Iii beslag genomen zijn, op vermoeden van| valschheidte Leiden 20 December 11. een rijksdaalder, beeltenis koning Willem III, jaartal 1887, en 24 Dec. een gulden, beeltenis koning Willem II, jaartal 1847. B IN N ENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSOHË BERICHTEN k -< E: JfL mi& staande dat alles bloeit de kas buitengewoon en zal 't zelfs mogelijk zijn spoedig het dubbele uit te keeren van wat tot nog toe uitgekeerd kon worden. Eeu der leden had gedurende 13 weken een onderstand van 3 gulden boven de gewone uitkeering ontvan gen; treuriger steeds werd in dat talrijk gezin de toestand, doch op deu steun der overige leden kon immers vrij worden gere kend. Ten slotte wenschte 9preker alle aanwezigen een aangenamen en gezellige» feestavond toe. Na den president nam de secretaris het woord om verslag over het afgeloopen jaar uit te brengen. Met 3 donateurs was het aantal vermeerderd; het bestuur bleef, door herbenoemingen zooals het was; het ledental bedraagt 87 terwijl zich weer twee heeren om liet lidmaatschap hebben aangemeld. De penningmeester bracht daarop verslag uit omtrent den financiëelen toestand der vereeniging. We vernamen daaruit dat een batig saldo in kas was, bij den aanvang van dit vereenigingsjaarten bedrage van f 560; dat in het afgeloopen jaar ontvangen werd f220 en uitgekeerd f161. De ver eeniging begint dus haar maatschappelijk jaar uiet een batig saldo in kas van f 625 ongeveer. Nadat eenige gezelschapsliederen, uit de pen van den voorzitter, den heer W. Met selaar, gevloeid, door allen te zamen waren gezongen, kreeg de heer Bosco het woord, die met een uitmuntend en zeer gevarieerd programma de aanwezigen prettig en nuttig bezighield en allen deed schudden van lachen. We willen ditmaal niet in bizouderheden treden, maar kunnen niet nalaten te ver melden hoe aan 't einde der panorama-ver tooning de portretten van den voorzitter, dat van professor Bosco en van zijne trouwe helpster en wederhelft op het doek ver schenen. Toen daarna de zaal in balzaal was her schapen trad de heer Bosco ook als ballet- meester op, van welke taak hij zich uit muntend kweet en waarbij hij zeer onder houdende figuren van nieuwe vinding liet uitvoeren. Alzoo treedt na dit feest de vereeniging weer een nieuw jaar inwe wenschen haar harmonie zooals tot nog toe, een uitbreiding, zoo mogelijk, van het le dental, weinig zieken en in hun vak den leden persoonlijk een gunstig werkjaar. Deze muntstukken zijn aan 's rijks munt onderzocht en na uitspraak van het munt- college verklaard te zijn valsch en ver vaardigd in nabootsing der echte rijks- muntspecie. Naar men ons meldt zal morgen de voorloopige commissie voor de ijsclub ver gaderen. De algemeene vergadering zal, onder voorzitterschap van den heer inr. Foc- kema Andreae, waarschijnlijk a. s. Zaterdag avond plaats hebben. Hedenmiddag viel een jongen, die zich aan de Oude Vest op het ijs had be geven, in eene opening, waaruit hij geluk kig zelf zich weer kon redden. ftflUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Een nieuwe „ster" op muziekaal ge bied zou door Massenet in een Parijschen Salon ontdekt zijn. Het is eene jeugdige Amerikaansche schoone, Sibel Sanderson genaamd. Zij heeft met Talazac verschei dene fragmenten uit Manon gezongen. Zij behaalde een schitterend succes. De nieuwe ster is met eene prachtige stem begaafd en haar schoonheid schijnt haar talent te even aren. OFFICflEELE BEKICBITEN. Door Z. M. is als blijk van Zr. Ms. goed keuring en tevredenheidde zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift, ingesteld bij kon. besluit ven 22 September 1855 u°. 64, toegekend aan J. J. Bakker, kapitein vau de sleepboot Hercules, en Th. Rijkers, bootsman en bestuurder van de reddingsboot te Den Helder, wegens moed, beleid en zelfopoffering, aan den dag gelegd bij de zeer gevaarlijke redding der schipbreukelin gen van het op 9 December 1887 op de zoo genaamde „Pannekoek" gestrande Duitsche barkschip Itenown. Voorts is de bronzen medaille en een lof felijk getuigschrift als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid toegekend aan J. Minneboo, R. Spits, P. Lastdrager, C. Klaseu, A. KuyperJb. Bakker, P. Kra mer, Jb. Kuiper, T. Lindeman, H. Ken- nink, J. Bijl, G. Huurman, P. Butter, G. Roosendaal, J. Wentel, K. Bijl Pzn., Jb. Simons, C. Smit, M, SchoonbergenA. De Graaf, V. De Wit, P, Oostenbrug, D. Marleveldt, G. Kunst, P, J. Van Os, Jb. Van Doorn, G. Stam, allen roeiers van bo vengemelde reddingsboot, wegens moed, be leid en zelfopoffering "bij evengemelde red ding bewezen. Door Z. M. is benoemd tot commis saris van politie te Maassluis en tot com missaris van rijkspolitie op het Scheur en over den Nieuwen Waterweg door den Heek van Holland van bet Scheur tot iu zee E JVl. Dusser de Barenne, thans commissaris van politie en commissaris van rijkspolitie te Brielle. Door Z. M. is aan mej. M. Dieck- manngeb. te Ehrenfeld (Pruisen), mits zij overigens aan de bij de wet gevorderde ver eischten voldoet, vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs. Door Z. M. is, met ingang van 1 Feb. aanstaande: 1°. de off. v. adm. lste k). F. A. Frederiks, ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebre ken, op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f 1400 en van eene verhooging van dat pensioen voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tus- schen de keerkringen van f 1050; 2°. zijn bev.: tot off v. adm. Jste kl. de off. v. adm. 2de kl. J. J. Van Diemeutot off. v. adm. 2de kl. de adjunct-administrateurs J. Van den Hurk, J. M. Langlois van den Bergh, L. J. Mouton en J. F. baron Van Heecke- ren van Waliën. De minister vau financiën maakt be kend dat bet saldo van 's rijks schatkist op 14 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank. f 28,062,074,56 en bij de betaalmeesters 2,018,192,405 Te zamen. f30,080,256,96° De eerste kamer zal Woensdagmiddag aaust. te 3 uur eene vergadering houden. Gisteren werd aan den heer J. L. Cluysenaer, afgetreden secretaris der Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwe gendoor den raad van commissarissen en den directeur-generaal een prachtig geschenk, bestaande uit bronzen beeld met gouden plaat, aangeboden. Bij de dezer dagen gehouden ver pachting van gronden, gelegen in de afzan- derij der gemeente Katwijk zijn de gronden verhuurd tegen een jaarlijksche pacht van f 386 per hectare; gepasseerde jaar gaf men pl. m. f 300 per hectare. De koetsier van de expeditie-onder- nemipg v. G. L. te 's Hage die jl. Zater dag met een bedrag van f 100 aan zijn kantoor toebehoorende aan den loop i9 ge gaan werd eergisteren te Leiden gearresteerd en is gisteren naar het huis van arrest te 's Dage overgebracht. De f 100 waren grootendeels verteerd. De kolonel-kommandant van het 4de regiment infanterie kwam gisteren te Haarlem tot bijwoning van de krijgsspel- oefening van de officieren van het 3de bataljon. Te omstreeks 3J uur is Zondagna middag een hevige brand uitgebroken in een onbewoond perceel op de Heerengmcht bij de Leidschegrackt te Amsterdam. Alle be schikbare brandbluschmiddelen waren weldra aanwezig. In het huis werd tijdens de ver timmering gestookt; om naar de oorzaak van den brand te zoeken, behoeft men dus niet in het duister te tasten. Gisterenochteud verdrong zich nog altoos eene nieuwsgierige menigte nabij de plaats des onheils. De gevel maakt dan ook een fantastisch effect, doordat hij geheel over dekt is met ijskristallen. De drijvende stoombrandspuit is nog ter plaatse aanwezig en gaat voort zijne waterstralen te schieten in de smeulende asch. Nog schrijft men aan de N. liCt. over dezen brand: Dagbladcorrespondenten, die om nieuws verlegen zitten, zeggen wel eens: „ik wou dat er maar eens brand kwam zij die zoo durven spreken moeten of nooit getuige zijn geweest van de vernielende macht van het vuur öf, door de dagelijks wederkeerende besognes van hun ambt ver stompt, geleerd hebben als naturalisten de gebeurtenissen te beschouwen en te beschrij ven objectief, zonder hartstocht of mede gevoel. Er is in de belendende peiceelen van bet huis nominer 382 op de Heerengracht, nabij de Leidschegracht, op den dag van gisteren heel wat doorleefduren van angst en vreeze zijn doorgestaan. Om half drie werd in gezegd nommer 382 brand ontdekt, een balf uur later sloegen de vlammen de vensters uit, en pas na 10 uur des avonds mocht men oordeelen den brand meester te zijn. Toch ontbrak liet niet aan bluschmiddeleu. De zoo uitstekend georga niseerde brandweer was spoedig ter plaatse met een viertal stoombrandspuitenterwijl om balf vier ure ook de drijvende „Jan Van der Heijden" de gracht kwam opstoo- mrn en, voor het braudend perceel gepos teerd, onmiddellijk water gaf. Op den nok der daken van de helende huizen op in de vensterkozijnen van het brandend perceel gehaakten brandladders, vóór en achter liet huis, op de gevaarlijk ste plaatsenoveral ontdekte men de kloeke brandweermannenmaiioeuvreerende met de slangen, die de dikke waterstralen in den vuurgloed spoten. Vergeefs! De vlammen slorpten het water op, ais dorsten zij naar het vocht en zetten den strijd te feller voort, nog aangewakkerd door den opstek enden oostenwind. Maar uien gaf geen kamp, en zoo iiield de strijd aan, met afwisselde kan sen, tot nabij het middernachtelijk uur. Toen was schier al het brandbare binnen de woning verteerd. Van het kapitale hee- fenhuis, van zandsteen vier verdiepingen hoog opgetrokken, zijn slechts de kale mu ren blijven staan. Het huis was niet be woond, doch reeds maanden lang werd er in getimmerd. Het behoorde vroeger aan de familie Oyens en thans aan de heer Van Nienhuys. Dat men hier niet met een dier nieuwerwetsche bouwwonderen te doen heeft, inderdaad wonderen van licht- en dichtheid, en waarvan het een wonder is, dat zij on der den aanbouw niet ineenstorten, maar met een dier hecht en sterke bouwgewroch ten uit eene vorige eeuw, bleek uit den langen duur van deu brand. Het vuur vond hier zijne gading in de eikenhouten beschotten en zolderingen, gedragen door reusachtige balken. Er was wat aan te kluiven! Het moet zijn, dat de kiem van het vuur reeds uren voor het uitslaan der vlam men gelegd is eene verwaaide vonk uit eene tabakspijp, een achteloos neergeworpen nog gloeiende lucifer. Langen tijd smeu lende gebleven en voortwoekerende, is het vuur eerst geruimen tijd daarna opgevlamd. Vandaar, dat het huis op alle hoeken ge lijk in vlam stond even nadat het on heil bemerkt werd. Eene verklaring ook van den hevigen strijd, dien het kostte, het vuur meester te worden. Het was echter Zondag, en er was op dien dag niet in het huis gewerkt. Zekerheid omtrent de oor zaak van den braud bestaat er du9 niet. Slechts aan de geen oogenblik verflauwende inspanning van de brandweer is het dank .te weten, dat de belendende perceelen ge vrijwaard bleven, hoewel de veroorzaakte waterschade zeer aanzienlijk moet zijn. Eene onafzienbare menigte stond dicht op eengepakt aan de overzijde der gracht het wreede, maar indrukwekkende schouwspel aan te zien, want het koude, maar fraaie winterweer lokte ieder naar buiten. Een brandwacht werd door eene der scher ven van de springende spiegelruiten aan het hoofd gewoud, een ander door de koude be vangen, verder zijn geen persoonlijke onge lukken te betreuren. (N. RCt.) Te Edam zijn alle behoeftigen aan het werk gezet. Ruim honderd hoofden van gezinnen zijn dagelijks bezig. Hier is men aan het houthakken, ginds aan grondwerk, elders verbetert men de wegen. Bovendien zijn nog eenige personen aan het spinnen, en zijn arme weduwen en oude van dagen aan het naaien van dassen, zakken enz. Door een testamentaire dispositie van zeke ren heer Van Wallendal, is het mogelijk de kosten van een en ander te bestrijden. In een gedeelte van wijk C. te Utrecht ontstond eergisterenavond een opstootje, door toedoen van een persoon, die zich oproerig aanstelde, door anti-vaderlandsche uitdruk kingen en liederen ie doen hooreu. Hij werd dadelijk omsingeld door eene menigte, zoowel mannen ais vrouwen, die hem met stokken en andere voorwerpen dreigden, en er waren reeds slagen gevallen, toen hij eindelijk hulp kreeg van eenige personen, die niet zien konden dat er mishandelingen werden gepleegd, waarna hij de vlucht nam. Uit Almeloo wordt aan de N. li. Ct. gemeldZondag werd door den burgemees ter bij aanplakking ter kermis van de fa brieksarbeiders gebracht, dat de eigenaars van de werkstakende fabrieken genegen zijn gedurende drie weken tegen het vroegere loon te laten werken, en dat zij, die gene gen zijn zich weder aan het werk te bege ven, hedenochteud te acht uren aan de fabriek moesten zijn, zullende de goedge- zindeu op den sceun der politie kunnen rekenen. De fabrieksarbeiders weigeren echter op deze voorwaarde het werk te hervatten. Te Veenklooster lag een jong meisje aan de mazelen. Hare moeder, die gedu rende eenige uren de wouiug zoude verlaten, legde een drietal warme steenen onder de dekens en dekte haar kind goed toe. Doch slechts korten tijd had de moeder de woning verlaten, of de buren hoorden een treurig hulpgeschrei en ontdekten bij het binnen treden rook in de bedstede. De kleederen van het kind en het beddegoed hadden vlam gevat door de steenen, die hoogst waar schijnlijk te heet waren geweest, en alleen aan de gepaste hulp van eene buurvrouw, die het eerst op het hulpgeschrei toeschoot, was het te danken, dal k t kind niet levend verbrandde, en de woning, waarin de vlam van het brandende beddegoed door eenige buren spoedig gebluscht werd, behouden bleef. ES E JL =ix 2 E. Den 29en dezer maand zal te Brus sel een Ylaamsche landdag worden gehou den, tot bijwoning waarvan alle Vlamiügen, onverschillig van welke staatkundige kleur, worden uitgenoodigdmet het doel om door het Vlaamsche land een verzoekschrift aan de kamers te doen richten, inhoudende dat nog in deze zitting het wets-ontwerp worde afgedaanindertijd ingediend door den heer Coremans (afgevaardigde van Ant werpen) en Devigne (afgevaaidigde van Gent), waarbij de wet van 1873, omtrent het ge bruik van het Vlaamsch in het strafproces, aangevuld en uitgebreid wordt. De uilnoo- diging tot het bijwonen van dezen landdag gaat uit van de heeren dr. Kops en Goffin, beiden leden ven den Brusselschen ge meenteraad. Een begin van brand ontstond gis terenavond in den schouwburg Alharnbra te Brussel gedurende de voorstelling van *\li- Baba. Toen de vlammen uit een der openingen van den warmtegeleider te voorschijn kwamen, begonnen de toeschouwers iu bet parterre zich ongerust te maken en zochten zij een goed heenkomen. De toeschouwers op de gaanderijen hielden zich bedaard en bleven op hunne plaatsen zitten. De brandweer maakte zich, na eenige pogingen, meester van het vuur. Geen enkel ongeluk is voor gevallen. De voorstelling werd vervolgens hervat. EN«ELAN Koningin Victoria zal zich den 15n Febr. vn Cherbourg naar het Zuiden begeven; zij zal niet over Parijs reizen; sedert 1881 is zij daar niet geweest. Naar men verneemt hebben eenige radicale en socialistische volksmenners be sloten om de quaestie levendig te honden, of Trafalgar square al of niet mag worden gebruikt tot het doen van openbare betoo* gingen. Als het parlement bijeenkomt zal opnieuw een verzoekschrift worden ingediend om het recht des volks tot gebruik der square voor doeleinden van „gewettigde agitatie" vast te stellen. De eigenaars van kolenmijnen in de Schotsche graafschappen van Fife en Clack mannan hebben aan hunne arbeiders eene loonsvermindering van 10 procent aange kondigd. De werklieden dreigen den ar beid te staken, als het besluit wordt uitge voerd. FR ANKRI.9 K. De begrootingscommissie is met een parige stemmen tot het besluit gekomen, dat de door den minister van financiën inge diende wijziging der suikerwet, in den vorm zooals zij is vervat, onaannemelijk is wegens de terugwerkende kracht die er aan is toe gekend. Zij acht het onmogelijk eene zoo diep ingrijpende verandering in de wet te brengen gedurende het campagne-jaar. De heer Carnotpresident der Fransche republiek, heeft. Zaterdag een diner gege ven aan de bevelhebbers der verschillende legercorpsen. Daarna werd op het Elyséi eeue groote receptie gehouden, waarbij het geheele corps diplomatiquede ministers, en meer dan 5000 andere personen verschenen. Mevrouw Carnot onderscheidde zich door hare prachtige diamanten. Generaal Boulan- ger, die zeer de aandacht trok, bleef slechts tot tien uur. Voor de feesten van 28 Jan. en 11 Febr. in het Parijsche Hotel de Ville zijn 7000 invitaties uitgegeveu. De salons zul len electrisch verlicht worden. Flourens, de minister van Buitenland- sche zakenbeeft zich candidaat gesteld voor het departement der Boven-Alpèn. De Lesseps heeft aan een reporter van de RébaU opnieuw de verzekering gegeven dat het Panamakanaal in 1890 zal worden geopend. Een der vermaarde kasteelen van den ouden Franschen adel, dat van Gontaut- Biron, te Mirande, in het departement Gers, is eene prooi der vlammen geworden met al zijne archieven, schilderijeD, familiepor tretten, keurige behaugsels en verdere kunst schatten. Alleen het marmeren borstbeeld van den maarschak Biron is behouden ge bleven.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2