BIN N EN LAN 0SC11BERICHTEN. BÜITENLANDSCHE BERICHTEN. zangeres en onovertrefbaar pianist, hunne medewerking verlcenen. Maandagavond a. s. zal de heer S. Van Groningen zijne laatste piano-soiree in dit seizoen geven. Het programma, dien avond te volgen, vindt men in achterstaande ad vertentie. Zag men er tot nog toe wellicht wat tegen op nog eeuigc avonden geheel te moeten doorbrengen met het booren van zij 't dan ook goede pianomuzieknu men weet dat 't de laatste maal iszal ieder de reis naar de bovenzaal der Stads Gehoor zaal nog wel eens gaarne willen maken. Eergisteren vergaderde te Amsterdam de letterkundige afdeeling der kon. academie van wetenschappen. Het woord werd er o. a. gevoerd door prof. De Goeje, met eene bijdrage over den muur van Gog en iVlagog. De lieer prof. Tiele bood in deze vergade ring voor de bibliotheek der academie aan het tweede deel zijner Assyrisch-Babiloni- sche Geschichte. Door den gemeenteraad te Alkmaar is tengevolge van het overlijden van den gem.- architect aldaar de heer Du Croix, uit de 90 sollicitanten voor die betrekking het navolgend drietal opgemaakt, als: G. Looman, hoofdop zichter te Leiden; R. A. Lleij, architect te Amsterdam en A. H. W. Van der Vegt, civiel-iugenieur te 's Hage. In de maand Februari zal te Dord recht eene réunie gehouden worden van in woners dier stad, die aan de academie alhier gestudeerd hebben. Tegen den kleederbleekersknecht A. H. en den sjouwer J. W. H. G. P. is door de politie ter zake van misbruik van ver trouwen ten nadeele hunner patroons proces verbaal opgemaakt. Wanneer zal men toch eens voorzich tiger worden. Op alle Singels wordt weêr schaatsen gereden en op alle Singels zakt men er door. Op den Zijlsingel, op den Maresiugel, op den Wittensingeloveral zakten er heden door. Dezen morgen wer den er drie met moeite gered uit den eerst- genoemden Singel, even daarna twee op den tweeden Singel, en dezen raiddag een paar op den Wittensingel. Ook op den Ouden Rijn haastte zich iemand erdoorheen te komen en ook hij moest met planken, ladders, touwen en moeite er uit worden gehaald. Dat zullen van al de ongelukken nog wel slechts een paar staaltjes zijn. Ook in het groot-seminarium te War mond werd het Pausfeest den 18den dezer gevierd door het houden van een academia polyglotta. De zaal waarin de feestviering plaats had was prachtig versierd. Redevoe ringen werden er gehouden in Hebreeuwsch, Grieksch, Latiju, Hollandsch, Fransch, Duitsch, Engelsch, Italiaansch en Spaauscb. J51UKIKK, LETTEREN EN KUNST. N°. 1 van den 3en jaargang van De Muziekbode is verschenen en wel ditmaal onder hoofdredactie van den heer Alex. W. A. Heyblom, te Rotterdam. Het is, zooals velen weten, een tijdschrift voor toonkunstenaars en vrienden der muziek en verschijnt telkens den lOen en 25en van iedere maand. Met een voorwoord maakt de heer Hey- bloni melding van zijn optreden als hoofd redacteur. Uit dat voorwoord spreekt de wijze waarop genoemde heer het blad leiden wil. Immers daar zegt hij en ons inziens t erecht of men het weten wil of niet, voor het algemeen is ook ten onzent de kunstzin nog weinig ontwikkeld. Wel speelt men, om mij bij de muziek te bepalen, het liefst Chopin, Schumann, enz., of zingt men het liefst Schubert en Brahms of hoort men het liefst BeethovenBach enz doch men moet niet vragen, hoe spelen, hoe zingen en hoe hooren velen de muziekwerken van genoemde componisten. Het blad wordt uitgegeven bij den heer M. J. H. Kessels, te Tilburg. Willem Van Zuylen zal 24 dezer in den grooten schouwburg te Rotterdam voor bet eerst weder optreden in twee blijspelen: „De gevolgen van een leugen" en „Vrou wen-emancipatie". Voor Russische rekening zal te Rome eene school worden gesticht ter opleiding van Russische schilders, beeldhouwers en toonkunstenaars. OFFICIEELE BERICHTEN. Door Z. M. is aan na te noemen perso nen vergunning verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen achter hunne namen vermeld: M. Merens, te Am sterdam, wijnhandelaar, onderscheidingsteeken 5de kl. der orde van het Borstbeeld van den Bevrijder van Venezuela; B. 't Hart, schipper der Brielsche reddiugsbootT. Verhagen, H. De Valois, S. FasolC. DorsmanJ. Kaus, leden der Brielsche reddingsbootP. 't Hart, oud-lid der Brielsche reddingsboot, allen te Brielle, zilveren medaille voor menschlievcud hulpbetoon hun door de Fransche regeering geschonken. Door Z. M. is, met wijziging in zoo verre van het kon. besluit van 7 Nov. 1887 n°. 15, houdende instelling eeuer commissie tot onderzoek naar de wenschelijkheid eener wijziging van de bepalingen lot voorkoming van aanvaringen op de rivieren, stroomen, kanalenreedenhavenmonden en zeegaten des rijks, de benoeming van mr. W. A. baron Van Verschuer tot lid der genoemde commissie, op diens verzoek, ingetrokken en is ui zijne plaats benoemd de heer mr. W. A. P. Verkerk Pistorius, 's konings tij deiijken commissaris bij de centrale commis sie voor de Rijnvaart. Door Z. M. is de le luit. C. C. J. J. Pfenninger, van het 1ste reg. inf., op non-activiteit gesteld. Door Z. M. is de met verlof hier te lande aanwezige oil v. gez. 2de kl. van het leger in Ned. Indië B. H. Rouft'aer, wegens lichaamgebreken eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pen sioen. De luit. ter zee 2de kl. J. G. Besier, dienende aan boord Zr. Ms. stoomschip Alk maar, wordt met 1 Feb. a. s. op non-acti viteit gesteld en vervangen door den luit ter zee 2de kl. G. P, Posthuma, dienende aan boord Zr. Ms. wachtschip te Hellevoet- sluis, welke laatste weder vervangen wordt door den luit. ter zee 2de kl. C. E. DitL- linger. De heer Van Houten, lid der 2e kamer, zal den 24sten dezer te Hoogezand voor de kiezers eene spreekbeurt vervullen. Op 1 Januari jl. ontbraken bij het leger 148 tweede luitenants, en wel 97 bij de infanterie, 12 bij de cavelerie, 37 bij de artillerie en 2 bij de genie. H. M. de koningin verleende eergiste ren audiëntie aan eenige dames, waaronder ook mevr. Van Eysinga, echtgenoote van den president der Eerste Kamer. Gister werd te AlLn a. d. Rijn, van de scheepstimmerwerf van den heer A. Pan- nevis met goed gevolg te water gelaten eene ijzeren boeierscbuit, groot p. m. 35 tonnen, gebouwd voor rekening van den heer M. Van Straten te Leimuiden. Onmiddellijk daarna werd de kiel gelegd van een ijzeren Rij u-clipperschip, groot p. m. 155 lasten, voor rekening der reederij Rijnvaart te Rot terdam. In het pand no. 7 aan den Hoogen Boezem te Rotterdam, had gistermiddag eene ontploffing plaats door het gebruik van petroleum. De vrouw, meeneude dat de kachel uit was, goot petroleum op de nog warme kolen, met het gevolg dat er eene ontploffing volgde en in huis veel beschadigd of bedorven werd; als door een wonder bekwam de vrouw geen letsel. N.R.Ct In het Gereformeerd Burgerweeshuis te Rotterdam bevindt zich eene verpleegde, die reeds 68 jaren lang in dat gesticht verblijf houdt. Zeven dagen geleden viel deze vrouw in eenen diepen slaap en is Maandagmiddag overleden. Uit New-York wordt gemeld, dat 35 landverhuizers, daar aangebracht aau boord van liet stoomschip Leerdam niet zijn toe gelaten en dus weer naar Europa zijn terug gekeerd. Dat het in sommige huisgezinueu vrij zonderling toegaat bewijst weder het vol gende voorval, dat aan de politie van Dordrecht heel wat moeite en zorg heetf gebaard. Door een bewoner van liet Blec- kersdijkje aldaar werd bij de politie aangifte gedaan dat zijn jas, welken hij behoorlijk had weggeborgen, op eene onbegrijpelijke wijze verdwenen was. Een onderzoek, dat werd ingesteld, bleef aanvankelijk zonder gevolg, zoodat de politie tot het vermoeden kuam dat welligt de vrouw des huizes meer van de zaak zou weten. Zij werd daarom in verhoor genomen, doch ontkende hardnekkig iets van de verdwijning te be grijpen. Wat zij echter wel bepreep, was, dat het geval zeer onaangename gevolgen voor haar kon hebben, en zij haastte zich daarom, het kleedingstuk baars mans te lossen uit een huis van verkoop met het recht tot wederinkoop, «aar zij dat tijdelijk te gelde gemaakt bad. Welligt om den jas thans door een ander te doen vinden en dezen dan vau de ontvreemding te kunnen betichten, wierp zij hem in een portiek nabij hare woning, waar haar echtvriend gelukkig zelf zijn eigendom terugvond. (D. CL) -ocjr .SHR ran Uit de gemeente Ouddorp vertrokken in het afgeloopen jaar op eene bevolking van 2650 zielen niet minder dan 264 personen naar Amerika, waaronder 53 hoofden van gezinnen. Eergisteren vervoegde zich aan 't bu reau der 5de sectie te Amsterdam een 25- jarig winkelbediende, wonende te Delft, te kennen gevende dat bij door zijn patroon aldaar outsiagen en hij uit wraak hierover brand had gesticht in diens pakhuis. Of de brand zich ontwikkeld heeft weet hij niet, aangezien hij zich ijlings per stoomtram naar Den Haag en van daar hierheen had begeven. (Hbl.) De oude toren le Geldrop, die dreig de om te vallen, is door de genie met be hulp van dynamiet onschadelijk gemaakt. De toren stortte in zonder ongelukkeu of schade te veroorzaken. Men meldt uit Aluieloo aan de N R. Cl.: Tot nu loe was de sympathie der ingezetenen aan de zijde der werkstakers en meende men dat de loonsverlaging vrij willekeurig en ongemotiveerd was. Do fabri kanten echter, vooral de Gebr. Scholten beweerden, dat de werklieden gemakkelijk het oude wekelijksche loon konden verdie nen, omdat de vóór weinige weken geheel nieuw aangeschafte machine veel vlugger en vooral veel geregelder liep. Zij boden aan dat uit hunne boeken te bewijzen, en tevens, dat door hen evenwel loon werd uitbetaald als door de andere fabrikanten. Hierop vormde zich eene commissie, bestaande uit den burgemeester den heer Boelen, en de heeren mr. Van Laer, pres. der rechtbank, W. Stork, agent der Nederl. Bank, mr. Mulder, rechter, en mr. Van Engelen, subt.- officier, ten einde zich van de waarheid van het beweren der heeren Scholten te over tuigen. Volgens verklaring dezer ingezetenen zijn de fabrikanten in hun recht en is het loon, in het laatste jaar uitbetaald, niet ge ring, Een wever met 4 touwen verdiende gemiddeld ruim f 10 per week, waarvan hij echter ongeveer f 2 aan eenen jongen moest afstaan. De mindere wevers met 2 touwen verdienden ruim f5, doch hadden geen hulp noodig. Wanneer men nu aanneemt, dat een timmerman jaar in jaar uit niet zoo veel vast loon verdient en het fabriekwerk weinig oordeel vereischt, dan is het lot van den fabrieks-arbeicler nu niet zoozeer te beklagen. De commissie stelde nu aan de fabrikanten voor, de oude loonen nog drie weken uit te betalen, om daardoor aan de werklieden de gelegenheid te geven zich zelf te over tuigen, dat zij thans gemakkelijk evenveel konden verdienen als vroeger. Hierin hebben de fabrikanten toegestemd. Het volk echter, wel verre van bet conciliante dezer handel wijze in te zien, beweert, doch geheel zonder grond, dat de fabrikanten nog eene leverantie binneu beperkten tijd moeten nakomen, en daarom nog 3 weken het oude loon toestaan. In de TwenUche Courant van heden komt een bericht voor van de heeren Gebr. Scholten, waarin zij aantoonen dat het loon voor alle soorten doek, die hier te lande verkocht worden, niet is verminderd. De loonsvermindering geldt slechts eenige soor ten; van andere betalen zij nog meer dan andere fabrikanten. Door een noodlottig toeval kwam de spoorwegarbeider H. A. te Deutichem gis terenochtend onder eenen aankomenden trein, die hem gedeeltelijk over rug en borst reed waardoor hij ernstig verwond werd, zoodat zijn toestand zeer bedenkelijk is. Uit Veen huizen wordt aan het D. v. Z.-H. en 's GrgemeldNaar ik verneem, zal liet bedelaarsgesticht Ommerschans in den loop van dit jaar worden verkocht. Naar men zegt, onderhandelt de heer W. A. Scholten te Groningen reeds met de regeering, om dat gesticht voor industrieele doeleinden aan te koopen. Door de opnieuw ingetreden vorst is de scheepvaart op de kanalen in Drenthe wederom geheel gestremd. Maandag werden te Houtrijk en Po- lanen, bij een onderzoek ten huize van den heer 11. tusschen het lijfgoed van de dienst bode J. B. eenige coupons N. VV. S. aan getroffen, die in October jl. ontvreemd waren geworden ten nadeele van mr. v. N. v. M. te Leeuwarden, alwaar zij destijds in dienst was. De justitie heeft daaruit aan leiding gevondengenoemde dienstbode in verzekerde bewaring te nemen. Zij is heden morgen gevankelijk naar Leeuwarden gevoerd. Naar het schijnt had zij zich van den sleu tel der brandkast baars meesters meester weten te maken en daaruit de coupons weg te nemen, waarvan zij reeds een paar te Leeuwarden te gelde gemaakt had. (II.Cl.) Deze week is een ploeg werklieden uit Breda en omstreken naar Mühlheim, aau den Rijn, vertrokken om aldaar aan waterwerken te arbeiden. Zondagnacht is de hofmeester van de stoomboot Voorne en Putten, liggende in het Voornscbe kanaal bij Hellevoetsluis, al daar in het water geraakt en verdronken. Gisterenmiddag zijn te Dewerken twee kinderen, van 8 en 13 jaar, in den Boezem door het ijs gezakt en verdronken. De brigadier en de drie marechaus- sées, die II. Woensdag ter versterking en tot handhaving der orde naar Beek waren vertrokken, keerden Maandag in hunne gar nizoensplaats, Maastricht, terug. SELSIE. Generaal Vandersmissendie sedert eenige maanden den ouderdomvoorgeschre ven tot het treden uit den werkelijken dienst, bereikt heeft, is bij kon. besluit ontheven van het kommando over liet 2e militair dis trict. Aan den afgetreden hoofdofficier is dezelfde titel, op dezelfde voorwaarden als die aan generaal Chazal verleend, geschonken. Koning Leopold heeft zijne toestem ming gegeven tot het huwelijk van prinses Henriette, dochter van den graaf van Vlaan deren, met den tweeden zoon van den kei zer van Brazilië. (V. v. Z.-I1. en's Gr.) Drie leden van den gemeenteraad van Brussel hebben eergisteren in 't Vlaamsch den eed als zoodanig afgelegd, met de woor den Ik zweer het EN GE LAN 25. De heer Pamell is van Ierland in Engeland teruggekomen, om, naar het heet, zijn dokter te raadplegen. Zijne gezondheid zou echter veel verbeterd zijn, sedert hij onlangs Engeland verliet en er wordt in middels bij te kennen gegeven, dat hij niet van plan is voorloopig naar Ierland terug te keeren en als reden aangegeven de a. s. zitting van het parlement. De St. Petersburger correspondent van de Daily News seint dat lord Randolph Churchill een bezoek bracht aan generaal Ignatieff, en hem zeide dat hij zich gelukkig rekende kennis te maken met den Russischen staatsman die de nationale partij vertegen woordigde. De generaal antwoordde, dat er juist gezegd geen politieke partijen in Rusland waren. Daarom vertegenwoordigde hij niet de nationale partij, maar beter gezegdde nationale stemming. Naar verhaalt wordt heeft het Russische gouvernement aan eene Londensche firma de levering opgedragen van eene „vloot van militaire luchtbollen/' Elke luchtbol zal een bak dragen, geschikt tot verblijf voor zes personen, en zou met alle toebehooren 500 kosten. De ballons worden gemaakt uit eene bereiding van asbest, en zouden dus geheel onontvlambaar zijn. FR ANKRIJ K. Op de jongste officieele receptie op liet Elysée schijnt er gedrang geweest te zijn. Jongelieden, die gekomen waren in de verwachting van te zullen dansen, wer den teleurgestelden hebben zich aan schen ding van de etiquette schuldig gemaakt. Om het officieel karakter dezer recepties voor taan te bewaren, zijn maatregelen genomen. Op de jacht van den president in de bosschen van Rambouillet is generaal Bru- gère door een wachter gewond. De wach ter, die den generaal vergezelde, gleed op den glibberigen grond uit, waarop zijn ge weer, neervallende, afging. De generaal werd aan het bovenbeen, doch niet ge vaarlijk, getroffen. Het eerste bal masqué in de opera te Parijs heeft 28870 francs opgebracht. Eergisteren heeft een banket van Vo- lapukbeoefenaars plaats gehad in het Grand- Hotel te Parijs. MÜITSCia L.A1V». Het Miliiar Wochenblatt bevat een antwoord op een artikel van de Russische Invalide, en toont daarin aan dat de leger- sterkte in vredestijd in de grensprovinciën is als volgt: in Rusland 315,500 man en 698 stukken veldgeschut; in Oostenrijk 38000 man en 160 stukken veldgeschut; in Duitschlaud 98200 man en 338 stukken veldgeschut. Ter vergelijking van de leger- indeeling op het Duitsch-Russische grond gebied wordt eene landstreek aangenomen van nagenoeg gelijke oppervlakte, in Duitsch laud van 119,456, in Rusland van 119,311 vierkante kilometer. Op het grootere Duit- sche stuk grond vindt men 81714 man, 14520 paarden en 338 stukken geschat; op het Russische zijn 123,275 man, 24198 paarden en 274 stukken geschut. Sedert 1878 zijn in Oost-Pruisen, West-Pruisen,

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2