echter onverkoopbaar, want het geheele mid dengedeelte was door zeevogels verorberd, en het overige gedeelte niet meer in staat ora inet smaak gebruikt te worden. Enkele niet kieskeurige luidjes hebben er de bestebrok- ken uitgesneden en voor middagmaal genut tigd. Naar de N. 11. Ct. verneemt zal de tabak maatschappij Arensburg" te Rotter dam over het afgeloopen boekjaar een divi dend van 152 pCt. uitkceren. Aan den gemeenteveldwachter te Ka- pelle a. d. Usel en den aldaar gestationeer- den rijksveldwachter is het te danken, dat de beruchte kippendieven eindelijk in de val zijn geloopen. In den nacht van Zondag op Maandag werden de dieven onverhoeds van achteren door de politie aangevallen, die hen uit l.uuue schuilplaats langs dm w eg zagen gaan, bij zich hebbende een groot aantal doode eenden. I3ij de aanhouding ontstond een gevecht, waarbij echter de po- litie de baas bleef, zoodat de dieven zwaar gebonden in arrest konden worden gebracht. 13ij het detachement koloniale mili tairen, gisteren per stoomschip Prinses Wil- helmina uit O -Ind. te Amsterdam aange bracht, bevond zich 1 militair, die onder een valschen naam had dienst genomen en deswege met een biielje van ontslag uit den dienst wordt weggejaagd, [lij werd onder afzonderlijk gewapend geleide naar Harder wijk overgebracht, om van daar aan den strafrechter overgeleverd te worden. Lie lloll. IJz. Spoorwegmaatschappij heeft aan het Centraalstation te Amsterdam voor de koetsiers der daar stationeerende rijtuigen een gebouwtje beschikbaar gesteld, waarin zij tegen de hevige koude kunnen schuilen en hun middageten gebruiken. Te Vreeswijk was Zaterdagmiddag een gepasporieerd militair, namelijk zekere Luie Akkerman, geboren te Nijeveen. Hij is, volgens zijne papierenin Franschen dienst geweest en heeft 12 krijgstochten medegemaakt naar Algeriii, Auam en Tonkin. Doodarm en zonder pensioen wegens te weinig dienstjaren, is hij teruggekeerd, niettegenstaande een eereteeken zijne borst versiert. Thans is hij op weg naar Groningen, waar zijne moeder wonen moet, die hij iu vele jaren niet gezien heeft. Van Parijs af heeft hij te voet de reis tot Vrees wijk gemaakt en daarvoor 14 dagen noodig gehad. Tot die voelreis was hij verplicht gewordendaar men hem volgens zijn zeggen te Parijs schandelijk bestolen heeft. Te Vrees wijk was men met zijn rampspoed begaan en stelde men hem in staat per stoomboot naar Utrecht te reizen en vervolgens naar zijne moeder te kunnen terugkeeren. Over de werkstaking te Alineloo schrijft men aan het N. v. d. D.: Van Zaterdag- op Zondagnacht is de koepel van een der heeren Scholten geplunderd. Deze ligt aan den Bornebroekschenweg. De geheele in ventaris en alle ruiten zijn vernield. Zaterdagavond werd een arbeidster van een andere fabriek nogal ernstig gewond door het paard van een cavalerist. Enkele kwaadgezinden maakten Zaterdag en Zondag kennis met de ordebewaarders. Zondagavond was alles rustig, en ook Maandag viel niets voor, dat op wanorde geleek. Door den burgemeester is aan de burgers verzocht het hunne bij te dragen om de orde te bewaren, door zoo min mogelijk op straat stil te staan, althans op aanmaning van de politie voort te loopen. Uit Almeloo meldt de Tie. Ct.: De ongeregeldheden hebben zich sedert niet her haald; alles is oogeuschijnlijk rustig. In de Maandag gehouden vergadering van den raad der gemeente is de algetneene politieverordening gewijzigd, met het oog op mogelijke rustverstoringen. Inmiddels gaan de werkstakers bij de in gezetenen met eene lijst rond om geldelij- ken steun in hunnen nood. Te Enschedé bracht eene collecte in een paar uur f270 op. Te Zwolle zal een nieuwe woning voor den commissaris des konings gebouwd wor den. Het rijk wil daarvoor terrein aan den wal bij de Diezerpoortenbrug van de ge meente aankoopen. De internationale wedstrijd op schaat sen te Heerenveen zal, naar van daar gemeld wordt, thans 6 en 7 Febr. a. s. gehouden worden. Het ijs is aldaar prachtig. Als deelnemers hebben zich reeds RuBsen, Noren, Engel- schen eu Duilschers laten inschrijven. Te Heerenveen had het volgende ver makelijke voorval plaats. Aan een rijks veldwachter aldaar was medegedeeld dat een knecht van een advocaat aldaar een haas in een zak zou vervoeren. Toen de knecht met een zak op den rug op straat verscheen, had hij spoedig den veldwachter op zijde, die hem vroeg wat er in den zak was; waarop het antwoord „niets" volgde. De veldwach K, iitja Stn B BS ter wilde daarop den zak openen, maar dit ging niet zoo gemakkelijk. Allengs kwamen vele nieuwsgierigen opzetten, nog altijd bleef de zak ongeopend en „in naam der wet" gelastte de veldwachter den drager mede te gaan naar liet paleis van justitie. Hieraan werd voldaan, de zak werd daar geopend en men vond daarin een met stroo op gevuld hazenvt-1! Eene boerenplaats te Oostermeer (Fr.), bewoond door S. De Vries, is gister afge brand. 24 koeien en 2 paarden kwamen in de vlammen om. Te Breda ging liet deze week's avonds nog al rumoerig toe. Op de üasthuisveldeu werden door eenige belhamels ramen en deu ren sluk geslagen. Zes daders zijn bekend en tegen hen is proces verbaal opgemaakt. Op liet Kasteelplein heeft men Bevochten en is zekere v. B. door een messteek lievig verwond. Dc voorjaarswedloopen van paarden te Breda zullen gehouden worden op Z-ondag 20 April a. s. De jonggehuwde dienstbode, die in de vorige week Ie Geldrop werd geariesleerd wegens liet ontvreemden eener som gelds bij hare meesteres, is weder op vrije voeten gesteld. Het blijkt nu, dat niet zij, doch (zeer waarschijnlijk) een knecht, mede iu deuzelfden dienst, zich aan het feit heeft schuldig gemaakt, en de som aan de dienst bode had geschonken, om redenen die zeer zeker niet zuilen bijdragen tot verhooging van het eebtgeluk der jonggehuwden. (li. v. Z. 11. en 's Gr.) BUITENLANDSOUE BERICHTEN KW CIS tiA.mil. De Timet meldt, dat Stordza terug keert naar Bucharest, zonder zijn doel, namelijk eene Duilsch Ooslenrijksclie waar borging van Rumenie's onschendbaarheid te hebben bereikt. Slourdza kreeg den raad, Rusland uit te noodigen om deel te nemen aan eeuen col lectieven waarborg der groote mogendheden. Kil&NHR1J H«. Louise Miehei heeft geantwoord op den brief, dien Lucas baar geschreven heeft om hare tusschenkoiust te zijnen gunste bij het gerecht in Ie roepen. Zij schrijft hem: Uw brief heeft mij verblijd; hij bewijst op nieuw dat wij de hoop hebben u te be schouwen als iemand die eene balluncinatie had, eu derhalve niet toerekenbaar was. Voor het overige gaat het met mij goed, en mijn urigste begeerte is u aan uw huisgezin teruggegeven te zien. Dat zou rechtvaardig zijn. Aan Le Tempt wordt door liet agent schap Havas het volgende over het gebeurde te Duuiaskus medegedeeld Een officier der Turksche politie, vergezeld vau 15 gewapende agenten, is den 25n Januari het FVausch consulaat binneugedron- geii. Daar eeu der schildwachten zich hiertegen wilde verzetten, dreigde de officier hem met zijn revolver en beval zijn agenten hunne wapenen gereed te houden urn elke poging van weerstand te verijdelen. Boven dien kwamen nog drie gewapende personen dc eerste agenten versterken. De Fransche consulvan de zaak in kennis gesteld spoedde zich, vergezeld van zijn drogman en den kanselier, naar de plaats; maar hij moest er zich toe bepalen bloedstorting te verhinderen en kon slechts tegen de schending van het consulaat protesteeren, terwijl hij de bende indringers uioest laten begaan. De officier nam toen, zooals gisteren gemeld is, een Frausch onderdaan, een Algerijn, die Abdel-Kader naar Damaskus gevolgd was, gevangen. De consul heeft onmiddellijk aan den gouverneur-generaal eeu nota gericht tegen de schending van het consulaat gewa penderhand en het gevangen nemen van een Franse liman, terwijl hij herstel van eer vroeg. Van zijn kant heeft Cheick Hachem, oudste zoon van Abd-el-Ksder, aan den president der Fransche republiek een telegram gezonden, waarin hij bovengenoemde feiten mededeelt en hem bijgevolg verzoekt een andere woon plaats aan hem en de zijnen aan te wijzen. Zoodra de Fransche gezant te Coustaiitinopel de feiten vernomen had, heeft hij aan de Porte een nota gericht, waarin hij voldoening vraagt. S 1'AJtJ K. Te Madrid is eene geheime fabriek van dynamiet ontdekt. Vijf kisten met dynamiet zijn in beslag genomen en zes personen in verzekerde bewaring gebracht. DC1TSCHLAMB. De rijksdag behandelde eergisteren iu tweede lezing liet wetsontwerp betrefftnde de ondersteuning van de gezinnen van hen, die in het leger dienendaarna kwamen de begrootiugen van oorlog, justitie en de «A (B nu iw rr. rijksspoorwegen, mede in tweede lezing, aan :ie orde, «elke allen werden aange nomen. In de gisteren gehouden zitting van den rijksdag was liet merkwaardigste bij de beraadslaging over de invoering van den vijfjarigen duur van het mandaat der afge vaardigden, dat de lieer Vou Bennigsen, wiens vertrouwelijke betrekkingen met Bis marck bekend zijn, naar aanleiding eener interruptie van ultramontaansche zijde, het volgende sprak: Daar eeu partijgenoot van den heer Windhorst zoo dringend verlangt, dat ik de vraag omtrent het bestaan van een dreigend oorlogsgevaar niet met stilzwij gen voorbij ga, zoo «il ik ten minste eenige punten in bet licht stellen. De onthullingen aan gene zijde van den Rijn hebben ons doen zien, dat wij het vorige jaar tweemaal geheel oiiverwactils aan een aanval van Frankrijk hebben blootgestaan. Door het ontslag van generaal Boulanger en de aftreding van den president Grévy zijn die zaken aan liet licht gekomen. Dat Boulanger zijn wil niet heeft doorgedreven, hebben wij vooral aan bedachtzaamheid van den toeninaligcn president Grévy te danken gehad, ik meen dat die zaken bekend genoeg zijn, en dan spreekt men nog van het „op een dwaal spoor gebracht volk," van „politieke invloe den." De stemmen, die zich van dergelijke uitdrukkingen bedienen, moesten toeli na rleze onthullingen verstommen! (Zeer juist! en bijval.) Gelooft gij dan dat wij eerst thans weer onverhoeds voor liet oorlogsgevaar gesteld zijn? Bestaat de vrees daarvoor niet reeds sedert jaren? (Zeer juist!) En heeft dit ons niet iu de noodzakelijkheid gebracht oor ons leger met J millioen man weder te versterken? Daar de heer Von Ber.nigseu steeds gewoon was bij beraadslagingen over buiten- landsehe quaestieu bijzonder terughoudend te zijn, zoo maakten zijne woorden veel sensatie iu den rijksdag. (N. li. Ct.) Prins Wilhelm nam Maandag afscheid van liet garde-huzarenregiment te Potsdam. Hij sprak daarbij zijn dank uit voor den ijver en trouw, welke dour dit regimeul gedurende de twee jaren, dat hij daarvan commandant was, waren betoond. Gisteren is de pnus met zijn gezin naar Berlijn ver trokken om zich in het koninklijk slot te vestigen. liukele Duitsche bladen deelen onder voorbehoud mede, dat de Bulgaarsche regee- riug in kennis gesteld is van het feit, dat in de nabijheid van Adrianopel benden van oproerlingen, onder leiding van Russische officieren, gevormd worden, wier voornemen is in Oost-Rumelië door te dringeu. De Porte eu Bulgarije moeten daartegen reeds voorzorgsmaatregelen hebben genomen. Aan een ander Duitscb blad wordt uit Bucha rest geschreven, dat zich aan de Turksch- Bulgaarsche grens enkele uit Montcuegrijnen en Bulgaren bestaande bendeu, ter geza menlijke sterkte van ongeveer duizend man, gevormd hebben, en dat deze door bet Rus sische consulaat te Bucharest rijkelijk met geld ondersteund wordeu. v. Z.-H. en 'sGr.) K II SKA X Zeven nihilisten, die ter dood waren veroordeeld, hebben van den Czaar gratie gekregen. Vijf zijn tot 18 a 8 jaar dwang arbeid veroordeeldtwee tot dwangarbeid voor onbepaalden tijd. T II li K. IJ E. De in hechtenis genomen persoon te Damascus zou beschuldigd zijn van 14 mis drijven. De regeeringen van Frankrijk en Turkije zullen in gemeenschappellijk overleg een onderzoek instellen. KCifTE. Uit Aden wordt bericht, dat de So- tnalis van Berber een Eugelsch officier en 28 soldaten-inboorlingen, die op de jacht waren, hebben vermoord. PUK TELEGRAAF. BERLIJN, 2 Febr. Volgens een parti culier telegram der Vostische Zeil. uit San Rcuao heeft prof. Virchow, die een stukje van het weefsel uit de keel van den 'kroon prins onderzocht, docter Mackenzie medege deeld, dat hij ondanks het nauwkeurigste onderzoek, waarbij geen moeite is gespaard elk ongunstig verschijnsel op te sporen, niets verontrustend heeft gevonden. LONDEN, 2 Febr. De Times verneemt uit Weenen, dat Rusland zijn invloed op nieuw te Konstantinopel doet gelden. Men verwacht in Bulgarije nieuwe invallen van gewapende benden, welke zich op Turksch grondgebied vereenigen. Gelijk de Timet uit Konstantinopel ver neemt, heeft de Turksche ministerraad be sloten bij de overeenkomst tusschen Engeland eu Frankrijk betreffende het Suez-kanaal een bepaling te voegenvolgens welke Turkije liet recht wordt verzekerd maatregelen te nemen tot verdediging der Turksche bezit tingen aan de Roode Zee. De Engelsche gezant White heeft aan den Franschen gezant en de Porte mede gedeeld, dat Engeland niet in deze bepaling kan berusten en dat de onderhandelingen over de overeenkomst moeten afspringen, indien de Porte daarop blijft aandringen. De correspondent van de Standard te Weenen meldt, dat de Oostenrijksche re geering voornemens is bij de delegaties een krediet van 100,000,000 florijnen aan ta vragen tot het vormen van een oorlogs- schat. Aan de Gaili/ News wordt uit Kon stantinopel gemeld, dat de reis van den Russischen gezant Nelidoff naar Griekenland ten doe! heeft, voor het geval de oorlog uitbreekt, een overeenkomsi tusschen Rus land, Turkije en Griekenland tot stand te brengen. LAATSTE BEK5CMTEK. In Burgstecg en Nieuwstraat alhier zijn de meeste woningen met de driekleur getooid ter eere van den heer J. A. S. Sciarone en zijne echtgenoote die hun gouden huwelijksfeest vieren. Het spoedig bij de tweede kamer in te dienen wetsontwerp betreffende de Indische pakketvaart slrekt om machtiging te vragen tot het aangaan van een onderhandsche overeenkomst met twee vertegenwoordigers van de Rotterdamsche Lloyd en de maat schappij Nederland. Men verneemt dat van regeeriugswege voorbereidende maatregelen zijn genomen, om de geneeskundige hulp aan de spoor wegen spoedig te regelen. De concessieaanvrage voor een spoorweg AmsterdamKoudekerkeRotterdam is overgegaan iu handen van anderen, die nu het medegebruik gevraagd hebben van eenige stations van de Rhijnspoorweg maatsrlrappij. Iu de twee jongste vergaderingen der Landbouvv-commissie, die tot 20 dezer is uiteengegaan, zijn o. a. vastgesteld de vraag punten die tot leiddraad zullen dienen bij een door de commissie in te stellen laud- bouw-enquête over het geheele land. De commissie zal een uitvoerig rapport uitbrengeu over het landbouwonderwijs. Op een dorp, iu Noord-Brabant gele gen, beslaat een buitenherberg, alwaar des Zondags tegen het verbod der politie ill, gedanst wordt. Op zekeren avond, toen het er weer lustig toeging, kwam onverwacht de veldwachter binnen. Dadelijk werd proces-verbaal opgemaakt tegen den waard en tegen des veldwachters ontrouwe min nares. Al de overige daDsers kwamen met den schrik vrijwant in zijn minnenijd scheen de dienaar der politie ze niet gezien of ge kend te hebben. De bekende boterfabrikanten Van deu Berg te Oss (N. Br.) zullen teugevolge vatt concurrentie in het buitenland, eene fabriek te Kleef (Duilschland) oprichteu. HANDELS- EN FINANCIËELE BERICHTEN. De aanvoer op de kaasmarkt te Woerden bedroeg 1 FAbr. 7 wagens. Voor Goud- scbe kaas bedong men 1ste soort van ƒ18.tot ƒ24.2e soort f—,a f zw. a Edammer u Derby./—.a f2e soort h per 50 KG. lïandei tamelijk. De binueiilandsche staatsfondsen waren heden zonder veel variatie. De buiteulandsche markt bleef in ouden doen. Voor Engelsche rekening werd nog al gekocht, Columbianen wonnen ongeveer 5 pCt. Aand. Groote Russen waren minder gun stig gestemd. De Amerikaansche markt leverde weinig helaugrijks op bij weinig handel. GEMENGDE BERICHTEN Een jong vertegenwoordiger der geld aristocratie te St. Petersburg heeft in één nacht 250,000 roebels aan de speeltafel ver loren. In de stad aan de Newa wordt dik werf hoog gespeeld, maar dit geval baart toch opzien onder hare ingezetenen. Bij een brand in een schouwburg te Steubenville in Ohio, die tot een aangren zend hotel oversloeg, kwam een actrice, Annie Devoe, in de vlammen om. Een acteur sprong uit een tweede verdieping en brak zijn neus. Uit Lissabon wordt gemeld, dat aldaar aan bet ceulrale postkantoor omstreeks 150 aangeteekeude brieven gestolen zijn.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2