat hoofdkiesdistrict. Ouk Zoelerwoude zal hedenavond over zulk eene oprichting onderbandelen. Sassenheim en Voorhout zijn voor dat doel vereenigd. Voor de betrekking van hoofdopzich ter der gemeente werken alhier hebben zich 75 sollicitanten aangemeld. Voor de levering van 6000 wollen dekens, ten dienste van 's rijks centraal- magazijn van militaire Meeding, uitrusting enz. te Amsterdam, waren minste inschrij vers de heeren J. Zuurdeeg en Zn. alhier voor wollens dekens eenuians f3.70, twee- mans f 4.64 per stuk. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1817) van Niels W. Gade. Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. AJd. Goes. 22 Febr. 7 a. Die heilige Nacht, Niels W. Gade; Morgeuliymne, F. Lucliner; Rhapsodie, W. Brahms; lleim- falirt, J. Rheinberger; Meeresstille und gliickliche Fahrt, L. Van Beethoven. Solo- kwartetteu, J. Brahms, A. Krug. Klavier- soli 11. Von Bulow, F. Chopin, A. llenselt, m ss-- je es» ss 0 is ~z F. Lis/.t, C. Tausig. Directeur de heer C. Samans. Massenet heeft een zeer vleiend schrij ven gericht aan mile. Clary, onze voortref felijke dugazon. Hierin betuigt de compo nist zijne dankbare waardeering voor de wijze, waarop zij in Mauon" hare partij vervuld heeft. Tevens heeft hij nieuwe cou pletten voor dit belangrijk zangspel gezon den, welke coupletten hij de volgende op voering door mile. Clary gezongen zullen worden. Naar wij vernemen ontvangt de lieer De- suilen herhaaldelijk uit andere steden liet verzoek om mile. Clary daar te doen optreden. Inderdaad, de bekoorlijke chanteuse wordt meer en meer de populairste onzer Fran- sche artislen. (Ü.v.Z. lt.en'sGr) OFFICIEEL.ft BERICHTEN. Door Z. M. zijn, met ingang van 1 Maart 1888, de heeren 11. W. E. Slruve te Am sterdam eu A. A. Bekaai' te Maastricht, met stilstand van wedde, tijdelijk ontheven van de waarneming hunner betrekking respec tievelijk van ingenieur 1ste kl. voor het stoomwezen en ingenieur 2de kl. van 's rijks waterstaat wordende genoemde ambtenaren belast met liet verzamelen van gegevens en het verrichten van alle hnn door den minis- ter van waterstaat, handel en nijverheid op te dragen werkzaam heden, noodig voor de samenstelling eener nijverheidsstatistiek. De gewone audiëntie van den minis ter van marine zal op 24 dezer, in stede van te elf uren, te half elf uur plaats hebben. De ministers van financiën en van waterstaat handel en nijverheid zullen op 23 dezer geen audiëntie verleeuen. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 18 dezer bedroeg: bij dcNederlandsche bank. f25,206,251,16 en bij de betaalmeesters 1,925,591,90s Te zamenf27,131,846,06s In de door de anti-revolutionaire kies vereeniging „Nederland en Oranje" te Rot terdam gehouden vergadering werd met groote meerderheid van stemmen besloten bij de a. s. verkiezing niet met andere par tijen samen te werken, en slechts op /éénc plaats in de tweede kamer aanspraak te maken. Tot candidaat werd gesteld de heer J. M. Voorhoeve, te Kralingen. Door de anti-revolutionaire kiesvereeni ging „Vreest God, eert den Koning" inliet district Dordrecht is tot candidaat gesteld voor de tweede kamer de lieer mr. A. Ph. P. C. baron Van der Borch van Verwolde. De heer mr. G. J. Gockoop is door de kiesvereeniging „Voorne en Putten" met algemeene stemmen candidaat gesteld. De kiesvereeniging „de Grondwet" te Am sterdam beeft lot candidate!! gesteld voor de tweede kamer de heeren J. T. Cremer, J. G. Gleichman, mr. A. F. K. Hartogh, mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, mr. W. H. De Beaufort, A. Qildemeester, mr. A. Kerdijk, J. D. Veegeus. De kiesvereeniging „Buiksloot" heeft de heer W. De Meijier tot candidaat gekozen voor de tweede kamer in het district Zaandam. In de eergisteren te Schagen gehouden vergadering van den centrale» bond van liberale kiesvereenigingcii in liet district Alkmaar is het volgend giosta! opgemaakt: J. Bieebaart Kz., Winkel; 11. F. Bultman, Haarlemmermeer; mr. W. Van der Kaay, Leiden; W. Kloeke, Schagen; mr. J. A. Levy, Amsterdam; W. F Stoel, Alkmaar. Hieruit zal duor de verschillende kiesver- eenigiugen véér W oensdag eene keuze ge daan worden. Tengevolge van het bedanken van den heer 1. J. Waller is door de liberale kies vereeniging te Zijpc tot candidaat voor de tweede kamer gesteld den heer D. C. Loman, burgemeester van Tessel. Door de K. K. kiesvi reeniging „Recht voor Allen" voor het kiesdistrict Rede i< tot candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer gesteld inr. M. J. C. Kolk man te 's Gravenhage. De liberale kiesvereeniging „Vrijheid en Orde", te Kist (Betuwe) heeft tot candidaat voor de tweede kamer gesteld voor het dis trict Eist jhr. mr. J. G. ridder Van Rap- paril, te Laren (Gelderland). Te Tiel is door de centrale anti revolu tionaire kiesvereeniging tot candidaat voor hel lidmaatschap van de tweede kamer ver kozen mr. G. Th. Beelaerts van Blokland. Door de Katholieke kiesvereeniging te «c: aio «cjt m/m. r«s" TF- Leeuwarden is de candidaat van de anti revolutionairen (doleerenden) de heer W. B. Vau Munster, hoofd der Chr. nat. school aldaar, tot candidaat gesteld voor de tweede kamer. De kiesvereeniging te VVarfura heeft tot candidaat gesteld den lieer J. Schepel. De centrale anti revolutionaire kiesver eeniging in het district Winschoten heeft tot candidaat gesteld dm heer P. Dijkhuis, landeigenaar te Midwolde. De liberale kiesvereeniging „Algemeen Belang" te Wissenkcrko heeft tot candidaat voor de tweede kamer gesteld de lieer mr. L. A. Bybau te Colijnsplaat. De afdeeling 's Bosch der kiezersvereeni- ging „Noord-Brabant" heeft tot haren eau didaat gesteld voor de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten gene raal luit.-generaal P. J. Van der Schrieck, afgetreden lid. De kapitein Van der Nagel, van hel 5e regiment infanterie, wordt genoemd voor de vervulling der betrekking van directeur der pupillenschool. (t.'.v.Z-U.en sGr.) Van alle zijden des lands en uit den vreemde heeft Z. M. dc koning op zijn ge boortedag brieven en telegrammen van ge luk wensching ontvangen. II. M. de koningin heeft ditmaal die honderden telegrammen en brieven geopend en doen beantwoorden, een taak die Z. M. anders zelf op zich neemt, doch die hij nu wegens zijn ongesteldheid niet kon vervullen. tl. M. en H. K. H. prinses Willielmina verrasten Zondagochtend reeds vroegtijdig den koning met een paar prachtige bloe menkorven en enkele kostbare geschenken, waaronder een tafelkleed, door de prinses zelve bewerkt. Dit kleed is vervairdigd met laken banden en geborduurd met zijde en chenille. De verschillende onderdeden werden door de dames Coert, te Rotterdam, aan elkaar gewerkt en van franjes en galon voorzien. Genoemde, dames ontvingen voor de fraaie monteering den dauk van H. M. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Voorburg .- De spookgeschiedenis, waarvan ik u schreef, heeft zich, tot beschaming van een aantal bijgeloovigen, op even natuurlijke als ver makelijke wijs opgelost. Er huist hier een echtpaar, in welks bezit wij ons gelukkig nog niet lang verheugen, dat te kwader naam en faam bekend staat. Tusschen dit nette echtpaar was des nachts eene woordenwis seling ontstaan, die zoo hoog liep, dat de dame in nachtgewaad (wit) de deur uit vluchtte en hare toevlucht zocht in het zoogenaamde „overbosch" van Rustoord van prins Albert, d. w. z. in het tegenover ge noemd landgoed gelegen park of gedeelte van dat landgoed aan den weg naar Leid- schendam. Late voorbijgangers zagen de dame in het wit, zeer verklaarbaar, voor een spook aan. Waarschijnlijk heeft haar heer gemaal, haar zoekende, op de plaats van baron Van Wassenaer gewandeld en is daardoor het gerucht van het tweede spook ontstaan. De Standaard ontving het volgende ter plaatsing ouder de rubriek advertentiëu „Naar men uit goede bron verneemt, zijn door wijlen den heer baron Van Wassenaer van Catwijck, onder anderen de navolgende legaten gemaakt: Aan het comité van het Christelijk nationaal schoolonderwijs, tien duizend gulden; aan de kerkvoogdij Katwijk aan den Rijn, tien duizend gulden; aan de Christelijke school te Katwijk aan den Rijn tien duizend gulden." Gistermorgen waren te Katwijk aan Zee 5 schuiten met versche viseli, welke in afslag vrij hooge besommingen maakten. Tengevolge van stormweer hadden d? mees ten slechts korten tijd kunnen vischen. Bij het afsteken van het vuurwerk te 's Hage kwamen eenige vonken van de tele- graafvertuoning in a uraking met de klee deren van een jongmensch, die in een oogen- blik in brand stonden. Eenige omstanders schoten toe en rukten hem de kleederen van het lijf, zoodat hij gelnkkig met lichte brandwonden, bijna geheel van bovenkleede ren ontbloot, de Maliebaan kon verlaten. I), v. Z.-H. en 's Gr.) In de Steigersche kerk te Rotterdam had Zondagavond een ontsteltenis plaats, welke gelukkig afliep. Een jongmensch, die in de kerk aanwezig was, had kamervuur werk bij zich, dat ontplofte en een groote dam verspreidde. De talrijke schare werd spoedig gerust gesteld, zoodat de ontploffing niets te beteekeneu had. De Times heeft het volgende nieuwtje omtrent een vau de geredde passagiers van het stoomschip W. A. Scholten. Dit is zekere miss Gold, die zich bij het vergaan van het schip door groote kloekheid onder scheiden heeft. Zij was op reis naar Amerika, om daar in het huwelijk te treden met een landbouwer T. Michell, die bij advertentie in de Engelsche bladen een vrouw gezocht, daarop onder meer het portret r.an miss Gold ontvangen en deze uitgenoodigd had als zijne bruid over te komen. Zoodra Mitchell vernam welke ramp zijne aanstaande getroffen had, is hij naar Engeland scheep gegaan, waarna hij zijne bruid te Dover voor liet eerst ontmoet heeft eu nu eenige dagen geleden met haar in het huwelijks bootje is gestapl. Op de kiezerslijst voor Amsterdam, zooals die in de vorige week door burg. en ivetll. is vastgesteld, na aangevuld te zijn volgens de besluiten van den gemeenteraad, is bij vergissing eene dame onder de kiezers opge: omen, vermoedelijk wegens haren weinig gebruikelijkcn voornaam. De gemeenteraad te Alkmaar heeft in geheime zitting besloten, tot den minister van oorlog het verzoek te richten, de ge meente Alkmaar aan te wijzen als de plaats, waar bij aanneming van het door de regeering ingediende wetsontwerp tot alge meene regeling van het militair onderwijs bij de landmacht, voor zoover daarbij de opleiding tot en de hoogere vorming van den officier zijn betrokken de cadetten school zal worden bevestigd, onder aanbie ding van de daarvoor benoodigde terreinen en gebouwen. Eergisterenavond was het te Almeloo vrij woelig op straat. Eenige vlaggen die ter eere van 's konings verjaardag waren uitgestoken, werden beschadigd of besmeerd, en bij den heer llilarius, uitgever van bet Tw. Zondagsbladwerd eene groote ruit in geworpen. Een korporaal der hazaren en een huzaar, die zich eenige weken geleden bij wanordelijkheden des nachts in de kazerne te Leeuwarden feitelijk hadden verzet tegen de maatregelen, door een onderofficier en eene patrouille genomen om de orde te her stellen, werden wegens dit verzet door den krijgsraad aldaar veioordeeld: de korporaal tot degradatie en zes maanden en de huzaar tot vier maanden gevangenisstraf. Van dit vonnis zijn zij in appèl gekomen, en het hoog militair gerechtshof beeft beide schuldig verklaard aan rebellie en in hooger beroep veroordeeld den korporaal tot 2 jaar en den huzaar tot 1 jaar gevangenisstraf, met ontzegging van het recht aan eerstge noemde om gedurende den tijd van vijf en aan laatstgemelde om gedurende den tijd van drie jaron bet rijk ola militair of militair geëmployeerde te dienen. Te Vlachtwedde komen op de kiezers lijst tot het benoemen van leden voor de tweede kamer twee namen voor van perso nen uit de vorige eeuw, die den ouderdom hebben .van 91 en 92 jaar. Die oudjes hopen den 6den Maart a. 8. zich nog ter stembus te vervoegen. Hun hoogen leeftijd in aanmerking genomen, zijn ze, bij welzijn, daartoe ook nog wel in staat. KSI.iEL.AS It. Sir James Fergusson deelde in het lagerhuis mede, dat de nieuwe Hebriden nog niet ontruimd zijn. Frankrijk verbond zich tot de ontruiming binnen den tijd van vier maanden, gerekend van 16 November van het vorige jaar. Het gerucht dat Engeland voornemens zou zijn, aan zijne eischen tegenover Vene zuela kracht bij te zetten door het zenden van een oorlogschip, is ten eenenmale onwaar. In beginsel is besloten tot het onderwerpen van het geschil aan scheidsrechters, doch niet op de grondslagen welke door Venezuela voorgesteld en onaanneembaar zijn. Bij de voortzetting van het debat over het adres van antwoord heeft de heer Banners aangekondigd, dat de regeering een wets ontwerp zal iudienen tot oprichting van een departement van landbouw. FR AVKKIJ H. De anarchist Gallo, die indertijd in het beursgebouw te Parijs revolverschoten loste en eene flesch bijtend of ontplofbaar vocht op een groepje makelaars wierpwes wege hij tot altoosdurenden dwangarbeid ver oordeeld werd, heeft te Noumea een moord aanslag gepleegd op een der militaire be wakers en is door den krijgsraad ter dood veroordeeld. De gouverneur vau Fransch-Congoland, De Brazza, is weer te Parijs en zal daar tot herstel van gezondheid eenigen tijd ver toeven. Van Stanley had De Brazza niets vernomen. Naar hij meende, heeft Stanley Emin Pacha nu reeds lang bereikt en zal hij, niet over Zanzibar, maar over Khartoum en Suakim terugkeeren. BlIITNCH 11V D. De Miinchener Neueste Nachrichten deeleu mede, dat de Duitsche soldaat, Kauff-

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2