BINiN ENLANÜSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. f». fs, -• ss jbj» so ssna 4B-Ï «2 ar» blj «as. temcnt en ik lekker van f60 kan leven, zoodat dit mij beter aanstond en ik daar enboven een vrij rijpaard heb, wat mij zeer te pas komt, daar mijn paard bet te zwaar kreeg. Ik heb een zeer aangename en voorspoe dige reis gehad, we waren met ons twaalf Hollanders, wat een groot genot was, daar alles vreemd is en al had ik hun te voren niet gekend, toch gevoelt men zich spoedi ger met iemand van zijn eigen natie tehuis als met een vreemde. Te Londen was ik maar twee dagen, zoodat ik daar niet veel van heb te ver tellen hoewel ik mijn tijd niet met ledig zitten heb gebruikt. Zoo'n groot gewoel als daar heb ik nooit gezien, dat rijdt, loopt en krioelt door elkaar als mieren. Des avonds 4} uur van den 2den Maart van wal gegaan en doordat we twee dageu wegens de mist stil moesten liggen, kwa men we in den nacht van 5 op 6 Maart eerst te Dartmouth aan. Zoo mooi als deze stad ligt heb ik uiaar weinig gezien, alle huizen iangs het kanaal en tegen de bergen en alles begroeid met jeugdig groen, dat was een schoon gezicht. Den lüdcn Maart kwamen we aan het eiland Madera, wat zeer schoon is gelegenhet anker was nog niet gevallen of ik zat al in een van de vele bootjes die mij naar wal brachten. De huizen vielen mij niet erg mede, maar daar entegen het geheel was zoo prachtig, dat het de moeite en kosten dubhel vergoedde. We bleven er den geheelen dag, zoodat we wel geprofiteerd hebben. Het was er zeer warm, vruchten kon men er zooveel beko men als men wilde en allerlei soorten, voor ecu penny kreeg men er handen vol. Den 20sten Maart kwamen we aan het eiland St. Helena, dat was lang zoo prach tig niet als Madera, ofschoon het toch de moeite loonde om aan land te gaan. Ik heh daar een ladder beklommen die 699 treden hoog was, de Jacobs-ladder genaamd, en als men daar boven was, kon men ver over het eiland en de zee zien en daar was ook een Engelsche kazerne. Verder was er niet veel merkwaardigs te zien, behalve het graf van Napoleon, waar we dan ook ge weest zijn, ofschoon we drie uur moesten rijden. Den 26sten arriveerden we aan de Kaap, waar we aan wal gingen, daar wij verder te land zouden gaan; de meesten die naar de Transvaal zouden gaan, stoomden tot aan Durban, nog vijf dagen verder als de Kaap. Wij zouden van de Kaap over Kim- berley naar de Transvaal gaan. Veel had ik over de Kaapstad hooren spreken, maar het overtrof alle gezegden, ik was ook op den Tafelberg en wat een verheven gezicht men dan heeft op land, stad en zee, dat is verrukkend. Na drie dagen aan de Kaap geweest te zijn, vertrokken we naar Kim- berley; de streken die we doorkwamen wa ren woest en onvruchtbaar. Na 42 uren achtereen in deu trein gezeten te hebben, kwamen we bestoven en moei te Kimber- ley aan. Nu waren we iu het rijke diamantveld, nu ik kon het spoedig bemerken, want zooals uien daar met het geld omspringt, gaat alle beschrijving te boven. Ze tellen daar een pond net zooveel als bij ons een dubbeltje. We konden nergens onder de f 7.50 per dag logies krijgen. We zaten des middags met 200 menschen aan tafel en zoo was het in alle hotels. Men ziet daar niemand loopeualles rijdt of het geen geld kost, nu het is geen wonder ook, daar ze van de 20 tot 40 gulden per dag ver dienen. Maar dat zal wel iets minder worden, daar de prijzen nu al heel wat lager zijn. De diamantmijnen waren de moeite waard om te zien, er waren shwaften van 300 tot 500 voet in omvang, ja, ook van 1000 met een diepte van eenige honderden voeten en van daar waren er tunnels en gaten van 1000 tot meer voeten lang en diep. De diamant wordt vervoerd in wa gentjes die den grond met de machine naar boven voelt en die wagentjes loopen op draden, die over de diepte hangen, het was een ijzingwekkend gezichtzoo tusscben hemel en aarde te zweven en het gaat ver schrikkelijk snel, tenminste naar beneden. Den 2den April vertrokken we uit Kim- berley met een wagen bespannen met tien muilezels, het is een aardig gezicht, zoo met het grootste gemak tien paarden te besturen, als twee in Holland. Kimberley ligt in den Oranje Vrijstaat, zoodat we drie dagen hebben gereisd, voor dat we op Transvaals grondgebied waren. De Oranje Vrijstaat bestaat uit lange bergen van uren lang, maar Transvaal heeft meer hooge bergen en diepe kloven en zeer steile randen. We zijn vier dorpen gepasseerd, namelijk Bloemhof, Klerksdorp, Potchefstroom, waar we het kamp hebbeu gezien, waar de En- gelschen zooveel slaag hebben gehad, en Johannesburg, welk dorp op de Wilwaters- randsche Goudvelden ligt. Den 13den April kwamen we te Pretoria aanwat een algemeene blijdschap was. Pretoria ligt in een dal en de huizen staan verborgen in de boomen, wat een schoon geheel uitmaakt. In alle dorpen van de Transvaal ontmoet men Hollanders, de een is kort en de ander weder lang in het land. Verscheidene hebben fortuin gemaakt, maar velen verteeren het net zooals ze het ver dienen en men maakt heel spoedig een rekening, daar het minste wal men gebruikt dertig cents kost. Maar wie hier wil, kan en zal beter vooruit komen als in Holland. We hebben nu zomer, alle dagen mooi warm weder en des namiddags meestal regen. In deu winter regent het nagenoeg nooit en is het weder ook lekker warm, maar de nachten zijn dan koud. Nu, geachte heer! enz(volgen eenige mededeelingen van meer bizonderen aard, bandteekening, enz.) Postkantoor Carolina, Transvaal. IHUZIEK, LmËlllüV EX KliXST. Geboortedag (1834) van Felix Dahn. De meeste leden van het schilderkun dig genootschap „Pulclui Sludio" te 's Hage .zijn voornemens, hunnen kunstbroeder, den landschapschilder Mauve, die te Arnhem ter aarde besteld zal worden, de laatste hulde te bewijzen. OFFICIEEL.E HEIZICHTEN. Door Z. M. zijn de heeren jhr. mr. E. W. F. Wttewaall van Stoetwegen Zr. Ms. buitengewoon gezant en gcvolmachtigj mi nister te St. Petersburg, en jhr. mr. D. A. W. Van Tets van Goudriaan, Zr. Ms. mi nister-resident to Constantiuopelbenoemd tol ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Door Z. M. is R. graaf Schimmelpen- ninck benoemd tot burgemeester der ge meente Diepenheim. Door „Z. M. zijn benoemd tot burge meester: der gemeente Reek, C. W. P. M. Gervers; der gemeente Hulst, L. J. M. Van Waesberghe Janssens, en der gemeente Aar denburg, mr. P. Chr. J. Hennequin; met bepaling dat eerstgenoemde gelijktijdig het burgemeesterschap van de gemeente Velp zal blijven bekleeden en laatsgenoemde dat der gemeente St. Kruis. De luit. ter zee 1ste kl. K. W. H. Goetz, uit Oost-Indië in Nederland terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. Blijkens bij het dep. van marine ontvangen telegram heeft Zr. Ms. schroef- stoomschip 1ste Zilveren Kruis, onder bevel van den kapt. ter zee J. C. Joekes, den 21sten Januari jl. Sandy point (in Straat Magellaan) verlaten met bestemming naar Callao. Aan boord was alles wel. De afdeeling „Voorwaarts" van den bond voor algemeen kies- en stemrecht te Hoorn heeft tot candidaat gesteld voor de tweede kamer den heer W. P. G. Helsdin- gen van Rotterdam. De anti revolutionaire kiesvereeniging in het district Eist heeft tot candidaat voor de tweede kamer gekozen den heer mr. G. W. baron Van Dedem, te Wageningen. De kiesvereeniging „Franekeradeel" heeft tot candidaat gesteld voor de tweede kamer in het kiesdistrict Franeker den heer F. Lieftinck te Haarlem. In eene te Langezwaag gehouden gecom bineerde vergadering van de besturen der afdeelingen van algemeen stemrecht in het hoofdkiesdistrict Schoterlandmet het doel tot eenstemmigheid te geraken over de can- didatuur voor de tweede kamer, is met algemeene stemmen de heer F. DomelaNieu- wenhuis candidaat gesteld. De kiesvereeniging „Sappemeer" heeft tot candidaat gesteld voor de tweede kamer in het kiesdistrict Veendam de heer mr. H. Goeman Borgesius te 's Gravenhage. Naar het I), v. Z.-H. en 's Or. ver neemt heeft jhr. mr. A. J. Th. H. Van den Bergh, procureur-generaal bij het gerechts hof te 's Hage, aan Z. M. den koning ont slag uit zijne betrekking gevraagd. De remonte-commissie, onder voorzit terschap van den luit.-kolon:! H. J. baron Van Haersolte van den Doorn, van het 2de regt. veldartillerie, bevindt zich thans in de noordelijke provinciëu tot het aankoopen van trekpaarden voor de bereden artillerie. Door bet Centraal bestuur van den Steeubouwersbond in Nederland is een adres aan den minister van justitie gericht, hou dende het verzoek om met het oog op de toe nemende werkeloosheid, en den zorgwek- kenden toestand van dien tak van nijverheid, te bepalen dat bij eeue mogelijke verbou wing van het paleis van justitie Ie Amsterdam, en van het bouwen van eene nieuwe gevan genis aldaar alsmede van liet bouwen en verbouwen van gevangenissen in andere plaatsen, het werk in dat vak op of in de onmiddellijke nabijheid van het terrein moet vervaardigd worden. Ook weuschen zij, dat in de bestekken opgenomen worde eene be paling, dat de arbeidsdag op hoogstens 10 uren en minstens op 8 uren gesteld worde, met een loonstandaard voldoende aan de redelijke eischen van den tijd, naar om standigheden in de verschillende oorden van het rijk. De hoofdadministratie der exploitatie maatschappij van staatsspoorwegen heeft aan de drie weduwen van de verongelukte be ambten bij het onheil te Ruinerwold op 2 Januari jl. levenslang toegekend het volle vaste inkomen, dat de echtgenooten bij hun leveu ontvingen. Naar men verneemt zou de vervolging, tegen den heer Willink Ketjen ingesteld, gegrond zijn op het feit dat hij, zich vervoegeude aan de woning van den miuister van koloniën, aan diens dienstbode voor den minister smadelijke woorden zou hebben toegevoegd. De zaak zal echter a. s. Don derdag niet behandeld worden, doch ver moedelijk over 14 dagen. Met het oog op de enorme boom- en bloemkweekerij, vruchtenteelt, enz. is het niet te verwonderen, dat post- en telegraaf kantoren te Boskoop niet misplaatst zijn. De gemeente telt 2700 zielen en heeft een omvang van een half uur gaans. Behalve postdirecteur, drie bestellers, waarvan één buiten besteltijd altijd dienst doet op het kantoor, zijn 1 Febr. jl. twee geagreëerde klerken aangesteld: mej. P. Moesker en A. Varink. Dezer dagen is een adres gezonden aan den minister van waterstaat om ook des Zondagsavonds nog brieven te doen bestellen. Na eene afwezigheid van vijf dagen en vijf nachten werd gistermiddag eene moe der haar 12jarig zoontje gewaar in de Wa genstraat te 's Gravenhage, loopende achter een rijtuig. De deugniet zou zijne moeder nog zijn ontsnapt, zoo niet een groenten- wagen hem in den weg had gestaan. De vrouw pakte hem bij den kraag en bracht haar kind naar het politiebureel in de Wa genstraat aldaar, om aangifte van de opspo ring te doen. {B. v. Z.-H. en 't Or.) In de houtzagerij en sigarenkisten- fabriek van deu heer Vexmaes te Delft brak eergisteravoud omstreeks 10 uur een vrij hevige brand uit. Bij bet flink optreden der stedelijke brand weer, bijgestaan door de vrijwillige, mocht het gelukken binnen korten tijd den brand tot het aangetaste deel te beperken en de verdere nevengebouwen, waarin eeu aanzien lijke voorraad hout aanwezig was, voor verdere vernieling te bewaren. Men schrijft uit Schiedam: In de zoogenaamde „Gorzen" alhier, heerschte Zaterdag eene buitengewone drukte. Er woont daar in eene dier straten een gezin, waarvan het bekend is, dat de vrouw de kinderen uit het eerste huwelijk van haar man voortdurend mishandelt. Vooral een bijna 1 O-jarig meisje uit dat gezin is door gaans het slachtoffer van die mishandelingen. De vorige week had de ontaarde moeder dat kind zonder eten of drinken op den zolder geslotenZaterdagmorgen wist het, na een verblijf van 4 dagen en nachten aldaar, door het dakvenster te ontvluchten en bij een buurvrouw in te klimmen. Het kind, dat natuurlijk uitgeput was, werd door die vrouw opgenomen en liefderijk verzorgd. De politie was intusschen met het geval in kennis gesteld, en bracht de moeder naar het politiebureau, om zich aldaar te verantwoorden. Niet dan met veel moeite gelukte dat, daar de buren, die inmiddels hel huis hadden omsingeld, baar te lijf wilden. Zij is thans weder op vrije voeten, doch zit in hare eigen woning gevangen, daar zij de deur niet durft uitgaan, uit vrees voor een geducht pak slaag, dat haar door de buren is toegezegd. Avottdp Uit Almeloo wordt aan de Zk. Ct. gemeld Eene particuliere commissie, welke iu vorige winters en zoo noodig ook in andere jaargetijden aan behoeftigen uitdeelingen deed van warme spijzen of van bons voor levensmiddelenbrandstoffen enz. of andereu onderstand verleende, is opnieuw opgetreden. In hare eerste zitting hebbeu zich heden ruim 150 om onderstand aangemeld, onder wie slechts een 12-tal werkstakenden. Op eene beëindiging van het geschil tusschen de beide firma's Scholten en hare arbeiders schijnt nog geen hoop te bestaan. De vorige week kenmerkte zich door eene goede orde. Gisteren zijn een aantal personen verga derd geweest die eeu aandeel hebben in de winkelvereeniging van de firma Gebr. Scholten Co. Het zijn zoowel arbeiders van hare en andere fabrieken als niet-fa- briek-arbeiders, die op een boekje, doch tegen contante betaling, aldaar kruideniers waren koopen. Deze personen ontvangen een aandeel in de overwinst, dat op het boekje bijgeschreven wordt, totdat een bedrag van f 50 ten name van den houder is ingeschreven. Dit bedrag wordt alleen bij overlijden of vertrek naar elders uitgekeerd. Tijdens de werkstaking spreekt men er van, dat sommigen de terugbetaling eischen. In de bovenbedoelde vergadering zou alleen besioteu zijn aan de firma te vragen, dat zij de winkelvereeniging aan de aandeel houders overdrage. Voor daartoe strekkende adressen zal de onderteekening van de be trok keu personen gevraagd worden. Men meldt uit Friesland aan het B. v. Z.-H. en 's Gr.: De heeren Vou Pan- schini uit St. Petersburg, Tehbith uit Wilnag en Blatter uit Weenen kwamen zich heden (6 Febr.) nog aangeven voor den amateurs- wedstrijd opschaatsen te lleerenveen. Een onverwacht bezoek ontving dezer dagen de nog overgebleven familie van den véér 22 jaren als zeeman vertrokken Abra ham Bargeboer te Winschoten. In dat tijd perk had hij niets van zich laten hooren. FA ANMKIJ K. De opbrengst der directe belastingen in de maand Januari 1888 is 8,920,000 frs. meer dan de raming. De uitslag der verkiezingen voor de kamers is aldus: Gekozen zijn 116 regee- ringscandidaten43 candidaten der oppositie en 5 zoogenaamde onafhankelijken. Het aantal herstemmingen, die gehouden moeten worden, is 19. De gelden, voor de slachtoffers van den brand van de Opéra-comique te Parijs bijeengebracht,£zijn aldus besteed: aan pen sioenen 504,000 frs., aan verleende bulp 163,000 frs., aan tractementen, schadever goedingen, begrafeniskosten enz. 110,000 frs. Een telegram uit Cannes meldt, dat Gladstone daar verleden Zaterdagavond uit Florence is aangekomen. Het blijkt nu, dat hij nog wel te Rome is geweest, maar voor zooverre bekend geen onderhoud met den Paus heeft gehad. Dinsdag zou de oud-minister verder reizen, om aanstaanden Donderdag weer op zijne plaats in het par lement te kunnen zijn. IFAKJE. Volgens dépêches uit Madrid zijn bij de onlusten der mijnwerkers van Hueiva in eene botsing met de troepenverscheidene personen gewond en 17 gedood. Thans hou den 800 man het district bezet, terwijl nog nieuwe troepen aankomen. ITALIË. De Univer» bevat een dépêche van 4 Febr. uit Rome betreffende de ontvangst van de pelgrims der Conferentiën van den H. Vincentius a Paulo door den Paus, Nederland was daarbij vertegenwoordigd door den heer mr. Th. Borretpresident van het hoofdbestuur. ZWIT8ERLAIB. Verscheiden logementen in de Alpen tusschen den grooten en den kleinen St. Bernard zijn door eene telefoon verbonden. Men hoopt, dat hierdoor het groot aantal ougelukkeu met noodlottigen afloop, die jaarlijks voorvallen, vooral tusscben de maan den October en Meiwanneer veel Itali- aansche en Fransche werklieden het gebergte overtrekken zullen verminderen. DIJIT8CH LAN D. De politie liet te Munchen gisteren huis aan huis aanzeggen en tevens werd bij hooge uitzondering, ook door middel van bellen aangekondigd, dat een leerling in eene groote zaak van drogerijen aan eene vrouw bij vergissing een flesch vergif in plaats van levertraan had afgegeven, ten gevolge waarvan zij overleed. Volgens de nieuwe wet nopens de aansprakelijkheid rust nu op den eigenaar der zaak (niet op de leerling) de verplichting de nagelaten be trekkingen van de vergiftigde personen, gedurende hun geheele leven eene toersikende ondersteuning uit te keeren. Zoo onderging verleden jaar in een bier huis te dezer stede eene kellnerin, in hare slaapkamer den verstikkingsdood, als gevolg van de omstandigheid dat de gaspijpen defect

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2