NIEUWS- EN A I) VERT FN TIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze o Jir ts t verse h i\ sit d st i? e S sj k sb e h 5»v e op Z o sè- e ei F e e s t d ag e as. ABONNEMENT: AQVE8TENTIEN: Zaterdag 21 Januari 1888. W". 18. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. MANUELA, che Couran Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.ttO. Prijs per Xwinner 10 ('em. Van 6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmtiker.ssteeaj 6 201° Jaargang. Stads-Berichten BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN Gezien art. 10 der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad n°. 37) zooals die is gewijzigd bij het Vlle additioneele artikel der Nieuwe Grondwet; Brengen ter algeineene kennis, dat de lijsten der personen, die tot het verkiezen van leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad bevoegd zijn, op heden zijn vastgesteld en gedurende de eerstko mende veertien dagen voor een ieder ter inzage nedergelegd zijn op de Plaatselijke Secretarie, terwijl een exemplaar van elk der lijsten wordt aangeplakt op de kleine pers van het Raadhuis, en ieder persoon bevoegd tot uitoefening van het kiesrecht gerechtigd is bij ongezegeld verzoekschrift tegen die lijsten bezwaren in te dienen binnen den tijd van veertien dagen. En wordt deze door plaatsing in de Leid- sclie Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 18 Januari 1888. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemecne kennis, flat ingevolge art. 18 der Wet van den 19den Augustus 1861 Staatsblad n°. 72) allen, die volgens art. 15 dier Wet voor de nalionale militie heliooren te worden ingeschreven (zij die op den lsten Januari hun 19de jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in 1869), verplicht zijn zich daartoe hij Burgemeester en Wethouders aan legeven tllSSChen den lsten en den 31sten Januari; dat hij ongesteldheid, afwezigheid ol ontstentenis van den miiitieplichtige, zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn heiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht isen dat overtreding van het aangehaald art. 18, krachtens art. 183 der meergemelde wet en art. 11 der Wet van 15 April 1886 Staatsblad no. 64). gewijzigd bij de Wet van den 19 April 1886 (Staatsblad no. 92), wordt gestraft met boete van ten hoog ste ƒ100. Voor hen, die verzuimden zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter gemeente-secrelarie, van des voormiddags 10 lot des namiddags 3 uren, op icderen werkdag tot en met den 31slen Januari aanstaande, op welken dag het register van inschrijving, des na middags te 4 uren, voorloopig wordt gesloten. En wordt deze door plaatsing in de Lcidsclie Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE K.ANTKR, Burgemeester. Leiden, 14 Januari 1888. E. KIST, Secretaris. LEIDEN2D Januari. De Gehoorzaal was gisteravond vrij goed bezet; de gaanderij was zelfs vol. De aangekondigde voorstelling van de bekende atbleten Attila en Sandow had nl. te acht uur plaats, met medewerking van mile. Elsa Behrends, Hongaarsche zangeres en den heer Seveukönig, pianist. Met eenige zeer goed gespeelde stukken maakte de heer Sevenkönig zijne entrée; hij lijkt ons een vaardig pianist die in zijne stukken kleur weet te brengen. Elsa Behrends is een aardige, geestige verschijning, bepaald eene attraction voor een gezelschap. Ze heeft bovendien eene lieve, wel hier en daar ietwat zwakke, stem en eene uitmuntende keuze van nummers. Dat ze bizonder veel succes had bleek uit het groot aantal malen dat ze werd terug geroepen. Ze werd dan ook telkens weer bereid gevonden. Wat nu betreft de heeren Attila en San dow, enorm gespierde mannen, die aan die gespierdheid eene verbazende vlugheid pa ren we hebben nooit zoo zien werken. Ontegenzeggelijk is de heer Sandow sterker dan de heer Attila, hoewel deze laatste ons weer door andere bizondere toeren verbaasde. Het schoonst is wei de gelijkmatigheid waar mee de lieer Sandow zijne bewegingen uit voert eu waarmeê hij verbazende vrachten ijzer omhoog brengt. Eergisteravond hield prof. dr. Jan Ten Brink te Haarlem eene lezing in Teyler's stichting. Als onderwerp had spreker geko zen „De liefde in den roman", de lezing dus die ook wij op het Nut alhier van den prettigen causeur genoten. De toejuichin gen waren luidruchtig. Door den minister van waterstaat enz. is een verzoek van ingezetenen vari de ge meente Alfen a. d. Rijn ontvangen, om de Nederlandsche Rhijnspoorwegmaatschappij uit te noodigen, in het belang van de jonge lingen die uit die gemeente het hooger onderwijs te Leiden bijwonen, den eersten trein uit Utrecht, die 8.4-5 's morgens te Leiden aankomt, zoodanig te regelen, dat deze uiterlijk 8.23 's morgens aldaar arri veert, aangezien bedoelde lessen te Leiden reeds half negen aanvangen. (D. v. Z.-H. en Gr.) UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer F. W. Van der Plas, geb. te Meester-Cornelis (Batavia), na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: „De schuldeischers bij het geding tot schei ding van goederen". Sedert de Kerstvacantie zijn aan de rijksuniversiteit alhier nog de volgende examina met gunstig gevolg afgelegd. In December Candidaats-examen geneeskunde door den heer Th. G. Den Hou ter. Doctoraal-examen chemie door den heer E. A. Klobbie. Doctoraal-examen staatswetenschap door den heer C. P. Zaayer. Doctoraal examen rechtswetenschap door de heeren S. H. Munlz, H. Tuimelaar, D. Roëll, C. Van der Duyn en E. Van Rijcke- vorsel. Doctoraal examen geneeskunde, door de heeren W. W. Huber Noodt, J. W. C. Horst, D. L. Van Elk, L. W. M. Ver meulen. Theoretisch geneeskundig examen door de heeren P. Vermaas, D. K. Munting Jr. en N. F. Elzevier Dom. In Januari Candidaats-examen rechtswetenschap, door den heer E. F. F. H. Van Aefferden. Doctoraal-examen geneeskunde, door de heeren W. Druif, J. Ph. NanningsJ. Van der Hoeven eu A. Prins de Baat. Doctoraal-examen rechtswetenschap door den heer A. Tak. Theoretisch geneeskundig examen door de heeren F. Scbreuder, IJ. B. Van Buuren en G. O. Snijders. Tweede natuurkundig examen door den heer T. Van den Hoorn RUIIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1811) van Roderich Benedix. Gustav Garcia, de leermeester van mad. Malibran-Garcia, mad. Viardot-Garcia, Nourzit, Jenny Lind, Catheiiue Hayes e. a., heeft in New Bondstreet te Londen een school voor opera-, concert-zang en aanver wante vakken geopend. OFFICIEELE BERICHTEN. Door Z. M. is Th. Rijkera, bootsman van de reddingsboot te Den Helder, benoemd tot broeder in de orde van den Nederl. Leeuw. Door Z. M. is, met ingang van 1 Maart 1888, benoemd tot directeur van het rijkstelegraafkantoor te Dordrecht, D. S. Westerman Holstijn, thans in gelijke be trekking te Nieuwediep. Door Z. M. is benoemd tot sub9t.- off. van justitie bij de arr.-rechtbank te 's Hertogenbosch, mr. C. L. M. E. J. E. baron Speijart van Woerden, thans subst.- off. van justitie bij de arr.-rechtbank te Roermond. Door Z. M. is bij het wapen der cav. benoemd, bij het lste reg. huz.tot le luit., de 2de luit. L. S. Gerard van Sijsen, van het corps. Door Z. M. is de heer A. N. Polak, erkend en toegelaten als consul van Columbia te Rotterdam. Door den minister van oorlog is be paald, dat bij strenge koude aan de politie kamer- en provoost-arrestanten twee dekens verstrekt kunnen worden gedurende den nacht, e» dat de korporaals en soldaten als dan in de provoost ook gevulde stroozak- ken mogen hebben, zooals voor de politie kamer is voorgeschreven. De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in 1888 voor twee jongelingen gelegenheid bestaat om te worden aangenomen, ten einde, ouder het genot van een subsidie van f 0000, te worden opgeleid tot militair apotheker bij FEUILLETON. of de wraak eener edele vrouw. 138). .Ik zal gereed zijn," sprak zij. //Ik heb ook eigenlijk gezegd slechts van den persoon afscheid te nemen, en dat is van lady Ce cilia. Je hebt zeker van hare verloving gehoord?" viel zij zich zelve plotseling in de rede, en zijn verbazing bemerkende, ging zij voort.Graaf Frenk is onmid dellijk na de afkondiging daarvan vertrokken. Mij schijnt bet toe, alsof lady Cecilia zich niet bijzonder gelukkig gevoelt als lord Arthur's bruid. Hij is zeer rijk en zij vervult ongetwijfeld den dringenden wenscb van haren vader, maar haar geluk is deze verloving zeker niet!" In hare eigen beschouwingen lette zij niet op de zonderlinge wijzewaarop Ro derich eensklaps het gesprek afbrak en van haar ging. Met het plan om het salon voorbij te gaan, wijl hem in zijne gemoeds stemming de ontmoeting met ieder ander slechts onaangenaam kon zijn, zag de jonge kapitein eensklaps graaf Ainsleigh voor zich, met wien hij zich als 't ware gedwongen zag een gesprek aan te knoopen. Zooals van zelf spreekt, draaide het eerste gedeelte van het gesprek om de plaats gehad hebbende voorvallen der laatste dagen, en op de hardste wijze oordeelde de graaf over de gouvernante, zoodat Roderichvoor wien het gesprek pijnlijk begon te worden, daaraan eindelijk een andere richting gaf. //Mijn zi st:r heeft mij van de verloving van uwe dochter verhaald. Mag ik u dus bij deze mijne gelukwenschen aanbieden, graaf?" Weinige personen konden zich herinneren den graaf Ainsleigh ooit verlegen gezien te hebbenop dit oogenblik echter ontbrak het hem volkomen aan de hem anders eigeu zekerheid. Hij stamelde eenige woorden van dank en eerst, toen iiij Roderich O'Donell mededeelde dat hij hem gaarne wenschte te spreken over juffrouw Latour en dal hij een detective in dienst had genomen, die het raadselachtige meisje in het oog moest houden, kreeg hij zijn gewoon aplomb weder terug. Hij stond juist op het punt om met den jongen kapitein het salon binnen te treden, ten einde hem verdere mededeelingen te doen, toen een bediende naar den graaf toetrad, die hem meldde, dat een onbekende hem wenschte te spreken en in de receptie zaal op hem wachtte. Roderich verzoekende om het salon binnen te gaan en daar op zijn terugkeer te wachteu, zeide de graaf deu bediende, dat hij den bezoeker onmiddellijk ontvangen zoude. De portière openslaande, betrad Roderich het salon en stond bijna op hetzelfde oogen blik tegenover Cecilia. Een seconde lang lag een sombere wolk op zijn voorhoofd, doch eindelijk sprak hij: .Mijn zuster en uw vader, gravin, hebben mij een groot nieuws medegedeeld. Eer ik voor immer Rosegg verlaat, mag ik niet verzuimen om der markiezin De Montberry mijn warmste gelukwenschingen te betuigen. Zij zijn van harte gemeend, want er kan geen trouwere vriend, geen ouberispelijker edelman, en zooals ik vast geloof, geen opofi'erender echtgenoot zijn dan lord Arthur Frenk." .De gewezen vereerder en slaaf van juf frouw Latour! Gij vergeet, om dit attri buut, wat den graaf toekomtaan uw loflied toe te voegen 1" antwoordde Cecilia. De woorden waren haar tegen haar wil ontsnapt, eer zij zelf goed wist, dat zij z® gesproken had. //Juffrouw Latour's vereerder?" herhaalde Roderich. »Ik betwijfel het zeer. Wellicht was het haar bewonderaar. Dat meisje behoort nn eenmaal tot die vrouwen, wie de meeste mannen niet kunnen nalaten hun hulde te brengen. Juffrouw Latour is een van die tooveressen, in wier macht zich een ieder gevangen geeft." „Gij echter behoort tot de weinigen, die aan hare macht ontsnapt zijt." .Juist, gravin, eu dat komt of omdat ik van nature gevoelloos, of wijl ik mij sinds jaren onder een andere even noodlottige macht bevindt." Zij lachte in zenuwachtige onrust. .Lady Cecilia," ging Roderich opge wonden voort, .ik verlaat morgen met Lucy liet kasteel Rosegg en er bestaat weinig waarschijnlijkheid, dat onze wegen zich immer weder kruisen zullen. Voor wij echter voor altijd scheiden, zou ik u wel een geschiedenis willen vertellendie van een vriend. Zou u dat soms te zeer ver moeien?" .Ga uw gang," antwoordde Cecilia half fluisterend. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1