NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. eze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. aeg rd rj e rii e k t Prijs per -Summer 10 Oiii, A OVERTEMTIEH: Kureci: Schcepmakerssteeg b Vrijdag 17 Februari 1888, 1°. 41. Uitgevers Gebroeders Muré. t a si s - B c r i c h t ft :s Het Geheim van het Oude Kasteel. Voor Leiden, per 8 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.80. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. 201e Jaargang. II EK-1JH. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN LEIDEN, Gezien lief besluit van de Gedeputeerde Stalen der provincie Zuid-Hol landvan den 12den December 1887, n°. 10/1 Provinciaalblad n°. 64), houdende bepaling \an de tijdstippen van den herijk der inaten en ge wichten in de verschillende gemeenten in deze pro vincie, voor het jaar 1888; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lelt. der wel van den 7en April 1869 Staatsblad n". 57), tot het doen herijken van alle reeds in gebruik tijnde maten en gewichtenonder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in liet lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Ge meente-apotheek, en wel: voor de gewone gewichten, henevens de malen en strijkers, voor wijk VI, op den 9, 10, 14, 15, 16, 17, 21, 22 en 23 Februari, voor wijk VII, op den 24, 28, en 29 Februari, 1, 2, 6 en 7 Maart, voor wijk VIII en de buitenwijk, op den 8, 9, 13, 14, 15 cn 16 Maart; voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij rnedicijnbereiders, goud- en zilversmeden, specie handelaars en verdere in goud en zilver handelende personen voor «ijk I, 11, III, IV en V, op den 20, 21 en 2 Maart voor wijk VI, VII, VIII en de buitenwijk, op den 23, 27 en 23 Maarl, lelken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren; dat voorts gedurende den herijk in de gemeenten van den ijkkring buiten de standplaats, rilling bin nen dere gemeente ral «orden gehouden, op den 21 en 23 April, 11 cn 12 Mei, 1, 2, 22, en 23 Juni, 13 en 14 Juli en 3 en 4 Augustus tan des morgens 9 lot des namiddags 3 uren, en wijders na den 1Gtn Angnstuslederen Woensdag en Zaterdag van 9 tol 1 uur. Tevens «orden de belanghebbenden er op geweren a. dat zij verplicht zijn hunne malen et) gewichten, behoorlijk droog en schoon, hij den ijker, op roorschreven dagen, tot het ondergaan van den herijk te bezorgen: 4. dat zijdie zulks verzuimen of daarin verhin derd worden, voormelde malen en gewichten vóór den lsUn October nog aan den ijker, op de daarvoor aangegeven dagenter herijking moeten aanbieden c. dat, na hel eindigen van den lerznijn van den herijk, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en gewichten, niet voorzien van de ver- eischtfl steinpelmerkeiivolgens art. 29 der bo venaangehaalde wel, verboden en strafbaar is; en d dat bij het terug ontvangen van de ter ijking aangeboden voorwerpen, zij zich dienen te oTer tuigen of die van het goed- of ofkeuringsmerk eijn voorzien. Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebben den gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheidran den 3Jrn December 1887, de letter V, in den gewonen druk vorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeurings- oicrk zoowel hij den ijk als hij den herijk der maten en gewichten, en hij den ijk van gasmeters de koninklijke kroon, lerwijl hel kanloormerk voor de gemet'nle Leiden is het cijfer 7. Kn geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplak 'uiig en door plant-ing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTEItBurgemeester. I.biden, 23 December 1887. E. KIST, Sccretaiis. I.EIUEN, 16 Februari. Met ingang van 15 dezer wordt de commies 2e kl. bij 's rijks belastingen G. Van Dordt van Leiden naar Rotterdam over geplaatst, terwijl de verplaatsing van den commies le kl. M. J. Scbeft'er van Leiden naar Rotterdam is ingetrokken. De anti-revolutionaire kiesvereeniging in het distriet Leiden is met de R. K. kies verenigingen in overleg getreden en even zeer de beide kiesverenigingen iu het dis trict Katwijk, om voor het lidmaatschap van de tweede kamer der staten generaal dezelfde candidaten te stellenen wel voor Leiden mr. O. J. E. baron Van Wassenaer te 's Hage en voor Katwijk den heer S, baron Van Heemstra te Sasseuheim (N. R. Cl.) In de Stads-Gehoorzaal had gister avond de aangekondigde lezing plaats door den heer mr. 11. Goeman Borgesius, lid van de tweede kamer der staten-geueraal, daartoe uitgenoodigd door de Vrijzinnige Kiesvereeniging alhier. De zaal was over vol, zelfs de gaanderijen waren goed bezet; Spreker werd door prof. Buys ingeleid als de man die wel 't meest geschikt en in staat mag worden geacht de kiezers en ook anderen in te lichten omtrent de politieke aangelegenheden van den dag. Hij begon met uiteen te zetten hoe de grondwet van 48, door mr. J. R. Thor- beele in de stille afzondering van zijtt stu deervertrek voorbereid, voor ons land een zegen is geweest, vooral zooals ze door de regeering in werking is gezet. Van de oeconomische wetten noemde spreker de scheepvaartwetten van 1850, waardoor op dat gebied ons land zelfs En geland voorbijstreefde; afschaffing van belas ting op gemaal, turf en steenkolen, regle menten op de visscherijen. Een belangrijke gre p i9 gedaan in het gemeentelijke belas tingwezen door de afschaffing van de ge meentelijke aecijnsen. Onder de sociale wetten kouten vooral in aanmerking: de bepalingen omtrent volks gezondheid, armenzorg, rijkspostspaarbank en kinderarbeid. Zeker van niet minder belang zijn de politieke wetten. Vooral het provinciaal en gemeentelijk zelfbestuur is voor Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Arnhem, en voor hoeveie audere steden niet, van uitmunten den invloed geweest zei spreker en handels verkeer, welvaart en beschaving namen er toe. Toch is er meer gedaan in de eerste 20 jaren volgende op de grondwetsherziening van 48, dan in de 20 daaropvolgende jaren, en wel door de iusluipiug van de satisfaits. Vaak ook stuitte ineu op de grondwet zeif. Verandering in het belas tingstelsel b. v. stuitte op het bekende art. 76. De wijzigingen in de levende strijd krachten stuitten op de bepalingen in de grondwet, bepalingen die niet meer deugen voor de huidige toestanden; hij de recht spraak en ook hij het kiesrecht stuitte men op de grondwet, wanneer uren wijziging wenschte. llet was dus weiiechelijk die grondwet meer in overeenstemming te bren gen met de eischen van den tijd. Toen, zei spreker, prof. Vissering in 1873 eene lofrede hield over diezelfde grondwet, zei de lofredenaar zelf overtuigd te zijn dat eene spoedige herziening verlangd werd. En wie 't ook al in twijfel trok toch is 't Heemskerk geweest die de herziening van 87 heeft voorbereid, eene herziening die met eene lange lijdensgeschiedenis gepaard ging. En al is de grondwet, zooals ze nu is, al niet geheel zooals ze verlangd werd, ze laat ruimte voor talloos veel verbeterin gen en 't is aan die verbeteringen dat de regeering hare krachten moet gaan wijden. Vooral het vrijhandelstelsel verdedigde spreker; hij sprak voor snel en goedkoop recht, toezicht op den arbeid van kindereu en in fabrieken, enz. enz. eu vooral wees hij er op hoe niet de leuze moet zijuwhet hemd is nader dan de rok", maar hoe uaas. tenliefde de staatsburgers moet leiden bij hun denken en handelen ten opzichte van zaken die het algemeen welzijn betreffen. De rede werd tot 't eind toe blijkbaar met belangstelling aangehoord en nu en dan warm toegejuicht. Eerst te halfelf had spre ker geëindigd. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Professor Giovanni Bosco gaf gister avond in de benedenzaal van het lrfltel de i Burgt eene goed geslaagde kindervoorstel ling. Die zaal is cr uitstekend voor ge schikt, het tooneeltje was gezellig ingericht en de handige prestidigitateur vereenigt iu zich alle eigenschappen om niet alleen de kinderen maar ook volwassenen een pretti- gen avond te Bezorgen. De deputatensergadering der anti revolutionaire partij, dier gister le Utrecht bijeenkwam, was talrijker dan ooit bezocht. 384 deputaten waren opgekomen, behalve de adviseereude leden, de leden der staten- generaal, die der provinciale staten en de pers. De voorzitter stelde eene resolutie voor, waarmeê de vergadering zich vereeuigde. Ook het program van actie werd in behan deling gebracht en, behoudens enkele kleine veranderingen met algemeeue stemmen, op één na, aangenomen. Daarna werd voorzien in de vacature van een lid van het centraal comité, ontstaan doordat de heer Van der Hoop van Sloch- teren voor de benoeming bedankt had. Uit het dubbeltal, door het centraal comité aan geboden, de heer G. W. Van Dedem en kapitein Van Löben Seis, werd laatstge noemde gekozen. MUZIEK, LETTEREN K.\ HU,VST. Naar wij vernemen, is de ziekte van mevr. Beersmans van vrij ernstigen aard. (Fad.) Schroder, de vroegere dirigent der opera te Rotterdamdie op proef aan de opera te Berlijn was geëngageerd, zal ver moedelijk daar vast worden aangesteld. OFFICIKELK BERICHTEN. Door Z. M. is de ingenieur der marine 2de kl. H. Cop, met ingang van 1 Jan. FEUILLETON. FAMILIE-ROMAN. 6). Hij zag rond, maar eene andere uitgang was er niet en de kamer lag op de tweede verdieping, dus ook door het venster was geen ontvluchting mogelijk. Hij hield zijn dolk krampachtig omklemd, en maakte zich tot een heftige verdediging gereed. Nu hadden de voetstappen de deur bereikt. „Mylord!" liet een zacht klinkende meis jesstem zich hooren, „mylord mag ik bin nenkomen Met een minachtenden glimlach verborg de moordenaar zijn wapen en opende eens klaps de deur. Met een hartverscheurenden gil deinsde het meisje, dat op den drempel stond, terug. Het tooneel wat zij te aan schouwen kreeg, was dan ook huivering wekkend. Dicht bij de deur lag het lijk van den armen lord Hampton, met een wond ter linkerzijde van de borst, waaruit een stroom bloed golfde. Maar niet langer dan een seconde kon dit vreeselijke schouw spel haar aandacht trekken, want de mis dadiger, die ter zijde van de deur stond, wierp zich met een sprong op haar, slin gerde haar met een forschen ruk in het midden van den gang en vluchtte naar de trap, die hem buiten het kasteel moest voeren. Doch in zijn berekening, dat de schrik het meisje zou doen bezwijmen, had de ellendeling gefaald, want nauwelijks had zij ontdekt dat de moordenaar nog in huis wasof zij sprong op en snelde hem na. „Booswicht! moordenaar!" riep zij uit, „gij zult mij niet ontsnappen 1" Met deze woorden greep zij hem met haar kleine handen in zijn rug. Op haat kreten werd ook een andere deur geopend en een oude dame snelde verschrikt naar buiten. „Wat gebeurt hier?" riep zij het meisje toe. „Help, mama, de arme lord is vermoord, en hij is de moordenaar!" Iutusschen deed de moordenaar at zijn best om zich van zijn vervolgster los te maten. De oude dame ging angstig terug, en riep baar dochter toe: „Laat los, Gisela, mijn kind, of hij vermoordt ook u." „Neen, neen, roep de bedienden, dat zij mij helpen I" De oude dame was evenwel zoo angstig voor het lot van haar dochter, dat zij aan haar verzoek niet durfde voldoen. Inder daad kon het zwakke meisje den sterken man niet lang tegeuhouden. Hij keerde zich omvatte haar polsen en heet haar toe „U wil ik niet dooden, één is genoeg." Met deze woorden had hij haar een duw gegeven, dat zij eenige passen van hem af op de steenen neerplofte, waarna hij haastig de trap afsneldc. De oude dame wierp zich met een gil op haar dochter, die bewusteloos op het koude marmer lag. „God iu den hemel!" riep zij uit, „hij heeft haar gedood, mijn kind, mijn arme Gisela 1" Een paar bedienden kwimen snel aange- loopen op haar jammerkreten, tnr.ar de schrik had heit als versteend, zoodat er niemand nas nie hulp kou bieden of aan een achterhaling van den misdadiger dacht. Ten slotte bekwamen zij in zooverre, dat zij de bewustelooze Gisela, geholpen door haar moeder, naar haar kamer brachten, en daarna het lijk van den vermoorden lord te bed legdenen een dokter gingen halen. De oudste lakei ontkleedde zijn meester, bevoelde zijn hart en zijn polsen, maar hij schudde het hoofd. „Mylord is reeds dood, geen dokter kan meer helpen. Toen later de dokter er bij kwam, be vestigde hij die woorden: lord Hampton was in het hart getioffen en onmiddellijk gestorven. Iutusschen was de moordenaar buiten het kasteel gekomen, en wandelde zoo volmaakt rustig over den weg naar het kleine stadje in de nabijheid van Eden-Castle, dat geen menscli zou kannen vermoeden, welk een ontnenschelijke daad hij zooeven had ver richt. Maar die kalmte was slechts uiter lijke schijnin 's mans binnenste kookte en bruischte het, dnizeude plannen door kruisten zijn verhitte brein en ondanks de najaarskoude parelde het zweet langs zijn voorhoofd. (Wordt vervolgd

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1