BINNENLANDSCHE BERICHTEN BUITENLANDSCHE BËRICHTEÏT m^4 -m-r: je B I* SS B B BB*~2 «Z3 aB TKLJ r«r t»:».. tenaar van het O. M. bij de kantongerech ten in het srr. Alkmaar, voor de kantons Hoorn en Medemblikter standplaats Hoorn. Door Z. M. is aan P. H. Delachaux, geb. te Eplatures in Zwitserland, mits hij overigens aan de daartoe bij de wet gestelde vereisohten voldoe, vergunning verleend tol het geven van middelbaar onderwijs hier te lande. Door Z. M. zijn verplaatst de contro leurs der dir. bel. en van het kadaster Th. F. Ter Heek van Rotterdam naar Breda, en W. J. 11. Van Beusekom van Breda naar Rotterdam. Door Z. M. isaan de telegrafisten der 2de kl. bij de rijkstelegraaf A. B. Weenink, P. Ii. Jung, A. Fröger, J. A. Valks jr., W. J. Geerling jr. en B. A. Van Tol, op hun verzoekeervol ontslag verleend uit 's rijks dienst. De kapitein ter zee G. Doorman, commandant van het koninklijk instituut -oor de marine Ie Willemsoord, gaf gister het bevel van die inrichting over aan den luitenant ter zee der 1ste klasse VV. J. Derx, oudste officier-instructeur, tijdelijk met de waarneming dier betrekking belast. Het kiesdistrict Brielle telt thans •3-100 in plaats van 1400 kiezers. De ver meerdering is hel sterkst in de gemeente Hellevcetsluis, waar zij meer dan 500 pCt. bedraagt. De candidaat der liberalen zald: heer Goekoop, aftredend lid, zijn. De „Katholieke kiesvereeniging" voor het district Sittard heeft bij de a. s. ver kiezing voor de tweede kamer candidaat gesteld den heer mr. Lambrechts, vau Papeuhoven, thans afgevaardigde van het kiesdistrict Roermond. De Fransche operavoorstelling te 's Hage is Zaterdagavond plotseling verstoord door een incident, dat gelukkig geene ernstige gevolgen had. In de tweede scène van „Faust" kwamen mile. Pelosse, die de partij van „Marguérite" zong, plotseling tranen in de oogen en nauwelijks in de coulisse getreden zakte zij bewusteloos ineen. In den foyer der artis- ten gedragen, werden hsar krachtige midde len toegediend, die de sympathieke zangeres in staat stelden haar spel te vervolgen. De Voorwaartsaan welk blad de heer Willink Ketjen verbonden is, verneemt thans met zekerheid, dat genoemde heer op 9 Februari voor de rechtbank te 's Graven- hage is gedagvaard, wegens beleediging van den minister van koloniën, door woorden. Als getuigen zullen optreden de keukenmeid van den heer Sprenger van Eyk en de rijks veldwachter, die weken lang den gepensio neerden kapitein als diens schaduw volgden. Hoe het bericht dier dagvaarding reeds eenige dagen geleden terecht kwam op het bureau van een der bladen, voordat er den betrokkene iets van bekend was, blijft een raadsel. Vad.) Eene dienstbode, die eergisterenna- middag op de Korte Hoogstraat te Rotter dam liep en in den buitenzijzak van haren mantel eene portemonnaie had, werd van dat voorwerp door een behendigen zakken roller beroofd. Zij voelde echter dat de portemonnaie haar ontstolen werd, waarna de dief het door de Passage op een ioopen zette. Op het geroep van een inmiddels verschenen pulitieagent van „houdt hem", werd hem door een persoon een klap toe gebracht, waardoor hij viel en daardoor in handen van den agent kwam. De aangehoudene is ter beschikking van de justitie gesteld. Op de eergisteren te Haarlem gehou den vergadering der algemeene vereeniging voor bloembollencultuur, werd het reglement in zake maatregelen tot wering van den handel in afgesneden bloemen in zijn geheel met 37 tegen 6 stemmen aangenomen. Om trent het voorstel SassenheimVoorhout, cm waardelooze hyacinthen op openbare vei lingen aan te koopen, is eene commissie benoemd tot voorlichting, die op de alge meene vergadering verslag zal uitbrengen. Het gemeentebestuur te Zijpe heeft een middel bedacht om de ver weg wonende kiezers gemakkelijk naar de stembus te voeren. Met een schuit waarin alle staat kundige kleuren zullen worden opgenomen, zullen de kiezers voor gemeenterekening van de Burgerbrug en St. Maartensbrug naar het stembureau worden gebracht. Maandagvoormiddag passeerde te Tiel stoomafwaarts een schroefsleepboot met twee zwaar geladen ijzeren schepen en nog een houten kolenschip, schipper J. v. G. te Deest. Toen niet ver beneden de stad een der ijzeren vaartuigen aan den grond raakte, voer het houten schip met zooveel kracht op het vastzittende, dat. van 't houten de voorste ven brak en 't schip terstond omzwaaide. De schippersvrouw' waagde tot redding van 't leven met een kind onder den arm een sprong in de aak doch raakte door 't aan slaan van het achterschip zoodanig in de klem en bekwam met haar kind zulke zware kneuzingen, dat ondanks spoedig uit Tiel verstrekte geneeskundige hulp, beiden in le vensgevaar verkeeren. Tusschen den Twellooschen dijk en de spoorbrug te Deventer (afgesloten spoorweg) is eergisteravond door den laatste» van Apel doorn komenden trein een vrouw overreden, die kort daarna aan de gevolgen harer won den overleed. Uit Zwolie wordt aan de N. R. Ct. van 30 Januari gemeld: Een beambte van de H. IJ. Spoorweg maatschappij te Amsterdam kwam gisteren avond per spoor hier aan, om heden een lid zijner familie le helpen begraven. In eene tapperij hoorde hij op eene harmonica spelen; hij ging daar binnen, gebruikte het een en ander en tracteerde ook anderen Na in slaap te zijn gevallen, werd hij te 11 uren op onzachte wijze buileu de tapperij gezet en maakte kennis inet de straotsteenen. Wel willigen voorbijgangers zouden hein den weg wijzen naar zijne familieonderweg miste hij zijne portemonnaie met geld; zijn gouden remontoir en gouden ketting had had hij nog. Men ging nu met hem terug om de portemonnaie te zoeken, waarin een paar anderen personen hem zouden behulp zaam zijn. Toen hij hedenmorgen ontwaakte, bevond hij zich buiten de Kamperpoort boven in eenen hooiberg, maar vermiste toen ook zijn gouden horloge en dito ketting, benevens zijne overjas. Verscheidene personen werden in verhoor genomen en bij eenigen huiszoekingen gedaan. Men meldt uit Leeuwarden; Wegens de vorst is de scheepvaart gesloten. De stoom booten naar Holland zijn niet ver trokken. Te Leeuwarden zijn in ondertrouw opgenomen een weduwnaar van 74 en een weduwe van 80 jaren. Een 14-jarige knaap, uit het armen huis Holwcrd, is Zondagavond door eene onbekende oorzaak aldaar te water geraakt en verdronken. Zijn lijk werd den vol genden morgen opgehaald. De ongelukkige was lijdende aan zenuwtoevallen. Een zeldzaam natuurverschijnsel werd jl. Vrijdagnamiddag, omstreeks half zes uur, te Ulrum waargenomen. Onder eene sneeuwbui bemerkte men eeusklaps een verblindend licht, 't Scheen een vuurbol te zijn die nabij den grond uiteenspatte. Onmiddellijk daarop hoorde men een hevigen knal, gevolgd door een rommelend geluid. Verschrikt begaf menigeen zich naar buiten, en ofschoon men eene vrij sterke zwavellucht bemerkte, bleek het niet, dat er schade veroorzaakt was. Zekere J. d. V., nummerverwisselaar bij het 4de bat. inf. te Vlissingen met verlof te Borssele zijnde, waar zijne ouders wonen, is in den avond van den 27en Januari op eene treurige wijze om het leven gekomen. Waarschijnlijk door de gevallen sneeuw de sloot niet goed van den weg kunnende onderscheiden, is hij nabij de grens der gemeenten Heinkenszand en Ovezand, op geringen afstand der hofstede van P. West- veer, in eene watergang geraakt en daarin verdronken. Het lijk, voor het grootste gedeelte bedolven onder het sneeuwijs, werd eerst in den namiddag van den volgenden dag door een meisje ontdekt. EVe£liA!li Si. Het parlementslid Blane, van de Par- nellistische partij, is tot vier maanden ge vangenisstraf veroordeeld wegens het houden eener oproerige redevoering. Van dit vonnis is hij in beroep gekomen. Naar de Times van haren correspon dent te Rangoon verneemt, heeft de Britsche overheid in Birmah een besluit uitgevaar digd, strekkende om de geheele inlandsche bevolking, behalve de beambten des gou- vernements, te dwingen tot uitlevering van hare vuurwapenen. Uit Calcutta wordt berichtdat de Maharajah van Jodhpur (het grootste der 18 Indische vorstendommen die de suzerei- nileit van het Britsche gezag erkennen) aan den onderkoning van lndië voor den tijd van vijf jaren eene belangrijke som als zijne jaarlijksche bijdrage heeft aangeboden in de kosten der voorgenomen versterking van de Britsch-Indische grenzen. EAAItKUIJ K. Lucas heeft iu de gevangenis te Havre een brief geschreven aan Louise Michel, waarin hij haar verzoekt bij de rechters te zijnen gunste tusschenbeide te komen. Ik vraag u vergiffenis voor den aanslag dien ik op u gedaan heb, schrijft hij. Een oogen blik van waanzin heeft mij tot dn misdaad gebracht. Geloof mijik heb niet gehan deld met voorbedachten radeen van het oogenblik dat ik gevangen ben genomen, heeft de gedachte aan het kwaad; dat ik u had kunnen doen, niet opgehouden mij te kwellen. Wees dus goedertieren, voor mij, mijne vrouw en mijn kind, de beide wezens die mij alleen op de wereld hebben om hun brood te verschaffen. Men weet dat zekere Lucas Louise Michel op een anarchistische vergadering een kogel in het hoofd geschoten heeft. De anarchistische groepen van Parijs hebben in eene vergadering deze daad goedgekeurd. De volgende motie werd aan genomen. Wij zijn voorstanders van den politieken moord en wij juichen telkenmale als zulk een daad verricht wordt welke ook de persoon zij op wien de aanval gepleegd wordt. De daad van Lucas is veroorloofd cn hij heeft gedaan wat wij allen op zekeren dag zullen doen." De vermakelijke verschijning van den excommunard Maxime Lisbonne opdesoirée van den President der Republiek, heeft in de revolutionaire kringen tot heel veel ge praat aanleiding gegeven. Een der groepen van deze partij, les Egaux de Montuiarlre, heeft burger Lisbonne uitgenoodigd voor zijn collegas in het revolutievak te verschijnen, om hem over zijn brutale afwijking der revolutionaire gebruiken te verhooreu. Zou hij voor deu areopagus verschijnen? Burger Lisbonne aarzelde geen oogenblik. Hij gaf aan de oproeging gehoor. s/Burgers", sprak hij op den hem eigen theatralen toon, „ik hem een bezoek ge bracht aan den President der Republiek, en ik kan u verzekeren dat hij het volk zeer goed ontvangt. Mij hiervan te overtuigen stelde ik mij tot plicht. Waarom, zult ge zeggen, beu ik, Lisbonne, op het Elysée geweest, en niet iemand anders? Mijn antwoord zal eenvoudig zijn, en mijner gewone openhartigheid waardig. Hel is omdat ik een rok heb... ziedaar alles! Hoe komt ge aau dien rok?" riep toen een der leden van de groep uit. Ge hebt dus vroeger met de aristocraten verkeerd? „Dien rok heb ik indertijd aangetrokken, om in „Dertig jaren of het leven van een dobbelaar" te spelen, toen ik als acteur directeur het lot van het Thé&tre des Bouffes du Nord iu handen had. Onlangs vond ik hem terug, mijn rok; nog goed iu orde, dank zij de goede zorgen der burgeres, mijne vrouw; maar talrijke vlekken waren op de opslagen zichtbaar, en om deze vlek ken uit te wissehen, gebruikte zij petroleum. „Daardoor kwam liet, dat iedereen mij op het Elysée volgde. Een der aanwezigen, die mij voorbijging, zeide zelfs: „Dat is wel de inval van een revolutionair om zich met petroleum te parfumeeren." Dit gezegde deed de Egaux lachen. Zij vermaakten zich in hooge mate toen burger Lisbonne verklaarde dat hij hun om de beurt zijn rok aanbood om het presidenteele buffet te kunnen naderen. Lisbonne's voorstel werd aangenomen. (jü. v. Z.H. en 's Gr.) Churchill is van Berlijn te Parijs aangekomen. Hij zal daar een week blijven, alvorens naar Londen terug te keereu. ÜFASJK De Spaansche Senaat heeft de invoe ring van het jury stelsel aangenomen. i'oimcvL. Zuinigheidshalve zal Portugal niet deel nemen aan de tentoonstellingen te Brussel, Parijs en Barcelona. ITALiE. Leo XIII heeft aan den Czaar een eigenliaudigen brief geschreven, in antwoord op de gelukwenschendie laatstgenoemde den Paus heeft doen toekomen ter gelegen heid van zijn priester-jubileum. Leo Xill heeft in den brief te kennen gegeven, dat nij al wat in zijn vermogen is doen zal om liet verlangen van den Czaar te bevredigen dat er hartelijke betrekkingen gevestigd worden tusschen het Vaticaau en Rusland. ZWITÏEItLAJin. Volgens een telegram uit Bern aau de Kóln. Zeitung heeft de bondsregeering een onderzoek ingesteld legen den politiecom missaris Fischer, negens zijne mededeeliugen aan de socialisten Bebel eu Singer. 1)UITSCUL.A]\». Bij den bondsraad zijn zeer vele ver zoekschriften ingekomen tot eene oprichting van een gesubsidieerden poststoombootdienst naar Oost-Afrika. De commissiën voor han del en verkeer en die voor post en spoor wegen houden zich druk n et de betrekke lijke voorstellen bezig en schijnen daaraan hunne bijzondere belangstelling te wijden. De bondsraad heeft bestolen deze zaak naar den rijksdag te verwijzen. De gewenschte stoombootlij» zcu de havens aan de Oost- Afrikaansche kuststreken van Zanzibar, Mo zambique en de Delogoa-baai aandoen. De commissie van den landdag te Straatsburg behandelde gisteren, bij eerste lezing, de begrooting. De heer Sclirant verklaarde dat de finan- cieele toestand gunstig was en stelde eene vermindering van grond- en patentbelasting voor de laagste klassen in het vooruitzicht, alsmede overneming van andere lasten door den slaat. De onder-staatssecretaris Studt zeide, als antwoord op de aanmerkingen van den heer Winterer, dat de staatkundige maatregelen, door het bestuur genomen liet gevolg waren van de gebeurtenissen in 1887 en van an dere verschijnselen, welke zich in een voor Duitschland vijandigen geest hadden geopen baard. Intusschen werd daardoor niet. over schreden wat tot krachtige bestrijding noo- dig werd geachtde maatregelen zijn in het welbegrepen belang van het rijksland en zijne bevolking genomen, en elke stap wordt eerst nauwkeurig gewikt en gewogen, om zijne wettigheid en doelmatigheid na te gaan. I)e regeering zalzonder zich van den rech ten weg te laten afbrengen, alle maatregelen nemen, welke in het belang zijn van het land, en voornamelijk tot behartiging van de hoogere belangen des rijks noodzakelijk zijn. Te Coblentz bestaat eene vereeniging tot zuivering van de Duitsche taal. Zij heeft in alle herbergen en brouwerijen een verzoek doen aanplakken, om geen vreemde woorden te gebruiken voor dingen, die in de moedertaal kunnen worden uitgedrukt. ZWE DEK. In eene zitting van den Zweedsch- Noorweegschen ministerraad heeft de koning bekend gemaakt, dat hij zijne toestemming heeft verleend tot het huwelijk van zijn zoon, prins Oscar, met freule Ebba Munck. Daarna is Zondagmiddag de verlooving officieel afgekondigd. Bij dit huwelijk, met eene dame beneden vorstelijke» rang, verliest de prins zijne even- tueele rechten op erfopvolging, maar behoudt hij den titel en rang van koninklijke hoog heid. Of en in hoever hij ook zijn vorstelijk apanage uit de staatskas zal behouden, is nog onzeker. In het geheele rijk zal eene nieuwe verdeeling van kiesdistricten worden inge voerd; voor Stockholm is een desbetreffend ontwerp reeds gereed. Tot heden maakte de hoofdstad slechts één kiesdistrict uit, zoo - dat ieder kiesgerechtigde 22 candidaten had te kiezen. Het gevolg hiervan was, dat, wanneer legen de verkiezing van één candi daat bezwaar bestond, de geheele lijst on geldig was. Volgens gemeld ontwerp zal de hoofdstad in meerdere kiesdistricten ver deeld worden. OOST E V It IJ K. De Oostenrijksche minister van onder wijs heeft aan een aantal studenten te Wee- nen en te Gratz hunne beurzen ontnomen, omdat zij telegrammen van adhaesie hadden gezonden aau de iredentische vereeniging „Pro Patria" te Zara. In een der Weener bladen komt een schrijven uit St. Petersburg voor, waarin wordt beweerddat de internationale be trekkingen zullen verergeren, wanneer er geene verandering komt in de tegenwoor dige regeeringloosheid van Bulgarije. De schrijver wenscht, dat de mogeudheden tot een compromis besluiten, waaraan Rusland zich zeker zal onderwerpeuindien daarin de voorwaarde werd opgenomendat de groote mogendheden werkelijk medehielpen tot de instandhouding vau het Berlijnsche tractaat door eene formeele veroordeeling van prins Ferdinand. Védr dien tijd zal van Russische zijde geeue poging tot eenige toe nadering worden gedaan en bestaat er geeD vooruitzicht op een terugkeer tot den nor malen toestand. In diplomatieke kringen te St. Peters burg heeft het volgend incident bij het jongste hofbal nogal veel stof tot gesprek ken geleverd. De keizerin was steeds ge woon bij de polonaise een derden toer te maken met den deken van het corps diplo matique, graaf Schweinitz, eu de;i daarop in leeftijd volgenden gezant Chakir-pacha tot partner in de quadrille te kiezen. Dit maal koos de keizerin, in plaats van Cha- kir pacha, den Ooslenrijkschen gezant, graaf Wolkenstein. Een officier te Petersburg trachtte zich zelf van het leven te berooven, men zegt

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2