je=b uses to esja «10 «ra T»:es *33 «3 ~mj mm asu.. E«r rat*.» dam; J. G. H. Mann, van Leiden; M. Edzard Qreve, van Sneek; C. Coenen, van Utrecht; J. Koning, van Helder. Johann Strauss zal thans ceil „komi sche Oper" (geen operette) schrijven op eeD tekst van Doczi Bitter Poshmann." OFFICIEELS BERICHTEN. De luit. ter zee 1ste kl. A. L. Van der Moolen wordt met 1 Feb. a. s. geplaatst bij de marine-torpedodienst te Willemsoord. De luit. ter zee 2de kl. J. W. Ter- mijtelen en de off. v. adm. 1ste kl. I. F. Van Gelsdorp, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. BINNENLANDSCHË BERICHTEN. Het hoofddoel der nieuwe pensioen regeling moet zijn ook aan weduwen van ambtenaren niet in algemeenen dienst pen sioen toe te kennendoch tot een lager bedrag dan de helft van het tractement. De tegenwoordige legestrekkers zouden leges blijven genieten, maar voor de ambtenaren na de invoering der wet in dienst tredende zouden de leges afgeschaft worden. Bij de regeeriüg is bericht ontvangen dat de Nederlandsche spoorwegmaatschappijen zich bereid verklaard hebben de kunstvoor werpen, welke door Nederlandsche kunst schilders op de in 1888 te Munchen te houden internationale kunst-tentoonstelling zullen zijn tentoongesteld, kosteloos terug te zendenmits het vervoer dan langs de zelfde lijnen plaats heeft als bij de heen reis, en uit eene verklaring van het comité van genoemde tentoonstelling blijkt dat die voorwerpen onverkocht of onverloot zijn gebleven. Naar wij vernemen, zullen de verkie zingen voor de tweede kamer hoogstwaar schijnlijk 20 Maart plaats hebben. De tweede kamer zal omstreeks 8 Fe bruari bijeenkomen. (Fad.) Bij het wapen der infanterie ontbre ken thans niet minder dan 96 luitenants. De Deli-Courant van 3 December be vat een artikel over de vooruitzichten van jongelieden bij de tabaks-cultuur in Deli. Er is een onafgebroken toevoer van jon gelieden; geen stoomer komt binnen of het aantal sollicitanten vermeerdert, die dikwerf ondervinden, dat het al even bezwaarlijk gaat in Deli plaats te vinden als elders. yDe toestanden in Deli zoo gaat de schrijver voort zijn veranderd, zulks schijnt velen in Holland en Java onbekend; maar toch is het zoo. Waar voorheen op iedere estate allicht een plaatsje te vinden was voor een jongmensch dat niet te lui was om te werkendaar heeft thans de vraag naar assistenten die nog onbekend zijn met de Delische tabakscultuur, geheel opgehou den. De maatschappijen en bijna alle groote planters laten jongelui, wanneer ze noodig zijn, direct onder contract uit Europa ko men en op nieuwe estates vindt een old- hand gewoonlijk eerder emplooi dan een nieuweling, omdat aldaar de assistent zoo noodig den administrateur moet kunnen vervaugen. z/Toch zoude het wellicht nog niet zoo moeilijk wezen plaatsing te krijgen wanneer niet buiten alle evenredigheid het getal sol licitanten in de laatste jaren in Deli was toegenomenhet bedroeg gemiddeld veel meer dan de uitbreiding der cultuur eischte. Zoo dol als in de laatste maanden, is het echter nog nimmer toegegaan. Met tientallen tege lijk zijn jongelui uit Europa gekomen, van niets anders voorzien dan introductiebrieven, welke huu wel een vriendelijke ontvangst bereidden doch geen plaatsing bezorgden. Wie bekend is met het dure leven in de Delische hotels, kan begrijpen welk een kommervollen tijd menig hunner te door worstelen heeft, die niet over genoeg geld kan beschikken om een kans van plaatsing af te wachten en de treurige gezichten van krachtige jongelieden wekken deernis bij menig planter die gaarne hulp zou bieden, wanneer hij er slechts toe in staat was. Deli is overvoerd met assistenten." De Haagsche correspondent van de Zutpk. C. schrijft, dat de gezondheidstoe stand van Z. M. den koning, ofschoon niet verontrustend, toch in de laatste maanden niet beter is geworden. De heer A. A. Vorsterman van Oijen» te 's Gravenhage, ontving dezer dagen van koning Oscar II van Zweden de groote medaille van verdienste als erkenning van de uitgegeven nasporingen betrekkelijk het geslacht van Hugo De Groot en het huis Oranje-Nassau. Een boer uit Stompwijk heeft zich gisteren in eene herberg te 's Gravenhage weer eens door z. g. kwartjesvinders laten beet nemen voor f 25. Gister had te Gouda een aardig feest plaats. De ijsclub tot ondersteuning van minvermogendendie vroeger meermalen winterfeesten organiseerde, waarbij de armste ingezetenen eene buitengewone bedeeling ont- vingeu en hunne kinderen in de gelegenheid werden gesteld op het ijs allerlei nuttige voorwerpen als b. v. kleedingstukken te verwerven door hardrijderij op schaatsen enz.heeft dit jaar opnieuw zulk een feest aangelegd, dat bij gebreke aan ijs in de sociëteit Ons Genoegen werd gevierd. Dank zij vele en ruime bijdrage van de gegoede ingezetenen, kon het op flinke schaal plaats hebben. Na in optocht, voorafgegaan door de muziek der dd. schutterijdoor de stad te zijn getrokken, werden in genoemde sociëteit, daartoe feestelijk versierd, allerlei volksspelen gegeven. Behalve andere trac- taties werd den kinderen een warme maal tijd aangeboden. Ten slotte kregen zij nog een en ander mede naar huis, terwijl eene flinke buitengewone bedeeling aai) de ouders eerstdaag plaats heeft. Met bestuur der ijsclub iiceft alle reden tot zelfvoldoening over het welgeslaagde winterfeest. NR. Cl.) Het pas aangekochte lokaal op het Rapenburg te Amsterdam voor het Leger des Heils, zal door generaal Booth in per soon worden ingewijd zoodra het voor zijne bestemming gereed is. De daarbij behoo rende woning wordt betrokken door majoor Tyler. Eenigen tijd véor den aanvang der voorstelling, terwijl nog slechts enkele per sonen op het tooneel aanwezig waren, ont stond gisteravond in den schouwburg Erascati te Amsterdam van de heeren G. Prot Zood in een der dameskleedkamers brand. De oorzaak was waarschijnlijk een te grocte gasvlam, welke zich aan een of andere brand bare stof mededeelde. Ten minste het vuur breidde zich vrij snel uit, maar gelukkig konden toen eenige artisten en machinisten toeschieten, die de op het tooneel aanwezige brandkraan in werking brachten, terwijl door de daér geplaatste brandschel de brandweei gewekt werd. Het vuur was zeer spoedig bedwongen. De schade is niet groot. Alléén heeft de kleedkamer wat geleden en zijn enkele koffers met costumes en toiletkistjes van de dames-artisten verbrand of zwaar beschadigd. Bezoekers waren nog niet in den schouw burg aanwezig, doch men mag aannemen dat, indien de brand later ware ontstaanhet ongeval spoediger ontdekt zon zijn, en de tos schouwers waarschijnlijk er niets van zouden bespeurd hebben. In elk geval was van rook-ontwikkeliug in de zaal geen sprake, en "bij de ruime uitgangen zou geen gevaar gedreigd hebben. Inmiddels is door dit on geval bewezen, dat de brandbluschmiddelen in Erascati in zeer voldoenden toestand verkeeren. De schouwburg was gisteravond gesloten, wat een teleurstelling was voor de velen die ^Mamsel Nitouche" kwamen zien. Heden (Woensdag) avond is er wederom voorstelling. In den loop van den avond werd de schouw burg bezocht door den burgemeester. (Hbl.) Het gebrek aan geneeskundige hulp doet zich in Noordholland nog steeds ge voelen. Te Auna-Paulowna heeft zich, niet tegenstaande f 1700 toelage wordt aange boden, nog geen geueeskundige gevestigd. Ook andere, zelfs welwarende dorpen in Noordholland zoeken, niettegenstaande be hoorlijke toelagen, te vergeels eenen ge neesheer. Ook namens de directie der Noord en Zuidhollandsche reddingmaatschappij is aan de mannen, die in vier verschillende tochten met de reddingsboot 23 der opva renden van het in de vorige maand op de Panuekoek verongelukte Duitsche schip Re nown hebben gered, eene belooning, en wel eene som van f460, uitgereikt. Uit Utrecht wordt aan het 1). v. N. gemeld, dat aldaar van de meer dan 200 meerderjarige studenten-lodgers zich slechts enkelen ter verkrijging van het kiesrecht hebben aangegeven. Aan den Amslerdamschen straatweg te Utrecht kregen in den nacht van Zondag op Maandag twee oude luidjes twist, welke zoo hoog liep, dat de man zijne vrouw de deur uitwierp en weigerde haar weder in huis te Demen, ook nadat een politieagent hem daartoe had aangemaand. De vrouw heeft daarop het overige gedeelte van den nacht in het politiebureau doorgebracht. Naar De Opmerker verneemt werden namens een in het buitenland vertoevend vermogend Nederlander onderhandelingen gevoerd, om zoo mogelijk het kasteel IJsel- stein alsnog voor ondergang te behoeden. Met het sloopingswerk is nog niet aange vangen. Bij den gemeenteraad van Deventer is ingekomen een verzoek van het comité tot organisatie van de groote internationale roeiwedstrijdenmet verzoek om de zaak te ondersteunen, hetzij door het uitloven van een prijs, door deelneming in het waar borgfonds of op andere wijze. Omtrent de werkstaking te Almeloo meldt de Zw. Ct.: Gisteren ochtend werd in de stoomkatoenweverijen der firma's gebr. Schollen Co. en H. en B. Scholten de arbeiders eene vermindering van weefloon aangezegd, hoedanige vermindering reeds voor eenigen tijd in andere fabrieken had plaats gevonden. Wel werd in beide ge noemde fabrieken des namiddags de arbeid hervat, maar tusschentijds afgebroken bij H. en B. Scholten, toen aan het verzoek om het vroegere loon weder te ontvangen niet werd voldaan. Een defect aan de machine in de fabriek van gebr. Scliolten en Co., deed de werk zaamheden aldaar staken. Van het volk van beide fabrieken vereenigden zich 's avonds zeer velen, die de stad voortdurend door trokken, meest sociale liederen zingende. Bij enkele ingezetenen werden ruiten inge worpen, na welke baldadigheden de burge meester na eene vrucblelooze aanmaning aan de menigte om uiteen te gaan, eene charge door de politie en rijksveldwacht met sabel deed maken, die een gewenscht gevoighad. De avond en nacht is verder vrij rustig voorbijgegaan. Enkele werklieden hebben in de fabriek van H. B. Scholten den arbeid heden morgen hervat; velen loopen weder langs de straten. De rijkspolitie wordt heden versterkt. Uit eenige plaatsen in Drenthe is een adres aan den minister van waterstaat inge diend met verzoek om versterking van per sonen aan de halte-stations op de staats spoorwegen, waar tot dusver alleen één halte-chef is. Onder Haskerdijken is de stoomboot van Heeren veen nar dg Sneeker weekmarkt door den zwaren mist op het land geloo- pen. De passagiers hebben per trein hun reis voortgezet. Te Appelscha (Er.) heeft een strooper bij nacht een anderen strooper voor een haas aangezien en hem in het achterhoofd geschoten. Toen hij erg kermde en schreeuwde gingen drie personen, die allen met het zelfde bedrijf bezig waren, terstond op de vlucht. De wonde is niet gevaarlijkde dader is nog onbekend. Door onbekende dieven is in de kerk te Heythuizen ingebroken. Drie offerblok ken werden bestolen. Een onderzoek is door de politie ingesteld. Twee echtelieden, die beiden dronken waren, geraakten in hunne woning te Mun- sterscheveld aan het vechten, waardoor de lamp op den grond viel en het voorgedeelte van de woning verbraudde. BUITENLANDSOEE BERICHTEN 1EL6IE. Zondag is te Antwerpen in de zalen van den Cercle artistique een zeldzaam feest gevierd. De held daarvan was de heer Pierre de la Montagne, sedert 25 jaren directeur-uitgever van den Antwerpschen Précurseur, die in de eerste dagen dezer maand juist 50 jaren aan het blad verbon den was. In Januari 1838 kwam hij als leerling-letterzetter op de zetterij van het blad, en achtereenvolgens was hij gezel, meesterknecht, chef der zetterij en drukkerij, medewerker aan de redactie, en eindelijk sedert 1863, toen het blad eene comman ditaire vennootschap werd, directeur-gérant. Ook buiten zijn dagelijkschen werkkring heeft de heer De la Montagne zich verdien stelijk gemaakt, vooral door den steun in werkzaamheid en geld aan een aantal phi- lauthropische instellingen te Antwerpen ge schonken. Tallooze bewijzen van sympathie werden Zondag den jubilaris uit alle krin gen der maatschappij betoond. ENGELAN Het plan om van het jubilé-geschenk der Engelsche vrouwen aan koningin Victo ria 10,000 pd. te besteden voor een ruiter standbeeld van prins Albert te Windsor en 70.000 pd. st. om aan de armen ziekenop passeressen te verschaffenzal nu worden verwezenlijkt. Maandag werd het stoffelijk overschot van wijlen keizer Napoleon III en zijn zoon, tot dusverre gerust hebbende in de kapel van St. Mary te Chislehurst, naar Farnborough overgebracht, het domein der ex-keizerin Eugenie. Hier heeft zij een prachtig praalgraf laten bouwenwaar haar man en de prins Louis Napoleon onder plechtig militair eerebetoon, eergis teren zijn bijgezet. Bij hef- overbrengen van Blunt naar Galway hadden aldaar wanordelijkheden plaats. Duizenden menschen waren aan het station en riepen „Leve Blunt, Leve Gladstone!'' Het volk raakte slaags met de politie, die bajonetten en stokken gebruikte, terwijl het volk met steenen wierp. Bij de gevangenis herhaalden zich de wanordelijkheden en later nog eens. Verscheidene personen, o. a. een agentwerden zwaar verwond. Uit Calcutta komt de belangrijke tijding dat de Maharajah van Mysore, die op dit oogenblik aldaar vertoefdde militaire macht van zijn staat ter beschikking van den onderkoning van Indië heeft gesteld, terzelfder tijd te kennen gevend, dat het zijn ernstige wensch was, een aandeel te hebben in de verdediging van Indië. FAIIKEU K. Gisteren is de nieuwe zitting van ka mer en senaat geopend. De kamer koos Eloquet tot voorzitter met 256 legen 151, Delaforge, Lelèvre, Casimir Périer en Devillp tot ondervoorzit ters met 247, 232, 184 en 183 stemmen. Gisteren beeft de heer De Lesseps in de academie van wetenschappen 177 photo- grapbien overgelegd van de werken aan het kanaal door Panama en medegedeeld, dat hij met den bekenden ingenieur Eiffel eene overeenkomst had aangegaan voor een me talen bassin, bestemd om het kanaal om een berg heen te leiden, waarvan de door boring de opening van het kanaal, welke in 1890 moet plaats hebben, vertragen zou. In de maand Maart stelt de heer De Les seps zich voor, zelf nog eens naar Panama te vertrekken. Op het graf van Blanqui, op Père Lachaise, had Zondag de jaarlijksche mani festatie plaats. Ondanks den regen waren 1200 menschen opgekomen. Louise Michel was door ziekte verhinderd; Sévérine had een krans gezonden namens Ze Cri du Peuple. Eudes, Vaillant, Susini en Boche hielden gloeiende toespraken. De laatste eindigde als volgt: „Geduld, burgers; de tijd zal komen, dat men de rijken niet meer van indigestie zal zien barsten en de wer kenden van honger zal zien sterven." De orde werd niet gestoord. De Agence Havas spreekt formeel het bericht van den Standard tegen, dat Deroulède door den koning en de koningin van Griekenland zou zijn ontvangen en dat deze vorstelijke personen den czar de door Deroulède verschafte valsche documenten zouden hebben overhandigd. De koning en de koüingin hebben Deroulède noch te Kopenhagen, noch te Athene gezien. Ter gelegenheid van den lijkdienst voor de zieleruet van Napoleon III in de St.-Augustijner kerk was eergisteren eene Bonapartische manifestatie voorbereid. Op het laatste oogenblik werd daarvan echter afgezien; maar een der vaandeldragers, die zonder twijfel niet gewaarschuwd was, heeft op het plein voor de kerk zijne driekleurige vlag met den keizerlijken adelaar op den stok ontplooid. Onmiddellijk werd de vaandeldrager door de politie in hechtenis genomen en het vaandel verbeurd verklaard. Marseille en Parijs zullen weldra tele- phonisch verbonden worden. Te Ville-d'Avray werd een betooging gehouden in het huis van Gambetta. 150 personen waren opgekomen. In de sterfka mer was de buste van den doode met bloe men versierd; verschillende deputatiën brach ten kransen. Mitivier en Proust hielden toe spraken en Carjat droeg een gedicht ter eere van Gambetta voor. Het gerechtelijk onderzoek van het lijk van den te Bologne gevonden M'Neill heeft tot geen stellige uitkomst geleid. Som mige medici schrijven de wond aan het hoofd toe aan geweld en denken, dat nadat die werden toegebracht, M'Neill door onder dompeling in de zee stikte. Volgens anderen is het mogelijk, dat de overledene overboord viel tusschen den dokmuur en een schip. De Fransche politie ootving van een ano nymus twee banknoten, gevonden bij de plek waar het lijk lag. SPANJE. Het is waarschijnlijk, dat de regeering twee oorlogsschepen naar San Domingo zal zenden, op verzoek van den Spaanschen consul, om zijne diplomatieke actie te on dersteunen. De regeering zou van haren consul op St. Domingo eene dépêche ontvangen

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2