s- -> At IS AS «T3 HB3 Door liet hoofdbestuur van liet Ne derlandse!) Bijbelgenootschap is tot tweeden secretaris benoemd de heer L. J. Van Wijk, stndent aan de Indische inrichting te Delft. Dr. Sören Hansen, een jong Deensch geleerde, vooral bekend door zijn onder zoekingstochten in Groenland, doorreisde in de laatste weken ous vaderland. Te Delft werd door hem een langdurig bezoek ge bracht aan de etnologische verzameling der instelling voor onderwijs in de taal, land en volkenkunde van Ned.-lndië, alwaar hij door den directeur hoogleeraar J. Spanjaard werd rondgeleid. Dinsdag vertrokken de acht telegra fistenwelke door de Zuid-Afrikaansche republiek voor den dienst daar te lande zijn benoemd, van Rotterdam, om over South aropton do reis naar de Transvaal te ver volgen. Onder de vele belangstellenden, die hen uitgeleide deden, bevond zich ook de minister-resident der Zuid-Afrikaansche repu bliek, jhr. mr. G. J. Th. Beeluerts van Blokland, die de jongelieden bij het verlaten van hun geboortegrond in hartelijke en kernachtige taal toesprak. (/A v. Z. II. en Gr.) Het feuilleton van een der Amster- damsche bladen eindigde gisteren met het verhaal hoe de ongelukkige Angelika in zwijm viel bij het zien van haar vader Vorates, die schijnbaar levenloos door vier personen in huis werd gedragen zij begreep, dat haar verloofde Rodinis ter dood was veroordeeldDe samensteller van het bladover zooveel akeligs zelf ontsteld plaatste er onmiddellijk een advertentie onder, aanvangende met de woorden „Drink eens." (Arni. Cl.) Gisteren is te Amsterdam tegen 5 personen proces-verbaal opgemaakt, die bij de loting voor de nationale militie socialis tische geschriften onder de loteliugen ver spreidden. Eergisterenavond was eene groote me nigte in het Volkspark te Amsterdam ver gaderd, om getuige te zijn hoe door een aantal iotelingen, daartoe door socialistische woordvoerders aangezet, een adres werd ge- teekend aan denmilitieraad. Zij pro testeeren daarin tegen hunne oproeping tot den dienst, in eenen tijd van vrede, nu alles rustig is. Dit protest zou wel niet helpen", zei Fortuijn, „maar het zou den geest doen kennen van de zonen des volks, die door de bloedwet, voor een tijd, van hun vrijheid beroofd worden". Verleden Maandag werden uit de kruitfabriek bij Muiden 6983 vaatjes kruit geladen in een tjalkschip, dat de lading naar Rotterdam zou vervoeren. De tjalk werd opgesleept naar Ouderkerk, doch werd daar lek en kon nog juist verhaald worden tot bij de daar aanwezige bewaarplaats van kruit. Daar ligt zij nog Ondanks de nabijheid van een veilige bewaarplaats is al het kruit in het schip gebleven, bloot gesteld aan de vonken van de voorbijvaren de stoomschepen. Terecht is de omtrek in zeer groote ongerustheid over deze ge vaarlijke nabuurschap, en niet minder groot is de verwondering over het feit, dat hier geen voldoende voorzorgsmaatregelen genomen zijn. (Nieutot.) Te Kastrikum beeft zich Dinsdagmid dag, door het spelen met een touw om den hals, een löjarig jongeling opgehangen, door dien de stoel onder zijne beenen wegraakte. Voor eene betrekking bij een der in- dustrieelen te Alkmaar, met een jaarlijksche toelage van f 700 ongeveer, hebben zich 390 sollicitanten aangemeld. Te Dwingeloo heeft een treurig onge luk plaats gehad. De timmerman R. Koe ling was met zijn knecht bezig een afgehou wen boomstam door kruit te laten springen. Toen bet cenigen tijd duurde voordat het kruit ontplofte, ging de knecht eens zien of de lont uitgedoofd was. Nauwelijks was hij er evenwel bij of het kruid vatte vuur en de stam sprong uiteen, zoodat hij het hout in 't aangezicht kreeg. Zijn neus werd geheel verbrijzeld, terwijl hij het gezicht naar aller ineening ook zal moeten missen; bovendien is zijn toestand zorgelijk. Te Valterveen is het driejarig zoontje van W. Zundert in een pot met kokende wortelen gevallen, waardoor het zulke hevige brandwonden bekwam, dat het spoedig daarna overleed. De gemeenteraad van Middelburg heeft besloten aan de regeering te verzoeken, al daar de nieuwe cadettenschool te vestigen. Een hond, toebehoorende aan een in gezetene van Roggel (L.)heeft dezer dagen eene groote verwoesting onder het pluimge dierte van den burgemeester van lieithuizen aangericht. Eene groote boeveelheid kippen, kalkoenen en paauweu werden door hem doodgebeten. De schade wordt op f 125 berekend. Tegen den eigenaar van dezen moordenaar is deswege proces-verbaal opge maakt door de mardchaussée aldaar. Uit Valkenburg (E.) wordt aan de IV. li. Cl. betreffende de baldadigheden, die er in de vorige week in de onderaardscbe groeven hebben plaats gevonden, nader het volgeude geschreven: Ouder de alhier geves tigde blokbrekers deed sedert geruimen tijd het verhaal de ronde, dat de vereeniging Het Geuldal niet weinig schuld droeg, dat men hun van rechtswege het breken van blokken in de Valkenburgsche groeven ver boden had. Dit vermoeden vond bij hen uieer versterking, toen gemelde vereeniging den toegang tot de groeven afsloot. Na het vernielingswerk der vorige week kwam dit de vereeniging Het Geuldal ter oore; het bestuur gaf hiervan onmiddellijk aan het gemeentebestuur kennis, met het beleefd verzoek, een nieuw onderzoek der groeve te gelastenopdat alle over deze zaak in omloop zijnde kwade geruchten mochten worden opgeheven. De vereeniging Het Geuldal verklaart er niets tegen in te brengen, en acht het zelfs wenschelijk, dat de blok- btekers het werk hervatten, met dien ver stande echter, dat hiertoe de mogelijkheid besta, en het geen gevaar voor de publieke veiligheid oplevere. Aangaande het verwijt, dat door haar afsluitingshekken werden aangebracht, dient vermelding, dat deze zijn geplaatst, nadat het verder delven in de groeve op hooger bevel erboden was, èn toen zelfs nog met de noodige vergunning hiertoe vanwege liet plaatselijk bestuur. Teneinde aan vermeld verzoek te voldoen, heelt het gemeentebestuur de volgende bekendmaking doen afkondigen en aan de bergwerkers gericht „Het gemeentebestuur van Valkenburg maakt bij deze bekend, dat er een verzoek schrift is ingekomen van de vereeniging Het Geuldal alhier, houdende een nader onderzoek in te stellen naar de gelegenheid tot het verder breken van blokken in de Valkenburger groeve. Gaarne aan dit ver zoek gevolg willende geven, richt voornoemd bestuur bij deze eene oproeping tot de blok brekers, om eeue commissie van drie leden ter beschikking testellen, om eene geschikte plaats aan te wijzen in gemelde groeve, alwaar alsnog zonder gevaar gewerkt zou kunnen worden." Naar men verneemt, hebben zich reeds eenige bergwerkers ten raadhuize aangemeld. Eene premie van f 50 is uitgeloofd voor hem, die de schuldigen aan het vernielings werk kan aanwijzen. De lieer Van der Eist, directeur-inge nieur der mijnen in Limburg, heeft ter gelegenheid van het huwelijk zijner dochter eene som van f 6000 gestort in de mijn- werkerskas. BUITENLANDSCHE BERICHTEN BËL&IE. Eergisterennamiddag tegen 5 uur is te Brussel aangekomen de lord-mayor van Londen, de heer Polydore De Keyser, naar het schijnt slechts met het doel om aan enkele otficieele feesten en plechtigheden deel te nemen. Gisteren te 12 uur zou bij officieel ten stadhuize worden ontvangen door den burgemeester Buis en den voltal- ligen gemeenteraad, die hem een déjeuner aanbiedt, terwijl hij gisterenavond aan eene uitnoodiging tot bijwoning van het bal ten hove gevolg geven zal. Heden keert hij naar Londen terug, waar hij 's avonds bij een officieel bal tegenwoordig moet zijn. Er is een groot feest gegeven door de hertogin van Arenberg. Het familie-hötel is op de Place du Sablon gelegen, in de schoonste wijk van Brussel, achter het verrukkelijk square, in welks midden hel gedenkteeken van de graven Egmond en Hoorn staat. Sedert 15 jaren dat is sedert het overlijden van den diep betreurden hertog Engelbert was de vorstelijke woning, die het paleis ouzer koningin in de schaduw stelde, gesloten gebleven. De hertogin had zich stipt aan de opvoeding harer kinderen gewijd. Groote fiuancieele rampen hadden de edele familie getroffen. Na het overlijden van den hertog had men bemerkt, dat deze groote sommen in den Carlisten-oorlog ge stoken had. De hertogin ontbood haar intendant. Zij vroeg hem wat er gedaan moest worden. „Mevrouw", sprak de trouwe dienaar, „laat mij begaan en binnen eenige jaren, bij de meerderjarigheid uwer kinderen, zal men niets meer bemerken van den „doortocht" van Don Carlos in het huis van Arenberg". Hij heeft woord gehouden. Er is geen spoor van de bres meer te zien. En welk een feest! Welk eene receptieI Welk een pracht iu dit vorstelijk verblijf, de „duizend en ééne nacht" waardig. Het vermogen der Van Arenbergen wordt op 20 millioen rente geschat. De admiui- straiie-bureaux zijn ware ministerieele bu reaux. In Duitschland bezit du familie 71 kasteelen. Ik heb mij Zoudag over graaf Von Brandenburg, den Duitschen gezant, die ons verlaten heeft, eeu zeer eigenaardige bij zonderheid lalen vertellen. Waarom was de graaf ongehuw d geblevenP Hij stamt van een bastaard van Frederik de Groote af, die voor zijn natuurlijke zoon den titel van graaf Von Brandenburg schiep. De koning-wijsgeer had in eene zonderlinge bui van excentriciteit bevolen, dat deze zoon en diens afstammelingen tot in het 4e geslacht uit de civiele lijst van den koning van Pruisen onderhouden moesten worden. Met het vierde geslacht moesten de graven Von Brandenburg verdwijnen of voor hen en hunne nakomelingen afstand doen van de adelijke apanage. Van deze nakome lingschap maakten deel uit twee zusters, een broeder bevelvoerend generaal te Berlijn, en de vertrokken gezant te Brussel. Allen zijn ongehuwd gebleven. Ziellier dus eene familie, welke spoedig zal zijn uitgestorven; want de oud-gezaut bij het Belgische Hof, die de jongste is, telt reeds 68 jaren. [IJ. v. ZAL en 't Gr Een nieuw gevecht heeft Zaterdag plaats gehad tusschen de wildstroopers en de boschwachters van den prins De Ligne te Doornik. Niemand van de strijders schijnt gekwetst te zijn. Ai Si h X Al i). Gisteren is het parlement met een troon rede geopend, waarin de koningin begint met de verklaring, dat zij bij voortduring van alle mogendheden de verzekering ont vangt, dat zij bezield zijn met de meest vriendschappelijke gevoelens en den leveu- digeu wensch den wereldvrede te handhaven. De afbakening der Afghaansche grens zal, gelijk te hopen is, strekken om de mogelijkheid weg te nemen, dat tusschen Groot-Brittaunië en Rusland over hun bezit tingen in Midden-Azië geschillen ontstaan. Bezield door dèn wensch bloedvergieten te verhinderen, zond de-koningin een ge zantschap naar den koning fan Abessinië, ten einde den vorst den oor.'og tegen de Italianen af te raden. Dat dezg poging mislukt iswordt door haar ten ^eerste betreurd. Voorts wordt melding gemaakt van fret einde der onderhandelingen met Frankrijk' over het Suez-Kanaal en de schikking, welke met die mogendheid betreffende de Hebriden-eiiauden is getroffen. De conferentie, welke iu het najaar te Londen is gehouden door alle mogendheden, welke belang hebben bij den suikerhandel, heeft aanmerkelijke vorderingen gemaakt tot het verkrijgen eener afdoende schikking in dit opzicht. In de troonrede wordt geen gewag gemaakt van de Bulgaarsche quaestie noch van de algemeene politieken toestand in Europa. Het hoogerhuis beraadslaagde gisteren over het adres van antwoord op de troon rede. Lord Salisbury verklaarde, even als prins Von Bismarck geloof te hechten aan de handhaving van den vrede en aan de stellige verzekering, dat Rusland geen onmiddellijke handeling beoogt en zich daarvan zorgvuldig zal onthouden. De mededeelingeu van Rusland in dit opzicht zijn niet slechts verzoenend, maar oprecht. Engeland, zeide lord Salisbury verder, heeft uiet dezelfde stelling als Duitschland met betrekking tot de gebeurtenissen in Turkije en aan de Turkscbe grens. Eugeland heeft daar traditiën en eeu politiek waarvan het niet zal afwijken; het zal de belangen ondersteunen welke gedurende drie of vier geslachten in het zuidoosten van Europa zijn behartigd. Het eenige gevaar voor de Eugelsche belangen in het zuidoosten van Europa zou zijn een avontuurlijke of onwet tige handeling van Rusland, maar wij houden ons overtuigd, dat de Russische regeering geen dergelijke onwettige handeling in den zin heeft. Het adres werd daarop aangenomen. De Engelsche gezant te Athene, sir Horace Rumbold is tot gezant te 's Graveu- hage benoemd. De heer Gladstone is te Londen terug gekeerd. Officieel wordt medegedeelddat lord Dufierin zijn ontlag heeft genomeu als onder koning van Britsch-Indië. Markies van Laudsdowne, de gouverneur van Canada, volgt hem op en lord Stanley is tot gou verneur van Canada benoemd. Baron De Worms zal waarschijnlijk het voorzitter schap van den Board of trade, lord Stanley's ambt, met het ministerie van handel ver eenigen. De kanselier der schatkist Goschen ontving eergisteren het eerelidmaatschap van het Londensche gilde der vischhandelaren. Een dronk op zijne gezondheid beantwoor dende, zeide de minister, toen hij in den loop van zijne rede de binneulandsche poli tiek aanroerde, dat de heer Gladstone nog altijd geen plan voor zelfbestuur in Ierland had ontworpendat ook maar het meeren- deel zijner volgelingen kon bevredigen. a X BI Si n H. liet feit waarvoor de heer Wilson voor de correctioneele politie zal terecht staan is oplichterij. Hij wordt beschuldigd de heeren Legrand en Crespin de la Jeannière voor geld te hebben doen decoreeren. Het proces zal den 16n, en 17n en 18n Februari behandeld worden. De heer Wilson wordt vervolgd in gezel schap van de heeren Hébertllibaudeau en üubreuil aan den eenen en Mme Ratazzi aan den andereu kant. POKT16AL. Te Lissabon is iemand gearresteerd die den vroegeren minister, den afgevaar digde Pinheiro Chagas, op straat met eeu stok had geslagen, omdat. Pinheiro in zijn blad een artikel tegen Lonise Michel had geschreven. Pinheiro werd vrij ernstig aan het hoofd gewond. De moordenaar, een onderwijzer, verklaarde dat hij een socia list is. ITALIË. In den avond van den 6n Februari hebben, zooals uit Massowali gemeld wordt de ongeregelde troepen onder bevel van den officier Adam order ontvangen den terugtocht van de stammen Acher jeliamteja en Troa met hun vee te beschermen. Er had een treffen plaats met eenige soldaten van Ras Alula, die den terugtocht trachtten te be letten. Van de Abyssiniërs zijn 6 gedood en 1 gewond. De ongeregelde troepen hebben zich mees ter gemaakt van 9 gewerenwaaronder 3 Wetterligeweren. Geen enkele Italiaan is getroffen. Prof. Bergmaan en graaf Radolinski worden te San Remo verwacht. Volgens telegrammen uit Rome, is de Russische regeering van voornemen aan de groote mogendheden een rondschrijven te zenden, in hetwelk wordt aangetoond dat de tegenwoordige toestand in Bulgarije in strijd is met het tractaat van Berlijn. DlHTBCilLAND. IHet wetsontwerp tot verlenging van den zittingtijd van den rijksdag, van drie tot vijif jaren, is heden door den rijksdag bij derc?.'' lezing aangenomen. Tegen stem den het cfmfrum, de vrijzinnigen, de Polen en de Den'n- De rijksdag nam gisteren bij de tweede behandeling zo'i'der beraadslaging ongewijzigd het wetsontwerp u,an tot het sluiten der leening tot uitbreiding der landweer. Alleen drie sociaal-democratisch e afgevaardigden stem den tegen. Dr. Bramann heeft gisterennamiddag in tegenwoordigheid v an andere geneesheeren, de operatie der luc-htpijpsnede met goed gevolg op den Duit ®cheu kroonprins vol bracht. De toestand (van laatstgenoemde is bevredigend. 1 De keizer ontving gisterennamiddag graaf Radolinski en Bergmaun, die gisterenavond naar S"an Remo zijn ver trokken. I Bij gelegenheid v,!'111 een feestmaaltijd gegeven ter eere van de j khen van den land dag der provincie Brand'<euburgstelde prins Wilhelm (de oudste zoon ovan den kroonprins) een dronk in op de provi nc'e Brandenburg, waarin hij zeide: „Bij mijn rit door de 'Mark Brandenburg tijdens de manoeuvres, h eh ih mij door do bloeiende velden en dooiha bedrijvigheid, welke in de fabrieken he. -rschtevoldoende kunnen overtuigendat cl 'e ware grond der volkswelvaart in den vruc. hten gevenden ar beid is gelegen. „Ik weet zeer goed, .Hat de groote me nigte, bijzonder in het buitenlandmij er van beschuldigt, dat ik .begeerig ben naar roem en lichtzinnige oorh ogszuchtige gedach ten koester. God beware m'j voor 'a"1 een Met verontwaar- dergelijke beschul- eerenik ben sol- rs zijn soldaten misdadige lichtzinnigheid diging protesteer ik tegen digingen, maar, mijne h- daat en alle Brandenburgt dat weet ik if Daarom wensch ik té2 eindigen met de woorden, welke onze grcï°^e rijkskanselier den rijksdag toeriep, op ^en ^ie ons het verheffend schouwspel vertoonde eener innig aaneengesloten regeeruVno en volksver tegenwoordiging. Deze woovr(ien wensch in 't bizonder op Brandenbu? "8 *oe *e Pas8en en daarom roep ik u toe: ®raQdcD*

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2