BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLAND8CHE BERICHTEN bl« a.- a» ss® mnr «3 «3 «a u ins" rac» wel die gedachte die hen welgemoed het negende vereenigingsjaar doet ingaan. Dat eendracht steeds hun doel uioge blijven. Voor de studentenafdeeling alhier van de Zuid-Afrikaausche vereeniging, zal Don derdag aanstaande prof. C. 13. Spruyt etne lezing houden op de eetzaal der sociëteit Minerva, en wel over „De waarde van het nationaliteitsgevoel bij de studenten". De toegang is opengesteld voor studenten, zoowel corpsleden als niet-corpsleden. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prijzen f 35.f 18.f 3.90 en f 1.85, laagste prijzen 35.18.3.70 en 1.85. Dezen middag is aan het Rapenburg, juist vóór de academische bibliotheek, waar gewoonlijk de vuilnisman den kostbaren inhoud van zijne kar in brecdcn stroom in de daar gestationeerde schuit laat glijden, genoemde kar met de voorgespannen trek kracht te water geraakt. Heel wat moeite kostte liet eer het ros met een nat pak op het droge stond; maar 't dier liep toch nog, al was 't ook met knikkende knieën en gebogen hoofd. Maar nu kwam de pret pas aan; 't gold nu geen paardenleven meer. De inhoud van de kar, waarvan het specifiek gewicht groo- ter was dan 1, werd fluks in het Rapenburg geworpen. Zoo blijft er werk aan den win kel dacht men zeker. Nu touwen en plan ken gehaald, getrokken, gezeuld, raadge vingen van de stuurlui die aan wal ston den, en eindelijk, na een uurlje kwam 't meubel, met een hoera'tje van de vele om standers boven water en op den wal. Als 't zoo stil is in de politiek en er weinig te praten valt, is 't ten minste nog voor velen een uitkomst wanneer er zoo iets aan 't handje is. Aan kijkers was ten minste geen gebrek. tli ZIKK, LETTEREN EN KUNST. Gebooitedag (1823) van Elise Polko. (1817) A. Winkler Prins. A/d. Alkmaar. 1 Eebr. 7{ u. Harmonie. Psalm 95, E. Mendelssohn Bartholdy; Früli- lingsbotschaft, Niels W. Gade; Preis dir, Gottheid! W. A. Mozart; Loreley, F. Hiller. Soli voor zang, klavier en viool. Solisten mej. B. Post (Purmerend) en A. M. O. De hh. B. Schmeink en L. Springer (beiden Amsterdam). Directeur: de heer Paul Koerman. DEEICIEEEE BERICHTEN. Door Z. M. is aan de 11a te noemen personen verlof verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen ach ter hunne namen vermeld: H. L. Entho ven Lzn. te 's Gravenhage, fabrikant, ridder der Leopoldsorde van België; J. Stasse te Vlissingen, seheepsgezagvoerder, burgerkruis eerste klasse, hem door Z. M. den koning van België voor menschlievend hulpbetoon geschonken. De tot 1ste luit. benoemde 2de luit. Overduijn, van het 4de reg. inf., is inge deeld bij de 4de comp. 1ste bat. van het 2de reg. inf. te 's Bosch. Ofschoon Zaterdagavond reeds kort 11a middernacht de hemel zoo gelijkmatig be trokken was, dat het scheen dat van het verder verloop der maansverduistering niets meer zou kunnen worden waargenomen, heeft de maan zich toch nog kort vóór en bij het einde der eclips vertoond. Om 1 u. 28 ru. (het oogeublik van uittrede uit de kern- schadnw volgens de berekening) was er nog een klein donker segment op de maanschijf te zien eerst om 1 u. 33 ra. was de ver duistering geheel geëindigd. Dit verschil is te groot om door de schaduw van een berg te kunnen worden verklaard; een zwaar bewolkte atmosfeer in Azië zal er waarschijn lijk de oorzaak van zijn geweest. (Hbl.) Men beticht aan het D. v. Z.-H. en '3 Gr. van zeer betrouwbare zijde: Onlangs deed het bericht de ronde in onderscheiden bladen dat de Britscbe regeering de con cessie, verleend aan de Ned. Zuid-Afrikaan- sche spoorweg-maatschappijzou doen in duigen vallen. Eenig nadenken had reeds een ieder van de ongerijmdheid van dit uit Natal overgewaaid bericht kunnen overtui gen. De Britscbe regeering heeft even wei nig bevoegdheid om iets dergelijks te onder nemen, als om .eeue spoorwegonderneming dn eenig ander haar vreemd land onmogelijk 4e maken. Het behoeft dan ook nauwelijks gezegd dat de Britscbe regeeriug, wier be trekkingen met de Z. A. republiek thans uitmuntend zijn, zich aan dergelijke aanma tiging volstrekt niet heeft schuldig gemaakt. Zaterdagmorgen heeft de heer Völlmar, directeur der kon. militaire kapel van hei regiment grenadiers en jagers, op de repetitie aan de leden dier kapel bekend gemaakt, dat hij met het oog op zijn gezondheidstoe stand, niet zeker was de vermoeienissen van den aanstaanden zomer te kunnen weerstaan, en daarom den regimenis-commandant had verzocht, hem tegen het voorjaar voor pen sioen voor te dragen. Maakte deze medcdeeling op de leden der kapel een diepen indruk, de 1ste luitenant jhr. Van der Wijck, sedert 1 Januari jl. op grond der nieuwe administratie-reglementen, den kapitein-adjudant toegevoegd in het toe zicht op de muziek en in die quaiiteit op de repetitie tegenwoordig, nam dadelijk het woord, om den heer Völlmar zijn leedwezen te betuigen over zijn voornemen, het echter hoogelijk waardeerende, dat de heer Völl mar het belang der kapel boven het eigen belang stellende, reeds nu zijn ontslag vroeg, opdat met den aanvang van den zomer een nieuwe directeur geheel op de hoogte van zijne taak zou kunnen zijn. (Vad.) Gisteren is te 's Gravenhage overleden de heer C. A. Van Reijn, administrateur van liet Vaderland, vroeger mederedacteur van de oude Rotterdamse/ie Courant te Rot terdam. Voor een 5 a 690 partijgenooten is de heer Dornela Nieuwenhuis, voor de eerste maal 11a ziju ontslag uit de gevangenis, gis teren in Walhalla te 's Grave ïhage opge treden met de bekende, reeds te Amsterdam uitgesproken rede: VVie zijn de misdadi gers?" Bij zijn verschijnen op de tribune werd hij langdurig en warm toegejuicht. Bij het uiteengaan der vergadering werd eeue collecte voor de werkstakenden te Almeloo gehouden. Zaterdagmiddag zou het barkschip Mathilda, dat in het dok onder Chariois gekoperd had, van daar naar de werf der heeren Gebr. Van de Wetering te Oud- Delftshaven gesleept worden, toen het schip dat niet geballast was, door het aanzetten der sleepbooten, zoodanig begou te werken, dat het op het pnnt stond om te slaan. Alle drie de masten braken echter gelijk af, waardoor bet schip weer recht kwam; ware het omgeslagen, d 11 had dit ongeval zeker velen menscheu het leven kunnen kosten, daar een groot getal werklieden in het schip werkzaam waren, en tegelijk de overtocht naar de scheepstimmerwerf medemaakten. Gelukkig liep het nu zonder persoonlijke ongelukken af, maar de schade voor de reederij zal belangrijk ziju. (N. R.C.) Men meldt aan de Haarl. Ct. uit Dordrecht, 28 Januari: In November II. maakten wij melding van een te Dordrecht gepleegden diefstal van een trommel met effecten en ongeveer f 1000 papieren geld; eenige dagen later werden de effecten door den bestolene teruggevonden in den gang zijner woning en de ledige trommel werd opgevischt in eene haven. De dader bleef voorloopig onbekend. De politie, die ijverig haar onderzoek voortzette, deed op bedekte wijze de gangen nagaan van de werkvrouw van den bestolene en van eene benedenbuur vrouw. Nadat het haar gebleken was, dat do uitgaven dier vrouwen de inkomsten ver overtroffen, had heden in de woningen dier beide vrouwen eene huiszoeking plaats, met het gewenschte gevolg. Ongeveer de helft van het gestolen geld werd gevonden en in beslag genomen, alsmede een wagen vol ma nufacturen, voor het ontvreemde geld gekocht. lu de maand Juui 1887 is uit Kaap stad met het stoomschip Spartan, via Lon den, te Amsterdam aangekomen Willem WeijtTs, 58 jaren, kleermaker, lengte ge woon, haar grijs, neus dik en rood; voor overgebogen en bevende houding. Hij nam zijn intiek in een logement aan de Prins- Hendrikkade en op een der eerste dagen van de maand Juli d. a. v. vertrok hij per spoortrein naar Leiden, om zijne familie aldaar te bezoeken, in welke plaats hij ech ter niet is aangekomen. Sedert is niets van hem vernomen. De commissaris van politie der 2e sectie te Amsterdam verzoekt, namens de familie van den vermiste, die meent dat hem een ongeluk is overkomen, zijne opsporing en bij ontdekking bericht. Dezer dagen zou, meldt de Amst. Ct., volgens de nieuwe wet zekere schutter op de Jodeiibreestraat te Amsterdam in arrest worden genomen, wegens het niet betalen van boete. De commissaris van politie der 3e sectie, omhangen met de teekeneu zijner waardig heid, trad met een rechercheur en twee boden tan den schuttersraad in optocht de woning van den vervolgden schutter binnen, maakte zich bekend en begon met zijn gevolg de drijfjacht door de woning. Alles werd onder zocht, doch de schutter was verdwenen. Daar stond men! Goede raad was duur. Wat nu te doen? Gelukkig maakte een der ouders van den achtervolgde er een einde aan, door de boete ad f 2 te betalen. Een andere schutter werd op deze wijze gevangen en naar den provoost gebracht, „en dat nog wel in het seizoen, waarin de jacht op groot wild gesloten is zegt de Amst. Ct. Vrijdagavond is eene boerenplaats te Koegras, ge n. Helder, bewoond door L. Wiering, door eene tot heden onbekende oorzaak tot den grond afgebrand. Acht koeien en een paard kwamen in de vlammen om. Alles moet zijn verzekerd. Eene afdeeliug van het Leger des Heils schijnt zich thans voorgoed te Utrecht ge vestigd te hebben. Geregeld worden de oefeningen in een lokaal in de Notenbou- menlaan gehouden en is een gebouw iu de Weistraat iu bouw. Dat de straatjeugd te Nijmegen even baldadig, zoo niet baldadiger is dan op an dere plaatsen, blijkt o. a uit het volgende: Met een mes gewapend langs de straat loopende en het 13jarig zoontje van den kleermaker K., die een naaimachine in de liaud droeg, ontmoetende, bracht een 11 jarige deugniet hem zonder eenige aanleiding een ernstige verwonding aan die hand toe, zoodat geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. De Haar/. Ct. vermeldde dezer dagen ten geval van mazelenbesmetting door een brief, uit een besmet huis te Tiel verzonden naar Assen. Gelria kent een dergelijk geval, maar waar de besmetting over veel verderen afstand en na heel wat langer tijd werkte, namelijk bij een brief die van Haarlem, uit een besmet huis, naar Soerabaja werd ver zonden. Man eu vrouw daar werden kort na ontvangst van bet schrijven door de mazelen aangetast, en waren aan die ziekte te Soerabaja de eenige lijders. Een der oudste inwoners van Win terswijk, de heer I). Dekker Smits, stierf jl. Zaterdag in den leeftijd van ruim 85 jaren. Bij de aangifte op het gemeentehuis deed zich het zeldzame geval voor, dat de blad zijde vau het geboorteregister van het jaar 1802 ontbrak, waarop zijn geboorte aauge- teekend stond. Daar genoemde heer kinder loos is gestorven en hij een aanzienlijk ver mogen nalaat, zal dit zeker tot veel schrijvens aanleiding geven. Naar men zegt, werden de armen der Hervormden, Katholieken en Israëlieten, alsmede het Diaconie-Gasthuis en de bewaar school door hem bedacht. [Lutph. Ct.) Na afloop eener verkooping in de herberg van A. B., ouder Hollandsche veld, had eergisteren een even zonderlinge als vermakelijke vechtpartij plaats. Ongeveer een twintigtal vertegenwoordigsters van het schoone of het zwakke geslacht, sloegen elkaar al twistende met de parapluie de mut sen van het hoofd en verscheurden elkan ders kleederen. Na veel inspanning wist de politie eindelijk de orde te herstellen. De twistenden hadden elkander niet weinig toegetakeld en moesten blootshoofds met verwarde haren en gescheurde kleederen huis waarts keeren. Men schrijft aan het Hbl. uit Almeloo i. d. 28 Jan.: De infanterie is hier niet gekomen ter vervanging, maar tot steun van de huzaren, die hier dus voorloopig nog zullen blijven. De werkstakers hebben tot nog toe geen plan het werk te hernatten en vernielden in den afgeloopen nacht een koepel in een tuin en toebehoorende aan den heer Scholten. Voor de rechtbank te Heerenveen stond Donderdug terecht de kermisreiziger L. B., van Buitenpost, die in een slaaphuis aldaar zijn 5 kinderen, van welke het oudste 11, het jongste 6 jaar, onverzorgd achterliet. Tegen hem werd 1 jaar gevangenisstraf geëischt. In „de Langstraat" begint eenig leven in den paardenhandel Ie komen. Door de Fransche kooplieden werden dezer dagen verscheidene vier- eu vijfjarige, meest ge dresseerde paarden gekocht, tegen prijzen, variëerende tusschen f 350 eu f 450. Het afleveren van die dure kostgangers is vooral in den tegenwoordige!! tijd een ware uit komst. ENGEEAN S». O'Brien zal tot herstel van gezond heid een korte zeereis maken. Te Mal low werd een feestmaal ter zijner eere gegeven. Tuen hij daar aankwam, werd hij in optocht naar de vergaderzaal ge bracht waar hjin een aantal adresssn wer den aangeboden. Aan het feestmaal hield O'Brien een redevoering. 13 Febr. zullen O'Brien en Sullivan te Londen feest-.lijk worden ontvangen en den volgenden dag zal hun een feestmaal worden aangeboden. Te Dublin worden groote toebereidse len gemaakt voor de feestelijke ontvangst van John Morley en lord Ripon. t it AXKBU K. De Raad van de orde van het Legioen van Eer heeft besloten 14 dragers dier orde te schrappen, tijdelijk te schorsen en aan 4 waarschuwingen te doen toekomen. Een der kogels, welke Louise Michel te H&vre hebben getroffen, is door een redacteur van den Intransigeant gevonden in haar hoed. De kogel nam een stukje van het oor weg en bleef in de voering van Louise's hoed steken. Louise heeft den kogel gezonden aan den heer Henri Roche- fort, als eene herinnering aan den aanslag. De tweede kogel zit nog in het hcofd der patiente, wier toestand overigens niets te wenseben laat. Te Parijs is de horlogemaker Bissen, de uitvinder der remontoirs, in den ouderdom van acht-en-taehtig jaren overleden. Hij stond vijftig jaren aan het hoofd der firma, welke zijn naam draagt. SfASJ E. Volgens een telegram uit Madrid aan den Temps, zal de gewezen koningin, 11a eenige weken te Sevilla gebleven te ziju zich te Parijs gaan vestigen. ZWITSEREAND. De Standard verneemt uit Genève, dat de bondsraad het rapport betreffende de anarchisteninzonderheid de gearresteerden Haupt eu Schroeder, heeft overwogen. De bondsraad besloot de anarchisten zonder proces uit het land te zetten, nadat geble ken was dat de Duitsche politie aan Schroe der 250 franks per maand betaalde voor zijne diensten als spion. DUITSCHE AN D. Bij de Zaterdag in den rijksdag voort gezette beraadslaging over de socialistenwet werd ten gunste van het ontwerp het woord gevoerd door deu heer Helldorf en den Saksischen gevolmachtigde Held. Tegen spraken de heeren Bamberger en Kossielski. De heer Marquardsen verklaarde uit naam der nationaal-liberalendat eenstemmig de tweejarige verlenging) van de tot dusver be staande wet zou worden goedgekeurd. De minister Von Puttkamer voegde den heer Bamberger toedat indien deze de socialisten ondersteunde, dit alleen ge schiedde uit overwegingen, welke met de verkiezingen in verband stonden. Op een wenk van den heer Bebel zouden de vrij zinnigen de helft van hun mandaat verlie zen. Hij, minister, kon slechts herhalen, dat de wet door de verbonden mogendheden eenstemmig als noodzakelijk was erkend. De verdere behandeling werd ten slotte tot heden verdaagd. Prins Von Bismarck en zijne gemalin ziju Zaterdagavond te Berlijn teruggekeerd. HONGARIJE. In antwoord op eene interpellatie van den heer Helffy wees, in de kamer van af gevaardigden, de minister Tisza nadrukke lijk op het feit, dat niet de minste grond, voor wien ook, bestaat om te twijfelen aan de wederkeerige goede trouw der mogend heden, die zich tot handhaving van den vrede en tot eigen veiligheid verbonden heb ben. Ten gevolge van de ingrijpende ver plaatsing vau Russische troepen in dej rich ting Van de grenzen der monarchie is het de plicht der regeeriug, zonder eenigen twij fel te opperen aangaande de vredelievende verklaringen door den czaar afgelegd en met vermijding van alles wat den schijn van uitdaging zou hebben, toch zorg te dragen dat voor elk mogelijk geval datgene ge schiede, wat voor de veiligheid der grenzen en de weerbaarheid van het leger wordt ver- eischt. De minister herhaalde voorts, dat de bond der mogendheden van middenr Europa niets anders is dan een besliste vre debond op zuiver verdedigenden grondslag en dat aan een aanvallend optreden niet ge dacht wordt. Hij hoopte dat het aan de vredelievend gezinde vorsten en regeeringen mocht gelukken, den vrede te handhaven en Europa te bevrijden van het gevoel van on zekerheid, dat zwaar drukt. In een telegram van den 28sten uit Weenen, door le Soleil ontvingen, wordt gemeld, dat in Bosnië en in de Herzego- wina eene oproerige beweging wordt yoqr? bereid, en de Montenegrijuen de aanstokers daarvan zijn. K USE A ND. De Daily Hews verneemt uit St. Pe tersburg, dat de Russische regeering, de strijdkrachten in de Stille Zuidzee onvol doende oordeelende, besloot alle garnizoenen

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2