H=C bij de rijkstelegraaf: F. Houtgiaaf, 13. Kra- iner, 1'. G. Van Kuyk jr., M. Hillen, J. 13. Van Oosterhuudt en J. A. Koudijs, allen thans telegrafist 2de kl. Door Z. M. zijn benoemd bij het wa pen der inf.: bij het fide reg.tot le luit., de 2de luit. VV. Abresch, aan het lste reg.; bij het 8ste reg., tot kapt, de le luit. G. 11. Ij. De Wijs, van het reg. gren. en ja gers, alsmede de le luit.-adj. J. II. Nie- meijer, van het corps; bij het personeel der mil. adin., en wel bij de kwartiermeesters, tot majoor-kwartiermeester bij het regiment gren. en jagers, de kapt.-kwartiermeester, met titulairen rang van majoor, M. M. Eys- seil, van het corps. Door Z. M. is de le luit.-adj. VV. C. Wolterbeek, van het 4de reg. vesting-art. op non-activiteit gesteld. Door Z. M. is het consulaat der Ne derlanden te la Koebelle opgeheven. De minister van financiën zal op 16 en de minister van marine op 17 dezer geen audiëntie vcrleenen. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 11 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank. f25,063,431,365 en bij de betaalmeesters 2,067,471,24® Te zatnenf27,130,905,61 De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dit jaar bij het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord kunuen geplaatst worden 30 jongelieden als adelborst voor den zeedienst; aanmelding vóór 1 Mei a. s. bij den minis ter met een op zegel geschreven verzoek schrift. Verder kunnen dit jaar zes jongelieden geplaatst worden als adspirant administrateur bij de Kon. Ned. zeemacht. Aanmelding vóór 1 Juli a. s. op dezelfde wijze als boven. Men zie verder de Staatscourant van 14 Februari. Door de arr.-rechtbank te Rotterdam is, ter vervulling van de opengevallen betrek king van kantonrechter te Brielle, opge maakt de navolgende alphabetiscbe lijst van aanbeveling: mr. J. D. Van Kuyk, kanton rechter te Den Helder; mr. E. Van Popta, griffier bij het kantongerecht te Gorinchem, en mr. J. F. VV. Veeren, griffier bij het kantongerecht te Woerden. De luit.-kolonel Ypey, commandant van het 2e reg. huzaren te Venloo, is be noemd tot voorzitter der commissie tot aan koop van paarden voor de cavalerie in Ierland. Do Haagsche correspondent van de Zutph. Ct. schrijft: De tweede kamer, die Dinsdag nog terugkomt om enkele dringende zaken af te doen, zal, naar men verwacht, slechts 10 dagen bijeenblijven. Uit goede bron verneem ik, dat de kamer zoo laat is bijeengeroepen op verzoek van het ministerie, en dat het ministerie den voorzitter, in strijd met zijn oorspronkelijk voornemen, heeft overgehaald, door het te doen voor komen, dat de verkiezingen in geen geval véór 20 Maart zouden gehouden worden. In het gewone dagelijksche leven zou men dat leelijk beetnemen noemen. Te Voorschoten (district Katwijk) is eene anti revolutionaire kiesvereeniging op gericht. Het aantal daaraan toegetreden leden bedraagt 45. Naar men meent, zal door deze vereeniging de beer J. H. Douner, te Leiden, candidaat worden gesteld voor de verkiezing voor de tweede kamer. Ibl l)e liberale kiesvereeniging te Spaarndam heeft tot candidaat voor de tweede kamer gesteld den heer II. F. Bultman te Haar lemmermeer. De liberale kiesvereeniging te Hangeloo heeft mr. A. D. Van Assendelft de Couingh candidaat gesteld voor de tweede kamer. De kiesvereeniging „Volksbelang" in West stellingwerf heeft tot definitief candidaat voor de tweede kamer in 't district Wol- vega gesteld dr. Vitus Bruiusma. De R. K. kiesvereeniging (centrale) „Recht voor Allen" te Deventer heeft tot candidaat voor de tweede kamer gekozen den heer C. baron Van Ilovell, le Twelloo. De centrale anti-revolutionaire kiesvereeni ging tc Meppel stelt als candidaat voor de tweede kamer den heer M. Noortzij te Kampen. In het kiesdistrict Venloo heeft de heer mr. L. Hatfinans zich candidaat gesteld voor het lidmaatschap der tweede kamer. Door de kiesvereeniging „Vrijheid en Orde" in de gemeente Kollumerland (dis trict Bergum) is inet algemeene stemmen de heer E. B. Kielstra candidaat gesteld voor het lidmaatschap der nieuwe tweede kamer. Naar de Goesche Cl. verneemt zal de R. K. kiesvereeniging te Goes bij de ver kiezing voor de tweede kamer geen candi daat stellen, omdat de samenstelling van liet nieuwe district de kans van slagen voor de Katholieken zeer gering maakt. Naar men verneemt zal vermoedelijk in het kiesdistrict Honlcnissc, van Katholieke zijde, de candidatuur voor het lidmaatschap der tweede kamer der stalen generaal wor den aangeboden aan mr. F. J. F. M. M. Waiter, kantonrechter en lid der staten van Zeeland te Hulst. Door de nieuwe Katholieke kiesvereeni ging in liet district Waalwijk is tot candi daat gesteld voor lid voor de tweede kamer de lieer mr. A. F. Vos de Wael. Het anti-revolutionaire centraal comité heeft in zijne vergadering van Zaterdag jl. het concept-program van actie, in verband met de ingekomen consideration der kies verenigingen, nogmaals herzien. De aangebrachte wijzigingen zouden voor namelijk daarin bestaan: 1". dat de eerbie diging van den dag des Hoeren is opgeno men; 2°. bezuiniging op de uitgaven der drie rijks-universiteiten is ingclascht; 3°. verbetering van het leven in de kazerne als eisch is gesteld; en 4°. de vermelding van de koffiecultuur en de landrente hersteld is. Voor de deputatcnvergaderiug op mor gen zijn door de anti revolutionaire kiesver eeniging voor de gemeenten Sassenheim en Voorhout afgevaardigd de lieeren A. Frij- link (stemg.), en W. J. Van der Bruggen. Onder den naam van „Nederland en Oranje" is te Berlijn eene vereeniging van Nederlanders opgericht. Den 19 dezer zal zij met een feestmaal 's konings verjaardag vieren. De gisteren te 's Hage gehouden Oranje- collecte stelt de commissie in staat ruim f4200 voor eene buitengewone bedeeling aan de armen te besteden en reeds zijn aau de verschillende armbesturen 4300 kaarten afgezonden, vecht gevende op 1 kilo vleesch en 2 ons vet, bij de door die besturen aangewezen leveranciers in te wisselen. De heer mr. G. Belinfanle, de Haagsche advocaat, redacteur van het Weekblad van het Hecht en schrijver der kumerovcrzichten in de N. R. Ct., is sedert eenige weken ziek. Hij werd door eene beroerte getrof fen, welker gevolgeu den zoo werkzamen man, volgens den llaagschen correspondent van den Midd. Ct., zullen nopen geruimen tijd zich van inspannendeu arbeid le ont houden. De heer Karcher, thans directeur van Meinliardt's Hotel unter den Linden te Berlijn, is benoemd tot directeur tan het Kurhaus te Scheveniugeu. De wedsliijd van den studenten-roei- bond zal den 27sten Mei a. s. te Haarlem plaats hebben. De loteliugen en andere belangheb benden zijn per strooibiljet opgeroepen tegen Donderdag te 12 uren op het Waterloo- plein te Amsterdam, om gezamenlijk naar de militiezaal op te trekken, ter overhandi ging van het in het Volkspark ouderteekend protest aau den militie-commissaris. De gemeenteraad van Tessel benoemde Zaterdag den heer J. W. Roelofs, te Oude Wetering, tot gemeente-veearts. Uit Breda wordt aan de N. B. Ct. ge schreven Evenmin als te 's Bosch zal ook te Breda de carnaval dit jaar veel te beteekeiieu heb ben. Zelden werd ze met grooter onver schilligheid tegemoetgezien. De reden daar van ligt voornamelijk in de talrijke andere vermakelijkheden die week- in week- uit in „het Haagje" van Noord-Brabant (zooals Breda genoemd wordt) plaats hebben. Breda heeft in den laatsten tijd zijne opera's, ko- medie's, tal van concerten, wedrennen en telkens terugkeerende muziekfeesten om niet te spreken van de voor- eu najaarskermissen die echter met bet jaar verminderen in gehalte. Vandaar dat de carnaval zoo langzamer hand in verval geraakt, olschoou de burgerij er nog steeds in ziet de voiksvermakelijk- lieid bij uitnemendheid. Of ze in waarheid op dien naam mag aanspraak maken, be twijfelen wij. Van sierlijke optochten is in de laatste jaren geen sprake meer; ze zijn vervangen door liederlijke straattooneelen vuile intriges iu woord eu geschrift, en ieder rechtgeaard meusch wordt met afschuw vervuld voor datgene wat het volk „genot" noemt. In de publieke uitspaiiniugszalen gaat het iets beter toe, althans in die welke tegen zekeren eutréeprijs toegankelijk zijn. De bals in Concordia bijv. eu het Hof van Holland mogen genoemd worden. Avond aan avond zijn die zalen opgevuld met danstlustigeu, eu vooral het Concordia- bal, dat is het bal uitsluitend voor de leden dier vereeniging, biedt in den regel eene tijke afwisseling van genot. Zoo worden er bijv. prijzen uitgereikt voor de fraaiste kos tuums, en de grootste gezelschappen die het een of ander voordragen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN tt E1L I E. Uit üslende wordt gemeld, dat de lieer Ernest Jansscns, nauwelijks eene maand geleden lot burgemeester dier gemeente benoemd, wegens redenen van gezondheid reeds weder zijn ontslag aan den kouiiig verzocht heeft. EX «E EA Si tS. Sir James Ferguson verklaarde in de gisteren gehouden zitting van het lagerhuis, dat hij van de Nederlandsche regecring geenerlei verzoek had ontvangen om de immigratie vau koelies uit Engelsch Lndië in de Nederlandsch-Indische koloniën toe tc staan. De heer Parnell heeft op het adres van antwoord bet volgende amendement voorgesteld: „Aan II. M. nederig te ver klaren, dat, voor zoover de lersche wetge ving van het laatste zittingjaar strekte om verbeteringen aan te brengen, zij de agra rische misdaden heeft doen verminderen, terwijl de dwangwet daarentegen veel ge daan heeft om de sympathie eu de achting der lersche onderdanen voor de wet te schokken; voorts dat de toepassing der dwangwet en velerlei handelingen van het uitvoerend gezag in Ierland hard, partijdig en verderfelijk zijn geweest". mI A Ai MIS IJ 'A. Bij de beraadslaging over de begrooting van marine in de kamer van afgevaardigden werd met 256 tegen 256 stemmen het artikel verworpen, waarbij een subsidie van 25 millioen voor Tonkin wordt gevraagd. Tegenover dezen negatieven uitslag ver klaarde de minister Tirard, dat bij de ver antwoordelijkheid der ontruiming van Tonkin niet aanvaardde. Hij wenschte te weten, of de kamer geneigd was deze beteekenis aan de stemming te geven, dan wel of de bedoeling was eenige bezuiniging iu te voeien. De minister vroeg daarop een krediet van 20 millioen, en dit werd met 278 tegen 227 stemmen toegestaan. De heer Floureus, minister van buiten- landsche zaken, die. tegenwoordig eene rond reis maakt om zijne kiezers te bezoeken, heeft gisteren te Brianpon in antwoord op eene toespraak van den burgemeester o. a. het volgende gezegd „Indien ik Fraukrijks waardigheid kon doen eerbiedigen bij de jongste voorvallen aau de grensindien Fraukrijks wettige vorderingen zijn toegestaandan ligt de reden daarvan alleen hierin, dat men aan gene zijde der grens begreep, dat geheel Frankrijk zich de zaak aantrok. Frankrijk is sterk door zijn recht en door zijne in stellingen, waaraan men zijn laatsten diplo- matieken voorspoed moet toeschrijven, en waaraan het ook zijn militairen voorspoed zou te danken hebben, indien zijne grens werd aangetast. Volgens le Soleil zal de Fransche ge zant te Rome verplaatst worden wegens de in het oog loopeude antipathie, welke lus- schen hem en den Italiaauschen minister C'rispi bestaat. De heer Crispi behandelt geen enkele zaak meer met deD gezant. Alles geschiedt door tusscheukomst van den Italiaanschen gezant le Parijs met den minister van Buitenlandsche zaken. De Parijsche gemeenteraad heeft zijn tweede bal in het raadhuis gegeven. On geveer 500Ü personen waren veiscbeneu. De bloem der radicalen was tegenwoordig, ook „burger" Lisbonne, die van zaal tot zaal wandelde eu de nieuwsgierigheid gaande maakte. De prins van Wales is eergisteren te Parijs aangekomen. Denzelfden dag heeft hij zich begeven naar het Elysée, om den president der republiek een bezoek te bren gen. 's Avonds heeft hij de voorstelling van „la Tosca" in de Porte-Sant-Martin bijgewoond. Na het derde bedrijf heeft hij zich naar de loge vau Sarah Bernhardt be geven om haar een compliment te maken over haar spel. Aan de Cri du Peuple wordt bericht, dat Lucas, de moordenaar van Louise Mi chel, op vrije voeten is gesteld. srisjit Madrid had op 1 Januari II., eene bevolking van 475,300 zielen. Iu de laatste tien jaren is het aantal inwoners met 77,500 vermeerderd. Iu alle Spaansche steden van eenige beteekenis is de dag van eergisteren de ver jaardag van het ontstaan der federatieve re publiek in 1873, door de republikeinen met een feestmaal gevierd. Sedert het herstel van Alfonso XII op den troon is de deel neming aan die gedachtenisviering niet zoo groot geweest als dit jaar. De burgerklasse heeft er niet minder deel aan genomen dan de arbeidersklasse. Elke republikeinsche groep heeft telegrammen aan hare hoofden doen toekomenzooals aan CastelarPi y Margall en Zorilia. Alleen te Madrid waren de republikeinen op achttien verschillende plaalsen aan ecu feestmaal vereenigd; te Barcelona waren tien feestmalen aangericht; te Sevilla, Valladolid, Valencia, Saragossa en Girona elk meer dan een. De orde is nergens verstoord gewordenzoodat de over heid zich allerwege van tusschenkomst heeft kunnen onthouden. Bij de wanordelijkheden te Rio Tinto werden 45 menschen gedood, 200 gewond. Romero Robledo beeft eene inschrijving ge opend voor de gezinnen der slachtoffers. ITA LIK. liet aantal der personen, toegelaten tot de Pauselijke audientieu, naar aanleiding van 't Pauselijk hoogfeest verleend, heeft reeds 't merkwaardige cijfer van 62.000 be reikt. De Voce della Verith acht zich gerechtigd mede te deelen, dat het getal der Fransche pelgrims, reeds Rome bezocht hebbende, en die nog in 't jaar 1888 Rome zullen bezoeken naar aanleiding van hetzelfde hoogfeest, niet minder dan 60.000 bedraagt. Maasb Op zijn reis in Italië is de minister van Buitenlandsche zaken Flourens aan het station Bardonneche, namens de Italiaansche regeering, door den onderprefect van Suza begroet, die zich ter zijner beschikking stelde om hem het gedeelte zijner reis, dat hij op Italiaansch grondgebied moest maken, te vergemakkelijken. De onderprefect heeft den heer Flourens tot Cesana, het laatste dorp aan de Italiaan sche grenzen, vergezeld. DiriTMCII LAI De rijksdag heeft gisteren bij de tweede lezing van de socialistenwet art. 1, volgens hetwelk de wet tot 30 September 1890 verlengd wordt, met 164 tegen 80 stemmen aangenomen. Heden zal de beraadslaging worden voort gezet. De rede, laatstleden Maandag door vorst Von Bismarck in den Duitschen Rijks dag gehouden, is door het hoofd telegraaf bureau te Berlijn naar 326 plaatsen van het binnen- en buitenland, en wel naar sommige plaatsen, in verschillende talen, iu haar ge heel, naar de overige in breedvoerig of kort uittreksel, overgeseind. De rede bevatte in haar geheel 10.997 woorden. Het geheele aantal dezer telegrammen bedroeg 1218, te zamen met 194.296 woorden. Hieraan zijn 235 ambtenaren met 60 Hughes-, 155 Morse en 7 Estieune-toe8tellen den dag en nacht bezig geweest. De bekende orientalist prof. Fleischer van Leipzig is gestorven. Hij was 87 jaar oud. GRIEKENLA WD. Uit Griekenland wordt aan een der Weeuer bladen geschreven dat Rusland reeds eenige maanden geleden te Athene wegens het sluiten van een verbond zou hebben onderhandeld, doch dat het daarin voorals nog niet geslaagd zou zijn, daar Griekenland geen zekeren borg voor de Russische beloften jegens Bulgarije en Servië had kunnen verkrijgen. OOST-IWOIE. De correspondent van de Locomotief te Soerabaija schrijft, dat daar in den Oost hoek verbazend veel Europeanen rondloopeu zonder werk, dat een paar broodelooze ja gers willen trachten met het schieten van tijgers iu Tjaringin wat te verdienen, en dat een stadgenoot van hem bezig is een drama te schrijven, naar aanleiding van de lotgevallen des lieeren Willink Ketjen. PER TELEGRAAF. LONDEN, 14 Febr. Volgens den correspondent van de Times te Weenen, zijn daar herhaaldelijk conferenties gehouden door de diplomaten. Daaruit maakt hij op dat Rusland het voorstel wil doen tot het beleggen van een iuternatiouaal congres tot regeling der Bulgaarsclie quaestie. Gelijk de Daily News uit Weenen ver neemt, gelooft men daar algemeen, dat Rasland een meer verzoenende houding be gint aan te nemen. MADRID, 14 Febr. De Paz maakt de bepalingen openbaar van een verdrag, dat tusschen Spanje eu Duitschland is gesloten tijdens het verblijf van wijlen koning Al- phonso te Berlijn. PARIJS, 14 Febr. De Soleil verneem1

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2