ii NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. exe Courant verschijnt dagelijks* behalve op /.on- en Feestdagen. Zaterdag 11 Februari 1888* N°. 36. ADVERTENTIE N: Bureel: .Scheepsnakerssteeg 6, Uitgevers: Gebroeders Muré. Jacht en Visscherij. Het Geheim van het Oude Kasteel. BINNENLANDiUHE BFJMCHTEN. ■f-J S%m ABOFJHEtöEfêT: Voor Leiden, per 3 maandenI 2.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.tif). Prijs per Slimmer 10 Onf. 201° Jaargang. Van 1ti regels0.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contant, zonder rabat, per regel 0.10. Stads-BericEi ten. De COMMISSARIS l'F.S KONINGS in de Provincie ZUID-HOLLAND, Gezien liet besluit van de Gedcpuleerde Stalen van den 24slen Januari 1888, n°. 37 Gelet op art. 11 der wel van den 13den Juni 1857 Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden dal bjj voornoemd besluit door de Gedeputeerde Slaten is bepaald lo. dal de uiloefening der jachten op wa terwild opgenoemd in art. 15, lilt. d, jen der wet van deri 13den Juni 1837 (Staats- blad no. 87)wordt geslolen op Dinsdag dm 13den Maart aanslaande; 'Zo. dat de uiloefening van bel weispel van kwartelen mei steekgaren of vliegnet (art. 15, lilt. f, der bovengenoemde wet) is toegelalen van den 25sten April aanslaande lot en met den Aden Juli daaraanvolgende, doch dal bel vliegnet in geen geval lol bet lirasseeren van kwartelen mag worden gebruikt; 3o. dat de visscherij in de binnenwateren, waaronder ook worden verstaan rivieren door sluizen afgesloten, zal zijn geslolen van den 5den April aanslaande lot en met den iiUn Juni daaraanvolgende, met uilzondering: a. van de visscherij door middel van lui ken, aalscharen, aalkorven, dobbers en iloor peuren naar aal en paling; b. van de visscherij met de gebbe om kleine vischjes le scheppen lol aas voor de dobbers 4o. dat bet vissclien met kuilnettenwaar onder ook belmoren aukerkuilen en staalboo- men, van den 5den April aanslaande lol er. met den lilde» Juni daaraanvolgende is ver boden 6o. dat de kooilieden limine kooieenden in dit jaar moeten opsluiten of opbokken van liet tijdstip der sluiting van de jacht op eer.den tol en met den 2\slen April en van den Zden Juli lot de opening der jicht op waterwild. Eu zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks le doen gebruikelijk is, alsmede in bet l'ro- vinciaal blad en in de Nederlandse/ie Staats courant worden geplaatst. De Commissaris des konings voornoemd FOGK. 's Graven/lageden 27slen Januari 1888. FEUILLETON. FAMILIE-ROMAN. 2). „Er zijn bezwaren, Francis, ik heb berouw." „Mylord," sprak bij, „dat kan niet, u zult toch niet willen „Ja, Francis, ik wil," was het stroeve antwoord. „Ik wil dat, als ik niet meer zijn zal, het onrecht goed gemaakt worde, en de openlijke leugen zal vernietigd worden I" „Onmogelijkmylord „Niet onmogelijk, Francis, het zal ge beuren zooals ik het wil. Daarom heb ik je hier doen komenom je van mijn voor nemen kenm's te geven en je schadeloos te stellen." „Mij schadeloos stellen," herhaalde de voormalige kamerdienaar, „en lord Arthur danwat zal er van hem worden F" „Van hem?" vroeg de lord bitter. „Van den ellendeling, die ik mijn zoon moet UKIMEIV, IO Februari. In de heden door de. geneeskundige staatscommissie alhier gehouden zitting is tot arts bevorderd de heer J. K. A. Wert- heim Salomonson. De Leidsche gymnastiek- en scherm- vereeniging Sparla zal Zaterdagavond 11 dezer hare derde openbare uitvoering geven in de stadsgehoorzaal, gevolgd door een bal. MUZIEK, LhTTEKE* K3Ï KUNST. Geboortedag (1684) van Justus Van Elfen. Het in Maart te verschijnen 23ste deel der „Encyclopaedia Britanuica" zal o. a. bevatten ee i hoofdstuk over „Tabari" van prof. De Goejc, te Leiden, en een over „lypographie", geschreven door onzen te Cam bridge woneiiden landgenoot dr. J. H. Hessels. OFFICIEELE lii.jtUUTlCV. Door Z. M. is tot burgemeester van Zui len benoemd C. Plomp, secretaris dier ge meente. Door Z. M. is aan de telegrafisten der 2de kl. bij de rijkstelegraaf E. J.Gerritsen, G. J. Van der Poppe en G. C. Bar, op hun verzoek, eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst. In eene gisteren te Utrecht gehouden vergadering, die door ten aantal liberale kiezers uit verschillende gemeenten van het kiesdistrict Wijk bij Duurstede werd bijge woond, is met algemeene stemmen tot can- didaat voor hel lidmaatschap der tweede kamer gesteld mr. W. baron Van Goltstein, oud-minister. In het nieuw district Eede zal mr. L. VV. C. Keucheuius van anti revolutionaire zijde candidaat worden gesteld. In het nieuwe hoofdkiesdistrict Waalwijk heeft zichzelf candidsat gesteld de heer Hen drik Eeijgers te Empel. De op zijn verzoek van het 8de bij het 4de regiment infanterie overgeplaatste 2de luit. jhr. B. L. Van Spengler, is inge deeld bij het 1ste bataljon, iu garnizoen te Delft. noemen? Ja, een ellendeling is hij, die mijn vermogen verdobbelt en verbrast, mijn roemrijken naam met schande bevlekt en mijn eer nog zal bezoedelen. Hij is onwaardig den naam van lord Hampton te dragen en erfgenaam van mijn titels en van mijn rid dergoed Kden-Castle te worden. Wilt ge hem nog verdedigen, Francis?" Met zijn doordringende oogen zag lord Hampton zijn gewezen kamerdienaar Francis Hoad aan, en deze stamelde onthutst „Mylord, ik moet hem wel verdedigen, hij is toch Francis Hoad eindigde zijn zin nietmaar zag verschrikt in het rond. Het was hem als had hij een zucht gehoord in een van de donkerste hoeken van het vertrek. „Mylord," sprak bij, „wij zijn niet alleenweer zag bij naar den hoekwaar hij meende een menschelijk geluid gehoord le hebben. „Hier is iemand, die ons be luisterd." „Wij zijn alleen," stelde lord Hampton hem gerust, terwijl hij een onderzoekenden blik door de kamer wierp, „hier kan nie mand zijn." Francis ging weer zitten, maar hij was slechts ten hal/e gerustgesteld. Hij meende Do kolonel der cavalerie J. S. Van Huguen'n is gisteren op 60jarigen leeftijd te Venloo overleden. Bestuurders der vereeniging van pan nen- en sleenfabrikanten in liet hoogheem raadschap Rijnland, onder de zinspreuk: „Eendracht maakt macht," heeft zich tot de tweede kamer gewend met een bezwaar schrift tegen het ontwerp van wet, houdende bepalingen tot het tegengaan van overmatigen arbeid en verwaarloozing van jeugdige personen. Adressanten wijzen er op dat voor hut, industrie en de daaraan verbonden werklieden een drietal bepalingen zeer nailee- lig zijn: 1°. het stellen van den leeftijd waarop kinderen in den regel met arbeid mogen aanvangen op 13 jaren; 2°. het verbod om een kind beneden 16 jaren (veld arbeid uitgezonderd) langer dan 10 uren in bet etmaal arbeid te doen verrichten3°. de beperking van den werktijd van 1 April lot 30 September van 's morgens 5 tot 's avonds 7 uren. Deze bepalingen zullen de exploitatiekosten zeer verhoogenhet productievermogen der fabrieken beduidend verminderenen bezwaarlijk zijn voor de werklieden. Daar de pannen- en steenfabri- kanten door de enquête commissie nog niet geboord z'jn, achten adressanten een regeling, waarbij <x>k hunne belangen getroffen worden, prematuur. Voor het gerechtshof te 's llage werd gisteren behandeld bet hooger beroep van den gewezen beambte ten post en telegraaf- kantore te Katwijk aan Zee tegen een vonnis van de rechtbauk aldaar, waarbij hijter zake vanhet als ambtenaar opzettelijk ver duisteren van geld of geldswaardig papier, dat bij in zijne bediening onder zich had, tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Advocaat generaal mr. Bijleveld requi- reerde bevestiging van het vonnis a quo. Mr. J. L. Van Gigcli, advocaat te Am sterdam, voerde eenige verzachtende om standigheden aan. De groote wedstrijd welke de Engel- sclic en Duitsche schaakspelers eerlang zullen houden, zal vermoedelijk te 's üravenhage plaats hebben. De Kngelschen wenschen, dat 's Gravenhage worde gekozen, maar de Duitschers stellen Keulen voor. Volgens de Avondpost bestaat het plan om het badhuis te Schevetiingeii dit jaar zoo mogelijk reeds in Mei e. k. te openen. Het strand voor Scheveuingen zoo meldt de Avondpost dat voor korten tijd van Zeerust af tot Hotel Garni, ter hoogte van den straatweg, met de visschersvloot wa< bezet, is thans bijna ontruimd. De vloot is in zee op de verscbe visscherij, en spoedig genoeg zullen de Hagenaars dit bespeuren aan den overvloed van tong, schol, schar, rog, kortom de z. g. platviscb, schoon groote voorraden naar liet buitenland worden verzonden. Wie zou dit hebben durven voorspellen tusschen Kerstmis en Januari? Voor weinigen was het een geheim, dat de toestand ge spannen was. Zouden we eeue herhaling krijgen van den kleinen staat vau beleg van het vorige jaar? Het hing aan een zijden draad. Van wijzigingen in den monsterrol wilden de visschers niets weten. Spoedig genoeg kwam dit ter kennis van de reeders, al houden de visschers geen openbare ver gaderingen. De reeders daarentegen waren verdeeld. De invloedrijkste en voornaamste hunner meenden in gemoede, dat de uitkomst van de visscherij niet gedoogt met de visschers op den ouden voet voort te gaananderen ontkenden dit niet, maar zouden door her haling van eene werkstaking zwaarder verlies lijden. Tasachen deze beide slroomingen behield de meening de overhand, dat, met voorloopige instandhouding van den toestand, door jaren lange gewoonte geijkt, naar geleidelijke hervorming en verbetering moest worden gestreeld. Eu zoo geschiedde het. Nauwelijks werd bekend, dat de monsterrol geen wijziging zou ondergaan, of de waterschout, wiens beleid aan dezen gelukkigen uitslag onge twijfeld niet vreemd is, had geen handen genoeg om de toestroomeude visschers te monsteren. Mogen er al enkele schuiten achterblijven, dit is volstrekt niet opvallend. Jaarlijks zijn er achterblijvers, evenals nu, om redenen, geheel vreemd aan de quaestie, welke voor dit jaar wederom gelukkig tot het verleden behoort. Mogen het reeders en visschers beiden in het nieuwe seizoen goed gaan Want daarin is gewis de beste waarborg gelegen voor eene gunstige verhouding. een menschelijk geluid vernomen te hebben en werkelijk had hij zich niet vergist. In den donkeren hoek stond een man ver borgen, die met Argus oogen het tweetal bespiedde, en geen woord van het gesprek liet verloren gaan. Toen hij zich bijna verraden hadwant hij begreepwat Francis Hoad had willen zeggen, trok hij zich haastig iu zijn donkeren hoek terug en daaraan dankte hij het, dat hij niet was opgemerkt. „Ja, ik heb berouw," begon lord Hamp ton weer, en de bitterheid van zijn toon deed duidelijk blijken, dat hij waarheid sprak. „Deze ellendeling, die ik mijn zoon moet noemen, is mij een vloek geworden, een schandvlek voor mijn trotschen naam, en misschien zal hij bi"iienkort „Beoordeel hem niet te hardmylord," viel Francis Hoad den opgewonden man in dc rede. „Wanneer lord Arthur onder andere omstandigheden groot geworden ware, wanneer men zich in zijn kindsheid maar wat meer aan hem gelegen had laten liggen, was cr wellicht een man van eereen ware edelman uit hem gegroeid." „Nooit!" riep de lord heftig en slueg daarbij met de vuist op de tafel. De duivel regeert dien knaap, uiaar ik wil hem niet geheel en al in bet verderf storten. Mis schien zal ik nog eenige jaren blijven leven en zoolang zal alles bij het oude blijven, maar als ik sterf, dan zal de verkwister, de losbol niet de erfgenaam van mijn ver mogen worden." Hier zweeg hij en nam een pak bank noten uit zijn schrijfbureau. „Ik heb gezegd, dat ik hem niet in het verderf wil storten. Hier is geld een vermogen. Beleg het in solide fondsen, opdat het in tijd van r.ood zal kunnen op genomen worden. Arthur is als mijn zoon opgevoed en gewend aan een kostbare levenswijze, en het is mijn plicht, dat ik hem in staat zal stellen, om als edelman te blijven leven, maar mijn geheele vermogen, mijn vaste goederen, zullen nooit zijn eigendom heeten." Francis Hoad nam het dikke pak bank noten aan en woog het op zijn hand. „Mylord," sprak hij, „uw vertrouwen vereert mij zeer, maar waarom deelt ge Arthur nu niet dadelijk alles mede en stelt ge hem dit geld niet zelf ter hand. Hij is immers te Parijs?" (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1