MANUELA, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Prijs per %'ummer 10 Pent. ADVERTENTIES: Bureel: Heiieepmakerssteea; ft Dinsdag 17 Januari 1888. M°. 14. Uitgevers: Gebroeders Muré. Iib Courant eze Courant verschijnt dagelijks, he halve oj» Zon- en e e s t d a g e ABÖiüEfllEiï: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden f.titï. Van i6 regels0.90. Elke regel meert 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contant, zonder rabat, per regel O.lft. 201» Jaargang. Aan de geabonneerde» op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad is verzonden het Zittingsvcrslag van Donderdag 29 December. Aan de geabonneerde» op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de 110. 272- 278 der Ingekomen Stukken ver zonden. Stads -ISericIs te IIKR-IJk. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien liet besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den 12,lcn December 1887, n°. 10/1 Provinciaalblad n°. 64), houdende bepaling van de tijdstippen van den herijk der maten en ge wichten in de verschillende gemeenten in deze pro vincie, voor het jaar 1888; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a, der wet, van den 7eo April 1869 Staatsblad n°. 57), tot liet doen herijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewichtenonder mededeeling dat s daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Ge meente-apotheeken wel: voor de gewone gewichtenbenevens de maten en strijkers, voor wijk III. op den 17, 18. 19 en 20 Januari, voor wijk IV, op den 24, 25, 26, 27 en 31 Ja nuari voor wijk V, op den 1, 2, 3, 7 en 8, Februari, voor wijk VI, op den 9, 10, 14, 15, 16, 17, 21, 22 en 23 Februari, voor wijk VII, op den 24, 28, en 29 Februari, 1, 2, 6 en 7 Maart, voor wijk Vill en de buitenwijk, op den 8, 9, 13, 14, 15 cn 16 Maart; voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij medicijnbereiders, goud- en zilversmeden, specie handelaars en verdere in goud en zilver handelende personen voor wijk I, II, ill, IV en V, op den 20, 21 en 22 Maart, voor wijk VI, VII, VIII en de buitenwijk, op den 23, 27 en 28 Maart, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren; dat voorts gedurende den herijk in de gemeenten van den ijkkring buiten de standplaats, zitting bin nen deze gemeente zal worden gehouden, op den 21 en 23 April, 11 en 12 Mei, 1, 2, 22, cn 23 Juni, 13 en 14 Juli en 3 en 4 Augustus \an des morgens 9 tot des namiddags 3 uren, en wijders na den 16en Augustus, iederen Woensdag en Zaterdag van 9 lot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen; a. dat zij verplicht zijn hunne maten en gewichten behoorlijk droog en schoon, hij den ijker, op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den herijk te bezorgen b. dat zij, die zulks verzuimen of daarin verhin derd worden, voormelde maten en gewichten vóór den lsten October nog aan den ijker, op de daarvoor aangegeven dagenter herijking moeten aanbieden; c. dat, na liet eindigen van den termijn van den herijk, het gebruiken of voorhanden hebben van maten cn gewichten, niet voorzien van de vcr- eischle st cm pel merkenvolgens art. 29 der bo venaangehaalde wet, verboden en strafbaar is; en d. dat hij het terug ontvangen van de ter ijking aangeboden voorwerpen, zij zich dienen te over tuigen of die van het goed- of afkeuringsmerk zijn voorzien. Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebben den gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid^ van den 3den December 1887, de letter T, in den gewonen druk vorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeuring*- merk zoowel hij den ijk als hij den herijk der maten en gewichten, en bij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon, terwijl hel kantoormerk voor de gemeente Leiden is hel cijfer 7. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER.Burgemeester. Leiden, 23 December 1887. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien iiel adres van W. S. MARSMAN, vleeschhouwer, wonende alhier, houdendever zoek om vergunning lol hel oprichten van een slachtplaats in hel perceel Koppenhinksteeg No. 2. Gelet op de artt. 6 en 7 der wel van 2 Juni J875 Staatsblad n° 95) Geven bij deze kennis aan hel publiek dal genoemd verzoek, mei de bijlagen, op de Se cretarie dezer gemeente ter visie gelegd isj alsmede dal op Maandag den 30 Januari a.s., 's voormiddags le elf uren, op hel Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren legen dal verzoek in te brengen. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KANTER Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 16 Januari 1888. Vergadering van den gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 19 Januari 1888, des namiddags te twee uren. Onderwerp 1. Beëdiging en installatie van de toegelaten FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 134). .liet doel, dat mij hierheen roert, is veeleer een bedreigd jong leven, dat reeds zooveel bitters doorstaan heeft, voor nieuwe slagen van het noodlot te bewaren 1" „Hoe, mijnheer, gij weet," stamelde mrs. Wilson. „Ja ik weet, met duidelijke woorden gezegd, dat de, in de oogen der wereld overleden Manuela Rosegg en de zoogenaamde gouvernante, juffrouw Latour een en dezelfde persoon is. Het graf, waarin volgens den gedenksteen, lady Manuela moet rusten, bevat slechts een ledige kist, doch wat Manuela betreft, zij is op dit oogenblik nog in leven 1" „Sir, wat ge Jaar zegt, het is onmogelijk. Of kunt ge het soms bewijzen?" „Ik kan zulks, want met behulp van mijn trouwen dienaar Landry, die reeds bij mijn vader diende, opende ik het graf en de kist, en maakte de ontdekking, die allen twijfel opheft." „Wat, gij opendet het graf?" De oude dame zat als vernietigd, haar geheele lichaam sidderde. Doch ook thans weder vervolgde Roderich O'Donell kalm: „Gij ziet, dat het hier geen bloote be dreigingen betreft, maar dat ik werkelijk alles weet. Wat men voor den dood hield, het was slechts bedwelmingen uw zoon wist dat. Gij hebt haardie weer tot het leven ontwaakt was, iu uw woning ver borgen gehouden, totdat zij weder volkomen hersteld was. Toen is zij haar eigen weg gegaan, het oogenblik verbeidende, waarop het haar mogelijk zou zijn, om in het huis van Einil Rosegg te komen en haar wraak te volvoeren die zij bij ziehzelve gezworen had. Den weg echterdien zij is ingeslagen, mag zij niet verder blijven volgen. Ik hen daarom hier gekomenom u te verzoeken de jonge dame over te halen, oui het slot Rosegg te verlaten en wel hoe eerder hoe beter. Al zij het dan wellicht ook buiten haar wil, toch bewerkt hare aanwezigheid op Rosegg, dat twee voor elkander bestemde wezens wederkeerig van elkaar vervreemd raken. Dat mag, dat zal niet wezen. Of gij tracht de juffrouw te bewegen, om leden van den Gemeenteraad, de IIII. C. C. Tielernan en I'. Zitlesen. 2. Benoeming van cene derde onderwijzeres aan de school 3de klasse n'. I. (275) 3. Idem van cene leerares in de Fransche taal- en letterkunde aan de Iloogcre bur gerschool voor Meisjes. (4) 4. Voorstel betrekkelijk de levering van de klecding der agenten van politic en brug wachters (273) 5. Verzoek van Us. E. César Scgcrs, om vrij stelling van de betaling van schoolgeld, Middelbaar onderwijs. (274) 6. Voorstel betrekkelijk de verdeeling van de gemeente in afdeelingen voor de ver kiezingen. (277) 7. Verzoek van P. M. Van Lieshout, om cene uilloozing te maken in de Spil- sleeg, (I) 8. Idem van Gebr. Van Hoeken, ter beko- ming in gebruik van een gedeelte grond aan dc Haarlemmerlrekvaart. (I) 9. Tweede Suppletoir Kohier der Plaatselijke Directe Belasting, dienst 1887. LEUIBKN, 16 Januari. Gister in het middaguur overleed alhier na eene korte ongesteldheid, in den ouderdom van 64 jaren, de wei-edel gestr. heer rnr. C. A. Boonacker, procureur en auditeur bij den schuttersraad alhier. De la&ute betrekking werd door den overledene gedurende ruim 25 jaren (sedert 12 April 1862) bekleed, terwijl hij bij zijne benoe ming als zoodanig reeds 15 jaren dienst bij de schutterij had. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 cn 5 heet. waren de hoogste prijzen f36.f 18,f3.00 en f 1.90, laagste prijzen f 35.18.3.70 en 1.85. De lieer B. M. Duyser, pachter der Stadsgehoorzaal alhier, zal den leden der vereenigingen „Jacob Cats", „Pugno pro Patria", „Sparta", „Hercules", en „Una" de gelegenheid aanbieden tot het houden van een bal masqué, en wel op Zaterdag den 28sten Januari a s., in genoemde zaal. De gymnastiek- en schermvereeniging „Sparta" alhier zal op Zaterdag 11 Eebr. a. s. in de Stadsgehoorzaal eene uilvoering geven. Zaterdagavond tusschen 8 en 9 uur zijn door een paar sjouwerlieden aan den Rosegg te verlaten, of ik verraad alles aan baron Emil." De oude dame had zichtbaar hare kalmte hernomen, terwijl hij dit zeide. „Gij ziet mij ontsteld, mijnheer," zeide zij, „en ik was zulks dan ook inderdaad bij de voorstellingen, waarmede gij mij beangstigdet. Doch datgeen, watgezeidet, kan niet zijn. Lady Manuela is dood en begraven. De kist, die gij opendet, moet ongetwijfeld een andere zijn geweest, dan die der overledene. Mejuffrouw Latour staat in geenerlei verband met de doode!" „Mrs. Wilson, gij blijft bij deze be wering?" „Ja, mijnheer." „Gij wilt mijn welgemeende!) raad om de juffrouw te waarschuwenniet op volgen „Ik zie de noodzakelijkheid daarvan niet in." „Na, dan zal ik weten, wat mij te doen slaat. Vergun mij echter u nog een enkele vraag te doen De oude dame maakte een toestemmend gebaar. „In uwe woning in Wilchester lag, vóór gij deze verliet, een zware zieke, Alexander De St. Claire geheeten. Gij naaint hem Stationsweg alhier een achttal kippen, toe- behoorende aan den heer C., uit een hok ontvreemd en gedood. !)e daders, blijkbaar niet genoeg in de natuurlijke historie ge vorderd om te weten dat genoemde dieren bij eene kunstbewerking als de laatstgenoemde gewoonlijk daartegen met luid geweld pro- testeeren, werden op heeterdaad betrapt door de Leidsche politie, die wel zoo goed wilde zijn die zaak voor de gemeente Oegstgeest te behandelen, op wier grond liet kippen- slagveld gelegen is. Tegen de daders is natuurlijk proces-verbaal opgemaakt. In den afgeloopen nacht tegen 2 uur kondigde een verward gegil langs bet Ra penburg aan dat er iels ongewoons aan de hand was. Bij nader onderzoek bleek het gegil te komen uil de Kolfmakersteeg bij de Kaiserstraat. Een bewoner hield eene kloppartij op de lichamen van zijne legen- standers waarmee hij in twist was geraakt. Zijn klopinstrumenl bewees hem daarbij niet onbelangrijke diensten, zooals ons maar al te duidelijk bleek o. a. uit den zwaar be- bloeden hals van een der strijdenden, die zich, met een agent die aan de zaak een einde had gemaakt, naar het politiebureau begaf. Het gegil kwam zooals de lezer begrijpen zal voort uit lieve vrouwen kelen. Op 30 dezer zal te 's Gravenhage worden aanbesteedhet onderhouden van en het doen van herstellingen aan de gebou wen van de rijks-universiteit alhier, gedu rende 1888. De rijksmiddelen brachten in het afge loopen jaar ruim één millioen meer op dan in 1886, en wel f110,187,311. De directe belastingen brachten op 26 millioen en 7 ton, dus 3 millioen en 6 ton minder dan in 1886. De opbrengst der invoerrechten en loods gelden was zeer bevredigend. De invoer rechten brachten in 1887 op 5 millioen en 2 ton. De loodsgelden gaven f 1.147,848, dus f 130,000 meer dan in 1886. Het geslacht bracht f62.000 minder op dan in 1886. De accijnsen gaven te zamen ruim 43J millioen, dus ruim 8( tou meer dan in 1886. De suiker bracht daartoe bijna 5 ton en het gedisteleerd ruim 3^ ton bij. met u mede naar Londen. Kunt ge mij ook zeggenwat er van dezen man ge worden is?" Ditmaal had de dame volkomen hare tegenwoordigheid van geest behouden. „Neen, mijnheer, ik weet het niet. Hij verliet met mijn zoon na eenigen tijd ons huis. Wat er van hem werd, het is mij onbekend," zeide zij koel. „Welnu dan," hernam de kapitein, „dan is mijn zending hier afgeloopen. Ik kwam met eene goede bedoeling; mislukte zij dan treft mij voorzeker de schuld niet." Mrs. Wilson bleef het stilzwijgen bewaren, terwijl Roderich van zijn stoel opstond. „Duid mij dus niet ten kwade, mrs. Wilson, dat ik u gederangeerd heb," zeide hij beleefd en eenigszins gereserveerd. „Ik hoop, dat de dag niet komen mag, waarop het u berouwen zult, niet mededeelzamer tegenover mij geweest te zijn. Ik wil echter nog eene poging wagenom als de vriend van de juffrouw te handelen. Mislukt ook deze, dan ben ik wel tot het uiterste ge dwongen." En eene buiging voor de oude dame makende, verliet de jonge man het vertrek. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1