fï J SV-S3 sa M3B- I*-*} tS sa JBÜ iss2» tg. i scat. jbu. pw "Jtf Willemsoord en van directeur van het on derwijs aldaar opgedragen aan den kapt.ter zee C. E. Uhlenbeck. Den 7den Pebr. 1888 is door Zijne Majesteit den koning in een bijzonder ge hoor ontvangen de honorable Sir William Stuart, ter overhandiging zijner terugroe- pingsbrieven als buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister van II. M. de konin gin van Groot-Britannië en Ierland bij hel Neder!, hof. Door Z. M. is de generaal-majoor van hst leger in Ned.-Indië J. H. Romswinckel, met ingang van 11 Mei 1888, op zijn ver zoek, eervol uit Zr. Ms. mil. dienst ontsla gen, met behoud van aanspraak op pen sioen en onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan Z. M. en aan den lande bewezen. De 1ste iuit. der mariniers J. M. Ente van Gils, belast met het bevel over het detachement mariniers aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met 1 Maart a. s. ter beschikking gesteld van den commandant van dat korps, en ver vangen door den 1ste luit. der mariniers E. lierdenis van Berlekom. De 1ste luit. der mariniers A. De Tim merman wordt met dienzelfdeu datum ge plaatst aan boord Zr. Ms. wachtschip te Hel- levoetsluis. De luit. ter zee 2de kl. J. H. Van Hoogstraten, off. van politie bij het'kon. instituut voor marine te Willemsoord, wordt met 1 Maart a. s. op non activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. L. E. Van Diggelen. Met dienzelfden da tum wordt aan boord van Zr. Ms. oplei dingsschip te Rotterdam geplaatst de luit. ter zee 2de kl. L. J. H. Willinge. De adelborst lste kl. A. J. Loke, be- hoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met den llden dezer op non-activiteit gesteld. BINNEN LANÜSUHE BERICHTEN Door de arrond.-rechtbank te Maas tricht is, ter vervulling van de opengevallen betrekking van rechter in dat college, op gemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. A. M. C. H. Kock,rech- ter-plaatsvervanger in de arr.-rechtbauk ad vocaat en procureur te Utrecht; mr. J. A. M. M. Pylssubst.-grifBer bij de eerstgemelde rechtbank; en mr. H. A. Van Rees,subst.- griffier bij de arr.-rechtbank te Amsterdam. Naar de N. R. Ct. verneemt hebben zich voor het in de maand April te houden examen voor surnumerair bij de registratie 57 candidaten aangegeven. Twaalf plaatsen zijn opengesteld. Een geheel nieuw ontwerp besluit om trent de verkiesbaarheid tot leden der eerste kamer buiten de hoogstaangeslagenen, is gezonden naar den raad van state, waar het spoedig afgedaan wordt. Door de anti-revolutionaire kiesver- eeniging Nederland en Oranje" te Haarlem is tot caudidaat voor de tweede kamer der staten-generaal gekozen S. baron Van Heem stra te Sasscnheim. Door de centrale anti-revolutionaire kies- vereeniging ^Nederland en Oranje", voor het district Wijk-bij-Duurstede, werd tot candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de tweede kamer der staten-generaal, den heer jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort. De vergadering der liberale centrale kies- vereeniging van Schoterland, heeft den heer 1). 11.Geldt met algemeene stemmen tot candidaat voor de tweede kamer gesteld. Tot dames du palais van H. M. de koningin zijn benoemd douairière Van Hen nepDeutz van Assendelft, en baronesse Van Goltslein geb. Boreel van Hogelanden, te 's Gravenhage. Eergisterenmorgen werd in de Frin- sensloot, nabij den Deijl onder Wassenaar, het lijk gevonden der reeds bejaarde vrouw v. d. L., die door een ongeluk in het water geraakt schijnt. De fraaie salons van het Hótel des ludes leverden eergisterenavond een schitte rende aanblik op, versierd als zij waren voor de ontvangst van een 820tal gasten uit de hoogste kringen dezer residentie op een soirée-dansante, welke gegeven werd door Z. Excellentie den minister van justitie en opperceremoniemeester van het huis des konings, mr. M. W. baron Du Tour van Bellinchave. Een rijkdom van groene ptauten, heesters en bloemen was met den meeslen smaak in de verschillende zalen, die de bel étage van genoemd hotel uitmaken, in de corridors en op de portalen gerangschikt; hier en daar weerkaatsten de reusachtige spiegels, ten deele gemaskeerd door de bloemenversiering, het liebt der ontelbare gaspitten en bougies op betooverende wijze naar alle zijden, waardoor bij de binnentredenden een indruk werd te weeg gebracht alsof zij zich in een feeënpaleis bevonden. De drapeering en meubileering der salons in Douis XVI stijl, verhoogde niet weinig j het aangenaam en aantrekkelijk aspect. Omstreeks 10 uur werden de zalen door de genoodigden gevuld. Zij werden verwelkomd met een muziekuitvoering van de kleine kapel van het regiment grenadiers en jagers. Dat de toileUeu der dames als 't ware wed- wedijverden in pracht en kostbaarheden, zal wel geen nadere omschrijving behoeven. Onder de gasten waren de ministers, hoofden der departementen van algemeen bestuur, met uitzondering van den minister van buitenlandscbe zaken, die wegens familie omstandigheden verhinderd was, vele leden van het corps diplomatique, als de gezanten van Rusland, Frankrijk, Duitschland, België, Oostenrijk, Poitugal en Japan, voor zoover zij gehuwd zijn inet hun dames, waaronder de echtgenoote van den Japanscben gezant door haar fraai toilet zeer de aandacht trok. Ook bevonden zich onder de genoodigden verschillende hoogwaardigheidsbekleders van net huis des konings; onderscheiden verte genwoordigers van den adel die in de residentie verblijf houdt, een aantal burgerlijke en militaire autoriteiten, generaals eu be velvoerende hoofdofficieren, hooggeplaatste ambtenaren, de Commissaiis des konings in dit gewest, de burgemeester enz. enz. Aan het souper, waarmede deze schitterende soiree werd besloten, zaten ruim 200 der gasten aan. In lang is zulk een prachtig feest waarvan natuurlijk een groot aantal neringdoenden dezer stad de voordeden genieten, aldaar niet gegeven. (D. v. ZJL en 't Or.) Een meisje, wonende iu de Van Ho- gendorpstraat te 's Gravenhage, werd Dins dagavond omstreeks half tien uur, toen zij een boodschap deed naar de Fagelstraat, door een drietal jongens aangevallen en ernstig mishandeld. Behalve eenige stom pen in het aangezicht, werd haar een ge vaarlijke snede in den rug toegebracht, die hare opneming in het Ziekenhuis noodzakelijk maakte, hetwelk zij echter na geneeskundige hulp ontvangen te hebben, weder verlaten beeft. De baldadigen hadden zich uit de voeten gemaakt. De Tw. Ct. verneemt, dat de officie reu der dd. schutterij te Almeloo aan Z. M. eervol ontslag gevraagd hebben. Zaterdagavond zat te Breda de 95 jarige weduwe Bresselcers, wonende in de Zoutstraat, met cene stoof met vuur voor hare bedstede. Door een noodlottig geval geraakten hare kleeren in brand, weke door eene buurvrouw, die hevig om hulp hoorde roepen, spoedig gebluscht werden. De oude vrouw had echter zéédanige brandwonden bekomen, dat dr. Van Mierlo hare opname in het Gasthuis noodzakelijk oordeelde, waar zij reeds den volgenden dag overleed. (N. B. C.) (ilEUUENTEHAAD. Zitting van den raad der gemeente Leiden op Donderdag 9 Februari 1888, des na middags te 2 urenten raadhuize der ge meente. Aanwezig zijn de lik. Le Poole, Van Reenen, Fockema Andreae, Van Hamel, Alma, Zillesen, Bool, Kaiser, De Goeje, Van Butliugha Wichers, Knappert, llassel- b ch, Koetser, Tielemau, Van der Hoeven, Verster, Cock, Juta, Du Rieu, Zaayer eu de voorzitter. De bh. Driessen, De Sturler en Schnei- ther hebben kennis gegeven dat ze, wegens ziekte de vergadeiing niet kunnen bijwonen. Eveneens hebben de hh. Was en Zaalberg kennis gegeven dat ze verhinderd zijn te komen. De voorzitter opent de vergadering en verzoekt den secretatis de notulen te willen lezen. Aldus geschiedworden ze goed gekeurd. De voorzitter geeft nu keunis o. a. van de volgende Ingekomen stukken. Verzoek van dr. P. P. C. Hoek om eervol ontslag als lecraar aan de hoogere burger school voor jongens tegen begin van April a. s. Idem van A. Van den Dop Jr. om een sloep le leggen voor het perceel Pieterskerk- ckoorsleeg, n". 7. Idem van J. F. R. l)e lialbian om resti tutie van plaats, dir. belasting dienst 1887 wegens vertrek uil de gemeente. Een schrijven van C. II Lie Jong betrek kelijk het besluit van den raad dd. 19 Jan. tot onderhandschc levering van kleeding der politieagenten en brugwachters. Adres afdeeling Leiden van liet Algemeen Nederlandsch Werklieden Verbond omtrent het maken van een verordening op liet toe zicht op hel bouwen en verbouwen. En geeft kennis Dat bij dc aanstaande verkiezing van een lid van dc tweede kamer der staten-generaal op 6 Maart zitting hebben: in het hoofd bureau op het raadhuis de beeren: burge meester, voorzitter, dr, A. Nijkamp en P. L. C. Driessen, leden, in het hulpbureau aan den Burg: de beeren H. J. Doolvoorzitter, F. A. Verster van Wulverliorst en mr. C. Cock, leden en in het hulpbureau aan dc Mare de beeren: dr. \V. N. Du Rieu, voor zitter en J. J. Van Masijk Huyser van Ree nen en A. Koetser, leden. Dat thans f .'iOOOO in prolongatie is belegd bij de Leidsche bank. Alsnu is san de orde het le punt van de agenda nl. Voorstel betrekkelijk de oprich ting van eene vierde school van de derde klasse op het terrein van het Notarishuis. De commissie van financiën heelt nog geen rapport daaromtrent uitgebracht, zoo dat uitstel van de behandeling van dit punt noodig zal zijn. De heer Van der Hoeven vraagt of 't niet mogelijk is dat de stukkeu, vóér de behandeling in den raadook nog komen iu handen van de commissie van fabricage, vooral hier waar 't de uitgave van zulk eene som betreft. De voorzitter antwoordt dat de plannen zijn opgemaakt na advies van bedoelde com missie, wier taak 't evenwel niet is over de financieele zijde van de zaak in beschouwin gen le treden. De heer Hasselbach zegt, dat de vraag tot hem gericht is of de bedoelde bouw niet duur zou zijneene vraag waarop de beer Hasselbach niet kon antwoordenomdat hij alleen de teekeuingen heeft kunnen zien en niet de nadere omschrijving. De voorzitter antwoordt daarop, dat eerst dient te worden besloten tot den bouw, véér dat nadere bestekken kuuuen worden gemaakt en opgave van een juist bedrag (door aanbesteding) kan worden gedaan. Spreker ziet dus met in waartoe aanneming van het voorstel van den heer Van der Hoeven zou dienen. Het zou voor den stads architect zijn een werken voor niets. Het voorstel van den heer Van der Hoe ven, om de stukken te stellen in handen van de commissie van fabricage, wordt nu, in stemming gebracht, verworpen met 16 tegen 5 stemmen. Véér stemden de beeren Cock, Koetser, Tieleman, Van der Hoeven en Zillesen. De behandeling van het voorstel wordt dus aangehouden. Achtereenvolgens worden nu goedgekeurd of toegestaan de volgende voorstellen of verzoeken: 2. Voorstel tot afschrijving van een gedeelte van het overschot der 4-perccnls geld- leening (10) 3. Idem tol verhuring van een lokaal ten Raadhuize ten behoeve van dc Tele foon. (11) 4. Verzoek van Mevrouw A. J. Van Eek Stuart, om vrijstelling van de betaling van schoolgeld. Hoogere Burgerschool voor Jongens. (12) 5. Idem van Dr. C. L. Van der Burg, om restitutie van schoolgeld. Lager onder- wijs. (14) 0. Idem als voren, om vrijstelling van de betaling van schoolgeld, Gymnasium. (14) 7. Voorstel tot wijziging van het Raadsbe sluit van 15 Juni 1882, in zake de verdeeling van het administratieloon der Rank van Leening. (15) Bij de behandeling van punt 8. Voorstel betrekkelijk de herstelling van bliksemaflei ders op eenige gemeente-gebouwen, vraagt de heer Kaiser of er ook sprake is van eenige belooning aan den heer Goossens voor het onderzoek, dat toch nog al bezwarend was. De voorzitter zegt dat daarover nimmer gesproken werd eu eertijds aan dat onder zoek wel eens werd verbonden eene gelegen heid tot leering voor de leerlingen der hoog ste klassen van de hoogere burgerschool. Het voorstel van burg. en wetb. wordt daarop goedgekeurd. 9. Staat van afschrijving van plaatselijke directe belasting, dienst 1887. De heer Andreae zal zijne stem niet kun nen geven aan bet voorstel van burg. en weth. om ook op het verzoek van den heer Ophorst afwijzend te beschikken. Hij meent uit het feit dat de heer Ophorst gedeta cheerd is geweest niet te mogen afleiden dat hij técli hier ter stede zijn hoofdver blijf had. De voorzitter meent dat het voldoende is aan te halen dat de heer Ophorst hier nog steeds op het bevolkingsregister voorkwam en geen afschrijving daarvan heeft gevraagd. Zijn hoofdverblijf is dus hier en waar hij zijn tijdelijk verblijf had (hier Den Haag) kan hij teruggave verzoeken van wat door hem niet betaald had behoeven te worden. De heer Van der Hoeven vraagt of de heer Ophorsr zijne kamers heeft aangehouden. De voorzitter antwoordt daarop dat dit de zaak niet beheerscht. Het hoofdverblijf bleef hier, het werkelijk verblijf was Den Haag en art. 245 van de gemeentewet stelde den beer Ophorst iu Den Haag vrij van betaling. De heer Van Hamel vraagt of hetzelfde niet geldt voor den heer Muyzert. De voorzitter antwo rdt dat die heer werkelijk overgeplaatst is. Het voorstel behalve de quaestie- Ophorst wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd terwijl met 20 legen 1 stem (die van den heer Andreae) werd besloten dat, volgens voorstel van burg. en weth., voor den beer Ophorst geen afschrijving van drie maanden belasting zal worden toege staan. Zonder discussie of hoofdelijke stemming wordt goedgekeuid punt 10, voorstel tot verkoop van eenige voorwerpen en boomen. Ten laatste is aan de orde punt 11 van do agenda; bezwaarschriften tegen de kiezers lijsten voor leden van de tweede kamer, provinciale staten en gemeenteraad. Goedgekeurd wordt het voorstel van burg. en weth. om op de lijsten te plaatsen J. J. Groene woud, D. E Knuttel, K. F. L. Van der Woerd, E. A. II. Seipgens, G. Mulder, L. J. Cohen, P. Chaudron, W. B. De Vos, E J. P. Privé, J. Sieval en C. P. Burger. Afwijzend wordt beschikt op het verzoek van K. A. L. Keuls, C. Filippo en S. J. Bornert om op de lijsten te worden geplaatst, evenzoo op die van C. W. Van der Hoek, D. Hartevelt II. Cz. en W. J. P. Van Term. Hetzelfde wordt bij stemming be sloten ten opzichte van W. F. Van der Mandele, (met 26 tegen 1 stem, die van den heer Van Hamel), en zonder hoofdelijke stemming voor H. Bonter, J. M. Obreen en A. P. De Bruyn. Bij de behandeling van het verzoek van P. Fijn van Draat, J. Nijman en G. Van Schouwen, die het perceelsgedeelte niet ge durende 9 maanden, voorafgaande aan 21 December jl. hebben in huur gehad en be woond, meent de heer Fockema Andreae dat door den wetgever wel niet zal worden bedoeld dezelfde kamer, maar wel eene ka mer die eveneens de zelfde huurwaarde heeft of daarboven. Hij stelt dus voor de drie genoemde namen nog op de lijsten te brengen. De voorzitter merkt aau dat daartoe de kamerste voren door die personen bewoond, zouden moeten worden geschat, legen welke schatting de verhuurder dier vorige kamers of de tegenwoordige bewoners daarvan be zwaren zouden kunnen hebben en daarom de schatting zouden kunnen verhinderen. Spreker meent dat het het meest in het belang der requestranten zou zijn indien de raad nu afwijzend beschikte, waarop door genoemde personen eene rechterlijke beslis sing kon worden uitgelokt, zoodat meer licht, ook voor anderen, in die zaak zou worden gebracht. De heer Van der Hoeven meent dat 't niet de taak is van den raad om te hande len in het belang van dezen of genen, maar wel om reebt te spreken. Wij behoeven alleen te vragen: ,/wat staat er in de wet". Dat hier gesproken wordt van kamer in 't enkelvoud is alleen wetsstijl en staat voor kameragevallen daarvan komen in de wet ten herhaaldelijk voor, en het kan niet de bedoeling zijn geweest dat de kamerbewoner 9 maanden bv. op dezelfde ramen zou heb ben gekeken. De voorzitter blijft bij zijne meening dat een besluit van burg. en weth. om herschat- ting te bevelen de zaak niet nader brengt; alleen de rechter vermag dat. De heer Van der Hoeven wijst er op hoe ook, wanneer de wet van eigenaar spreekt ook eigenaars bedoeld wordt. Anders zou immers ook hij geen kiezer zijn die kamers bewoonde in een huis aan meer dan één eigenaar toebehoorende. Dat toch kan de bedoeling niet zijn. Het voorstel van burg. en weth. om op het verzoek afwijzend te beschikken wordt nu in stemming gebracht en aangenomen met 14 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de heeren De Goeje, Hasselbach, Verster, Koetser, Van der Hoeven, Fockema An dreae en Van Hamel. Wat betreft het verzoek van O. Van der Meer eu W. J. Van Hooff, kapelaans bij pastoor Bots alhier, op welk verzoek burg. en weth. voorstellen afwijzend te beschikken, vraagt de heer Van der Hoeven het woord om zijne goedkeuring te kennen te geven over de beslissing van den Amsterdamschen gemeenteraad, in dien zin dat hier huur wordt opgevat als vergoeding voor diensten aan den hoofdbewoner bewezen. Hij zal voor toelatiDg stemmen. Ook de heer Koetser is van die meening. De Voorzitter kan dat met vorige sprekers niet eens zijn. Er kan immers moeielijk sprake zijn van huur waar de kapelaans zelf verklaren geen huurders te zijn. De heer Van der Hoeven wijst er op hoe in Amsterdam voor inwonende zonen is beslist dat als kiezers zullen worden beschouwd zij die een gedeelte der woning in gebruik

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2