BLNNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN het 4e reg.; bij het 4e reg.; tot kapt., den len luit.-adj. G. P. Cheriex, van het corps; bij het 5e reg., tot majoor, den kapt. C. P. II. Putman Cramer, van het 6e reg.; bij het 6e reg., tot kapt., den len luit. G. E. H. W. Van Dam van Isselt, van het reg. gren. en jagers; bij het 7e reg., tot kapt., den len luit. J. T. Stoffers, van het 8e reg.; bij het 8e reg. tot len luit.den 2en luit. H. Croockewit, van liet corps. Door Z. M. is den voormaligen adj.- onderoff. dd. off. van het leger in Ned.- Indië H. Ij. J. M. Van Ishoven, op ver zoek, eervol ontslagen uit zijne betrekking van huismeester bij het Kol. Mil. Invaliden huis op Bronbeek en is den gegageerden adj.- onderoff. van het leger in Ned.-Indië L. G. P. J. Baerveldt benoemd tot huismeester bij voormeld invalidenhuis. Door Z. M. is een jaarlijksch pensioen verleend aan P. In 't Veldrijksveldwachter ten bedrage van f 97, en aan mr. C. G. De Balbiau van Doorn, kantonrechter, ten bedrage van f 647. De minister van koloniën maakt be kend, dat voor de betrekking van tolk voor de Chineesche taal in Nederlandsch-Indië, drie jongelieden, niet ouder dan twintig jaren, in opleiding kunnen worden opgeno men, eerst onder de leiding van dr. G. Schlegel, hoogleeraar in de Chineesche taal en letterkunde aan de rijks universiteit te Leiden, en daarna in China, op de voor waarden, welke zijn vastgesteld bij de reso lutie van den minister van koloniën, dd. 31 Mei 1873 n°. 50, opgenomen in het Indisch Staatsblad 1873 n°. 123, en in de Nederlandsche Staatscourant van 4 Juni 1873 n°. 130. Met verwijzing naar de bekendmaking van het ministerie van koloniën, voorko mende in de Nederlandsche Staatscourant van 15 en 16 Mei 1887 n°. 114, wordt nader bekend gemaakt, dat voor uitzending naar Nederlandsch-Indië ook onderwijzers in aanmerking kunnen komen, die niet strikt voldoen aan de daarbij gestelde eischen ten aanzien van leeftijd en bij-akten. [St-Ct.) Aangaande het Ned. schip Cardenas Packet, kapt. T. Jaski, den 26en Sept. jl. van Suriname naar Amsterdam vertrokken, heeft men sedert niets vernomen. Van de Nieuwjaars-telegramkaarten werdeu op 1 Jan. 1886 verkocht 11882, m 1887 6847, in 1888 slechts 3802. Het lid der eerste kamer voor Noord- Brabant, de heer mr. J. G. De Bruijn, die geruimen tijd te Rome vertoefde, is Don derdagavond te 's Gravenhage teruggekeerd. Ten behoeve van het fonds tot stich ting van een christelijk HTe-Huis voor zee lieden" te Vlissingen, heeft eene vermo gende dame te 's Hage eene gift van duizend gulden geschonken. Te *8 Gravenhage wordt eene poging aangewend om eene beweging in het leven te roepen tot wederinvoering der afgeschafte kermis. In eene buitengewone algemeene ver gadering van leden der coöperatieve volks broodbak kerij „De Volharding" te 's Hage is, op voorstel van het bestuur, besloten aan de werkstakers te Almeloo brood te zenden tot een bedrag van f 500, en op deze wijze de werkstaking te ondersteunen. Benoemd tot onderwijzeres le kl. aan de openbare school voor gewoon en m. u. 1. onderwijs voor meisjes te Schiedam, mej. M. W. Van Grasstek, te Hillegom. Men meldt uit Rotterdam aan de Avondpost„Aan B. en W. is een verzoek schrift ingediend door den heer Wulf, eigenaar van het Cirque Royal te Brussel om te Rotterdam gedurende de maanden April en Mei een circus te mogen bespelen, geheel in te richten naar de gestelde eischen, op het terrein van den (afgebroken) schouw burg aan den Coolsingel of op de open ter reinen aan den Stationsweg bij de Kruis straat. Het gezelschap zou bestaan uit 120 arlisten; het aantal paarden zou 100 be dragen. Met de eigenaars der gronden is men bereids tot een vergelijk gekomen, zoo dat het geheel nog maar afhangt van de goedkeuring van het gemeentebestuur. De „Martha-Vereeniging" te Rotter dam heeft de Weesinrichting te Neerbosch verblijd met een gift van 104 dekens voor het nieuwe weeshuis. Donderdag trok iemand te Rotterdam een twintigste van de f 50000 uit de staats loterij. Hierover geraakte hij in een zoo- danigen vreugderoes, dat hij zijn patroon het werk opzegde, de meest dwaze inkoo- pen deed en met een zwerm vrienden #ait" msz jel js© mn m b we: ging. Op het oogenblik moet hij reeds ongeveer de helft hebben zoek gemaakt. (Maasb.) Op den verbindingsweg te Amsterdam (overweg Czaarpeterstraat) is gisterenmorgen door den trein van den Rhijnspoorweg, die te 8.10 van het Centraalstation te Amster dam vertrekt, eene vrouw overreden, die de onvoorzichtigheid heeft gehad onder de af- sluitboomen door te gaan. Aan den beeldhouwer Bart Van Hove, te Amsterdam, is de uitwendige versiering opgedragen van het gebouw der Kuustnij- verheidtentoonstelling, dit jaar tt; 's Graven hage te houden. Die versiering zal bestaan in 4 beelden, ter grootte van 3.50 meter, voorstellende de Kunstnijverheid, en een hoofdgroep, ter grootte van 4.5 meter, voor stellende de bekroning der Kunstnijverheid. Met schaatsenrijden geraakte Donder dagmorgen een löjarig jongeling op de Ringvaart bij de Nieuwe Meer (gemeente Sloten, N.-H.) door liet ijs. Het mocht niet gelukken hem te reddenlevenloos werd hij opgehaald. De gemeenteraad van Tessel heeft besloten, zich tot ged. staten der provincie Noord-Holland te wenden, met het verzoek tot krachtige medewerking ter verbetering van de haven van dit eiland. De raad zou, om het verzoek meer klem bij te zetten, f 4U00 willen bijdragen aan de havenver- betering. Dit bedrag zou gevonden worden, door het aangaan vaneen nieuwe geldleening. Men schrijft aan het D. v. N. uit Utrecht: Hoe de nieuwe bepalingen om trent het kiesrecht werken, blijkt uit het feit, dat tal van kamers, door ambtenaren, studenten euz. bewoondniet de vereischte huurwaarde van f 100 vertegenwoordigen; en dientengevolge lodgers, die van f 20 tot f 25 per maand betalen, geschrapt zijn geworden. Tot hen behoort bijv. een offi cier, die op een der hoofdstanden drie ka mers 1ste etage (eene met 3, eene met 2 en eene met I venster) sedert langer dan een jaar bewoont. Eergisterenmorgen kwamen te Nijme gen per spoortrein aan 150 straatmuziekan ten, allen Duitschers, die hunne reis via Rotterdam naar Engeland vervolgden. Men schrijft ons uit Almeloo van een geachte zijde: Ik geloof dat uw buitengewone correspondent u een weinig in den val heeft laten loopen; eene positie, die u alsdan deelt met de door u genoemde Commissie, indien het ten minste waar is (ik betwijfel zulks echter nog) dat deze heeren zich hebben laten overtuigen dat één wever op twee weefstoelen bij de firma's Scholteu gemiddeld wekelijks ruim vijf gulden verdient. Er zullen er waarschijnlijk onder ziju, die dit wel eens verdienen, doch het gemiddeld be drag zal wel anders zijn. Waarom toch zouden deze wevers anders den arbeid sta ken, terwijl hunne broeders en zusters, op andere fabrieken werkzaam, rustig door ar beiden en hen, in hun verzet, geldelijk steunen? Doch er is nog iets: Niet wegens het tegenwoordig loon hebben de wevers den arbeid gestaakt, doch zij weigerden ge noegen te nemen in eene vermindering van dit loon en den geldelijkeu steun (echter geenszins toereikend), dien zij van hunne vakgenooten ontvangen, hebben zij daaraan te danken, dat deze zeer goed begrijpen dat de andere fabrikanten zullen moeten volgen, indien de heeren Scholten réusseeren. De reden toch, voor deze verlaging opgegeven, dat eene noodzakelijke vernieuwing van een gedeelte der stoommachine in de fabriek der heeren Geb. Scholten en Co. eene grootere productie ten gevolge moet hebben (deze is naar het schijnt ook nog merkbaar in de op geruimen afstand gelegen fabriek der heeren H. en B. Scholtenis al te belachelijk om serieus te kunnen ziju. Doch aannemende dat zulks in eerstgenoemde fa- onek het geval is, hebbende alsdan de fa brikanten geene genoegzame belooning in hunne grootere productie en mogen de wevers alsdan voor hunnen meerderen arbeid ook niet iets proflteeren? De namen der leden vau de Commissie, die zich overigens veel moeite getroost, zijn juist, doch minder juist is de bewering van uwen buitengewo nen correspondent, als zouden de werkstakers meer en meer de sympathie der burgerij verloren hebben; het tegendeel is waar, daar zij door hun rustig gedrag gedurende de laatste dagen hoe langer hoe meer steun bij de burgerij vinden. De loonen zijn alhier werkelijk niet te hoog en de ge noemde personen, bijna allen freetraders, moesten herstel der nijverheid liever in Indië dan alhier bij de wevers zoeken. (Z>. v. Z.-H. en s Gr.) Woensdagochtend ontstond op de boerenhofstede van J. van de B., in het Zwartebroek onder Barneveld, tengevolge «C2 O ~MLJ M TT van het omvallen van eene lamp, een hevige brand. De geheele boerderij met bijna den geheelen inboedel werd eene prooi der vlam men. Niets was verzekerd. De toren te Geldrop is gisterenmiddag te half 3 uren gevallen, zonder de minste ongelukken. Uit Zwolle wordt gemeldDe oudste onzer ingezetenenmevrouw de wed. Cremers- Knoppert, die op 17 October 1788 te Heino werd geboren, is gisteren hier overleden. Te Heerenveen zijn Donderdag drie Engelsche rijders aangekomenwaaronder de bekende professionals Eish Smart en See. In de gemeente Schoterland doet zich het zeker wèl zeldzaam geval voor, dat een zoon en een achterkleinzoon van den heer G. Woudstra te Oude«choot zich dit jaar hebben aangegeven voor de loting der natio nale militie. Oud-oom en achterneef be reikten in het vorige jaar beiden den leeftijd van 18 jaar. Uit Middelburg, in de Transvaal, wordt geschreven (10 Dec.): „Wij hebben hier fraaie regens gehad. Het veld is mooi. Men is nu druk bezig aan mielies zaaien, ook aan koren snijden. De korenoogsten van dit jaar zijn mooi." Woensdagnamiddag werd te 's Bosch uit Loon-op-Zand door de maréchaussée aan gebracht een troep vreemdelingen, met zich voerende een hondenwagen en hoogst armoe dig, afkomstig uit Saksen, bestaaude uit man, vrouw en acht kinderen, van welke de oudste dochter gehuwd, wier man ook bij het gezelschap behoort. Na in het huis van bewaring te zijn verzorgd, zijn zij Donderdag ter verwijdering over 's rijks grenzen gevoerd via Grave en Nijmegen. De fraaie uitgestrekte bosschen met Zwitserscbe gebouwtjes, op anderhalf uur afstand van Bergen-op Zoom, toebehoorende aan den heer Br. De Caters te Antwerpen en bekend onder den naam van Wouwsche plantage, zullen indien de beraamde plannen tot verwezenlijking komen binnen korten tijd tot herstellingsoord en tevens voor vacantie-kolonie worden ingericht. Te Eindhoven is eene vennootschap opgericht onder den naam van Vereeuigde Nederlandsche Lucifersfabrieken, tot het fabriceeren van lucifers. De eigenaren der fabrieken hier zoowel als te Apeldoorn, Amersfoort en Deventer zijn in de vennoot schap opgenomen. Het maatschappelijk kapitaal, bestaande uit 800 aandeelen ad f 500, is reeds gefourneerd. Thans worden nog slechts Zweedsche lucifers gefabriceerd, maar binnen eenigen tijd zal er eene aan zienlijke uitbreiding in de productie plaats hebben, die, naar men hoopt, zoowel fabri kanten als werklieden ten bate zal komen. Eene vrouw uit het nabij Maastricht gelegen dorp Berg, die voor eenigen tijd, op weg naar huis, door een Duitscher werd aangerand, geslagen en beroofd, is tengevolge van de schrik overleden. Te Meijel is de molenaar P. J. ach terover van een der wieken van den molen gevallen, terwijl hij bezig was de zeilen af te nemen. Zwaar gekwetst ligt hij al twee dagen buiten bewustzijn. Er is weinig hoop op herstel. BELGIË. De strijd over de Vlaamsche taal in de kamers had reeds sedert geruimen tijd onder de studenten der Leuvensche vrije universiteit eene groote opgewondenheid veroorzaakt, welke Dinsdagavond tot uitbars ting is gekomen. Vlamingen en Walen liepen bij troepjes door de stad en begroetten elkaar met scheldwoorden en uitjouwingeu, totdat het op de Grand' Place tot eene botsing kwam, waarbij vlijtig gebruik gemaakt werd van vuisten en stokken. Niet dan met groote inspanning slaagde de politie er in, de strijdenden te scheiden, aarbij een agent aan het hoofd zwaar gewond werd en er een veertigtal der onruststokers naar het bureau gebracht werden. De Waalsche studenten vereenigden zich ran lieverlede weder, en brachten eene ketelmuziek aan den rector mgr. Abbeloos en den hoogleeraar in de Nederlandsche letterkunde, Alberdingk ïhijm, terwijl ook enkele ruiten verbrijzeld werden. Den vice-rector, mgr. Cartuyvels, daarentegen viel een warme ovatie ten deel. E AWELAA I». Sir Robert Garden, oud-lord mayor van Londen, is in den afgeloopen nacht plotseling overleden. De Parnellistische afgevaardigde Blaine is gisteren te Armagh in verzekerde bewaring genomen, als beschuldigd van eene oproerige rede gehouden te hebben. Hij is reeds voor den magistraat verschenen. Zijne zaak is verwezen naar het hof van assises. De afgevaardigde O'Brien is gisteren uit de gevangenis te Tullamore ontslagen, daar de drie maanden gevangenisstraf, waartoe hij veroordeeld was, verstreken zijn. F si A Al Ei Si IJ K. In een plechtige zitting der académie frangaise is de heer Gréard, vice rector der Parijsche universiteit eergisteren, op de gebruikelijke wijze als lid gerecipieerd. De heer Gréard vervangt wijlen graaf De Falloux. SPA A JE. De bevolking van Madrid is volgens de jongste volkstelling in 10 jaren tijds met 77,500 zielen vermeerderd. Het aantal inwoners bedraagt thans 475,000. ITALIË. De Don-Quixotle verneemt, dat het geschil tusschen de Italiaansche en Fransche regeeringen over het voorval te Florence uit den weg is geruimd door de verplaatsing van den Italiaanschen kantonrechter en een berisping van den Frauschen beambte. BEITECII E AAI». De minister van oorlog heeft de hem door de commissie uit den rijksdag gestelde vragen over de kosten van het nieuwe leger- ontwerp ontwijkend beantwoorden verwezen naar de weldra in te dienen suppletoire be grooting. Tegelijkertijd wees hij elke ver antwoordelijkheid af voor de in de pers aangegeven cijfers. Deze laatste schijnen echter verre beneden de werkelijkheid te zijn gebleven. De Xölnische 'Leitung althans verneemt, dat de kosten eer 200 millioen, dan 100 millioen zullen bedragen. De keizer en keizerin hebben gisteren namiddag de voorzitters der beide kamers ontvangen. De keizer wees bij de audiëntie op den guustigen toestand der geldmiddelen van den staat. Hij drukte in den loop van het onderhoud de hoop uit dat de vrede zou bewaard blijven, waardoor de financieele toestand nog gunstiger zou worden. Verder sprak de keizer met groote voldoening over de met goeden uitslag bekroonde spoorweg- politiek, welke in den aanvang wegens de groote sommen, die zij eischte, nogal aan bedenkingen onderhevig scheen. Uit San Remo wordt bericht dat de vorst-bisschop van Breslau, dr. Kopp, eer gisteren door den Duitschen kroonprins werd ontvangen. De vorst-bisschop gaf zijne groote vreugde te kennen over het gezonde voor komen van den hoogen lijder en over diens betrekkelijk heldere stem. Ter gelegenheid van den verjaardag van den heer Windthorst hebben er feestelijke bijeenkomsten plaats gehad van de centrum partij in rijksdag en den Pruisischen landdag. Hij ontving honderden felicitatiebrieven, adressen en telegrammen van vereenigingen enz. Ook zijn hem geldelijke bijdragen, benevens fraaie geschenken aangeboden ten behoeve der Mariakerk te Hanover. BlIiLAK». De reis van den Czar naar den Kau- kasus zou eerst in den aanstaanden herfst plaats hebben. De kamerheer graaf Potocki, zoon van den vroegeren Oostenrijkschen minister president en Gallicischen stadhouder Alfred Potocki, heeft het Russische burgerrecht verkregen. Hij stelde het bezit daarvan op prijs, om zijne uitgebreide familiegoederen in Russisch Polen in zekerheid te stellen. SERTIE. De Times verneemt uit Weenen dat Servië gecontracteerd heeft voor 150,000 repetitie-geweren. TURK IJ E. Naar de Daily News uit Konstan- tinopel verneemt, heeft de Oostenrijksche regeering aan de Porte verklaard dat zij geen bijzonder belang heeft bij het aan blijven van prins Ferdinand, doch wel bij het handhaven der orde in Bulgarije, welke zou kunnen verstoord worden door eene ge welddadige poging tot onttroning van den vorst. AFRIKA. Leden van den Afrikaner bond en burgers van den Oranje-Vrijstaat worden in de nieuwsbladen verwittigd, dat een volks congres gehouden zal worden ten dorpe Lindley, op Woensdag den 15en Maart 1888. Programma van onderwerpen ter behandeling zal later door middel van het Express Nieuwsblad publiek gemaakt worden. PER TELEGRAAF. LONDEN, 21 Jan. Aan de Times wordt uit Sofia gemeld, dat de beambten van bet

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2