NIEUWS- EN ADVERT. NTIEBLAl) VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. 15ei.ft Courant vei'schijnt dadelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. k B 0 H E E SI E fli T Dinsdag 14 Februari 1888. 38. ABVERTEHTIE M Uitgevers: Gebroeders Muró. Jacht en Visscherij. Het Geheim van het Oude Kasteel. Voor Leiden, per 8 maanden1.25. Franco door het geheeie rijk, per 8 maanden 1.60. Prijs per Summer 10 lent. 201e Jaargang. Van 16 regels0.00. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: fSchecpuiakersstecg 6 S t a tl s - B e r i c li t e ti. De BURGEMEESTER der Gemeente Leiilen Gezien liet besluit van den Heer Gommis saris des Konings in de provincie Zuid-Hol- land, van den 16den Januari 1888(Provinciaal- blad no. 8), houdende regeling van de loling voor de Nationale Militie, en waarbij den Burge meesters der gemeenten, waar de loling plaats heeft, o.m. wordt verzocht om al de hun len dienste staande middelen aan Ie wenden, ter vooikoming van dronkenschaphij gelegenheid der loling; Noodigl de lotelingen dezer gemeente voor de lichting van dit jaar ernstig en dringend uit, zich hij gelegenheid der toting geheel tc or thouden van het gebruik van sterken drank en daardoor zich Ie vrij waren niet alleen voor de nadeelige gevolgen van dronkenschap in hel algemeen, maar ook voor de straffen bij de Wel lol beteugeling van openbare dronkenschap bepaald, terwijl tevens rnel nadruk wordt gewezen op de Straf bepaling bij art. 252, 1°., van het Welhoek van Strafrecht gesteld tegen hel toedienen van bedwelmenden drank aan iemand die in ken- nenlijken slaat van dronkenschap verkeert. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, DE KANTE It. Leiden, 8 Februari 188S. De COMMISSARIS DES KONINGS in de Provincie ZUID HOLLAND Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 24slen Januari 18SS, n°. 37; Gelet op art. II der wel vau den 13den Juni 1857 Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden dat bij voornoemd besluit door de Gedeputeerde Staten is bepaald: lo. dat de uiloefening der jachten op wa terwild opgenoemd ill ait. 15, lilt. d, en li, der wel van den 13den Juni 1857 Staats- blad no. 87)wordt gesloten op Dinsdag d'ii Udell Maart aanstaande; 2o. dal de uiloefening van hot weispel van kwarlelen met steekgaren of vlieghei (art. 15, lilt. e, der bovengenoemde wel) is toegelaten van den 25sten April aanstaande tol en met den Aden Juli daaraanvolgende, decli dal het vliegnet in geen geval lot hel tirasseeren van kwarlelen mag worden gebruikt; 3o. dal de visscherij in de binnenwateren, waaronder ook worden verstaan rivieren door sluizen afgesloten, zal zijn gesloten van den 5dcn April aanstaande lol en met den aden Juni daaraanvolgende, met uitzondering: o. van de visscherij door middel van fui ken, nalscbaren, aalkorven, dobbers en door peuren naar aal en paling; b. van de visscherij met de gebhe om kleine vischjes te scheppen lot aas voor de dobbers; ,4o. dat het vissollen met kuilnelten, waar onder ook belmoren ankerkuilen en slaalboo- men, van den 5den April aanslaande lol en met den Wden Juni daaraanvolgende is ver boden; 5o. dat de kooilieden hunne kooieenden in dit jiar moeten opsluiten of opbokken van het tijdstip der sluiting van de jacht op eei.dcn tol en met den 21 sten April en van den 2r/c« Juli tot de opening der jrchl op waterwild. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks le doen gebruikelijk is, alsmede in hel Pro vinciaal Iliad en in de Nederlandse/ie Staats courant worden geplaatst. De. Commissaris des konings voornoemd FOC-K. 's Cravcnhagcden 27slen Januari 1888. I-BIBENT, 13 Februari. De I.cidsche gymnastiek- en schcrm- vereeiiigmg „Sparta" gaf Zaterdagavond hare derde openbare uilvoering in de stadsg hoor- zaal. Het ruime tooueel was daartoe met groen, bloemen en wapentropeeën kwistig versierd. Een zeer groot aantal genoodigden had van de invitatie gebruik gemaakt en vulde reeds vroeg de zaal. Bij den aanvang heette de president van Sparta de aanwezigen welkom op deze uitvoering. I ie voorzitter, de heer 11. Vroom wees er op hoe door een samenloop van omstandigheden de vereeniging onlangs een verlies heelt geleden door het zich afscheiden van etn achttal flinke werkers; hoe die heeren eene nieuwe gymnastiek vereniging hebben opgericht onder den naam van „Una," ecno vereeniging waarmcé Spaita evenwel op vriendschappelijke» voet voortleeftgetuigen de aanwezigheid van Una's bestuur en de schenking van een krans door Una voor het vaandel van Sparta, vergezeld van eene hartelijke toespraak. Evenwel, zei de heer Vroom, is door het vertrek uit de vereeniging van de tegen woordige leden van Una, de ijver van hen die leden van Sparta bleven, als 't ware verdubbeld omdat zij begrepen dat nu zwaardere plichten op hunne turnerschouders rustende waren. Ook de vereeniging Hercules bracht een krans en na de pauze deden Minerva en Thor helzelfde. Aan bewijzen van vriend schap en belangstelling ontbrak het dus niet. Na eenige muzieknummers door het orkest uitgevoerd was 't aan de werkende leden om te toouen wat ze door volharding hadden verkregen en om de eer op ie houden ook van den Hinken directeur deu heer J. J. Groenewoud. Vrijoefeningen liepen goed, sabelcolonne, partijschermen en ringen beter van stapel. We zagen aan de ringen o. a. een uitstekende plank voor en achter maken. Degencoionue, partijschermen en oefeningen mei lange staven waren zeer goed. Na de pauze trokken zeer, en terecht, de aandacht de oefeningen met knotsen, eene geheel nieuwe oefeniug. De standen der medewerkers waren uitmuntend, vooral be schenen als ze waren door zeer goed voldoend kalklicht, door den beer Mögle, kunstlievend lid, uit Rotterdam, welwillend afgestaan. Rekstok, brug eu vooral lauge slok (carré) waren bizonder gord. Het werken was daarom dezen avond bi zonder zwaar omdat de werkzaamheden over slechts weinig leden verdeeld waren eu ieder lid dus al zijne krachten moest gebruiken voor bet welslagen. Intusscheu hebben de leden getoond dat ze flink werken willen en tol heel wal in staat zijn. Bovendien zijn er leden die dat nog pas zeer kort zijn. De heer Groenewoud loondo zich de ware di recleur, die zich met al zijn ijver er op toelegt om zijne leerlingeu kranig voor den dag le doen komen. Na afloop werd de zaal ontruimd en tot balzaal ingericht en onder de tonen van goede balmuziek bleven leden en genoodigden zich tot laat in den ochtend uitstekend ver maken We wenachen Sparta nog een lang en krachtig leven toe. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 1000, 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prijzen f330.—, f35.—, f 18.f3.80 en fl.85, laagste prijzen f320.f35. flS—, f3.70 en fl.85. Binnenkort zal liet 12 J jaar geleden zijn dat de eocieteit Minerva naar bet nieuwe gebouw werd overgebracht. Werd jaar geleden liet plan om het lOjarig bestaan feestelijk te herdenken, opgegeven, nu wordt de hoop uitgesproken dat deze gelegenheid niet onopgemerkt zal voorbijgaan. In eene Vrijdag te 's Graveuhage gehouden vergadering van onderscheidene heeren industrieelen en landbouwers, heeft zich geconstitueerd een voorloopig algemeen comité voor den te vormen Nederlaudschen bond voor den nationalen arbeid. Leden van dat comité zijn o. a. de heeren A. D. D. Schretlen, alhier en J. M. Van Kempen, te Voorschoten. In het Zaterdagavond verschenen nummer van het Handelsblad komt een breed opgezet artikel voor van de hand van onzen stadgenoot den heer H. J. Bool, over eene rijksinkomstenbelasting en haar pro gressief karakter. In het volgende nummer zal het artikel worden vervolgd. UNIVERSITEIT. Aan de rijksuniversiteit alhier werden nog de volgende examina met gunstig gevolg afgelegd Caudidaatsexamen in de rechtswetenschap door den heer P. J. B. Ruys de Perez. Doctoraalexamen in de staatswetenschap door den heer E. Jacobson. MUZIEK, LETTERED EX KUXIT. Geboortedag (1835) van F. Haverschmidt. Na afloop der voorstelling van Manon, gedirigeerd door Massenet, is te 's Graven- hage eergisteravond omstreeks middernacht, onder toevloed eener groote menigte, eene serenade gebracht aan den componist door den directeur der Fransche opera Desuiten, voor de woning van den Fransche» gezant, den lieer Legrand, iu de Amaliastraat, waar aan Massenet en vele genoodigden een souper werd aangeboden. FEUILLETON. FAMILIE-ROMAN. 3). »Ja, en als ik hem dit geld gaf, zou hij het binnen een jaar hebben verkwist. Neen, ik zeg je nogmaals, ik wil hem niet iu het verderf storten. Ik stel je dit geid ter hand, doe er mee, zooals ik je gezegd heb, en na mijn dood moet je Arthur de eigendomsbewijzen ter hand stellen." De gewezen kamerdienaar liet het pakket langzaam in zijn zak glijden. »Ik gehoorzaam, mylord, maar menigeen zou in mijn plaats anders gehandeld hebben en u aan het eenmaal gegeven woord houden." „Met welk recht?" vroeg de lord scherp, terwijl hij den spreker met Irotschen blik aanzag. „Francis Hoadje doet verstandig, je mijn bevel opvolgt en je voor het ®*erige niet met mijn aangelegenheden inlaat. Eet is reeds laat, ga heen." Deze hoogmoedige woorden brachten een geheeie verandering in de trekken van Francis Hoad. Hij antwoordde op een toon, die j geheel verschilde van den onderdanige, die hij totnogtoe had aangeslagen: „O! mylord kan ten volle in zijn recht zijn, maar dit besluit treft den armen Arthur zwaar. Om zijnentwille wensch ik mylord een lang leven toe." Hij verliet het vertrek zonder eenigen groet, en lord Hampton was weer alleen. De nachtelijke bezoeker was vertrokken langs denzelfden weg waarlangs hij gekomen was. De lord sloot het venster en keerde naar zijn stoel terug. „De stap is gedaan," mompelde hij met een zucht, „en nu de tweede." Een tijdlang zat hij peinzend, de hand onder het hoofdtoen stond hij open begon met groote stappen in de kaïner heen en weder te loopen. „Neen," sprak hij zacht, terwijl hij in het midden bleef staan. „Ik doe liet niet, ik kan niet. Het denkbeeld is mij onver- dragelijk, dat die schande nog hij mijn leen zou geopeubaard worden, maar de onreine handen van deu ellendeling zullen hier nooit den teugel voeren. Zoolang ik leef,, zal alles een geheim blijven, maar bij mijn dood zal het openbaar worden. Fabre S is in Londenmaar binnen een week keert hij terug. Ik zal een verzegelden brief in zijn handen stellen, die hij eerst na mijn dood mag openen. Daarin zal hij mijn laatsten wil vinden, waardoor het onrecht, dat ik gedaan heb, zal worden goed ge maakt. Het is een laat berouw, uiaar voor den hemel is geen berouw te laat. Ik zal rust in het graf vinden." Hij ging weer aan zijn lessenaar zitten en eenigen tijd heerschle er volmaakte stilte in het vertrek, slechts afgebroken door het gekras van de pen en het geluid van een zucht, nu en dan door den schrijver geloosd. In een donkeren hoek van het vertrek stond een man, die met loerende tijger blikken alle bewegingen van lord Hampton bespiedde. Eenmaal verhief hij zich in zijn volle lengte en deed een paar schreden voorwaarts, die door het dikke, tapijt ge smoord werdenmaar hij scheen zich te bedenken en ging weer in zijn boek terug. Om zijn mond speelde een glimlach, en hij ging voort den lord opmerkzaam gade te slaan. Deze zonk in zijn stoel terug en herlas wat hij geschreven had. Dat duurde slechts eenige minuten. Toen stond hij op, stak een kaars aan, verzegelde zijn brief en verliet het vertrek. Toen hij de deur achter zich gesloten had, kwam de luisteraar uit zijn donkeren hoek te voorschijn. Hij had een slanke gestalte, haar en knevel waren zwart, evenals zijn oogen, die als vuurbollen fonkelden, en zijn tint was donker. Onder gewone omstandigheden stond zijn gelaat duivelachtig en zijn oogen als die van een roofdier. Hij naderde het schrijfbureau, waarvan de lord zooeven was opgestaan, maar niets lag er op, dat zijn belangstelling gaande maakte. Toen ging hij met zachte, slui pende schreden naar de deur, door welke de lord het vertrek had verlaten. Hij legde ziju oor aan het sleutelgat en luisterde naar de voetstappen, die zich in den eenzamen gang verloren. „Ila," mompelde hij, na een oogenblik geluisterd te hebben, „mijn vermoeden had mij dus niet bedrogen." Nog eenmaal wierp hij een onderzoekenden blik om zich heen en toen hij zeker wasdat niemand hem bespiedde, opende hij de deur en verdween in de zwarte duisternis, die buiten het vertrek heerschte. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1