I n NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Vrijdag 10 Februari 1088. c 35. 200 ja«rKanS. Uitgevers: Gebroeders Muré. Het Geheim van 't Oude Kasteel. ^$28$ exe Courant verschijnt du gelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. ADGfJSSE^E b* T Voor Leiden, per 3 maanden franco door het geheele rijk, per 3 maanden Prijs per Summer 10 ('ent. i 1.25. ADVERTENTIE fi: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6 Statis-Bericliten. HEK - IJ K. BURGEMEESTER bs WETHOUDERS van r. ki DEN, Gezien liel besluit van de Gedeputeerde Slalcn der provincie Zuid-Holland, van den I2j»n December 1887, ii°. 10/1 [Provinciaalb'ad n°. 64), houdende bepaling van de tijdstippen van den herijk der maten en ge wichten in de verschillende gemeenten in deze pro vincie, voor het jaar 1888; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lelt. a, der wet van den 7en April 1869 Staatsblad d°. 57), tot het doen herijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewichtenouder mededeeling dat daartoe door den ijker zifting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Ge meente-apotheeken wel: voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers voor wijk VI, op den 9, 10, 14, 15, 16, 17, 21, 22 en 23 Februari, voor wijk VII, op den 24, 28, cn 29 Februari, 1, 2, 6 cn 7 Maart, voor wijk VIII en de buitenwijk, op den 8, 9, 13, 14, 15 en 16 Maart; voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij medicijnbereiders, goud- en zilversmeden, specie- handelaars en verdere in goud en zilver handelende personen voor wijk I, II, UI, IV en V, op den 20, 21 en 2 Maart, voor wijk VI, VII, Vil! en de buitenwijk, op den 23 27 on 28 Maarlirlken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren da't voorls gedurende tiert herijk in de gemcenlen van den ijkkring builen de standplaats, uiting bin nen drie gemeente zal worden gehouden, op den 21 en 23 April, 11 en 12 Mei, 1, 2, 22, en 23 Juni, 13 cn 14 Juli en 3 en 4 Augustus ran des morgens 9 lot des namiddags 3 urenen iders i den 16c Augustusiederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Tevens worden dc belanghebbenden er op geweren a. dal zij verplicht zijn hunne malen en gewichten, behoorlijk droog en schoon, hij den ijker, op voorschreven dagcrr, tot bet ondergaan van den herijk le bezorgen: b. dat zijdie zulks verzuimen of daarin verhin derd worden, voormelde malen cn gewichten vóór den l,le0 Oclobcr nog aan den ijker, op de daarvoor aangegeven dagen, ter herijking moeten aanbieden; o. dat, "na liet eindigen van den termijn van den herijkliet gebruiken of voorhanden hebben van maten en gewiclrlen, niet voorzien van de vcr- eisclrte stempelmerken, volgens art. 29 der bo venaangehaalde wel, verbodenen strafbaar is; en d dat hij bet terug ontvangen van de ter ijking aangeboden voorwerpen, zij ziclr dienen te over tuigen of die van bet goed- of afkeriringsmerk zijn voorzien. Vervolaens wordt ter kennis van de belanghebben den gebracht, dat volgens beslui! van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, van don 3dea December 1887, de letter T, irr den gewonen druk vorm, schuin gesteld, bestemd is lot gocilkeuririgs- inerk zoowel bij den ijk als bij den herijk der maten en gewichten, en bij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon, terwijl bel kantoor nier k voor rlc gemeente heiden is bet cijfer 7. En geschiedt biervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, DE KANTE8Burgemeester I.eiden, 28 December 1887. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN brengen bij deze ter algemeene kennis dat de passage over de Alkcniatlesche brug, liegende over de Kurte Mare bij den Ouden Singel, van 10 Februari a. s. tot nadere aankondi ging, voor rij- en voertuigen zal zijn af gesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 9 Februari 1888. LEIDEN, 9 Februari. Voor de depulatenvergadering van Woensdag 15 Februari is afgevaardigd door de kiesvereeuiging „Nederland ett Otanje" alhier, de heer J. 11. Doener. In het gebouw van bet Nut van 't Algemeen alhier had eergisterenavond de aangekondigde vergadering plaats van katho lieke stemgerechtigden uit deze gemeente. Er waren er 150 tegenwoordig, die waren opgekomen met het doel om meê te werken tot het oprichten cener R. K. kiesvereeui ging onder den naam van „Recht er. Orde". Mr. Baitlmann hesprak het nut der be doelde oprichting en mocht daarvoor dave rende toejuichingen oogsten. Een bestuur van i5 leden werd gekozen. De heer llahl- mann besprak nog de wenschelijkhetd van aansluiting der vereeniging, nu opgericht, aan den Noord-Zuid-Hollandschen bond, waarmeê de vergadering door applaus in stemming betuigde. In de maand Januari zijn binnen deze gemeente geboren: 168 kinderen, als: 8G zoons cn 82 dochters, waaronder hegre pen 2 tweelinggeboorteu. Overleden: 93 personen (van welke elders woonachtig) als: 27 mannen, 19 vrouwen, 25 zoons en 22 dochlers; daarenboven als levenloos aan gegeven 8. Gehuwd 12 paren. De serenade, aan de aan liet diner in hotel Verhaaff vereenigde professoren, liep gisteravond goed van stapel, begunstigd door vrij goed avoodweêr. De begeleidende menschenmassa schijnt telkenjare aan te groeien, cn de woeligheid en voor een deel ook de kwaadwilligheid nemen in dezelfde mate toe. Begeleidende escorlen militairen en politie bevorderden gelukkig de orde op uitstekende wijze. Evenwel konden ze niet voorkomen dat hier cn daar, buiten den stoet, nu en dan eens een klap viel en later op den avond groepjes het te kwaad kregen of „uitgesmeten" werden. De politie kweet zich ook toen met bezadigdheid en tact van hare taak. Nog even vóór de stoet van de Gehoor zaal zou vertrekken en het escorte van de kazerne zou afgaan geraakte een artillerist met zijn paard in de gracht. De man was er spoedig uit, het paard werd iets later op 't droge gebracht. De wachtmeester van het piket ar tillerie dat gisteravond den optocht bege leidde, viel op den Nieuwen Rijn met zijn "paard omver, bij het afstappen van een stoep waarop hij door 't gedrang was geraakl. Hij was spoedig weêr op de been en te zonder letsel te hebben bekomen. In de maand November van bet af geloopen jaar kwam een ingezetene van Lei den met zijne vrouw van een familiebezoek tehuis, toen hij tot zijn groolen schrik ont waarde, dat het raam van zijne woning op geschoven was en de bedden met petroleum begoten waren. Er werd aangifte bij de politie gedaan en er had een onderzoek plaats, doch de dader werd niet ontdekt. Thans is de vrouw dezes huizes door de politie aangehoudennadat zij aan haren man de bekentenis had afgelegd, dat zij de daad had gepleegd om den man op die wijze te noodzaken van woning te ver anderen, daar zij zoo beangst en onrustig in hare tegenwoordige woning was. Verder bekende zij, dat die angst eu onrust een gevolg waren van eene misdaad, welke zij op haar geweten had. Zij had namelijk in Augustus te voren haar kindje van vier maanden door verworgiug van het leven beroofd. De vrouw bevindt zich in bewaring, ter wijl dc politie een onderzoek naar het geval van moord instelt. (IV. R. Cl.) De Leidsche flesch. De Brugsche Beiaard haalt een plaats aan uit het boekje van Uenriot, getiteld „L'article de Paris", als een voorbeeld hoe goed de Franschen toch van alles op de hoogte zijn. De be doelde plaats luidt, letterlijk vertaald: „De Leidsche studenten hebben een bond opge richt, genaamd „Ommerschansiana", waarvan uilsluitend studenten deel uit kunnen maken, die een veroordeeliug wegens dronkenschap achter den rug hebben. De leden van den bond dragen bijzondere kenteekenen en mo gen zich in de achting van het algemeen verhoogen. Het is dan ook een feit, dat te Leiden de beroemde flesch is uitgevonden. MFZ1FK, LETTKKKA KV HU VST. Geboortedag (1839) van Max Rooses. „Manon" vond eergisterenavond te Amsterdam veel bijval. Massenet werd meer malen op het tooneel geroepen en kreeg na de 4de acte van een aantal abonnós een grooten krans. Mile. Ada Palmer kreeg een fraaie corbeille. Gounod is benoemd tot commandeur van de Rumeensche orde van de Kroon. OFEICIEELE GEKICIITEV. Door Z. M. zijn benoemd: tot griffier bij het kantongerecht te Zutphen mr. R. F. L. Van Alphen, thans griffier bij het kan tongerecht te Leeuwarden; tot griffier bij het kantongerecht te Leeuwarden mr. L. M. Wittgensteiner, thans griffier bij het kan tongerecht te Dokkum; tot griffier bij het kantougerecht te Dokkum mr. E. Schaafsma, thans kautonrechter-plaatsvervanger en ad vocaat aldaar. Door Z. M. is, met ingang van 1 Maart 1888: de luit. ter zee 1ste kl. W. J. Derx eervol ontheven van de tijdelijke waarneming der betrekking van commandant over het kon. instituut voor marine; de waarneming der betrekking van commandant van bet kon. instituut voor de marine te FEUILLETON. FAMILIE-ROMAN. 1). EERSTE HOOFDSTUK. heer en knecht. Zwaar, gelijk het rollen van den donder, braken de woeste golven tegen den rots kolossus aan de Engelsche kust, waarop het oude slot Eden-Castle zich verhief. Het was een gebouw dat nog van de middel eeuwen dagteekende, toen het, door zijn gunstige ligging op een bijna ontoeganke lijke rots aan zee, de kusten tegen vreemde iiivallen beschermen moest. Aan de vier hoeken verhieven zich torentjes, waarlangs de wind nu onheilspellend gierde, en een grootere toren in het midden gaf bij helder weêr een vergezicht op de uitgestrekte zee. Van binnen was het nog bijna in denzelfden staat gebleven. Holle zalen met hooge schouwen, vensters met kleine, in lood ge vatte ruitjes, smalle gangen en hier en daar nissen, waarin vroeger heiligenbeelden ston den toonden ten zeerste aandat de negen- tiende-eeuwsche bewoners de oude traditiën getrouw gebleven waren. Het kasteel was verbonden door een smallcn hoogen gang aan de slotkapel, waarin ook niets was veranderd. Aan de laudzijde van het oude kasteel bevond zich de bibliotheek een ouderwetsch getneubeleerd vertrek. Hoewel het reeds middernacht wasbrandde er nog licht op den lessenaar van zwaar eikenhout, en op den stoel met hooge leaning en met leder bekleedsel zat een oud manmet het hoofd op de hand geleund, angstvallig naar ieder geluid te luisteren, dat in de nachtelijke stille zijn aandachtig oor kon treffen. Hij hoorde evenwel niets dan het verwijderd rollen van de zee en nu en dan drong bet gehuil van tien wind flauw tot Item door. Ten slotte sprong bij van zijn stoel op en op nde liet venster, dat niet hoog boven den beganen grond was. „Eindelijk," mompelde hijgreep de lamp en naderde het venster weer. Buiten klon ken naderende voetstappen. Onder het venster genaderdsfond de nachtelijke wan delaar stil. „Zijt gij het, Francis?" vroeg de oude man, terwijl hij zich voorover boog en vor- schend tuurde naar de gestuite die onder het vensier stond. „Ja, mylord Francis," klonk Int ant woord, op fluisterenden toon gegeven. „Geef mij je hand." De buitenstaande voldeed aan dit bevel en sprong, nu door den lord geholpen, in de kamer. Eeu oogenblik stonden beiden zwijgend tegeno.er elkaar. De bezoeker was eveneens een bejaard man, maar terwijl het uiterlijk van den lord geheel den edelman tcekende, zag men dadelijk dat dc ander tot den burgerstand behoorde. De lord zag zijn bezoeker met een door dringenden blik aan, als wilde hij hem tot in de ziel lezen, maar de ander sloeg zijn oogen niet neer, hoewel hij een eenigszins onderdanige houding aannam. „Je komt laat, Francis," verbrak de lord eindelijk het sti'zwijgen, „maar het is toch goed, dat je gekomen bent. Ga zitten." Hij wees hem een stoel, die dicht bij den leuningstoel stond, waarvan hij zooeven was opgestaan. De lord was een man van omstreeks zestig jaren, doch zijn gerimpeld vel en grauwe haar en baard deden hem veel ouder schij nen. Zijn tint was wasklearig, zijne kleine, heldere, bruine oogen lagen diep in hunne kassen en uit het aangezicht van dien man sprak duidelijk dat hij veel geleden moest hebben. Francis daarentegen zag er voor zijn leeftijd nog goed uit. Zijn wangen tee kenden gezondheid en op zijn baardeloos gelaat lag een uitdrukking van goedhartig heid en onnoozelheid. Vroeger was hij kamerdienaar bij den lord geweest, maar toen deze, omstreeks twintig jaren geleden, zich uit de wereld op zijn oude kasteel had teruggetrokken, had Francis hem verlaten en was naar zijn geboorteplaats terugge keerd. Sedert hadden heer en knecht elkaar niet weergezien. Na een paar minnten gewacht te hebben, tot de lord het woord tot hem zou richten, die evenwel zwijgend voor zich uit bleef zitten starenbegon Francis „Uw brief, mylord, heeft mij ongerust gemaakt. Ik begreep hem niet eu hoop, dat er geen bezwaren zijn." Nog bleef de lord zwijgend naar het gehuil van den wind zitten luisterentoen antwoordde hij dof: [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1