BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUiïENLANDSCHE BERICHTEN. «T3 0C» "017 T De indirecte belastingen brachten 22 mil- lioen en 8 ton op, legen 22 millioen en 9 ton in 1886. Het successierecht gaf iets minder, de zegelrechten ruim 2 ton en de hypotheekrechten f22.000 minder. Het re gistratierecht gaf eene verbetering van f220,000. De posterij gaf in 1887 f 5,771,21-3 of ruim 2J. ton meer dan in 1886 en 2 ton meer dan de raming. De telegraphic gaf f 1,171,000 tegen f 1,118,000 in 1886, eene stijging dus met f 58000. Over het geheel kwam de opbrengst der rijksmiddelen in het afgeloopen jaar 3 mil lioen en 2 ton boven de raming. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de geneeskunde aan de rijks-universiteit alhier, de heer W. C. Kersbergen, geboren te Reeuwijk, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: „De extra-uterine zwangerschap en hare behandeling.', JtlUKIËK, EETTffiDlKW KN fiiUftW. Geboortedag (1600) van Calderon De la Barca. Jeno Ilubay heeft een Symphonic ge componeerd die te Pesth zal worden uit gevoerd. De koninkl. opera te Berlijn staat dit jaar voor een deficit van circa 700,000 Mk., hoewel de keizer voor de „Oper'' en het „Schauspielhaus" 750,000 Mk. subsidie geeft. In de jaarlijksche vergadering van de keizerlijke academie van wetenschappen te St. Petersburg, op 10 dezer gehouden, zijn 11 ouitenlaudsche geleerden tot correspon- deerende leden benoemd, onder welken 4 Nederlanders, te welen: de professoren Buys Ballot, Donders en Herwerden te Utrecht, en Nabor te Amsterdam. De koninklijke Engelsche klokkenspe lers, door den Czaar van Rusland uitgenoo- digd naar dat land le komen, zullen, op hun tocht derwaarts, ook op sommige plaat sen hier te lande zich doen hooren. OFFICIËËLË BËllICfiiTËlV. Door Z. M. zijn benoemd tot burgemees ter: der gemeente Maashees en Overloon M. Bartenen der gemeente Blokker, C. Koeman. Door Z. M. is goedgekeurd dat de burgemeester van Nieuwpoort en van Lan- gerak, C. Van der Stok, is benoemd tot secretaris dier gemeenten; en dat aan den burgemeester van Vlagtwedde, J. J. Van Bakkenes, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente. Door Z. M. is aan mr. E. F. baron Van Rijckevorsel van Kessel op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag ver leend als subst.-off. van justitie bij de arr.- rechtbank te 's Hertogenbosch. Door Z. M. is aan den secretaris van Nieuwerkerk, J. A. Legemaat, ontheffing verleend van de verplichting tot inwoning binnen die gemeente, mits hij te Zierikzee gevestigd blijve. Door Z. M. is de heer P. J. Einders, artsbenoemd en aangesteld tot off. v. gez. 2de kl. bij het personeel van den geneesk. dienst van het leger in Ned.-Indië. üe minister van oorlog zal op 19 dezer geen audiëntie verleenen. De afdeeling Haarlemmermeer der centrale liberale kiesvereeniging in dat dis trict beeft tot candidaat voor het lidmaat schap van de tweede kamer gesteld den heer Herman F. Bultman, landbouwer aldaar. Mr. E. F. baron Van Rijckevorsel vau Kessel heeft aan den koning eervol ontslag gevraagd uit zijne betrekking van majoor-commandant der dienstdoende schut terij te 's Bosch. NR. C.) Bij het regiment grenadiers en jagers en bij de 8 regimenten infanterie zullen de miliciens van de lichting van 1887, die tot het blijvend gedeelte der lichting behooren, den 12en September van dit jaar met groot verlof naar hunne haardsteden worden terug gezonden. Naar het U. D. verneemt, is sedert eenige dagen een kapitein der genietroepen verdwenen zonder eenige mededeeling achter le laten. De vermoedelijke oorzaak moet, naar aan de NR. Cl. wordt medegedeeld, gelegen zijn in diens abnormalen geestestoestand. Men schrijft aan het Handelsblad „In eene Nederlandsche Vereeniging (Wag- ner-vereeniging) met een Nederlandschen leider van een Nederlandsch orkest en een Nederlandsch koor is gisterenavond den bekwamen leider namens dat koor een wel verdiende eerekrans uitgereikt door een heer, die Duitsch sprak Waarschijnlijk een Duitscher. Was onder al die Nederlandsche heeren niet één te vinden, die in de lands taal zoodanige hulde kon betuigen?'' Er wordt geklaagd over slapheid in 't werk en de malaise, die er uit voortvloeit. Maar doet onze handel en industrie wel pogingen om door eigen inspanning daarin verandering te brengen De correspondent der llaarlemsche Courant te Pretoria schrijft toch in zijn jongsten brief. Er is nog veel meer te doen voor Nederlandsch e indu- strieelen, doch men moet niet op het muffige kantoor blijven zitten in afwachting van de eene of andere bestelling. Neen, men moet beginnen met een paar duizend gulden te wagen en een bekwaamdegelijk han delsman bekend met de Engelsche taa! uitzenden oid eens flink de zaken na te gaan en te zien wat er te verdienen is. Alles hangt natuurlijk af van de keuze van dien man. Geen jongmensen, pas van dc handelsschool, maar een man van onder vinding in de wereld. Kan ééne firma dat niet bekostigen, welnu, laten zich dan eenige aaneensluiten en gezamenlijk de kosten dragen; want het is treurig le zien, hoeveel hier in Engelsche handen is. Waarom niet een groot pakhuis opgericht met monsters van allerhande koopwaren, die Nederland direct kan leveren? Waarom moeten Etigelsclien Hollaiidsclie kaas, Hol- landsc'ne jenever, Holiandsch linnen er. katoenwollen goederensigaren en hon derden andere artikelen invoeren, kunnen de Nederlanders die dan niet direct, in voeren? Dc eenige Hollandsclie winkel in de geheele Transvaal is de nationale boeren- handelsvereeniging, die nu om zoo te zeggen geheel in handen is van eene Hollandsclie maatschappij. Deze winkel maakt tegen woordig goede zaken en zet heel wat Hol landsclie goederen van de hand. Probeert het eens, fabrikanten, en laat den jansalie- geest varen. Wanneer de zaak goed aan gepakt wordt, twijfel ik geen oogenblik aan liet succes. Zaterdag was aan den wal de Kal- wijksche bom 17 „De vier Gezusters", schipper Jacob Van der Plas, die zijn ver- sche visch aanbracht. Dit is de eerste schuit, welke dit jaar daar versche visch aanbrengt. Voor de werklieden, die arbeiden aan de bedekking met gegalvaniseerd ijzeren platen van de kap van het nieuwe Hol landsche spoorwegstation in Den Haag, is het gevaar dat aan dergelijken arbeid ge woonlijk verbonden is, zeer verminderd door een bijzonderen maatregel. Bij dit werk hetwelk zijne voltooiing nadert zijn de werklieden geplaatst op een bouten reuzensteigereen getimmerte op wielen welke over rails loopen. Eene gemakkelijke trap sluit het gebruik van ladders geheel uit. Deze veiligheidssteiger is vervaardigd naar een ontwerp van den heer Henri Ent- hoven Lz. (men weet, dat de kap geleverd wordt door de firma Enthoven)en is bij dit werk voor het eerst in Nederland in gebruik gesteld. Niettegenstaande den omvang, kan hij door vier man zonder buitengewooue krachts inspanning verplaatst worden. Dezer dagen werd iemand te Rotter dam, die betere dagen had gekend, aangenaam verrast door een gift van f2000 uit België. De afzender was iemand, wien bovengenoemde persoon vroeger veel goeds had gedaan, en die thans in België fortuin heeft gemaakt. Hij had den toestand van zijn vroegereu weldoener vernomen, en betoonde op deze wijze zijn dankbaarheid. Het kind, dat te Amsterdam zwer vende is gevonden en opgaf uit Steeuwijk te zijn, blijkt gelogen te hebben, daar het der politie is gebleken dat haar vader nog wel degelijk in leven is. Het is dan ook weer aan dezen afgegeven. De vader klaagde, dat zijn dochtertje telkens de ouderlijke woning verlaat en dan rondzwerft en bedelt. Alida Pruimers, „oude Da", het „weesmeisje" van het burgerweeshuis te Amsterdam .,die voor twee maanden haar honderdsten verjaardag vierde, of liever beleefde, overleed plotsejing, maar kalm, in den nacht van Dinsdag op Woensdag. De ruim honderdjarige werd eergister begraven. De lijkstoet werd voorafgegaan door drie volwassen weesjongens, terwijl ter zijde van den lijkwagen zestien jongens liepen als slippendragers. De schooljongens, ten getale van zestien, volgden, terwijl de stoet be sloten werd door twee suppoosten en den weesvader der jongens van het weeshuis. De geheele plechtigheid was eenvoudig, maar bracht toch een hoogst gunstigen indruk teweeg. Op de Westerbegraafplaats, waar heen de lijkstoet zich door de straten onzer stadwaar hij zeer de aandacht trokbegaf, werd door den weesvader den jongens namens regenten /an het gesticht dank betuigd voor deze laatste eer der overledene bewezen. (Bil.) Gedep. staten van Utrecht hebben goedgekeurd het besluit van den raad van Utrecht tot aankoop van het buitenverblijf II oogeland aldaar. Door het ontploffen van een petro- leumtocstel brak Zaterdagmorgen omstreeks 11 uur brand uit in de woning van den landbouwer R. in den Upoldtr, gemeente Oostzaan. Tweekinderen werden met moeite door den vader gered. Huis en inboedel zijn verbrand, doch alles was gelukkig ver zekerd De koninklijke Deventer Tapijtfabriek te Deventer ontving dezer dagen van Z. M. den koning ten geschenke het prachtwerk met gekleurde platen: „Uuponl-Auberville, ornement des tissus avcc des notes explica- tives et une introduction générale, ouvrage édité sous la direction de monsieur Bacheliin Defioienr»e. Een begeleidend schrijven ge tuigde van 's konings belangstelling in den bloei der fabriek. Men schrijft aan liet Hbl. uit Aimeloo i. d. 14 Jan.: De fabrieksarbeiders die niet tot de werk stakers behooren, nebben besloten hun werk- loozen makkers eene wekelijksche onder steuning te gevtn. Niemand heeft zich daaraan onttrokken. De intcekeningen belie pen van f 1.50 tot f 0.50. Met dit inensch- lievend streven wordt tevens een ander doel bereikt; men vreest namelijk dat, indien de arbeiders door honger gedreven, moeten toegeven tot het verlaagde loon te werken, ook hunne patroons ter wille der mededin ging de loonen moeten verlagen. De Tw. Ct. meldt omtrent de werksta king te AimelooWoensdagmorgen had onder toezicht der politie de uitbetaling der werklieden plaats, waarbij geen wanordelijk heden voorvielen. In den loop van dien dag kwamen eenige socialisten uit Hengeloo over, met wie in Ambt Aimeloo bij het „Leesiiuis" eene vergadering werd gehouden, waarin de bekende Bennink het woord voerde. Hij vermaande de werkstakers tot orde, veroordeelde het glazen inwerpen; maar ried hun aan de werkstaking voort te zetten en stelde hun geldelijke hulp in uitzicht, indien van de zijde der fabrikanten niet werd toegegeven. Een aanbod, door de werklieden gedaan om tegen de vroegere prijzen het werk te hervatten, is van de hand gewezen; wij vernemen, dat Maandag de fabrieken in werking zullen gebracht worden, zoodat de arbeiders dan weder aan het werk zullen kunnen gaan tegen het verminderde loon echter. De bij het onheil te Ruinerwold gewonde conducteurs, üe Jong en Stroobos, hebben, als geheel hersteld, het acad. ziekenhuis te Groningen verlaten. Hoe groot tegenwoordig de concur rentie tusschen boterverkoopers is, moge hieruit blij kendat een volmacht van de Heerenveensche markt de boeren geheel vrij stelt van contributie. Bij gelegenheid van eene houtverkoo- piug op het land Eikenhorst, tusschen Vucht en Bokstel, vond men, in eene sloot vast gevroren het lijk van een sedert weken vermisten gepensioneerde uit Bokstel. De man, die aan vallende ziekte leed, is waar schijnlijk tengevolge daarvan te water geraakt. Te Gilze bij Breda zijn door de veld wachters twee personen aangehouden, die uit de gevangenis te Hoogstraten waren gevlucht. Zij zijn naar de gevangenis te Breda overgebracht. Uit Maastricht is eene circulaire ver spreid, gericht aan de industrieelen in Ne derland, om dezen op te wekken huil invloed aan te wenden, om bij de aanstaande ver kiezing vau de tweede kamer candidaten te doen slagen, welke de belangen van nijver heid en landbouw zijn toegedaan, m. a. w. voorstanders van bescherming zijn. Met dat doel zon men, in de verschillende dis tricten des lands, comités kunnen instellen, welke in de aangeduide richting zouden werkzaam zijn, en die zich in de eerste plaats bij de candidaten zouden behooren te ver gewissen van hunne denkwijze ten opzichte van het onderwerpelijke vraagstuk, teneinde hen, naar gelang van de te bekomen inlich tingen, te ondersteunen of te bestrijden. BËliCIË. De koning van België heeft voor 1893 een prijs uitgeloofd voor een werk over de beste manier om aan groote steden, meer in het bijzonder Brussel, goed, zuiver eu goedkoop drinkwater te verschaffen. Te Antwerpen is een boer uit den omtrek van Lier, die voor de derde maal margarine voor echte boter had pogen te verkoopen, tot zeven maanden gevangenis straf veroordeeld. De rechtbank heeft zijne onmiddellijke gevangenzetting bevolen. E L. A \T Volgens een telegram uit Durban aan de Times weigert de Engelsche regeering het artikel in de Nederlandsch-Transvaalsche spoorwegconcessie te erkennen, waarbij een monopolie wordt geschapen. In het British Museum te Londen is eene nieuwe leeszaal geopend voor couran tenlezers. Zij is ingericht op een reusach tige schaal; de bouw alleen heeft eene uit gaaf gevorderd van 60000 welk bedrag indertijd door een milden gever tot dat doel werd geschonken. De nevel trok Vrijdag op in Londen, maar werd nog dikker in het noorden van Engeland, In al ie havens liggen vele schepen, die nog met uitvaren wachten. Een groot aantal ongelukken wordt bericht. Bij Burnley reed een sneltrein in een goederentrein. De conducteur werd gedood en 12 personen bekwamen in meer of mindere mate kwet suren. Naar uit Sheffield wordt bericht begint de handel aldaar reeds de werking van de nieuwe wet op de handelsmerken te bespeuren. De wet wordt in Londen streng gehandhaafd, zoodat ingevoerde Duit- sche messen en scharen en allerlei voor werpen der kleine ijzerindustrie, die van nagemaakte Engelsche handelsmerken zijn voorzienonverbiddelijk worden verbeurd verklaard. De gewone ontvangsten voor het dienst jaar 1888 worden geraamd op 2,996,958,654 fr., de uitgaven op 2,996,721,123 fr. De regeering stelt verschillende wijzigingen voor in de wetgevende bepalingen op sterke dranken. Het diner door den presi.ient der re publiek Donderdag aan de corpscommandanten aangeboden is gevolgd door een receptie. Het corps diplomatique en de ministers waren tegenwoordig. Ongeveer 5000 per sonen woonden het feest bij. De heer Jules Grévy is in den laatsten tijd ongesteld. De jongste gebeurtenissen moeten hem aangegrepen hebben. Aan een Fransch blad wordt uit Rome geschrevendat het bekende geschil tusschen Frankrijk en Italië in der minne zal worden vereffend. Terwijl de ondergeschikte punten nog geregeld moeten worden, zijn de beide regeeringen het in beginsel eens geworden. Het. bericht van Paris, dat er aan de Fransch-Belgische grenzen een tweegevecht heeft plaats gehad tusschen een Fransch en een Duitsch officier en dat laatstgenoemde hierbij gedood is, wordt thans door hetzelfde blad tegengesproken. Het tweegevecht had plaats tusschen twee Fransche officieren, die beide licht gekwetst werden. Het Journal des Hébats verneemt uit Weenen, dat de wanordelijkheden te Rnst- schuk ziek uitbreiden. Verscheidene gen darmes zijn om het leven gebracht, en vele belastingschuldigen weigeren de betaling der belastingen. ITALIË. Dezer dagen is de directeur-generaal der Adriatische spoorweg-mij, in Italië, de heer BoTgnini, door het gerechtshof te Milaan veroordeeld tot eene boete van 1000 lire, wegens te late aankomst van eenen trein der maatschappij. De klacht was door de generale inspectie der spoorwegen aan- bangig gemaakt. DUITSHCSIL AIV D. Hst heerenhuis en het huis van afge vaardigden hebben besloten in de eerste zitting, die zij heden hielden, telegrammen te zenden aan den kroonprins, waarin zij hun oprechte deelneming betuigen met zijn ziekte en de vaste hoop uitspreken, dat de prins spoedig weer genezen en naar het vaderland terugkeeren moge. Het heerenhuis koos den hertog van Ratibor tot voorzitter, en baron Von Rochow tot eersten en den nationaal-liberalen burge meester van Frankfort Miquel tot tweeden ondervoorzitter. Het huis van afgevaardigden zal heden een voorzitter kiezen. Eergisteren is uit San Remo een ge neeskundig bulletin ontvangenonderteekend door de doctoren SchraderKrause en Hovell. Daarin wordt gemelddat de ziektever schijnselen bij den kroonprins gedarende de laatste veertien dagen bestonden in eene eenigszins sterker zwelling aan de linker helft van het strottenhoofd en eene van daar uitgaaude iets meer algemeen uitbrei dende ontstekende prikkeling der slijmheid

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2