BINNENLANBSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN OFFICIEELS I5EMCIITE1V. Door Z. M. is aan den heer J. C. L. B. Fa'ik, consul-generaal van Portugal te Ba tavia vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der kon. mil. orde van Onzen Heer Jezus Christus, bem door Z. M. den koning van Portugal ge schonken. Door Z. M. zijn benoemd: tot ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te Nieuwe- schans (station) II. C. Berends, ontv. der dir. bel. en acc. te Vries c. a.tot ontv. der dir. bel. en acc. te Waardenburg c. a. R. F. baron Van Kaders, ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te Vaals; en tot. sum. bij den dienst van 's rijks schatkist J. Ph. ba ron Van Ittersum. Door Z. M. is aan den ritmeester D. Blauuw, van het 2de reg. huz., op zijn ver zoek een eervol ontslag verleend uit den mil. dienst. Door Z. M. is, met ingang van 1 Feb. 188S benoemd tot opzichter der 2de kl. voor het stoomwezen, W. J. Vermaase, te Botterdam. Bij koninklijk besluit is bepaalddat de opleidingskosten aan het instituut voor de mariue f 400 's jaars zullen bedragen. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 21 dezer bedroeg: bij deNederlandsche bank. f27,855,410,45 en bij de betaalmeesters 1,828,217,48 Te zamen f29,683,627,93 De tot kapitein benoemde 1ste luit.- adj. C. P. Cheriex blijft in die betrekking werkzaam bij het 5de batteljon 4de regi ment infanterie. Naar men verneemt heeft de heer Farncombe Sanders te kennen gegevendat hij geen candidatuur voor het nieuwe kies district Zaandam wenschte te aanvaarden, daar hij dat aau den heer De Meijier wilde laten. Tegen den lieer Willink Ketjeu is eene rechtsvervolging ingesteld wegens be- leediging van den minister van koloniën. Deze zaak zal den 9en Februari voor de Haagsche rechtbank behandeld worden. (N. R. C.) Omtrent de veelbesproken lodger- puaestie wordt aan de Tijd van geachte zijde volgende belangrijke miuisterieele beslissing medegedeeld: Z. Exc. de minister van Staat, minister van Binnenlandsche Zaken, heeft op een vraag: ''Of personen, die als oudste zonen ongehuwd zijn en bij hun ouders inwonen, of degenen die bij hun behuwdouders zijn ingetrouwd en inwonen, doch overigens met hun ouders en behuwdouders huiselijk verkeer hebben, met hen aau de gemeen schappelijke tafel eten en bij hen de noodige kamers en vertrekken in huur hebbeD, die bij schatting de vereischt wordende huur waarde kunnen opleveren, zich bedienen mogen van het 5e lid van art. 7. in verband met art. 1, letter c, der Kieswet, om kiezer te kunnen worden?" geantwoord: //Dat be doelde personen niet te beschouwen zijn als hoofden van gezinnen of alleen wonende personen in den zin van art. 1 snb c der Kieswet, en niet op de kiezerslijsten behooren te worden geplaatst." Welke ongerijmde gevolgen de nieuwe kieswet heeft, nu uitsluitend huurwaarde en grondbelasting tot grondslag voor het kies recht is aangenomen, bleek na het op maken der kiezerslijsten. Aanzienlijke industrieelen, die een huis bewonen dat tot de firma behoort en niet op hun naam is gebracht, zijn, terwijl zij duizenden en duizenden omzettenvan het kiesrecht uitgesloten, terwijl bunno boek houders, ja zelfs velen van hunne knechts, de bevoegdheid bezaten, die aan hun patroon niet werd toegekend. De Arnh. Ctzou een stadgenoot kunnen aanwijzen, die in zijn vak een der eersten is in Nederland en die geen kiezer is, omdat zijne aanzienlijke panden, voor zijne woning en zaak in gebruik, op naam van de ven nootschap staan, waarbij hij minstens voor de helft is betrokken. De houtverkoopingen onder Wassenaar zijn afgeloopen; de prijzen zoowel voor hoo rnen als voor hakhout waren aanmerkelijk minder dan vorige jaren, waarschijnlijk ver oorzaakt door het meer en meer gebruik makeu van steenkolen als brandstof, bij den landbouwenden stand. Volgens de voorloopig vastgestelde kiezerslijsten te Oudshoorn bedraagt het aantal kiezers voor de tweede kamer der staten-generaal en provinciale staten in deze gemeente 218, voor den gemeenteraad 217, eene vermeerdering respectievelijk van 103 en 85. m:^ ZHE2 at as» s mm m^z Thans kan met zekerheid worden ge meld, dat de Westeinderplassenonder Aalsmeer, zullen worden drooggemaakt. Een oppervlakte van 900 H.A. water zal alsdan in vruchtbaar land herschapen worden. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage ving gisteren de behandeling aan van den diefstal op 30 Oct. 1887 aldaar van 58 gouden ringen, 2 armbanden, 2 oorbellen en 2 broches, bij een goudsmid in de Mo lenstraat aldaar, ter welker zake eene gan- sclie bende mannen en vrouwen zijn gear resteerd: 1°. G. S., 2°. J. J. S., 3°. W., 4°. M., 5°. en 6°. de vrouwen C. G. en L. Sallen woi ende in het bierhuis van zekeren M., in eene beruchte wijk te's Ilage. De instructie van deze zaak leidde tevens tot de ontdekking van nog verschillende aanraudingen, ook op personen van buiten Den Haag, in stille straten in die stad. Van deze reeks stonden gisteren de beide eersten terecht. Tegen den eerstgenoemde requireerde het O. M. 7 jaren en tegen den tweeden 4 jaren gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Ër wordt ons gevraagd, of de meer derjarige zoon, die bij zijue ouders inwoont, en die bovendien zooveel patentbelasting betaalt, dat hij reeds sedert lang kie zer is geweest, thans terecht van de kie zerslijst is afgenomen en ook niet als //lod ger" daarop geplaatst is? Op deze vraag geven de nieuwe wette lijke bepalingen een ondubbelzinnig ant woord. Men moet of zelf in de personeele belasting ten volle zijn aangeslagen, of eene of meer kamers in huur bewonen, welke te Rotterdam ongestoffeerd op eene huur waarde van f 100 geschat worden, of in de grondbelasting minstens f iO betalen, om op de kiezerslijsten te worden geplaatst. Men kan het betreurendat daardoor inwo nende meerderjarige zoons van het kiesrecht zijn uitgesloten, ja zelfs het verliezen, de gewijzigde kieswet kent geene andere grondslagen voor de kiesbevoegdheid, en zoolang deze blijft gelden, zullen de inwo nende meerderjarige zoons, die geen huur ders van een gedeelte der woning zijn, bui tengesloten blijveu. (JV. R. Ct.) De roei- en zeilvereeniging yDe Maas" te Rotterdam heeft haar feest, internationale roei- en zeilwedstrijd, vastgesteld op 14 Juli a. s. Gisteravond omstreeks 7 uur heeft te Amsterdam zekere H. J. O., kellner van beroep, een moordaanslag gepleegd op eene twintigjarige kellnerin in hare woning Nieu- wendijk 21. De dader heeft eenige schoten uit een revolver op haar gelost, welke, door dien zij zich onder een leuningstoel verborg, haar niet doodelijk hebben getroffen. Hij heeft daarna het wapen tegen zichzelf gekeerd en zich met een schot, dat door het verhemelte heen de hersenen bereikte, het leven benomen. De eerste hulp werd verleend door den in de onmiddellijke nabijheid wonenden apotheker V. L. 11., die bij den dader slechts den dood kon constateeren. Het meisje heeft een schampschot aan het achterhoofd en een kogel in de hand bekomen. Zij is naar het binnengasthuis gebracht om daar verbonden te worden. Hbl Naar men verneemt, wordt het passief van een te Amsterdam gefailleerd handelaar in diamanten geschat op f 300,000, terwijl voornamelijk Engelsche importeurs van ruwe diamanten getroffen zonden worden. ACt.) De adelborsten van het kon. instituut der marine te Nieuwediep zullen 11 Febr. aanst. een militair assaut gevolgd door bal, aanbieden aan Helders ingezetenen en andere genoodigden, onder voorzitterschap van den adelborst 2de kl. J. H. A. Van Barneveld. De champ ion rijders uit Engeland zijn eergisteren weder uit üeerenveen naar Lon den vertrokken. Twee jongens speelden te Harliugen op eenen stoep, en de kleinste, op het deksel van eeuen put trappende, had het ongeiuk daarin te vallen. De andere, 10 jaar oud, zag nog alleen maar de handjes van den drenkeling en had de tegenwoor digheid van geest bem het putemmertje toe te werpen en hem toe te roepen dit te grijpen, wat de drenkeling dan ook deed. Het touw stevig vasthoudende, schreeuwde nu de lOjarige zoo hard hij kon om hulp. Deze schoot toe, en het jongetje werd uit ziju benauwden toestand gered. Gisterenmorgen werd te Kapellebrug (Klinge) bij den herbergier Bloinmaert een vreeselijk drama afgespeeld. Zekere Mor tier van Trompe (België) beeft de dienst bode van B. Seraphina van Puijvelde, vermoord en daarna zichzelf gedood. Mortier, houthakker van beroep, had Zondag met zijne beminde, Seraphina, die in de herberg Het Mantje diende, twist gehad. Gisteren morgen kwam Mortier, die den geheelen moz mij urn* rwc**. nacht gedronken had, naar zijn werk in een bosch nabij de woning van Seraphina. Op liet oogenblik dat deze uit den koestal kwam, waar zij het vee gemolken had, ging hij haar achterop en volgde haar in de ge lagkamer, waar hij haar met zijn hakmes eenen slag in "hals en kin toebracht. De slag was niet direct doodelijk, het slacht offer leefde nog eenige oogenblik ken. Onmiddellijk nadat de misdaad was ge pleegd, kwam de bewoner der herberg binnen. De moordenaar wierp hem het hakmes voor do voeten, zeggende: /,kap nu ook mijnen kop maar door." Terwijl B. aan de straat om hulp riep en moord schreeuwde, sneed de moordenaar zichzelf met een scheermes, dat. hij bij zich had, den hals af. De po litie werd terstond met de zaak in kennis gesteld en bewaakt de lijken, tot de justitie ter plaatse zal zijn. (M. C.) De baldadigheden te Raamsdonksveer schijnen na de laatste zware straffen, nog maar niet te zijn afgeloopen, want gepas- seerden Zondagavond zijn weer hij twee ingezetenen de bovenlichten ingegooid met steenendie hadden ze binnen doel getrof fen, raak geweest zouden zijn. Met C. S., die voor veertien dagen zoo erg is toegetakeld, wil het ook nog maar niet vooruit gaan, want dagelijks vertoont zich nog hevige koorts. In de vorige week werd de bode van het Missiehuis te Steil (Tegelen) belast met het overbrengen van een aangeteekenden brief, inhoudende 4164 Mark, naar ICalden- kirchen, om daar ter post te bezorgen. De brief kwam aan het bestemde adres terecht met een tekort van 4000 Mark, waarvoor eenige afknipsels van postkantoor-snippers in de plaats. Daardoor misleid, werd naar alle kantoren, waarover de brief gepasseerd was, geseind, doch het leverde onderzoek op, dat de brief ongeschonden en met het juiste gewicht is besteld, liet vermoeden viel nu op den bode, die dan ook bekende, de 4000 Mark teruggaf enontslagen werd. [L. v. Z.-H. en 's Gr.) SELfilE. Baron H. De Worms, secretaris van den Board of Trade (ministerie van koop handel), bevindt zich thans te Brussel, om met de Belgische regeering over de suiker- premiën-quaestie te spreken. EMCHJLATi BS. De heer Cox, die voor East-Clare in het parlement zitting heeft en tot dc partij van Parnell behoort, is gisterenmiddag te Londen in hechtenis genomen. Prins Henry van Battenberg is op het eiland Wight bij een wandelrit Don derdag van zijn paard gevallen. Hij heeft zich niet ernstig bezeerd. De jaarlijksche universiteits-wedstrijd tusschen Oxford en Cambridge is bepaald op 24 Maart a. s. FitiKKRUH. Op bevel van den minister van bin nenlandsche zaken heeft de onderprefect van Briey zich naar de Duilsche grens begeven, om onderzoek te doen naar het voorval tus schen den gewezen jachtopziener Barbarot en een Duitsche tolbeambte op Vrijdag jl. Ze Figaro verzekert dat koningin Victoria op hare reis naar San Remo zich eenige uren te Parijs zal ophouden om bet bezoek van den president der republiek aan het Engelsch gezautschapsholel te ontvangen. Het aardrijkskundig genootschap te Parijs beeft besloten in 1-889 een congres te organiseeren, waartoe alle geographische vereenigiugen en alle geleerden der wereld zullen worden uitgenoodigd. Een groep revolutionairen hebben eer gisteren te Parijs eene vergadering gehouden, om te handelen over de middelen ter ver krijging der sociale revolutie. Zulke bijeen komsten zijn geen zeldzaamheid, en het zon dus niet der moeite waard zijn er gewag san te maken, ware het niet dat Henri Rochefort, die zich zoo verdienstelijk meent te makeu jegens de revolutionaire partij, door een der sprekers, den ciloyen Théveuin, geducht werd aangevallen. Volgens dezen moet al het schrijven en wrijven van Roehe fort slechts dienen, om aan zijn blad l'Intran- sigeant eene groote oplaag te bezorgen. Gelijk reeds gemeld is, is Louise Michel in eene vergadering van anarchisten te Havre gewond door een der aanwezigen, die een revolver op haar afschoot. De man heet Lucas en is pakhuisknecht bij een koop man te Havre. Hij stond aebter Louise, toeu hij twee schoten op baar loste. Louise bleef staan en rnen dacht dal zij niet was gewondmaar spoedig bleek dat de wond zelfs gevaarlijk was. Een kogel nam een stukje van bet oor weg en de andere drong achter het oor door in het slaapbeen. De aanwezigen vielen den man aan, en niet dan met de grootste moeite gelukte het der politie Lucas uit de handen der woedende menigte te redden. Aangaande de beweegreden, die tot dezen moord aau- leiding gaf, is niets bekend. De brigade-geueraal Gaillard is te Pau overleden. Bij Gravelotte werd zijn hersenpan door een sabelhouw gekloofd. Als een bewijs van de opleving van den handel wordt medegedeeld dat verleden Woensdag de inkomsten der Suez-maat- schappij voor de doorvaart van schepen 190,000 francs bedroegen, tegen 100,000 francs op denzelfden dag van verleden jaar. SS'A JK. Uit Madrid wordt gemeld, dat de uitspraak van Spanje in zijne bemiddeling tusschen Italië en Columbia gunstig luidt voor de Italiaansche onderdanen, die tijdens de jongste revolutie in Columbia schade geleden hebben. ITALIË. Gladstone heeft te Florence eene depu tatie van Engelschen ontvangen en op hun wensch voor het welslagen zijner Iersche politiek geantwoord: »Moge het Gode be hagen de geschillen, die thans ons vader land verdeelen, te beslechten op de wijze die het meest overeenkomt met waarheid en recht". Eene der oudste universiteiten, die te Bologna, zal op 12 Juli a. s. haar 800- jarig jubileum vieren. Zij heeft de zuster- universiteiteu in het buitenland uitgenoo digd aan die feestviering deel te nemen. tilIITgCllLAlSB. Bij den bondsraad is een voorstel in gediend tot het aangaan eener leening voor militaire doeleinden. De behandeling zou met gesloten deuren geschieden. Volgens de Berliner Folitieche Noch- richten zou het laatstelijk genoemde cijfer van 230 millioeu nog niet volkomen met de werkelijkheid overeenkomstig zijD. Binnenkort is men voornemens eene deeltelijke operatie aan het strottenhoofd van den Duitschen kroonprins te bewerk stelligen, ten einde de door de ziekte ver woeste kraakbeenige deelen aan de linker zijde te verwijderen. Waarschijnlijk zal dr. Mackenzie zelf deze kunstbewerking uitvoe ren, waarbij dan tevens onderzocht kan wor den in hoeverre diens meening gegrond is, dat er geen kanker aanwezig is, en of het doelmatig geacht kan worden den gewensch- ten terugkeer san den kroonprins naar Duitschland te veroorloven. NR. C.) Uit San Remo wordt gemeld, dat de Duitsche kroonprins weder uitgaat. Het weer is voortdurend zonnig en de lucht versterkend frisch. Dr. Windthorst, de leider der cen trum-partij in den rijksdag, beeft op de hem bij zijn geboortefeest gebrachte gelnkwen- schen geantwoord, dat zijn dank te inniger was, nu die heilwenschen vergezeld gingen van de betuiging der meest volkomen in stemming met zijn voorstel; niets zal dan ook zijn vrienden van hem of hem van zijn vrienden kunnen scheiden. Ten slotte her haalde hij de verzekering, dat hij tot aan zijn dood al zijn krachten aan de groote zaak zal blijven wijden. RVSLAND. Verscheidene BerlijDsche dagbladen be vatten het volgende gelijkluidende bericht uit Warschau. De alhier vergaderde krijgsraad, onder voorzitterschap van generaal Gourko, moet besloten hebben den Czaar opmerkzaam te maken, dat in het koningrijk Polen thans van eenen aanvallenden oorlog geen sprake kan zijndat voor de voltooiing van den vestingvierhoek nog twintig millioen ver eischt worden; ook moeten de vestingen van nienwe voorwerkeu met gepantserde torens uit Belgische fabrieken voorzien worden eindelijk is de aanvoer van levensmiddelen niet voldoende verzekerd. Een verdedigende oorlog is echter moge lijk, waarbij alle spoorbanen vernietigd en alle voorraden verbrand moeten worden. Bovendien moet de krijgsraad zeer belang rijke uitgaven als noodzakelijk voorgesteld hebben. Bij een transport van eenige hon derden gevangenen uit Zuid-Rusland naar den Kaukasus kwam het tot een verwoed gevecht tusschen de getransporteerden en de soldaten en gendarmendoor wie zij werden begeleid. Acht soldaten, twee gendarmen en 31 gevangenen werden gedood, terwijl 21 gevangenen gedurende den strijd op de vlucht gingen en niet meer konden worden achterhaald. Het gevecht begon tusschen twee stations in den Kaukasus. De ge-

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2