M AN U EL A NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. eae Courant verse; is if sit dagelijks, behalve op Zou- e» Feest dage si. AiOIHEMEiT: AOVERTEHTlEi: Donderdag 19 Januari 1888. üa» 16. Uitgevers: Gebroeders Muré. be Courant Voor Leidenper 3 maandenI S.25. Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden S.«0. Prijs jter Mmisier 10 Cent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Kcheepmakersstee«: b 201° Jaargang. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de no. 1— 5 der Ingekomen Stukken ver zonden. Stads-IIericliten. HER- IJ BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan leiden Gezien bel besluit van de Gedeputeerde Stalen der provincie Zuid-Hollandvan den 12Jen December 1887, n®. 10/1 {Provinciaalbladn°. 64), houdende bepaling van de tijdstippen van den herijk der maten en ge wichten in de verschillende gemeenten in deze pro vincie, voor het jaar 1888; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. o, der wet van den 7cn April 1869 lStaatsblad n". 57), tot het doen herijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewichten onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Ge meente-apotheek en wel: voor de gewone gewichten, henevens de maten en strijkers, voor wijk III. op den 17, 18, 19 en 20 Januari, voor wijk IV, op den 24, 25, 26, 27 en 31 Ja nuari voor wijk V, op den 1, 2, 3, 7 en 8, Februari, voor wijk VI, op«leji 9, 10, 14, 15, 16, 1/, 21, 22 en 23 Februari, voor wijk VII, op den 24, 28, en 29 Februari, 1, 2, 6 en 7 Maart, voor wijk VIII en de buitenwijk, op den 8, 9, 13, 14, 15 cn 16 Maart; voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij medicijnbereidersgoud- en zilversmeden, specie handelaars en verdere in goud en zilver handelende personen voor wijk 1, II, III, IV en V, op den 20, 21 en 22 Maart, voor wijk VI, VII, VIII en de buitenwijk, op den 23, 27 en 28 Maart, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren dat voorts gedurende den herijk in de gemeenten van den ijkkring buiten de standplaats, zitting bin nen deze gemeente zal worden gehouden, op den 21 en 23 April, 11 en 12 Mei, 1, 2, 22, en 23 Juni, 13 en 14 Juli en 3 en 4 Augustus %an des morgens 9 tot des namiddags 3 uren, en wijders na den 16en Augustus, iederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen: a. dat zij verplicht zijn hunne maten en gewichten, behoorlijk droog en schoon, bij den ijker, op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den herijk te bezorgen; b. dat zijdie zulks verzuimen of daarin verhin derd worden, voormelde maten en gewichten vóór den l8ten October nog aan den ijker, op de daarvoor aangegeven dagenter herijking moeten aanbieden c. dat, na het eindigen van den termijn van den herijk, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en gewichten, niet \oorzien van de ver- eischte stempelinerkcnvolgens art. 29 der bo- \enaangehaalde wet, verboden en strafbaar is; en d dat bij het terug ontvangen van de ter ijking aangeboden voorwerpen, zij zich dienen t.e over tuigen of die van het goed- of afkeuringsmerk zijn voorzien. Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebben den gebracht, dat volgens hesluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, van den 3Jen December 1887, de letter V, in den gewonen druk vorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeurings- merk zoowel bij den ijk als hij den herijk der maten en gewichten, en hij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon, terwijl hel kantoormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking eri door plaatsing in de Leidsohe Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 23 December 1887. E. KIST, Secretaris. Nationale Militie. Kennisgeving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gelet op art. 26 der Wet van den 19en> Augustus 1861, betrekkelijk de nationale militie [Staatsblad n°. 72); Brengen ter algemeene kennis: dat het register van inschrijving en de alphabetische naamlijst der in 1887 voor de nationale militie ingeschrevenen van den 19en lot en met den 30en Januari e. k. ter Gemeente-Secretarie voor elk ter lezing worden nedergelegd dat bezwaar tegen register en lijst, bin nen den tijd der nederleggingkan worden ingebracht aan den Commissaris des Konings in deze provincie, schriftelijk, op ongezegeïd papier, bij den Burgemeester in te leveren. En geschiedt hiervan openbare kennisge ving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 18 Januari 1888. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN; Gezien art. 10 der wet van 4 Juli 1859 n°. 37) zooals die is gewijzigd bij het Vile additioneele artikel der Nieuwe Grondwet Brengen ter algemeene kennis, dat de lijsten der personen, die tot bet verkiezen van leden van de Tweede Kamer der Slaten- Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad bevoegd zijn, op heden zijn vaslgesteld en gedurende de eerstko mende veertien dagen voor een ieder ter inzage nedergelegd zijn op de Plaatselijke Secretarie, terwijl een exemplaar van elk der lijsten wordt aangeplakt op de kleine pers van het Raadhuis, en ieder persoon bevoegd tot uitoefening van het kiesrecht gerechtigd is bij ongezegeld verzoekschrift tegen die lijsten bezwaren in te dienen binnen den tijd van veertien dagen. En wordt deze door plaatsing in de Leid sche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 18 Januari 1888. LEIDBN, IS Januari. De uVrijzinnige Kiesvereeniging" alhier hield gisteravond te 8 uur eene vergadering in de Stads-Gehoorzaal. De opkomst was talrijk en ook nu nog had de vergadering plaats onder het voorloopig bestuur, waar van president prof. A. Kuenen. Allereerst werd de vraag gedaan of de vertegenwoordigers der pers, als zoodanig, zouden worden toegelaten. Dit werd in toe stemmenden zin beantwoord. Het concept reglement werd daarna behandeld en in hoofd zaak goedgekeurd, evenwel hier en daar geamendeerd. Het bestuur zal bestaan uit 15 le ien, terwijl uit hen door de algemeene vergadering een president zal worden gekozen. Een nieuw artikel werd ingevoerd waardoor het aan eene besloten vergadering vrij zal staan te bepalen dat eene daarna te houden vergadering, bij uitzondering voor de pers niet toegankelijk zal zijn. Op die wijze telt het aldus goedgekeurde reglement 22 artikelen. Omtrent het groot aantal amen dementen en de bespreking daarvan zullen we niet in bizonderheden treden. Alleen is nog der vermelding bizonder waardig de discussie die zich ontspon over het al of niet wenschelijke van het stellen van een program. Professor Van Iterson wilde ten zeerste de aanneming van een der twee concepten ontraden, aangezien immers de overgroote meerderheid der leden eener kiesvereeniging uit den aard der zaak niet in staat is het voor en tegen te wegen van de wijzigingen in het regeeringsbeleid omtrent een of ander onderdeel van het programma. Tot die wetenschap behoort ernstige en lang durige studie en spreker vraagt wie der aanwezigen zich in staat gevoelen over onder werpen van zoo ingrijpenden aard een oordeel uit te spreken. Geen der concepten werd dan ook aangenomen. Aangenomen werd ook nog het voorstel van den heer Van Lelyveld om als buitengewone lede^ ook toe te laten, jongelieden die den twintigjarigen leeftijd hebben bereikt. Bij de verkiezing van een definitief bestuur hadden enkele heeren verklaard eene even- tueele benoeming niet te kunnen aanvaarden en onder hen ook de voorzitter van het voorloopig bestuur prof. A. Kuenen. Ge kozen werden de heeren: mr. S. J. Eockeraa Andreae met 185, mr. J. T. Buys met 128, dr. H. Treub met 128, mr. H. Van der Hoeven met 117, dr. G. Heymans met 116, D. Van der Horst met 113, J. A. Van Hamel met 107, K. T. Caron met 95 A. J. Binnendijk met 89, J. A. Van Dijk met 78, mr. F. Was met 74, mr. J. H. Goudsmit met 69, C. H. Kouw met 69, Adr. Verhoog met 65 en J. J. Hasselbach met 59 stemmen. Wegens het vergevorderd (11) uur werd de verkiezing van een dier heeren tot president verdaagd. De le luit. F. A. T. Sommeraan gewezen om in den loop van het jaar 1888 bij het leger in O.-ï. te worden gedetacheerd, zal medio April zijn bestemming volgen. Zooals reeds geannonceerd zullen twee onrustbarend sterke menschen elkaar Don derdag (morgen) avond in de Stadsgehoor zaal te lijf gaan. Het zijn de hh. Attila en Sandow, de twee sterkste mannen der wereld, die gewerkt hebben voor onder scheidene vorsten van Europa. En om te toonen wat ze werkelijk kunnen, noodigen ze iedereen uit zich met hen te meten. Bovendien zullen mile. Elsa Behrends, en de heer Sevenkönig, beroemde Hongaarsche FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 136). T „De ontdekking, in verband met liet tooneel, waartoe de komst der kort daarop terugkeerende lady Geneviève aanleiding gaf, bracht het geheele hnis in opschudding. De geheele zonderlinge mystificatie kwam thans aan het licht. Men telegrafeerde den majoor, deze kwam terstond over, hij werd met juffrouw Latour geconfronteerd en toen hij haar afvroeg, wat zij met zijn briefje gedaan had, antwoordde zij doodkalm, dat zij het vernietigde, omdat het haar gespeten had, dat men de barones het genoegen van het bal niet had willen laten. Toen men haar vroeg hoe zij aan het costuum vau den majoor gekomen was, beweerde zij dit in het kasteel gevonden te hebben. Zij wei gerde echter de redenen te noemen, die haar tot deze handelwijze geleid hadden. Buiten zichzelve van woede, ontsloeg Gene- viève haar eindelijk op staande voet uit haren dienst. Eer zij echter heenging, had zij nog een onderhoud met uwe zuster en sinds dat oogenblik is deze ziek „En de ridder van die intrigantep" vroeg Roderick. „Waar is hij? Ik mis hem in dit geheele drama?" Cecilia bloosde en sloeg de oogen neder. „Graaf Erenk verliet den volgenden mor gen in de vroegte, nog voor er iemand op was, het kasteel. Doch ga thans naar uw zuster. Wees zacht tegen haar, tenminste zooveel ge kunt. Zij is ongelukkig, gebruik daarom wat toegevendheid. Uw leven is nog niet afgesloten, wellicht dat ook gij nog eenmaal ondervinden zult, wat hel zeggen wil te lijden." Met deze woorden verwijderde zij zich en hij zag haar met een bitteren glim lach na. „Ik leerde het eerst voor zes jaar en gij waart mijn leermeesteres," fluisterde hij. „Ik was destijds een dwaas, en ik vrees, dat ik het tot aan het einde mijns levens blijven zal." En zwaar bedrukt, met langzamen tred begaf zich kapitein Roderich O'Donell naai de kamer van zijne zuster. HOOFDSTUK XXXIX. zes jaar te laat. „Men zeide mij, dat je ziek waart, Lucy), maar ik dacht wezenlijk niet, dat het zoo erg was," zeide Roderich, diep be wogen in de, van verdriet uitgeputte trekken van Lucy starende. „O, broeder, spreek niet zoo liefdevol tot mijantwoordde de aangesprokene sid derend, „ik verdien liet niet, ik verdien geen welwillendheid van u, ik heb u mis leid, wanneer ik u alles medegedeeld hebt, zul je me haten en verachten!" „Ik je haten en verachten," herhaalde Roderich. „Spreek onbeschroomd, Lucy, en vrees niets!" „O, Roderich, wat ik je thans beken, je hadt dat reeds lang moeten weten, maar ik was te zwak. Zeven jaren lang heb ik mijn geheim bewaard, wijl het mij aan moed ontbrak om le spreken. Roderich,je hebt me gevraagd of Alexander De St. Claire mijn beminde is geweest. Hij was meer dan dat, hij was mijn echtgenoot." Een doodsche stilte volgde op deze ver klaring. Een geruime pauze verliep, eer hij met heesche stem vermocht uit te brengen „Dat is zeer zeker een zeer onverwachte mededeeling. Sinds zeven jaar zijt ge dus de vrouw van dezen schurk?" Zij vermocht nauwelijks adem le halen, en er verliepen eenige minuten eer zij de noodige macht over zich zelve kreeg om te antwoorden «Sind zeven lange, smartvolle jaren! O, Roderich, vergeef mij. Ik heb een zwaar onrecht begaan. Sinds zeven jaar was mijn leven een leugen. Ik heb grootvader, ik heb jou, ik heb allen bedrogen, maar wanneer ge kondet vermoeden, wat ik ge leden heb Hare stem brak, en hij streek haar ge ruststellend met de hand over het dikke haar. „Arm kind," sprak hij, „je hebt ja dwaasheid zwaar geboet. Ik beklaag het diep, dat je mij niet lang je vertrouwen geschonken hebt. Openbaar mij na echter ook alles." „Alles," herhaalde Lucy. „Och, waarom zou ik ook iets voor je verbergen? Er is trouwens niets," ging zij vol bitterheid voort, „wat ik nog te verbergen zou hebben." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1